GOLDEN FICTION Doortrekken Koningstraat vergt een bedrag van ƒ485.000 yierduizend gulden voor het componeren van Rembrandtcantate 94ste Jaargang Dinsdag 13 December 1955 Tweede Blad No. 28703 B. en W. van Leiden doen voorstellen Subsidie van 48.400 voor jeugdwerk In de zitting: van 17 October j.l. heeft de Leidse Raad, zoals bekend, bepaald, dat een uitbreidingsplan c.q. een herziening van het uitbreidingsplan wordt voorbereid voor het gebied der gemeente, omvattende 't Schuttersveld en „Groen- oord". In het herzieningsplan zal worden opgenomen doortrekking van de Ko ningstraat naar een te projecteren verlenging van de Willem de Zwijgerlaan, met aansluiting via de Groenoordstraat en de Musschenbroekstraat naar de Haarlemmerweg. Ten behoeve van de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit zal in de Maresingel en Maresingelgracht een tunnel worden gemaakt. De uitvoering van het werk maakt het nodig het verkeer over de Maresingel in de richting naar de Rijnsburgersingel v.v. om te leiden. Met het oog hierop en in verband met de bouw van een 150 kV-station in het verlengde van de Koningstraat en van een 50 kV-station ten Noord-Westen daarvan, is het noodzakelijk, dat de doortrek king van de Koningstraat met aansluitingen naar de Groenoordstraat en de Musschenbroekstraat spoedig tot stand komt. In verband met het vorenstaande heb ben B en W een plan voor doortrekking van de Koningstraat met aansluiting aan de Groenoordstraat en de Musschen broekstraat doen ontwerpen. De be staande riolering in de Koningstraat, welke te hoog ligt, dient, om een goede afwatering van het thans te rioleren ge bied te verkrijgen, door een dieper gele gen riool vervangen te worden. De totale kosten van de volgens dat plan uit te voeren werken worden ge raamd op f. 485.000. Vestiging van een nieuwe industrie FABRIEK VAN F.LECTRONISCHE APPARATEN. Met de „Junta Electric N.V.". geves tigd te 's-Gravenhage. zijn door B. en W. onderhandelingen gevoerd omtrent de vestiging van een fabriek van elec- tronische apparaten in deze gemeente, welke hebben geleid tot het volgende resultaat. Genoemde N.V. heeft te koop ge vraagd een perceel industrieterrein, ge- legen in de Bos- en Gasthuispolder, ten f Noorden van de Boezemsloot aan de toekomstige industrieweg, ter grootte van pl.m. 5050 M2, voor de priis van f 14.per M2 (bouwrijp en opgehoogd tot 0.30 m. n.a.p.). Bovendien ver zocht deze N.V. haar voor de tiid van 5 iaren optie te verlenen voor de aankoop I teeen dezelfde priis van f 14.per M2 van het aangrenzende perceel industrie terrein. ter grootte van pl.m. 6100 M2. De N.V. is bereid aan de gemeente voor het verlenen van bedoelde optie gedu rende de duur van deze optie een ver goeding te betalen, berekend naar f 0.63 dp'- M2 en per iaar. B. en W.. die de vestiging van dit bedriif van belang voor de gemeente achten, kunnen met deze voorwaarden accoord gaan. Verwarming arrestanteneellen Politiebureau Aangezien de verwarming van de ar restantencellen in het Politiebureau on voldoende wordt geacht, hebben B. en W. dienaangaande deskundig advies in gewonnen. Gebleken is. dat het ge wenst is de bestaande soiraalverwar- ming door een luchtverwarming te ver vangen. De kosten hiervan, met inbe- *"-io van alle bijkomende kosten, wor den geraamd op f 9.000. B. en W. geven de Raad m overwe ging hiertoe thans over te gaan. