Tesamen naar vrijere loonvorming WEERBERICHT' Zonder verstoring van de bewaren arbeidsvrede te Conferentie begint half vijf Opnieuw onenigheid in Adenauers eoalitie van drie partijen Enorme trok brand in oud pakhuis belangstelling grote Russisch duo bemoeit zich op ongepaste wijze met Kasjmir 94ste Jaargang ZATERDAG 10 DECEMBER 1955 No. 28701 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week f7.— Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Ondanks Arbeiders niet bij elkaar laten wegkopen (Van onze parlementaire redacteur) „Wie vrijere loonvorming zegt, aanvaardt dat een aantal bedrijfstakken met de lonen zal uitlopen op andere, die zullen achterblijven. Vrijere loonvorming", aldus minister Suurhoff, „is geen tovermiddel om alle lonen te doen stijgen zonder dat de prijzen omhoog gaan. Dat zal bij de achterblijvers voor hen aanvaardbaar moeten worden gemaakt. Er moet daarom voor worden gezorgd dat de bedrijven met grote winsten niet te ver uitlopen om aldus tè grote spanningen in andere bedrijfstakken te voorkomen. In de afzonderlijke ondernemingen mag met de winstdeling niet verder worden gegaan dan thans reeds mogelijk is, want dan zou men de arbeiders bij elkaar wegkopen en het overzicht over de loonvorming zou verloren gaan. We zullen voorlopig de handen vol ge noeg hebben om verschillen in de lonen bedrijfstakgewijze tot een goed einde te brengen. Nu het bedrijfsleven (werkge vers en arbeiders) daartoe echter een stemmig heeft geadviseerd, deed minister Suurhoff een beroep op het bedrijfsleven de vrijere loonvorming tot stand te bren gen zonder verstoring van de arbeids vrede en op een wijze die het toekomstig loonpeil geen sta-in-de-weg doet vormen voor de toekomstige werkgelegenheid en de toekomstige welvaart. De vrijere loonvorming betekent vol gens minister Suurhoff niet een loslaten van de geleide loonpolitiek. Alleen de organisatie van de loonvorming wordt anders. Hoe alles in zijn werk zal gaan, heeft de ministerraad nog niet beslist. Er zullen spelregels moeten worden op gesteld, voor het overleg tussen de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars. Prof. Romme wil geen speelruimte voor loonsverhogingen tot een zeker percentage omdat het maximum-percentage zou werken als een magneet. Maar hoe dat percentage kan worden vermeden zonder de samenhang in de lonen te verliezen, is een grote vraag. In ieder geval moet worden voor komen dat de regering het loonpeil uit de hand loopt. De geleide loonpolitiek, waarmee na 1945 werd begonnen, leidde er toe dat in bedrijven, die grote winsten maak ten, lonen ontstonden die hoger had den kunnen zijn. Dat was, aldus minis ter Suurhoff, ook voor de socialisten geen aantrekkelijke kant van de gelei de loonpolitiek, die overigens door de arbeidsvrede ten zegen is geweest. Ook nu nog moet het loonpeil in de hand worden gehouden, maar een zo streng velerlei problemen Mr Luns: „Goede hoop' „Ik heb enige hoop, dat de kwestie- Nieuw Guinea geruisloos van de agen da van de huidige algemene vergade ring van de V.N. zal verdwijnen door middel van een resolutie, die de Ne derlandse pricipes ten aanzien van deze kwestie niet aantast, de beide partijen bij de komende Nederlands- Indonesische conferentie geen op dracht geeft, het vraagstuk niet op de agenda houdt en daardoor dus voor Nederland aanvaardbaar zal zijn". Dit heeft minister Luns vanochtend na zijn terugkeer uit New York op Schiphol verklaard. Op een vraag, of deze resolutie ook voor Indonesië aan vaardbaar zal zijn, antwoordde minister Luns, dat het een realiteit is. dat voor Nederland de kwestie-Nieuw Guinea er in de V.N. beter voor staat dan vorig jaar, nu ook in de agenda-commissie Indonesië geen tweederde meerderheid heeft kunnen krijgen. „Ik kan me voorstellen, dat het geen Indonesisch belang is in deze kwestie een tweede nederlaag te riskeren", al dus voegde mr Luns hieraan toe. Nederland en Indonesië zouden het in principe eens geworden zyn over de vorm van een V.N.