Huidige kiesstelsel in Frankrijk is aanfluiting van de democratie ZIJ STAAT HAAR MANNETJE! s1 D1 Gekoppelde partijen later vaak doodsvijanden! Geringe kans voor nieuwe candidaten West-Duitsland houdt zich hezig met de gevangenen van Breda 94ste Jaargang Donderdag 8 December 1955 Derde Blad No. 28699 flneez. MML-Adv.) (Van onze Parijse correspondent) Er zal dus in Frankrijk op 2 Januari a.s. worden gestemd voor een nieuwe Nationale Vergadering of Tweede Kamer. Het algemeen ver afschuwde systeem der lijstkoppelingen zal de basis vormen voor die verkiezingen. Deze week zullen de nationale partijbesturen onderling hun coalities sluiten, welke door dat systeem worden voorgeschreven. Door die politieke huwelijken-zonder-voorwaarden zal de uitslag van de verkiezingen voor een ruim deel tevoren worden bepaald. Daarin schuilt dan ook de immoraliteit van dit stelsel, dat een aanfluiting is van de democratie. Frankrijk is in een groot aantal stemdistricten verdeeld. Men heeft een tamelijk betrouwbaar beeld van die politieke verhoudingen in die verschillende districten. De stemwet van 1951, die, ondanks de alge mene verachting, door de regering-Faure werd aangehouden, bepaalt, dat in een district alle zetels zullen toevallen aan de lijst van een of meer partijen, die de absolute meerderheid van de uitgebrachte stem men heeft verworven. Door die bepaling worden de partijcoalities natuurlijk sterk aangemoedigd. Faure bevordert vorming van w^mmt een Volksfront (als in 1936) I In theorie zouden tegen dat „systeem- van - alle - zetels - voor - de - grootste- mededinger", dat ook in Engeland ge volgd wordt, geen principiële bezwaren hoeven te worden aangevoerd. In een individualistisch land als Frankrijk waar veel te veel partijen bestaan, zou een zekere politieke concentratie er zelfs door bevorderd kunnen worden. De ervaringen na 1951 hebben echter wel duidelijk bewezen, dat dit doel in geen enkel opzicht wordt bereikt en zelfs niet wordt nagestreefd. Het gaat de partijen er uitsluitend om zoveel mogelijk zetels in de wacht te slepen en daarbij spelen de partijprogramma's een secundaire rol. Zodra de zetels binnen zijn, herne men de politici hun vrijheid en de part ners van een gemeenschappelijke lijst ontpoppen zich in het parlement dan niet zelden als eikaars doodsvijanden!!! Nog een groot nadeel Een tweede, niet minder groot, na deel is, dat het fittende parlement door dit systeem krachtig bevoordeeld wordt. En ook dat was uiteraard de opzet. Nieuwe figuren maken hoegenaamd geen kans omdat de partijbesturen de oandidatenldjsten opstellen. Die lijsten worden voor het overgrote deel aange voerd door leden van de afgetreden Ka mer. hoe zwart hun politieke zonden- registers er ook uit mogen zien. Som mige waarnemers voorspellen dan ook al dat de komende Kamer een getrouwe copie van het vorige parlement zal zijn, met een lichte variatie van een dertig op dezeshonderd vierentwintig koppen! Men heeft geen overdreven redenen zich over dat vooruitzicht te veiiheugen Hoe die coalities er in grote lijnen uit zullen zien, is intussen reeds te zeggen. Diefstallen op schepen ZWARE JONGEN GEARRESTEERD Een Nederlander is op heterdaad be trapt bjj een poging tot diefstal in de kajuit van de kapitein van een in de Antwerpse haven gelegen Grieks schip. Het betrof hier een 32-jarige Rotterdammer, oud - zeeman, gewezen bokser en bij de Nederlandse Justitie bekend als een „zware jongen" met een indrukwekkend strafregister. Ge bleken is dat hij reeds meer dan een half jaar als schuimer op de schepen actief was in de Antwerpse haven en dat hij in die periode meer dan fr 200.000 ontvreemdde. Gebleken is dat de man de laatste maanden geregeld van Rotterdam naar Antweipen reisde om daar in de haven zijn slag te slaan. Hij concentreerde zijn activiteit vooral op boten van het Liber ty type, met welker bouw hü blijkbaar goed vertrouwd was. De man ging meestal aan boord wan neer de officieren en de bemanning aan tafel zaten en het dek verlaten was. Op een Noors schip lukte het hem zelfs een brandkast open te