Vo Albert Heijn P. v. d. A. vreest de gevolgen van de vrijere loonvorming H Voorivaardelijk echter occoord Met een enkel woord Politieke situatie eist een snelle ontwikkeling van Nieuw Guinea J. P van der BLOM Nog lagere Koffie- en Theeprijzen! Minister Anak Agoeng en zijn adviseurs lieden vertrokken Agenda DONDERDAG 8 DECEMBER IN gelvlucht Achttien candidaten ZAL d© organisatie der Verenigde Naties binnenkort 78 leden tellen inplaats van zestig, zoals totnu- toe? Zoals men weet zijn er 51 „oor spronkelijke leden", die aan de confe rentie van San Francisco in Juni 1945 deelnamen en daar het Handvest onder tekenden. Later kwamen er nog negen bij, maar sinds 1950 (toen Indonesië als zestigste lid toetrad) zijn de grote mo gendheden het nimmer eens kunnen worden over uitbreiding van het leden tal. Maar thans is er een Canadees voor stel achttien leden tegelijk de drempel te laten overschrijden: vijf Communis tische en dertien niet-Communistische staten. De beslissing daarover zal spoe dig moeten vallen, want de huidige zit ting der Ver. Naties duurt tot 10 of hooguit tot 15 December a.s., zodat er dus spijkers met koppen geslagen moe ten worden. HET spreekt wel vanzelf, dat het toelaten van een zo gemengde groep veel weg heeft van koehan del: beide partijen hebben water in de wijn moeten doen en dit wordt heel dui delijk, als men de lijst van die achttien candidaten wat nader bekijkt. Zij ver meldt: Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Buiten-Mongolië als Sov jet-Russische satellieten en, als overi gen de volgende dertien landen: Fin land, Oostenrijk, Ierland, Italië, Spanje, Portugal, Lybië, Jordanië, Ceylon, Laos, Cambodja, Nepal en Japan. De „pil", die Amerika met veel moeite heeft geslikt, is Buiten-Mongolië, een zeer uitgestrekt maar dunbevolkt gebied tussen de Sov jet-Unie en Rood-China en in feite een satelliet van Moskou. Met hand en tand hebben de Ver. Staten zich aanvankelijk tegen het plaatsen van Buiten-Mongo lië op het lijstje van de achttien candi daten verzet, maar het Kremlin stelde zich op het standpunt: alle achttien of géén! Tenslotte hebben de Amerikanen ingezien, dat er aan „hun" zijde ook wel enige landen waren, die niet helemaal aan de allerstrengste eisen voldoen: Spanje met name. Als dus de Sovjet-Unie de beide Iberische staten slikte, kon Washington moeilijk in zijn verzet tegen Buiten-Mongolië volharden. Bovendien is een landje als Albanië nauwelijks méér aanvaardbaar dan dat Aziatische steppengebied, waar eenmaal Dzjengis Khan zijn opmars tegen Europa begon. Toch is er nog een (zij het geringe) kans, dat ook ditmaal het toelaten van nieuwe leden schip breuk zal lijden. Want nadat de Ver. Staten zich bij deze „koppelverkoop" hadden neergelegd, bleek, dat Nationa listisch China, d.i. het bewind van Tsjang Kai-sjek op Formosa, tegenstrib belde en te kennen gaf tegen de toela ting van Buiten-Mongolië te zullen op poneren. NU zal men vragen of die stem van Nationalistisch Clhina zo belang rijk is. Dat is ze inderdaad. Want dit land is een van de Grote Vyf (de anderen zijn Amerika, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie), die beslist hun toestemming moeten geven bij de be handeling van dit onderwerp in de Vei ligheidsraad. Die Grote Vijf moeten namelijk eensgezind zijn, anders wordt een voorstel door een „veto" getroffen en men weet, hoe vaak de Sovjet-Unie in het verleden van dit recht gebruik heeft gemaakt! Ook Nationalistisch China, dat officieel nog steeds als „het" China wordt beschouwd ook al be schikt het slechts over het eiland For mosa kan dus door zijn veto de toe lating van de achttien blokkeren. Van de elf leden van de Veiligheidsraad moe ten er zeven vóór zijn en van die zeven moeten derhalve in elk geval de ge noemde Grote Vijf deel