Miiiisterconferentieis in goede sfeer in Lairessezaal ingezet WEERBERICHT Accoord over drie punten Eisenhower spant zieli toeh weer te veel in, zeggen zijn dokters Grote overwinning voor Menzies"' Liberale partij in Australië Brutale overval op antiquair VIJFTIG SYRIERS GEDOOD AAN MEER VAN GALILEA 94ste Jaargang MAANDAG 12 DECEMBER 1955 No. 28702 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Maar „rechtsgevoel" en Nieuw Guinea nog in het geding (Van onze Haagse redacteur) De Nederlands-Indonesische ministersconferentie is Zaterdag met een korte ontmoeting in de Lairessezaal aan het Binnenhof te Den Haag, zonder al te veel plechtig vertoon van wal gestoken. De beide delegatieleiders, mr Anak Agoeng Gde Agoeng (Indonesië) en mr J. M. A. H. Luns (Nederland) hebben in sobere welkomsttoespraken hun vertrouwen in de redelijke afloop van de besprekingen uitgesproken en daarbij de gelegenheid te baat genomen om de goede atmosfeer" tijdens het vooroverleg te bezingen. De openingszitting die nauwelijks drie kwartier in beslag heeft genomen, leverde bovendien enige „technische" beslissingen op, zoals de bezetting van de voorzitterspost, de instelling van een gemeenschappelijke secretariaat en de publicatie van gemeenschappelijke communique's, wanneer daartoe zoals dat heet „aanleiding bestaat". De delegaties zijn daarop uiteengegaan, na te hebben afgesproken dat zij vanochtend, I I uur, op het appèl zullen ver schijnen voor een „informele bijeenkomst op ministerieel niveau". Wijsheid, geduld, begrip Het startsein voor de openingsaitting werd vijf kwartier na het vastgestelde tijdstip, om kwart voor zes, door de Ne derlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, gegeven. De minister wond er geen doekjes om, dat beide partijen de komende weken veel wysheid, geduld en begrip zullen moeten opbrengen, indien zij de bespre kingen met succes willen bfekronen. Im mers, het gaat in dit geval niet om het vinden van bepaalde formuleringen maar om - wat de Indonesische rege ring heeft genoemd - de „blijvende ver betering in de verhouding tussen beide landen". De Indonesische wens om een hartelij ker sfeer te scheppen, heeft, volgens onze bewindsman, ook in Nederland weerklank gevonden, juist omdat men hier beseft dat de Nederlands-Indonesi sche betrekkingen een werkelijke ver betering nodig hebben. Dit is ook de re den geweest, waarom de Nederlandse re gering zich bereid heeft verklaard op nieuw met Indonesië in overleg te tre den. De Nederlandse delegatieleider zin speelde, toen hy het over de zo nood zakelijke „sfeer van vertrouwen" had, ook op het probleem van de gevange nen in Indonesië. „De Nederlandse de legatie spreekt het vertrouwen uit", zo zei de minister, „dat de Indonesische regering, binnen de grenzen van het geen van haar kan worden venvacht, alles zal doen om tot de oplossing te komen van een aangelegenheid, die - naar U bekend is - sterk spreekt tot het rechtsgevoel van het Nederlandse volk en waarover lk by deze gelegen heid niet verder zal uitweiden. Streven naar een oplossing Van zyn kant legde de Indonesische delegatieleider, mr Anak Agoeng Gde Agoeng, de nadruk op drie problemen, die de „normalisering van de Indone- sisch-Nederlandse betrekkingen steeds in de weg hebben gestaan", te weten: 1. De Nederlands-Indonesische Unie, die door het Indonesische volk steeds wordt gevoeld als een beperking van haar volledige souvereiniteit. Lichte tot matige vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatse lijk'mist. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Matige of krachtige wind uit Oostelijke richtin gen.. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 DECEMBER Zon op: 8.41 uur onder: 16.30 uur. Maan op: 7.59 uur onder: 15.