Eerste punten voor PW I door niet - opkomen van DES Eervolle nederlaag van Fluks tegen Deetos: 2-4 Leidse K riiigkampioenschappen Er moet meer bosgrond komen MAANDAG 12 DECEMBER Volleybal - competitie Ovct verrassingen gesprokenwe striiden volgens de verwachtingen, ter- J wiil in de dames derde klas GOV 1 zich duideliik de meerdere toonde van Or. Groen 2. Prof. Wiik 4 en Donar 3 werden beide een puntie riiker door te- een elkaar eeliik te süelen. Uitslaeen. Afdeling Leiden Dames eerste klas: Salvo 1Argos 2 2—2. Donar 1—LUSV 1 2—2, NwBrun- hilde 1—P.W. 2 3—0. Dames tweede klas: Donar 2LUSV 2 13. Nw Brunh. 2Nw Brunh. 3 30 Areos 3Or. Gr. 1 13. Dames derde klas: GGV 1Or. Groen 2 3—0. Prof. Wiik 4—Donar 3 2—2. Heren eerste klas: Donar 1Prof. W. 2 3—0. PSVA 1—HVL 1 0—3. DES 1— Salvo 1 3—0. HVL 2—LPSV 1 3—1. LUSV 1—Sleutelr. 1 3—1. Heren tweede klas: GGV 1—LUSV 2 2—2. HVL 3—Sleutelr. 2 0—3. PSVA 2 Donar 2 03. Heren derde klas: GGV 2—GGV 3 31. Salvo 2Prof. W. 4 30. Or. Groen 1—PW 5 3—0. L.D. 1—Or. Groen 2 3—0. Hoofdklasse Heren UB. 1RVC 1 0—3. Prof. W. 1—DES 1 3—0. VHH 1 —SVV 1 0—3. AMVJ 1—SOS 1 1—3, DES 1—RVC 1 1—3. Hoofdklasse Dames: ARGOS 1Cele bes 03. Prof. W. 1Rammehlaars 13 hadden daar de afgelopen week geen klagen over. De toeschouwers, die b.v. Vrijdagavond naar het Gymnasium getogen waren om de heren hoofd klassewedstrijd tussen P.W. en DES uit Voorburg te .aanschouwen, kwa men bedrogen uit. De Voorburgers lieten zonder enig bericht verstek gaan. wat hun op een nederlaag kwam te staan plus boete. En zo kreeg Prof. Wijk de eerste puntjes binnen, honend dat dit een stimulans in de goede richting is. Onze beide vertegenwoordigers In de dames hoofdklasse leden verlies. Het wordt eentonig om dat te melden! In de afdeling Leiden springt allereerst de nederlaag van Sleutelring tecen de Studenten in net oog. Na het zeer zwakke begin komen de studenten zo langzamerhand weer in vorm en dit moest leider Sleutelring aan den liive ondervinden. HVL nam de kop over via een gemakkelijke zege on de Alphense Dolitiemannen. In de dames eerste klas verstevigde Nw Brunhilde de leiderspositie aan merkelijk door de zege die het zelf od P.w. 2 behaalden en de geliike roeien, die de andere teams od het scoring- bord brachten. Ook het tweede heren- team van de studenten bliikt. aanmer kelijk sterker te worden, want ook lei der GGV 1 in de tweede klas had de grootste moeite om een geliik snel te gen dit team te halen. HVL 3 viel hier wat tegen en Sleutelring 2 bleef via een overwinning od dit team in de running. In de dames tweede klas won nen zowel Or. Groen als Nw Brunh. 2 hun wedstriid. zodat hier aan de lei ding ook weinig veranderde. In de heren derde klas verlieDen alle wed- KORFBAL Geslaagd Micro-tournooi van Pernix Er zal Zaterdag op de groene velden weinig gekorfbald zijn en voorzover dit wel gebeurde, dan toch onder verre van ideale omstandigheden. Daar be merkte men in de veilinghal Zaterdag echter niets van bjj het Micro-korf- baltournooi. dat Pernix voor 3e. 4e en juniorenklassers organiseerde. Kennelijk gaat deze manier van korf baltraining populair worden en blijkt het gebodene in overeenstemming te zijn met de vrij hoge kosten er aan verbon den! De eveneens voorbereide Micro- tournooien op 20 December. 