uitmaken. Wat zal Formosa nu doen? ET is twijfelachtig of Tsjang Kai- sjek zijn vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad opdracht zal ge ven zijn „neen" uit te spreken. Dat nog altijd Nationalistisch en niet Commu nistisch China tot de Grote Vijf (met hun vetorecht) behoort, is namelyk vooi een groot deel te danken aan de twin tig Latijns-Amerikaanse landen, die een machtig blok in de V.N. vormen. Deze groep is bij voorbaat bijzonder verheugd over de mogelijke toelating van Spanje, Portugal en Italië en deze landen zou den dus bij een veto van Tsjang buiten de deur blijven' Als wraakmaatregel zouden die Latijns-Amerikaanse staten hun tegenstand tegen Rood-China wel eens eerder kunnen laten varen dan, op den duur, het geval zal zijn. Om die re den is het waarschijnlijk, dat Nationa list isch-China. om zijn positie onder de grote mogendheden zo lang mogelijk te handhaven, geen veto zal uitspreken, waarna dus alle achttien mogen binnen treden. Sommige politieke waarnemers zeggen ook, dat die dreiging met een veto alleen gebruikt is uit onderhande lingstechniek. derhalve om de Commu nistische tegenstand tegen de groep van dertien te breken. Hoe dit zij, het ziet er naar uit, dat er eindelijk een oplos sing gevonden is voor een urgent pro bleem, dat het aanzien van de organi satie der Ver. Naties niet ten goede placht te komen. (Van onze parlementaire redacteur). De socialisten bleken gistermiddag bli de behandeling van de begroting van Sociale Zaken in de Tweede Kamer bij monde van de heer Roemers bereid hun partijgenoot minister Suurhoff te volgen on de wee naar een vrijere loon vorming. maar zij vrezen dat deze nieuwe weg zal leiden naar inflatie en •al uitlonen on prijsstijgingen ten koste van de „vergeten groepen". Zij zijn nog altijd van oordeel dat er ruimte is voor een algemene, gelijke loonsver hoging en daarom drong de heer Roemers aan op het spoedig uitbrengen van een tussentijds rapport van de Sociaal-Economische Raad over de vraag of er in 1955 ruimte is voor loonsverhoging. Verschillen in de lonen per bedrijfstak wijzen de socialisten niet bil voorbaat af, maar de heer Roemers waarschuwde dat als deze nieuwe loonpolitiek niet is gebonden aan bepaalde spelregels, er een herstel zal volgen van de vooroorlogse vrije loonpolitiek met alle daaraan verbonden nadelen. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Flet- tero", 17 Dec.; Australië: s.s. „Slbajak". 17 Dec.- Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje"'. 15 Dec.; Chill: vla New York. 15 Dec.- Ned. Antillen: m.s. „Agamemnon" (Oranjestad). 13 Dec., s.s. „Breda" (Wil lemstad), 15 Dec.; Nleuw-Zeeland: vla Engeland. 11 Dec.: Suriname: s.s. „Traja nus". 14 Dec.; Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Oranjefontein'*. 13 Dec. Per 1 December heeft de algemeen penningmeester der K.N.V.V.L., Jhr mr P. O. H. Gevaerts van Slmonshaven. die ge durende 31 Jaar de verenlglngsflnanclën heeft beheerd, zijn functie neergelegd. Hij wordt opgevolgd door jhr D. G. de Graeff, agent van de Nederlandse Handelmaat schappij te 's-Gravenhage; de heer F. Furnée, 'firmant van het bankierskantoor Furnee en Co. te 's-Gravenhage. Is be noemd tot tweede penningmeester der vereniging. De heer W. van Tets is alhier zijn werkzaamheden als Consul-Generaal van Nederland begonnen. Op een persconferen tie verklaarde hij, dat zyn voornaamste streven gericht is op vergroting van de Nederlandse export naar Noord-Ckllfornlë. Dit gebied zendt thans 13 keer zo veel naar Nederland als het van dit land af neemt. BUITENLAND De politiemannen van Newark In de Amerikaanse staat New Jersey zullen wor den uitgerust met radiopetten. In hun uniformpetten zullen radio-ontvangers worden aangebracht, waarmee zh tot op een afstand van 35 km van het hoofd