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 September j.l. be noemd tot wetenschappelijk ambtenaar in vaste dienst bij de Sociologie aan de Leidse Universiteit de heer Th. J. Yzer- man. STAN»"» VAN LEIDEN GEBOREN: Jan. zn van F. Bom en C. C. M Stuart; Alfred Cornells Maria, zn van M. G. C. Franssen en H. A. J. van Gasselt: Bernar- dus Johannes, zn van P. Lagas en T. J. Jordens; Johannes Nlcolaas Eneelbertus. zn van C. J van der Drift en M. M. van Resteren- Antonla Cornplia Franclsca. dr van P j. van Dam en B. KeHzer: Johannes Fmlel. zn van N. C. van Rijnswou en F. Karreman- Wllhelmlna Cornelia, dr van P J de Ridder en A. G. Laan; Hendrik, zn van F. van Duuren en G. van de Vlsch: Arendlna Elisabeth Johanna, dr van C. Moellker en J. Balkenende; Johanna Elisa beth. dr van C. Flippo en C. Flanderhiin: Wl'helmus Johannes, zn van A. van der Hulst en J. F. de Wit: Johanna Maria, dr van C. van Leeuwen en A. de Vlieg: Jrhannes zn van J. Schlagweln en J Duk: N°e't]e Margarethn dr van J. R. Hoekstra en D van Dam; Monique Fikstlne. dr van G van Ballegooiien en A T. Hakkenes. GETROUWD: K G van der Koov en T. J Romijn: N Boureeois en F. Hoedemaker; F. J. de Vos en M. Berkhout. OVERLEDEN: W D. Hulsken. man. 75 1r: M. C. Dart. hulsvr .van Maas. 78 Jr; M. Slrag. wed. van Van Weerlee, 81 jr: J. Buis. weduw naar. 72 Jaar. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Lelden brengt ter zennis van belanghebbenden, dat. In ver band met een op 1 Januari 1956 in wer- *'ne tredende wijziging van de Kostwin nersvergoedingsbeschikking. welke o.m. verhoging van de gezlnsinkomstengrens ten zpvolge heeft, voor diegenen, die tot nu niet voor kostwinnersvergoeding ln aanmerking kwamen alsmede voor Derso- aen. wier toegekende vergoeding tlldens bet verblHf ln werkelilke dienst van de dtenstnlirhtlge werd gestaakt, tot 25 Dec. as gelegenheid bestaat een aanvrage om Roctwinnercvereoedine ln te dienen op de afdeling Militaire Zaken der Gemeente- «errofarie LEIDEN, 13 December 1955. In dit bedrag is f. 327.000 begrepen voor normale straat-aanleg. Van het res tant ad f. 158.000 is f. 71.000 bestemd voor het vernieuwen van de riolering in en f. 87.000 voor de bestrating van het bestaande gedeelte van de Koningstraat en voor het maken van overwegen over de verbindingsspoorweg naar de gasfa briek en het openbaar slachthuis. EEN REMBRANDT-CANTATE De Commissie van Advies in Culturele Zaken heeft B en W in haar advies medegedeeld, dat naar haar mening een waardevolle bijdrage tot het sla gen van de komende Rembrandt-her- denking kan worden geleverd door bij die gelegenheid voor de eerste maal te laten uitvoeren een door een bekend kunstenaar daartoe te componeren Rembrandt-cantate. De gedachte van de commissie gaat uit naar een gemak kelijk in het gehoor liggend stuk, waar van de uitvoering ongeveer twintig minuten zal vragen. Het is haar bedoeling, dat de zetting, ook van het instrumentale gedeelte, zo danig zal zijn. dat het werk redelijker wijs door amateurs kan worden uitge voerd. De landelijke Stichting-Rembrandt- herdenking 1956, stemt met dit plan vol ledig in. De kosten, verbonden aan het verlenen van een opdracht tot het schrij ven en componeren van deze cantate, zullen naar raming een bedrag van f. 4000 niet te boven gaan. De kosten van de eerste uitvoering kunnen nog niet worden begroot. B. en W. stellen de Raad voor in deze geest een besluit te