14 en 24 Januari zijn reeds volledig volgeboekt. Het programma van Zaterdag werd bui tengewoon vlot afgewerkt en de 18 ronden werden op de klok afgewerkt. Het enthousiasme was groot enmen bleef droog! Krachtverschil was er bij de junioren in het geheel niet en geen enkel twaalf tal wist het tot winst te brengen. Met drie gelijke spelen eindigden Warmond, Velocitas (Leiderdorp). Ons >iland en Pernix gelijk met elk drie punten. In de 4e klasse was dat anders en wist het achttal van Ons Eiland alle drie wedstrijden te winnen en met 6 punten op de le plaats te eindigen. Pernix c werd 2e met 3 punten. Pernix b 3e met 2 punten en met 1 punt sloot Warmond de rij. Een achttal van Pernix eiste de eer in de 3e klasse voor zich op met 2 gewonnen wedstrijden en een gelijk spel tegen Ons Eiland. Deze roodbroeken deelden met 3 punten de 2e plaats met TOP (Sas- senheim) en beide twaalftallen hadden ook gelijkwaardige doelcijfers. Velocitas werd met 1 punt laatste. Op Dinsdagavond 20 December is er een tournooi voor le en 2e klassers. De voor de C.K.B.-competitie vastge stelde wedstrijden werden alle afgelast! GEWICHTHEFFEN Drie nieuwe records De gewichtheffer Koos van Grieken van de vereniging „Robot" heeft tijdens onderlinge wedstrijden te Den Haag drie Nederlandse records gewichtheffen ver beterd in de lichtzwaargewichtklasse. Bij het tweehandig drukken bracht Van Grieken zijn record van 112.4 op 115 kg, bij het tweehandig stoten ging het record omhoog van 139.6 tot 142.5 kg en tijdens het twee handig trekken werd als zijn beste prestatie 107.5 kg genoteerd, zodat het totaal voor de drie Olympi sche oefeningen op 365 kg kwam. even eens een nieuw Nederlands record. De LAC „De Spartaan" heeft Zondag onder leiding van de heer Th. Brands haar eerste competitiewedstrijd in Rot terdam gewonnen. De uitslag werd: 1. De Spartaan, Leiden 3.59; 2. Olympia, Rotterdam 3.14. Voor deze nog jonge vereniging een goede prestatie. TAFELTENNIS „Den Burcht" heeft deze week niet slecht gespeeld. Alle wedstrijden wer den gewonnen. Slechts het tweede team liet een steek vallen door gelijk te spe len tegen Orion 1. Uitslagen: Dames: Den Burcht 1DSB 2 6-4. Den Burcht 2Sparkler 2 6-4: Heren: Den Burcht 1- Sportief 2 8-2, Den Burcht 2—Orion 1 5-5, Sparkler 1—Den Burcht 3 3-7, Den Burcht 4Sportief 4 6-4. SCHAKEN Sterk schaakteam tegen Tsjecho-Slowakije Voor de schaakwedstrijd tegen Tsje cho-Slowakije. welke op Zaterdag 17 en Zondag 18 December te Rotterdam wordt gespeeld, is het Nederlandse team als volgt samengesteld: 1. dr Euwe, 2. Donner, 3. Prins, 4. Bouwmeester, 5. Kramer, 6. Cortlever, 7. Muehring, 8. Van Scheltinga, 9. Van der Berg, 10. mr Spanjaard. Dit tiental is kwalitatief sterker dan de ploeg, welke eind October te Wenen tegen Oostenrijk heeft gespeeld en toen met SVs—UVj punt heeft verloren. Naar men weet spelen Tsjecho-Slowa- 2je. Oostenrijk en Nederland tezamen een groep in de voorronde voor de ^uropabeker. HENGELSPORT D.V.V. hield zijn vierde wedstrijd van 4ït seizoen in de Ringvaart bij Leimui- den. De uitslag was na 2Vz uur vissen als volgt: 1. P. v. Egmond met 1440 gr. plus wisselbeker, 2. A. Leugering 1365 gr.. 3. A. Flippo 1280, 4. D. Füppo 940 en zw. voorn, 5. H. Neuteboom 900, 6. P. Leugering 785, 7. C. v. Es 700. 