„Het zaaltje" een toevluchtsoord voor de Hollandse Kanaal-vissers Eigen sfeer in vreemd land Communistische actie in de Roer wekt onrust bij de Socialisten „Kapitalistische pers" krijgt gelijk van rood blad in Praag! )4ste laargang Woensdag 7 December 1955 Derde Blad No. 28698 de vissers in Dieppe (II) Protestantse gemeente bonwt oecumenisch centrum voor zich en de Nederlanders (Van een onzer redacteuren) Wanneer men in het buitenland verkeert is het altijd prettig even en Nederlander te ontmoeten, of om ons rood-wit-blauw te zien wap- eren. Onwillekeurig zoekt men als landgenoten elkaar op, gaat men aar de plaats, waar men weet dat meer Nederlanders te vinden zijn. lok al kan men nog zo goed met de vreemde taal overweg, het is altijd rettig weer even in een Nederlandse omgeving te verkeren. Hoeveel meer nodig is het voor onze Hollandse vissers, die in Dieppe het •eek-einde doorbrengen, dat zij weten dat zij ergens een plekje hebben raar Nederlands wordt gesproken, waar een Nederlandse sfeer heerst. In Dieppe is die plaats te vinden: in Rue de la Barre is de zaal, waar K Hollandse mannen welkom zijn, lar zij worden opgenomen in een Hol- ndse sfeer, waar het is als in Neder- jid. Rue de la Barre? Ja, inderdaad in Rue de la Barre. Het is voor het rst dat het „Zeemanshuis voor Hol- Ddse vissers" gevestigd is in een nieuw buis. Vroeger moest men het doen met |de houten barakken, later met een [ruimde garage, maar dit jaar heeft •kleine protestantse gemeente van jeppe, onder leiding van ds Bellan, Eorgd voor een prima onderkomen de plaats waar vroeger een Angli- anse kapel stond wordt een tehuis in licht, dat er zijn mag. Er zijn nog sten van het oude kerkgebouw te vin- in onder het toneel: er is een onder - trdse gewelfde ruimte, waarin in de uur graven zijn gemaakt. Men vindt nog vele menselijke beenderen liggen. hier vroeger misschien een klooster geweest, is niet met zekerheid te reen. In ieder geval heeft de protes- Dtse gemeente hier een begin gemaakt bt het bouwen van een „centre oecu- Inique de l'église réformé de Dieppe", it betekent „oecumenisch centrum van f protestantse kerk van Dieppe". Het voor deze kleine kerkelijke gemeente li heel ding een zo groots project uit voeren. In bruikleen De grote zaal wordt gedurende de tjjd dat de Hollandse vissers Dieppe tot thuishaven hebben, gaarne in bruikleen afgestaan aan het Dieppe- comité, dat er gedurende deze weken geheel voor moet zorgen. In het ge bouw is verder nog geprojecteerd een woonruimte voor de Nederlandse pre dikanten, en een Kapel voor de Ang licaanse kerk. Deze laatste twee werken zijn nog let gereed, maar de grote zaal kon wel b&t gebruikt worden, al is ook die nog iet geheel gereed: er moet bijv. nog wel fes gebeuren aan de verlichting en ook wanden zullen nog wat verfraaid prden. Dit alles mocht echter niet ver aderen dat het toch erg gezellig kon p in „het zaaltje", zoals op de vloot gemeen wordt gezegd. „Het zaaltje' Set zaaltje dan biedt plaats aan en- fle honderden vissers; hoeveel dat er lecies zijn, hangt natuurlijk af van het iel waarvoor het gebruikt wordt. Zijn I stoelen „keiksgewijze" gerangschikt, in is er uiteraard veel meer plaats, in wanneer het ingericht is als con- irsatiezaal, met zitjes om de tafels, ftnneer men het gebouw, door de nog limitieve toegang betreedt, ziet men [middellijk aan de rechterhand de toi- Iten. Nadat men de glazen deuren is lorgegaan vindt men rechts de trap lar de galerij, waar zo nodig stoelen teet kunnen worden. Thans staan daar leen twee „voetbalspelen", die zeer Ipulair zijn. In