Beeldende Kunst en Prot. Kerkbouw Gesprek tussen beeldhouwers, schilders, architecten en geologen Alg. Bedrijfsgroepen Centrale Uitslaande brand Vismarkt Hal nieuwe Herv. School in gebruik genomen als kerkzaal MAANDAG 12 DECEMBER Conf eren tie Oud - Poelgeest Op uitnodiging van de prof. dr G. van der Leeuw Stichting waren dit week einde beeldende kunstenaars en belangstellenden bijeengekomen in Kasteel Oud- Poelgeest. Het thema van deze conferentie was: Beeldende Kunst en Protes tante Kerkbouw. Ds W. Barnard verwelkomde de aan wezigen en wees erop, dat men de vier referaten, die gehouden zouden worden, slechts moest zien als hand- en span diensten voor het onderling gesprek. ARCHITECT EN KUNSTENAAR Henk Krijger was de eerste spreker. Hij begon met nadruk te leggen op de noodzakelijkheid van samenwerking tus sen architect en de beeldende kunste naar. Het gaat er om het overleg zó ver te krijgen, dat het geheel van het kunst werk datgene zegt wat elk voor zich wil zeggen op zijn terrein. Een kerkgebouw moet een teken zijn, doordat het nodigend element tot uit drukking komt. Een kerk moet open zijn. Vervolgens ging spreker enkele symbo len na, die het niet meer of nog wel doen in deze tijd. Er is een vraag naar ,.mooi", maar nog belangrijker is de vraag: is dit kunstwerk éérlijk? Voor de uitvoering is het in de eerste plaats ge wenst, dat de gemeente, vtfor wie deze kerk een huis is, zich deze vraag bewust zal maken. EEN LEEK AAN HET WOORD Vervolgens sprak dr J. W. Schulte Nordholt als vertegenwoordiger van het „lekendom". De eerste moeilijkheid is, dat de kunst voor de gemeente herken baar is, terwijl nochtans het algemeen smaakbesef niet normgevend kan zijn. Er is sprake van een uithollingsproces. Niettemin zijn er dingen, die stand heb ben gehouden: de barok in Beieren spreekt nog tallozen aan. Het drama tische' dient een element te zijn van de beeldende kunst in de kerk. Wijlen prof. van der Leeuw aanhalend stelde spreker hier Angelo als „Liturg van het Beeld" tegenover Rembrandt. De kunstenaar van nu dient zich ver te houden van idealistische of realistische tendenzen. Hij bedenke, dat alle kunst slechts deformerend kan zijn, omdat het om het Onzienlijke gaat. Misschien kan de moderne kunst daarom hier een pré hebben. De abstracte kunst zal in het hanteren van deze materie minder ge vaar lopen. KUNST OOK ZOEKEN IN DE KERK De avond bracht de twee laatste spre kers aan het woord: prof. dr J. N. Bak huizen van den Brink en architect Sij- mons. Eerstgenoemde liet zien, hoe het tweede gebod en incidentele historische omstandigheden een rol spelen bij angst voor afbeelden. Toen in 600 een bisschop in Marseille beelden liet verwijderen, verbood Paus Gregorius de Grote hem dit, omdat hü onderscheid maakte tus sen beelden en afgodsbeelden. Men is eigenlijk nooit boven deze kwestie uit gekomen. De IkonenstrUd heeft tot re sultaat gehad, dat beelden gehandhaafd bleven maar niet om te vereren. Deze bescherming van de beeldende kunst door de kerk is van nog evenveel belang als de waarschuwing van de Reforma toren ertegen. Er is geen reden, waarom men zou menen, dat beeldende kunst aanleiding zou geven tot ongeoorloofde verering. Dit zou verarming betekenen voor de kerk. Vroeger werd het beeld gezien als het prototype van het afge beelde. Dit was vanzelfsprekend in een tijd, waarin' men nog niet las. Om de mensen te helpen was er de beeldende kunst. Toen de boekdrukkunst haar vlucht nam, heeft Victor Hugo hier al van gezegd: „Ceci Tuera Cela". De woord- en beeldende kunst staan tegen over elkaar. Waarom kan de eerste wel en de laatste