Wordt woningproductie 70.000 p. j. Parijs tien dagen lang diplomatiek centrum van liet Westen WEERBERICHT Nieuwe wetten zijn op komst Nieuw verdelingssysteem wordt ontworpen Opening conferentie Overlijdensacte van „geest van Genève" wordt getekend Aan onze souvereiniteit over Guinea valt niet te tornen Van Kempen: groot dirigent na operatie overleden 94ste Jaargang VRIJDAG 9 DECEMBER 1955 No. 28700 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Haagse redacteur) Aan de Memorie van Antwoord inzake de begroting voor het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting ontlenen wy dat opvoering van de woning productie boven 70.000 woningen per jaar voor de komende jaren niet a priori is uitgesloten. Daartoe zal echter de productiviteit in het bouwvak zo hoog mogelijk moeten worden opgevoerd. Voor het komende jaar mag een aantal van 70.000 woningen redelijkerwijze worden geraamd. Dit getal geeft een productievolume aan, niet het aantal gereed komende woningen. De ervaring van de jaren 1954 en 1955 heeft wel duidelijk aangetoond, dat reeds een productie van 65.000 a 70.000 woningen per jaar alleen is te verwezen lijken bij een tot het uiterst opgevoerde belasting van de arbeids- en materialen- markt en bij een drastische afremming in verschillende andere sectoren. Dit deelt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. Hij verklaart daarin verder elke toeneming van de bouwactiviteit te zullen benutten voor de woningbouw en zo mogelijk het aantal woningen boven de 70.000 op te voeren. Als mogelijkheden daartoe ziet hij systeem bouw, continuïteit in de woningbouw, serieproductie, planning van de bouw, standaardisatie en normalisatie van onderdelen, besparing op metselsteen en stucadoorwerk, ver doorgevoerde mechanisatie en het doorwerken bij koude en slecht weer. Decentralisatie Het systeem van verdeling van wo ningen over provincies en gemeenten blijkt in de practijk niet te voldoen. Dit systeem zal worden vereenvoudigd. De toe te wijzen woningcontingenten zul len meer worden aangepast aan de bouwcapaciteit per provincie of per streek. Daartoe zal het Rijksgoedkeu- ringsbeleid sterker worden gedecentra liseerd, zodat de woningbouw beter kan worden afgestemd op de actuele si tuatie op de arbeidsmarkt. Voor 1957 en volgende jaren zal daar om een ander verdelingssysteem moe ten worden ontworpen. De voor 1956 reeds toegewezen contingenten zullen gehandhaafd blijven, met de aanwezi ge centrale reserve zal de aanpassing aan de bouwcapaciteit worden be werkt. De migratieregeling zal per 1 Januari vervallen. De aanspraken op migratieverrekening over 1955 zullen echter nog worden gehonoreerd. In afwijking van de thans gevolgde methode om de woningcontingenten voor een periode van 3 jaar toe te wijzen zal het noodzakelijk zijn voor 1957 een een jarige verdeling aan te houden. Dit staat mede in verband met de komende woningtelling, waardoor gegevens be Morgen om 12 uur De Nederlands-Indonesische confe rentie zal morgen om twaalf uur wor den geopend met een zitting in de grafelijke zalen op het Binnenhof in Den Haag. De voorzitters van beide delegaties zullen een openingsrede uitspreken. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken en voorzitter van de In donesische delegatie, mr Anak Agoeng, Gde Agoeng, die vandaag uit Djakar ta op Schiphol wordt verwacht, zal morgenochtend voor de aanvang van de conferentie een beleefdheidsbezoek brengen aan minister-president dr Drees. Naar aanleiding van berichten uit Djakarta dat in het daar uitgegeven .communiqué wordt gesproken van Ge- nève als plaats van de conferentie, is in Den Haag meegedeeld, dat deze plaats aanduiding geen onderdeel vormt van de gezamenlijke Nederlands-Indonesi sche verklaring over de komende confe rentie. De plaats van de conferentie zal in gezamenlijk overleg door de ministers worden bepaald, aldus werd hier aan toegevoegd. De Indonesische delegatie leden zullen tijdens hun verblijf in Den Haag logeren in hotel De Wittebrug. Bromfietser gedood DADER REED DOOR Op de weg tussen Zaandam en de Hembrugpont is tegen halfzes een vrachtauto aangehouden, die gistermid dag op de provinciale weg nabij Wor- merveer een 68-jarige bromfietser bij het achteroprijden heeft