-resolutie, waardoor de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea op rustige wijze in de algemene vergadering der Verenigde Naties zou kunnen wor den afgehandeld. vryere loonvorming, het totale loonpeil kan worden gehandhaafd dat nog nodig is om de welvaart en de werkgelegenheid ook in de toekomst voor onze snel groeien de bevolking veilig te stellen. Als dat bereikt is, zal ik gaarne meejuichen. Tegen vijf uur, toen minister Suurhoff klaar was met zijn rede, stelde de waar nemende voorzitter, de heer Van Sleen, voor met de replieken te beginnen. De heer Wagenaar (CPN) had daartegen echter bezwaar en hij vroeg hoofdelijke stemming over het voorstel van de voor zitter. Dat voorstel werd met 41 tegen 0 stemmen aangenomen. De vier aanwezige communisten hadden niet tegen gestemd, want zij hadden de zaal verlaten om daardoor de zekerheid te vergroten dat uit de stemming zou blijken dat er niet meer voldoende <51) leden aanwezig wa ren om de vergadering te kunnen voort zetten. Na voorlezing van de uitslag van de stemming kon de voorzitter, Van Sleen, niet anders doen dan de vergadering verdagen tot Dinsdagmiddag. Wij sullen zien wat er uit de bus komt,'' Indonesische voorhoede vannacht 7 uur te laat gearriveerd (Van onze Haagse redacteur) De Nederlands-Indonesische ministerconferentie zal niet, zoals gisteren gemeld, vandaag om 12 uur, maar om half vijf in de Lairesse zaal op het Bin nenhof worden geopend. De verschuiving van dit tijdstip houdt vermoedelijk verband met het feit, dat de Nederlandse delegatieleider, de minsiter zonder portefeuille mr J. M. A. H. Luns, pas vanochtend uit New York in ons land is gearriveerd. De Indonesische „voorhoede" met de minister van Buitenlandse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng, aan het hoofd, is vannacht met het KLM vlieg tuig PH-LDD „Arnhem" wegens motorstoring zeven uur achter op het tijd schema op schiphol aangekomen. MINISTER j. G. SUURHOFF loonsysteem als sedert de bevrijding heeft gegolden, is alleen te handhaven indien het de instemming heeft van de grote meerderheid van het bedrijfs leven. Men kan er niet mee doorgaan als het gehele bedrijfsleven blijkens het advies van de S.E.R., adviseert tot vrijere loonvorming over te gaan. Om die reden heeft de ministerraad daar toe besloten. Er zijn er nu die victorie roepen en van een overwinning spreken op de socia listen, die zich tegen de vrijere loonvor ming hebben verzet. Naar mijn mening, aldus minister Suurhoff, is de tijd om victorie te roepen pas aangebroken als de regering en het bedrijfsleven er ge zamenlijk in geslaagd zijn de nu in be ginsel aangekondigde wijziging in de loonpolitiek in zodanige vorm te verwe zenlijken, dat met het behoud van de sociale vrede en met toepassing van de Het was overigens een bijzonder zwijg zaam groepje, dat zich, huiverend in de nachtkou, vóór de douaneloods had op gesteld. De delegatieleider, minister Anak Agoeng, legde in het felle schijnsel van de televisie- en filmlampen een korte verklaring af, waarin hij de hoop uitsprak dat het ministersgesprek met Nederland de grondslag zal leggen voor4 „normale betrekkingen" tussen Djakar ta en Den Haag. De minister wenste echter niet vooruit te lopen op de re sultaten van het overleg, teneinde de „goede atmosfeer niet te vertroebelen". De heer Anak Agoeng, die reeds op het platvorm door de plaatsvervangen de delegatieleider van Nederland, minis ter J. v. d. Kieft, was begroet ontweek daarna alle vragen, die men op hem af vuurde, zowel voor wat betreft de duur als de plaats, van de