breken. Op een andere boot bedroeg zijn buit meer dan fr 60.000. Benoemingen bij de Marine Bij K.B. is met ingang van 1 Januari bevorderd tot Schout-bij-Nacht van ad ministratie kapitein ter Zee van admi nistratie J. Dekker. Schout-bij-Nacht Dekker zal Schout-bij-Nacht T. R. Dee- ler opvolgen als hoofdintendant der Zee macht. Bjj K.B. is met ingang van 10 Ja nuari tijdelijk bevorderd tot Schout-by- Nacht voor de duur dat hij zal zijn be last met de functie van vlagofficier ma terieel Kapitein ter Zee W. J. Kruys. Het ligt in de bedoeling dat Schout-bij- Nacht. Kruys Schout-bij-Nacht H. H. L. Pröpper zal opvolgen, die vice-admi- raal A. de Booy zal opvolgen als chef Marinestaf. Bjj K.B. is met ingang van 1 Januari tijdelijk bevorderd tot Commandeur Ka pitein ter Zee L. J. Goslings, comman dant van het Oefensmaldeel V. Amsterdams woningnood Oplossing in het duister De Amsterdamse wethouder voor de Volkshuisvesting mr R. van den Bergh heeft tijdens de algemene beschouwin gen over de Amsterdamse gemeente begroting voor 1956 verklaard dat men op het ogenblik in Amsterdam in het duister tast ten aanzien van de oplos sing van de woningnood, evenals in vele andere plaatsen van ons land. De oorzaak hiervan is volgens hem niet alleen gelegen in het tekort aan arbei ders en materiaal, maar ook In een gebrek aan voldoende bouwterreinen. Door deze huidige en vele andere toe komstige - onvoorziene - omstandighe den zei spreker het niet te willen wagen een jaar te noemen, waarin de woning nood uiterlijk tot een eind zou zijn ge komen. B. en W. streven er naar het woning- peil op gemiddeld 4000 per jaar gereed gekomen woningen te handhaven. Dit cijfer achten zij reëel bereikbaar onder de tegenwoordige omstandigheden. zonder de minste twjjfel links- georiën teerd. De Ideeën van de Franse revolu tie, de vrjjheid, de gelijkheid en de broe derschap. bepalen nog steeds de gedach ten en vooral de gevoelens van de ge middelde Fransman. Pierre Mendès-France Aanvoerder van „links" (zonder de Communisten Op de rechterflank sluiten de Onafhan- kelijiken of Conservatieven onder leiding van Antoine Pinay, een verbond met de (katholieke* M.R.P. van Teitgen, en de Radicale aanhangers van premier Faure die door hun partij zijn gedesavoueerd. De combinatie beschikt tezamen al om streeks één derde van de Kamer, en mèt de oveblijfselen van het rechtse Gaullisme hopen ze nu zelfs de absolute meerderheid te zullen halen. Dat zou een ramp betekenen. Want het zijn vooral deze kringen geweest die verantwoordelijk waren voor het „im mobilisme", dat het verlies van Indo- China, Dien Bien Phoe, de afzetting van Sultan Ben Joessef, het Noord - Afri kaanse drama en de tragedie in de Saar heeft opgeleverd. Een absolute overwin ning van deze rechtse combinatie zou bovendien in flagrante strijd zijn met de werkelijke krachtsverhoudingen in het land, want Frankrijk is in meerderheid Wat betekent „links"? Links betekend hier: dynamisme en vemieu wings wil. Het ongeluk voor Frankrijk is echter, dat vijf millioen Fransen, gedemoraliseerd door het ste riele en gewetenloze spel der politici, gewend zijn op de Communisten te stemmen. Zolang die stemmen in het parlement in feite ongeldig worden ver klaard, kan Frankrijk alléén door een rechtse meerderheid worden geregeerd. In zekere zin is het dus een levensbe lang voor Faure en Pinay dat die Com munisten niet te veel worden verzwakt, maar wèl geïsoleerd blijven van de ove rige linkse partijen. Intussen heeft de Socialistische partij raad de afdelingen gemachtigd desge wenst lijstverbindingen aan te gaan met de Radioalen van Mendès-France. Ge weigerd is echter ook de Communisten als wapenbroeders te aanvaarden. De vraag is overigens: zal men zich daar in de lagere partijregionen aan houden? Het lijkt ons niet onmogelijk dat er in de komende weken veel poli tiek overspel zal worden gepleegd En het zijn die gevallen van overspel die voor de verrassingen in de uitslag kunnen zorgen. Dreigende gevaren! Een officieel Volksfront valt (nog) niet te verwachten. Maar aan de basis worden, vooral