aangereden. De bestuurder bleek te zijn een 60-jarige man uit Amsterdam, chauffeur van een Amsterdamse bierbrouwerij. De auto is in beslag genomen. De be stuurder, die bekend heeft de aanrij ding te hebben veroorzaakt, kon er geen verklaring voor geven waarom hij, zonder zich om zijn slachtoffer te be kommeren, was doorgereden. De bromfietser is gistermorgen in het ziekenhuis te Zaandam overleden. De bestuurder van de vrachtwagen be vindt zich in arrest. Hij had op ongeveer 200 meter van de plaats van de aanrij ding gestopt en was vervolgens, na uit zijn portier te hebben omgekeken, door gereden. schikbaar zullen komen, die gebruikt kunnen worden voor de verdeling van het jaar 1957. Waarschijnlijk zal ook na dat jaar, met een systeem van een eenjarige verdeling worden doorgegaan, omdat daardoor een gevoeliger aanpas sing aan de steeds wisselende factoren, die de productie beinvloeden, mogelijk zal zijn. Bovendien zullen daardoor de fouten, die aan ieder systeem kleven, niet telkens gedurende 3 jaren worden herhaald. De minister overweegt verder om ook voor werken beneden de f. 10.000 weer een Rijksgoedkeuring in te voeren. De bevoegdheid tot het verlenen daarvan zou dan worden gedelegeerd aan de gemeentebesturen. Deze zouden dan in staat zijn zelf onnodige bouw en verspilling van arbeidsuren en mate rialen tegen te gaan. Een grotere uniformiteit op het ge bied van de gemeentelijke bouwverorde ningen, althans voorzover het de tech nische bepalingen betreft, acht de mi nister gewenst. Besloten is om aan arti kel 22a van de Woningwet uitvoering te geven, teneinde de noodzakelijke gelijk makingen van een aantal technische be palingen te bewerkstelligen. Een daar op betrekking hebbende algemene maat regel van bestuur is in voorbereiding. Reeds zijn een aantal andere maat regelen ter bevordering van een snellere woningproductie in het stadium van concretisering gekomen, zoals bevorde ring van de mechanisatie in het bouwbe drijf. garantie van meerjarige afzet, be vordering van arbeidsbesparende metho den, bij traditionele bouw, bestrijding van schadelijke gevolgen van weersin vloeden. O Slot op Pag. 2 Amsterdamse Bank: agiobonus 25 plus 12 dividend In de gisteren gehouden vergadering van de Raad van Commissarissen der Amsterdamsche Bank is besloten aan een binnenkort te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over te gaan tot de uitkering van een bonus van 25 uit de agioreserve in de vorm van nieuw uit te geven aandelen, ten volle delende in de winst over het boekjaar 1955. Het aandelenkapitaal der Amsterdam sche Bank zal door deze uitkering van bonusaandelen - die door de aandeel houders belastingvrij kan worden ont vangen, wijl zij immers ten laste van de agioreserve wordt verstrekt - toenemen van f. 70 millioen tot f. 87.5 millioen. Voorts wordt voorgesteld het dividend over het boekjaar 1955 over het tot f. 87.5 millioen vergrote kapitaal te be palen op 12 waarvan 2 ter keuze van de houder in contanten of in aan» delen, delende in de winst over 1956 en volgende jaren. Kent U hem nog? De filmkomiek Buster K eat on. die triomfen vierde in de tijd van de stomme film. de man met het stalen gezicht, waarop nooit het kleinste spoortje van een glimlach te ontdekken viel. K eat on in gezelschap van een van zijn huis dieren kort voor hij dezer dagen met een ernstige ziekte in een ziekenhuis werd opgenomen. (Van onze correspondent in Parijs) Met ingang van gisteren, Donderdag, vormt Parys, tot en met 17 December, weer het middelpunt van diplomatieke besprekingen, die op verschillend niveau en in verschillende combinaties gehouden zullen worden. De serie beraadslagingen werd gisteren geopend met een bijeenkomst van de zogenaamde „standing group", waarin Amerika, Engeland en Frankrijk met hoge militairen vertegenwoordigd zijn. Vandaag, Vrydag, zouden zich bij dit trio de chefs van de staven der overige twaalf Atlantische landen voegen en van volgende week Dinsdag af zal dit gezelschap dan nog eens worden uitgebreid met de diplo maten van de permanente NAVO-raad, waarin voor ons land jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud-Gouverneur-Generaal van Ned.