Sempre's concert bracht opvallend veelzijdig programma Stotijn als dirigent - solist „Oud-Leiden ging ver van huis 94ste Jaargang Vrijdag 9 December 1955 Tweede Blad No. 28700 Kennismaking met „Sinfonia" van Greve o«nds 1831 handhaaft „Serapre Crescendo" de goede naam van muziek-ama- io-rlsme In de studentenwereld in de beste zin des woords! Wie smalend op de huidige Jongeren zou willen neerzien, heeft het in leder geval op dit gebied vol komen mis: de uitgebreide serie concerten, welke wij van dit gerenommeerde g zt ^chap mochten beluisteren, werd gisteravond, na de feestelijke cortege - altijd een bly en schoon gezicht! - bekroond door een gedenkwaardige en prij zenswaardige uitvoering. Tot by enen in de nacht duurde dit concert, de toespraken incluis. Toen was men getuige geweest van een veelzijdig, in twee scherp uiteenlopende helften gescheiden programma, dat, al mocht het op langdurigheid aanspraak maken, toch een interessant verloop waarborgde. Daar stond dirigent Jaap Stotijn wel voor in! Bach, Vivaldi, Pergolese in de bewer king van de Engelse dirigent John Bar- birolli, die wij in de Stadszaal eenmaal met zijn orkest beluisterden, enerzijds, Johan Wagenaar, P. A. Greve (Sempre- liden Julius Röntgen anderzijds. De gedachte, Jaap Stotijn ook als so list een voorname rol in het geheel te laten spelen, was een waarborg voor succes te meer. Dit. concert bevestigde onze overtui- ting. dat „Sempre" de laatste jaren zijn taak zéér ernstig neemt. Een program ma als dit schudt men niet „een-twee drie" uit de mouw. Zeker niet, wanneer zulke gunstige resultaten bereikt worden. Stotyn is werkelijk bewonderenswaar dig in de leiding van een ensemble als dit, waarbij het vooral aankomt op han digheid en slagvaardigheid. Hij was zo gelukkig onder zijn discipelen niet min der dan vijf voortreffelijke fluitisten aan te treffen, een bewijs, hoe zeer dit Instrument, in tegenstelling tot vroeger, „en vogue" is. Hierdoor in staat gesteld Bach's be kende Suite in b voor fluiten en strijk orkest uit te voeren wist hij aan de daar in vervatte dansen, na een aarzelend begin, een alleszins speelse en luchtige allure te geven, uitlopend op een in virtuoos tempo gehouden „Badinerie". De samenwerking met de over een fraaie en ronde toon beschikkende fluitsolist Almenkinders. schoof gevreesde beden kingen terzijde. Een knappe prestatie! Dat Vivaldi's Concert voor hobo en or kest in d. kl. t. en Barbirolli's stijlvol op de prachtige thema's van Pergolese ge schreven concert voor hobo en orkest in de van meesterschap vervulde befaamde Stotijn-beheersing tot twee weldaden uitgroeiden, zou niet vanzelfsprekend ge weest zijn, indien het orkest verstek had laten gaan. Gelukkig had Stotijn in het algemeen deze veeleisende .dubbeltaak" in de hand, zodat hij zich van volgzaam heid verzekerd wist. Die „dubbeltaak", eigenlijk een „stunt", was echter zwaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johan Fredrik. zn van F. J. Linde en B Versteeg; Ronald Peter, zn van S. van Aggelen en L. M. S. Gerllngs; Pauline Anna Margaretha, dr van H. Hartog en J. van Iterson; Maria Petronella Rensje Diena, dr van F. Fllppo en C. van Materen; Susanna Christina Maria, dr van P. Beekman en J. Mulder- Johanna Maria Cornelia Louise, dr van's. J. M. Smldt en M. A. Midden dorp. OVERLEDEN: J. Fakkel, weduwnr, 93 Jr; A. W. A. van de Bilt, man, 51 Jr. Officiële publicatie UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bii besluit van 29 November 1955, no 190 hebben goedgekeurd het bii raadsbesluit van 26 September 1955. no. 265. vastge stelde partiële uitbreidingsplan ..Leiden Boerhaavelaan" met betrekking tot gronden, gelegen ten Zuidoosten van de Poelwetering, ten Zuidwesten van de Marediik. ten Zuidoosten van de Boerhaa velaan en ten Noordoosten van de Van Swietenstraat, met bijbehorende be- biuwinssvoorschriften, zulks met intrek king van een gedeelte van het uit brei- dmgsnlan dezer gemeente vastgesteld bil raadsbesluit van 6 November 1953. Het goedgekeurde Dlan ligt met uit- voeriee kaarten c a voor een lede: ter Inzage ter gemeentesecretarie, afdeling openbare werken (kamer 111). Leiden 9 December 1955. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. De V.VS.L.-praesesmejuffrouw A. Penning, overhandigt praeses Reinink een origineel geschenk. (Foto L.D./Van Vliet.) Het verwonderde dus niet, dat Stotijn onmogelijk het hoogste kon bereiken, dat wij ,hem mogen toemeten, al bloeide en vloeide zijn instrument als van weinig anderen. Vermoeidheid speelde hem slechts een enkele maal parten. Na de pauze interesseerde ons verre weg 't meest Greve's „Sinfonia Concer*- tante": stem van déze tijd. Greve ken nen wij als superieur pianist, als iemand die zich in ongelooflijk korte tijd op de trompet bekwaamde, ook als componist, die zich. als leerling van Leon Orthel, thans voor 't eerst in groter werk van zijn hand presenteerde. Voor deze Sinfonia, - blaasquintet, or kest en obligaat piano - geldt zeker de regel, dat men een nieuw werk meerma len moet horen, om het naar waarde te kunnen beoordelen. Een eigen geluid is aanwezig, al ver loochent hij zijn voorkeur voor Debussy, speciaal in de pianopartij niet. Dat ei gen geluid is echter zodanig schril en wrang, dat wij 't niet zouden willen er kennen als dat van de huidige jeugd in haar geheel. Greve lijkt hier geobsedeerd door mistroostigheid. Het is alsof men een spookachtige, mysterieuze wereld binnentreedt, gegrepen als de componist is door een klagend idioom, dat hij niet loslaten kan. Gevolg: eindeloze herha lingen in een taal vol „dissonanten", hetgeen op de duur bepaald irriterend werkt. Polytonialiteit en gecompliceerde rhythmiek vergen bij voortduring het uiterste der executanten. De aan fluit, hobo, clarinet, fagot en hoorn opgedra gen partijen, vertolkt door de eminente leden van het Ned. Studentenblaassex- tet - Van Oordt, v. d. Waals. Bromberg, Spruyt en Van Witsen - vertegenwoor digen cadensen in het geheel, waarvoor hoogstaand technisch kunnen absolute woorwaarde is. Hoe het Stotijn gelukt is, de moeilijk heden van dit opus onder de knie te krijgen en het geheel tot een goed einde te brengen, is ons een raadsel. Hij slaag de en dat betekende al veel. Zo Greve leert, dat meesterschap zich in beper king'toont, zal zijn leermeester tevreden kunnen zijn. Sfeer ls zeker op menig moment aan wezig. Lof aan alle uitvoerenden voor het volbrengen dezer zware opgaaf, waarin de componist als pianist opviel. Met grote hartelijkheid heeft men hem en de solisten gehuldigd. Wagenaar's orkestfragmenten uit diens quai-ernstige opera „De doge van Venetië - zeker niet een van diens sterkste werken - goedmoedig satyrisch en Röntgen's Tyrools-boertige ouverture „Taufers" kunnen geen aanspraak ma ken op hoge waarde, wat hier ook niet gepretendeerd wordt. Stotijn is humoristisch en boertig ge noeg om hieraan het volle pond te ge ven, wat dan ook héél aardig lukte. Men ziet: Sempre nam veel hooi op z'n vork. Het vervulde zijn opgaven met animo en toewijding. Met een inspirerend leidsman als Stotijn, doet men 't tè liever! Na afloop de traditionele serie toe spraken, al of niet vergezeld van ge schenken, met rector magnificus prof. dr Van Arkel vooraan. Stotijn, meer malen in de hulde betrokken, ontving een reusachtige krans. Aan praeses A. W. Reinink waren woorden van dank of „terechtwijzing" wèl toevertrouwd. Tot in de morgen verenigde men zich na afloop blymoedig in Sociëteit Mi nerva bij de klanken van de dans. Opgewekter dan die van Greve H. (Ingez. Med.