Wordt woningproductie 70.000? LIKDOORNS WONDEROLIE Alg. Vergadering V.N. beveelt de toelating achttien landen aan Strijd om de leiding van Labour kan nog heel spannend worden Met een enkel woord PRONONCE Agenda su VRIJDAG 9 DECEMBER Vervolg van Pag. 1 Raad voor de Woningbouw (ingez. Med.-adv.) De regering is niet van mening, dat door de instelling van de Raad voor de Woningbouw van „tal van mensen kost bare tijd" zou worden opgeëist zonder vooruitzicht van een duidelijk nut. Deze Raad zal zich bij zijn arbeid splitsen in een aantal sub-commissies, die speciale onderwerpen met betrek king tot het vraagstuk van de productie verhoging zullen onderzoeken en uit werken. De kans, dat de Raad een kapstok zou worden, waaraan de proble men worden opgehangen, blijkt reeds hierom uitgesloten, omdat het vraag stuk van de woningnood een zaak is, die de mens zozeer raakt en bezighoudt, dat men zich daarvan niet los kan maken. Het is bepaaldelijk niet de bedoeling om de afdoening van aanhangige vraag stukken aan te houden totdat de Raad zich daaromtrent zal hebben uitgespro ken. Het werk van de Raad zal alleen een stimulerende invloed mogen hebben, geen stagnerende. Productieverlies door weer De vraagstukken, samenhangend met productieverlies door ongunstige weers omstandigheden, zijn reeds een jaar lang onderwerp van overleg tussen de minister en de werkgevers- en werkne mersorganisaties. De resultaten van de proef te Rijs wijk zullen volledig ter besohikking staan van deze in te stellen „Commissie Weersinvloeden". De ervaringen in andere landen met doorwerken in de wintermaanden kun nen niet zonder meer in ons land bruik baar worden gemaakt wegens andere kli maatomstandigheden en andere bouw methoden. Bij het experiment in Rijs wijk zal getracht worden de productie verliezen ten gevolge van lichte en ma tige regen, sneeuwval, vorst tot circa 3 graden, dooi en dagen met weinig dag licht. te verminderen. Hiertoe zullen or ganisatorische maatregelen alsmede so- siale en technische voorzieningen ge troffen worden. Systeembouw De bevordering van de systeembouw in de grote steden geschiedt mede om door een geregelde afzet van een flinke omvang een zekere mechanisatie en ra tionalisatie te kunnen bevorderen. Als het experiment in de grote steden tot aanvaardbare resultaten leidt, is de mi nister bereid ook aan andere gemeenten cnntingentsfaciliteiten voor arbeidsbe sparende bouw te verlenen. Voor het zgn. „houtrijke huis" blijken r.u reeds afzetmogelijkheden te bestaan. De plannen voor dit huis zijn thans het stadium van proefuitvoering genaderd. Bouwprogramma Verdergaande beperkingen binnen het bouwprogramma ten behoeve van de woningbouw zou andere belangen, zoals volksgezondheod, onderwijs, enz. zodanig treffen dat dit onder de huidige om standigheden niet verantwoord voor komt. De sector industrie en de sector han del en verkeer overschreden in dit jaar zeer aanzienlijk de geraamde bedragen. De bouw in laatstgenoemde sector wordt thans weer binnen de perken van het bouwprogramma gebracht. Bij de indus trie ligt dit moeilijker. Met het oog op haar nationale en in ternationale positie is het voor de in dustrie een levensnoodzaak om ge bruik te maken van de kansen, die de conjunctuur biedt. Uitstel van ver nieuwingen en uitbreidingen is uit de zen hoofde al niet verantwoord. De minister meent echter dat bouw van cantines, fraaie kantoren e.d. niet tot de essentieel en meest urgente werken behoort in deze sector. Hij wijst er op dat het juist in de industriesector mo gelijk moet zijn de gebouwen te ont werpen in materialen en constructies, die geen beroep doen op de meest schaarse vakarbeiders: de metselaars en stucadoors. Plannen, die hiermede ernstig rekening houden, zullen met voorrang