-ïndië, zitting heeft. Al die besprekingen hebben tot doel de grote conferentie voor te bereiden, die volgende week Donderdag begint en waaraan door de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Financiën der vijftien Atlantische landen zal worden deelgenomen. Van hun aanwezigheid in Parijs zullen intussen de zeven ministers van de West-Europese Unie Engeland, Frankrijk, Italië. West-Duitsland en de Benelux-staten gebruik maken om volgende week Woensdag hun specifieke problemen (zoals de Saarkwestie) ook nog eens te bestuderen en tenslotte zullen de Westelijke Grote Drie Amerika, Engeland en Frankrijk eveneens nog wel eens een eigen woordje willen wisselen. Hoop op een accoord over ontwapening verdwenen De opzet van de grote NAVO-confe- rentie, die dus medio volgende week ge opend wordt en die twee dagen zal du ren. is de jaarbalans op te maken en de richtlijnen uit te stippelen, waarnaar verder gestreefd zal moeten worden. Twee punten, die overigens nauw met elkaar verband houden, zullen in het middelpunt van de besprekingen *en de belangstelling staan: de mislukking van de jongste conferentie van Genève en het bezoek, dat de Canadese minister van Buitenlandse Zaken onlangs aan de Russische regering heeft gebracht. In diplomatieke kringen wordt verwacht, dat het reis-verslag van de Canadese minister de ervaringen van zijn drie col lega's Dulles, MacMillan en Pinay in Genève volledig zal bevestigen. Men zal stellig tot de conclusie komen, dat op een principiële koerswijziging van de Europese politiek van het Kremlin niet langer mag worden gehoopt. De geest van Genève is dood en begraven en in Parys zal nu de overlijdensacte worden opgesteld en van de vijftien mi nisteriële handtekeningen worden voor zien. En men zal de consequenties aan vaarden, dat het niet alleen wenselijk, maar zelfs urgent moet heten ten op zichte van West-Duitsland een duidelij ker en strakker gemeenschappelijke lijn te trekken. Vooral van militaire zijde zal er zeker krachtig op worden aangedrongen de Duitse herbewapening te versterken en te versnellen. Tot voor de laatste conferentie van Genève kon men wel eens een zeker onderscheid constateren tussen woorden die. soms door dezelfde ministers, in en buiten de NAVO (Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie) gesproken werden. Dat accentverschil was vooral bij de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles nog al eens opmerkelijk. Terwijl sedert de zomerbyeenkomst van de vier regeringsleiders in Genève, de leuzen van toenadering en ontspanning werden hoog gehouden, bleef men in Atlantische krin gen uitermate sceptisch, want men was bevreesd, dat de militaire inspanningen verwaarloosd zouden worden. Men zal nu zeker weinig moeite meer hebben zowel binnenskamers als naar buiten die in zichten zuiverder te coördineren. Met de geest van Genève is tevens de hoop ver dwenen, dat met de Russen op dit mo ment een accoord over enige vorm van ontwapening gesloten zou kunnen wor den. t erklaring minister Kernkamp: (Van onze parlementaire redacteur) In antwoord op de vraag van de heer De Graaf (K.V.P.) of de regering MINISTER KERNKAMP nog eens wil verklaren, dat Neder land op het standpunt staat, dat er voor discussie over Nieuw-Guinea, met wie ook geen plaats is. zei minister Kernkamp gisteravond in de Tweede Kamer: „Hoewel geheel ten overvloe de ben ik gaarne bereid nogmaals uitdrukkelijk te verklaren, dat Neder land er aan vasthoudt, dat het in feite en rechtens de souvereiniteit over Nieuw Guinea uitoefent totdat de inwoners van het land in staat zyn over eigen toekomst te beslissen. Ook op de a.s. ministersconferentie met Indonesië blijft de regering onveran derd van dit standpunt uitgaan.'' Hoewel de minister de heer De Graaf wilde toegeven, dat om politieke redenen een snelle ontwikkeling van Nieuw-Gui nea gewenst is. maakte hij er op attent, dat in het geestelijke belang van de bevolking geleidelijkheid vereist is, ter wijl de economische ontwikkeling nu eenmaal tijd kost. Degenen die aan dringen op spoed, zien de bezwaren van overhaasting over het hoofd en mis kennen de enorme moeilijkheden. De regering kan bovendien Nieuw Guinea niet tot ontwikkeling brengen zere er medewerking van particulier kapitaal. Er is een tekort aan personeel, maar het aantal beschikbare