-Adv.> KERSTMIS IN DE JORDAAN. ZIJ DIE ONTBREEKT. KERSTLIED Johnny Jordaan met kinderkoor, orkest en orgel. H. G. v. Luijken, Breestr. 97, Leiden Ons Eiland nog steeds op de goede weg! Ds N. Kleermaker bedankt ook voor Rijssen Ds N. Kleermaker, Hervormd predi kant alhier, heeft thans ook bedankt voor het beroep van de Hervormde Ge meente van Rijssen (O GERESTAUREERDE GEREF. KERK OUDE VEST Donderdagavond zal de gerestaureerde Geref. Kerk aan de Oude Vest wederom in gebruik genomen worden. By Koninklijk besluit van 17 No vember 1955 is benoemd voor de tijd van vijf jaren tot tweede lid van de pachtkamer van het Kantongerecht te Leiden de heer M. Laurentius, thans plaatsvervanger van het tweede lid van genoemde pachtkamer. Monumenten en romantiek op het eiland van de kruisvaarders Dr A. A. Kampman sprak over Cyprus Voor de Vereniging Oud-Leiden hield dr A. A. Kampman, directeur van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten, gisteravond in de Lakenhal de Grote Pers was stamp vol een lezing over Cyprus. Dr Kampman begon zijn causerie met er op te wijzen, dat het eiland door de daar plaats vindende gebeurtenissen in de loop van de laatste maanden in de belangstelling van de politici en van de pers is komen te staan In de artikelen, die hier en daar over de huidige bran dende kwestie Enosis zijn verschenen, wordt, zei hij. veelal te weinig aandacht besteed aan de historische achtergrond van het eiland. Sprekers doel van deze voordracht was de historische achter grond van Cyprus nader te belichten. Door zijn reizen in het Nabije Oosten was het hem mogelijk Cyprus van 1950 af vrijwel elk jaar te bezoeken en het in alle richtingen te doorkruisen, waar bij zijn aandacht in hoofdzaak is uitge gaan naar de monumenten, die uit zeer uiteenlopende historische perioden zich daar nog bevinden, dan wel door opgravingen weer aan het licht zijn gebracht. Het eiland Cyprus, aldus spr.. heeft in de loop der eeuwen steeds een be langrijke rol gespeeld. Het volk der Hethieten had er van Klein-Azië uit betrekkingen mee. de Grieken vestigden er van de 7de eeuw af, hun gastvrijen. De Assyhiërs schijnen ook een expeditie naar het eiland te hebben ondernomen. Zeker is, dat Cyprus van de 6de eeuw af en vooral na de periode der Perzische overheersing, die kort voor 500 aanvangt, een belangrijk economisch en strategisch steunpunt, in het oostelijk bekken van de Middellandse Zee is geweest. Talrijk zijn de monumenten, die ons door de opgravingen uit de klassieke oudheid hebben bereikt, het christendom deed er reeds 50 j. n. Chr. zijn intrede en het eiland is van dat moment af steeds in grote meerderheid christelijk gebleven. DE KOMST DER KRUIS VAARDERS Bij de komst van de Kruisvaarders in 1190 was Cyprus een gebied, dat tot het Byzantijnse Rijk behoorde. De bewoners spraken er Grieks en hadden zich, na het grote schisma van 1054 gesteld on der de patriarch van Constantinopel. d.w.z.. dat zij Grieks-Orthodox waren, hetgeen zij. ondanks 4 eeuwen Latijnse overheersing, zijn gebleven. Nadat'het. eiland door Richard Leeuwenhart in 1190 was veroverd, werd Cyprus het jaar daarop de zetel van de dynastie van Lausignan, uit Zuid-Frankrijk afkom stig, die er zich hééft gehandhaafd tot 1489. In deze tijd bouwden de kruis vaarders er in de 13de en 14de eeuw kolossale burchten, zowel aan de Zuid en Oostkust als op de Noordelijke berg rug. De belangrijkste van deze burchten