de zaal zelf zijn een groot aantal fclen stoelen en een groot aantal tafels blaatst. Het ziet er allemaal keurig it, en dat is geen wonder want alles nieuw. De vloer is gelegd van grote [arte en witte tegels. Er komt door |t gedeeltelijk glazen dak voldoende iht binnen. Deze zaal moet dienen als huiska mer en als ontspanningslokaal, als bureauruimte en als kerkzaal. Het aan zien van een huiskamer is aangebracht door de stoelen en tafels; van een ontspanningslokaal door de aanwezig heid van enkele sjoelbakken en een tafel voor ping-pong; van een bureau ruimte door de tafels met inktpotten en pennen, en van kerkzaal door het podium, dat men zou kunnen zien als een grote kansel. De keuken, keurig ingericht, is aan het lokaal aange bouwd. Twee predikanten Dit alles mag nu erg mooi klinken, het echter nog doods en onbewoond, en ie moet er zorgen voor de vissers, die f de middag of avond komen door- fengen? Als zij het zelf moesten doen, >u men een dergelijk lokaal gevoegelijk fitterwege kunnen laten. Zoals wij gis ten reeds schreven, worden de man en niet in de steek gelaten. Gedurende tjjd, dat de vissers in het Kanaai Manoeuvres in V.S. kosten 32 levens de grote „atoomoefeningen", die Oder de codenaam „Sagebrush" zojuist de Amerikaanse staat Louisiana zijn eëindigd, zjjn 32 officieren en man- 'happen om het leven gekomen. In to taal namen 140.000 militairen aan de lanoeuvres deel De oefeningen hebben ongeveer drie 'fken geduurd en zy waren de grootste tods het einde van de oorlog. Vijftien militairen werden gedood bü ^gelukken met legervoertuigen en zeven tngevolge van verkeersongevallen, ver- orzaakt door burgers. Twee soldaten Ün verdronken en twee gedood bij een ogeluk met een hef schroef vlieg tuig. De ferige sterfgevallen waren het gevolg an kleinere ongevallen en ziekten. en zware taak. Zij zijn het immers die zorgen dat de mannen regelmatig van thee en koffie (geheel gratis!) worden voorzien en zij houden ook de zaal schoon. Ds Moerenhout toonde zich een ent housiast liefhebber van het voetbalspel en ds Donner was een meester in het sjoelen. Vooral aan het begin van de avond hadden beiden het druk, want dan was er op het podium een levendige han del in prentbriefkaarten, briefpapier en enveloppen en postzegels. Je kon beta len met Nederlands en met Frans geld, dus het wordt de vissers daar zo ge makkelijk mogelijk gemaakt. Nederland se tijdschriften en kranten zijn er in overvloed op de „leestafel", waar ook talrijke boeken liggen. De kranten en tijdschriften worden iedere dag opnieuw verspreid over de tafels, zodat de vis sers maar hoeven „neer te strijken" om een krant te lezen. Dankbaar werk voor de predikanten en hun vrouwen, die ge durende veertien dagen in Dieppe blij ven! Hot bord, 'dat op de buitendeur van het zaaltje is bevestigd: „Z eemanstehuis, tehuis voor Holland- sche visschers". (Foto Leldsch Dagblad.) vissen, en dus het week-einde of storm dagen in Dieppe doorbrengen, vertoeven steeds twee predikanten met hun echt genoten in de Franse vissersplaats. Zij komen uit de Nederlandse vissersplaat sen en kennen de vissers dus goed; zij weten van de problemen waar deze mensen mee zitten. Toen wy Vrijdag in Dieppe aan kwamen vonden wy daar ds P. Moe renhout, Ned. Herv. predikant te Kat wijk aan Zee en ds G. O. Donner, Ge- ref. predikant te Scheveningen, beiden met hun echtgenoten. en hun echtger De dames gaan niet mee voor het genoegen, voor een aardig vacantie- I reisje: zij hebben een zeer belangrijke I De exploitatie van het zaaltje is na tuurlijk vrij duure denkt u