8. C. v. d. Burg 640, 9. W. v. Es 590, 10. J. Hakkaart 590. Het weer was goed evenals de vangst; er werd 23 pond vis gevangen (175 stuks) Courses Hilversum De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen luiden: Hageiprijs: 1. Quick Malre (J. L. Olst- poorn) (1.33.28); 2. Scita Donum; 8. Straaljager O. Tot.: w. f8.70. pl. f2.20, f2. f9.10. gek. f5.80, cov. f6.10. Vorstprijs: 1. Tallero (N. J. Bloemsaat) (1.31.9); Torero; 3. True Spencer. Tot.: w. f 5.40. pl. f 1.70. f 2 20. f 1.50. gek. f 12.50, i cov. f5.90. Thialfprijs voor amateurrijders: 1. O. McGregor (C. H. Bergisch) (1.25.6); 2. Prettv Polly; 3. Parel Holland C. Tot. w. f7.70 (stal), pl. f4.90. f5.10. f7.10; gek. f 47, cov. f 10.80. Mlstprljs. eerste afdeling: 1. Stuart a. (W. H. Geersen) (1.29.8): 2. Roland Spencer; 3. Tecla van Oranje. Tot.: w. f3.60 pl. f 1.70. f 1.90, f2. gek. f5.50. cov. f 4.70. IJzelprijs, eerste afdeling: 1. Qulbus (T. A. v. d. Veen) (1.28.9); 2. Ronald; 3. Quita Scott. Tot.: w. f4.70, pl. f 1.60. fl.90. f2.20, gek. f 18. cov. f8.10. Sneeuwprijs: 1. Quatrléme Poulaln (J. M. v. d. Berg) (1.27.4); 2. Nelly Major; 3. Reve de Sophia. Tot.: w. f 10.90, pl. f4.60. f84.80. f2.30. gek. f48.90. cov. 17.30. Schaatsprijs1. Olga Pluto (A. Siderlus) (1.24.7); 2. Emden; 3. Nellie Gregor. Tot.: w. Ï2.i0. pl f130. fl.40. gek. f4.40, cov. f 5.80. MlstpriJs. tweede afdeling: 1. Son Ja Zora (J. Wagenaar) (1.29.1): 2. Renl Spencer; 3. Quartus Spencer. Tot.: w. f3.60. pl. f 1.50, f3, f2.50. gek. f5.20, cov. f 12.70. Uzelprijs. tweede afdeling: 1. Quick Fire (P. A. Strooper) (1.29.1); 2. River; 3. Prince Maire. Tot.: w. f6.20. pl. f2.20. f 1.90. f 2.70. gek. f 11.20. cov. f 5.40. Skiprijs. Monté-draverij1. Mustang (A. D. van Hameren) (1.32.-); 2. Partout; 3. Princess Hollywood. Tot.: w. f32.40. pl. f 6, f 2.20, fl.90; gek. f 110.80. cov. f6.10. Totallsatoromzet: f 147.479.50. (Ingez. Med.-Adv.) Rondom de korf De ontmoeting FluksDeetos was de enige wedstrijd, welke hier ter stede plaatsvond op het goed bespeelbare NBLO-terrein. De andere Leidse ploe gen kwamen niet binnen de lijnen. Deze wedstrijd had een vrij span nend verloop en tot een kwartier voor Rouwkoop verloor van Tonegido (Van onze correspondent) Stellig kan de Rouwkoop-voorhoede dit keer niet verweten worden, dat zij het Tonegido-doel in de thuiswedstrijd tegen deze Voorburgers niet voldoende onder vuur genomen heeft. Wel moest daarbij worden vastgesteld, dat de Rouwkoopse aanvalslinie nog steeds niet snel genoeg inziet wanneer een scorings- of zelfs een schietkans ont staat. Een onderdeel van het spel. dat de gasten onbetwist beter onder de knie bleken te hebben. Toen de wedstrijd nog maar nauwelijks tien minuten oud was. had de aalvlugge Voorburgse mid- voor reeds tweemaal kans gezien langs de nog al zware De Hollander te glippen en in beide gevallen kon hij vrij voor doelman Gerrits komen, die dan ook prompt evenveel keren vergeefs naar het leer kon duiken. Hierna nam Rouw koop weliswaar bezit van het midden veld. maar de voorhoede wist in het backgebied gekomen niet die stoot- krachtop te brengen, die nu eenmaal nodig is om tot een doelpunt te komen. Hierbij mag beslist niet onvermeld blij ven. dat het de Voorschotenaren niet meezat ook, want tot tweemaal toe knalde Vis de bal tegen de deklat, ter wijl eenmaal zelfs de bal via de schou der van de Tonegido-doelman over de lat sprong. Het werd zelfs 03, op nieuw door de midvoor, die voor de derde maal spil De Hollander te glad af was. In de tweede helft was het alles Rouwkoop wat de klok sloeg, maar wat men ook in de Voorschotense voorhoe de probeerde, steeds weer wist de