ZOMERZORG Franse Radicale partij in twee delen (links en rechts) uiteen JlömDïKBY RADIO Mansliolt handhaaft standpunt t.o.y. Katwijkse haven Met een enkel woord KERSTDINER Agenda ZATERDAG 10 DECEMBER VAN Bernard Shaw is de aardige uit drukking. dat Engeland en Amerika twee landen zijn. die door dezelfde taal gescheiden worden. Nu zou dat niet zo erg zijn 'kan men hieraan toevoe gen), als die twee dan maar door de zelfde politiek verbonden waren. Helaas, daar mankeert nogal wat aan. Men kan natuurlijk moeilijk verwachten dat de twee leidende mogendheden van het Westen onder alle omstandigheden een gelijk standpunt innemen. Dat zou kort en goed in strijd zijn met de „veel kleurigheid" van de democratie, wier kracht het juist is. dat de meningen dikwijls verdeeld zijn, hoe paradoxaal dat moge klinken. Maar de jongste er varingen met de Sovjet-Ru6sische methoden hebben aangetoond, dat het Westen zoveel mogelijk één lijn dient te trekken, wil het in voldoende mate opgewassen zijn tegen de enigszins merkwaardige gedragingen van de Kremlin-leiders. Met vreugde zal men dan ook hebben vernomen, dat de Britse premier. Sir Anthony Eden, eind Janua ri op uitnodiging van president Eisen hower naar Washington vertrekt. NADERE bespreking van de huidige politieke toestand tussen Amerika nen en Britten is bepaald niet overbodig. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Dulles, moge dan dezer dagen gezegd hebben, dat de lei ders van de Aziatische landen niet zo dom zijn, dat ze alle uitlatingen van Boelganin en Kroesjtsjef op hun reis door India en Birma voor zoete koek zullen opeten, maar hij vergat te spre ken over het effect van die reis op de grote massa! De gemoedelijkheid van de secretaris van de Russische Communis tische partij, het vaderlijke sikje van premier Boelganin en hun beider vlei taal jegens de nationalisten en de schimpscheuten op het „kolonialisme", dit alles is vanzelfsprekend niet zonder uitwerking gebleven! DE moeilijke vraag is, wat de demo cratische landen tegenover deze volstrekt, nieuwe „verkoopmethode" van de Sovjet-Russische leiders met een redelijke kans op resultaat plaatsen kunnenHet Westen is eigenlijk veel te „deftig" om deze Russische zet op gelijk niveau te beantwoorden! Men kan zich namelijk bezwaarlijk indenken, dat premier Eden een slobberig pak zal aantrekken om, in gezelschap van Dul les, voor deze gelegenheid van een ge zellige panama-hoed voorzien, naar Azië te reizen, waar zij dan een boekje gaan opendoen over de ware gezindheid van de heren in het KremlinWant dat was het weloverwogen systeem van het Sovjet-Russische duo, dat niet bij de staatslieden van India en Birma op visite kwam, maar, als predikers van het Communistisch evangelie, vooral op de (ontevreden) volksmassa een beroep deed! Over de hoofden van haar eigen leiders héén!! VOORAL in Azië is de democratie een lastig export-artikel. Zij veronder stelt immers een zekere mate van economische welvaart en, daarmee sa menhangende, een redelijke zelfstan digheid van de individuele persoonlijk heid. Aan beide voorwaarden schort in Azië nogal wat: de welstand is er miniem en de bevolking is sterk gebon den door de groep, waarvan zij deel uitmaakt. Bovendien ontbreekt het de democratie aan heroïeke gebeurtenissen, waarmee zelfs in Europa op grote schaal bedrog gepleegd kon worden: men denke aan Mussolini's mars naar Rome, aan de Rijksdagbrand van het natio- naal-socialisme en aan de „strijd tegen het kapitalisme", waarmee de Commu nisten plegen te leuren. TOCH moet er van democratisch- Westerse zijde in Azië op korte termijn iets gebeuren. En dan iets, dat niet alleen wérkelijke hulp betekent (op dat gebied geschiedt er namelijk al heel wat!), maar dat tevens de „gewone man" krachtig aanspreekt. Er moet een „reclame-mogelijkheid" in zitten, die gesteld kan worden