niet in de kerk worden toegelaten, evenmin als de decoratieve kunst? Dit zal arbeid eisen, zoals ook bij de woordkunst gezocht moet worden naar het enig juiste woord. Als de kerk de beeldende kunst bul ten haar muren houdt maakt zU zich schuldig. Het is onverantwoord, dat een Christen kunst overal zou zoeken behalve in de kerk. Wij moeten met de kerkgebouwen op die hoogte ko men, waar zy volgens onze eredienst zouden moeten zyn. SAMENWERKING BIJ BOUW NOODZAKELIJK Architect Sijmons vertelde als laatste spreker op illustratieve wijze hoe de samenwerking tussen architect en beel dende kunstenaar werkt bij de bouw van een kerk. De financiële questie geeft wel eens een kortsluiting. Ergens moet men van wal steken. Men wist, wat men niet wilde: geen opwarmen van de oude symbolen en geen Zondagsschoolprenten; het plaat je van de Goede Herder hoort bij de grazige welden van de 19e eeuw. Wat men wél wilde, was afhankelijk van de combinatie van kunstenaars. De mogelijkheid van samenwerking houdt verband met de visuele aanpassing van de kunstenaars onderling. Wat het werk betreft gaat het om het monumentale. Belangrijk is, dat ruimte in het werk doordringt. Sijmons stelde als voorbeeld een werk stuk van Césanne: dit zou vergroot kun nen worden en het nog goed doen. Dit zit- hem niet in de afmeting, maar in de compositie. Door middel van deze vier getuigenis sen kwamen de beeldhouwers, schilders, architecten en theologen 's Zondags tot de eigenlijke bedoeling van dit sa menzijn: het gesprek. Feest in Stadsgehoorzaal Huldiging van vijftien N.V.V.- jubilarissen Geünieerde Loge van Theosophen BESCHAVING IN DE BRANDING Beschaving is de uitkomst van mense lijk denken. Het denkvermogen zetelt in de ziel. In een beschaving weerspiegelt zich het zieleleven van haar tijd. Evenals de ziel zelf hebben ook haar uitingen twee aanzichten. Het ene is gericht op het hoogste innerlijk van de mens. Het is de brug, waarlangs zuiver geestelijke invloeden de mens vermogen te bereiken en te inspireren door intuïtie. Het lagere aanzicht stelt de ziel in staat in verbin ding te treden met de lagere bestand delen van de mens en met de stoffelijke wereld door de rede. het intellect. Op het gemiddelde geestelijke ontwikkelings peil van de huidige mens wordt dit lagere aanzicht zo geboeid door de zinnen, roer selen en verlangens van niet geestelijke aard, dat het hogere aanzicht belem merd of verhinderd wordt in zijn uitin gen. Zoals gezegd, wordt iedere bescha ving gekenmerkt door haar ideële achter grond. De beide aanzichten van het innerlijke leven zijn dus daarin terug te vinden. Naar die maatstaf gemeten is de Westerse beschaving laag. Het verstan delijke overweegt zoals stoffelijke be hoeften. zucht naar bezit, macht in kerk. wetenschap of politiek, kortom afge scheiden bestaan. Dit is niet geestelijk en dus in strijd met geestelijke evolutie, de ware taak van de mens. Onze bescha ving leidt dientengevolge in hoge mate aan innerlijke tweespalt, die in de laat ste jaren de vorm van een culturele crisis aanneemt, zich uitend door afstomping voor waarachtig religieuze begrippen en zedelijke normen. Zo voortgaande kan zij in de branding van menselijke driften ondergaan, zoals zovele harer voorgan gers. De huidige crisis is vooral het ge volg van de bevrijding van het denken Vrienden van U.V.S. 1 jaar CABARET IN STADSGEHOORZAAL De 354 leden tellende supporters vereniging „Vrienden van UVS" be staat dezer dagen één jaar. Met een vrolyk, gevarieerd cabaret-program ma werd dit heuglijke feit gister avond in de Stadsgehoorzaal gevierd. Woorden van welkom werden gespro