Vrijere loonvorming mag niet tot prijsstijgingen leiden Canadese minister geschrokken van figuren als Nikita Kroesjtsjef Hoger loon alleen uit winst „Gevaarlijk, dat Russische leiders het Westen helemaal niet kennen", zegt Pearson „Moskou niet van plan positie van Berlijn te veranderen HBS wordt spoedig zesjarig Oud Katwijk: Bewaarschool Katwijk-Rijn West-Duitsland verheugd over tie hervatte transporten uit Rusland 94ste Jaargang Vrjjdag 9 December 1955 Derde Blad No. 28700 Geen speelruimte (Van onze parlementaire redacteur) In het loondebat bij de behandeling: van de Begroting van Sociale Zaken, heeft prof. Romme (K.V.P.) gistermiddag in de Tweede Kamer er de nadruk opgelegd, dat in het systeem van vrijere loonvorming de lonen niet mogen wor den verhoogd indien dit zou leiden tot prijsstijging. De verhoging van de Ionen, waar dit mogelijk is, moet komen uit de winst. Algemene loonronden drijven de prijzen schoksgewijze omhoog, maar het gevaar van prijsstijging is ook aanwezig in het systeem van vrijere loonvorming. Dat stelsel vereist eveneens geleidelijkheid met loonsverhogingen. Daarom moet de voorwaarden worden gesteld, dat loonsverhogingen alleen toelaatbaar zijn indien zij kunnen worden verleend uit de winst. Dan kan het nieuwe stelsel zonder gevaar voor prijs stijgingen ook werken in een tijd met een tekort aan arbeidskrachten, welk tekort een voortdurende druk uitoefent op de Ionen en prijzen. klaagd. dat minister Suurhof pas nu het advies van de S.E.R. heeft ge vraagd over een noodvoorziening ten behoeve van weduwen en wezen, nadat reeds een jaar geleden uit de Kamer op een dergelijke voorziening *vas aangedrongen. De heren Zegering Hadders (V.V.D.) en prof. Lemaire (ex-K.N.P.) ondersteunden dit betoog en de heer Kikkert (C.H.Ü.) ver klaarde voorrang te willen verlenen aan een voorziening voor weduwen en wezen boven een definitieve regeling van de kinderbijslag voor zelfstandi gen. Dit in tegenstelling tot de volgorde die minister Suurhof in gedachten heeft. De heer Stapelkamp (A.-R.) zou verre de voorkeur geven aan een definitieve voorziening voor weduwen en wezen Do ven een noodvoorziening, die een defi nitieve regeling zou belemmeren. Alge meen is ook aangedrongen op een spoe dige indiening van het advies, dat aan de S.E.R. is gevraagd over de „verge ten groepen": wie daaronder vallen en wat er voor hen zou kunnen worden ge daan. In het algemeen erkende men ook, dat de emigratie niet kan worden afge remd met het oog op de noodzaak van emigratie in de toekomst voor onze sterk groeiende bevolking, maar prof. Lemaire <ex-K.N.P.) vroeg of er niet een methode is te vinden, die rekening houdt met het tekort aan arbeidskrach ten in de huidige tijd, terwijl toch de mogelijkheden voor de toekomst niet verloren gaan. En de heer Van Leeuwen Prof. Romme was overtuigd, dat ook minister Suurhof doordrongen is van de gevaren, die dreigen met het nieuwe loonsysteem, dat meer vrijheid schenkt aan het bedrijfsleven, omdat het zo moeilijk is er regels voor te stellen. Het is te begrijpen, dat de minister nog niet weet hoe de organisatorische opbouw zal moeten zijn. Maar prof. Romme wil de wel graag weten of de minister het eens is met het advies dat de richtlij nen van de nieuwe loonvorming moe ten worden opgesteld door de S.E.R. en dat een loonraad uit de S.E.R moet worden ingesteld om de diverse loon- voorstellen te toetsen aan de richtlijnen. Dat een wetsontwerp met een uitge werkt stelsel voor de nieuwe loonvor ming in dit parlementaire jaar niet meer kan worden ingediend bij de Ka mer, begreep prof. Romme. want de zaak is niet