Oud-Leids secretaris curatoren aanvaardde hoogleraarsambt aan Groningse Universiteit „Over 't Hoff" in liet zilver Toneelvereniging T.I.G. bestaat vijf en twintig jaar 94ste Jaargang Maandag 12 December 1955 No. 28702 HET ZUID-AMERIKAANSE OERWOUD Fllmochtend Inst. voor Arb. Ontwikkeling De duistere geheimen van vreemde volkeren in de oerwouden zijn dankbare onderwerpen voor de film en het is ver heugend dat er voor dergelijke film werken grote belangstelling bestaat. Al thans. gisterochtend was er bij de leden van het Instituut voor Arb. Ontwikke ling, dat in het Lido-theater een bijeen komst had, meer belangstelling dan ooit tevoren. Hoofdfilm was „De koppensnel lers van de Amazone", vervaardigd tij dens de expeditie van Lewis Cotlow. die een groot aantal werkelijk gebeurde avonturen en tot nu toe nimmer ont hulde geheimen over het leven van mens en dier in het oerwoud van Zuid-Ame- rika in beeld brengt. Het gezelschap trok met een kano de grootste rivier ter wereld op en de eerste wilde volksstam die men ontmoette waren de Bororo's. Deze stam maakt gebruik van een giftige wortel bij de visvangst. Fijn gemaakt en in het water gestrooid, oefent deze wor tel een verdovende werking uit op de vissen; een verbluffend groie vangst is het resultaat. De dansen van de stam vormen een levendig en schilderachtig schouwspel. Vervolgens geeft de film een beeld van een indrukwekkende ceremonie bij de Yagua's. waar de medicijnman de komst van de regen wil tegenhouden. Na een tocht over de Andes bereikt men de Colorado's, een uitstervende stam van ten hoogste 500 zielen, die de gewoonte heeft haar huid rood te verven Doel van de reis was echter het gebied van de Jivaro's. de koppensnellers van de Ama zone Nog nimmer tevoren warm hier blanken geweest en na vele moeilijkhe den te hebben overwonnen, vond men de verblijfplaats van deze wilden. In deze film kwam ook een opname voor van de verdwenen stad Machu Pichu. gelegen op een hoogte van 4500 meter. In het voorprogramma werd het werlt van de Verenigde Naties op treffend® wijze in beeld gebracht en tevens had men de hand weten te leggen op een film. die episoden uit het veel bewogen leven en van de uitvaartplechtigheid van Koos Vorrink weergaf. De afd. voorzitter, de heer H. van Woudenberg, herdacht in enige gevoelvolle woorden Koos Vorrink niet alleen als strijder voor de verdrukten en misdeelden. doch ook als een der stuwende krachten van het Inst. voor Arb. Ontwikkeling. Gerecht 10 middelpunt van belangstelling Groot en bijzonder hartelijk was Zaterdagmiddag de belangstelling, die be stond voor het 25-jarig bestaan van 't Huis „Over 't Hoff", vóór 25 jaar opge richt door de Vrijzinnig Christelijke Federatie en nu al weer enkele jaren staande onder auspiciën van de afdeling Leiden van de Ned. Protestantenbond. Het Stichtingsbestuur, dat indertijd voor de exploitatie van „Over 't Hoff" in het leven werd geroepen, had deze middag vele woorden van dank en waarde ring in ontvangst te nemen. Een hulde, waarin met name de directrice, mej. A. J. van Nienes, die hier sinds 1938 zulk een voortreffelijke sfeer wist te schep pen. werd betrokken. Wederkerig aan deze sfeer was de hartelijkheid, waar mede allen allen ontmoetten. Het was een voortdurend begroeten van nieuwe In deze kring toch zulk een bekende gezichten. Tot één der eersten, die hier de felici taties aanboden, behoorde prof. dr P. H. G. van Gilse. lange tijd voorzitter van de Federatie, waarvoor hij vooral in de oorlogsjaren zulk een uitstekend werk heeft verzet. Behalve vele oud-bestuur - deren. die er kennelijk over in hun schik waren, dat het „Gerecht 10" thans zo goed gaat. merkten wij om. op mevr. I H. EernstmanStghgers. die namens het hoofdbestuur van de Ned. Protestan tenbond gelukwensen aanbood, ds W. J. H. Hubeek. Hervormd predikant te Lei den en voorganger van de Ver. van Vrijz. Hervormden, wethouder S. Men ken. die deze middag het