nemen. SUBSIDIE JEUGDWERK B. en W. stellen de Raad voor het subsidie voor het jeugdwerk in 1956 vast te stellen op een van f. 48.400 (v.j. f. 32.022). Het subsidie is als volgt over de vol gende posten verdeeld: Jeugdzorg f. 25.000 «v.j. 14.160); Jeugd beweging f. 6.500 (v.j. 4.500); Bijzonder jeugdwerk f. 2.400 (v.j. 1.000): Jeugdlei dersvorming f. 4.500 (v.j. 3925)Werk or.der fabrieksmeisjes f. 2.500 (v.j. 1500); Secretariaat Leidse Jeugd Actie f. 7.500 (v.j. 6.937). VERHOGING CREDIET B.L.O. SCHOOL Het in aanbouw zijnde schoolgebouw aan de Marnixstraat, bestemd voor de openbare school voor BLO, biedt geheel andere mogelijkheden voor het onderwijs dan het gebouw aan de Caeoiliastraat, waarin deze school thans nog is gehuis vest. Om deze mogelijkheden volledig te kunnen benutten, is het nodig de leer- en hulpmiddelen, welke thans bij de school in gebruik zijn, deels te vervan gen en deels uit te breiden. In verband hiermede zal het crediet voor de bouw en inrichting van de nieuwe school met f. 13.729 moeten worden verhoogd, waar toe B. en W. de Raad thans een voor stel deden toekomen. AANSCHAFFING LEERMIDDELEN Voor de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van de gemeentelijke HBS voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool wensen B. en W. een bedrag van f. 2945 beschikbaar te stellen; idem een bedrag van f. 12.872 voor de aanschaffing van meubilair t.b.v. de R. K. school voor g.l.o. in het Zuid-Westelijk stadsdeel; idem om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van gymnastiekmate- riaal ten behoeve van de gymnastieklo kalen van de RJC. scholen voor gewoon lager onderwijs aan het Rapenburg 48, de Os- en Paardenlaan 2, de Potgieter- laan 7. de Haarlemmerstraat 32 en die voor R.K. uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 34 en het Vrou wenkerkhof 1; idem een bedrag van f 3000 voor de aanschaffing van enige leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de openbare opleidingsschool, tijdelijk gedeeltelijk gehuisvest in de Gem. HBS aan de Burggravenlaan. Afwijzend wensen B. en W. te be schikken op het verzoek van het bestuur der bijzondere middelbare meisjesschool uitgaande van het opvoedingsgesticht ,,'t Withof" te Etten (N.Br.) om een te gemoetkoming te verstrekken uit de ge meentekas ten behoeve van die stich ting. OVERPLAATSING LEERKRACHTEN Voorts is er een voorstel om mej. G. Douma, als onderwijzeres, en de heer J. G. Gorlee, als onderwijzer, over te plaat sen van de o.l.-school aan de Da Costa- straat naar de o.l.-school aan de Bos- huizerkade; idem de heer J. van Leeu wen, als onderwijzer van de o.l.-school aan de Damlaan naar de o.l.-school aan de Storm Buysingstraat. EERVOL ONTSLAG Dr J. A. W. GROENEWEGEN In verband met zijn vertrek naar In donesië heeft dr J. A. W. Groenewegen, leraar in de plant- en dierkunde aan de Gem. H.B.S., ontslag uit deze functie gevraagd. B. en W. wensen dit ontslag eervol te verlenen. Ter voorziening in de vacature in de Zuider-Commissie tot Wering van schoolverzuim, ontstaan tengevolge van het bedanken als lid door mr A. J. Mulder, bieden B. en W. de Raad de volgende aanbeveling aan: 1. de heer H. C. F. de Greef; 2. de heer J. A. Roeiofs. Tenslotte is er in de onderwijssec tor nog een voorstel, dat een bepaling vaststelt inzake de kosten van het openb. gl.o., v.g.l.o. en ulo; exploitatie vergoeding overeenkomstig