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.41 uur en 14.55 uur. **it nummer bestaat uit 12 pagina's 2. De financiële en economische over eenkomsten, die niet meer passen in de huidige toestand en die niet meer in overeenstemming zijn met de eisen van deze tijd. 3. Het vraagstuk IrianBarat, dat steeds een netelig obstakel is geweest op de weg naar goede verstandhou ding tussen Indonesië en Nederland. Wat het eerste punt betreft: de heer Anak Agoeng kon tot zijn blijdschap constateren, dat althans de tekenen er op wezen dat deze kwestie zonder veel moeite uit de weg kan worden geruimd, uitgaande van het accoord dat hierover in 1954 reeds is bereikt. Over het tweede punt - de financiële-economische over eenkomst - liet de Indonesische minister zich wat voorzichtiger uit. „Ik hoop" zei hij, „dat, wat dit betreft, de besprekin gen een vlot verloop zullen hebben, nu de Indonesische regering kortgeleden in een verklaring over de investeringen van buitenlands kapitaal duidelijk haai* standpunt heeft uiteen gezet". De Indonesische delegatieleider be steedde de meeste tijd aan de kwestie Nieuw-Guinea die, volgens hem, het ui terste van de goede wil van beide par tijen zal vragen, wanneer men tenminste het gemeenschappelijk doel - de verbete ring van de onderlinge betrekkingen en het bijleggen van de onderlinge geschil len - blijft nastreven. „Wij zijn echter vastbesloten om bij dit streven aan elke moeilijkheid het hoofd te bieden", zei de minister, die daarbij wees op de „actieve onafhahke- lijkheidspolitiek" van „goede nabuur schap" in Zuid-Oost-Azië. Vandaar, dat de Indonesische regering ook verheugd is, dat deze kwestie onder punt 3 van de agenda is opgenomen. „Ik moge hierbij memoreren", zo zei de heer Anak Agoeng, „dat naar onze mening het streven naar een oplossing in de kwestie Nieuw-Guinea tot uiting is gekomen in de Bandoeng-conferentie van de Aziatische-Afrikaanse landen. De behandeling van het geschil, zowel op de A.A.-conferentie als in de V.N., hebben duidelijk het grote belang hier van aangetoond, niet alleen voor Indo nesië en Nederland, maar ook voor Zuid- Oost-Azië en de wereld". De delegaties van Nederland en Indonesië aan de conferentietafel. waaraan gesproken zal worden over verbetering der betrekkingen tussen beide landen en wijziging van vroe ger gesloten overeenkomsten. Links de Nederlandse delegatie, bestaande uit v.l.n.r.) de ministers Zijlstra. Van de Kieft en Luns en staats secretaris Blom. Rechts de Indone- siche afgevaardigden, v.l.n.r. Mo hammed Roem. Anak Agoeng Gde Agoeng en Oetoyo Ramelan. Pas half Februari besluit over nieuw candidaatschap presidentsverkiezing Generaal-majoor Howard Snyder, een der artsen, die president Eisenhower Zaterdag voor het eerst sedert een maand weer grondig hebben onderzocht, heeft medegedeeld, dat de president het kalmer aan moet doen. Hij zei, dat Eisenhower tenminste tot midden-Februari moet wachten, voordat hij een besluit neemt, of hij zich weer candidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen. Snyder zei, dat het herstel normaal verloopt gezien het plotselinge karakter van de hartaanval, maar dat er zich bij de president veel gevallen van vermoeid heid hadden voorgedaan na lange conferenties of andere ongewone inspanning. De regeringsverantwoordelijkheden zyn een zwaardere last voor de president dan voor een ideaal herstel goed zou zijn. De toestand van de president werd na het onderzoek echter goed bevonden. Men zal in de komende weken zorgvuldig toe zicht houden op de activiteit van de president. Snyder verklaarde: „wij verwachten, dat het werk van de president zal worden verlicht", nadat hü Dinsdag, na conferenties met Congresleiders in Washington, op zijn boerderij in Gettysburg is teruggekeerd. Tenminste elf zetels tvinst tegenover een verlies van zeker negen voor Socialisten De Australische regering heeft Zaterdag by algemene verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden een grote overwinning behaald, waardoor de Liberale premier Menzies in staat zal zün de maatregelen te nemen, die hij nodig acht oi de economische toestand van het land te verbeteren. Toen Zondagavond het