conferentie. „Zoals U in het gemeenschappelijk communi qué heeft kunnen lezen, is er geen tijds limiet voor de besprekingen gesteld", zei de Indonesische delegatieleider. De plaats, waar de conferentie zal worden voortgezet, vormt een van de punten, die wellicht vanmiddag reeds, na de of- Vermoedelijk regen Het KNMI deelt mede: Zachtere Oceaanlucht drong via Mid den en Zuid- Engeland het vasteland van Europa binnen, hetgeen o.a. in ons land aanleiding gaf tot een stijging van de temperatuur en overvloedige regen. In Terschelling werd in 24 uur tijds 21 en in Leeuwarden 23 mm regen afge tapt. Na het passeren van de regen zones kwamen in onze omgeving van morgen enkele opklaringen voor. maar een lagedrukgebied dat van Schotland in de richting van de Duitse bocht trekt zal aanvankelijk nog enkele plaatselijke buien veroorzaken. Op de Oceaan is een zeer actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die in Oostnoordoostelijke richting koerst. Onder invloed van deze depressie zal het waarsohijnlijk morgen later op de dag in ons land opnieuw gaan regenen. (Opgemaakt te 10 uur). 11 DECEMBER Zon op: 8.39 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 5.57 uur; onder; 14.37 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.11 en 13.32 uur. (12/12 te 2.00 en 14.15 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. ficiele opening, zullen worden bespro ken", zo zeide hij. De heer Anak Agoeng herhaalde, dat hij geen bepaalde voor keur heeft, mits het maar een „neutrale omgeving" betreft. Op de vraag of de regering-Harahap drastische wijzigingen in de financieel- economische overeenkomst zal voorstel len, antwoordde de delegatieleider met een verontschuldigend handgebaar, dat hij onmogelijk op de gebeurtenissen kon vooruitlopen. De vraag of de regering de resultaten van het Nederlands-Indone- sisoh overleg aan het nieuwe Parlement zal voorleggen, beantwoordde de heer Anak Agoeng lachend met: „Laten we eerst zien of we een overeenkomst be reiken". De behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de V.N.-Assembleé was ook een punt, waar de minister zich liever niet over uitliet. „Ik wei ger voorspellingen te doen. Maar zoals U weet, staat de kwestie nog steeds op de agenda. Wii zullen wel zien wat er "it de bus komt". Instorting in Frankfort gevolg van gasontploffing De instorting van het nieuwe flatge bouw van vier verdiepingen in Frank fort, die Woensdag aan 27 mensen het leven gekost heeft, is te wijten aan het ontploffen van een mengsel van gas en lucht. Dit is de conclusie van deskun digen, die een onderzoek naar de ramp hebben ingesteld. Op de eerste tactische vliegbasis van de luchtmacht ..Volkel" heeft de ambassadeur van de V.S.. de heer H. Freeman Matthews, gisteren vier straaljagers van het type F-84-F Thunderstreak overgedragen aan ons land. De vier uiterst snelle machines op het platform van de luchthaven. Na het recente conflict met zijn Liberale coalitiegenoten ziet de West-Duitse Bondskanselier Adenauer zich thans geplaatst tegenover een kwestie met de kleinste der Duitse regeringspartijen, de Duitse partij. Deze heeft namelijk aan Adenauer voorgesteld de personeelscommissie af te schaffen die met de selectie van de hoge officieren van het nieuwe Duitse leger is belast. Aanleiding daar toe is het feit, dat deze commissie vier van minister Blanks voornaamste me dewerkers ongeschikt heeft geacht. Twee hunner hebben jarenlang in leidende functies aan de opstelling van de militaire plannen der Bondsrepubliek medege werkt en aan de onderhandelingen over de militaire eenheid van de Bondsrepu bliek met het Westen deelgenomen. Ofschoon de beweegredenen der commissie geheim zijn wordt in politieke kringen als zeker aangenomen, dat de rol, die zij in de oorlogsjaren hebben