door het gedrag van de regering-Faure, nu krachten ontketend en bevorderd, die op den duur een linkse coalitie met de Communisten zul len bevorderen. Als sterkste partjj, die bovendien door geen enkele morele scru pule wordt geremd, zouden de Commu nisten, evenals in 1936, spoedig de over hand in zo'n Volksfront verkrijgen. De gevolgen zouden onmetelijk zijn voor het hele Westen. Dat is een tweede perspec tief. dat door de komende verkiezingen in Frankrijk wordt geopend. Op wat langere termijn gaat de strijd tussen: „immobilisme" en „Communisme". Inpoldering Lauwerszee ZO SPOEDIG MOGELIJK T De Stichting Noord-Groningen, die thans 26 gemeenten omvat, is onlangs aangewezen als adviesorgaan inzake de plannen tot inpoldering van de Lau werszee. In een eerste interimrapport, dat kortgeleden is aangeboden aan het College van Gedep. Staten van Gronin gen, wordt met klem gewezen op het grote belang van een zo spoedig moge lijke aanpak van het inpolderingswerk. Daarenboven wordt het vraagstuk van de recreatie en enkele daarmee in nauw verband staande aangelegenheden be sproken. ZELFBESCHIKKINGSRECHT ZUID-MOLUKKEN Het lid der Tweede Kamer de heer Oud heeft aan de Minister zonder por tefeuille de volgende vraag schriftelijk gesteld: „Is de regering niet van oordeel, dat de op handen zijnde besprekingen - met de regering der republik Indonesia te vens behoren te worden benut om het vraagstuk van het zelfbeschikkingsrecht der Zuid-Molukken aan de orde te stel len? VIRGINIA éCCAf» Goed nieuws: niéuwe kleurenplaatjes op de binnendoosjes der Croydon- sigaretten! Prachtige illustraties voor het bijbehorende album „ONZE KLM"! Illustreer zélf dit boeiende boek, geschreven door de KLM en boordevol bijzonderheden over het vliegbedrijf. Dit prachtige verzamel-album kost bij elke sigaretten winkelier slechts f 1.95! CIGARETTES (70) —Accenty' Geringe stijging der werkloosheid In de maand November steeg het aantal geregistreerde werkloze mannen van 24.664 tot 31.963 terwijl de bezetting van de aanvullende werken toenam van 5595 tot 8551. zodat de totale geregi streerde arbeidsreserve van 30.259 met 10.255 opliep tot 40.514. Deze stijging moet geheel worden toe geschreven aan het naderende winter seizoen. Het aanbod van bouwvakarbeiders steeg van 4056 tot 6481, veenarbeiders van 1140 tot 1626, landarbeiders van 4572 tot 9784, transportpersoneel van 1582 tot 1792 en losse arbeiders van 6509 tot 8429, in enkele groepen, zoals metaal en handel trad een lichte daling op. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 62.981 tot 60.288. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 3905 tot 3981. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk per soneel daalde van 33.707 tot 32.975. Groot succes voor Van Otterloo Tijdens concert te Washington (Van onze correspondent te Washington) Het concert, dat gisteravond door Willem van Otterloo in Washington ge geven werd, is een groot succes gewor den. De Haagse dirigent leidde daarbij het „National Symphonie Orchestra". Behalve werken van Mozart en Brahms, werd ook het concert voor harp en or kest van de Nederlandse componist Max van Delden uitgevoerd. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. BEËDIGING GOUVERNEUR VAN TILBURG De nieuw benoemde gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, zal morgen door de Koningin ten paleize Soestdijk worden beëdigd. DE vrouwen komen steeds heviger in opmars! Zij laten zich de kaas niet meer van het brood eten, lijken even „mans" als de man. De Eva's hebben in oorlogs tijd zélfs bewezen over nóg gro ter uithoudingsvermogen te be schikken dan de Adams. De tijd is voorbij, dat de vrou wen met een breiwerkje uren lang geduldig in de schoot zaten ze weten wèl van wanten, maar het zijn Andere wanten dan ge denkt Ze kunnen zich met de man nen meten, zowel op sportgebied als in het dagelijks werk. Zó komt het, dat ze op hèèl wat bureaux en bedrijven voor „vol" worden aangezien. Mogelijkheid overwogen van vorming van een Dnits-Nederlandse gratie-commissie (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men