Tone- gido-achterhoede. waarin Pino een voorname rol speelde, meester van het terrein te blijven. Vijf minuten voor het einde wist midvoor Gerrits uit een voorzet van Anker de bal keihard in het net te schieten, waarna de bal van uit het net in de handen van de op de grond liggende doelman rolde. Tot ieders verbazing gaf de scheidsrechter te ken nen, dat er doorgespeeld moest wor den, hoewel zelfs enkele Tonegido-spe- lers hem er opmerkzaam op maakten, dat de bal was teruggesprongen van het net. Hoe het ook was, een doelpunt, dat stellig verdiend geweest zou zijn voor Rouwkoop bleef uit en het einde kwam met een sterk geflatteerde 30 voor de gasten. het einde viel er over de uitslag nog niets te zeggen. In de beginopstelling werd er aan beide zjjden veel. doch slecht geschoten. Op enigszins fortuinlijke wijze nam Deetos na een kwartier spelen door Kok de leiding, waarna de hard zwoegende Betcke 10 minuten later de partijen weer op gelijke voet bracht (11). Ook in de volgende opstelling was er weinig krachtsverschil, zodat de rust met on gewijzigde stand kwam. In de tweede helft nam Deetos na 7 minuten spelen door mej. v. d. Bout opnieuw de leiding en na vele vergeefse pogingen slaagde Ligtvoet er in een kwartier voor tijd ge lijk te maken. In de derde opstelling viel de beslissing spoedig. Vlasblom was zijn tegenstander veel te vlug af en scoorde binnen vier minuten tweemaal voor Dee tos. dat zodoende deze ontmoeting met 42 won. De grote strijd tussen HKV en Het Zuiden is in een zwaar bevochten 108 zege voor de Rotterdammers geëindigd, die hiermede een prachtige kans heb ben om hun kampioenschap te conti nueren. KORFBALUITSLAGEN Zuid-Holland I: HKV—Het Zuiden 810; FluksDeetos 2—4; Spangen Ons Eibernest 5—2. Zuid-Holland in B: SperwersODO Reserve le klasse: Spangen 3—Ons Eibernest 2. 4—11; 't Zuiden 2— De Al gemene 2, 8—1; 't Zuiden 3—Spangen 2, 6—0. L.K.B. Adspiranten 3e kL: De Danaïden c— Fluks c 27. COMPETITIESTANDEN Zuid-Holland I 't Zuiden 10—17 Ons Eibern. 10—9 HKV 1117 De Algemene 97 Spangen 11—13 HSV 8—2 V. Oriëntis 10—12 Fluks 11—2 Deetos 99 Zuid-Holland III B Sperwers 12—21 ODO 11—7 Trekvogels 11—19 Pams 9—6 Overkanters 12—14 Succes 19—3 KNS 913 Spartaan 90 De Raven 109 Wat betekent KING SIZE? In Amerika noem! men een sigaret die 85 mm. lang is King Size. SO LONG is inderdaad ZO LANG. Mee! U he! maar na. United States finest leaf Getoponccrd door; N.V. CIGARETTES IMPORT CY. A.J. BLOK - SCHEVENINGEN EX-KONING MICHAEL BEZOCHT SCHIPHOL. Ex-koning Michael van Roemenië en zyn gemalin hebben Zaterdagmorgen een bezoek gebracht aan de luchthaven Schiphol. Zij werden ontvangen door de adjunct-directeur, de heer E. van de Beek. Nadat deze de gasten had rondge leid en een uiteenzetting had gegeven van de luchthaven, werden op de ver keerstoren het instrumentarium en de radar bezichtigd. Daarna zijn ex-koning Michael en zijn echtgenote door de KLM rondgeleid in het technische areaal. Zij kwamen van Soestdyk en rei zen wicognito. Dat Concordia met het drietal Mont- foortRoestKramvel. allen en kele weken geleden doorgedrongen tot in de halve finale van de landskam pioenschappen verzekerd zou zijn van de eerste drie plaatsen bij de kringwedstrijden, stond bij voorbaat reeds vast, doch dat mevr. Krauwel de derde plaats zou moeten delen met de kringkampioene van het vorige jaar, Doelman De Groot van Vole-1 paal klimmen bij dit derde