tegenover de Com munistische infiltratie en celvorming. Zeker, de landbouwhulp, die het Westen verleent, de technische bijstand en de financiële ondersteuning zullen op den duur wel „goodwill" kweken, doch dit alles gaat te langzaam. Men zou het bijv. kunnen zoeken in een nieuw Aziatisch „plan-Marshall", een econo misch en financieel hulpplan annex militaire bijstand, zoals ook in Europa met succes ten uitvoer is gelegd. Daar voor pleitte kortgeleden de Amerikaanse oud-ambassadeur in Nieuw-Dehli. Ches ter Bowles, een voortreffelijk Azië-ken- ner. De nadruk zou dan vooral op de niet-militaire hulp dienen te liggen, zodat de Sovjet-Russische concurrentie op dit gebied in voldoende mate het hoofd geboden kan worden. Het zou een welkome gedachte zijn, als ook de Brit ten en zo mogelijk andere Europese naties, die een veer van de mond kun nen blazen, tezamen met Amerika zou den optrekken! NET alleen de Sovjet-Russische in filtratie op economisch gebied in Azië dient beantwoord te worden (deze is immers slechts een bepaalde vorm van Communistische annexatie pogingen!). maar ook de propaganda- leugens. die de heren Boelganin en Kroesjtsjef zich op hun reis hebben laten ontvallen. Het is goed, dat de New York Times in een kort. maar zeer scherp artikel geantwoord heeft op de geschiedvervalsing van laatstgenoemde, toen hij het .waagde te zeggen, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië de tweede wereldoorlog zijn begonnen: ze zonden de troepen van Hitler-Duitsland naar de Russische vlaktenIs de heer Kroesjtsjef dan. zo vraagt het ge zaghebbende Amerikaanse blad, het ver drag van 23 Augustus 1939 tussen Von Ribbentrop en Molotof vergeten, waar door Hitler bevrijd werd van de vrees voor een tweede front (namelijk in het Oosten), zodat hij zijn gehele kracht tegen het Westen kon richten? En is hij ook vergeten, dat op diezelfde dag besloten werd, dat Stalin en Hitier Polen zouden verdelen? En weet hij ook al niet meer. dat de Sovjet-Unie van Augustus 1939 tot Juni 1941 olie aan Hitler-Duitsland leverde, waarmee de Nazi-piloten hun aanvallen op Groot- Brittannië konden uitvoeren? En weet hij niets meer van het Russische graan, mangaan, chroomerts en schroot, waar mede Stalin in datzelfde tijdvak de Duitse oorlogsmachine voedde? En ver gat hij ook al de vreugdevolle boodschap van Molotof. waarin hij Duitsland ..volledig succes" toewenste, toen de Hitler-bende Noorwegen onder de voet liep en dezelfde blijde toon. die Molotof aansloeg, toen Frankrijk zich had moe ten overgeven en toen hij sprak van de „warmste gelukwensen voor de prach tige zegepraal van de Duitse strijd krachten?" Misschien heeft de heer Kroesjtsjef last van een zwak geheugen, schrijft het New Yorkse blad, ..maar dan kan hij er zeker van zijn. dat de vrije wereld dat bepaald niet heeft!' Linkervleugel onder PMF contra rechts onder Faure Politieke situatie is er heel wat overzichtelijker door geworden (Van onze correspondent in Parijs) Het partijbestuur van de Franse Radicalen heeft gisteravond opnieuw een aantal vooraanstaande leden buiten de party gezet. Tot de uitgestotenen be horen de minister van Gezondheid, Bernard Lafav, zijn collega Laffargue, de vroegere oud-minister van Binnenlandse Zaken, Martinaud-Deplat, en de ex- premier Réné Mayer, die thans voorzitter is van de Kolen, en Staalgemeen schap in Luxemburg (KSG). De dossiers van twee andere ministers uit het demissionnaire kabinet van Ed gar Faure, die zelf al een week eerder werd weggezuiverd, de heren Morice en Badie, zullen worden overgedragen aan de Raad van discipline van de party. de stryd aanbindt voor een scherp ge formuleerd programma. En de leden, die zich met dat programma niet verenigen kunnen, worden nu naar rechts gedre ven, waar hun plaats ook zeker is. Men kan niet ontkennen, dat de si tuatie in de Franse