Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" maakt ook deel uit van de vloot FILMS de BORST Op Zondag worden in de zaal twee kerkdiensten gehouden Ook in België ontaardt reislust steeds meer in reisziekte.... VAIN DEZE WEEK: 94ste Jaargang Zaterdag 10 December 1955 Derde Blad No. 28701 Bij de vissers in Dieppe (IV en slot) Dieppe is geheel anders dan Katwijk (Van een onzer redacteuren) De Hollandse vissersvloot verblijft dus voor het grootste gedeelte in het Kanaal. Alleen de treilers zoeken hun geluk elders, omdat zij in het Kanaal geen haring vangen, aangezien deze te hoog zwemt. Waar het grootste gedeelte van de vloot is, is ook het hospitaal-kerkschip ,,De Hoop", en dat kan ook eigenlijk niet anders omdat ,,De Hoop" en de vissersvaartuigen samen de vloot vormen. Daarom is ook het kerkschip naar het Kanaal vertrokken. „Kerkschip" schreven wij, maar in dit verband is dat eigenlijk een onjuiste be naming. De vissers echter spreken, wan neer zij de naam van het schip niet noe men. altijd over „het kerkschip". Waar om is deze benaming in deze periode eigenlijk niet juist? Zoals wU reeds verteld hebben zijn in Dieppe steeds twee predikanten aan wezig, en aangezien de vloot toch tel kens maar voor één week uitvaart, blijven zij beiden aan de wal. Het hospitaal-kerkschip vaart dus zonder predikant, en de functie „kerkschip" is dus voor deze tijd vervallen voor „De Hoop". Blijft alleen nog over de functie „Hospitaal". En daarmee is nog genoeg te doen, zóveel dat het verblijf in het Kanaal ten volle ge rechtvaardigd is. Drukke week Toen wij vorige week Vrydag in Diep pe aankwamen, was ook het hospitaal kerkschip juist de haven binnen gelo pen en wij zijn aan boord even een praatje gaan maken. Het was een druk ke week geweest voor dokter Ouwer- kerk: behalve alle kleinere gevallen wa ren er zeven mannen in het hospitaal opgenomen, van wie er inmiddels reeds drie naar huis waren gevaren met log gers, die „de buit binnen hadden". Ge lukkig waren de vier mannen in het hospitaal niet zo erg ziek meer; zij wa ren tenminste vrolijk en opgewekt, deze mannen uit Vlaardingen en IJmuiden. Ze waren vol lof over de verzorging aan boord. Vooral als je het vergelijkt met tie oude „De Hoop" is het verschil bij zonder groot, zeiden zij. Alles op het schip zag er nog prach tig uit; je zou niet zeggen, dat het al weer een half jaar in de vaart is Ka pitein Rog zal er wel flink achter heen zitten, dat alles tot in de puntjes wordt verzorgd. En nu misschien wel speciaal, omdat zijn echtgenote de reis meemaak te (omdat de heer Rog verleden week Zaterdag zijn verjaardag vierde?) Vertrouwd beeld Wanneer de schepen de haven bin nenvaren, is bijna het eerste wat de mannen zien, het hospitaal-kerkschip, dat in iedere omgeving zo sterk af steekt. omdat het geheel wit geschilderd is. Het is een vertrouwd beeld in een vreemde omgeving. Wanneer men de haven van Dieppe al binnenkomt krijgt men een geheel andere indruk, dan wanneer men een Nederlandse haven in komt. De kust rijst stijl uit zee omhoog en het eerste dat men ziet is een oud kerkje, links van de haven-ingang. Het is prettig in deze omgeving iets bekends te zien. In de haven van Dieppe. Naast elkaar van voor naar achter) de Noordster KW 67. de Willy KW 141. de Cornelis Marinus KW 48 en de Holland. (Foto Leldsch Dagblad.) Hij had zijn tekst gekozen uit 1 Sa muel 16 „En het geschiedde, als de geest Gods over Saul was, zo nam David de harp. en hij speelde met zijn hand. dat was Saul een verademing en het werd beter met hem, en de boze geest week van hem". Het onderwerp van de pre diking was „Harpspeler zijn". Het or geltje werd bespeeld door kapitein Rog van „De Hoop". Des avonds ging ds Donner voor. Het waren fijne uren, daar in die Hollandse gemeenschap, waar men gezamenlijk dc aloude psal- Auto in zee. Gistermorgen meldde iemand de Haagse politie dat ter hoogte van het z.g. „Zwarte Pad" aan het strand Noord het dak van een auto boven de golven uitstak. De mededeling bleek juist te zijn. In de wagen bevonden