Australiërs Zaterdag naar stembus voor de Eerste en Tweede Kamer Felle strijd tussen Liberale regering en Socialistische oppositie onder dr Evatt ATTLEE AFGETREDEN ALS LEIDER LABOIJRPARTIJ Kroesjtsjef is Russisch verdrag met Hitier blijkbaar vergeten WOENSDAG 7 DECEMBER (Van onze correspondent in Australië) Het politiek gevecht is weer aan de gang in Australië. De minister van Financiën, Sir Arthur Fadden, staat in zijn hemdsmouwen en met bretels te oreren in een schapenschuur, minister-president Menzies noemt de leider der oppositie (officieel gesalarieerd uit 's lands kas) „bondgenoot van de Commu nisten Lockwood en Hill" en de Socialistenleider dr Evatt, die het premier schap ambieert, scheldt zijn tegenstander uit voor „leugenaar". Dit allemaal ter inleiding van de algemene verkiezingen op 10 December, wanneer alle Australiërs van 21 jaar en ouder, leden voor de Eerste zowel als voor de Tweede Kamer moeten kiezen. De uitslag van deze verkiezingen zal niet alleen voor „Australië, maar ook voor de wereld van belang zijn, want de strijd gaat tussen „Liberaal" en „Arbeidspartij", die in de buitenlandse politiek sterk van elkaar verschillen. De Arbeidspartij heeft grote sympathie voor links gericht Socialisme, maar een duidelijk beginselprogramma ontbreekt. Daardoor kan zij zich zo moeilijk verdedigen tegen het verwijt, dat zij met het Communisme vrijt. Beslissing ook van belang voor rest van de wereld De huidige regering (van liberalen en plattelandspartij) zit met premier Ro bert G. (Bob) Menzies al sinds 1949 in het zadel. Zij heeft drie keer achtereen de steun der meerderheid gekregen. Toch zal zij, ondanks haar succesrijk binnen- en buitenlands beleid (inclusief ten opzichte van Indonesië in verband met Nieuw Guinea) een dobber hebben om haar positie te behouden. Het Australische Instituut tot onder zoek van de openbare mening (Gallup Poll) heeft in de'afgelopen negen jaar de uitslag voor vijf federale verkiezin gen van te voren met gemiddeld 1 pet. verschil in juistheid en drie keer vol komen juist voorspeld. Een dergelijk on derzoek sinds September van het vorige jaar elke twee maanden herhaald, heeft de voorkeur voor de huidige rege ring bestendigd Zij is in die periode nooit lager dan 52 pet geweest. De hoogste score was 57 pet, maar groot is het overwicht van de regeringspartijen dus niet. In de Eerste Kamer heeft de regering trouwens slechts een meerder heid van twee zetels. In de Tweede Ka mer heeft zij op de 121 zetels een meer derheid van zeven. Internationale gevolgen De strijd tussen de beide partijen draagt een sterk persoonlijk karakter, als gevolg van de felle tegenstelling tus sen de Liberale minister-president Men zies en de leider van de oppositie (Ar- beidsnartij) dr Herbert Evatt. Als Evatt aan het bewind komt kan men op zijn minst terugtrekking van Australische troepen uit Malakka verwachten, als mede steun van Australië in de Ver enigde Naties om Rood-China toe te laten als lid en herziening van het pro- ces-Petrof. („Ieder redelijk denkend mens behoort Molotof te geloven als deze zegt, dat de Petrof-documenten vals zijn", zei Evatt, die Molotof daarover een brief geschreven heeft!) De arbeidspartij van Evatt heeft de laatste tijd on haar grondvesten geschud door onderling gekrakeel. Als gevolg daarvan is zelfs een deel der rechts georiënteerde partijleden in het federale parlement uit de partij getreden. Zij hebben de „anti-communistische ar- beidspartij'' opgericht en zijn op hun zetels blijven zitten. In de staat Victoria ging de arbeids partij-regering aan deze ruzie tussen „links" en „rechts" ten onder. Evatts naaste volgelingen hadden op de jaar vergadering van de partij al tal van par- dit spelletje nog eens herhaald. Het slot dit snelletjp nog ens herhaald. Het slot van het liedje was. dat de Socialisti sche regering van Victoria bij de on langs gehouden verkiezingen werd ver slagen en vervangen door een liberaal kabinet. In andere staten van Austra lië wordt de ruzie voortgezet. In Queens land heeft het partijbestuur al