worden behandeld. Aandeel overheidsbouw Een onjuiste voorstelling van zaken noemt de minister de berekening van prof. dr H. J. Witteveen, dat de over heid haar eigen bouwcapaciteit niet beperkt. Prof. Witteveen heeft bere kend, dat de overheid op een bouw programma 2 rnrr-fard 628 milloen be steedt, dit is ruim 30%. Volgens de minister geven deze cjj- fers geen spoor van bewijs dat de overheid zich in haar eigen gebouwen- programma niet beperkt. De samen stelling van het bedrag van 628 mil- lioen is namelijk aldus: weg. en wa terbouwkundige werken, inclusief sub sidies aan derden 268 millioen, subsi dies voor gebouwen 275 millioen. ge bouwen voor de centrale overheid 85 millioen. Van de 275 millioen aan subsidies is 230 millioen bestemd voor de woning bouw, derhalve Juist voor die categorie van bouwwerken, terwille waarvan een beperking van de bouw van andere ge bouwen wordt gevraagd. Op het bedrag van 268 millioen voor weg- en water bouwkundige werken kan de overheid niet bezuinigen; aangezien deze sector nog niet aan beperkingen onderhevig is. Bezuiniging is dus slechts mogelijk op de 85 millioen, die is uitgetrokken voor gebouwen voor de centrale overheid. Deze 85 millioen hebben o.m. betrekking op de bouw van boerderijen, voorname lijk in de N.O.-polder, technische hoge school, staatsmijnen, P.T.T., ziekenhui zen, universiteiten en andere gebouwen voor de overheid. De verdere ontsluiting van de N.O.- polder moet gesynchroniseerd worden met de Zuiderzeewerken, het P.T.T.- programma is reeds aanzienlijk be snoeid, evenals het uitbreidingspro gramma van de universiteiten. De post voor andere overheidsgebouwen is met f 16 millioen ten opzichte van het wensprogramma (240 millioen gulden) reeds uitermate laag gesteld. Nieuwe wetten De ontwerpen voor een nieuwe wo ningwet en voor een wet op de ruim telijke ordening zullen nog dit jaar of in het begin van het volgend jaar worden ingediend. Er zal een invoe ringswet komen, waarin o.m. de over gang naar de nieuwe wetgeving wordt geregeld. Een ontwerp daarvoor zal zo spoedig mogelijk na de andere wets ontwerpen worden ingediend. (Ingez. IMedefl.-Aflv.) a an* w*. VERWIJDERD MET Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillend* benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U veel ellende (56) Het laat zich aanzien, dat het rapport van de commissie krotopruiraing en sa nering in het begin van 1956 gereed zal komen. Een door de werkgroep „eigen woning- bezit" uitgebracht rapport zal op korte termijn worden gepubliceerd. Een rege ling tot bevordering van het eigen wo- ningbezit, die ten dele is gebaseerd op de aanbevelingen van genoemde werk groep, is momenteel bij de regering in overweging. Huren, subsidies, onderhoud Na de reeds getroffen maatregelen om tot een lagere huur voor nieuw gebouw de of te bouwen woningwetwoningen te komen, wenst de minister op dit ogen blik niet verder te gaan Deze maatre gelen zijn; het calculeren van de huur prijzen op basis van een rentevoet van tenminste 3.5%, de verhoging van de woningwetbijdrage en de mogelijkheid om in bepaalde gevallen verlaging van de grondbelasting aan te wenden voor huurverlaging. De gemiddelde jaarlijkse bijdrage voor Woningwetwoningen bedraagt mo menteel ongeveer f. 340 per woning. De minister acht het huidige verschii tussen het huurpeil van oude en nieuwe woningen aanvaardbaar. Het huurpeil van thans gebouwde woningwetwoningen blijkt ongeveer op 170 a 180% te liggen, vergeleken met die van voor de oorlog, dat van oude woningen bedraagt in middels ruim 150. Niet het lage huurpeil, maar het be perkte aantal beschikbare bouwvakar beiders is de belangrijkste rem op de totstandkoming van meer woningen. Ook met het in ons land gevoerde huurbeleid