College van B. en W. vertegenwoordigde, mevr. J M. van KinschotDorhout Mees de bur gemeester moest verstek laten gaan om dat hij te Groningen de ambtsaanvaar ding van mr K. Wiersma bijwoonde de heren J. W. H. Harting en J H. van der Kloot als vertegenwoordigers van I. O. O. F., de heren Ant. Metz en H. Zun- derman Sr.. resp. voorzitter en secreta ris van de afdeling Leiden van de Bond van Gepensionneerden, mevr. R. v. d. WaardKors van de Vrijz. Chr. Ge zondheidskolonies naar buiten, ds Ver- heus. Doopsgezind predikant, prof. dr T Jansma namens de Ver van Vrijz. Hervormden, een deputatie van het kerkbestuur van de Rem Geref Ge meente. de Leidse Schaakclub „Philidor". de Muziek- en Toneelvereniging „Nut en Vermaak", de V.C.S.B en „Dennen heuvel". de heren H. de Wilde en Her man Stenz namens K. en O.. Voorts gaven van hun belangstelling blijk de hoogleraren F. M. Th de Liagre Böhl. die deze middag nog weer eens in zijn voormalig ouderlijk huis vertoefde, prof. dr G. Sevenster en prof. dr P. A. H. de Boer. de raadsleden de heren J. C. Hagens. C. Piena en mej. Th. M. Noord- mah. mevr. G LemGunning namens UW, mej A. Hiemstra van de Ver. voor Huismuziek en voorts vele vrienden en regelmatige bezoekers'sters) van 't Huis „Over 't Hoff", terwijl tenslotte ook enkele kinderen van de Zondagsschool van de Ned Protestantenbond hun hulde paarden aan die der ouderen. Uiteraard bleef het deze middag niet alleen bij woorden van waardering, doch werd het bestuur ook met vele geschenken verrast. Na afloop van deze receptie verenig den bewoners en oud-gasten zich rond de feestdis, met aansluitend gezellig samenzijn, waar nog vele goede woorden zijn gesproken en herinneringen opge- Prof. dr P. H. G. van Gilse biedt gelukwensen aan. VA jij, mevr. H. Colenbrander-Schmidt. de heer J. Berkenbosch. mej. A. J. van Nienes en prof. dr Van Gilse. (Foto L D./Van Vliet.) musiceerden MEISJES HBS VERSUS GYMNASIUM In de aula van het Stedelijk Gymna- s'.um aan de Fruinlaan heeft Zaterdag avond een muziekwedstrijd plaatsge vonden tussen gymnasiasten en leerlin gen van de Gem. HBS voor Meisjes. On der de aanwezigen merkten wjj o.a. op de directrice van de MHBS. mej. H. van der Vliet en de rector van het Gymna sium, dr W. Wiersma, alsmede enige do centen. De prestaties werden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heer C. Grijp- ma, voorzitter, mej. J. A. I. van Wijk, ir G. A. Oosterholt. mej M. Kok en mej. M. Kleibrink. De deelnemers waren verdeeld in twee groepen, beginnelingen en gevorderden. De pianisten moesten twee stukken spe len, een verplicht en een zelf gekozen, voor de andere instrumenten was de keuze vrij. Het verplichte stuk voor de beginnelingen was een Sonatine van Beethoven, voor de gevorderden de eer ste Arabesque van Debussy. De uitvoering stond bij beide catego rieën op zeer hoog peil. hetgeen ook wel bleek uit de lange tijd. die de jury rodig had om tot een beslissing te ko men. Bij de beginnelingen werden twee prij zen zonder voorkeur toegekend, respec tievelijk aan Liesbeth Hoekstra (piano) van de MHBS, die een Etude van Heller ten gehore bracht, en aan Han Tesse- laar (fluit) en Ans de Wilde (piano) van het Gymnasium, die een Sonate van Leonardo Vinci speelden. Verder gingen twee eervolle vermel dingen naar Elca Rueb (altblokfluit) van de MHBS. die ook bij de gevorder den op sopraanblokfluit een extra ver melding kreeg en naar het pianoduo Annie van der Hoeven-Resi Bogaars van het Gymnasium. Bij de gevorderden kreeg Wil van fechaick, van de MHBS. die zowel op de piano met als vrij stuk Gradus ad Parnassum van Debussy, als op viool goede prestaties leverde de eerste prijs. Elly Dissevelt (piano) van het Gymna sium was een zeer goede tweede met als vrij stuk een Partita van Bach. Na een kort slotwoord van de presi dente der leerlingenvereniging van de MHBS. „Ende Dispereert Niet", Lies de Liagre Böhl en van de praeses van de Leidse Gvmnasiastenbond „Uno Sumus Animo". W. U. S. Kloeke werd deze al leszins geslaagde avond besloten met het zingen van de beide clubliederen. H. TH. P. COEBERGH BENOEMD TOT NOTARIS De heer H. Th. P. Coebergh. candi- daat-notaris ten kantore van de heer J C. van Eek alhier en woonachtig te Noordwijk, is bij Kon. Besluit benoemd t~t notaris te Montfoort als opvolger van de heer J. Th. Waming, die eervol ontslagen is. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Josephine Simone. dr van S. P. Serdijn ln A. M. Bartels; Theodorus Pieter Antho- nlus. zn van A. A. Owel en T. J. T. Rotte- veel; Gerrigje Jorina. dr van W A de Wilde en M. van der Spek; Petronella Catharina. dr van M. T. Opdam en J. H Schrama Rudolf Jozef, zn van F Burer en N Verbaas: Jansje. dr van J Meel en H van V?en; Johannes, zn van J. van den er D. Alders. Streekfederatie te Alphen van P. v. d. A. Grote belangstelling en zeer veel waardering J. PASMAN SPRAK OVER „MAATSCHAPPELIJK WERK" De voorzitter van het Jubileumcomité, de heer R. J. Teenstra, die de rij van sprekers opende, gewaagde van de bij zondere belangstelling, welke leden en donateurs hebben voor het werk van T.I.G. Een aarzelend contact groeide in de loop der jaren uit tot een hechte vriendschapsband. Hulde bracht spre ker in het bijzonder aan de voorzitter, de heer A. Arentsen, die in de gelederen van T.I.G. een dominerende figuur is. waaromheen het vereniginsgsleven al deze 25 jaar heeft gedraaid. Daarnaast had de heer Teenstra veel lof voor mevr. E. van Rossen—Pennenburg en de he ren J. A. Bodenstaf en I. Boom Sr., die in deze periode vele malen op de voorgrond traden. Bovendien zijn er vele leden en donateurs, die de vereni ging in deze 25 jaar hebben groot ge maakt. Tenslotte wees spreker er op, dat T.I.G. na de bevrijding in de bezettingsjaren werd niet gespeeld een periode van grote bloei tegemoet is gegaan. Namens het Jubileumcomité bood spreker een bandrecorder en een herinneringsembleem aan. waaraan voor voorzitter Arentsen nog enkele persoonlijke geschenken werden toege voegd. Wethouder J. C. van Schaik, die ge lukwensen namens het gemeentebe stuur aanbood, wees er o.m. op, dat het niet moeilijk is om een toneelvereniging op te richten, doch wel om een derge lijke vereniging 25 jaar draaiende te houden. T.I.G. heeft dit volgens de wet houder op voortreffelijke wijze gedaan. Het werk, dat T.I.G. heeft gepresteerd, aldus spreker, mag er zijn. Daarvan getuigt ook het feit. dat een enkel lid indertijd werd uitgenodigd om mede te werken aan een toneelvoorstelling, die voor H. M. de Koningin in Den Haag werd gegeven. Voorts weidde de heer Van Schaik uit over het amateurtoneel, waarin hij een prachtige vorm van vrije tijdsbesteding ziet. BRONZEN MEDAILLE. De heer H. J. Zeevalking. algemeen secretaris van de Natu. die het woord waardering voor de spelkwaliteiten van T.I.G. en de goede geest, welke er in deze vereniging wordt gevonden. Bij zondere waardering had spreker voor de Lecretaufvan VS.**!' het^wd De heer R.JJeenstra biedt hel voerde namens ruim 809 aangesloten bestuur een bandrecorder aan. verenigingen, had eveneens zeer veel I (Foto LD./Van Vliet.) houding, welke T.I.G. in de oorlogsjaren heeft ingenomen, waardoor zij heeft ge toond het culturele werk uitsluitend in een vrij land te willen voortzetten. Na mens het hoofdbestuur overhandigde spreker het jubilerende T.I.G. de bront- zen medaille. De heer Rietkerken belichtte in een waarderend speechje de waardering, welke de donateurs voor de prestaties van T.I.G. hebben en stelde bestuur en leden een door het Donateurscomité aangeboden cabaretavond met bal in het vooruitzicht. Een avond, die op 14 Januari in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. In gelijke geest sprak ook de voorzit ter van de afdeling Leiden van de Natu. de heer D. Versloot, die dit tevens deed in zijn kwaliteit van voorzitter van „Nut en Vermaak". Tenslotte