bijz. scholen alsmede vergoeding van kosten wegens totaal bedrag j beloning vakonderwijzers, een en ander 'over 1951; idem voor het openbaar b.l.o. over 1951; exploitatievergoeding over eenkomstig bijz. scholen alsmede ver goeding van kosten wegens beloning vakonderwijzers. WIJZIGING VAN VERORDENINGEN. Behalve het aanbrengen van een wij ziging in de verordening inzake de markt- en staangelden en de Slacht huisrechten, zal in de vergadering van a.s. Maandagmiddag een voorstel aan de orde komen om een ondergeschikte wij ziging aan te brengen in de bouwver ordening. De vrouw in het ambt Meerderheid der classes tegen Toelating beperken tot het diakenambt? De generale synode der Ned. Herv. Kerk is Maandag op Woudschoten te Zeist bijeengekomen om een begin te maken met de behandeling van het voorstel tot toelating van de vrouw not de ambten. De rapporteur van de commissie ad hoe. dr P. J. van Leeuwen, lichtte het rapport toe, dat is samengesteld na kennisneming van de consideraties der classes, nicruit is gebleken, dat de meerderheid uit de op de vergaderin gen der classes aanwezigen zich met 11911013 stemmen heeft verklaard tegen de synodale voorstellen, althans in deze vorm en op dit ogenblik. Fen en twintig classes zijn in meerderheid voor, 31 tegen. Vele tegenstemmers verklaarden uit drukkelijk in principe voor te zijn. maar gezien de tegenstand thans geen invoe ring te wensen. In haar rapport verklaart de commis sie. dat zij niet de vrijmoedigheid heeft, tot aanneming te adviseren, maar dat dit niet -betekent dat zij adviseert tot verwerping. Zij wil het aan de afgevaar digden overlaten. In het advies komt eveneens tot uiting, dat er wel een ten dens is. het diakenambt voor de vrouw open te stellen. ADVISEURS DER CLASSES \AN HET WOORD Bij de bespreking kwamen allereerst de adviseurs der classes aan het woord. Sommigen verklaarden het te betreuren, dat de beslissing over het onderwerp niet wordt genomen in een verdubbelde synode met tweederde meerderheid. Dr Bolkestein van de classis Amersfoort, merkte o.m. op, dat volgens velen de Bijbel toelating van de vrouw tot amb ten verbiedt. Hij vroeg zich echter af. of ieder woord in de Schrift een eeuwige tijdeloze wet is. Honderd jaar geleden werd eveneens op grond van de Bijuel de slavernij verdedigd. Ook andere spre kers zeiden te menen, dat de Schrift zich niet tegen toelating verzet. Ds G J. J. Rensink van de classis Emmen bestreed de stelling van het rapport, dat de meerderheid der kerk tegen het voorstel is. Hij constateerde, dat er in totaal 3764 leden van de clas sicale vergadering zijn. terwijl er 1191 stemmen tegen waren. Slechts een derde gedeelte heeft zich dus tegen verklaard. Als argument voor toelating bracht mj nog naar voren, dat de Hervormde Kerk lidmaten v. Remonstrantse of Doopsge zinde gemeenten toch niet weigert, in dien zij door een vrouwelijke predikant zijn gedoopt of aangenomen. EENSGEZINDHEID KOMT NIET Ds C. L. Tuinstra van de classis Zwoile merkte o.m. op. dat men in de Nerl. Herv. Kerk het voorrecht heeft verschil van mening te hebben. Daarom is het wachten op een eenstemmig inzicht over ambt en schriftgezag vruchteloos Deze eensgezindheid komt niet. Ds J. R. Wolfensberger. classis Am sterdam, legde er o.m. de nadruk op. dat men de Heilige Schrift niet als notaris akte mag gebruiken. Daar vóór had dr H. Schroten, classis Rotterdam-Z.. ver