kan kwalitatief een opti male woningproductie worden bereikt, mits de subsidiepolitiek op dit beleid is afgestemd. Van 1 September t/m 15 November 1955 werd voor 248 woningen een verzoek tot huurverlaging wegens on geschiktheid voor bewoning ingediend. In dezelfde periode werden in 387 ge meenten 2013 verzoeken ingediend tot vervallenverklaring van de 5% huurver hoging wegens verwaarloosd onderhoud. In de overige gemeenten waren op 15 November dergelijke verzoeken niet ontvangen. Van de mogelijkheid om in geval van verwaarlozing te worden Vrij gesteld van betaling van de jongste huurverhoging wordt dus slechts in ge ringe mate gebruik gemaakt. Bouwvakarbeiders Het aantal bouwvakarbeiders is niet exact aan te geven, aangezien het aan tal ai^beiders, dat zich in een jaar bij het bouwbedrijf voegt en het aantal, dat zich daaraan onttrekt, teneinde in een andere bedrijfstak werkzaam te zijn, in de tienduizenden loopt. Het aantal ge- emigreerde bouwvakarbeiders bedroeg in de jaren 1950/1954 in totaal ongeveer 7300. Hieronder zijn ook begrepen grond werkers, straatmakers, woningstoffeer- j ders en andere beroepen, welke slechts I bij een zeer brede interpretatie onder het bouwbedrijf kunnen worden gere- I kend. Een nadere specificatie is over de vijf jaren niet beschikbaar. Wel is ech- I ter bekend, dat bij het aantal bouw- I vakarbeiders, dat in 1953 In Moskou vriest het 35 graden Het is thans in Moskou zo koud, als het in jaren niet geweest is. De tempe ratuur daalde in de nacht van Donder dag op Vrijdag tot 35 graden onder nut! Het gemeentebestuur van Moskou heeft via de radio doen mededelen, dat de scholen gesloten zullen worden, wan neer de temperatuur overdag beneden 25 graden onder het vriespunt daalt. Hitlietenstad gevonden in Anatolië (Turkije) In Midden-Anatolië (in West-Tur- kije) is een volledige wijk van een Hittietenstad uit de i5de of 16de eeuw vóór Christus ontdekt. De resten werden gevonden bij opgravingen op 7 km ten Zuiden van Konja. de oude hoofdstad van het Seldjoekeiïrijk De onderzoekers, onder leiding van prof. Sedat Alp van de universiteit van Ankara, troffen een stuk weg aan, dat vier meter breed was (de Romeinse we gen waren voor zover bekend zelden meer dan twee meter breed) en bestraat met tegels, die rustten op een aantal grondlagen van verschillend materiaal. In de resten van de huizen langs de weg, zijn graankorrels, amandelen en stukken brood gevonden, alsmede een massa huishoudelijke voorwerpen. Voorts zjjn overblijfselen van een groot paleis uit dezelfde tijd opgegraven, dat twee of drie verdiepingen geteld heeft en waarvan de vertrekken uit kwamen op twee grote binnenhoven. In een der vertrekken bevond zich een badkuip, die kunstig bewerkt was. Men acht de'vondsten van zeer groot belang voor de reconstructie van de geschiede nis van de beschaving der Hittieten. Engeland ontkent afspraak wel Formosa over veto tegen nieuwe V.N. - leden De Algemene Vergadering van de V.N. heeft Donderdeg de Veiligheids raad verzocht achttien landen tot de wereldorganisatie toe te laten. Zij keur de een resolutie goed van de Speciale Politieke Commissie, waarin de Veilig heidsraad gevraagd wordt, de verzoeken om toelating van landen „waaromtrent geen kwestie van hereniging rüst", teoverwegen. 