zo eenvoudig dat zij. bin nen enkele maanden kan worden gere geld. In dit opzicht verschilde hij van mening met de A.R. Stapelkamp die op een zeer spoedige indiening van het wetsontwerp had aangedrongen. Het verheugde prof. Romme echter, dat de regering inmiddels reeds bereid is bevoegdheden te verlenen aan het College van Rijksbemiddelaars om be- drijfstakgewijze afwijking van de hui dige loonregelingen toe te staan. Maar dan moet niet de methode worden ge volgd om loonsverhogingen toe te staan tot een zeker percentage (zoals de drie pet voor de verbetering van de vacan- tievoorwaarden)want die methode drijft algemeen de lonen omhoog met het toegestane percentage. Broodje en houtje In verband met het gevaar van prüsstüging zal van het georgani seerde bedrijfsleven (werkgevers en arbeiders) in het nieuwe loonsysteem verantwoordelijkheid en discipline worden vereist. Dat was prof. Romme eens met de socialist drs Roemers. Maar dan zal men die eigenschappen de mensen ook moeten bijbrengen en dan is voor die discipline niet bevor- delijk het betoog van de heer Roe mers, dat met vrijere loonvorming de bakkers niet op een broodje maar op een houtje zullen moeten bijten, om dat er in het bakkersbedrijf geen winst wordt gemaakt, die aanleiding kan zijn tot loonsverhoging. Men moet wel bedenken, dat als een metaalarbeider evenmin als de bakkers knecht loonsverhoging zou krijgen, de winst zou gaan naar de ondernemer of naar de aandeelhouders. Als de loons verhoging wordt betaald uit de winst, kan de bakkersknecht er geen bezwaar tegen hebben, dat de metaalarbeider daarvan profiteert. Een loonsverhoging in de landbouw wilde prof. Romme ;n het nieuwe systeem niet uitsluiten als die verhoging rechtvaardig moet wor den geacht. De tot nu toe gevoerde loonpolitiek vond prof. Romme nuttig en nodig ge weest en hij vindt haar ook nu nog beter dan de vrije loonvorming van voor de oorlog, die geen loonvloer kende, waar beneden de lonen niet mochten dalen. Het nieuwe loonstelsel is echter nodig omdat het oude in de gewijzigde sociale en economische omstandigheden niet meer past. Ook de heer Van Leeuwen (V.V.D.) kon zich met de vrijere loonvorming verenigen, omdat hij al jarenlang meer vrijheid van winstdeling heeft bepleit. Ook prof. Lemaire (ex-K.NP.), ir Van Dis (S.G.P.) en de heer Kikkert (CHU) stemden in met de vrijere loonvorming. De heer Kikkert (C.H.U.) waarschuw de dat de regeryig bevoegdheden moet behouden om te kunnen ingrijpen. Vergeten groepen In het verdere debat heeft de heer De Kort (K.V.P.) er ernstig over ge- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Hoornaar J. Enkelaar te Vreeswijk. Te Papendrecht J. Wieman te Oudewater. Benoemd tot voorg. v. d. Herv. Evang. te Maarssen L. A. F. Ie Mat. cand. en leraar g.o. aan het Chr. Lyceum te Zeist. Bedankt voor Obdam F. de Boer te Leek- Midwolde. GEREF. KERKEN Beroepen te Bredevoort J. B. v. d. Sijs te Amsterdam-West. Bedankt voor Giessendam-Neder-Har- dinxveld S. A. Boonstra te Houwerzijl. Voor Woerden (vac. C. v. Reenen) J. F. Haspels te Goënga (Fr.). GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Oud-Loosdrecht O. 3. Douma. cand. te Stadskanaal. TERAARDEBESTELLING DS F. S. KNIPSCHEER Op de algemene begraafplaats te Bloe- mendaal is gistermorgen onder grote belangisteRmg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van ds F. S Knip- scheer, in leven emeritus-Hervormd pre dikant. Mej. dr J. W. Herfst, Remonstrants predikante, sprak in de aula enige woor den. De plechtigheid werd omlijst door orgelspel. Nadat aan de groeve het Onze Vader was gebeden, dankte een zoon