DIJ PATTON: eenMOEILIJK mens zoljt een MACHTIG generaal Met Kerstmis mag niemand eenzaam zijn... Je Jaargang No. 49 Zaterdag 10 December 1955 -4 Tien jaar geleden verloor liet Amerikaanse Leger een van zijn meest spectaculaire oorlogsleiders „Je bent ons een paar overwinningen schuldig. Betaal je schuld en de wereld zal mij een wijs man noemen". Het was Generaal Eisenhower, die deze woorden zei: mild, maar toch met een ondertoon van grote ernst, want zijn vriend, Georg Patton, had de gewoonte hem voor moeilijke situaties te zetten. Even toor deze uitspraak had Patton in Engeland weer eens een van zijn /eer ondiplomatieke speeches gehouden en dat, ondanks het feit, dat hem verzocht was wel te vechten, maar liever zo weinig mogelijk te zeggen. Patton was een zorgenkind. Zijn emotionele natuur, die hem enerzijds voor zijn functie als Commandant van een Legercorps zo uitermate geschikt maakte, bracht aan de andere kant vele onaan gename situaties voort. Het kon niet getolereerd worden, dat. midden in oorlogstijd, terwijl een Bondgenootschap met Rusland een zaak was van „te zijn of niet te zijn", een Generaal boudweg verklaarde, dat het na de zege noodzakelijk zou zijn. dat Groot-Brittannië en Amerika de wereld regeerden. Eisenhower heeft in die tijd ernstig overwogen. Patton van zijn functie te ontheffen. Maar er waren verzachtende omstandigheden: Patton was, ondanks zijn weigering om te spreken, overgehaald en was er ook vast van overtuigd, dat het gesprokene binnen vier muren zou blijven. Maar het allerbelangrijkste was. dat Patton, de bril- lante ouderwetse vechtjas met zijn moderne Legercorps, onmisbaar was. De harde kerel had tranen in zijn ogen, toen Eisenhower zei. dat het incident zou worden vergeten. En zijn „schuld": een paar over winningen, heeft hij royaal ingelost. Generaal George Patton (rechts) tezamen met een van zijn onder bevelhebbers. land zou gaan, werd in stukken ge schoten, maar, met op iedere heup een revolver, stapte hij rustig over in het volgende bootje. Zijn tanks doorston den de vuurproef sohitterend. Ze wa ren verre superieur aan de tanks, die de vijand in Noord-Afrika gebruikte. Patton's troepen bezetten heel Ma rokko en bleven daar tot de Duitse doorbraak in Tunis. Later bevocht hy overwinningen in Makassy, El Guet- tar en Gafsa. waarna hij zich bij het beroemde Britse Achtste Leger voegde. Voorbereiding van Sicilië Hierna wijdde Patton zich aan de laatste training van Amerikaanse sol daten, die de invasie van Sicilië zouden uitvoeren. Vanaf een schip, dat tot hoofdkwartier was ingericht, leidde hij de landing van het Zevende Leger. Men schrijft het aan zijn krijgsmans- kunde toe, dat. Sicilië in slechts acht en dertig dagen werd veroverd. PATTON werd op 11 November 1885 op een ranch in San Gabriel (Ca- lifornië) geboren. Hy kreeg een militaire opleiding, maar een geweldig student was hy niet. Wel blonk hy uit in sport en tijdens de Olympische Spe len van 1912 in Stockholm vestigde hij zelfs een nieuw wereldrecord schijf schieten Populair was hy niet op de Militaire Academie. Men vond hem veel te verwaand. Maar dat hij aanleg had voor het leiderschap, bleek toch uit zijn benoeming tot „class adju tant", wat een zeer hoge onderschei ding was. Patton, die een uitstekend paardrij der was, werd Tweede Luitenant by de Cavalerie. Bij dit niet zo erg zacht zinnige wapen voelde hij zich wonder wel op zijn plaats. Hy werd een, wat de Amerikanen zo kernachtig noemen, „heil for leather Cavalry Man". Als lid van de Staf van Generaal Pershing trok Patton in Mei 1917 naar de Franse slagvelden. Daar zag hij voor het eerst een tankoorlog. Nadat hy acties van