52 landen stemden voor de resolutie, twee stemden tegen en vijf onthielden zich. De tegenstemmers zijn (Nationalistisch-) China en Cuba, blanco stemden de V.S., Frankrijk, België, Griekenland en Israël. De stemming komt volledig overeen met die van Woens dag in de Speciale Politieke Commissie. Bericht van N.Y. Times De vergadering begroette de uitslag van de stemming, die door voorzitter José Maza werd bekend gemaakt, met applaus. Nadat de vergadering van de assemblee was opgeheven werd bekend gemaakt, dat de Veiligheidsraad Zater dag bijeen zal komen In het debat dat aan de stemming voorafging herhaalde Ohina zijn bezwa ren tegen de toelating van vijf Commu nistische landen onder de 18 Candida- ten, doch dreigde niet opnieuw met een veto tegen de toelating van buiten- Mongolië. De Sovjet-Unie heeft zich op het standpunt van „alles of niets" gesteld. Engeland heeft Donderdag ontkend, dat er een „afspraak" zou bestaan met Nationalistisch China, waarbij de Chi nese nationalisten zou zijn aangeboden hun verblijf in de Verenigde Naties te Morrison weliswaar de oudstemaar zijn concurrent Gaitskell jonger en bekwamer Partij-program zal terdege herzien moeten worden (Van onze correspondent in Londen) De strijd om de opvolging van Attlee als leider van de Socialistische partij kan spannend worden, wtant Morrison noch Gaitskell aijn in de positie elkaar de voorrang te geven. Morrison maakt als oudste leider aanspraak op de troon, maar zijn reputatie heeft de laatste tijd door zwakke speeches in het Lagerhuis veel geleden. De vurige jonge en uiterst bekwame Gaitskell, die kanselier van de schatkist (Minister van Financiën) was, lijkt wel de beste kansen te maken hoe wel het gevoel voor hiërarchie zich on getwijfeld zal doen gelden. Het nog al tijd in de partij sterk heersende wan trouwen tegen intellectuelen, zal zich misschien ook wel tegen Gaitskell laten hetwelk in totaal 1490 was, ongeveer 700 timmerlieden waren, 130 metselaars, 240 schilders en 55 stucadoors. In België werken momenteel ca 1000, in Duitsland ca 3000 Nederlandse bouw vakarbeiders. Van deze laatsten blijken circa 2500 arbeiders reeds gedurende 10 jaren of langer in Duitsland werk- emigreerde,1 zaam te zijn. BINNENLAND De vereniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor meer uitgebreid Lager Onderwijs in Neder land zal op 22 en 23 December ln de Rivlerahal ln Rotterdam haar algemene vergadering houden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de bewlnds- regeling Nleuw-Gulnea. Gistermiddag zijn op het vliegveld Ypenburg de eerste twee Sabre" nacht- Jagers aan de Kon. Luchtmacht overge dragen. De overdracht geschiedde op In formele wyze en Juist een dag voor de officiële overdracht van de eerste „Thun- derstreak" Jager-bommenwerper aan de Kon. Luchtmacht op de vliegbasis Volkel. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben aan ae daarbij betrokken gemeente besturen voorgesteld verscheidene grenzen van gemeenten in het Westland te corri geren. opdat enkele ongewenste toestanden tot het verleden gaan behoren en boven dien voor enkele gemeenten mogelijkheden voor woningbouw en andere voorzieningen worden 'getroffen. Door de postadministratie van de Ned. Antillen zijn ter gelegenheid van de Jaarvergadering 1955 van de Caralblsche Commissie op Aruba, 2 bijzondere post zegels (zonder toeslag) uitgegeven. De frankeerwaarde der zegels bedraagt resp. 15 en 25 cent (Ant..Crt.). De verkoopprijs hier te lande bedraagt resp. 30 en 50 cent (Ned. Crt.). De zegels zullen van 10 Dec. 1955 tot 15 Februari 1956 aan de phllate- llstenloketten verkrijgbaar zijn. Gistermiddag is de 3-Jarlge Jacobus Pastor, ln de Eerste Rozendwarsstraat te Amsterdam overreden door een personen auto. Het jongetje overleed vrijwel onmid dellijk. Onverhoeds stapte het kind van het trottoir, zodat de chauffeur van de auto, die volgens de politie zeer rustig reed. geen kans meer zag een aanrijding te voorkomen. BUITENLAND Het Britse leger in Kenia deelt mede. dat de afgelopen zes maanden bijna 3000 leden van de Mau Mau zijn gedood of gevangen genomen. Verwacht wordt, dat de stryd tegen de Mau Mau nog lang zal duren. De turbines van het vroegere Duitse slagschip „Gnelsenau" zullen