houdt zich in West-Duitsland thans bijzonder intensief met de kwestie van de 39 nog In de gevangenis van Breda zittende Duitse oorlogsmisdadigers bezig. Het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat het zich in de onlangs gepubliceerde straf-registers ernstig zal verdiepen. Dit heeft het gerucht doen ontstaan, dat dit ministerie de Nederlandse auto riteiten zou hebben verzocht deze dossiers toe te zenden. Dit is echter onjuist. Op de Nederlandse ambassade in Bonn werd ons medegedeeld, dat het West- Duitse „Auswartige Amt" deze dossiers al ten minste vjjf jaar geleden van de Nederlandse autoriteiten ontvangen heeft. medewerking verleend by het oprichten van Amerikaans-Duitse. Bnts-Duitse en Frans-Duitse revisie-commissies, die de vonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers nog eens grondig bestudeerd hebben. Ten gevolge daarvan zijn reeds enige Duitse gevangenen in vrijheid gesteld. Het ging hierby echter uitsluitend om gevangenen, die in West-Duitsland zelf opgesloten zaten. Het behoeft niet uitgesloten te worden geacht, dat mettertyd ook een Neder lands-Duitse oommissie zal worden ge vormd. In West-Duitsland zyn de laatste da gen van tal van kanten stemmen opge gaan, die van mening zyn dat enkele vonnissen van de in Breda zittende ge vangenen te hoog zyn voor wat zy heb ben misdreven. Dit heeft o.a. ook het tot de Liberale party behorende lid van de Bondsdag, dr Mende, gezegd, die zich al eerder met het geval van de Bredase gevangenen heeft bezig gehouden. Mende verklaarde dat men bü deze gevangenen verschil moest maken tus sen echte misdadigers en degenen, die „het slachtoffer geworden zyn van een overyide na-oorlogse justitie". Mende ging zelfs zo ver te beweren, er van overtuigd te zjjn dat de meeste in Breda zittende Duitsers gratie hebben ver diend!!! Prof. dr Oberlander, de minister voor het Vluchtelingenwezen, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hjj de stukken, die betrekking op de proces sen hebben, graag wel eens zou willen zien om ze op zün gemak te kunnen be studeren. Hjj zei dat hy het zeer zou toejuichen wanneer de aangelegenheid tussen beide landen geregeld zou kun nen worden. Mende met oordeel klaar Een West-Duits sensatieblad, dat da gelijks met meer dan 2 millioen exem plaren over geheel de Bondsrepubliek verspreid wordt, heeft op de eerste pa gina onder een grote kop het nogal op zienbarende bericht gepubliceerd, dat de West-Duitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, nog voor Kerstmis met minister Beyen over de mogelijkheid zou onderhandelen een Duits-Nederlandse commissie in het le ven te roepen, welke zou moeten onder zoeken of enkele van de gevangenen in aanmerking zouden kunnen komen om in vryheid te worden gesteld. „Gratie commissie", „Gnaden Kommission", wordt deze commissie door dit blad ge noemd. Van officiële Nederlandse zyde werd ons medegedeeld, dat een ontmoeting tussen Von Brentano en Beyen voor 24 December niet waarschyniyk wordt ge acht. De mening van Oberlander De drie Westelijke bezettingsmogend- heden hebben al enige tyd geleden him i INDS de komst der suffra gettes is er véél veranderd! Nu moet U niet denken, dat de vrouwen allemaal haar op de tanden kregen, maar ze stAAn er op en wie kan haar onge lijk geven? niet als een soort tweede-rangs wezens beschouwd te worden: daarvoor zijn ze tè yverig, te consciëntieus, te pien ter. Na eeuwenlange achteruitzet ting is het besef thans levendig, dat vrouwen even goed boontjes kunnen doppen als de mannen. Hoewel de laatsten dit mis schien niet altijd even prettig vinden: ze hebben zich eenvoudig bij de feiten naar te leggen. Ze moeten de vrouwen niet als con currenten beschouwen, veeleer als trouwe medewerksters, van wie men niet anders dan plezier kan beleven, mits men de goede verstandhouding weet te bewa ren. E opkomst van de vrouw is buitendien een meevaller, nu er een schrynend te kort aan ariieidskrachten is. Er zullen misschien Andere tyden komen hoewel dat vooralsnog onwaarschijnlyk lijkt maar op 't