is St. Hilariori of Dieudamour. waar de Koninklijke familie zich van Nicosia uit in tijden van gevaar kon terugtrekken. Te Nicosia en Famagusta verrezen prachtige kathedralen, die nog heden getuigen van de vaardigheid van hun architecten. Het meest bekend van de Gothische bouwwerken is de Abdij Bellapais aan de Noordkust, niet ver van Kyrienia In 1489 werd het eiland door de Venetianen bezet, die er de Westerse heerschappij handhaafden tot 1571, toen hun laatste bolwerk, de havenstad Famagusta. in handen van de Turken viel. Ook tijdens het Turkse bewind <1571 1878) wist de Grieks-Orthodoxe kerk zich op het eiland te handhaven, terwijl zich daarnaast Turken op het eiland vestigden, die momenteel c a. 20% van de bevolking uitmaken. De Gothische kathedralen te Nicosia en Famagusta werden in moskeeën veranderd en zij bleven dit ook toen conform de bepalin gen van het Congres van Berlijn, Cyprus in 1878 door de Engelsen ter be sturing werd overgenomen. Engeland maakte er in 1914 Engels gebied van en verklaarde het in 1925 tot een Kroon kolonie. Gelijk bekend is Cyprus thans na de ontruiming van de Suezkanaal- zone het belangrijkste Britse militaire steunpunt in het Nabije Oosten, maar nog steeds, zo besloot dr Kampman zijn interessante lezing, kan men op Cyprus zwerven door de monumenten uit' lang vervlogen tijden, waaronder de Ortho doxe kerkjes met hun fresco's en oude ikonen een belangrijke plaats innemen Van die monumenten liet spr. een groot aantal lichtbeelden waarvan vele gekleurd zien. waardoor de aan wezigen een goede indruk kregen van de historische achtergrond van Cyprus. Geslaagde feestavond De bijna 400 leden tellende Speel tuinvereniging „Ons Eiland" heeft gisteren haar donateurs in de grote zaal van „Den Burcht" een feestavond aangeboden, die klonk als een klok. Het bonte programma van zang, spel en dans werd geheel door de kinderen zelf uitgevoerd. De voorzitter van deze groeiende en bloeiende vereniging, de heer B. Broers, opende de avond met woorden van wel kom in het bijzonder gericht tot de voor zitter van de Leidse Bond van Speel tuinverenigingen, de heer P. Flippo, de overige bestuursleden van deze Bond, afgevaardigden van zusterverenigingen, enkele collega's uit A'.phen en het hoofd van de school aan de Munnikenstraat, de heer C. J. W. Brittyn. De heer Broers deelde mede, dat aan de bouw van het clubhuis hard wordt gewerkt. Wil men dit gebouwtje echter voor het intreden van de vorst nog onder dak hebben dan zijn meer metselaars en timmerlieden dringend nodig. Hy was er volkomen terecht van overtuigd, dat velen aan zijn oproep gehoor zullen geven. Het programma werd geopend met de parade van de tinnen soldaatjes, waarna enkele oudere meisjes een Hol landse boerendans uitvoerden. Ook de „volksdanseresjes" maakten in hun fleu rige costuumpjes een bijzonder aardige indruk. Mevr. E. SievalHooidonk, die de dansen heeft ingestudeerd, kan zeer zeker tevreden zijn! Met een kort bal letstukje werd het eerste gedeelte van de avond besloten. Na het optreden van de dansclub was het woord en de daad aan „De vrolijke kabouters", die op spontane wijze het kindertoneelstuk „De gouden pomp" op voerden. Enthousiast en met plezier werd er door deze nog zeer jeugdige kinderen gespeeld. De rol van de heerszuchtige Koningin Miralda, die slachtoffer wordt van een paleisrevolutie, werd op zeer verdienstelijke wijze vertolkt door Hennv Olivier. Op alleraardigste wijze wist Marietje Kuivenhoven een grappige hof- Adventsappèl in Zuiderkerk Gisteravond werd in de Zuiderkerk onder het motto: „Een Heiland voor Al len", het adventsappèl 1955 gehouden. Deze avond ging uit van de