de Britse tanks had meegemaakt, organiseerde en voerde hij zelf het bevel over „the American Tank Center" in Langres en over de 304de Brigade van het Tank Corps. Drie maanden later werd hy tijdens een hevig gevecht in de Maas-Argonne sector gewond. Op zijn borst werd het Distinguished Service Cross gehecht wegens „uitzonderlijke moed, koelbloe digheid intelligentie en leiderscapaci teiten". In Amerika bleef hij nog enige tijd Commandant van de 304de Tank Bri gade^ maar keerde toen tot zijn oude liefde, de cavalerie, terug. Prins van Wales leerde hij dobbelen In het begin van de dertiger jaren werd hij in Washington als Adju dant toegevoegd aan de Prins van Wales, die Amerika bezocht. Patton leerde de Prins dobbelen en vertelde, dat dit spel zeer populair was bij de Amerikaanse élite. Van dat ogenblik af bracht de Prins zijn gasten tel kens weer in pijnlijke verbazing door voor te stellen, dat men eens een poosje zou gaan dobbelen. Als Luitenant-Kolonel diende Pat ton twee jaar op de Hawaii-eilanden maar commandeerde daarna tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog Cavalerie-eenheden. Drank en roest In Juli 1940 werd Patton overge plaatst naar Fort Benning in Georgia, waar hij Brigade-Commandant werd van de 2nd Armored Division. Toen hij aankwam, vond hij een grote hoe veelheid sterke drank en een troep roestige tanks. Patton hield ervan om iets van de grond af op te bouwen. Onder zyn leiding werd de tweede di visie „de hardste, meest gevreesde eenheid van het hele leger". Iedere soldaat was trots erbij te mogen beho ren. Met deze mannen trok Brigade-Ge neraal Patton naar Californië, waar een Woestijn-Trainings Centrum werd ingericht. Hier moesten Amerikaanse soldaten leren leven en vechten onder temperaturen, die nog heter waren dan de in Afrika heersende tempera turen. Patton leefde precies als zyn soldaten. Hij stond om vyf uur op. at zout-tabletten. dronk zijn rantsoen vruchtensap en behielp zich met de zelfde hoeveelheid van vier liter water, die door zijn ondergeschikten mocht worden gebruikt voor drinken en was sen. Invasie in Noord-Afrika Patton maakte de invasie van Noord Afrika mee. De kleine landingsboot. waarmee hy van het oorlogsschip aan MAG ik nog even terugko men op wat ik de vorige week hier schreef? Ik vroeg my af, hoe het toch komt, dat het feest van Sinterklaas het altijd weer opnieuw wint van het Kerstfeest, dat juist zijn feest „het" oecumenische feest van de Nederlandse christenheid kon worden, „het feest waaraan ieder, vroom en onvroom. Rooms en onrooms, meedoet". Ik ging op deze vraag niet verder in en ben daar blij om. Immers, althans voor dit jaar en voor Leiden, bestaat er de moge lijkheid, dat het nu heel anders zal gaan, dat nu het^ Kerstfeest het winnen zal! WOORD VAN BEZINNING aan het werk gegaan en zij von den hun Kerken bereid. Kerstmis zal door allen worden gevierd! „Met Kerstmis mag nie mand eenzaam zyn De vraag werd aan ons gericht dit allen te willen doorgeven „opdat binnenkort de hele stad het wete". Dit wordt dus inderdaad een Kerstfeest voor iedereen, althans van ons eigen bestaan, dat wtf voor niets en voor niemand meer tijd hebben, dat wij voor de ander eenvoudig niet meer bereikbaar zijn, ja niet meer bestaan en dat wij zo allen met elkander een zaam worden. De eenzaamheid is niet slechts een kwestie van alleen zijn! Er zyn er die altijd alleen zijn en toch allerminst eenzaam. Maar eenzaamheid dat is onze geslo tenheid, onze vervreemding van elkander. Dat wij voor elkander onbereikbaar zijn geworden. En wat kan hier beter helpen, dan op een gegeven punt hiermee te breken en ons open te stellen voor de ander? v_ Op de dag na Sinterklaas lazen wy in deze krant een stukje, niet ondertekend, dus opgenomen met volle instemming van de redactie, dat wijst naar het komende Kerstfeest. „De Kerken te Leiden, zowel de Protestantse als de Rooms- Katholieke, spreken de wens uit, dat op de Kerstdagen niemand eenzaam zal zijn". Dat is dus een wens van alle Kerken samen. Neen, er is geen „interkerkelijk" comité gevormd. Naar ik vernam is deze actie zelfs niet direct van de Kerken, of van een van de Kerken uitgegaan. Er zijn alleen maar enkele mensen hiervoor „Nee", brulde Patton, „je schiet op een vuile Nazi". Er deden vele verhalen de ronde over Patton's uitbarstingen. Maar om dat hij ook van zichzelf het uiterste vergde en de discipline onder zijn mannen bijna spreekwoordelijk was, vergaf men hem veel. Tot het incident in 1943 De klap. Bijnamen PATTON begon een soort legenda rische vermaardheid te krijgen. Dat bleek uit de vele bijnamen, die men hem gaf: „Flash Gordon", „Old-Blood-and-Guts", „The Green Hornet", „Georgie",. De meest ge bruikte bijnaam was „The Old Man". Dat was meer figuurlijk dan letterlijk bedoeld: hij zag er namelijk veel jon ger uit dan hij was. Zijn kale hoofd was altyd bedekt door een helm. Hij was Zeer groot, had brede schouders en smalle heupen en zijn ogen konden zo scherp zien. dat hij nog steeds al zijn jongere officieren de baas was in scherpschieten. Zijn lievelingslectuur waren de levensbeschrijvingen van veldheren uit de geschiedenis: Frede- rik de Grote. Lee, Grant. Napoleon. Tot in de kleinste bijzonderheden ken de hij het verhaal van hun veldtoch ten en wie er maar naar luisteren wilde, kreeg het te horen. George Patton was ook een expert in kernachtige uitdrukkingen: „Grab 'em by the nose and kick 'em in the tail* („pak ze bij de neus en schop ze onder de staart") was zijn geliefkoos de uitroep. Maar zijn intieme vrienden wisten hoe weekhartig hij in wezen was. Eens vroeg hij Eisenhower toe stemming tachtig van zyn officieren te mogen ontslaan, omdat ze niet ge schikt waren voor him taak. Eisenho wer zei, hierin wel te kunnen toestem men, als hij een schriftelijk rapport kreeg. Patton was kennelijk geschrok ken van deze bereidwilligheid en met duizend excuses stelde hij telkens het rapport uit, tot eindelijk het hoge woord eruit moest, dat hij eigenlijk niemand kwijt wilde. Patton vond het zeer belangrijk hoe een soldaat tegenover de vijand stond. Tijdens manoeuvres vroeg hij eens aan een soldaat: „Waar schiet je ei genlijk op?" „Op een verdekt opgesteld machi negeweer. Sir". Tijdens de veldtocht in Sicilië be zocht Patton enkele hospitalen. Hy was heftig geschokt door de gevolgen van een moderne oorlog, die hij zag in de verminkte en gewonde soldaten. Op een zeker moment stuitte hij op een soldaat, die schijnbaar niets man keerde. „Wat doe jij eigenlijk hier?" vroeg hij abrupt. „Ik denk, dat het zenuwen zijn. Ge neraal", was het antwoord. Nu was Patton een man, die niet geloofde in oorlogsmoeheid en oorlogs neurose. Hij begon dan ook flink uit te varen over gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel, lafheid e.d. De protes ten van artsen en verpleegsters dron gen nauwelijks tot hem door. Maar zijn woede steeg tot een hoogtepunt, toen hij even daarna een andere sol daat ontmoette, die op geen enkele manier gewond scheen te zijn. Hij stond stil vlak voor de soldaat en gaf hem zo'n klap, dat zijn helm op de grond viel. Nu kwamen de artsen tus senbeide. Patton maakte spoedig een eind aan *zijn bezoek. Luid proteste rend tegen laffe soldaten, die zich ver borgen tussen de brave gewonden, verdween hij. Als een lopend vuurtje ging het verhaal