bureau ordere kunnen ontvangen! Spelregels gevraagd De p. v. d. A. is nog steeds voorstand ster van de geleide loonpolitiek zoals deze totnutoe is gevoerd, verklaarde de heer Roemers, maar de aanvallen op dit systeem en het toenemend euvel van de zwarte lonen, hebben de geleide loonpolitiek ondergraven, zodat het te beg-riioen is dat minister Suurhoff heeft gezocht naar een ander systeem, waarvan het. beeld de P. v. d. A. echter nog niet duidelijk voor ogen staat. En men moet geen oude schoenen weg gooien als men nog geen goede heeft. Het voordeel van de geleide loonpo litiek was volgens de heer Roemers, dat de lonen konden worden beheerst ter versterking van onze export-positie, hetgeen de werkgelegenheid ten goede kwam. Door de geleide loonpolitiek zijn sinds 1945 de loon verschillen tussen de verschillende groepen arbeiders kleiner geworden. Zij heeft ook bijgedragen tot beloning naar orestatie, waardoor de productiviteit in de bedrijven is toege nomen. Zii heeft voorts ruimte gescha pen voor nieuwe sociale voorzieningen en het prijspeil is minder gestegen dan in de ons omringende landen. Er wordt wel altijd gezegd dat op algemene loonronden onvermijdelijk evenredige prijsstijgingen volgen, maar na de loonronde van 1 October 1954 zijn de prijzen toch niet. gestegen, zoals de I verdedigers van het beleid van minis- ter Ziilstra met trots hebben vastge steld. Voorwaarden Wanneer wordt overgegaan tot de vrijere loonvorming, dan zal volgens de heer Roemers de eis moeten wor den gesteld, dat dit systeem ook dienstbaar kan worden gemaakt aan de werkgelegenheid. En de onderlinge loonverschillen mogen niet terugval len tot de vooroorlogse verhoudingen. De regeringsinvloed op de lonen wordt echter zeer gering. De regering zal alleen zeggenschap hebben bij het vaststellen van de richtlijnen voor de loonpolitiek, maar geen controle hebben op de toepassing. De P. v. d. A. verzet zich niet tegen ieder ver schil in beloning, maar het ontstaan van die verschillen zal aan bepaalde spelregels gebonden moeten zijn. De P. v. d. A. vreest dat met het systeem van de vrijere loonvorming de lonen juist omhoog zullen gaan in de exportbedrijven, die de grootste win sten maken en dus hogere lonen zullen kunnen betalen. Maar dat gaat ten koste van de exportmogelijkheden. De vrees bestaat ook bij de P. v. d. A.. dat de grootstè loonsverhoging, die een be drijf met dë grootste winst kan verle nen. de magneet wordt die de andere lonen (en prilzen) omhoog zal trekken. Daarbij mag niet worden voorbijgezien dat de lonen van de landarbeiders en van het overheidspersoneel wel achter zullen blijven. Daarom was de heer Roemers bezorgd over de nieuwe weg die minister Suurhoff wil inslaan. Kind van de nood De geleide loonpolitiek beschouwde de heer Stapelkamp (AR) als een kind van de nood. die na de bevrijding heer ste en toen het ging om een rechtvaar dige verdeling van de armoede. Maar nu zijn de omstandigheden veranderd en die vragen een andere loonpolitiek, waardoor de arbeiders hun redelijk aandeel kunnen krijgen in de gestegen welvaart. De loonvorming moet nu weer in de eerste plaats een zaak zijn van het, bedrijfsleven zelf. Verschillen in de lonen prikkelen tot grotere acti viteit en bevorderen de productiviteit, waardoor de werkgelegenheid wordt ge handhaafd. In tegenstelling tot de heer Roemers had de heer Stapelkamp ver trouwen in het verantwoordelijkheidsge voel van het bedrijfsleven. Ei* bestaat geen behoefte aan ongebreidelde loon- acties. De vrijere loonpolitiek zal trou wens moeten worden gevoerd binnen het raam van het in evenwioht houden van de prijzen. Met nadruk drong de heer Stapel kamp aan op de spoedige indiening van een wetsontwerp met de spelre gels voor de vrijere loonvorming. Eveneens drong hij er met klem op