ken door de voorzitter van de suppor tersvereniging, de heer H. J. H. Welling, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om te wijzen op het belang van een groot ledenaantal. Hij wekte in dit verband degenen, die zich nog niet als lid hadden laten inschrijven op dit als nog te doen. Als tweede spreker betrad de voorzitter van „UVS". de heer J. Wondergem. het podium om zioh met enkele woorden van gelukwens tot de vele aanwezigen de zaal was geheel gevuld te richten Het woord en üe daad waren vervolgens aan de leden van het cabaret-gezelschap. Onder lei ding van Cor Tjemkanoff braohten zij een afwisselend programma van muziek, zang en dans, dat werd ingezet met. het optreden van de zangeres Netty Wes- terveld. Lenie Mieloo en Marijke Kutte- ring, twee zeer jeugdige ballerina's-in- den-dop lieten tezamen met hun leer meester zien hoe het er 'omstreeks 1900 op een balletschool toeging. Met zeer veël temperament voerde eerstgenoem de hierna een Russische dans uit. Ook de door Oor Tjemkanoff en Bettina voortreffelijk gedanste Bolero van Mau rice Ravel trok aller bewondering. Ten slotte heeft men hartelijk kunnen lachen om de grollen van de twee Wa.- ma's De conference was in handen van Tonnv Roxini. De avond werd met een geanimeerd bal besloten. De dansmu ziek werd verzorgd door het orkest van Tom Erich. „DE VROLIJKE VROUWTJES VAN WINDSOR. Zaterdagavond is in de Leidse Schouw burg met een vierde voorstelling van aDe vrolijke vrouwtjes van Windsor" de •ouverture van het eeuwfeest van de Kon. "ereniging „Litteris Sacrum" besloten. 2ij nog vermeld, dat in alle vier de Tydens een feestelijke bijeenkomst,zo een veertig en vijfentwintig jaar Zaterdagavond door de afd. Leiden van I terug kijken, een zware taak te vervul- L«I,0 de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale I len gehad. Spreker had een een diepe van het lagere aanzicht van het ziele- in de Stadsgehoorzaal georganiseerd, bewondering voor diegenen, die in 1930 I leven door de Renaissance en de werden vijftien jubilarissen gehuldigd, j lid zijn geworden. Zij toch hebben in Franse Revolutie. Het gevolg is thans een Het waren de heren J. W. D. Heijligers, i die moeilijke dagen de fakkel branden- F. Logeman, W. J. de Vries, A. Smit, S. de gehouden en hebben niet versaagd. Monteba, W. de Jong, P. de Mey. G. v. De heer Van Hattem dankte de man- Hemert, A. Benning, W. P. Broers. G. nen en betrok in deze dank ook hun echt- Wassink, H. Wortman. J. v. d. Reyden. genoten en gezinnen die mede hun aan- Z. de Fey en J. J. Pijlen. De eerste drie waren 40 jaar en de overigen 25 jaar lid van het NVV. Na een kort welkomst woord van voorzitter P. J. Planjer wer den zij met hun echtgenoten op het to neel geroepen. Zo vormden zij een waar dige achtergrond voor hoofdbestuurder L. van Hattem, die deze „voortrekkers" van de vakbeweging allen ten voorbeeld stelde. Er zou hem veel aan gelegen zijn voor de stampvolle Stadsgehoorzaal een propagandistische rede uit te gaan spre ken. De kans ruim elf konderd mensen bij elkaar te krijgen, heb je niet elke dag, zei hij: Toch wilde de heer Van Hattem niet voor deze verleiding be zwijken. Op een feestavond als deze volstond hij slechts met te wijzen op de verwikkelingen in het sociaal economi sche vlak. die men op het ogenblik be zig is te ontwarren. Speciaal stond spre ker een moment stil bij de loonpolitiek en legde hij de nadruk op het grote be lang, welke de geleide loonpolitiek voor ons land en ons volk heeft gehad. Zich rechtstreeks tot de jubilarissen wen dend, zei de heer Van Hattem, dat zij behoren tot dat korps van trouwe wer