zich nog de papieren en aan de hand daarvan belde de politie de eigenaar op om nadere in lichtingen. De eigenaar verklaarde de vorige avond langs het strand naar het Wassenaar se Slag te hebben willen rij den. Onderweg kreeg hij motorpech, die daar ter plaatse niet te verhelpen was, weshalve hij zijn wagen op het strand had achtergelaten om zich naar huis te begeven Wijziging varkenstoeslag Wegens de, in verhouding tot de hui dige leveringsmogelijkheden van bacon op de Engelse markt, ruime aanvoer van varkens in de betreffende gewichtsklasse, heeft het bedrijfschap voor vee en vlees besloten wederom een wijziging in het tarief van de uit het Vleesfonds te beta len toeslag te brengen Voor varkens, welke op of na Maan dag. 12 December 1955. worden geslacht en niet voor de bereiding van het bacon worden bestemd, zullen tot nader order de volgende toeslagen worden betaald: 15 cent per kg voor varkens met een koud geslacht gewicht van 63 t/m* 70 kg. 12 cent per kg voor varkens met een koud geslacht gewicht van 71 en 72 kg en 7 cent per kg voor varkens met een koudgeslacht gewicht van 73 t/m 77 kg (Ineez Mert-Arïv HOtt Op Bezorg Uzelf verlichting op de juiste plaats. Wrijf Vicks VapoRub tegen bedtijd op Uw borst, keel en rug. 1Verzachtende dampen verrui men de verstopte luchtwegen en bedaren de hoesi. En. tegelijkertijd 2. Verwarmende pleister-werking lucht de benauwdheid op en maakt hel slijm los. .ePTTtiT»— Het geeft méér IsflüBS verlichting, omdat het geconcentreerd is! j|yiCK$ I /"\pCKt\ jSL 1 Geheel anders Niet alleen de binnenkomst is geheel anders, ook het stadje zelf geeft een ge heel ander beeld. Er is één mooie grote winkelstraat, waar men nagenoeg alles kan kopen wat men maar wenst - als je tenminste duidelijk kan maken wat je bedoelt en dat valt in deze Franse plaats lang niet altijd mee! Het stadje is ongeveer zo groot als Katwijk: het heeft bijna 25.000 inwo ners. Het is in de eerste plaats een havenplaats, met talrijke visserssche pen, en boten die op Engeland varen. Het is ook een badplaats, maar niet volgens onze Nederlandse begrippen: het strand bestaat niet uit zand, doch uit stenen, maar de Boulevard is prachtig breed en daar zal men dan ook wei zijn vertier zoeken. Dieppe is vooral bekend geworden in de oorlog, toen de Geallieerden er op 19 Augustus 1942 een landing uitvoer den. Velen in de bezette landen dachten toen dat de invasie gekomen was. Diep pe werd bevrijd door de Canadezen op 1 September 1944. 's Avonds valt er niet veel te beleven in deze plaats: er zijn drie bioscopen, maar daar draaien uitsluitend Franse films of Engelse films met Franse on derschriften, en daar hebben onze Hol landse mannen dus niet veel aan. Het enige vertier moeten de mannen dus zoeken in het zaaltje van het Dieppe-co- mité. Via een omweggetje zijn wij dus weer terecht gekomen bij de Hollanders, en dan meer in het bijzonder bij het zaaltje. Want daar moeten wij nog even iets over vertellen, in verband met het feit dat het hospitaal-kerkschip in deze tijd uitsluitend dienst doet als hospitaal. Wordt er dan in deze tijd niets gedaan aan de geestelijke verzorging? Natuur lijk wel. de twee predikanten zijn niet naar Dieppe gekomen om de mannen een gezellige avond te bezorgen in het zaaltje. Kerkdiensten In de eerste plaats zijn zij predi kant, en hun werkzaamheden als zo danig staan in Dieppe niet stil. Wan neer er patiënten in „De Hoop" lig gen tijdens het week-end, gaat één van beiden op ziekenbezoek, en op Zondag wordt er tweemaal gepreekt. Zondagmorgen was ds Moerenhout voorganger. .De S2L f 'C- f Het hospitaal-kerkschip Hoop" in de haven van Dieppe. (Foto Leidsch Dagblad.) men zong. Er is op zulke uren een ver bondenheid met thuis! Na kerktijd wordt er een kopje koffie gedronken, en dan is het 's morgens weer tijd te gaan eten aan boord, en 's avonds blijft men nog enige uren bij een tot het tijd wordt om naar kooi te gaan, of om het sohip klaar te maken voor de uitvaart. De meeste schepen vertrokken Zondagnacht al weer naar de visgronden: het tij was gunstig om streeks twee uur, en het werk wachtte. Zo hebben wjj U iets verteld over het leven van onze Hollandse vissers in Dieppe. Harde werkers, die soms slechts met moeite een flinke boter ham kunnen verdienen, die ondanks alle gevaren toch steeds weer er op uit trekken. In Dieppe vinden zij in het week-einde de rust, die hen zo van harte gegund is. Dieppe, een Frans plaatsje, maar met een stukje Nederland binnen haar grenzen! Roken en alcohol vergroten gevaar van hartziekten Uit een verslag van twaalf leden van de WHO (de Wereldgezondheidsorgani satie), dat in Genève gepubliceerd is. blijkt dat er steeds sterkere aanwijzingen bestaan voor verband tussen zwaar roken en hartziekten. Ook houdt een hoog alco- holverbruik verband met een buitenge woon groot aantal sterfgevallen als ge volg van hartziekten. Uit de cijfers blijkt, dat veel meer mensen aan een hartziekte overlijden dan als gevolg van kanker. In de Ver. Staten overleden in 1951 van elke 100.000 mannen er 530.6 door hart ziekten en 145.1 aan kanker: voor vrou wen waren deze cijfers resp. 395.5 en 136.1. Voor Nederland waren deze cijfers: mannen 251.3 en 151.5 per 100.000; vrou wen 262.1 en 147.2. In vergelijking met West-Duitsland, Denemarken, Zwitser land. Zweden, Noorwegen en Frankrijk zijn de cijfers voor Nederland het laagst. Een hoed cadeau De Britse hoedenmakers hebben aan het Lagerhuis aangeboden de hoge hoed I te vervangen, die in het parlement ge- bruikt wordt door leden, die het woord willen voeren. Het is n.l. de gewoonte, dat een afgevaardigde, die iets zeggen wil. deze wens kenbaar maakt door een hoed op te zetten en de hoed die daar voor gebruikt wordt doet reeds vijftig jaar dienst. Donderdag had een afge vaardigde geklaagd over de ouderdom van dit parlementaire hoofddeksel. De hoedenmakers willen de hoed schenken uit erkentelijkheid voor de recente ver laging van de belasting op hoeden. Poclse diplomaat betrapt bij spionnage in Berlijn In Parijs is Vrijdag officieel bekend- j gemaakt, dat een Poolse staatsburger die op 6 December in de Franse sector van Berlijn aangehouden was wegens spion- i nage, vrijgelaten is na een onderzoek na3r zijn identiteit. De man, die zei Kalinski te heten, werd gearresteerd op het ogenblik, dat hij een spionnagedaad verrichtte. Nadat uit een onderzoek was gebleken, dat hij werkelijk, zoals hij ver klaarde, lid van de Poolse militaire mis sie in West-BerUjn en houder van een diplomatiek paspoort was, is hij Vrijdag ochtend op vrije voeten gesteld. De Franse autoriteiten spreken er in hun verklaring hun verwondering over uit. dat een functionaris van een Poolse militaire missie, zich ophield met on weerlegbare spionnageactiviteit onder het mom van zijn functie. Volksvertegenwoordigers zelfs tijdens de duur van de zitting op stap „Vrije mannen kunnen niet de hana' drukken van leden van een namaak-parlement" (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische „man in de straat" is maar matig ingenomen met de grote reis lust van een aantal parlementsleden, In de voorbije zomermaanden hebben heel wat Belgische parlementsleden het Oos telijk halfrond bezocht. Zij overstromen nu de kranten met hun kopij en vertel len in voordrachten en causerieën van hun ervaringen. Verscheidene van hen bezochten Sovjet-Rusland en Polen, ter wijl dezer dagen een Waals Kamerlid met een Vlaamse naam, de heer Van der Schueren, afgevaardigde voor Ver- viers ide grote wolstad) uit het (Hemelse rijk) van Man Tse-Toeng terugkeerde De reactie van de gewone burger is: waarom zulke tamme verhalen? Hebben de heren dan geen belangstelling ge toond voor de concentratiekampen die in al die (Communistische) paradijzen toch aanwijsbaar bestaan? In de Tweede Kamer heeft de voor zitter. de 83-jarige Camille Huv mans. die de Belgische delegatie van parle mentsleden naar de Sovjet-Unie presi deerde. enige bezwaren naar voren ge bracht tegen het feit. dat de parlements leden ook beginnen te reizen gedurende de zitting. Er zijn er hier. die lijden aan „absenteïsme", zo