binnenkort weer draaien maar dan ver landinwaarts om licht en energie op te wekken voor een technische school ln de Poolse stad Czen- stochowa ln Opper-Sllezië, aldus Radlo- Warschau. Een straaljager van het type „Javelin", op de Bi" - °P op het eiland Wight neergestort. De piloot die noL is Donderdi Britse geheime lijst staat, i een experimentele vlucht De Hoge Commissaris voor de Vluch telingen van de Verenigde Naties, de Nederlander mr G. J. van Heuven Goed hart, is Donderdagavond uit Londen in Oslo aangekomen. In de Noorse hoofdstad zal hem Zaterdag de Nobelprijs voor de vrede 1954 worden overhandigd, die aan zijn organisatie is toegekend. Mr Van Heuven Goedhart werd op het vliegveld ontvangen door de voorzitter van de com missie voor de Nobelprijs voor de Vrede, Gunnar Jahn, de Nederlandse ambassadeur ln Oslo en leden van de Nederlandse ge meenschap. Nabij Kauai, een van de Hawail-eilan- den, is een tweemotorige bommenwerper van de Amerikaanse Marine verongelukt. Zeven van de tien inzittenden heeft men niet kunnen redden. Britse geleerden hebben een oplos sing gevonden voor het stofprobleem in katoenspinnerijen, aldus is meegedeeld aan de Britse vereniging van onderzoek in de katoenindustrie. Bij het afschieten van Japans vuur werk. die zeer ontplofbare stoffen bevat ten. zijn op verscheidene plaatsen in Ma- lakka elf personen om het leven gekomen. De politie en de douane zijn een onderzoek op grote schaal begonnen. Zij reizen steden en dorpen af om winkeliers en burgers tot het afgeven van het gevaarlijke vuur werk te bewegen In een straat ln de Sicillaanse stad Catania is plotseling een diepe scheur ontstaan, waarin een paard is gestort. De onmiddellijk aangerukte brandweer heeft het dier nog niet kunnen vinden en even min heeft men de diepte van de kloof kunnen peilen. De huizen ln de omgeving worden ontruimd. In Lake Geneva, ln de Amerikaanse staat Wisconsin, heeft een inbreker 100.000 dollar uit een bank gestolen, nadat hij negen bankemployé's bij de deur had op gewacht en deze één voor één in de brand kast had opgesloten. De premier van de Federatie van Rhodesië en Nyassaland, Lord Malvern, heeft Donderdag verklaard, dat de Federa tie Immigranten uit andere landen dan Engeland welkom zal heten. De immigran ten zouden evenwel bereid moeten zijn goede Rhodesianen te worden, daar het Britse karakter van het gebied thans be vestigd was. Frankrijk zal Tunesië een gewapende politie van 1500 man toestaan ln plaats van 500 man, zoals eerst- ln de be doeling lag. Een viermotorig Italiaans ïynvllegtulg met de Italiaanse minister van Defensie aan boord, kwam gisteren in Shannon (Ierland) aan met slechts twee werkende motoren Bij de landing sprongen twee banden. De eerste motor weigerde op een afstand van 300 mijl van Shannon en de tweede op 30 mijl. Het vliegtuig was op weg van New York naar Rome. De passa giers. die geen van allen letsel opliepen, hebben hun reis in een ander toestel voortgezet. Leiders van de Britse vakvereniging van mijnwerkers hebben Donderdag in Londen besloten voor de ongeveer 700.000 mijnwerkers onmiddellijk een nieuwe loonsverhoging te eisen van een pond (tien gulden) per week. Dit zou de ge nationaliseerde industrie komen te staan op een nieuwe uitgave van ongeveer 35 millioen pond sterling per Jaar, boven de 40 millioen per jaar die zou voort vloeien uit reeds eerder gedane eisen tot het verbeteren van de arbeidsomstandig heden in de mijnen. De prijs van kolen, gas en licht zou hoger worden. De beweging van Poujade, de „Unie voor de verdeglging van winkeliers en handwerkslieden" (anti-belasting-bewe ging) heeft besloten om in de meeste departementen candidaten te stellen voor de komende Franse verkiezingen. Poujade zelf is geen candidaat. Naar