van de overledene voor de getoonde belang- steling. Ds H. PRAK NAAR PRO REGE. Ds H. Prak te Amersfoort, Hervormd predikant in algemene dienst, sedert 2 December 1944 legerpredikant, zal met ingang van 1 Januari in dienst treden bij de Kon. Ned. Mil. Bond Pro Rege, de centrale der Prot. Chr. Militaire Te huizen. Ds Prak zal worden belast met de propaganda en het onderhouden van het contact met de afdelingen en de lei ders der Prot. Chr. Militaire Tehuizen. (V.VD.) vroeg of het wel juist is. dat aan emigranten nog steeds gratis over tocht wordt verleend. Hij stelde zich daarom voor stemming te vragen over de desbetreffende subsi diepas t op de begroting. Niemand verklaarde echter na hem tegen te zullen stemmen. Vandaag antwoordt minister Suurhof. De staatssecretaris voor Sociale Za ken, mr dr Van Rhyn, was niet aan wezig bij het debat omdat hij reeds enige weken het bed moet houden we gens een aandoening in de kniegewrich ten. Uit de Kamer werd hem een spoedig herstel toegewenst Ch. Stulemeyer Commandeur Oranje Nassau Tijdens een vergadering van de Al gemene Katholieke Werkgeversvereni ging te Breda heeft minister A. C. de Bruin medegedeeld, dat de heer Ch. Stulemeyer uit Breda, bekend indus trieel te Noord-Brabant, is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen van deze orde werden hem door de minister overhan digd. De heer Stulemeyer heeft de onder scheiding ontvangen op grond van zijn grote verdiensten op industrieel en sociaal terrein, in het bijzonder met betrekking tot de verwezenlijking van de P.B.O. Klein verlof aan bouwvakarbeiders In afwachting van groot verlof Teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan werkkrachten In de wo ningbouw in ons land zal met ingang van 1 Maart 1956 aan 1000 a 1200 voor eerste oefening in werkelijke dienst verblijvende bouwvakarbeiders op hun daar toe gedaan verzoek, (vervroegd) klein verlof in afwachting van groot verlof wor den verleend, aldus een Landmachtorder. Dit verlof zal worden verleend aan hen, die verklaren voor de verdere duur van 1956 hun werkkracht beschikbaar te blijven stellen voor de woningbouw. Van deze regeling zijn uitgesloten: zij, die dienen buiten Europa; zij, die de voor hen geldende wettelijk bepaalde minimumduur der eerste oefening op 1 Maart 1956 nog niet hebben volbracht. De wettelijk bepaalde minimumduur „Het is beangstigend, dat het lot van 175 millioen Russen en, tot op zekere hoogte, ook dat van het Westen, berust bjj mannen als Nikita Kroesjtsjef". aldus zei de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Lester Pearson, te Ottawa op een bijeenkomst van de Canadese vrouwenclub. Pearson heeft kortgeleden een bezoek aan de Sovjet-Unie gebracht. „Het feit, dat de huidige Sovjet-Russische leiders het Westen voorgewend of werkelijk niet kennen, vormt een der gevaarlijkste factoren der huidige internationale situatie. Doch het Westen moet blijven streven naar het bereiken van een eervolle en rechtvaardige regeling met de Communistische staten". Volgens Pearson waren de verklaringen, die de Sovjet-Russische leiders Boel- ganin en Kroesjtsjef op hun reis door India en Birma hebben afgelegd „bijna een belediging van het gezonde verstand hunner toehoorders", waaraan hij toe voegde: „Kroesjtsjef heeft gezegd, dat Groot-Brittannië Nazi-Duitsland in 1941 er toe heeft aangezet de Sovjet-Unie aan te vallen. Het is nauwelijks aan te nemen, dat hij niet beter weet, zodat het hier een voor kwalijke politieke doeleinden afgelegde verklaring betreft". Westerse landen moeten verenigd blijven in de Noord-Atlantische Verdragsorgani satie". Toespraken