maar eens aan alle thee en koffie en de koekjes (op de St. Nicolaas-avond was het spe culaas), die gratis wordt verstrekt. Ge lukkig dat er velen zijn in Nederland, die dat begrijpen en eens wat koffie of thee meegeven. T oevluchtsoord Zo is het „Zeemanshuis voor Hol landse vissers" een toevluchtsoord voor onze Hollandse vissers. De predikan ten en hun echtgenoten zijn goede gastheren en gastvrouwen, en de man nen, die vol lof zijn over het werk dat hier gedaan wordt, komen graag een spelletje doen en een gezellig praatje maken. In het zaaltje kunnen zij te recht. Gelukkig! Boerderij ging in vlammen op Gisteravond is brand uitgebroken in een boerderij bewoond door de landbou wer Veis te Iselmunten bij Etten (Gld.). Men kon weinig uitrichten daar de boer derij door de vrij sterke wind als een fakkel brandde. De veestapel kon gered worden, door de touwen waaraan de koeien gebonden waren door te snijden. Hierbij liep een. boerenknecht een snede aan zijn hand op. Van de inboedel kon niets worden gered. Met donderend ge raas viel de zoldering naar beneden, terwijl verder een gascylinder ontplofte. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een en ander was laag verzekerd. Schapen voor de Zuidpool Het Australische Zuidpoolschip „Kista Dan" vaart thans uit Melbourne naar de Zuidpoolbasis op Macquarie met vijf tien onderzoekers, die hun collega's aldaar gaan aflossen. Het schip heeft ook zes ooien en een ram, pluimvee en 150 zaailingen aan boord. Men wil proberen op de Zuidpoolbasis 'n kleine schapenkudde te fokken, alsmede een den, ganzen en kippen. De zaailingen zijn van wilgen, berken, pijnbomen e.a., die men daar wil trachten in te voeren. Eerste Kamer keurt het financieringsplan voor Suriname goed De Eerste Kamer behandelde gisteren het ontwerp van wet dat de regering machtigt deel te nemen in het financie ringsplan van het door Suriname vast gestelde tienjarenplan. De heer Roebroek (KVP> noemt het plan er een van grootse allure en een eerste stap naar een betere toekomst. Hij wilde er gaarne zijn steun aan geven. De heer De Dreu (Arb.) sprak er zijn voldoening over uit. dat zo kort na de totstandkoming in het Statuut met de wet de bedoeling van art. 36 gestalte heeft gekregen. De heer Algra (AR) achtte het van het grootste bélang, dat. erbij toekenning van prioriteit de nadruk op wordt ge legd. dat het plan moet dienen om Suriname zo spoedig mogelijk self-sup porting te maken. De Minister van Overzeese Rijksdelen wees er op, dat het juist zou zijn het Statuut met de West en dit tienjaren plan te scheiden. Het plan is in feite geen uitvloeisel van het Statuut. Spr. zeide, dat de Nederlandse regering ver heugd is in staat te zijn, zo spoedig na het tot stand komen van het Statuut, het beginsel van bijstand dat in dit Statuut is vastgelegd, te kunnen con cretiseren. Hier zal geen sprake zijn van een „van en zonder U", maar van een „door U en met U". Het ontwerp, waarmee van Neder landse zijde een bedrag van f. 171 mil- lioen gemoeid is (het plan is begroot op f. 220 millioen) werd hierna z.h.s. aan genomen. Daarna begon de Kamer aan de be handeling van het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs en van Moskovieten behaalden meerderheid in de bedrijfsraad van grote staalfabriek In een der gro'te West-Duitse staalfabrieken, de Westfalenhütte in Dortmund, hebben de Communisten bij de pas gehouden verkiezingen een meerderheid in de bedrijfsraad behaald. Daardoor is opnieuw de aandacht getrokken naar de ver sterkte bedrijvigheid der Communisten. Het Verbond der West-Duitse