klaard. dat de kerk alleen mag hande len in gehoorzaamheid aan de Schrift. Hij vroeg zich af. of de theologen zich 19 eeuwen lang zo hebben vergist. Tenslotte vatte de praeses de woorden van de sprekers samen. Hij merkte op. dat het uit de consideraties wel vast staat. dat de meerderheid in de classes tegen het voorstel is. terwijl in eerste instantie de oordelen veel gunstiger waren. Men is dus blijkbaar in tweede instantie dieper over deze dingen gaan denken. Daarom voelt de praeses voor inschakeling van nog een étappe. In tweede instantie werd het woord gevoerd door achttien adviseurs en leden. Vele sprekers uilden de toelating van de vrouw beperken tot het diaken ambt of hoogstens tot dat van ouder ling en diaken. Ds Kooistra. classis Franeker. pleitte voor oecumenisch contact, ook met de Gereformeerden. Dr T. Dokter, adviseur van de Rand voor Kerk en Theologie, merkte o.m. op. dat men er niet uit komt. als niet ook de kerkeraad op de helling wordt ge bracht. De kloof tussen kerkeraad en alles wat daarbuiten ligt. moet woraen weggenomen. Dan heeft de vrouw weer een plaats. Zijns inziens kan men de vrouwen tot adviserende leden van de kerkeraad maken. 's Avonds om elf uur schorste de praeses de vergadering, nadat in totaal een en dertig sprekers het woord had den gevoerd. Voorts bieden B. en W. de Raad een nieuwe verordening aan op het beheer van het grondbedrijf. Ingevolge het bepaalde in artikel 126. lid 4. van het Wegenverkeersreglement gesloten verklaring van straten zullen de verkeersmaatregelen, die niet genomen zijn op grond van genoemd reglement (dat zijn dus die. welke ge nomen zijn vóór 1 Januari 1954) voor 1 Januari 1956 opnieuw moeten worden vastgesteld, daar zij anders met ingang van die datum ophouden van kracht te zijn. Teneinde dit te voorkomen doen B. en W. de Raad in bovenstaande geest een voorstel. In het algemeen is, wat ook voor de hand ligt. de bestaande toestand gehandhaafd. Verschillende wegen, die tot op heden voor alle wagens gesloten verklaard waren, kunnen echter naar het gevoe len van B. en W. worden opengesteld voor het verkeer met onbespannen wa gens (handwagens e.d.) om zodiende de belemmeringen voor deze categorie weg gebruikers zoveel mogelijk te beperken. De Nieuwe Rijn, voor zover gelegen tussen de Hartesteeg en de Burgsteeg, is het op heden op Zaterdagen gesloten verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen van 3 tot 6 uur. zulks in verband met de bloemenmarkt. Aangezien gebleken is, dat het voetgangersverkeer tussen 2 en 3 uur al aanzienlijk is, achten B. en W. het gewenst dit gedeelte van de Nieuwe Rijn op Zaterdagen van 2 uur af gesloten te verklaren. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONINGEN. De termijn van ontruiming voor de onbewoonbaar verklaarde woningen, ge legen aan de Waardgracht 57. 61, 65. 69. 85. 88. 89. 92, 93 94. 97 98. 100. 101, 102, 103. 105. 107. 108. 109. 113, Wever straat 4. 5. 7, 8. 11. 20. 22. 23, 26. 27. 28. 31. 32 34, 36. 42. 44. 