kers, die de vakbeweging mee hebben helpen opbouwen. Zij hebben als we deel hebben geleverd in het werk, dat man en vader in de vakbeweging heeft verzet. De hoofdbestuurder speldde de jubilarissen tenslotte het gouden- resp. zilveren NW-insigne op de borst. De dames kregen allen een doosje met zil veren bloemenlepeltjes. Voorzitter Planjer voegde de gelukwensen van de afd. Leiden bij die van het hoofdbe stuur. De aanwezigen in de zaal onder streepten deze dank en de felicitaties met een hartelijk applaus, dat tevens *en dankbare entree vormde voor het ge zelschap van Gerard Walden en Berry Kievits, met een door Gé Hofenk ge presenteerde muzikale show-revue. Hieraan werd verder meegewerkt door Harry Boda, Frances Capy. Cooy Beek. Harry Woodson. John van Heu- men. Mitzy Tieland, Nick Godart en de Wembley Sisters. Het orkest stond on der leiding van André van Wattingen, terwijl de technische leiding in handen was van Tip Wills. Zij allen hebben Za terdagavond golven van jolijt door de Stadsgehoorzaal gejaagd. Hierna was er nog gelegenheid de benen te strekken op de muziek van Vincourt's Ballroom- orkest. Het bal stond o.l.v. de heer C. van Leeuwen. Lezers sch rijven Beter Nederlands door radio is eis Mijnheer de Redacteur, Het is tegenwoordig niet meer om te genieten, zó wordt onze goede en heus mooie Nederlandse taal door de radio mishandeld. Het zijn speciaal de z.g. amusemen's- of showprogramma's, die daaraan la boreren. De woordvoerders in raadsel wedstrijden, forums en wat al niet meer voor nummers, welke georganiseerd worden om ons volk „aangenaam" be zig te houden, onderscheiden zich m het algemeeen door een platte uitsprak. Het lijkt dikwijls „hoe platter, hoe mooier" en hoe platter, hoe meer er gegierd wordt. „Klusjesmannen", gewone mannen" en hele groepen andere mannen iof vrouwen) spreken ons volk in de „eigen taal" toe, stellig om beter begrepen te worden of eenvoudig, omdat de platte taal hun gebruikelijke taal is en ze £elf niet anders kunnen of ènders geleerd hebben. Maar niemand hoeft te denken, dat ons volk op zo'n manier ooit be hoorlijk Nederlands gaat spreken. Waarom is 't nodig, als men er enigs zins de kanstoe ziet, het gemeenst klinkende jargon te bezigen? Radio-instituten, die er prat op gaan, j de volkscultuur te willen verheffen, mogen aan dit euvel, dat langzamer-1 hand tot een afgrijselijk kwaad ont-1 aardt, hun aandacht schenken. Het wordt de hoogste tyd, dat hier iets aan I gedaan wordt. Het is evenmin nodig om in een ander uiterste te vervallen en „Haegs" te gaan spreken, maar het is dringend vereist om normaal Nederlands te pra ten, opdat men niet bij voortduring tot een soort volksbuurtsfeer afdaalt. Dit moge by eer. zeker deel van het publiek in de smaak vallen, een ander deel ergert er zich in hoge mate aan. H. T. ,,'n Wespennest" Toneelavond „De Speeldoos" Het revue- en cabaretgeszelschap „De Speeldoos" heeft Zaterdagavond een in velerlei opzichten geslaagde opvoering gegeven van ..'n Wespennest", een vro lijk spel van vacantie-geneugten. De voorzitter van het gezelschap, de heer A Tegelaar. heette de talrijke aanwezi gen hartelijk welkom. Het spel. dat men voor deze avond had uitgekozen, behan delde de gevolgen van enkele leugentjes om bestwil, waardoor alle hoofdpersonen in een villa ergens op de Veluwe te zamen gekomen in moeilijkheden raken. Hoewel het onderwerp van deze geschiedenis veel mogelijkheden biedt hebben de schrijvers. J. W. van der Heijden en H. Bakker, in het eerste be drijf reeds al hun kruit verschoten, zodat er van een climax in dit overigens alleraardigste stuk geen sprake