binnenlandse poli tiek door deze crisis in de Radicale ge lederen iets overzichtelijker belooft te worden. Verklaarde politieke vijanden wonen nu tenminste niet langer meer onder één en hetzelfde dak! Politieke vijanden niet langer onder één dak De scheuring tussen de Liberale en Conservatieve radicalen lag, sedert P. M. F. er in slaagde zijn invloed in de party sterk uit te breiden en het party-appa raat in handen te krijgen, in de logische lUn der ontwikkeling. Die scheuring is echter verhaast doordat de tegenstel lingen zich in de verkiezingscampagne scherp hebben toegespitst. De oprichting van een Republikeins Front tussen Socialisten en Radicalen heeft hier met name een belangryke rol gespeeld. De Socialisten eisen van hun partners namelijk een duideiyke uit spraak over de relaties, die de Radica len van P.M.F. met sommige prominente leden van de regeringsmeerderheid on derhielden, leden, die zich eveneens op hun Radicalisme beriepen. Duideiyk mag men die uitspraak nu zeker wel noemen. De brug tussen de twee Radicale vleugels is nu definitief verbroken. De Radicale party is in twee delen uiteengevallen. Diezelfde Radicale party, die in het verleden van Derde en Vierde republiek een onuitputteiyk reservoir vormde voor formateurs en pre- mers, de een regering moesten samen stellen of completeren, en waarin alle kleuren en nuances van het Franse po litieke leven vertegenwoordigd waren. Van principiële regeringsparty onder alle omstandigheden ontwikkelt de Ra dicale party zich onder leiding van Mendès France nu tot een formatie, die (Ingez. Med.-Adv.) Finest Virginia sf I- Massa-arrestaties in Argentinië De Argentynse regering heeft, als voorzorgsmaatregel tegen eventuele op standige acties, in de provincie Cordoba ongeveer 300 personen laten arresteren, waarvan de arrestanten worden be schuldigd, is niet bekend gemaakt De gouverneur van de staat heeft het 'ont slag gevraagd van alle politie-inspec- teurs in zyn gebied, omdat deze, met andere groepen, betrokken zouden zijn by verzetsacties tegen de huidige re gering. Soortgelyke maatregelen werden Don derdag in de provincie Mendoza geno men. nadat berichten waren ontvangen over een samenzwering van aanhangers van generaal Lonardi. de man die Peron verdreef maar later zelf werd afgezet. Volgens een zojuist getekend rege- rlngsdiscreet. zullen alle op illegale wijze verkregen bezittingen van aanhangers van Peron aan de staat vervallen, die de opbrengst er van zal besteden voor de woningbouw en het onderzoek naar aanwezigheid van aardolie. Arrestaties op Aruba HANDEL IN BLANKE SLAVINNEN? Uit betrouwbare, onofficiële bron wordt vernomen, dat op Aruba een tien tal personen zijn gearresteerd wegens handel in blanke slavinnen. Het ver moeden bestaat, dat de Arubaanse po litie een internationale organisatie op het spoor is, die vrouwen onder valse voorwendselen naar Aruba heeft gelokt. SIEMENS (Ingez. Med.-Adv.) Adeide MMe/egdoe DOOR RUIMTE - ACOUSTIEK Binnenkort visserij - adviescommissie MEMORÏE VAN ANTWOORD In zyn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer merkte Minister Mans- holt van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening op. dat een in vele op zichten op de export aangewezen land als Nederland niet gebaat is met een hoog peil van lonen en prijzen. Voor de landbouw, die op de buitenlandse mark ten reeds thans scherp moet kunnen concurreren, geldt dit wel in bijzondere mate. Het is de Minister nog niet mogelijk mededellingen te doen over de voor het in November ingegane melkjaar vast te stellen garantieprijs voor de melk. aan gezien de regering haar standpunt nog niet heeft bepaald. De regering heeft de Sociaal Economische Raad verzocht over het huidige systeem van de prijsvast stelling van consumptiemelk een advies uit te brengen. De samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven, die