1ste Looier straat 22,26 en Oosterkerkstraat 7 en 9. wensen B. en W. te verlengen tot 23 De- cemiber 1956 VERKOOP STROKEN INDUSTRIE TERREIN TREKVLIETWEG. De „Tokheim N.V." heeft, in verband met toekomstige uitbreiding van haar aan de Trekvlietweg gevestigd bedrijf, de N.V. „Purflna Nederland" bereid ge vonden om het industrieterrein aan haar te verkopen. Laatstgenoemde NV., voor wie thans optreedt de N.V. Maat schappij tot financiering van de ver koop van aardolieproducten, stelt prijs op het behouden van een voorterrein ter diepte van 20 m.. met een front breedte van 40 m. Zij heeft derhalve aan bedoelde transactie de voorwaarde verbonden, dat de gemeente bereid zal zijn aan haar te verkopen de strook grond, groot plm. 100 vierk. m., voor de prijs van f.14 per vierk. M. De „Tok heim N.V." heeft in aansluiting daar aan van de gemeente te koop gevraagd een strook grond, groot plm. 305 vlerk, m., zulks eveneens voor de prijs van f. 14 per vierk. M. Tegen verkoop van beide percelen grond bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Tenslotte zal de Raad a.s. Maandag ook nog een beslissing moeten nemen over de volgende voorstellen: de voor bereiding van een herziening van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Zuid- west", het beschikbaarstellen van een tweetal percelen grond in het uitbrei dingsplan „Leiden-Zuidwest" voor de bouw van transformatorstations; de goedkeuring van de jaarrekening 1953/1984 van complex W.W.I. der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen; het beschikbaar stellen van een bedrag van f. 42.350 voor het doen van kapi taalsuitgaven t.b.v. de Dienst van Ge meentewerken; het aangaan van een 3%% geldlening ad f. 2.000.000. voor het doen van kapitaalsuitgaven in 1956 voor de Gasfabriek en de Electriciteitsfa- briek beschikbaar te stellen onderschei denlijk f. 901.000 en f. 4,163.350 en de aankoop wan een perceel tuinland, gele gen in de Bos- en Gasthuispolder nabij de Korte Vliet (f.7425), (Ingez. Med.-adv.) Bekende mensen over een bekende sigaret 4) Guus Hermus, directeur van het gezelschap „Het Nieuwe Comedia" met zijn echtgenote de bekende actrice Bep Dekker Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor 80 et. Wijziging verordening markt- en staangeld UITBREIDING AANTAL TARIEVEN. Aangezien het thans meer en meer voorkomt, dat een standplaats op de markt wordt ingenomen voor een be paald seizoen, wensen B. en W. een wij ziging aan te brengen in de verordening markt, en staangeld. Een wijziging, die beoogt om naast het reeds bestaande dag- en jaartarief ook een week-, maand-, kwartaal, en halfjaartarief op te nemen. Van deze gelegenheid kan dan tevens gebruik worden gemaakt om het bestaande dag- en jaartarief aan te passen bij deze differentiatie. Ook in de wijze van betaling dienen naar de mening van B. en W. enkele wijzigingen te worden aangebracht. Het komt namelijk meermalen voor, dat voor een marktplaats op de 3 Octobermarkt een vergunning wordt aangevraagd, waarvan, wanneer achteraf blijkt, dat i deze plaats niet erg gusntig gelegen is. geen gebruik wordt gemaakt. Het ge volg hiervan was. dat, hoewel hiervoor diverse werkzaamheden waren verricht, het verschuldigde marktgeld ook niet werd betaald. Ingevolge het bepaalde in het eerste lid van artikel 9, sub a. na melijk. geschiedt de 'betaling van het marktgeld op de dag, waarop van de marktplaats gebruik wordt gemaakt. Bovendien was dan aan andere markt kooplieden een vergunning geweigerd, omdat voor alle beschikbare plaatsen reeds vergunning was verleend. Voor de staangelden op 3 October was deswege reeds een bepaling in de ver ordening opgenomen in het tweede lid van art. 9. sub d, dat voor deze stand plaats moest worden betaald tegelijk met het indienen van de aanvraag