gespeeld, bij het oordeel der commissie de door slag heeft gegeven. Een hunner was na de aanslag op Hitier op 20 Juli 1944 tot een hoge functie in de generale staf bevorderd, waar hij de plaats innam van een der geëxechteerde deelnemers aan het complot! Pro en contra de commissie, die hen ongeschikt achtte De twee grootste partijen in de Bonds dag, de Christen-Democratische en ae Socialistische, hebben zich Vrijdagavond voor handhaving van de personeelscom missie uitgesproken. De Duitse partij op haar beurt zal voorstellen de personeels commissie te vervangen door een soort „ereraad" van voormalige officieren. De West-Duitse minister van Defensie is door deze gang van zaken, waarbij enige van zijn voornaamste medewer kers zijn betrokken, in een moeilijke po sitie geraakt. Hij heeft de personeels- Aan de Oostduinlaan in Den Haag heeft sir Mohammed Zufrulla Khan van Pakistan, rechter in het Interna tionaal Gerechtshof, gisteren de eerste moskee in ons land ingewijd. Twee jonge Mohammedaansen in gebed verzonken tijdens de inwij dingsplechtigheid. Harde explosiegevolgd door steekvlam Onder enorme belangstelling is vannacht een eeuwenoud pakhuis aan de Gelderschekade 99 te Amsterdam vrijwel geheel uitgebrand. Het pakhuis en een daaraan gebouwd pand met kantoren staan aan de Gelderschekade tussen de Nieuwe Ridderstraat en de Nieuwe Jonkerstraat. Vooral aan de zijde van de Nieuwe Ridderstraat woedde het vuur het hevigst. Van onder tot boven stond de zijgevel hier in lichterlaaie. Toen de brandweer aankwam en om de aan de overkant van de nauwe steeg gelegen confectiefabriek van „Lucky" te bescher men, begon de brandweer met het leggen van een waterscherm dwars door de steeg. Bovendien konden de brandweerlieden onmiddellijk gebruik maken van in de confectiefabriek aanwezige waterslangen om het vuur van boven af aan te grijpen. Daaraan schrijft men liet toe, dat deze grote confectiefabriek voor het vuur gespaard is gebleven. De brand moet ongeveer om tien over half elf zijn uitgebroken. Omwonenden zeggen, dat zij een harde explosie ge hoord hebben, maar het onderzoek naar de oorzaak van de brand is nog niet voltooid, zodat men hierover nog geen zekerheid heeft. Vrijwel onmiddellijk aaarna is ook een grote steekvlag ge signaleerd, die van beneden naar boven schoot. In het pakhuis waren gevestigd een handel in rubberafval en autoban den. en daarboven een im- en export firma. die daar een partij koehuiden en pakken haar opgeslagen had. Boven dien was in het achterste gedeelte een houtopslagplaats, zodat het vuur gretig om zich heen greep. Aanvankelijk slaagde de brandweer er in via een deur in de voorgevel tot de derde verdieping door te dringen. Maar door de hevige rookontwikkeling moes terug gaan en uiteindelijk het veld ruimen. Het vuur moest dus van buiten af bestreden worden. Even na elf uur begon plotseling een deel van de zij muur af te brokkelen. De brandweer mannen in de Nieuwe Ridderstraat zochten ijlings een goed heenkomen, juist op tijd. want enkele seconden later stortte dit deel van de muur geheel in. want een half uqr nadien kon comman dant Schuitemaker het sein ..brand meester" geven. commissie schriftelijk om opheldering verzocht omtrent de redenen, waarom zij zich gekant heeft tegen inlijving van de vier kolonels in het toekomstige Duit se leger. De woordvoerder der Duitse partij motiveerde het voorstel de commissie op te heffen met het argument dat door de ingevoerde controle „nog meer goede krachten" voor het leger verloren zou den kunnen gaan. Hij stelde voorts de eis, dat de officieren van de grenspoli tie zonder verder onderzoek in het le ger zouden worden opgenomen, tenein de het risico te vermijden, dat ook deze op grond van hun verleden in de Hit- Ier-jaren zouden worden afgewezen. De