spraken nog de heer J. v. d. Wijngaard namens de toneelvereniging „Euripides" en de heer L. G. van der Horst Sr. ere-lid van T.I.G. Van de zeer velen, die tussen de „be drijven" door het bestuur de gelukwen sen aanboden, merkten wij o.m. op de heer A. L. van Nieuwkerk namens het Schouwburgbestuur en afgevaardigden van vrijwel alle Leidse amateurtoneel- vereniginge.n Voorzitter Arentsen, die aan het einde van de receptie een kort dankwoord sprak, herinnerde aan de oprichting van T.I.G. en de grote sprong, die de ver eniging vooral na de bevrijding heeft gemaakt. Ook in de komende jaren, aldus de heer Arentsen, hoopt T.I.G. „bij de tijd te blijven" en stelt zij zich tot doel het brengen van verantwoord amateurtoneel. Tenslotte deed spreker een beroep op de jongeren, waaraan ook in de gelederen van T.I.G. grote be hoefte bestaat. Na afloop van deze receptie bleven bestuur en leden nog lange tyd bij el kander. De heer J. Alphenaar leidde een geanimeerd bal. waarbij de dans muziek werd verzorgd door Hofenks Melcdy Makers. A. REGEER 25 JAAR BIJ DE S.L.F. De heer A. Regeer herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden als magazijnbe diende in dienst trad van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Bij ontstentenis van de directeur werd de jubilaris ontvangen door de adj- directeur, ir F. Suokhuyzen, die de heer Regeer roemde om zyn serieuze toewij ding by zijn werk in de pakkamer en het in ontvangst nemen van goederen, en hem de oorkonde en gebruikelijke en veloppe met. inhoud aanbood. De voorzitter van de Jubileum-com missie bood de jubilaris namens de Per soneelsvereniging een geschenk aan. De huldiging werd in het magazijn voort gezet, waar de jubilaris werd toegespro ken door de magazijnmester, de heer G. Veerman en door de heer Verhoeven namens de collga's, die hem een lamp als geschenk aanboden. Tenslotte sprak de heer Regeer enkele woorden van dank. De rest van de dag bracht de jubilaris in de huiselijke kring door. TECHNISCHE CONTROLE: 13 PROCENT OP DE BON. Niet aUeen het gedrag van de wegge bruikers wordt door de politie in ver sterkte mate onder een critische en kostbare loupe genomen, ook de staat waarin voertuigen verkeren. Zo werden vorige week op één dag ongeveer 200 voertuigen van diverse aard grondig be keken en gecontroleerd met als gevolg, dat niet minder dan 26 processen-ver- j baal werden uitgereikt. Dit betekent dat niet minder dan dertien procent van de gecontroleerde voertuigen op de een of andere wtfze niet voldeed aan de eisen, aie er uit veiligheidsoverwegingen aan gesteld mogen worden Dat is wel erg! Een van de acht voer tuigen die U tegenkomt, of die U pas seren bij een tochtje door de stad is een I gevaar voor uw leven! De rector magnificus van Gro ningen prof. dr T. A. Rompelman (rechts) complimenteert prof. mr K. Wiersma na diens oratie tijdens I de drukbezochte receptie. Voor de Streekfederatie Rijn en Gouwe van de Partij van de Arbeid, hield de heer J. Pasman uit Voorburg Zaterdag in „Zomerzorg" te Alphen a. d. Rijn. een inleiding over Maatschap pelijk werk. In de aanvang van zijn betoog wees de inleider er op. dat er in het maatschappelijke werk een ontwik keling gaande is. waarbij het tempo zó snel en de ontwikkeling zó dynamisch is, dat men zich meermalen verwondert over de opvattingen dienaangaande, die men zelf tot voor kort huldigde. Spr. gaf vervolgens een historische schets van het maatschappelijke werk van de 18e eeuw en daarna. Alles lag in de sfeer van de armenzorg, men deed iets voor de armen, omdat de beteugeling van de opstandigheid tengevolge van de armoe, wellicht meer zou kosten aan politie e.d. dan de uitkeringen bedroegen. Van verantwoordelijkheid tegenover de me demens was geen sprake Hierin kwam verandering toen de arbeiders zich ver enigden in vakvereniging en socialisti sche partij. Allengs kwamen er maatregelen tot stand, gericht op bescherming