doel- wijekert kan van ellende wel In de punt van PSVm mej. T. Fieman (Jahn, Lisse), moet toch min of meer als een verrassing worden gezien. Bergman en Den Hertog braken dit maal met de sleur der laatste jaren, waarbij zij om beurten het kampioen schap der heren veroverden, door beiden met een gelijk aantai punten op de eerste plaats te eindigen. Bij de jeugdafdeling (15—19 jaar) was het Rie Lancel (Concordia), die over de andere vier deelneemsters rovaal zege vierde. terwijl de 15-jarige Wim Beuk- man (O.G.A.V., Oegstgeest) de enige jongen was, die het aandurfde aan deze wedstrijden deel te nemen. Uitslag: Dames: 1. A. Montfoort (Conc.) 82.3 pnt; 2. R. Roest (Conc.) 80.6 pnt: 3. en 4. N. Krauwel (Conc.) en T. Fieman (Jahn, Lisse), beiden 80.2 pnt; 5. J. Cats (Brunhilde) 68 pnt; 6. G. v. Haaf ten— Linschoten (Brunh.) 67.8 pnt; 7. M. de Jong (Jahn. Lisse) 60.1 pnt; 8. E. Mom- berg (Brunh.) 58.6 pnt. Heren: 1. en 2. D. Bergman en H. den Hertog 101.1 pnt; 3. J. Kuivenhoven 82.8 pnt; 4. J. Labordus 81.5 pnt; 5. J. Keijer 76.3 pnt; 6. P. Berkel 75.4 pnt; 7. H. Wolker 65.6 pnt. Al deze heren zijn van Excelsior. Leiden. Jeugd turnsters: 1. M. Lancel (Conc.; 76 pnt; 2. T. Lepelaar (Brunh.) 66.6 pnt; 3. J. v. Wieringen (Kwiek. Leimuiden) 61.3 pnt; 5. R. Spek 'Jahn, Lisse) 58.2 pnt; 6. J. Spijker (Brunh.) 55.6 pnt. Jeugd turners: Wim Beukman (OGAV, Oegstgeest) 70.6 pnt. HOCKEY Leiden won wéér Het eerste Leidse herenteam heeft weer een schrede op de weg naar het kampioenschap afgelegd door een 2-0 overwinning op Victoria 2. De eerste goal werd door König gescoord uit een strafcomer, de tweede kwam van de stick van Van Esveld, na goed opbren gen en afgeven van Stelma. Overigens was het elftal niet in grootse vorm. al was het uitvallen van de linkervleugel wegens ziekte hieraan misschien debet, hoewel gezegd moet worden dat de in valler op de linksbuitenplaats tot de beste van het elftal behoorde. Wat meer overleg en samenspel is echter geboden voor de toekomst. Dames 1 wist tegen het sterke HBS een 22 spel uit het vuur te slepen door Men verwacht dat het aantal der bij de commissie aangesloten organisaties binnenkort de 100 zal bereiken. De verslagperiode bracht een flinke stijging der contributies, vooral dank zij ruime bijdragen van de ANWB en de Vereniging tot behoud van natuurmonu menten. Uit de discussies noteren wij, dat de militaire oefenterreinen zeker niet altijd, de tankterreinen daargelaten, uit het oogpunt van landschapschoon verloren zijn. Zij worden integendeel door hun nieuwe bestemming dikwijls juist als natuurgebied behouden. Ter vergadering werd gesuggereerd, dat het recreatieve tekort in ons land mede aangevuld zou kunnen worden door spreiding van het bezoek aan de natuurgebieden over de jaargetijden en door intensiever gebruik van de typisch Nederlandse watergebieden, die in de toekomst nog uitgebreid zullen worden rond het IJsselmeer en in het Zuidwes ten van ons land door het Deltaplan. Dr Th. C. Oudemans hield een cause rie over de huidige wetenschappelijke economische en technische aspecten van de bosbouw in Nederland. Spr. conclu deerde. dat ondanks de voorbereidingen welke getroffen worden om te komen tot een nieuwe Boswet. het kapverbod van 1939 en de herbebossingsplicht daterend van 1940 onverminderd gehandhaafd dienen te worden. Op Engeland na, is Nederland het bosarmste land van West-Europa. De 7 