zo gunstige resultaten heeft afgeworpen op het gebied van de bestrijding van runder-tbc, dient ook richtsnoer te zyn bij de organisatie van de bestrijding van de abortus-bang, waarop de aandacht nu vooral dient te worden gericht. De Minister deelt de mening, dat voor dit doel een fonds ware te stichten. De Minister deelt voorts mede, dat het in de Visserynota genoemde advies orgaan zeer binnenkort door hem zal worden geïnstalleerd. Hij is verheugd, dat er in rederskringen weer belang stelling bestaat voor de verre vissery bij IJsland. In afwachting van de reactie van het bedrijfsleven is door de Minister nogmaals een credietpost in de begroting van het Landbouw Egalisatie Fonds opgenomen voor te gemoetkoming in een deel van de kosten van de IJsIandvissery. Naar aanleiding van de opmerkingen over de aanleg van een haven te Kat wijk deelt de Minister mede. dat hij zyn standpunt, zoals dit by de be handeling van de Visserynota werd weergegeven ook thans nog hand haaft. Volgens het Weense blad „Neuef Kurler" hebben de Hongaarse autoriteiten «en beloning van 4000 forlnt uitgeloofd voor leder, die Iemand, die het land wil ontvluchten, aan de autoriteiten uitlevert. Eet aanbod ls mondeling onder de grens bewoners bekend gemaakt. BINNENLAND genwoordig alom betrokken bij het ont werpen van postzegels Uitgaande van de gedachte, dat het goed ls het publiek nader tot deze kunstenaars te brengen en hun vrije kunstuitingen te tonen naast hun postzegelontwerpen. wordt ln het Ne derlands Postmuseum te Den Haag van 15 December tot 15 Januari a.s. een Inter nationale tentoonstelling op dit gebied gehouden. Minister Beijen vertrekt 11 December naar Parys ter bijwoning van vergaderin gen van de Raad van Europa, de West- Europese Unie en de N.A.T.O.; hij wordt 17 December terug verwacht. Abusievelijk ls op pag. 1 van ons Blad van gisteren helaas inplaats van de foto van minister Kernkamp die van minister De Bruyn gepubliceerd. Een gedenkraam, de Amerikaanse tournée van het Concertgebouworkest symboliserend, is gistermiddag in de Mengelbergfoyer van het Concertgebouw te Amsterdam onthuld. Het werd vervaar digd door het glazeniers echtpaar Johan en Femmle Schilt-Geesink en ls het ge schenk van de Nederlandse Vereniging „Concertgebouwvrienden", die daartoe van vele vrienden en bewonderaars van het orkest financiële steun ontving. BUITENLAND De Franse politie heeft ln Constantine (Algerije) de leiders van een ondergrondse verzetsgroep aangehouden, die nauwe ver bindingen onderhield met de vogelvrijen, die in de bergen opereren. De groep be stond uit zes cellen van drie tot vijf man elk met een speciale afdeling voor de ver vaardiging van bommen. In totaal zijn negentien man aangehouden, o.w. de chef van de organisatie, een handelsreiziger. Clement Attlee, de Socialistische oud premier, die bij zijn aftreden als fractie leider van Labour ln het Lagerhuis ln de adelstand werd verheven, zal voortaan bekend zijn als „graaf Attlee". zo heeft zijn vrouw meegedeeld. De titel van hun zoon Martin zal zijn burggraaf Prestwood of Walthamstow. (Attlee had voor het kies district West-Walthamstow zitting in het Lagerhuis.) De grafelijke titel, welke aan de oud-premier ls verleend, ls erfelijk ln de manneiyke lijn. In de zomer van 1956 zal de derde kiasse van de Britse spoorweegen worden opgeheven De Britse Transportcommissie heeft bekend gemaakt, dat er met ingang van 3 Juni slechts twee klassen op alle lijnen zullen zijn. De tweede klasse zal even duur zyn als thans de derde. De West-Duitse spoorwegen zullen het volgend Jaar beginnen met de inschakeling van wagons bij de treinen van Hamburg naar Zwitserland, welke zes tot zeven per sonenauto's kunnen vervoeren, zulks ten behoeve van toeristen, die gaarne hun auto in Zuid-Europa hebben doch tegen de lange