militaire experts van alle partijen verkeren over de afwijzing van enkele van Blanks voornaamste medewerkers in rep en roer. De meerderheidsfractie in de Bondsdag, die van Adenauers Christelijke partij, zal Maandag met mi nister Blank confereren. Zij wil klaar blijkelijk niet het voorstel tot afschaf fing der commissie ondersteunen, daar deze door het parlement uitdrukkelijk verlangt is als een middel om het bin nendringen van officieren met een slecht verleden in de nieuwe strijd krachten te vermijden. De Christelijke partij wil blijkbaar wel overwegen of voor de afgewezenen niet een mogelijk heid van beroep kan worden ingesteld. De Socialistische oppositie heeft reeds laten verluiden, dat het niet aan zou gaan de commissie af te schaffen om het simpele feit, dat zij een voor de re gering onaangename, beslissing heeft genomen. Het pakhuis was toen vrijwel geheel uitgebrand Maar nog altijd was het vuur niet geheel gedwongen, want af en toe laaiden de vlammen weer op in de kelderruimte, ondanks het feit, dat hipr van het begin af grote watermassa's naar binnen waren gespoten. Het ver moeden bestaat dan ook, dat de brand in de kelder is ontstaan. Omstreden gebied door Boelganin zonder omhaal bij India geannexeerd Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjef zijn in Srinagar, de ten de brandweerlieden stap voor stap I hoofdstad van het onder Indiase invloed staande deel van Kasjmir aangekomen. 1 „»-ir, „non avi nitoinHoliil- Kof irolH r, 1 1 1.1, 1 De lucht was betrokken en de twee staatslieden rilden in hun overjassen van de kou. De weg van het vliegveld naar de stad was onder meer versierd met onge veer 50.000 Sovjet-Russische en Indiase vlaggen. Men kon opschriften lezen als „Welkom in het land van Nehroe" (Nehroe stamt uit een Kasjmir! familie) en „Welkom, strijders voor de wereldvrede". Een opschrift luidde „groeten van de bond van laag-betaalden'.. Groepen van Kasjmiri bliezen op schelpen, sloe gen op trommels en dansten terwijl de Sovjet-Russische leiders passeerden. Duizenden volgden van de overzijde van de gracht met spanning de strijd van de brandweer, die met 15 handstra- len en 6 waterkanonnen het vuur te lijf ging. Aan alle kanten greep men het vuur aan en hoewel men in het begin weinig succes leek te hebben, werd de omknelling van de vuurhaard steeds dui delijker. Tegen twaalf uur werden de vlammen ook zichtbaar in de bovenste étages aan de voorzijde, die tot nog toe in het duister hadden gelegen Gretige tongen spoten even later door het dak en door de dakramen naar buiten, maar Pakistan verontwaardigd Sovjet-Russische premier „buren" van het Sovjet-Ruaslséhe volk, dat ..van In de nauwe straten van de stad wa- oudsher" handels- en culturele betrek- ren ongeveer 25.000 mensen op de been. j kinSen met dat gebied had onderhouden. Een hoogtepunt vormde een „parade" I De verklaring van Boelganin heeft in van 50 boten op de rivier de Jhelum, de Pakistaanse hoofdstad Karatsji een langs het regeringsgebouw, waar de felle reactie uitgelokt. De Pakistaanse lunch gebruikt werd. Indira Ghanai, radio verklaarde, dat de Sovjet-Rus dochter van Nehroe, had zich reeds de I sche premier „met alle conventies van dag tevoren naar Srinagar begeven, om de diplomatie heeft gebroken". De Pa- zich bjj de Sovjet-Russische leiders te voegen. Premier Boelganin sprak gisteren bij zijn aankomst in het omstreden gebied van „Dit Noordelijk deel van India". De dit was blijkbaar een laatste verzet, bewoners van de Kasjm^ noemde de kistanen zijn vooral verbolgen, omdat de Sovjet-Unie permanent lid van de Veiligheidsraad is en dit lichaam heeft bepaald, dat over de toekomst van Kasjmir door middel van een vrjj en eeriyk plebisciet moet worden beslist!

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1