het ont slag van de Socialistische premier ge- eist, omdat hii geen wet wil indienen, die iedere arbeider drie weken vacantie per jaar moet waarborgen. Sympathie voor Moskou Dr Evatt heeft in de zaak van de asyl verleende Russische spion Petrof zijn sympathie voor de Communisten niet onder «doelen of banken gestoken! Dit gedrag heeft velen zijner volgelingen de wenkbrauwen doen fronsen, maar Evatt beweert, dat de Arbeidspartij anti-Communistisch is. Het schrijnende deze strijd ls„ dat de Communisten er ziide uit villen spinnen. De wind is nog in hun zeilen geblazen ook, want in drie staten zijn de Communisten lijstaaanvoerders voor de Senaatsverkie zingen! Die gunstige positie kan hun 60.000 stemmen meer schelen in hun voordeel. De 'Australische mi nister-president Robert G. Menzies, die Neder land in Februari van dit jaar bezocht. Op 10 De cember gaat Australië naar de stembus om te beslissen of het deze Liberaal, sinds 1949 aan het bewind, opnieuw de belangen van het land zal toevertrouwen, dan wel de voorkeur geeft aan de Socialist Evatt. Dr Evatt is een geslepen advocaat, die minister van Buitenlandse Zaken is geweest in de Arbeidspartü-regering vóór 1949. Zijn positie als leider zou hü al lang verloren hebben, indien er een geschikte opvolger was. Dr Evatt is namelijk een militante figuur, die tel kens de partijraad voor verrassingen plaatst. Hü neemt beslissingen en voert acties, die de partijraad achteraf moet goedkeuren, omdat er geen andere keus is. Nu moet erbü gezegd worden, dat de Arbeidsparty er hier geen been in ziet om samen met de Communisten aan één tafel te zitten en zich door Communistische lieden te laten bewie roken. Toen dit althans kort geleden gebeurde, durfde volgens een welinge lichte parlementaire redacteur, geen en kele Evatt-volgeling zün stem er tegen te verheffen. Sinds Evatt de rechtse groepen in zün partij verslagen heeft door de „anti- Communistische stoottroepen" officieel steun te ontzeggen zijn de Communis ten weer in het offensief. Menzies groot redenaar Minister-president Menzies, 61 jaar, kwam via de advocatuur in de politiek. zij zijn beiden verbeten, ervaren en scherpzinnig. Zü zijn eikaars politieke vijanden, maar kunnen elkaar ook in het burgerleven niet goed zetten. Men zies wint het van Evatt in persoon lijkheid en verschijning. Hij spreekt voortreffelijk Engels. Dit klinkt mis schien vreemd, maar het wordt duide lijk als men weet, dat talloze politici liever Australisch-Engels spreken (of niet anders kunnen spreken). Menzies spreekt echter het King's Engels. Ook gaat hij als gentleman gekleed, in te genstelling tot vele andere volksver tegenwoordigers, die het niet zo nauw nemen. Zelfs Evatt kleedt zich zo slor dig, dat hij de bijnaam heeft gekregen van „Shaggy Mick", Slordig Jantje zouden wij zeggen. Schreeuwen, joelen, fluiten Menzies voelt zich door de troebelen in de Arbeidspartij tamelijk veilig wat de uitslag der verkiezingen betreft, maar wij willen er ons hoofd nog niet om verwedden. Het toeval speelt ook in de politiek dikwijls een te grote rol. Dezer dagen werd bijvoorbeeld een portret van Menzies, geschilderd door de Aus tralische kunstschilder Ivor Hele, be kroond met de eerste prijs van 5000 gulden. Op één dag gingen tienduizend mensen naar de geschilderde Menzies kijken! Op de verkiezingsvergaderingen wordt Menzies luid toegejuicht.Men schreeuwt, fluit en joelt. Maar dat verschilt in niets met wat Evatt op de vergaderin gen overkomt. Diens Socialistische vol gelingen schünen de „Internationale" niet te kennen. WU hebben het althans in de afgelopen vjjf jaar nog nooit door hen op een verkiezingsvergadering horen zingen. Men schreeuwt, joelt en fluit en het maakt klaarblijkelyk geen verschil wie er op het podium staat. Maar Menzies of Evatt op het podium als minister president maakt wel degelijk verschil! Zowel voor Australië als voor de rest van de wereld. Russische ontploffing veel zwakker dan Amerikaanse Het Centrale Japanse observatorium heeft Woensdag in Tokio medegedeeld, dat op 22 November