van de gezondheid; de werkloosheidswet, de kinderwetten, de invaliditeitswet en een bescheiden ouderdomsvoorziening sloten daarbij aan. Spr. wees daarna op het wetsontwerp-Suurhoff voor de ouder domsvoorziening. waarbij men gekozen heeft voor het principe der verzekering. De werkende generatie van heden be taalt daarbij voor de niet-werkenden van vandaag. Men aanvaardt thans dus een collec tieve verantwoordelijkheid ten opzichte van de medemens. De heer Pasman ontwikkelde daarna zijn denkbeelden over het opsporen van de oorzaken van de materiële nood. Men heeft wel vaak diep respect voor de z.g. stille armen, maar als het daar bij blijft, komen die stille armen niet verder. Er moet een opsporingsapparaat komen, dat de oorzaken van de armoede wegneemt. Een en ander zal grote deskundigheid vergen van de sociale werkers. Waar mogelijk moet er „medezeggenschap" komen van de burgerij. Iemand uit de rijen der ouden van dagen kent b.v. de behoeften van deze categorie en van diens adviezen moet men gebruikmaken. Sprekende over de uitkeringen, waarbij het noodzakelijke levensonderhoud als norm wordt aangenomen, prefereert spr. aanpassing aan het niveau, waarop men gewend is. te leven. Hij ontveinst zich niet. dat dit vergaande consequenties heeft. Bij de discussie die daarna plaats vond beantwoordde de heer Pasman vele vragen. De voorzitter der federatie, de heer H van Woudenberg, dankte de heer Pasman voor zijn boeiend betoog en sloot na het doen van enige organisato rische mededelingen de bijeenkomst. Critische beschouwing van mr K. Wiersma over kartel-politiek Zaterdagmiddag aanvaardde mr K. Wiersma, oud-secretaris van het col lege van curatoren van de Leidse Universiteit, het ambt van gewoon juridisch hoogleraar in de economi sche faculteit aan de Rijksuniversiteit te Groningen met het uitspreken van een oratie over het kartelwezen. Middelbare scholieren Spr. herinnerde aan de rechtsontwix- keling van de laatste decennien, die de achtergrond vormt voor het nieuwe (reoht betreffende de mededinging. Daarna belichtte hij de economische ontwikkeling sinds 1948, die heeft ge leid tot sterke toeneming van het kar telwezen. Hij besprak het wetsontwerp dat de Minister de bevoegdheid zal geven daartegen op te bieden en sloot zich aan bü de entiek uit de Tweede Kamer. Uitschakeling van de civiele rechter zou naar zyn mening alleen verant woord zün wanneer de kartels de so- ciaal-economische politiek van de rege ring doorkruisen. Is dat niet het geval, dan dient men het aan de rechter over te laten te beoordeelen in hoeverre kar tels nietig zijn of aanleiding kunnen geven tot een actie wegens onrecht matige daad. De in het. ontwerp voorgeschreven procedure had niet sprekers instem ming. Hij sloot zich aan bij hen. die hebben gepleit voor de instelling van j een college van administratieve recht- i spraak, waarbij men op bepaalde gron den in beroep zou kunnen gaan van de I beschikking van de Minister. Ds H. J. A. Haan bedankt voor Amsterdam Ds H. J. A. Haan, predikant der Evang. Lutherse Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Evang. Luth. Ge meente te Amsterdam. AANGEHOUDEN. Door de Leidse politie is een 38-jarige Leitfse chauffeur aangehouden, die er van verdacht wordt, een bromfiets te hebben gestolen en een andere (gehuur de.) bromfiets te hebben verduisterd. voor prestaties Af te meten aan de grote belangstelling en woorden van bijzondere waar dering. neemt het jubilerende T.I.G. in de Sleutelstad een vooraanstaande plaats in de rjj van het Leidse amateurtoneel in. Twee volle uren heeft het be stuur van deze zilveren Toneelvereniging Zaterdagavond in de foyer van de Stadsgehoorzaal „in de houding gestaan" om de gelukwensen van zeer velen in ontvangst te nemen. Bovendien hebben vele sprekers uitdrukking gegeven van hun waardering voor de prestaties van „Tot Ieders Genoegen".

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3