aan dat op de beginselverklaring van de regering, inzake de vrijere loon vorming. op korte termijn maatrege len moeten volgen. Er moet niet wor den gewacht op het rapport van de Sociaal-Economische Raad over de vraag of er ruimte is voor loonsver hoging. Daar zou de P. v. d. A. argu menten aan kunnen ontlenen voor een algemene loonsverhoging, waar door de overgang naar de vrijere loonvorming zou kunnen worden ver traagd. want de P. v. d. A. wil blij kens de rede van de heer Roemers eigenlijk eerst een algemene loon ronde en dan verzet zij zich bij voor baat ook niet tegen verschillen in beloning in de bedrijfstakken. Vandaag wordt het debat over de begroting van Sociale Zaken voortge zet. Jean Sibelius 90 jaar Vandaag viert de beroemde Finse componist Jean Sibelius zijn 90ste ver jaardag. Met tal van herdenkingen wordt dit feit in zijn vaderland, zowel als el ders gevierd. Zijn gespannen en veelal boeiende muziek getuigt van het Finse land, waarin sagen en legenden zo'n grote rol spelen. Het romantische ele ment is in Sibelius' ook sterk aanwe zig. Zijn interessante symphonieën hij schreef er zeven worden nog te weinig uitgevoerd, hoewel zij een betere kennismaking stellig ruimschoots ver dienen. In totaal schreef Sibelius 120 werken vooral zijn Finlandia geniet grote bekendheid afgezien van en kele tientallen ongenummerde stukken. Ook als dirigent van het Philharmonisch Orkest van Helsingfors oogstte deze nog immer vitale componist in landen als Frankrijk. Duitsland en België, succes sen. Een groot en strijdbaar man als Si belius. strijdbaar ook om zijn sterk na tionalistische gevoelens, heeft nog tij dens zijn leven de erkenning gevonden, die hij stellig verdient! (Ingez. Med.-adv.) Thans achterstand Van onze parlementaire redacteur) De politieke situatie vraagt spoed met de ontwikkeling van Nieuw-Gui- nca; het moet zo spoedig mogelijk op sterke benen staan, betoogde gister avond de heer De Graaf (K.V.P.) in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Overzeese Rijks delen. Want de regering stelt zich wel ten doel Nieuw-Guinea geleidelijk tot ontwikkeling te brengen, tot het moment waarop de bevolking over eigen lot kan beslissen, wanneer bet land een gezonde culturele en sociale basis heeft en ook economisch zo zal zijn uitgerust, dat het op eigen benen kan staan, maar dat moment heeft Nederland niet in de hand. In die gedachtengang zal men achter ie fei ten aanlopen. De regering kent te weinig gewicht toe aan factoren, die het moment zullen vervroegen. liet was de heer Hazenbosch (A.-R.) toch bezorgd over de achterstand bij de uit voering van het driejarenplan en hij vroeg wat er wordt gedaan om die ach terstand in te halen of althans te voor komen, dat de achterstand nog groter wordt. In weerwil van zijn critiek, wilde de heer v. d. Wetering (C.H.) toegeven, dat er op Nieuw-Guinea veel wordt ge daan. Men moet ook bedenken, dat het land worstelt met tientallen problemen in i^e orde van grootte van Delta-plan nen. Toch vonden de heren Lemuire (ex-K.N.P.) en Cornelissen (V.V.D.) het tempo van ontwikkeling te langzaam. Over te toestanden op onderwijsge bied in Nieuw-Guinea sprak speciaal de heer Stokman (K.V.P.) en ook de h'ren Stufkens <P. v. d. A.). Nederhorst (p. v. d. A.) en Wagenaar (C.P.N.) vroegen de aandacht voor allerlei binnenlandse voor beleid zal daarom met de snelle ont- toestanden. Naar de besliste overtuiging van de K.V.P. is het voor Nederland onmo gelijk met wie ook te discussiëren oter de souvereiniteit van Nieuw-Guinea en de heer De Graaf (K.V.P.) vroeg minis ter Kernkamp nog eens duidelijk te ver klaren dat de regering eveneens dit standpunt inneemt. Vanavond antwoordt minister Kern kamp. wikkeling van de politieke toestand een wedloop moeten aangaan. In een vrijwel lege