is. Een woord van waardering voor het enthou siaste spel van vrijwel alle tonelisten, die voor een aantrekkelijke opvoering zorg hebben gedragen, is hier zeker op zijn plaats. Op uitstekende wijze wist mevr. J v. d. MostKool de stem van Kristien, een Amsterdamse in hart en nieren, na te bootsen. De regie was bij Nard Boer hij speelde tevens één der hoofdrollen in goede handen. Na af loop van het toneelstuk bleef men ge ruime tijd gezellig bijeen *voor het maken van een dansje. De muziek werd verzorgd door The Traveling Brothers Studenten plantten bomen in Oostkapelle GETROUW AAN DE GEBOORTEGROND In het kader van de viering van het 140-jarig bestaan der vereniging van in Leiden studerende Zeeuwen „Non sor- dent in undis" was er Zaterdagmiddag te Oostkapelle een boomplanting. De leden der vereniging afgestudeerden en nog studerenden schonken in 1946, toen Walcheren nog onder water stond, j een bedrag van f. 500 voor de herbe- planting. Het gezelschap met het vaan del. werd officieel ten gemeentehuize ontvangen door burgemeester F. G. Sprenger. die erop wees, dat deze bij zondere plechtigheid eigenlijk een na sleep is van de inundatie. Er blijkt ook uit. dat de Zeeuwen in Holland trouw blijven aan hun provincie, waai- vaak gebrek bestaat aan intellectueel ge schoolden op velerlei gebied. De burge meester sprak de hoop uit. dat. wanneer afgestudeerde Zeeuwen voor de keuze staan, zij de arbeid in de eigen provincie zullen kiezen. Daarna bocd hij de prae- ses van „Non sordent". de heer J Fruin. een penning aan. die werd geslagen ter gelegenheid van de droogmaking van Walcheren in 1947. De heer Fruin sprak een dankwoord en schetste hoe dc Zeeuwse studentengemeenschap in Lei den met de provincie blijft meeleven. Daarna ging men naar het terrein naast het sportterrein, waar een groot aantal jonge boompjes werd geplant. overwaardering van bloot intellect en wetenschap, welke laatste in wezen amo reel, soms immoreel (atoombom) is. Beide •zijn het zieleleven van alle maatschap pelijke lagen eeuwen vooruit. De enige uitkomst kan slechts een zedelijke Re naissance brengen. Zij moet niet gedra gen worden, zoals thans de zedeleer, door dogmatische, sectarische, kerkelijke leer stellingen, maar door een universele wijs begeerte, zoals die slechts te vinden is in de oude. Arische leringen en dus in de theosophie. Zij moet daarin haar onvermijde lijkheid en rechtvaardiging vinden. Dan blijkt het, waarom alle strijd, haat. vrees, hebzucht, wedijver, oorlog, kerkelijkheid, enz. persoonlijk of in gemeenschap een zonde jegens de mensheid zijn. De Wereld is ÉÉN. Slechts verwezenlijking van dit besef op geestelijke basis vermag onze beschaving nog te redden. Padvinders in Jamboree- stemming De leidsters en leiders van het Neder landse Padvindsters Gilde en van de Nederlandse Padvinders, hebben Zater dagavond in „Jamboree-stemming" ver keerd. Zij waren bijeen gekomen in het hoofdkwartier van het N.P.G. aan de Pieterskerkgraoht en daar heeft Oubaas Beekes, districtscommissaris van de NPV „Rijnland" verteld over zijn belevenissen van aijn reis en verblijf in Canada, waar dit jaar de wereldjamboree werd gehou den. Hoewel dit padvindersfestijn ver weg is gevierd, hebben de leden van de Leidse afdelingen nu toch iets kunnen ervaren van de sfeer, die er heeft ge heerst in Canada. Na de pauze vertoonde de heer J. Pieëte, lid P.C. Leiden, enige films over het werk van het N.P.G. Het was een buitengewoon prettige avond! Vrolijke avond van D.V.V. MET D.O.S. EN JOHNNY JORDAAN De Leidse Acc Vereniging DW hield Hedenmiddag om twee uur woedde een felle uitslaande