in India waren belediging gezond verstand De Canadese minister van Buiten landse Zaken besloot aldus: „Het is voor het Westen moeilijker, doch even belang rijk zich tegen politieke agressie als te gen een militaire aanval te wapenen. De Het Kremlin blijkbaar geschrokken van de reactie in li es tel ijk - (Geallieerde kringen De Sovjet-Russische autoriteiten in Berlijn zijn niet van plan veranderingen aan te brengen in de positie van Berlijn of het vrije verkeer door de Russische sector van deze stad stop te zetten, aldus werd Donderdag in bevoegde Oost- Duitse kringen vernomen. Hieraan werd toegevoegd, dat de Russen de vier-mo- gendheden-status van deze stad nog steeds erkennen en dat alle andere be weringen tot het „rijk der bespiegelingen" moeten worden verwezen, aange zien deze niet in overeenstemming zijn met de feiten. „Niets gewijzigd", zeggen Oost-Berlijnse kringen „De feiten zijn, dat niets is veranderd als gevolg van de recente verklaring van generaal-majoor Dibrova over de status van Oost-Berlijn, die de aanleiding is geweest tot zulke bespiegelingen", aldus deze kringen. Volgens deze Oost-Berlünse kringen etjn de feiten: Dat alle Duitse en geallieerde staats burgers zich nog steeds vrijelijk in en uit de Russische sector bewegen; Dat geallieerde staatsburgers, die de Oost-Duitse wetten overtreden, nog steeds worden overgeleverd aan de Rus sische autoriteiten; Dat Geallieerde militaire voertuigen nog steeds zonder controle de Oost- Duitse politie, die aan de grenzen van de Oostelijke sector douanecontrole uit oefent, mogen passeren. Moskou is nalatig jegens eigen volk", zegt Dulles De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft in een toespraak tot een vergadering van in dustriëlen in Chicago de Sovjet-Russi sche leiders beschuldigd van verwaar lozing van de behoeften van het Russi sche volk, „terwijl zy zeggen zich te be kommeren om de welvaart van hen, die zij „koloniale en afhankelijke volken" noemen. „Het trekken van deze volken in de Communistische sfeer was steeds een duidelijk doel van de Sovjet-Russi sche politiek geweest. Kennelijk zinspelend op verklaringen van de Sovjet-Russische leiders, die thans een reis door Zuid-Azië maken, zei Dulles, „dat de Russische machtheb bers thans deze gebieden als het doelwit van hun bedrog hadden uitgekozen, daar zy in hun poging om hun macht met geweld uit te breiden waren gedwars boomd". De Sovjet-Russische volken ontberen vele dingen van het dagelijks bestaan. Vooral de satellietvolken worden uitge buit en hun levenspeil ernstig verlaagd. Minister Dulles wees vervolgens op de grote Russische aflevering van afgestu deerde technici, die thans naar gebieden buiten de Sovjet-Unie uitgezonden kon den worden „bij wijze van symbool van verlokkende beloften". Men behoeft ech ter niet aan te nemen, dat de leiders in Aziatische landen zich niet bewust zijn van het gevaar en gemakkelijk door valse beloften zouden zfjn te misleiden. Deze leiders, aldus Dulles, hebben veel poli tieke ervaring en hebben grote politieke successen voor hun landen helpen ver krijgen. Dulles legde de nadruk op voort zetting van de Amerikaanse economische en technische hulp aan de minder ont wikkelde landen van de wereld. KSG contra Moskou Met betrekking tot de koude oorlog in het algemeen zei Dulles, dat men thans in een nieuwe faze is van de strijd tus sen het internationale Communisme en de vrijheid. Sinds het afgelopen voorjaar schijnt de geweldpleging en de dreiging met geweld door de Communisten enigs zins verminderd te zijn. Dit moet echter opgevat worden als een verandering van