rond. Eisenhower zelf ontving een onofficieel rapport van het hos pitaal en ondertussen ging ook de pers zich ermee bemoeien. De ene soldaat bleek inderdaad zeer ziek te zijn ge weest. Generaal Eisenhower zat in een moeilijk parket. Hij wilde de bekwame Patton niet missen, maar het geval kon niet in de doofpot worden gestopt. Eisenhower begon met drie objectieve waarnemers uit te sturen: één naar Patton, één naar het Hospitaal en één naar Patton's divisies. Naar aanleiding van deze rapporten kreeg Patton een brief. Na herhaling van een dergelijk geval zou ontslag volgen. Maar om dat Patton de zware Siciliaanse cam pagne achter de rug had en zeer ge schokt was geweest door de aanblik van dc gewonden, werd nu de volgen de straf opgelegd: Patton moest zijn verontschuldiging aanbieden aan de zieke soldaat en aan het personeel van het hospitaal. Daarna moest hij ver schijnen voor zijn officieren en repre sentatieve groepen van zijn divisies en verklaren. dat hij hun posities als vechtende soldaten van een democra tische natie respecteerde. de mogelijkheid daartoe ligt nu voor het grijpen. Als wy ons hier maar achterzetten. Niet in het groot, want dan mislukt het. Dit is niet iets dat georganiseerd kan worden. Dit kan alleen maar worden gedaan. Niet sentimen teel. maar echt, eenvoudig en direct. Wij moeten deze actie die hier wordt gevoerd, zien als een poging om op een bepaald punt de strijd aan te binden tegen de grootste nood van deze tijd. Dat is toch onze vereenzaming? Dat wij allen zó bezig zijn met ons zelf en met onze belangen, dat wij zó leven in de gesloten cirkel Laat Kerstmis 1955 dit punt mogen zyn. Laten wij nu niet allereerst aan onszelf denken en hoe wy het best Kerstfeest kun nen vieren voor onszelf, maar laten wij nu denken aan de ander. Hoe kan ik een ander blij maken? Kerstfeest is het feest van de liefde van God en deze liefde ls wereldwyd. Zij wil doorgegeven worden. Alleen wanneer wij dat doen hebben wij er zelf deel aan. Met Kerstmis mag niemand eenzaam zyn J. GROOT, Ned. Herv. Predikant te Leiden. Patton stemde direct toe. Toen de hele zaak achter de rug was. ontving Eisenhower een brief van Patton: „Ik kan geen woorden vinden om uit te drukken, welk een verdriet het my heeft gedaan een man. wien ik alles dank en vogr wien lk graag mijn leven zou geven, reden gegeven heb ontstemd over mij te zijn". Snelheid PATTON'S naam .kreeg grote be kendheid bij de opmars in Duits land, waar zijn tankspitsen soms zo snel doordrongen, dat hij ver voor het eigenlijke Geallieerde leger ope reerde. Op de kaarten kon men nau welijks bijhouden, welke plaatsen door Pattons tanks waren gepasseerd. In de dagen van het Ardennen-of fensief en de veldtocht in Frankrijk en Duitsland, loste hy volkomen zyn „schuld" tegenover Eisenhower in. Na Duitslands capitulatie brak voor Patton weer de tijd aan, dat hij ge dichten kon gaan schrijven: gedichten over soldaten, hun bitterheid, hun lij den, hun glorie. Patton's vrouw, Bea trice Ayer was schrijfster In 1936 schreef ze een historische novelle „Blood of the Sharks" die een succes werd. In de tweede wereldoorlog maak te ze een leefregel van tien punten voor de vrouwen, wier mannen in de strijd waren, „want", zei ze: „het moeilijkste wat vrouwen in oorlogstijd moeten volbrengen is waohten". Het einde Net als leder ander maakten de Pat tons plannen voor de tijd, dat zij weer verenigd zouden zijn. Als eerste punt stond op het programma een reis om de wereld met him eigen zeiljacht de ..When and If. De plannen zijn nooit verwezenlijkt. Op 9 December 1945 kreeg Generaal George Patton een auto-ongeluk tn Duitsland en stierf op de 21ste. De