industrie had daarop reeds enkele dagen geleden de aandacht gevestigd en ook van de zyde der Sociaal-Democratische partij is herhaaldelijk bezorgdheid uitgesproken over de gecamoufleerde activiteit, die de Communisten op deze wijze uitoefenen. Het aantal leden van de bedrijfscellen der Communisten wordt op rond honderddui zend geschat, dat is meer dan de Communistische party aan leden telt! alarmteken te beschouwen. De arbeiders hebben daar hun sociale ontevredenheid willen betuigen, doch dat betekent nog niet, dat zij politiek als Communisten mogen worden beschouwd. De oorzaak is, volgens de Sociaal-Democratische partij, in toenemende sociale ontevredenheid te zoeken. „Het is een teken, dat in onze sociale structuur in de verhouding tus sen winst en loon, tussen loon en prijs, bewapeningsinvesteringen en privé-ver- bruik en in het bijzonder in de sociale positie van de arbeider heel wat föut is", aldus de partij. Haar leider, Ollenhauer, heeft tijdens het jongste debat in de Bondsdag, nog eens opnieuw aan de ar beiders een waarschuwing gegeven tegen Communistische inblazingen en ver klaard, dat geen compromis tussen so ciaal-Democratie en Communisme mo gelijk is. Ollenhauer waarschuwt zijn aanhangers èn de directies Van de bedrijfskrantjes die in het Roergebied verschijnen, hebben er min stens honderd een Communistische in slag. Opgemerkt wordt, dat velen dei- deelnemers aan de cellen, in Oost-Duits- land geschoold zijn en dat de acties een royale geldelijke ondersteuning uit Oost- Duitsland ontvangen. Vorig jaar zijn niet minder dan 1500 lieden voor vor mingscursussen en dergelijke naar de Sovjet-zone geweest. Daarvan is even wel het vijfde deel zonder Communisti sche sympathieën teruggekomen. De Sociaal-Democratische partij waar schuwt er in haar persdienst tegen, de verkiezingen in Dortmund als een Het interieur van „het zaaltje", genomen vanaf de galerij. Op de foto ziet men van links naar rechts mevrouw Donnerds Donner en ds Moerenhout. De stoelen staan nog „kerksgewijs". vandaar dat de tafels aan de kant zijn geschoven. (Foto Leldsch Dagblad.) JUDO Protest van Judobond Er is een officieel Nederlands protest ingediend bij de Europese Judo-Unie, welke de Europese kampioenschappen in Parijs organiseerde, over de veel omstre den beslissing in het duel van onze landgenoot Anton Geesink en de Frans man Pariset, die tot^kampioen van alle categorieën werd uit|lroepen. De Neder landse Jiu Jitsu en Judobond verwacht niet, dat de uitslag alsnog zal worden herroepen, maar stelt wel prijs op een schriftelijke „verantwoording" van de Japanse scheidsrechter Awazu en de verschillende juiy-leden. Men hoopt hierdoor verbetering van de arbitrage regelingen bij internationale judowed strijden te stimuleren. WIELRENNEN Archambaud overleden Op 47-jarige leeftijd is in Parijs over leden de oud-wielrenner Maurice Ar chambaud. Hij is o.a. houder geweest van het wereld-uurrecord, dat nu sinds jaren op naam staat van de Italiaan Fausto Coppi. Na verscheidene vergeefse pogingen verbeterde Archambaud op 3 November 1937 op de Vigorellibaan te Milaan het record van onze landgenoot de opleiding van leidsters bij dat onder wijs. In dit ontwerp is uitgegaan van de gedachte der volledige financiële gelijk stelling, zoals die ook in de L.O.