tot 8% bosgronden, die wij hebben, mogen, zo stelde spreker het. niet nog meer ingekrompen worden. Integendeel: ons bosareaal moet worden vergroot; er dient bosoppervlakte bij te komen bij de verdere inpoldering van ons land. Ne derland. zo besloot spreker lijdt nog al te veel aan de knabbelziekte en er moet een eind komen aan het touwtrekken met betrekking tot de vraag of er hier of daar mogelijk nog een stukje bosgrond te niet kan worden gedaan. Over de boswetgeving in ons land sprak mr H. P. Gorter, die memoreerde, dat de Ne derlandse bossen meer dan ooit worden bedreigd. De agrarische landhonger is groot, ook al beseft de landbouwer in de laatste tijd, dat het bos in de Neder landse samenleving een onmisbare functie vervult. De Boswet van 1922 heeft naar spreker's mening een te be perkte werking. In dit opzicht dacht Anders dreigt de cultuursteppen (Speciale berichtgeving) De contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming kwam Zater dag in het Jaarbeursrestaurant in Utrecht in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van jhr mr M. van der Goes van Naters. Aan het jaarverslag 1954'55 ontlenen wij, dat het verzet van de natuurbeschermers tegen uitbrei ding van de militaire oefenterreinen grote weerklank vond. Het verslag wijst erop, dat de aanwijzingen van nieuwe oefenterreinen blijven voortgaan, ondanks een schriftelijke verklaring van Minister Staf in 1952, dat de schaarste aan natuurterreinen geen verdere aanwijzing gedoogt. Parade der Mariniers BARON VAN HEMERT TOT DINGSHOF GENERAAL-MAJOOR TITULAIR Ook Zaterdag stond Rotterdam weer in het teken van het 290 jarig bestaan van het Korps Mariniers. 's-Morgens zijn op de algemene be graafplaats „Crooswijk" de geval lenen uit de tweede wereldoorlog her dacht met een toespraak door de commandant van het korps, gene raal majoor H. O. Romswinckel. die daarna een krans heeft gelegd. De Marinierskapel van de Kon. Marine omlijstte de plechtigheid met koraal- muziek en besloot met de „Last Post". Inmiddels begaven zich reeds tal van Rotterdammers naar de Coolsingel om getuige te zijn van de parade, die werd afgenomen door de minister van Oorlog en van Marine, ir C. Staf, in tegenwoor digheid van de Commandant Zeestrijd- krachten, vice-admiraal Burghart, de commandant van het korps-mariniers generaal-majoor H. O. Romswinckel. de oud-commandant generaal-majoor P. J. van Gijn, de burgemeester van Rot terdam, mr G. E. van Walsum, en de voorzitter van de Stichting Rotterdam Groot-tenue Mariniers, mr K. P. van der Man dele .Ook de Minister van Over zeese Rijksdelen, prof dr W. J. A. Kern kamp was bij de plechtigheid aanwezig. Na de inspectie der troepen en de parade defileerden in burger 1350 reu- nisten (oud-Mariniers), met op hun borst de even tevoren uitgereikte Mari niersrozet. Parade-commandant was de Kolonel der Mariniers b.d. J. A. W. Roe- lofsen. Na afloop heeft minister Staf. in de burgerzaal van het Rotterdamse stad huis het woord gericht tot de oud-com mandant, Kolonel H. Baron van He- mert tot Dingshof, die, zoals de minister zei, een bijzondere carrière heeft gehad. De geest van het Korps is in hem be lichaamd en op hem zijn de woorden toewijding, vasthoudendheid en energie van toepassing. Het was de minister een voorrecht- de kunnen mededelen, dat het H.M. had behaagd de kolonel te benoemen tot ge neraal-majoor titulair van het Korps Mariniers. Ir Staf bood daarbij zijn ge lukwensen aan. Vragen van Kamerlid Vermeer in de vergadering van de Tweede Kamer zal de heer Vermeer aan de mi nister van Oorlog de volgende vragen stellen 1. Kan de minister mededelen of het juist is. dat dienstplichtigen, die zich aan een intelligentietest moeten on derwerpen, vragen van politieke beteke nis worden gesteld? 