wereld was nog zo in beroering, dat het bericht van het verlies van een brillant Generaal, die zo'n groot aandeel had gehad in de bevrijding van Europa, slechts een vluchtige ontroering wekte. Daarom is het goed, hem nu, midden in de bloei der vryheid, te gedenken. De klok slaat soep Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: Hebt U een klein restje aardappelen over, te klein om voor het gezin op te bakken; een paar plakjes worst of kaas. te weinig om nog op tafel te zet ten; een hapje groente, dat net nie mand meer wilde hebben? Maak er dan een soep van. Een soep waarvoor geen vast recept bestaat, waarin U alles gebruikt wat U wilt om haar lek ker te maken: verse kruiden, bouillon blokjes of aroma, pikante saus, ge raspte kaas. Het kan een dikke soep worden of een dunne: 't is altijd goe.I. Wordt het een dunne soep. dan zijn dobbelsteentjes gebakken brood er heerlijk in. Potpourri-soep Zet U alle restjes eens bij elkaar. Gekookte aardappelen en groente snijdt U in kleine stukjes «niet teveel winterwortel: dat maakt de soep te zoet). Hebt U geen groente over. snipper dan een flinke ui en wat peterselie- of selderijgroen. Misschien zijn er wat plakjes worst of kaas waarschijnlijk wel een paar sneden oud brood. Ten slotte nog wat boter of margarine of een stukje spek. dat over is, en een of meer bouillonblokjes De ui zachtjes bakken in de boter of margarine of het spekvet. De stuk jes aardappel en groente en bouillon blokjes toevoegen en de benodigde hoeveelheid water er bij schenken. Het geheel aan de kook brengen en enkele minuten laten doorkoken. De worst of kaas en zo mogelijk een paar lepels jus toevoegen. De soep op smaak afmaken met fyn gesneden pe terselie- of selderijgroen en desgewenst peper, foelie, aroma of pikante saus. Het brood in dobbelsteentjes snijden en in boter, margarine of vet licht bruin bakken. De blokjes apart in een schaaltje opdienen Wanneer U vis kookt en niet al het visnat voor de saus nodig hebt, kunt U van de overgebleven visbouillon een werkelijk lekkere gebonden soep ma ken. U kunt natuurlijk ook een klein wijtinkje of schelvisje kopen, speciaal om daar soep van te bereiden. Gebonden vissoep 1 liter visnat, stukje ui, laurier blad, 'citroenschilletje) 2*6 eet lepel boter of margarine. 4 eetle pels bloem, indien aanwezig een restje gekookte vis Het visnat met de ul. het laurier blad en het geen van de citroenschil aan de kook brengen. In een andere pan de boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en onder steeds roeren het hete visnat erbij schenken. De soep aan de kook brengen en en kele minuten, laten doorkoken. De ci troenschil en het laurierblad verwij deren en de stukjes vis toevoegen Zo nodig de soep verder op smaak maken met zout of aroma, nootmuscaat en fijn gesneden peterseliegroen. Tot slot een soep, die niet van res ten ls bereid. Macaronisoep met vlees Ongeveer 100 g poulet van vlees of gevogelte of 100 g. kippen orga nen 'maag, hart, enz.) 1 liter wa ter. 40 g (een half kopje) elle boog- of figuurmacaroni. zout een stukje foelie, boter of margarine, aardappelmeel of maizena. Het vlees klein snijden en In een weinig boter of margarine aan alle kanten lichtbruin bakken. Het water en zout en foelie toevoe gen, het geheel aan de kook brengen en zachtjes 2 3 uur laten trekken. Het vlees en de foelie uit de bouillon nemen. De macaroni er in strooien cn gaar koken in ongeveer 20 minuten. Het vlees van zeentjes (en botjes) ont doen en als vulsel in de soep gebrui ken. Desgewenst de soep bijbinden met een weinig koud water aangemengd aardappelmeel of maizena.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11