Contact- Commissie voor Evangelisatiewerk te Leiden. Ds N. Kleermaker. Hervormd predi kant te Leiden, had als thema van zijn toespraak gekozen: „Reizen wij ook mee naar Bethlehem?" In deze tijd aldus spreker, denken wij er niet aan een reis naar Bethlehem te maken. We den ken alleen maar aan genot en geld. en als we tegenwoordig reizen, dan gaan we naar Parijs of New York en denken er niet aan om naar zo'n gehucht als Bethlehem te trekken Maar dit is juist de fout in deze wereld: ieder zoekt steeds naar Wereldse schoonheid. Wij moeten Bethlehemgangers worden, want Bethlehem is het. tussenstation. Vanaf dit stadje leidt de weg naar de eeuwige vreugd van het Hemelse Jeruzalem. Laten wij allen doen zoals de Wijzen en de herder (rijk en arm) deden, naar de stal van Bethlehem gaan om het Kind te ontdekken. De heer B. Th. Dikkes sprak vervol gens over „Hoelang bent U nu al naar B°thlehem reizende?" De dienst werd afgewisseld met declamatie van de h*er J. Nieuwenhuis en muzikaal omlijst door de heer W. Houweling. VERVOLG VAN „POTASCH EN PERLEMOER" Zondag 18 dezer wordt in de Leidse Schouwburg één enkele voorstelling ge geven van „Potasch en Perlemoer met vacantie", een vervolg van „Potasch en Perlemoer". een van de grootste succes sen van het gezelschap van Johan Kaart, dat zich reeds vele jaren op het pro gramma handhaaft. Johan Kaart voert de regie en vertolkt tevens de rol van Perlemoer. terwijl Johan Boskamp als zijn compagnon fungeert. Verder werken o.a. mede Tilly PerinBouwmeester, Ingeborg Winkler. Cilly Bach. Matfhieu van Eysden en Willem Faassen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Doet. examen Ned Recht mej. F. J. Houwing (Den Haag) en de heer H Keuzekamp (Voorburg); Cand. ex Ned. Recht mej. I. E. den iTex (A'dam): Mej. E. Vos (Den Haag); A M. J. Gorter van (Den Haagi; mej. E. Badon Ghijben (Breda): mej. M L. A. Labouchére (Zeist): mej. E. H. I van Gulik (Groningen): mej. C. E. M. j de Goederen (Den Haag»; mej. A. Th. Matlung (Den Haag»; mej. M. E v. d. I Tas (Den Haag»; mej J. van Lith (Den Haag»; mej. H. J. Tempelaar (Dor- drecht) en de heren L. J. Brinkhorst (Den Haag): N. H. Biegmah (Utrecht»; P Stigter (R'dam»; W A J M. de Ne- rée tot Babberich (Vught»; G C. Kok (R"dim>: R. M. Smits <Den Haag): J. j Th. Hartjes (A'dam»; J van Suchtelen OegstgeestCand ex Godgeleerdheid de heren E. Zorn (Den Haag) en K. H. I Meijer (Den Haag). nar uit te beelden. Hartelijk heeft men voorts moeten lachen om de leden van I de lijfwacht Ping, Pang en Pong I Janneke v. d. Veer had de rol van j Prinses Meidag voor haar rekening ge nomen. De heer Broers wa sde tolk van alle aanwezigen toen hij alle spelers en I speelstertjes dankte voor de welgeslaag de opvoering. Mevr. A. Verbiest Schlagwein, die de leiding van de to neelclub heeft en mevr. Sieval kregen bloemen aangeboden. Tot slot zij nog vermeld dat muzikale medewerking werd verleend door „The Came Breakerc". „Ons Eiland" 1 Juli a.s. bestaat deze actieve vereniging tien jaar is nog steeds op de goede weg! Accountant stond terecht Wegens verduistering te Leiden en Alphen Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Ju stitie vanochtend geëist tegen een 58- jarige accountant te Utrecht, die op be schuldiging van verduistering in dienst betrekking van f. 21.140 voor de Utrecht se Rechtbank moest terechtstaan. De verdachte gaf toe in de jaren 1950 —'55 gelden afkomstig van contributies van leden van een vereniging van han delaren in bouwmaterialen, rayon Leiden en Alphen, te hebbben achtergehouden in plaats van ze aan' de penningmees ter af te dragen. Zijn verweer was, dat zijn werkzaamheden voor deze vereni ging