arbeidskrachten is voor de naaste toekomst voldoende en de kwaliteit is stijgende, hoewel men geen Europese maatstaven moet aanleg gen. Indien voor de uitvoering van be paalde werken werving van arbeids krachten buiten Nieuw Guinea nodig is, zal de regering niet schromen daartoe de gelegenheid te openen en daarbij is dan natuurlijk ook plaats voor Tndiscbe Nederlanders. Men moet echter niet aandringen op een geforceerde ontwik keling. De voorbereiding van twee stichtingen voor landbouwkundig on derzoek en van landbouwbedrijven, verkeert in een gevorderd tadium Bij de totstandkoming van het drie jarenplan om de toen bestaande ach terstand in te halen, is men naar de mening van minister Kernkamp te op timistisch geweest. Daarom heeft hij zelf steeds gesproken van een streef- plan. Er kan niet worden gezegd, dat de achterstand in de uitvoering gedu rende het eerste jaar, zal worden in gehaald in de twee volgende jaren. Waarschijnlijk is het niet. Een aantal Nederlandse maatschap pijen heeft belangstelling voor de aan getroffen nikkel- en kobalt-ertsen op Nieuw Guinea. Uranium is er nog niet gevonden. De moeilijkheden om personeel te werven zijn in Nieuw Guinea niet moei lijker dan in Nederland. Op een enkele uitzondering na gelukt het personeel te krijgen. Na korte replieken werd de begroting voor Overzeese Rijksdelen zonder hoof delijke stemming aangenomen. De Koninklijke Marine kreeg er weer een mijnenveger bij. Op de werf „De Noord" te Alblasserdam is de „Naaldwijk" overgenomen van de bouwers en in dienst gesteld. Het moment waarop de Nederlandse due kleur wordt gehesen. Enige regen De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Overv.u;end zwaarbewolkt met nu en dan enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. Over het algemeen hogere temperaturen, vooral in de nacht, (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 December Zon op: 8.38 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 4.49 uur; onder: 14.08 uur. Hoogwater te Katwjjk te -f 0.42 en 12.39 uur. Dit nummer bestaat oit 12 pagina's Eens eenvoudige jongen uit Zoeterivoude De bekende dirigent Paul van Kempen is gistermiddag op ruim 62-jarige leeftijd in de .Ziekenverpleging" aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar hij gelijk gemeld sinds enige tijd verpleegd werd in verband met eeq leveroperatie, overleden. Levensloop Met Paul van Kempen is. eenmaal een eenvoudige jongen uit Zoeterwoude. een der grootste dirigenten van de tegen woordige tijd heengegaan. Paul van Kempen werd te Zoeter woude geboren op 16 Mei 1893 en stu deerde. na aanvankelijk leerling geweest te zijn van de Leidse muziekschool ..Toonkunst", viool aan het Amsterdam se Conservatorium. Voor de eerste keer trad hij op 13-jarige leeftijd als solist op en toen hij 17 was, kreeg hij reeds een aanstelling als eerste violist bij het Concertgebouworkest. Zes jaren daarna aanvaardde hij het eerste-concertmees- terschap in Posen en later in Dort mund. Allengs ging van Kempen zich steeds meer toeleggen op dirigeren. In 1932 werd hij eerste dirigent van de Dres- dener Philharmonic, welk orkest onder zijn sublieme leiding wereldvermaard heid kreeg. Sedertdien heeft hij de lei ding gehad van enige Europa's grootste opera-instellingen (Berlijn. Aken, Bre men) en orkesten. De laatste jaren leidde hij een groot aantal concerten van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Radio Philharmonisch Orkest in Hilversum en langdurige tour nees ondernam hij vooral in Italië. Frankrijk en Duitsland, waarnaast hij in verschillende landen in internationale muziekfestivals optrad. Ieder jaar leid de Van Kempen te Siena (Italië) de vermaarde internationale dirigenten cursus en ook de dirigentencursus van de Ned. Radio Unie stond in 1955 onder zijn leiding. Groot formaat Paul van Kempen, stammend uit een gezin van 13 kinderen, is er een voor beeld van, hoe men. dank zij noeste vlijt en vanzelfsprekend begiftigd met PAUL VAN KEMPEN het nodige talent, uitgroeien kan tot een persoonlijkheid en dirigent van groot formaat. Zijn inspirerend voor beeld was by voortdi ring prof. dr Willem Mengelberg, die hij bewon derde. 0 Slot op Pag. 2

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1