-wet 1920 is verwezenlijkt. De leerlingenschaal wordt op 40 ge steld; verwacht wordt, dat de gemiddel de klassebezetting 35 zal zijn. Voor de leidsters der openbare en der bijzondere kleuterscholen zal dezelfde salarisregeling gelden In het ontwerp is voor toelating tot een kleuterschool een leeftijd van 3% jaar vastgesteld. Voorlopig zal evenwel een leeftijd van 4 jaren moeten worden aangehouden, omdat er van deze wet een stimulerende invloed zal uitgaan op het stichten van nieuwe kleuterscholen. Het heffen van een schoolgeld wordt nodig geacht, doch ouders wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, zullen geen schoolgeld verschuldigd zijn, terwijl reductie zal worden gegeven voor ouders Groot was, zoals deze foto laat zien, het enthousiasme in Buenos Aires, toen dr Alberto Gianza Paz (midden, vóór leger-officier). de directeur van het bekende Argen tijnse blad „La Prensauit New York in deze stad terugkeerde om het beheer van „La Prensa", dat hem destijds door Peron werd ont nomen. weer op zich te nemen. Dr Paz leefde sinds de onteigening van „La Prensain de Ver. Staten in ballingschap. van wie twee of meer kleuters de school bezoeken. De kosten van de in dit ontwerp ver vatte voorzieningen worden geraamd op f. 51.120.000. Voorgesteld wordt de wet in werking te doen treden met ingang van 1 Januari 1956. Nadat vele sprekers over het ontwerp het woord hadden gevoerd, werd de ver gadering gesloten. Vandaag beantwoordt minister Cals de sprekers. Het journalistieke incident in Rangoon Niet ambtenaarmaar Kroesjtsjef sprak over „Engeland en de wilde Bimianen Hebben de Westelijke correspondenten, die het Sovjet-Russisch regeringsduo. Boelganin en Kroesjtsjef op hun reis door Birma vergezelt, een verdraaide lezing van de woorden van Kroesjtsjef gegeven, om de Sovjet-Unie weer eens „zwart te maken?" Dat beweerde het Russische partijblad „Prawda" naar aanleiding van Kroesjtsjefs uitlating over Britten en Birmanen. De vrije wereldpers schreef, dat Kroesjtsjef gezegd had, dat de Britten de Birmanen bestempelden als „wilden", terwijl deze wilden al een prachtige pagode hadden gebouwd, toen Engeland nog niet eens bestond. Nee, zei het Russische blad, de leugenachtige Westelijke journa listen hebben hier Kroesjtsjef woorden in de mond gelegd, die gesproken werden door een Birmaanse functionaris. Wie had er gelijk? Natuurlijk zijn de beschuldigingen van een dictatuur-staat tegen de verdraaiingen in de pers van de vrije landen al eens eerder gehoord: een zekere heer Goebbels was er bijzonder sterk in de „corrupte kapitalistische journa listiek" te kapittelen. De heer Goebbels heeft zich, na een eindeloze reeks leugens, op een afschuwelijke wijze het leven moeten benemen om zijn gerechte straf te ontgaan, terwjjl alles wat de vrije pers in die dagen over het Hitler-regime schreef niet alleen letterlijk is uitgekomen, maar zelfs nog vele malen erger bleek te zijn,. Niettemin is het prettig te vernemen, dat, in dit geval, niet de heer Kroesjtsjef of de Prawda gelijk hebben gekregen, maar die boosaardige anti-Communistische journalisten. Want. de correspondent van de „Rude Pravo", het blad van de Tsjechische Communistische partydie bij het bewuste bezoek van de Sovjet- Russische leiders aan de „Gouden Pagode" te Rangoon aanwezig was, gaf precies dezelfde lezing als die van de Westelijke correspondenten. Hij schreef letterlyk: „De Britten, zo verklaarde kameraad Kroesjtsjef, kwamen eigenlijk pas in de geschiedenis in de tyd van Willem de Veroveraar, dat wil zeggen lang na de bouw van deze pagode, die van meer dan tweeduizend jaar geleden dateert, en dan zouden zjj u als wilden en barbaren beschouwen!" Daders moord Duysings bekenden Dank zy samenwerking tussen de Djakartaanse en Bandoengse politie zyn drie personen gearresteerd, ver dacht van moord op de Nederlander