tactiek. Het program van het afschrik ken van agressie door vergeldingsmacht is thans een realiteit geworden. Men moet evenwel niet denken, dat het enige gevaar gewapende agressie is. Naar Dulles meende moet de ontwik keling van eenheid onder de landen van West-Europa door middel van instellin gen als de Europese Kolen- en Staalge meenschap (KSG) een machtige invloed uitoefenen op de Oost-Europese landen. Als de West-Europese landen in eenheid vergrote welvaart vinden, zou dit de Sovjet-Russische leiders sneller tot het besef kunnen brengen, dat de voortdu rende onderwerping van de Oost-Euro pese landen veel meer schade dan voor deel zou opleveren. Studenten voorzieningen voorlopig van incidenteel karakter Memorie van Antwoord Minister Cals In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt minister Cais van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mede, dat geëxperimenteerd wordt De foto, welke we U vandaag laten zien, toont ons de oude gemeentelijke bewaarschool in Katwijk aan den Rijn, clie gestaan heeft op de hoek van de Kerkstraat en de Achterweg. Velen zul len zioh zeker dit gebouwtje nog herin neren, want het werd pas 20 jaar gele den, in 1935, gesloopt, nadat de kleuter school verhuisd was naar het v.m. raad huis aan de Rijnstraat. Het schooltje werd gesticht in 1848, toen op 11 Fe bruari de „Commissie van schooltoe- verzidht" aan de gemeenteraad het ver zoek richtte om financiële medewerking voor de bouiw te verlenen. De commissie wilde voor bouw en exploitatie van de bewaarschool zorgdragen, mits de ge meente de benodigde grond gratis wilde beschikibaarstellen en bovendien een jaarlijks subsidie verlenen van f 180 voor de rente en aflossing van het stich tingskapitaal, dat f2000 bedroeg. Dat de vroede vaderen in die tijd de zaken snel wisten af te wikkelen, blijkt wel uit het feit, dat binnen een maand, ni. in de (raadsvergadering van 8 Maart op het verzoek een gunstige beslissing werd genomen. Onmiddellijk werd met de bouw een aanvang gemaakt en reeds in Augustus 1848 kon de bewaarschool in gebruik worden genomen. In 1868 had de laatste betaling van rente en aflos sing van het stiohtingskapitaal plaats, waarbij, ingevolge de destijds door de raad gestelde voorwaarden, de school in eigendom en beheer aan de gemeente over ging. Van die tijd af was het dus een gemeentelijke bewaarschool. De commissie van schooltoeverzioht ble-ef echter met het toezicht belast, tot de raad in 1902 tot andere gedachten kwam. De commissie bestond n". uitslui tend uit mannen, wat de raad minder gewenst voorkwam uit overweging dat „dames beter in staat geacht kunnen worden om toezicht uit te oefenen**. Als gevolg hiervan werd toen de „Commissie van toezicht op de openbare kleuter school" ingesteld, bestaande uit 5 dames De eersten .die in de commissie zitting hadden waren de dames P. J Aarts-de Smit. D. C. Bolvan Leeuwen. P. van der HorstHaaiman. P. van der Perk van Egmond en L. van der ValkMeijer. Afgezien van het feit dat het gebouw in 1935 niet meer aan de eisen des tijde voldeed1, werd de afbraak ook noodzake lijk omdat het schooltje een ware sta- in-de-weg betekende voor het verkeer op het kruispunt Kerkstraat-Achterweg- Van Egmondstraat. Bij de aanleg van laatstgenoemde straat in 1918 werd trou wens reeds op sloping aangedrongen Ten slotte willen we nog even wijzen op het half-cirkelvormige bord. dat bo ven de deur was aangebracht Hierop stond te lezen ..Bewaarsohool 1848". (Opname uit de beelddocumentatie der gemeente Katwijk) met nieuwe schooltypes, verband hou dend met het streven naar onderwijs vernieuwing en -verfrissing. Het huis vestingsprobleem bij het lager onder wijs is zonder onoverkomenlijke moei lijkheden opgelost ondanks een stijging van het leerlingental met 328.000 in zeven jaar tot een totaal van 1.493.000. De mening, dat de nieuwe spellings voorschriften de verwarring op het ge bied van de schrijfwijze van de Neder landse taal zouden hebben vergroot, kan de minister niet delen. De minister Is voornemens op korte termijn een wetswijziging te bevor deren waardoor verplicht verkeerson- derwijs als apart vak wordt ingevoerd. Spoedig hoopt de minister het Kweek scholenplan aan de Kamer te kunnen voorleggen. Verlaging van de leerlingenschaal bij het lager onderwijs en verlenging van de leerplicht zullen een uitbreiding van het onderwijzend personeel met ten minste 10.000 leerkrachten vergen. Voorzienin gen op dit gebied acht de minister zeer urgent. Het tekort aan bevoegde leraren moet worden gezien als een onderdeel van het vraagstuk van de behoefte aan acade misch gevormden in ons land. der eerste oefening voor de dienstplich tigen van de Kon. Landmacht en van de Kon. Luchtmacht bedraagt; a. 24 maanden voor de dienstplichti gen. die een technische vakopleiding ge nieten bij de Kon. Luchtmacht; b 18 maanden voor de dienstplichtigen, die in opleiding zijn genomen tot officier, en voor de in opleiding tot onderofficier genomen dienstplichtigen van de ver bindingsdienst: c. 15 maanden voor de niet tot de verbindingsdienst behorende dienstplichtigen, die in opleiding zijn genomen tot onderofficier en voor de dienstplichtigen van de cavalerie; d. 12 maanden voor alle overige dienstplichti gen. Om voor (vervroegd) klein verlof in afwachting van groot verlof in aanmer king te kunnen komen, moet de dienst plichtige: bij zijn commandant een ver zoek om klein verlof in afwachting van groot verlof, alsmede een werkgeversver klaring indienen, beide ingericht vol gens het bij de Landmachtorder beho rend model en afgestempeld door het Gewestelijk Arbeidsbureau. Verzoeken en werkgeversverklaringen, die, voor wat de inhoud daarvan betreft, van dit mo del wezenlijk afwijken, worden niet in behandeling genomen. Indien hij in het bezit is van een di ploma of van enig ander schriftelijk be wijs (verklaring), waaruit zijn vakbe kwaamheid blijkt moet de dienstplichti ge. hiervan een door zijn commandant voor eensluidend getekend afschrift bij zijn verzoek overleggen. De formulieren moeten uiterlijk 15 Januari as. bij het Ministerie van Oor log zijn binnengekomen. De „Rude Provo" loopt weer netjes in het gareel Wie heeft nu eigenlijk- gezegd, dat de Britten de Birmanen als „wilden" be schouwen ofschoon laatstgenoemden reeds prachtige tempels hadden ge bouwd lang voordat de Engelsen aan hun kerken begonnen? Volgens de corres pondenten van de Westerse bladen was het de secretaris van de Sovjet-Russi sche Communistische partij. Kroesjtsjef, die deze woorden in de mond nam, maar de Russische „Prawda" noemde dit later laster en beweerde, dat het een Bir- maanse functionaris was, die dit gezegd heeft. Merkwaardig genoeg rapporteerde ook de correspondent van de Tsjechische (en dus Communistische) .Rude Pravo", dat het Kroesjtsjef was geweest, die deze woorden sprak. Het spreekt wel vanzelf, dat het blad deze afwijkende lezing niet lang heeft kunnen volhou den. Gisteren verscheen in de „Rude Pravo" dan ook de mededeling, dat het een Birmaans diplomaat was geweest en niet kameraad Kroesjtsjef.De „Rude Pravo" loopt dus weer netjes in het ga reel! De Sovjet-Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef zijn heden. Vrijdag, uit Jaipoer, India, naar