tellen van de stemmen onderbroken werd, was de stand: Liberale (regerings)party: 75 zetels, winst 11; Socialisten (oppositie) 41 zetels, verlies 9; De uitslag van vijf zetels waaronder die van de (Socialistische) oppositie leider, dr Herbert Evatt was Zondagavond nog niet bekend. Van de zeven vertegenwoordigers van de „Anti-Communistische Socialisten", die in het oude huis zitting hadden, was er nog geen enkele herkozen. Deze groep scheidde zich in April j.I. van de Labourparty af. Ook winst in de Senaat Zaterdag zyn tevens verkiezingen ge houden voor de helft van de 60 Senaats zetels. Ook hier schynt de regering zeker te zyn van zetelwinst. In de oude Senaat had de regering een meerderheid van twee zetels. Het zal nog wel enige dagen duren voor de volledige uitslagen bekend zijn. Men verwacht, dat premier Menzies o.m. de invoer zal beperken, evenals bankcredieten en het kopen op afbeta ling. Weer Duitse gevangenen uit de Sovjet-Unie terug In het doorgangskamp Fürstenwalde in Oost-Berlyn is Zondag een groot transport Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie aangekomen. Voorts worden ongeveer 600 man Dinsdag in het West-Duitse doorgangskamp te Her- leshausen verwacht. De repatriëring van Duitse krygsge vangenen is sedert 20 October onder broken geweest. Woensdag deelden de Russen mede, dat zij hervat werd. Van twee jeugdige boefjes één gegrepen In de aula van de Universiteit van Oslo vond Zaterdag de plechtige uitreiking plaats van de Nobelprijs voor de vrede 1954. welke werd toe gekend aan het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen van de V.N. De Hoge Commissaris, mr Van Heuven Goedhart (rechts) nam de prijs aan uit handen van de voor zitter van Nobelprijscomité, Gunnar Jahn. Op buitengewoon brutale wijze hebben twee jeugdige boefjes uit Amsterdam, Zaterdagmiddag omstreeks sluitings tijd een circa 50-jarige antiquair in zyn eigen winkel aan de Nieuwe Spie gelstraat overvallen en met een soort ploertendoder bloedend verwond. De zich hevig verwerende antiquair kreeg tenslotte hulp van een overbuurman en even later namen de beide jongens, resp. 15 en 17 jaar oud, de vlucht. Twee burgers, die de achtervolging in zetten, wisten de oudste te pakken. Deze jongen werd via het Bureau Singel overgegeven aan de kinderpoli tie. Zijn 15-jarige vriend wist te ont komen en was gistermiddag nog voortvluchtig. De kinderpolitie heeft het ernstige vermoeden, dat de beide jongens sinds zij van huis wegliepen meer misdrijven hebben begaan. Voorafgegaan aan de overval hadden de jongens een andere antiquair en wel aan dé Nieuwe Spiegelgracht bestolen. Zij betraden deze winkel om kwart voor vijf. De antiquair hoorde de bel gaan en kwam uit zijn huiskamer de winkel binnen. Daar zag hij echter niemand. Vermoedende, dat de klanten alleen de winkeldeur hadden geopend en daarna meteen weer weg waren gegaan, keerde hij terug naar zijn huiskamer. Enkele ogenblikken later ging de bel weer over. Weer ging hij naar de winkel, weer zag hij niets, maar wel viel het hem op. dat zijn hond op de grond met een flesje speelde, dat uit de vitrine kwam. Toen hij de vitrine inspecteerde miste hij diverse antiquiteiten, waarvan hij on middellijk bij de recherche aangifte deed. Thans is het wel duidelijk, dat de jongens zich in de winkel schuil hebben gehouden, toen de antiquair voor de eerste maal binnenkwam, daarna een greep uit de vitrine hebben gedaan toen de man terug was gekeerd naar zijn huiskamer en vervolgens met de gesto len buit de benen hebben genomen. Een uurtje later traden zij de zaak binnen van de tweede antiquair aan de Nieuwe Spiegelstraat, waar zij de gesto len voorwerpen ten verkoop aanboden. Deze antiquair vertrouwde dit niet en vroeg de jongens zich te legitimeren, hetgeen zij niet konden. Zij vertrokken, doch kwamen korte tijd later opnieuw terug en eisten op hoge toon geld voor de antieke voorwerpen. De antiquair liet zich niet intimideren, waarop een vecht partij