meer tijd vergden dan het aantal dagen waarop zijn salaris was gebaseerd, terwijl ook de reis- en verblijfkosten de begroting te boven zouden gaan. De verhouding tussen de verdachte en het bestuur van de vereniging was niet al te best en had zelfs tot gevolg, dat j de pennigmeester zich genoodzaakt voel de af te treden. Omdat de accountant I bang was voor zijn ontslag, pleegde hij geen overleg met het bestuur omtrent een eventuele verhoging van zijn sala ris. Contróle door het hoofdbestuur bracht aan het licht, dat er een tekort was van circa 21 mille. In zijn requisitoir zeide de officier van Justitie dat verdachte's verweer z.i. niet opging, omdat zijn salaris op een vast bedrag was gefixeerd, terwijl hem toch ook vergoeding van reis- en verblijfkos ten werd toegestaan. Hij was van me ning dat voor het beschamen van ver- dachtes vertrouwenspositie een strenge straf op zijn plaats was. De raadsman mr Hooft Graafland, belichtte uitvoerig de tweeslachtige ver houding die er had bestaan tussen het bestuur van de vereniging en zijn cliënt. Enerzijds moest, laatstgenoemde zelf standig controleren of door de leden prijsovertredingen waren begaan, ander zijds was hij voor zijn salaris van het bestuuur afhankelijk. Toen door intensie vere contróle verdachtes werk was uit gebreid, had hij overleg moeten plegen, doch de minder prettige verhouding met het bestuur had hierbij een rol gespeeld. Pleiter verzocht de rechtbank er rekening mee te houden, dat er een civiele procedure aanhangig is ge maakt. voor een tegenvordering door cliënt van circa 18 mille. Hij bepleitte een gecombineerde straf voor de ver dachte. die een blanco strafregister heeft en een goede staat van dienst. Uitspraak 23 December. jaap Stotijn tijdens zijn directie (Foto LX)./Vin Vliet Ongewone restauratie De circa 28 meter hoge schoorsteen van de melkfabriek Den Hollander aan het einde van de Celebesstraat wordt op het ogenblik door de slopersfirma Bin nendijk afgebroken. Reeds Woensdag middag bleek, dat de schoorsteen waar van de fundering ernstig was verzakt, elk ogenblik in elkaar kon storten. De bewoners van enkele huizen aan deze straat moesten met grote spoed hun wo ningen ontruimen. Met spanning sloe gen zij de verrichtingen van een jonge man die de wankele toren besteeg gade. Stuk voor stuk werden de stenen van boven af losgebikt en reeds om tien uur in, de avond was de schoorsteen tot op de helft afgebroken. Het ligt in de bedoeling de fundering geheel te restaureren en daarna de schoorsteen weer op te trekken. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij Koninklijk besluit is aan dr H. J. A. Duparc, wetenschappelijk medewerker bij het Mathematisch Centrum te Am sterdam. opdracht verleend tot het geven I van onderwijs in de wiskunde aan de 1 Rijksuniversiteit te Leiden; voorts is aan I I dr D. A. van Krevelen, directeur-genees- j j heer van de pedologische kliniek „Cirum" 1 opdracht verleend om in de faculteit der j geneeskunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de kinderpsy- chiatrie. De spoorwegwerken in beeld Voor een groot aahtal belangstellen den, o.w. de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot en ir F. Schaly hij heeft, zoals bekend, een groot aandeel in de verwezenlijking der Leidse Spoor wegwerken heeft de Leidse cineast, de heer Herman Kleibrink, gistermiddag in „De Lakenhal" de door hem opgeno men film over deze werken vertoond. Kleibrink is een uitstekend vakman. Zijn plaatjes zijn bijna altijd haar scherp; hij weet hoe hij de camera moet hanteren. Hoewel wij dan ook niets van zijn filmische prestaties willen afdoen, vraagt deze film, welke een uur