autotocht uit het Noorden opzien. Op de lijn Ostende-München zullen even eens dergelijke wagons aangehaakt worden. Verzetslieden hebben Vrijdag een bom geworpen door het raam van de woning van een Britse legerpredlkant te Fama- gusta. Door de ontploffing werden de predikant, zijn vrouw en hun kind ernstig gewond. De schade aan het huls ls groot. Te Paphos ls Vrijdag een Britse militair om het leven gekomen toen verzetslieden een handgranaat naar een militair voer tuig wierpen. Te Ltineburg zijn Vrijdag tien per sonen tot gevangenisstraffen tot een Jaar veroordeeld, omdat zij Communistische agenten over de zonegrens hadden gesmok keld. Zy maakten deel uit van de groep .Caesar", die o.a. koeriers en ook bekende Communistische leiders, zoals Reimann, over de grens bracht. Groot-Brittannië zal een West-Duits verzoek aan de West-Europese Unie om torpedobootjagers tot een grootte van 3000 ton waterverplaatsing en duikboten tot 350 ton waterverplaatsing te mogen o,\- ntmen in de nieuwe West-Duitse marine, ondersteunen. Volgens de Parijse verdragen mag West-Duitsland schepen van deze grootte bouwen, doch in de verdragen staat niet nadrukkelijk, welke schepen West-Duitsland ln zijn eigen marine op nemen mag. Het Chinese Communistische blad Ta Koeng Pao" schreef Vrijdag, dat het feit. dat de Portugese kolonie Macao niet aan China is teruggegeven, niet betekent, dat het Chinese volk de voortzetting van de bezetting van het gebied nog lange tijd zal kunnen dulden. President Eisenhower heeft Vrijdag ln zijn berg verblijf te Camp David (Mary land) een vergadering van zijn kabinet voorgezeten. Gesproken werd over het landbouwbeleid, dat een belangrijk stryd- punt zal zijn bij de presidentsverkiezingen van volgend Jaar. Alle ministers behalve Foster Dulles waren voor de vergadering naar Camp Davld gekomen. Een Amerikaanse straaljager van het type „Thunderstreak" ls gisteren neerge stort op het terrein van een ziekenhuis nabij Sheffield in Engeland. Eén patiënt kwam daardoor om het leven en velen werden door glasscherven licht gewond. De piloot van het toestel wist zich met een valscherm ln veiligheid te stellen. Otto Grotewohl, de Oost-Duitse pre mier, ls Vrijdag in Peking, met de andere leden van de Oost-Duitse regerings-dele- £atie die een bezoek aan Communistlsch- China brengt, de gast van de Chinese re gering geweest aan een diner. Premier Tsjoe En-lal verklaarde bij deze gelegen heid. dat het Duitse volk op het Chinese volk rekenen kan bij zyn strijd voor ver eniging van Duitsland. (Ingez. Med.-adv.) tt Café-Restaurant Stationsweg 35a - Tel. 21444 Voor Uw naar „ZOMERZORG' Een ruime keuze uit: Diverse speciale Kerst menu's A la Carte-schotels le klasse Franse, Duitse en Luxemburgse wijnen Verzorgd interieur - prima bediening - beschaafde muziek Reservering van Uw tafel wordt gaarne verzorgd RECHTZAKEN 10 Maanden voor inbraak geëist De Officier van Justitie by de Haagse rechtbank eiste 10 maanden gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering tegen een 34- jarige los-werkman uit Leiden. Deze had gepoogd in de nacht van 12 op 13 Augustus j.l. in een voormalige koffie- tent thans schoenenopslagplaats naast de school aen de Boommarkt te Leiden in te breken. Hy had er al plan ken afgerukt en een ruit gebroken toen een gealarmeerde politieman ten tonele verscheen. De verd. bekende Hij zei een stuk of zeven glazen bier te hebben gedronken. In een psychiatrisch rapport werd vermeld dat men nog geen reden zag voor een onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling. Vroeger had verd. al eens in gestichten vertoefd. De Officier zei dat sinds 1935 alle mogelijke experimen ten waren geprobeerd. Alles was echter mislukt en telkens was verd. weer ver oordeeld. Mr Th. D. Schaper, de raadsman, drong allereerst aan op vrijspraak om dat alleen de