hiervoor. Een zelfde gedragslijn zouden B. en W voortaan ook voor de marktplaatsen op de 3 Octobermarkt willen volgen. Voorts zouden B. en W. de bevoegd heid om per kwartaal te betalen voor standplaatsen, welke voor een geheel jaar worden uitgegeven, willen intrek ken. aangezien de thans voorgestelde wijziging der verordening ook de moge lijkheid opent om standplaatsen voor een kwartaal aan te vragen. Handha ving van deze bepaling zou een onge motiveerde betalingsfaciliteit betekenen ten opzichte van degenen, die een standplaats aanvragen voor een gedeel te van een jaar en daarvoor het gehele verschuldigde bedrag bij vooruitbetaling moeten voldoen. Siochthuisrechten worden verhoogd TARIEFSVERHOGING GAAT 1 JANUARI IN Het nadelige exploitatiesaldo van het Openbaar Slachthuis wordt tel- kenjare groter, ondanks het feit. dat reeds verschillende maatregelen in het belang van de economie zijn ge troffen, zoals opheffing van de ijsfa briek en de stopzetting van de eigen stoomopwekking. Hoewel door vergroting van de acti viteit op het Slachthuis ook de inkom sten zijn gestegen, wordt deze stijging ver overtroffen door die van de uitga ven. Aangezien bovendien in de naaste toekomst nog verschillende investerin gen zullen moeten plaats vinden voor een verdere verbetering en modernise ring van het Slabhthuis, teneinde te kunnen blijven voldoen aan de te stel len hygiënische eisen, is eerder nog een stijging van een daling van het nadelige saldo te verwachten. B. en W. achten het derhalve alles zins juist de tarieven voor het keuren van vlees en die voor het gebruik ma ken van het Openbaar Slachthuis te verhogen tot de bedragen, zoals deze in de verordening zijn aangegeven. Verwacht wordt, dat door invoering van deze tarieven het nadelige exploi tatie saldo, dat voor 1956 op f. 93.000 wordt geraamd, met circa f. 35.''OO per jaar zal verminderen. De besturen der plaatselijke sla gerspatroonsorganisaties en de direc tie van de vleeswarenfabriek hebben de noodzakelijkheid em de redelijkheid van deze tariefsverhoging erkend. Van deze gelegenheid zouden B en W. tevens gebruik willen maken om nog enige andere wijzigingen in de verorde ning aan te brengen, waarvan enkele een verlichting van de op de gebruikers gelegde lasten betekenen. Zo is in tarief V van de gewijzigde verordening bepaald, dat voortaan in het invoerkeurloon ook het recht op het gebruik van het koelhuis is begrepen, hetgeen thans niet het geval is. Ook voor de afgifte van z.g. afkeuringsbewijzen zal geen afzonderlijk recht meer ver schuldigd zijn, terwijl de voederkosten, bij ongeslacht weg voeren der dieren, niet meer zullen worden verdubbeld. Uit een oogpunt van administratieve vereenvoudiging wordt in de tarieven III en IV een kilogram-tarief voorge steld in plaats van een stukstarief. In de tarieven III, IV en VI is thans een bepaling opgenomen, dat een aan vullend recht is verschuldigd door fa brikanten van verduurzaamde levens middelen en verzendgrossiers voor vlees, dat niet wordt verwerkt tot vlees waren en niet wordt uitgevoerd buiten de keuringskring Leiden. Het ligt in de bedoeling van B. en W. dat deze gewij zigde verordening 1 Januari a.s. in wer king zal treden. ROTTERDAM. 13 December. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 4216. Weektotaal 6263. Vette koelen en ossen 650, gebrulksvee 1172, t.b.c.-vrij 918, vette kalveren 45, gras kalveren 190. t.b.c.