AFP uit Const^ntine (Algerije) meldt, heeft de politie een bende opge rold. die sinds Mei een aantal bomaansla gen en een twintigtal moorden of moord aanslagen zou hebben gepleegd. De politie arresteerde 19 personen tussen 18 en 30 jaar. Volgens de politie hebben de gearresteerden volledig bekend en zelfs de namen van hun medeplichtigen genoemd. Ook wapens en springstoffen zijn in beslag genomen. Binnenkort zullen op Cyprus Britse bommenwerpers worden gestationneerd die ln staat zijn atoombommen te vervoeren, aldus heeft de minister van Luchtvaart, Lord Lisle and Dudley, Donderdag in Londen meegedeeld. Hij zei dit bij zijn terugkeer in de Britse hoofdstad van een inspectiereis langs Britse luchtbases in het Verre- en het Midden-Oosten. Volgens Amerikaanse persberichten heeft een Jager van het type ..Crusader", van de ..Chance Vought". de vorige maand sneller gevlogen dan 1050 mijl per uur (1680 km). Troepen van het Argentijnse leger en de luchtmacht hebben op bevel van de f:ouverneur het hoofdbureau van politie n Mendoza, de hoofdstad van de Andes- provlncle van dezelfde naam. waar een nationalistische samenzwering verijdeld is. bezet. In een officiële verklaring heette het. dat de provinciale politie „alle ken merken van het Peronistische bewind be houden had". De hoofdinspecteur van politie is afgetreden en voorlopig vervangen door een luitenant-kolonel van het leger. Een woordvoerder van de West-Duitse regering heeft Donderdag berichten uit Parijs tegengesproken, volgens welke West- Duitsland de West-Europese Unie zou hebben verzocht of het een grotere Marine kon vormen dan krachtens de Parijse ver dragen geoorloofd is. „Alleen financiële redenen zij-n reeds voldoende om ons af te houden van het bouwen van meer dan torpedojagers dan ons quotum is", zo zeide hij. kon zich met een valscherm het leven redden. De „Javelin", een straaljager met deltavleugels, geschikt voor gebruik onder alle weersomstandigheden, kan naar ver luidt een snelheid bereiken van 1120 kilo meter per uur. Bijna zonder ruchtbaarheid is ln Dusseldorf het loonconfllct in de staal industrie bijgelegd. Twee weken geleden I gingen de ondernemers en de vakbonden uiteen zonder overeenstemming, hoewel het aanbod der ondernemers slechts enkele Pfennlge onder de gestelde eisen bleef. De ondernemers doofden het staklngsvuur door hen aangeboden loonsverhoging van twaalf Pfennlge per uur te betalen. ZIJ gaven de arbeiders bovendien nog Kerst toelagen van de helft van een maandloon. De neger Joseph Nicholas Osborn. die steeds heeft volgehouden, dat hij ln 1814 als slaaf In Kentucky (V.S.) is geboren, U Cincinnati overleden (141 Jaar). Prins Albert van België is na een i aan het station hartelijk verwelkomd tocht van enige weken door de V.S. werd door de leden van de Belgische in Brussel teruggekeerd, waar hij*Koninklijke familie. Van links naar t echts ex-Koning Leopold. Prins Albert. Prinses Liliane en Koning Boudewijn. gelden, maar hij is uit angst voor Bevan aanvaard door de vakbeweging, die in de Labour par tij nog altijd de toon aan geeft. Attlee gaf de duidelijke wenk, dat hij tegen Morrison's opvolging was toen hy onlangs verklaarde dat het thans de beurt was van de jonge generatie. Attlee's aftreden is verhaast niet al leen door zijn gezondheidstoestand, maar ook door de noodzaak voor de partij om, na de jongste verkiezings nederlaag, de eigen malaise te overwin nen. Zolang het leiderschap op losse schroeven stond, kan er moeilijk sprake zijn van partij-eenheid, die zo dringend nodig is Indien Morrison gekozen wordt, zal over een paar jaar, bü de al gemene verkiezingen, vrijwel zeker de ellende opnieuw beginnen. Als Gaitskell dè grote man wordt en hij kan zich handhaven, lykt de kans groter, dat