Th. Duysings, eind October j.l. in Kebon Sirih te Djakarta. Twee van hen werden in Djakarta gearresteerd en de derde in Bandoeng. Tijdens het verhoor door de politie bekenden zij de moord te hebben ge pleegd en het slachtoffer van Rp. 200 te hebben beroofd. In leven was Th. Duysings makelaar; hij onderhield nauwe relaties met het parket in Djakarta. Sportspliraters De K.N.V.B. heeft besprekingen ge opend met de S.C. Anderleoht met het doel de sterke Belgische voetbalclub uit te nodigen voor een oefenwedstrijd te gen het voorlopig Nederlands elftal, welke ontmoeting in verband met de wedstrijd.' tegen Ierland op Hemelvaarts dag op 2 Mei zou worden vastgesteld. De besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. De voetbalbonden van België en Frankrijk zijn overeengekomen de wed strijd tussen beide landen, welke is vast gesteld op 25 December a.s. te Brussel, te laten leiden door een Nederlandse scheidsrechter, bijgestaan door twee Ne derlandse grensrechters. De K.N.V.B. zal een voordracht opmaken, waaruit Frank rijk een keuze zal doen. De HVC-aanvoerder Sleeking heeft uitstel gekregen van het bestuur van de K.N.V.B. voor het indienen van zijn ver weerschrift inzake de kwestie van het natrappen door Bleijenberg. Het ver weerschrift, dat hy oorspronkelijk voor 5 December had moeten indienen, mag hy nu uiterlijk Vrijdag a.s. overleggen. —De Europese Judo-Unie heeft be sloten, twee Nederlandse Judoka's af te vaardigen naar de eerste wereldkam pioenschappen. welke in principe op 7 Mei 1956 in Tokio zullen worden ge houden. Frans Slaats en bracht het op 45.840 km. Hij hield het tot 7 November 1942, toen Coppi in Milaan een afstand van 45 798 km. in het uur aflegde. Leidse Schaakbond In de eerste klasse competitie LSB heeft Boskoop gisteravond weer een succes geboekt door met het kleinst mo gelijke verschil over het bezoekende Phi- Udor 2 te zegevieren. Boskoop neemt thans een zeer goede plaats op de rang lijst in met 2 gewonnen wedstrijden en 1 gelijk spel. LSG 4 en Vriendenschaar 1 kwamen in de 2e klasse B nog niet id aarvoor lopig is de stand hier 414—3% ten gun ste van LSG. maar de twee niet-beëin- digde partijen worden uitgespeeld en er kan dus nog van alles gebeuren. De uit slagen zijn: Boskoop 1Fhilidor 2: A. Bonefaas J. Koet 1-0, S. J. van Wijk—J. A. P. Moonen 0-1, P. van Veendr R.C. Bak huizen van den Brink J. A. Loef —Th. P. van den Berg 1-0. N. Cok—W. F. Wakka 0-1, A. BroekhuizenJ. J. Prevoo A. Sytsema srJ. Pad- ding W. TrapmanA. H. J. van der Meulen 1-0, A, Sytsema jrJ. de Rood J. C. BulkA. Geyer %-%, totaal 5%4%. LSG 4Vriendenschaar 1: P. van den BoschJerry Bey 0-1, P. F. Janzen—F. Teleng afg., G. J, LührmanJ. Koer J. P. H. FoppenC. P. Sjardijn 1-0, Th. van den Oord srN.N. 0-1, Ds P. J. MackayL. C. Groenendijk afg., F. J. HooftmanP. J. Galj aard 0-1. F. J. van der Laan—W. F. Gorree 1-0, J. VreekenC. van den Burg 1-0, W. MaschkowF. van der Kaay 1-0, to taal 4%3% xx. Competitie KNSB De afgebroken partij aan het 9e bord uit de wedstrijd Watergraafsmeer—LSG 1 is bij arbitrage gewonnen verklaard voor Modderman (LSG). Hiermede heeft LSG een 6%3% overwinning behaald en neemt het de tweede plaats op de ranglijst van de 2e klasse competitie KNSB, groep B in, die thans als volgt luidt: VAS II 4 mpt. 14 bpt„ LSG 4—13%, Baarn 412%, Alphen 28%, Zaandam 1—0%, Watergraafsmeer 18' Het Westen 0—8, VW 0—5% De volgende wedstrijd van LSG is te gen Baarn op 17 December a-s. in Het Gulden Vlies, alhier. Alphen speelt dan uit tegen VAS II,

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7