brand op de eer ste étage van het aan de Vismarkt 4 gevestigde Modehuis Lido. Op het mo ment dat de Brandweer arriveerde laaiden de vlammen aan de voorzijde van het gebouw angstaanjagend om hoog, terwijl dikke rookwolken de be lendende percelen aan het oog ont trokken. Dank zij krachtig ingrijpen van de Brandweer, die met groot materiaal ter plaatse was, slaagde men er in het vuur tot de woonkamer van de familie Levie te beperken. Deze kamer brandde ech ter geheel uit. terwijl het portaal en de gangen zwaar werden geblakerd. De gelijkvloers gelegen winkel liep waterschade op. Een gedeelte van de in ventaris kon nog in veiligheid worden gebracht. Onderhoud ministers LunsAnak Agoeng De voorzitter van de Nederlandse de legatie voor de Nederlands-Indonesische conferentie, minister Luns, heeft van ochtend voor het begin van de vergade ring van de Ministerraad een onderhoud in het Ministerie van Buitenlandse Za ken gehad met de voorzitter van de In donesische delegatie, minister Anak Agoeng Gde Agoeng. Het onderhoud werd bijgewoond door mr Oetoyo Rame- lan, de Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land. Over het besprokene zijn geen mededelingen ge daan. De dirigent, de heer G. Knorr, kreeg een apart woord van dank voor zijn werk gedurende het bestaan der vereniging. Zaterdagavond in het St. Antonius Hi) is de steunpilaar van DW. Hun Clubhuis een jaarfeest. De voorzitter. kregen bloemen aangeboden, de heer F Zwanenburg, hield de ope- i S,a dit inleidend woord Concerteerde ningsspeech waarin hij o.a sprak over het het A.corps oLv. de heer Knorr. De de grote vooruitgang van de onlangs leden uewezen. dat zij een grote musi ci pgerichte accordeonschool DW. De kaliteit hadden veroverd. Het B-corps leerlingen van deze school, aldus oe o l v d heel. Doove tead vervolgens voorzitter, hebben in November meege- 'holpen DW de 2e plaats te bezorgen op het concours te Haarlem, wat ge zien het aantal deelnemers een gróte prestatie is. Alleen is het jammer ver- volgde hij, dat we de leerlingen bijna niet kunnen huisvesten. voor het voetlicht. Na dit muzikale gedeelte kwam het toneelgezelschap D.O.S. met óe bekende één a eter van Herman Heyermans „Ahaverus". De hoofdrollen, vertolkt door de heer v. d. Woerd, mevr. de Kier f en de heer S Fuchs. werden goed ge- Om de leerlingen een goede scholing SD€eld te kunnen geven moeten we meer ruim- inerna kwam Johnny Jordaan met bravour op de planken. Later dan men (Foto LD./Van Vliet.) De brand is vermoedelijk ontstaan doordat het vlammetje van een aanste ker. waarvan de heer Levie zich be diende. in aanraking met de gordijnen kwam. Met grote moeite slaagde de heer Le vie er in de kamer, die in enkele secon den in lichterlaaie stond, te verlaten. Tij dens deze vlucht liep de heer Levie brandwonden aan gelaat en handen op. Nadat een noodverband was gelegd, heeft de EHD het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Uiteraard trok deze brand in het cen trum van de stad grote belangstelling, w.o. die van wethouder S. Menken. De politie zorgde echter voor een goede af sluiting. zodat Brandweer en EHD on gestoord hun werk konden verrichten. te hebben. Hiervoor moet de hulp van de gemeente worden ingeroepen. Na dit probleem besproken te hebben, werden enkele prominente fi guren van de vereniging in het zonne tje gezet. De heren Timmermans. Stut- tenheim en Doove werden gehuldigd voor de verdiensten betoond aan DW. -oorstellingen de rol van page niet is i ol.v; Henk v. d. Berg. Al met al was het vervuld door de heer Keysper, doch voor „De Speeldoos" een plezierige ■Soor de heer L. Gaykema. I