2. Als vraag 1 bevestigend wordt be antwoord, kan dan worden medege deeld van welke inhoud deze vragen zijn en met welke bedoeling zij worden ge steld? 3. Kan de minister mededelen of het de gewoonte is, dat aan dienstplichti gen, zoals onlangs bij het afnemen van een test van de Kon. Luchtmacht te Nijmegen is gebeurd, vragen worden ge steld als: „Welke krant leestU, welke krant lezen Uw ouders? Op wie stem men uw ouders? Zijn uw ouders lid van de Party van de Arbeid? Op wie zoudt U stemmen? Zijn uw ouders anti-mili tarist en voeren zy propaganda voor dit standpunt?" twee goals van mevrouw Mulder, nadat het elftal tweemaal achter gestaan had. Het hele elftal was goed, waarbij spe ciaal de keepster gememoreerd moet worden, de leiding was voortreffelyk en het geheel verliep dan ook in de beste stemming. Dames 2 was na het gelijk spel van vorige week ditmaal weer beter op dreef en versloeg Strawberries 2 met 4-1. In het begin wilde het niet lukken met de T 'dse aanvallen, vele schoten gingen n -t, maa-r langzamerhand kwamen de Lpïj dames op dreef in deze zeer ge zellig wedstryd, waarmee zij weer een stap de weg naar het kampioenschap gedae hebben. spreker o.m. aan de naderende 5-daagse werkweek, waarin er beslist meer bossen dienen te komen als recreatiegebied. Wanneer dat door de overheid niet tijdig wordt bezien, dreigt, aldus spre ker het gevaar van de cultuursteppe. Na de bevrijding van 1945 zijn duizen den hectaren bosgrond verloren ge gaan. Er moet op korte termijn een natuurbeschermingswet komen aldus besloot mr Gorter. Aan het eind van de vergadering nam de vergadering een „resolutie" aan, waarin werd ge steld, dat ons land niet gedoogt, dat er nog meer geknabbeld wordt aan ons te geringe bosareaal en waarin bij alle daartoe geroepen instanties wordt aangedrongen uit te zien naar moge lijkheden om op welke wijze ook voorzieningen te treffen die ertoe kun nen leiden meer bosgronden te ver- Minister Zijlstra ever vrijere loonvorming De minister van Economische Zaken, prof. dr J. Zylstra, heeft op een Zater dagmiddag te Utrecht gehouden by een- komt, door alle belanghebbenden wordt clubs, verklaard, dat het voor het wei zijn van Nederland van belang is, dat de nieuwe vrijere loonpolitiek die er komt, door alle belanghebbende wordt gedragen en wordt tot een instrument van economische doelmatigheid en so ciale rechtvaardigheid. Het sociale vraagstuk van vandaag noemde minister Zylstra niet meer op de eerste plaats een vraagstuk van de arbeiders. Het is geworden, een vraag stuk van de mens in de samenleving. Sprekende over het economische beleid zeide prof. Zylstra, dat een democrati sche staat zyn taak moet zien als een beperkte maar essentiële. Wy willen, aldus de minister, dat de mens in zijn gezin en in de beslissing over zyn verdiend inkomen vry zal zijn. Dit, aldus prof. Zylstra, is ook een stuk eigen verantwoordelijkheid, die niet mag worden aangetast. Door gebod op gebod of regel op regel. Als dit zo is, dan is een totalitaire staat het eindpunt, zo meende