voorbereidende handeling voor de inbraak was gepleegd. Subsidiair bepleitte hy clementie en een lagere straf. Uitspraak 22 December. In een zitting van de speciale politieke commissie van de V.N. Iieeft dr Tingfoe Tsjang van Natio nalistisch China heftig geprotesteerd tegen het toelaten van Buiten- Mongolië tot de V.N. De heer 7 ingfoe tijdens zijn feite toespraakf Naast hem zit de heer A. Carboneet van Columbia. ZATERDAG. Haaewee 14: Vogelshow „Avibus". St Antonlus Clubhuis- Jaaruit voer Ine Accordeonver. D.V V 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Receptie Toneelver. „Tot Ieders Genoeeen". 810 uur nam. Stadseaal (erote zaal) Feestavond Alg. Bedrllfseroeoen Centrale 8 uur nam Schouwburg: Kon. Vei ..Llt.teris Sa crum" ..De vTolllke vrouwtles var Wind sor" 7JA uur nam. Den Burcht: „De Speeldoos" speelt ..'n Wespennest" 8 uur nam. Hoeewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm.10 uur nam. ZONDAG. Haagwee 14: Vogelshow „Avlbus". Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelllne .De Zanger" 10 uur voorm.6 uur nam. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. Fhm over Zuld-Afrlka. 10.30 uur voorm. MAANDAG. De Doelen: Leldse Amateur-fotografen vereniging. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret „De Kat van huis" 8 uur nam. DINSDAG. Schouwburg: K. en O ABC-cabaret .De Kat van huls" 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Chr. Rels- ver. Filmavond firma van Houten. 8 uur nam. Rltksmuseum van Oudheden: Lezing dr A Klasens over .De longste opgravingen ln Eevote". 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr ->rof L. S. Palmer over de menseli.ke vooruitgang en bestemming. 8 uur nam. WOENSDAG Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret „De kat van huis", 8 uur nam. Stadszaal: Mij. voor Toonkunst. Liederen- avond Nan Merrlman. 8 uur nam. Gulden Vlies: Lezing dr Mulock Houwer over Kinderbescherming, 8 uur nam. ,Over 't Hoff" (Gerecht 10): Kerstwij ding Spiritlsch Genootschap, 8 uur nam. DONDERDAG Den Burcht: Voorlichtingsavond emigra tie naar Australië door Gew. Arbeidsbureau uur nam. Geref. Kerk Oude Vest: Heropening ge restaureerd kerkgebouw 7.45 uur nam. Wykgebouw Levendaal: Kerstfeestviering Ned. Chr. Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" voert Welhnachtsoratorium uit van J. S. Bach, 8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor. „Ik wil myn kind terug" (Die Ratten), 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Het meisje van bulten" (The country glrl), 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. ,ldo. „Attila", 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Rex. „De wraak van het monster", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „De 7e sluier". De avond-, nacht- en ZonQagsdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Kok, Rapenburg 9, Telefoon 24807 en de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid". Hooigracht 48, Tel. 21060. Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wilhelmlnapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. De Bruyne. Stoffers. Verbrugge en Wydlcks. Te Oegstgeest door dokter Held, Tele foon 24649. Twee maanden geëist tegen chauffeur Twee maanden gevangenisstraf requo- reerde de procureur-generaal by het Haags Gerechtshof tegen een 26-jarige chauffeur uit Alphen ad. Rijn, die in eerste instantie wegens verduistering in dienstbetrekking was veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waar van een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Verdachte ontkende. Hy was in dienst geweest bij een auto bus-ondernemer in Ter Aar. In Mei 1954 kwam hy geld te kort en toen hing hij een verhaal op dat hy het geld verlo ren zou zijn. Hdj zei by de politie aan gifte gedaan te hebben, maar toen de firma informeerde bleek dit niet het ge val te