avond. Door Herv. en Geref. gemeenten Leiderdorp Zondagmiddag werd voor het Kerkewerk de hal van de nieuw gebouwde Hervormde School in het Zijlkwartier o plechtige wyze in gebruik genomen. Deze plechtigheid begon met een inleidend woord van de voorzitter van het College van Kerkvoogden, de heer J de Graaf. Na de aanwezigen te hebben begroet, ten, omdat zij voor God het middel was venvacht had, maar dat nam men hem niet kwalijk, daar hij Zaterdagavond 7 voorstellingen moest geven en DW al de vijfde was. Na zyn optreden werd er nog enkele uurtjes gedanst o.l.v. Ant-, de Groot m.m.v. het dans- en 'stemmingsorkeet o.l.v. Fr. Houps BEURSOYERZICHT INTERNATIONALS GEDRUKT Amsterdam, 12 December De berichten uit Amerika waarin mel ding wordt gemaakt dat Eisenhower het wat kalmer aan moet doen en dat zijn oandidaatsstelling bij de a.s. verkiezin gen nog geheel op losse schroeven staat, noopte het Damrak vandaag zeer voor zichtig te werk te gaan. De beurs is de felle reactie o pde eerste berichten van Eisenhowers ziekte nog niet verge ten. De algemene verwachting was, dat Wallstreet vanavond waarschijnlijk wel wat lager zal noteren en in anticipatie hierop liepen de prijzen vanmorgen ach teruit. Bij de officiële opening viel de stemming echter betrekkelijk mee. Al leen Kon. Olie lag zeer gedrukt en no teerde per saldo circa 10 punten lager. Philips en AKU zagen zich ca 5 punten ontgaan. Unilever opende eveneens 5 punten lager, maar wist hiervan de helft in te halen, waarschijnlijk in verband met een in Amerika verschenen publi catie over de mérites van dit bedrijf. De Scheepvaartsector kon het aan vankelijk aardig bolwerken, doch later nam de verkoopdruk hier toe en de meeste actieve soorten noteerden per saldo een kleinigheid lager, uitgezon derd KNSM, die een fractie hoger sloot. Concreet nieuws over de Nederlands- Indonesische besprekingen is voorlopig nog niet te verwachten. De openings onderhandelingen hebben echter een vlot verloop gehad en dit was een lichte stimulans voor de cultuursector, die dan ook een kleinigheid kon verbeteren. Vandaag begint de handel in claims van Gelder. Als eerste adviesprijs kwam f 525 uit de bus bij een theoretische waarde van f 547.50. De Bankaandelen, die Vrij dag zeer vast waren, lagen vanmiddag eerder aangebodjn en werden circa 5 punten lager geadviseerd. Guldensbeleg gingen tenslotte stil en eerder een frac tie luier. richtte hij woorden van dank tot het schoolbestuur. Hij gewaagde daarbij van de vooruitziende blik van het bestuur van de Hervormde Schoolvereniging, dat tegelijk met de totstandkoming van de school ook een geschikte ruimte had geschapen voor het houden van kerk diensten. Nadat hij vervolgens een in leidend Scnriftwoord had gelezen uit de Kronieken en de gemeente had ge zongen Psalm 118: 10,13 en 14. droeg de heer De Graaf het gebruik van de hal over aan de Kerkeraden van de Herv. Gemeente en die van de Gereformeerde Kerk, want het ligt in de bedoeling, dat beide hiervan voor het houden van godsdienstoefeningen gebruik zullen ma ken. Namens de Gereformeerde Kerke- raad dankte ds H. Sweepe voor de ge boden gelegenheid de hal voor kerk diensten te mogen benutten en hij hoop te, dat dit gebruik rijke vruchten zou afwerpen voor het hele Zijlkwartier. De Opening des Woords geschiedde in de heerlijkheid van Zijn plan tot redding van de mensen uit hun zonden en noden. God heeft op haar en daar mede op ons de hand gelegd door Jezus Christus. De gemeente van Christus, die hierdoor mede geheiligd wordt kan zich getroost weten, maar zal moeten blij ven bidden: „Doe intocht Heer in mijn gemoed". De