mompelde hij ontevre den. Enkele leden hebben intussen hals starrig geweigerd ook maar aan één en kele reis naar een Communistisch land deel te nemen en wel op grond van het argument, dat zij niet kunnen accepte ren ,dat vrij gekozen vertegenwoordiger? van een democratisch parlement op voet van gelijkheid de hand gaan drukken van lieden, die in de Communistische landen niet meer vrij gekozen werden en dientengevolge als vertegenwoordiger? van de dictatoriale macht moeten wor den beschouwd Het zijn vertegenwoor digers van schim-parlementen, waarmee een democratisch Westers parlement alle contact zou dienen te weigeren Hiertegenover stellen de voorstander van het contact met het Oosten natuur lijk de idee van de coëxistentie, van de handelsrelaties enz. „Gejaagd door de wind Voor de vijfde maal Casino De beroemde Amerikaanse film „Gejaagd door de wind" is de vijfde week ingegaan en de belangstel ling blijft nog steeds groot. De ver wachting is dan ook gerechtvaardigd, dat die wind vooralsnog uit dezelfde hoek zal blijven waaien! Attila, de gesel Gods Pakkende taferelen Lido In Italiaans-Franse samen werking is een film tot stand gekomen, die een belangrijke episode uit de oude Europese geschiedenis in beeld brengt: de inval in Italië door de Hunnen, on der leiding van Attila. in het bijzonder zijn bedreiging van Rome. de hoofdstad van het toenmalige West-Romeinse rijk. Dit product, in kleuren zal de gemiddelde bioscoopbezoeker door zijn actie zeker kunnen boeien, al is er historisch wel iets op aan te merken, vooral op het slot. Attila was nog iets meer dan een aanvoerder van wilde horden op paar den. Hij omringde zich namelijk met tal van geleerde mannen, al zullen die hem bij zijn aanvallen op het hart van Euro pa wel niet in de eerste plaats terzijde hebben gestaan. Paus Leo maakte deel uit van een groep onderhandelaars, die over vrede kwam praten, toen de Ro meinse hoofdstad in gevaar kwam. Het goud. dat zij de gevreesde Hunnen-aan voerder aanboden om die aanval af te kopen en de dreiging, dat de Oost-Ro- j meinse keizer Moncianus hem in dfe rug zou aanvallen, zullen vermoedelijk een grotere rol gespeeld hebben om Attila te bewezen zijn troepen te laten terugke ren dan de indruk, die achtereenvolgens de dood van eeh zijner kinderen en de ontmoeting met een zingende menigte Christenen op hem gemaakt zullen heb ben. Wie dit cp de koop toeneemt, zal zich bij het bekijken van deze film kun nen verheugen over de indruk, die men krijgt van het leven aan het hof in Ravenna, waar de half-waanzinnige kei zer Valentinianus een gemakkelijk werk tuig is in de handen van zijn moeder en waar de zuster van de keizer een poging waagt zioh en de helft van het rijk door een huwelijk aan Attila te ver kopen. De moord op Bleda, de vredelie vende broeder van de Hunnenvorst, de beslissende veldslag en nog zoveel meer bieden pakkende taferelen, die niet na laten indruk te maken Anthony Quinn speelt de rol van Attila en Sophia Loren die van 's keizers verraderlijke maar zeer charmante zuster. De wraak van het monster Spannend Rex In Rex wordt ons ditmaal een bijzonder spannend verhaal voorgescho teld. In de binnenlanden van Zuid- Amerika, aan een van de grote rivieren, moet een monster wonen, dat lijkt op een mens. dat in het water leeft als een vis. Vandaar dat dit monster de naam j „visman" heeft gekregen. Enige geleer den willen het monster vangen en naar de bewoonde wereld brengen, waar het te kijk gesteld kan worden. Inderdaad 1 gelukt het de afzichtelijke visman. die een enorme kracht kan ontwikkelen, te binden en over te brengen. Geleerden trachten uit te maken tot welk type dit wezen hoort, dat volgens de bere keningen reeds duizenden jaren uitge storven moet zijn. Reeds onmiddellijk is er de nodige spanning, wanneer man nen onder water het monster ontmoe ten. maar de spanning stijgt ten töp, wanneer het monster uit zijn gevangen schap weet te ontsnappen en de hele stad tyranniseert. Het gehele politie apparaat komt in werking en organi seert een