-vrij 163, nuchtere kal veren 1002. varkens 170. biggen 231. paar den 100. veulens 11, schapen of lammeren 618, bokken of gelten 27. BEURSOVERZICHT IETS BETERE STEMMING De reactie in Wallstreet is gisteren betrekkelijk meegevallen. Het Damrak was vanmorgen reeds goed prijshoudend en ook vanmiddag was de ondertoon ter beurze niet ongunstig. De handel had echter uitermate weinig om het lijf. Kon. Olie avanceerde ca 5 punten tot 648' 2 en wist hiermede het verlies van gisteren tot de helft te reduceren. AKU verbeterde ca 4 punten, Philips en Uni lever hadden een winst van ongeveer 2 punten. Ook op de incourante industrie afdeling ging haast niets om. De mees te fondsen bleven ongeveer in een doen met gisteren, doch claims Van Gelder, die gisteren tegen f. 520 verhandeld zijn werden vanmiddag geadviseerd op f. 505 a f. 510. De Bankaandelen waren opnieuw een kleinigheid in reactie; een uitzondering vormde Ned. Handel Mij die onveran derd bleef op 243% en Nationale Han delsbank, die 1 punt wist te verbeteren. Ook op de Scheepvaartsector ging bitter weinig om; de voornaamste soorten wisten een fractionele koerswinst te be halen. Bij de Cultures onderscheidde Ver. Deli zich: het tabaksconcern kwam van 157% op 158' Amsterdam Rubber en HVA per saldo onveranderd. Gul densbeleggingen in een doen met giste ren. Beurs van Amsterdam Dinsdag 13 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers ^v heden Ned. '53 (3%) 102*4 102% Grootboek obl 100 t Ned '51 3*6 100% Ned 53 3 100% 100% 98 98 Ned. '54 3'4 97 H 9713 Ned. '55 3*4 98% 98*4 Ned. '55 II 3*4 98:ii 98% Ned '47 3*4 3 99 99% Dollarlng '47 3 95*» 95% Investeringscert 3 99*i 99% Ned 62-64 3 99% 99% Indië '37 A 3 9711 9713 Grootboek '46 3 97*4 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 88% 87 Nat. Handelsbank 167*4 168% Ned. Handelmij 243% 244 A.K.U 341*4 346 360 362Ts Philips '55 348*4 351% Unilever 387% 389% Wilton Feyenoord 269 354 354 Kon Olie f 50.— 327 643% 648% 140 140% Holl. Amer. lijn 208% 210'. Kon Ned. Stoomb. 206*4 206 Ned Scheepv. Unie 193 194% 155 154% Java Cult 86*4 87 DelJ Mij 157% 158% Senembah 113% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 100 100% Dep Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 96 R'dam '37 I III 3' 100*4 101% Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam '51 2% 135 135 Eindhoven '54 2% 106% 106% Enschede '54 2% 108H 1081J Den Haag '52 I 2% 138 138% idem II 2% 136 135% R'dam '52 I 2% 142 142 idem II 2% 139% 139% Utrecht '53 2% 128 H 12813 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 330*4 325 Rotterd. Bank260*» 256% Twentsche Bank259 255 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 241 241*4 Kon. Ned Grofsm. 152 Rott. Droogd Mij. 632 Tieleman en Dros 19*4 18 *2 Handelsondernemingen Borsumij. cv A f 1000 133*4 134 Internatio159*2 160 Diversen Albert Heyn285*4 289 B Ned. M. Walv. Vrt. 82% 82 Spoorwegen Dell Spoofw. Mij. 33*4 33 Amerik. fondsen Anaconda 71 72 Shell Oil Cy61*4 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing. bur. v. Bouwnijv Int Kunststoff Ind Kon Ned. Edelmet Pref w.a Idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ned Elec trol asm Sikkens Laktabr '53 Ver. Touwfabriekcn Wernink's Betonm. V.K. 425 143 V4 71 92%GB 92'iGB 84 308 >/2 345 397% 184 114*4 70*4 92*2 93 34GB 308*2 395 Ij

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3