slotzang: „Daar is uit 's werelds duist're wolken" werd door de aanwe zigen staande gezongen. Beurs van Amsterdam Maandag 12 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers De eerste gewone kerkdienst van de Hervormde Gemeente zal worden ge houden op Zondag 18 Dec. a.s., om 10 uur. Vervolgens zal er iedere Zondag een dienst zijn beurtelings des voormid dags en des avonds. Van de orgelbou wer, de heer W. van Leeuwen alhier, is toezegging ontvangen een orgel in ge bruik te zullen geven. De Zondagsschool, afd. Zijlkwarier, die tot nu toe in de door de ouderling vaïi dienst, waarop cantine van de firma Boot was onder door een tweetal catechisanten het kerk- gebracht, komt nu ook naar de in ge- boek werd overgedragen aan de voor- bruik genomen nieuwe hal. De bedie- ganger ds J. P. Hoftnef. Nadat nog ning van de Heilige Doop en de viering gezamenlijk was gezongen uit Gezang van het Heilig Avondmaal zullen in het 130, volgde een korte kerkdienst, waar- kerkgebouw blijven plaats vinden, voor ds Honnef als tekst gekozen had: Een oproep om een oude Statenbijbel Lucas 1 38a: „En Maria zeide: Zie de ter beschikking te stellen voor de kerk- ,,rnv n.m |.nini,.n dienstmaagd des Heren, mij geschiede diensten heeft ook reeds succes gehad. s naar Uw Woord Ds Honnef stelde Er werden 3 bijbels aangeboden, waar- A dam 47 3 1( vast dat Maria niet was de uitverko- uit inmiddels reeds een keuze werd ge- Den Haag 1937 1 3. li Vene vanwege haar eer en deugd, dus daan. Leiden 1947 ijiet een vrouw, die hoog boven andere Door de Ger Kerk zal dus ook beur- R'dam '37 I lil 3' 1< vrouwen uitstak. Maria was een gewone telings de hal Zondags des voormiddags vrouw, evenals anderen en men zou al- of 's avonds voor kerkdiensten kunnen industr Obligaties leen daarom haar heilig kunnen ach- I worden benut. Philips Dollarlng V koers v heden Ned. '53 (3%) 102% 102% Grootboek obl. 100% Ned '51 3% 100% 100% 100% L 100% 98 98 98 971» 98% 98% Ned. '55 II 3% 98% 98% Ned. '47 3% 3 99/« 99 M Dollarlng '47 3 95A 95% Investeringscert. 3 99% 99% Ned. 62-64 3 9911 9971. Indië '37 A 3 97% 971» Grootboek '46 3 97A 97% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand en lnd B 89 88% Nat. Handelsbank 169% 167% 241% 243% A.K.U 345% 341% 364% 360 Philips '55 352% 348% 389% 387% Wilton Feyenoord 269 269 352 354 Kon Olie f.50.— 327 Kon. Olie 654% 643% Amst. Rubber 140 140 Holl. Amer. lijn 210% 208% Kon Ned Stoomb. 205% 206% Ned Scheepv Unie 195% 193 H V.A 154% 155 Java Cult 87% 88% Dell Mij 156 157% Senembah 111% 113% Premieleningen A'dam '51 2 134 Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% 106% 108f* 138% N.ET-ACTIEVE OBLIGATIES idem n 2% 135% R dam '52 I 2% 141% idem n 2% 138% Utrecht '53 2% 127% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 330% 135 106% 10811 138 136 142 139% 1281» Rotterd. Bank Twentsche Bank 267 265 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 246 Kon. Ned. Grofsm. 152% Rott. Droogd. Mij. 636 Tieleman en Dros 19% Handelsondernemingen Borsumij. cv Af 1000 134 Internatio159% Diversen Albert Heyn285% Ned. M Walv. Vrt. 82 Spoorwegen Dell Spoofw. Mi). 33% Amerlk. fondsen Anaconda Shell Oil Cy 72% 62% 260 M 259 241 152 632 19% 133% 159% 33% 71 61% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing öur v Bouwnijv Int Kunststof! Lnd Kon Ned Edelmet Pref w.a idem Textiel Gebr v Wijk Leidsche Wolspinn Ned Electrolasm Sikkens Lakfabr '53 Ver Touwfabriekei Wernink's Betonm VK 9/12 425 143 70% 71 89L 92%GB 9? »B 92%GB 84% 84 309% 308% 145 398% 397% 183GL 184 144 144%

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9