zijn. De verd. zou het geld hebben verloren toen hij op de motor naar zyn werk reed. „Hoe kan dat nu", wilde de president weten", de geldtas enz. zat achterop de motor en deze zijn niet ver loren, hoe kan dan dat geld er uit ver loren zijn?" „Ik ben bang dat U het in Uw eigen portemonnaie verloren bent", merkte een raadsheer op. Verdachte was reeds eerder veroordeeld. Arrest 21 December. Korps Mariniers in Gala Rotterdam bracht hulde De zaal van de Rotterdamsche Schouwburg wemelde gisteravond van tenue militair en avondkleding der burgerij, uitsluitend autoriteiten en genodigden, die de vooravond van het 290 jarig bestaan van het Korps Ma riniers in gala kwamen vieren. Er was trouwens bovendien een bijzondere aanleiding voor dit festijn, want de gala-uniformen en de klaroenen wer den officieel aangeboden. De commandant van het Korps, de generaal-majoor der Mariniers H. D. Romswinckel, begroette o.m. de Staats secretaris van Marine en mevr. Moor man en de burgemeester van Rotterdam en diens echtgenote en wijdde uit over Rotterdam en de Mariniers, wier glo rieuze rentree in 1946 nog vers in het geheugen ligt en waarbij het korpsvaan del door Koningin Wilhelmina werd ge decoreerd met de Militaire Willemsorde vierde klasse. Vervolgens lieten de tamboers en pij pers zich op de bekende gedisciplineerde manier horen. Hierop bood de heer J. Philips, direc teur van de N.V. Phonogram, een zestal klaroenen voor de Kapel aan. Alvorens het grote moment was aan gebroken, waarop mr K. P. van der Mandele als voorzitter van de „Stich ting Rotterdam Groot Tenue Mariniers" het korps de gala-uniformen kon aan bieden. bedoelden enkele tableaux een beeld te geven van vroegere uniformen, van 1817 af tot op de huidige dag. Mr Van der Mandele bracht daarna de gelukwensen over van de gehele bur gerij en het Rotterdamse bedrijfsleven. Vooral in de Meidagen van 1940 is het korps Mariniers ons dierbaar gewor den. zeide hy. De vier dagen aan de Maasbrug zyn voor ons onvergetelijk. Toen is in gouden letters het woord „Rotterdam" in het vaandel geschre ven en heeft Rotterdam in zyn hart trouw beloofd aan de Mariniers. Daar aan heeft het bedrijfsleven uiting wil len geven door dit geschenk, waardoor het korps, ook behorende tot de garde, in staat wordt gesteld „groot tenue" te dragen. De Korpscommandant aanvaardde dankbaar het geschenk en beloofde de uniformen in stand te zullen houden. Lage waterstand van Rijn catastrofaal Tussen Koblenz en Bingen hebben Vrijdag meer dan honderd rijnaken vastgelegen, die vanwege het lage water peil de reis niet konden voortzetten. De schippers, die er in slagen met zeer ver minderde last de ondiepe plaatsen in de rivier te passeren, komen slechts in een ongekend laag tempo vooruit. Bij Salzig zijn vyf drijvende kranen dag en nacht bezig om schepen, die niet verder kunnen van een deel van hun lading te ontdoen. Bij de Drachenfels in Königswinter is de Ryn tot een onaan zienlijk stroompje geslonken. De Rijn- vaarders hebben de Vrydag begonnen regen begroet en hopen, dat deze zal aanhouden om de rivier weer enigszins op peil te brengen vóór een mogelyke vorstperiode. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) p bi *9 c »- 3 a 1 -f C <N Helsinki sneeuw zzo 1 -11 0 Stockholm onbewolkt zw 2 -11 0 Oslo onbewolkt windstil -18 O Kopenhagen eeh. bew. zzw 2 0 0 Aberdeen regen o 8 2 23 Dublin licht bew. wzw 9 6 Londen half bew. w 6 7 0. Amsterdam regen wzw 8 10 16 Brussel regen 23W 15 8 7 Parlls regen zw 10 9 2 Bordeaux eeh. bew. zzo 2 5 0 Grenoble mist ono 1 -2 0 Nice geh. bew. nw 4 8 0 Berllln sneeuw ozo 4 1 10 Frankfort geh. bew. zw 10 4 1 München zwaar bew. wzw 2 3 0 Zürich nevel windstil 0 0 Genève nevel w 2 -1 0 Locarno zwaar bew. windstil zzw 2 2 0 Wenen nevel 4 1 Innsbruck nevel wnw 2 -0 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2