Kamer kan etn dergelijk betoog eehter weinig indruk maken op een minister. Ook de heer v. d. Wetering (C.H.L.) vond de gedachtengang van minister Kernkamp te theoretisch, omdat daar mee in een te ver verschiet wordt ge keken, terwijl bij de ontwikkeling haast is. Ofschoon geen aanhanger van PERSOONLIJK EN VERZORGD. ZO 0IENT UW KAPSEL TE ZUN U hebt gelijk.wonneer U Uw hoor op Uw eigen wijze wilt drogen en wanneer U von een modern kort kapsel verlangt,dat het Uw type accentueert U hebt bovenal gelijk,wanneer U von mooi-glanzend en charmant-golvend hoar houdt dat alle zorg verraadt» die men oan een kapsel kón geven Haute Coiffure STEENSTRAAT 57 LEIDEN TELEF 21721 bulldozer-politiek van de heer De i KaïlSPlipl' Acleiialler Attlee in adelstand w*j8t lastei af verheven (graaf) (Ingez. Med.-Adv.) Zal de prijsdaling van koffie en thee zich op d 2 wereld markt voortzetten? Niemand kan dit met zekerheid zeggen. Dat bewyst het onregelmatige prysverloop van deze artikelen in de laatste jaren. Wel staat het vast, dat Albert Heyn - zoals ook nu - elke verlaging van de wereldprjjs op de voet volgt en bovendien: met de bekende Boffie Koffie en Thee steeds 10% goedkoper ls dan elk ander kwaliteitsmerk. Zie onze prijzen en overtuig U KOFFIE per pak 250 gram Dessert kwaliteit oranjemerk 214 Eerste kwaliteit groenmerk. 187 bruinmerk 155 THEE 100 gr. pak Goudmerk 94 Zilvermerk 94 Blauwmerk 84 100 gr. pak Groenmerk 78 Roodmerk 74 Geelmerk 67 Kabinet steunt politiek der delegatie De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, die de Indonesische delegatie naar de besprekingen op ministerieel niveau tus sen Nederland en Indonesië zal leiden, is vanochtend met een vliegtuig van de K.L.M. met zjjn adviseurs: Moh. Roem, mr Soebardjo, dr Roestamadji en mr Teng Tjin Leng en de secretaris van Anak Agoeng, Soewardjo, naar Neder land vertrokken. Enkele ministers, hoge functionarissen en leden van het Corps Diplomatique deden het gezelschap uit geleide. Minister Anak Agoeng verklaarde te hopen, dat zijn delegatie de steun zal krijgen van alle Indonesische groeperin gen, opdat de onderhandelingen tot be vredigende resultaten kunnen leiden. Hij verwees naar het gezamenlijke commu niqué, dat gisteren door de Nederlandse en Indonesische regeringen is uitgege ven en zei verder niet te kunnen zeggen, welke resultaten men zal bereiken. „De delegatie wordt ten volle gesteund door De gisteren afgetreden leider van de Socialistische partij in Engeland. Cle ment Attlee. is door Koningin Elizabeth tot „earl" (graaf) verheven: zijn aan spreektitel is Lord Hierdoor heeft Attlee automatisch het lidmaatschap van het Lagerhuis verloren, waarin hij 33 jaar zitting heeft gehad. Ook Churchill had. als gewezen premier, aanspraak kunnen maken op de titel „earl". maar hij gaf er de voorkeur aan lid van het Lager huis te blijven, toen hij zijn premier schap neerlegde. Als ..Sir" kan hij wél in het Lagerhuis zitting hebben. Door de verheffing van Attlee in de adelstand is een tussentijdse verkiezing in zijn kiesdistrict. West Walthamstow, waar hij bij de algemene verkiezingen in Mei (voor het Lagerhuis) een meer derheid verwierf van 9.250 stemmen, nodig geworden. Attlee's zetel in het Lagerhuis is thans vacant. Vandaag. Donderdag, viert de Finse componist Jan Sibelius zijn negentigste verjaardag. Hij heeft o.m. van de West- Duitse president, Heuss, een persoonlijke felicitatiebrief ontvangen. Het Chinese Volksverbond voor culturele betrekkingen met het buitenland en de Chinese vereni ging van musici hebben een telegram ge zonden, waarin wordt medegedeeld, dat ln Sjanghai een serie concerten van Sibelius zal worden georganiseerd. Te Gateshead, in Engeland, is een tussentijdse verkiezing gehouden, nodig geworden door het overlijden van de Socia list, die dit kiesdistrict in het Lagerhuis vertegenwoordigde. Er werd wederom een socialistische candldaat gekozen, namelijk Randall, op wie 13.196 stemmen werdén uitgebracht. Zijn Conservatieve tegencan- didaat kreeg 6661 stemmen. 