de partij zich zal herstellen. Personen alleen kunnen de Lahourpar- tij echter niet over het dode punt heen- heipen. Veel zal er in dit opzicht af hangen van de herziening van het party programma, waaraan op het ogenblik met man en macht wordt gewerkt. De verkiezing van de fractie-deider moet geschieden bij absolute meerder heid van stemmen. Indien er drie candi daten zijn, geLük wor>t verwacht en door geen hunner die meerderheid wordt be haald, valt de derde man af en vindt een herstemming plaats. Op die manier won Attlee het twintig jaar geleden van Morrison. Volgende week Woensdag zal de beslissing vallen. (Ingez. Med.-Adv.) Uw adres voor BETERE NYLONS V. VRIJDAG Haagweg 14: Vogelshow Avlbus". IV2 uur nam Stadszaal (kleine zaal)Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschbol. Spr. G. J. Captijn over „Nieuwe materialen". 8 uur namiddag. Schouwburg: Ned. Ver. van Vervoer personeel. Kon. Ver. „Lltteris Sacrum" speelt „Een bakersprookje". 8 uur nam. Pieterskerk (koor): Avondmaalsviering, 7.30 uur nam. Rapenburg 61: B v d. Meer spreekt over de psychische actualiteit der mythe. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweglng. 8 uur nam. Rijksmuseum van Volkenkunde: Excur sie Inst. voor Arbeiders-Ontwikkeling. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG. Haagweg 14: Vogelshow „Aviibus". St Antonlus Clubhuis1 Jaaruitvoering Accordeonver. D.V V 8 uur nam. 't Huls „Over 't Hoff' (Gerecht 10). Receptie 25-1arlg bestaan. 3V2 uur nam. Kam. OnneslaboratoriumRondleiding Kon. Ned Natuurhistorische Ver 2V2 uur nam Stadszaal (foyer): Receptie Toneelver. „Tot Ieders Genoegen". 810 uur nam. Stadse»al (grote zaal) Feestavond Alg. Bedrijfsgroepen Centrale 8 uur nam Schouwburg: Kon. Vei „Litterls Sa crum" ..De vrolijke vrouwtjes var Wind sor" 7'A uur nam. Den Burcht: ..De Speeldoos" speelt ,,'n Wespennest" 8 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm.10 uur nam. ZONDAG. Haagweg 14: Vogelshow ..Avlbus". Steenscbuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. Stadszaal: Cabaretavond Supportersver. „Vrienden van U.V.S.". 8 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling ,,De Zanger" 10 uur voorm.6 uur nam. Lldo-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. Film over Zuid-Afrika. 10.30 uur voorm. MAANDAG. De Doelen: Leidse Amateur-fotografen- verenlglng, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret ..De Kat van huis" 8 uur nam. DINSDAG. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret .De Kat van huls" 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal) Ned. Chr. Reis- ver. Filmavond firma van Houten. 8 uur nam. rekken in ruil voor de belofte de toela ting van nieuwe leden niet door een veto te blokkeren. Een woordvoerder van de Nationalis- tisch-Chinese delegatie bij de Verenig de Naties heeft het bestaan van zulk een afspraak eveneens ontkend. De „New York Times" had in een ar tikel verklaard, dat de Nationalistisch- Chinese regering in Taipeh de toelating van Buiten-Mongolië tot de V.N zou goedkeren in ruil voor de garantie dat Nationalistisch Ohina niet voor 1957 uit de Verenigde Naties zou worden gezet. Volgens dit Amerikaanse blad moest op deze „afspraak" nog slechts de goed keuring worden verkregen van „de hoogste kringen in Londen", alvorens zij formeel aan de Nationalisten zou kunnen worden voorgelegd. (Gisteren heeft men over deze kwestie van toelating van achttien nieuwe V.N. leden „In Vogelvlucht" in ons Blad kunnen lezen Red. L.D.). Vervolg van Pag. 1 Paul van Kempen f Steeds heeft hem als ideaal voor ogen gezweefd dirigent te worden, hij is in dit onvermoeide streven op bijzonder succesvolle wijze geslaagd. In Faul van Kempen verliest ons land een grote figuur, die bij voortduring