minister Zylstra. Prof. Zylstra baseerde zyn inleiding op het ontwerp-program van de A.R.. party. Twee mannen vielen van trap BEIDEN OVERLEDEN In het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag is de 81-jarige F. L. v. d. Koek overleden. Hij was 's avonds van de trap in zyn woning in de Nieuwe Molstraat gevallen, waardoor hij een schedelbasisfractuur had opgelopen. De 25-jarige kantoorbediende E. Soe- ters viel in zyn woning aan de Ma- doerastraat te Den Haag achterover van de trap. In de Ursulakliniek is hy over leden aan de schedelbasisfractuur, die hij tengevolge van de val had gekregen. Tentoonstelling van geschenken AANGEBODEN AAN KON. PAAR. Geschenken, die Koningin Juliana 'en Prins Bernhard in Suriname en de Ned. Antillen ontvangen hebben, zyn thans in ons land aangekomen. Het ligt in de bedoeling van de Koningin en de Prins de geschenken gedurende een week en wel voor de Kerstdagen tegen een ge ringe toegangspa s in de benedengalery van het Paleis op de Dam te Amster dam ten toon te stellen. De opbrengst zal ter beschikking gesteld worden van nader aan te wijzen instellingen op so ciaal-cultureel gebied in Suriname en de Ned. Antillen. Dr NIKIJOELOEW TELEGRAFEERT V.N. De vertegenwoordiger van de Zuid- Molukken in Nederland, dr J. P. Nikyoe- loew heeft in een telegram aan de se cretaris-generaal der V.N. te New York het verzoek herhaald een Zuid-Molukse afvaardiging toe te laten tydens de be sprekingen in de V.N. Hy verzoekt dringend, „dat de algemene vergadering in de resolutie over „West-Irinan" een aanbeveling opneemt, dat de Neder lands-Indonesische conferentie zal spre ken over de kwestie van zelfbeschikking van de Zuid-Molukken". Moeder en dochter vonden elkaar na veertig jaar IN EERSTE WERELDOORLOG RAAKTEN ZIJ ELKAAR KWIJT Een 72-jarige moeder uit Momignies, België, is vorige week herenigd met haar nu 52-jarige dochter, die zy kwijtraakte toen zij tydens de eerste wereldoorlog voor de oprukkende Duitse legers vluchtte! De moeder, de weduwe Hor- tense Grosseaux, en haar nu getrouwde dochter, mevr. Esther Maree-Halleux, barstten in tranen uit toen zy elkaar voor het eerst na 41 jaar terug zagen. Terwijl zy, nog geheel ontroerd door deze ontmoeting, met elkaar spraken, bleek, dat zy reeds vele jaren lang op slechts 35 km. afstand van elkaar ge leefd hadden!! Hun hereniging was het resultaat van het geduldig zoeken van de organisatie van Franse oudstryders te Cousolre. Tydens de eerste wereldoorlog vluchtte mevrouw Grosseaux, die toen reeds weduwe was, met haar elf-jarige doch tertje voor de optrekkende Duitsers. Tij dens een bombardement raakte zy haar kind kwijt. Het meisje werd later zwer vend aangetroffen en zy werd beschouwd als oorlogswees. De moeder, die geen spoor meer van het meisje kon vinden, nam aan. dat zij by het bombardement om het leven was gekomen. Het meisje werd ondergebracht in een klooster in Leuven, terwijl de moe der zich later in Noord-Frankrijk in het plaatsje Cousolre vestigde en daar her trouwde met een Fransman. Toen het meisje volwassen geworden was, trouwde zy en ging wonen in haar geboorteplaats Momignies. Zij dacht om gekeerd, dat haar moeder destyds bij het bombardement om het leven was gekomen, hoewel deze jarenlang op slechts enkele tientallen kilometers af stand even over de Franse grens woonde.........

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 8