42.25 procent der kiezers bracht zijn stem uit. tegen 72.5 procent bij de Jongste algemene ver kiezingen. Koning Frederlk van Denemarken zal op 15 December ln het stadhuis van Ko- fienhagen een astronomische klok onthul- en. die ls gebouwd volgens het ontwerp van de in 1945 overleden Jens Olsen. die vfjftlg Jaar aan het ontwerp gewerkt heeft. De nauwkeurigheid van de klok ls bijzon der groot, zij zal per drie eeuwen slechts circa viertiende seconde voor- of achter lopen. Een der raderen, die de omlooptijd van de Poolster aangeeft, draait met een snelheid van één omwenteling per 25.700 Jaar. West-Duitsland heeft de West-Euro- pese Unie gevraagd of het een grotere vloot mag hebben dan op grond van de Parijse overeenkomsten is toegestaan. Het Franse ministerie van Defensie heeft later gezegd, dat Frankrijk overschrijding van de overeengekomen grenzen van de West- Duitse bewapening niet zal goedkeuren. Een speciale ploeg postambtenaren ln Stockholm ls sedert Dinsdagavond uiterst voorzichtig tussen 105.000 postpakken aan het zoeken naar een pakket dat een kilo dynamiet en een slaghoedje bevat. Een gevangene, die was ontsnapt en weer aan gehouden. heeft bekend, dat hij het pakket heeft verzonden aan een vroegere ge vangene. die in Stockholm woont. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Harold MacMillan, heeft Woens dagmorgen de Hoge Commissaris voor vluchtellngenzakeen van de Verenigde Naties, de Nederlander mr G. J. van Heuven Goedhart, ln audiëntie ontvangen. j Mi Van Heuven Goedhart bevindt zich voor enkele dagen ln Londen alvorens zich naar Oslo te begeven, waar hem a.s. Za terdag de Nobelprijs voor de Vrede 1954 zal worden overhandigd, die aan zijn organi satie ls toegekend. De stakende Noorse arbeiders in de vervoersbedrijven hebben Woensdagavond een regeling aanvaard, voorgesteld door de nationale bemiddelaar. Hierdoor is een einde gekomen aan een staking van 12 da gen. die vele Industrieën ln het land heeft stilgelegd en waardoor duizenden woningen van stookolie waren verstoken. Ongeveer 10.000 arbeiders van het wegvervoer en havenarbeiders hebben aan de staking deelgenomen. De Britse Journalisten dreigen met staking als hun salariseisen niet Ingewilligd worden: het bestuur van het Nationale Journallstenverbond heeft het aanbod van de werkgevers als onvoldoende verworpen. De werkgevers hadden salarisverhogingen van 75 tot 122 pond per jaar aangeboden. Twee referendums zullen onder de leden van de Nationale Bond gehouden worden, een over het aanbod van de werkgevers en een over een mogelijk te houden etakl: üng. Bondskanselier Adenauer van YVest- Duitsland heeft Woensdag in de Bonds dag geantwoord op een Socialistische interpeilatie over zijn houding in de zaak-Schmeisser. Deze zaak had betrekking op publi caties van het weekblad „Der Spiegel" in Juli 1952 aan de hand van verklarin gen van een agent van de Franse inlich tingendienst. een zekere Schmeisser alias Levaeher volgens wie de Bonds kanselier en de huidige ambassadeur by de NAVO, Blankenhorn. in de jaren 1948'49 inlichtingen hadden verstrekt aan de Fransen. Adenauer verklaarde Woensdag, dat hij noch Blankenhorn tot een Franse inlichtingendienst behoord hadden. Na tuurlijk hadden in die tijd contacten bestaan tussen Duitse politici en ver tegenwoordigers van de bezettende mo gendheden De Bondskanselier ontkende echter, dat hij ooit aan Blankenhorn had opgedragen aan de Franse agent geheime documenten te verschaffen. Het z.g. plan-Speidel, waarover in „Der Spiegel" gesproken was. heeft nooit be staan, behalve