klopjacht. Hoe het daarbij toegaat vertelt de film in een zeer span- I nend einde. Beslist een aardige film, met veel I spanning. ,Jk wil mijn kind terug" (Die Ratten) Levensdrama Luxor In hoge mate realistisch en tragisch is de film „Ik wil mijn kind i terug" iDie Ratten), waarmee regisseur I Robert Siodmak weer sterk de aandacht op zich vestigt. Vooral ook door het spel van de steeds meer op de voorgrond tredende Maria Schell, die o.a. bekend heid verwierf door haar meesterlijk spel in „Die Brücke", is deze film waardevol. In een interview heeft Maria Schell onlangs verklaard, dat voor de film kunst nog een grootse toekomst open ligt Waren allen zó als zij, dan zou j men dit graag willen geloven! Een film van aangrijpende moeder liefde. Wanneer men iets verloren heeft, beseft men pas hoe dierbaar 't was. Dat is een in deze film uitgesproken ge dachte: zij wordt in dit geval bevestigd. Een héél jonge vrouw, door haar ver loofde verlaten, verwacht een kind. Zonder papieren, zonder pas. zonder iets bevindt zij zich in de Oostzone. Haar werkgeefster zou graag een kind willen hebben, heeft aan haar man voorgedaan, alsóf zij er een verwacht, om haar gelukkig huwelijk niet te ver storen. De man is op reis; wat is na tuurlijker, dan dat zij het meisje, dat zondpr uitkomst is. voorstelt het ko mende kind voor het hare uit te ge ven? Maar zó eenvoudig is de zaak niet. De opzet lukt aanvankelijk, maar dan volgt de bitterste ellende, verscheurd door angst- en schuldgevoelens. Wat zich ook verder aan gruwelijks gaat afspelen, toont deze schrijnende film. al wordt zij dan ook met een „gelukkig" einde be kroond. Ach: wat betekent „geluk" onder deze mensen, levend in de verschrikkin gen van de Oostzone? Een film, met Maria Schell als actrice van uitzonderlijke hoogte. Een film, gans vervuld van een sfeer, die alléén reeds met het woord „ratten" ten volle gete- j kend wordt. Een indrukwekkende film. maar men moet de geschetste, wrede toestanden verdragen kunnen Een levensdrama, vermoedelijk op échte gebeurtenissen gebaseerd. Een meisje van buiten Verrassend Trianon De door George Seaton uitstekend geregisseerde en veel bespro ken film „The country girl" -gebaseerd op een toneelstuk van Clifford Odets draait eindelijk in onze Sleutelstad. In talrijke andere plaatsen van ons land heeft dit boven-de-middelmaat-uitste- kende Amerikaanse product volkomen terecht avond aan avond volle bioscoop zalen getrokken en ook hier zal dat on getwijfeld het geval zijn. De belangstel ling zal echter niet zo zeer uitgaan naar het weinig interessante verhaal dan wel naar het overtuigende spel van de hoofd rolvertolkers. Vooral de kennismaking met Grace Kelly, die de laatste tijd veel van zich doet spreken, is niet alleen aan genaam, doch in velerlei opzicht ook verrassend. Zij heeft in deze rolprent als partner een oud geworden Bing Crosby, die ondanks het feit, dat hij beter zingt dan acteert, de moeilijke rol van een aan lager wal geraakte toneelspeler voor zijn rekening heeft moeten nemen .Deze artist durft geen enkele verantwoorde lijkheid op zich te nemen, omdat zijn zoontje, naar hy meent door zijn schuld, op straat door een auto werd overreden. Een jonge regisseur (William Holden) tracht hem uit de put te helpen, aan vankelijk zonder resutaat Ook zijn vrouw „een meisje van buiten" probeert er van te maken wat er nog van te maken valt. Langzamerhand gaat het naar een climax toe en tenslotte be ginnen man en vrouw weer aan eer. nieuwe toekomst De gehele opbouw en ook de montage van deze Indrukwek kende film zijn meer dan voortreffelijk. Er valt. deze week veel te genieten in Trianon» I t(flüiylüq(wond. was SttticotaasaixxicLo C* 1 ■BCoömiust fce. lisse. komt irob non. tnoae. bxdsc,kaxkfln. wcasox Hfi.tk«tibrrua rusjmoruX nc mee eenzaam..DOE tAEE tu. LxiOnwce." Waidfc jzó>iwearvoc*c?uifc»jnii9 LWftWcIrto-cKai^uAm" SViaWs „ftppCecaxè Wetefcjde. sutozsvei. in Lailse i(la<yKöa vit weer zutnij 59awn. .voce ka*st (*e.dure.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9