ontstond. Resolutie Nieuw-Guinea bij V. N. Vreedzame oplossing By het secretariaat van de V.N. is Zaterdagavond officieel een resolutie over Nederlands Nieuw-Guinea inge diend, welke naar men verwacht alge mene instemming zal verkrygen in de politieke commissie en de algemene vergadering. Hierin wordt gezegd: ,J)e algemene vergadering na behandeling van het punt getiteld „de kwestie West Irian", hopend dat het probleem op vreedzame wyze zal worden opgelost, kennis nemend van de gemeenschap pelijke verklaring die op 7 December 1955 door de regeringen van Indonesië en Nederland is afgelegd geeft uiting aan de hoop, dat de onderhan delingen, waarop in de genoemde ge meenschappelijke verklaring wordt ge doeld, vruchtbaar zullen zyn". De resolutie, ingediend door Ecuador, India, Noorwegen, Nieuw-Zeeland en Syrië, heeft de steun van de afgevaar digden van alle belangrijke groeperin gen in de V.N. Zij zal waarschijnlijk vandaag door de politieke commissie in behandeling worden genomen. Met het oog op de huidige besprekin gen tussen Nederland en Indonesië be staat algemeen de hoop, dat een debat door de algemene vergadering wordt vermeden. De resolutie is het product van we kenlang intensief overleg op het hoofd kwartier der VN. tussen Nederland, In donesië en Australië. Canadese stad leek wel gek geworden Duizenden Canadese jongelui hebben Vrijdagavond in Montreal geprotesteerd tegen de verhoging van de tarieven van tram en bus. Niet minder dan 236 open bare vervoermiddelen (172 trams en 64 bussen) werden beschadigd en de politie had handen vol werk. Een politiejeep, die even onbeheerd stond, moest het ook ontgelden. Er zijn 150 arrestaties ver richt. Veertig personen liepen verwon dingen op. De totale schade bedraagt zeker 50.000 dollar. Pas na zes uur was de orde hersteld. Duizenden reizigers konden niet ver der en moesten maar zien hoe zy de nacht (minus 12 graden Celsius!) door brachten. Trams en bussen, met ingesla gen ruiten en koplampen en met lege banden, moesten onder politiegeleide naar de remises worden gebracht. Een politieman zei: „Het is alsof de gehele stad gek geworden is". Zaterdagochtend probeerden een 25- tal mannen en jongens de betogingen van de vorige dag te doen herleven door van drie trams de ruiten in te slaan. De politie herstelde echter spoedig de orde. Daarbij ging het wild toe. Om zich te verweren wierp de antiquair zijn eigen antieke vazen naar de twee jeugdige boefjes en sloeg er links en rechts mee om zich heen. Niettemin wisten dè jongens hem met hun ploerten doder enkele bloedende verwondingen op het gelaat toe te brengen, die de antiquair later moest laten behande len in het ziekenhuis. Het geschreeuw en het lawaai viel ten slotte de overbuurman op. die ving kwam kijken. Hierop namen de jon gens de benen. De gegrepen 17-jarige bekende tegen over de kinderpolitie al spoedig en ver strekte tevens inlichtingen over zijn vriendje, zodat de politie thans over diens identiteit ingelicht is. Israëlische vergeldingsaanval wegens Syrische beschieting vnn schepen Zondagavond hebben Israëlische strijdkrachten een aanval gedaan op Syrische stellingen aan de Oostelijke oever van het Meer van Galilea, tenge volge waarvan vijftig Syriërs werden gedood. Bovendien werden dertig Syriërs gevangen genomen. Deze aanval was een vergelding voor een Syrische beschie ting van Israëlische schepen op Zaterdag. Aan Israëlische zijde werden vier soldaten gedood. Voorts zijn Zondag twee Arabieren uit Jordanië om het leven gekomen bij een botsing met een Israëlische patrouille in de buurt van Elath, de Israëlische haven aan de Rode Zee. Eén Arabier werd gewond en gevangen genomen. Twee Franse militairen, die in het Suezkanaal van een Frans troepentransport schip waren gesprongen, hebben zich aan de Israëlische autoriteiten over gegeven. Zij vertelden, dat zij door Egypte waren uitgezonden voor spionnage in Israël.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1