in be slag neemt, niet alleen om commentaar en geluid, doch ook om de schaar, die het aantal meters film drastisch zal reduceren. Want Kleibrink heeft niet kunnen vermijden, dat deze film op den duur wat eentonig wordt, al waren deze werken in wezen dan ook. als men in aanmerking neemt, dat men jarenlang niets anders gedaan heeft dan heien, betonijzer vlechten, zand- en beton storten etc. Toch zijn wij van mening, dat, indien Kleibrink zich verstandige beperkingen oplegt, met deze film een interessant en waardevol document voor Leiden bewaard blijft. Bovendien is het gewenst, dat Kleibrink ook financieel in staat moet worden gesteld om zijn product van geluid en commentaar te voorzien. Het zal de film zeker ten goede komen! Na een korte pauze vertoonde de heer Kleibrink nog een film over de schoon heid van het Hollandse duinlandschap. De heer H. van Woudenberg, voorzit ter van de plaatselijke Bioscoopcommis sie, welke commissie deze filmmiddag had aangeboden, sprak een inleidend en slotwoord. Militairen hadden een vrolijke avond Het heeft de militairen van de Kok- school gisteravond niet aan amusement ontbroken. In de cantine van de Doe lenkazerne er was geen plaats onbe zet zette het gezelschap van André Carrell hen een cabaretprogramma voor dat klonk als een klok. André Carrell was er met zijn conferences en schets jes, waarbij hij in Marianne v. d. Bergh een goede tegenspeelster vond, uitste kend in. Dit was humor in topvorm! Voor het muzikale element zorgden deze avond Willy Ré. een charmante accor- deoniste. die zeer veel muziek in haar vingers heeft, het duo Salberti. dat in goede zang de militairen meenam naar operetteland en het Majoko-trio. terwyl Tonny Schifferstein de piano-partij voor zijn rekening had genomen. Geza menlijk slaagden zij er ten volle in de aanwezigen een vrolijke avond voor te zetten. Uitbreiding Groene Kruiscentra IN 1956 OMGEVING HERENSINGEL 1957 HAAGWEGKWARTIER? In het gebouw aan de Middelweg werd gisteravond onder leiding van dokter J. C. Meyboom een ledenvergadering ge houden van het Groene Kruis. Na lezing en vaststelling van de notu len der Juli-vergadering kwam de begro ting voor het jaar 1956 in behandeling. De penningmeester, de heer J. D. van Wingerden, gaf een toelichting bij de ge raamde lasten en baten; de administra teur beantwoordde enkele door de leden gestelde technische vragen over de boek houding. De begroting, die een duidelijk beeld geeft van de omvang van het werk der vereniging, werd met algemene stemmen aangenomen. De aan de .beurt van aftreding zijnde bestuursleden, t.w. A. J. van Nienes en de heer J. C. Meyboom, werden herkozen. Vervolgens deed de vobrzitter enkele mededelingen. In de vacature ontstaan door het ver trek van zuster Jezeër is voorzien. Het beheer van het magazijn der verplegings- artikelen, de hoogtezonbehandeling en een onderdeel der administratie wordt sinds 15 October verzorgd door zuster E. Danser. Het bureau aan de Middelweg wordt steeds meer het centrale punt van het werk. Aanvragen van de artsen komen daar binnen en worden telefonisch door gegeven aan de zuster van de wyk waar de patiënt woont. In 1956 zal de gemeente overgaan tot stichting van een gebouw in de nieuwe wijken achter de Herensingel; in 1957 volgt zo mogelijk een wijkgebouw in het Haagwegkwartier. De nieuwe wijkverpleegster zuster P. van Egmond. heeft haar functie 15 Juli aanvaard. Zij is thans belast met de wijkverpleging in de binnenstad. Enkele leden gaven deze avond enige nuttige wenken inzake de te voeren pro paganda. Het bestuur zal hier de volle aandacht aan schenken.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3