een opmerkelijke energie en activiteit ont plooide. In oorlogstijd deed Van Kempen echter door zijn Duitse sym pathieën afbreuk aan de erkenning, die men hem voordien algemeen toe droeg. De A.V.R.O. herdacht De heer J. M. van Overvest, hoofd van de afdeling ernstige muziek van de AVRO heeft gisteravond voor de AVRO Paul van Kempen herdacht. „Het heengaan van deze blijmoedige, onvermoeibare kunstenaar betekent een groot verlies voor velen", zo zeide de heer Van Overvest o.m. „In de eerste plaats voor het artistie ke apparaat, waarop hij van 1949 af zijn stempel heeft gedrukt; het Radio Phil- harmonisch Orkest, waarvoor geen moeite, geen zorg hem teveel was. Een verlies ook voor zijn talrijke toehoorders in binnen- en buitenland, voor de Omroepverenigingen, voor wie hij ge durende zes jaren zulk een uitgebreid en hoogstaand orkestrepertoire verzorg de. De AVRO gedenkt met dankbaar heid zijn toewijding, zijn artistieke be zieling. waarmee hij grote programma projecten voorbereidde en verzorgde, zoals een Bruckner- en een Mahler- cyclus. Vooral de werken van deze laatste componist hadden zijn grote liefde en menigeen zal zich zijn Mahler- vertolking herinneren, waarmee hij dit jaar tijdens het „Holland-festival" dankbaarheid en bewondering oogstte". Om de verering van Paul van Kem pen voor Mahlers werken werd het herdenkingswoord gevolgd door een fragment uit diens Eerste Symphonie. De opname hiervan werd enkele maan den geleden gemaakt door het Radio Philharmonisch Orkest onder Paul van Kempens directie, waarop hij met zoveel genoegen terug zag. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr A. Klasens over „De longs te opgravingen in Egypte". 8 uur nam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Spr urof L. S. Palmer over de menselijke vooruitgang en bestemming. 8 uur nam. DONDERDAG Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret „De kat van huls", 8 uur nam. Geref. Kerk Oude Vest: Heropening ge restaureerd kerkgebouw 7.45 uur nam. Wljkgebouw Levendaal: Kerstfeestviering Ned. Chr. Vrouwenbond, 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): „Con Amore" voert Welhnachtsoratorium uit van J. S. Bach, 8 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor. „Ik wil mijn kind terug" (Die Ratten), 18 Jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Het meisje van buiten" (The country girl), 14 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lldo. „Attila", 18 jaar. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind", 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Rex. „De wraak van het monster", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus „De 7e sluier". TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteeg 251: Ten toonstelling foto's Plm van Os. Werk dagen 25 uur nam (Tot 10 December). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Ryn, Nieuwe Rijn 18. Telefoon 20523 en de Doeza- Apotheek. Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Telef.26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) -»i I Helsinki sneeuw nauw 1 -13 1 Stockholm onbewolkt wnw 6 -5 0.1 Oslo onbewolkt wzw 5 -2 0 Kopenhagen. licht bew. wnw 9 1 0.5 Aberdeen eeh. bew. windstil -2 0.4 Dublin zwaar bew. zw 8 11 12 Londen motregen zw 6 7 Amsterdam regen bul zzw 6 4 1 Brussel zwaar bew. zw 4 3 0 Parijs mist z 4 3 0 Bordeaux mist zzw 2 3 0 Grenoble ijzel windstil -1 0 Nice zwaar bew. nw 5 7 0 Berlijn zwaar bew. w 5 2 0 1 Frankfort nevel zzw 3 -2 0.1 München zwaar bew. windstil 1 1 Zürlch mist windstil 2 O Genève mist windstil -1 0.3 Locarno ceh. bew. windstil 8 0 Wenen licht bew. w 4 0 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 0 0 Rome geh. bew. zzo 2 11 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2