ogenblik komen we handen tekort en is iedere hand. ook die van de vrouw, welkom. Natuurlijk biyft haar uitein- delüke bestemming de eigen huishouding en als hoogste ideaal het moederschap, maar intussen kan ze niet meer rustig afwachten, zoals dat vroeger het geval was. In deze tydvantem- PQ is iedere dag er èèn en die wil ze uitbuiten, ook om rede nen van prestige: een luilekker- le vent je als in de Eline Vere- periode schuwt ieder meisje-van- stavast, ze zou er zich dood voor schamen zó te leven. DE vrouwen presenteren zich ook veelvuldiger in de ty pisch mannelijke beroepen, zoals de hierby afgebeelde 32- jarige mevrouw Giraud, die er niet tegenop ziet in de hoogste palen te klimmen, om daar alles te monteren, wat voor de elec- trisohe lynen nodig is. Ze nam dit werkje over van haar man, die als gevolg van een val zyn beroep tydelyk vaarwel moest zeggen en ze doet het met ple zier! Nu wil zeker niet iedere man graag z'n vrouw elke dag zo in de lucht zien zweven, maar „nood breekt wet" en het is in elk geval een kranig stukje werk, dat mevrouw Giraud zo vrolyk opknapt. Een halve eeuw geleden zou den we 't allemaal voor onge loofwaardig gehouden hebben wat deze dame daar opgewekt presteert, maar nu de vrouw voor niets meer staat, kan ook dit er wel by! 's Avonds staat ze waar- schynlyk even blymoedig in haar keukentje, om er de spiegeleieren te bakken, die ze na al dat wer ken hard nodig heeft. En misschien heeft ze zélfs nog een ogenblikje tyd voor een romantisch half uurtje met haai man, die nu zielig in z'n stoel moet toekyken, tot hy weer aan de slag kan gaan ELINE VERB en haar vrien dinnen zouden dit niet klaar gespeeld hebben. Zy kwynden vroegtydig weg aan liefdesverdriet of andere deplo rabele psychische zaken. De vrouw van heden denkt daar Anders over: zy stAAt haar mannetje en neemt, als 't nodig s. zyn plaats bést in. Wie er niet tegen kan en de vrouw nog in haar hoekje druk ken wil, rangeert zichzelf uit: hij kan beslist met de moderne tyd niet mee! FANTASIO Eerste Kamer nam ontwerp Kleuteronderwijs aan In de Eerste Kamer beantwoordde minister Cals gisteren de sprekers die het woord hadden gevoerd over het ont werp van wet tot regeling van het Kleu- teronderwys en van de opleiding van leidsters by dat onderwys. In de marge-bepaling zag hy geen onbiliykheid, omdat by overschryding van de marge van 40 geen leidster opge drongen wordt. Men is n.l. volkomen vrij om geen kleuters meer aan te ne men. In de practyk zal het waarschijn- iyk zo zijn, dat men tevoren uitmaakt hoeveel leerlingen er zullen komen. Het weglaten van de marge-bepaling kan volgens de minister zijn Departement ongeveer 5 millioen gulden per jaar meer kosten. De subsidiëring van de opleidingsin stituten ligt steeds voor één jaar vast. In de toekomst kan die subsidiëring mo- gehjkerwys verruimd worden. Wat de kwestie van het godsdienstonderwys be treft, wees spr. er uitdrukkelyk op dat het ontwerp slechts zegt dat „de leid sters kunnen worden aangezocht" voor het geven van godsdienstonderwys". Dit is primair een kwestie die de gemeen ten aangaat. Na de replieken werd het wetsontwerp zh.st, aangenomen, waarop sluiting der vergadering volgde. Schipper door hijs gedood De 55-jarige schipper P. J. Meurs, wilde aan boord van zyn sleepschip „Gré". dat in de Rynhaven van R'dam ligt, een overzwaaiende hijs. bestaande uit pakken cellulose, ontwijken. Hy is daarby gestruikeld en kwam met zyn rug op de kademuur terecht, terwyl een pak cellulose, tegen zyn hoofd sloeg. Hy was op slag dood. Korps Mariniers 290 jaar AANBIEDING VAN GALA-UNIFORMEN Het Rotterdamse bedrijfsleven heeft, tezamen met een vyftal particuliere n. f. 115.000 byeengebracht om het Krrps Mariniers ter gelegenheid van zyn 290e jaardag 220 gala-uniformen te verschaf fen. Dit ..groot tenue" zal op de avond van 9 December op een gala-avond :n de Rotterdamse Schouwburg door de voor zitter van de daarvoor in het leven ge roepen stichting, mr K P. van der Man- dele. de generaal der Mariniers worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5