Srinagar, in Kasj mir, vertrokken, waar zij twee da een zullen blijven. Zij reizen Zondag a s. terug naar Nieuw Delhi, de hoofdstad van India. De minister stelt zich voor spoedige indiening te bevorderen van een wets ontwerp tot wijziging van de middel baar- en hogeronderwljswet. Hierin zal mede worden voorzien in het zesjarig maken van de Hogere Burger School. Een herziening van de eindexamens in de geest van de tweede onderwijs nota is in voorbereiding, zowel voor het gymnasium als voor de zesjarige HBS. Met zeer vele leden Is de minister er van overtuigd, dat het vraagstuk van de voorzieningen ten behoeve van stu denten op korte termijn tot een oplos sing moet worden gebracht. Er dienen echter geen principiële beslissingen te worden genomen alvorens het rapport van de Commissie Rutten is verschenen. Dit heeft tot gevolg dat voorshands ook met betrekking tot het urgente woonruimteprobleem moet worden vol staan met incidentele voorzieningen. Wel worden aan verschillende instel lingen reeds plannen voorbereid voor de bouw van studentenhuizen. In beginsel ls de minister bereid zend. tijd beschikbaar te stellen aan de Volks partij voor Vrijheid en Democratie. De regering heeft er bezwaar tegen, zend tijd toe te wijzen aan de CPK. Polen wil krijgsgevangenen ..ruilen" tegen diplomatieke betrekkingen Met een zucht van verlichting heeft men Donderdag in West-Duitsland het bericht ontvangen, dat de Sovjet-Unie de transporten van Duitse gevangenen naar Duitsland heeft hervat. De terugvoering der gevangenen was In October plotseling stopgezet, nadat ruim vijfduizend van de beloofde negenduizend waren aangekomen. Ondanks herhaalde Duitse verzoeken hadden de Russen geen verklaring van het achterhouden der gevangenen gegeven. de vrijlating van de zevenhonderd in Polen gevangen gehouden Duitsers zou kunnen vergemakkelijken. De Polen hebben volgens dr Weitz van het voorbeeld der Sovjet-Unie ge sproken. Dr Weitz is zojuist van een bezoek aan Warschau teruggekeerd Hij heeft daar de mogelijkheden besproken om de nog in Polen vertoevende Duitse burgers naar Duitsland terug te voeren Men heeft daarbij de mondelinge af spraak gemaakt, dat vanaf 1956 maan delijks achthonderd tot duizend Duit sers. die zulks wensen, in staat zullen worden gesteld zich naar West-Duits land te begeven. Een schriftelijke toe zegging hebben de Polen evenwel niet willen geven. Naar schatting wonen nog achthonderdduizend Duitsers in het huidige Polen (dat een belangrijk stuk voormalig Duits gebied omvat Red LD.), doch het is niet bekend hoeveei daarvan het land zouden willen verla ten. Een groot deel hunner heeft intus sen de Poolse nationaliteit aangenomen. Hoevelen willen er terug In politieke kringen nam men aan. dat de Sovjet-Russische regering de actie niet wilde beëindigen vooraleer .de West-Duitse toestemming tot de benoe ming van Zorin tot ambassadeur der Sovjet-Unie in Bonn was verleend. Dit is inmiddels geschied en daarmee is de indruk versterkt, dat de Russen de te rugvoering der gevangenen opnieuw als middel om druk uit te oefenen hebben willen gebruiken. Het nieuwe transport, waarvan de Russen via Parijs officieel bericht hebben gegeven, omvat, evenals de vorige, zeshonderd man. Polen wil van de Duitse wens tot het terugvoeren der Duitse krijgsgevange nen gebruik maken om Bonn ertoe te bewegen diplomatieke betrekkingen te aanvaarden. De president van het West- Duitse Rode Kruis, dr Weitz. deelde Donderdag mede. dat de Poolse autori teiten hadden verklaard, dat het aan knopen van diplomatieke betrekkingen

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5