in de verbeelding van de lasteraars, zo zei hij. De Bondskanselier gaf toe, dat de agent „Levaeher" na een keer bij Blan kenhorn gedineerd te hebben, wat ge schenken, zoals chocolade, koffie en cognac, had gezonden. Dat was toen- dertijd gebruikelijk. Blankenhorn had echter nooit geld ontvangen. Wel had „Levaeher" een keer 1.600 mark aan Blankenhorn gezonden, doch dat was voor het verschaffen van documenten over een anti-Communistische organisa tie. die toen in het Roergebied werkte. Alle andere aantijgingen van „Der Spie gel" noemde Adenauer ongegrond. H(j verklaarde, dat hij tijdens het proces te gen „Der Spiegel" zijn aanklacht pas na rijp beraad had ingetrokken, op voor waarde dat de aangeklaagden hun vroe gere verklaringen introkken en de pro ceskosten betaalden. STAKING BIJ MUNMU CURASAO Vakbondsbestuurderen in vrijheid De rechter te Willemstad heeft ver vroegd uitspraak gedaan in de recht zaak tegen de voorzitter van de „United Miners Union' 'op Curasao. J. A. Ste wart, en de penningmeester, P. A. Blasse. De dagvaarding werd op formele gronden nietig verklaard; beide be stuursleden werden in vrijheid gesteld. Zij stonden terecht op beschuldiging van het verwekken van staking onder de werknemers bij de mijnmaatschappij Curagao te Nieuwpoort. De Officier van Justitie had op 30 November tegen de heer Stewart een jaar en tegen de heer Blasse 8 maanden gevangenisstraf geëist. I DONDERDAG Den Burcht: Feestavond Speeltulnver. ,Ons Eiland". 7i uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle „De Keizer van Amerika", 8 uur nam. Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. dr A. A. Kampman over Cyprus. 8 uur nam. Middelwee 38: Ledenvereaderlne „Het Groene Kruis" 8 uur nam Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 u. namiddag. Zulderkerk: Adventsappèl 8 uur nam. Oegstgeest. Patronaatsgebouw: Kunst en Genoegen voert op „Boeven en Madeliefjes". 8 uur nam. Warmond: Hotel .De Stad Rome". Voorlichtingsavond Stichting BedrijfsoD- leldine Bemetel. 8 uur nam. VRIJDAG Haaewee 14: Vogelshow Avibus". 7'A uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ver. van oud leerlingen der Ambachtsschool. Spr. G. J. Captijn over „Nieuwe materialen", 8 uur namiddag. Schouwburg: Ned. Ver. van Vervoers- personeel. Kon. Ver. „Litterls Sacrum" speelt „Een bakersprookje". 8 uur nam. Pieterskerk (koor): Avondmaalsviering, 7.30 uur nam. Rapenburg 61: B v d. Meer spreekt over de psychische actualiteit der mythe. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweglng. 8 uur nam. Rijksmuseum van Volkenkunde: Excur sie Inst. voor Arbeiders-Ontwikkeling. 7 3/4 uur nam. ZATERDAG. Haagweg 14: Vogelshow „Avibus". St Antonius Clubhuls- Jaaruitvoering Accordeonver. D.V V 8 uur nam. 't Huls „Over 't Hoff" (Gerecht 10). Receptie 25-1arlg bestaan. SVfe uur nam. Kam. OnneslaboratorlumRondleiding Kon. Ned Natuurhistorische Ver 2'A uur nam Stadszaal (foyer): Receptie Toneel ver. „Tot Ieders Genoegen". 810 uur nam. Stadseaal (grote zaal) Feestavond Alg. Bedrijfsgroepen Centrale 8 uur nam Schouwburg: Kon. Ver „Llt.terls Sa crum" „De vrolijke vrouwtles var Wind sor" 7% uur nam. Den Burcht: „De Speeldoos" speelt „'n Wespennest" 8 uur nam. Hogewoerd 87: Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm.10 uur nam. ZONDAG. Haagweg 14: Vogelshow ..Avibus". Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm, Stadszaal: Cabaretavond Supportersver. „Vrienden van U.V.S.". 8 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling .De Zanger" 10 uur voorm.6 uur nam. Lldo-theaterInst. voor Arbeidersont wikkeling. Film over Zuid-Afrlka. 10.30 uur voorm. MAANDAG. Schouwburg: K. en O. ABC-cabaret „De Kat van huls" 8 uur nam. Sohouwburg: K. en O. ABC-cabaret „De Kat van huls". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Ned. Chr. Rels- ver. Filmavond firma van Houten. 8 uur nam. Rllksmuseum \an Oudheden: Lezing dr Klasens ovei Le longste opgravingen ln Egypte". 8 uur .iam. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. §pr. orof L. S. Palmer over de menseliike Vooruitgang en bestemming. 8 uur nam. het Kabinet. De politiek, die zij zal vol gen, is door het gehele Kabinet goed gekeurd". Anak Agoeng legde er de na druk op, dat de delegatie zich zal dienen te houden aan de door het Kabinet goed gekeurde politiek. Hoe lang de bespre kingen zullen duren, kon hy niet zeg gen. maar hij hoopte niet lang, „want in Indonesië wacht véél werk, dat afgewik keld moet worden. VERKLARING VAN MOH NATSIR De voorzitter van de Masjoeml, Moh Natsir, heeft verklaard, dat het een ver dienste van het huidige kabinet is, dat het de kwesties rondom de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, die „be vroren" waren, weer op gang heeft ge bracht. De Masjoemi geeft haar volle steun aan de pogingen van het Kabinet in de delegatie. Natsir zeide ervan over tuigd te zijn, dat het standpunt van de andere partijen en groeperingen niet ver van dat van Masjoemi afstaat. Als adviseurs aan de Indonesische delegatie zijn toegevoegd de Indonesi sche ambassadeur in Londen, prof. Soe- pomo, en de Indonesische ambassadeur ln Washington, Moekarto Notowidigdo. Boerderij op Texel afgebrand KINDEREN IN VEILIGHEID Gisteravond ls te Den Buï-g (Texel) brand ontstaan in een boerderij, ge legen in de buurtschap Everstekoog en bewoond door de familie M. Knol. Toen de brandspuiten van Den Burg en de Koog arriveerden, stond de boerderij, die gedeeltelijk met riet was gedekt, reeds in lichter laaie, zodat aan blussen niet te denken viel. De boerderij brandde tot de grond toe af. De vader gelukte het de jongste drie kinderen van resp. 3. 7 en 8 jaar tijdig in veiligheid te brengen. Een zoon van 17 jaar wist een koe het enige vee te redden. De gehele inventaris ging in vlammen op; ook de hooioogst werd een prooi van het vuur. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de brand in de keuken, waar een petro leumlamp brandde, is onstaan. De scha de wordt door verzekering gedekt. BIOSCOPEN: Trianon. Blake helpt een handje" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maan dag 2.30 en 7 uur. Itex. „De schaduw van Zorro" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind" (14 Jr). Dagelijks 2 en 7.30 uur. Lldo. „De verzonken schat" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. Luxor. „De heerser van Ceylon" (14 Ir). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 7 uur. TENTOONSTELLINGEN Prentenkabinet (Kloksteee 25): Ten toonstelling foto's Plm van Os. Werk dagen 25 uur nam (Tot 10 December). De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 13 uur tot Zaterdag 8 uur waargenomen door de Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 20523 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31, Tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, Telef.26274. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a bi 1 s a I P Cci Helsinki sneeuw n 4 -5 0.1 Stockholm onbewolkt wnw 6 -4 0 Oslo onbewolkt n 3 -1 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 11 4 5 Aberdeen licht bew. nw 9 1 1 Dublin zwaar bew. w 2 2 0.3 Londen onbewolkt wnw 2 3 0 Amsterdam onbewolkt nw 8 6 0.6 Brussel onbewolkt w 4 5 0 Parijs nevel WZW 2 8 0 Bo.-deaux mist windstil -0 0 Grenoble mist windstil -5 0 Nice half bew. nw 5 5 0 Berlijn half bew. wnw 10 5 7 Frankfort regen w 3 5 0.2 München regen wzw 8 6 0.1 Zürich nevel zzo 1 -1 0 Genève mist windstil -5 O Locarno onbewolkt zo 2 -3 0 Wenen half bew. nw 10 6 0 Innsbruck licht bew. windstil -5 0 Rome nevel ozo 4 8 0

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 2