j.l. tussen 16.40 en 17.10 uur plaatselijke tijd, een atoom bomontploffing heeft plaats gevonden in de omgeving van het Baikal-meer. in Siberië. Deze mededeling is gebaseerd op de waarnemingen van 130 weerkundige stations. De kracht der ontploffing was één vierde gedeelte van die der waterstof- i bomontploffing, welke de Verenigde 1 Staten op het atol Bikini, in de Stille Oceaan, teweeg hebben gebracht, (Reeds eerder was van Japanse we tenschappelijke zijde bekendgemaakt, dat de Sovjet-Russische H-bomontplof- fing lang niet zo sterk was als van de Amerikanen. Deze waarneming is nu dus nog eens bevestigd door de waarne mingen van de Japanse weerkundigen Red. L.D.). Marokkaans rebellenleider uit ziekenhuis ontvoerd Dertig gewapende verzetslieden met helmen op van Amerikaans model heb ben Dinsdag een Frans Ziekenhuis in 't hart van het zwaarbewaakte Berkane (Noord-Oost-Marokko) overvallen en een gevangen opstandelingenleider be- vryd. Franse troepen trokken onmiddellijk een cordon om de plaats. Zij doodden zes van de mannen terwijl deze tracht ten te vluchten naar de nabüe bergen aan de Spaans-Marokkaanse grens. De overvallers kwamen de stad bin nen, waar een uitgaansverbod van kracht is. en belden bij het ziekenhuis aan. De bewakers van het huis. misleid door de Amerikaanse helmen, lieten hen binnen, in de mening, dat zij met Fran se militairen te maken hadden. Terwijl enkele verzetslieden buiten op wacht stonden, ontvoerden de binnengelatenen de opstandelingenleider en zijn bewa kers, twee Marokkaanse politiemannen. Geen der vijftig andere patiënten, onder wie vijf Europeanen, werden gemoles teerd. De opstandelingenleider. Baktsjoe is onlangs bij Taforalt gevangen geno men. Hij had longontsteking. Vermoedelijk stil Hugh Gaitskell hem als aanvoerder der Socialisten opvolgen (Van onze Londense correspondent) Clement Attlee zal het leiderschap van de Labourpartü neerleggen: hü zal zün besluit mededelen aan Labours z.g. „schaduw-kabinet", dat vandaag büeenkomt en waarvan de vooraanstaande figuren der partij deel uitmaken. Daarop zal hij dezelfde mededeling doen aan de Lagerhuisfractie welke erna zal vergaderen. Attlee is 20 jaar leider van Labour In het parlement geweest. Op 3 Januari wordt hü 73. Enige maanden geleden werd hü door een lichte beroerte getroffen, waarvan hü echter volkomen hersteld ls. Hü heeft de afgelopen weken nog ver moeiende reizen gemaakt. De gezondheidsredenen zullen echter zün aftreden wel bespoedigd hebben hoewel hü dat zelf ontkent. Onlangs kondigde Attlee aan, dat het tüd was dat hü plaats maakte voor een jongere. Hü beschouwt zichzelf als een vertegenwoordiger van de Victoriaanse periode. Thans dient volgens hem een nieuwe generatie aan bod te komen. Hü had hierbü kennelük het oog op de 49- jarige Hugh Gaitskell, die algemeen als Labours toekomstig leider wordt beschouwd. Nieuwe generatie aan bod Attlee was zelf 53 jaar toen hij George Lansbury als partijleider opvolgde. Door zyn verklaring van destyds stootte Att lee echter de 67-jarige veteraan Her- bert Morrison, die plaatsvervangend j partyleider is, voor het hoofd. Morrison schynt niet bereid te zyn het voorbeeld van Attlee en enkele an deren, die tot de oude garde behoren, te volgen, door zich terug te trekken. Morrison zou krachtens zijn positie ook niet als tweede man onder Gaitskell willen dienen, hoewel beiden het in po- centrum te staan. Zowel Morrison als Gaitskell staan meer rechts in de partij dan Attlee. Indien Morrison zün candi- datuur voor het leiderschap handhaaft, bestaat het gevaar, dat de links-Socia list Bevan, die overigens weinig kansen maakt, naar voren zal komen en mis schien beslag zal leggen op de functie van plaatsvervangend leider. Nu Attlee weggaat zal Bevans positie, hoe de ver kiezing voor het leiderschap ook uit valt, zeker sterker worden, omdat hij zowel Morrison als Gaitskells tegen pool is, maar als de partütegenstellin- gen voortgaan verscherpt te worden, dreigt voor de party bü de volgende litiek opzicht nvt elkaar Hl Attlee zou waarschynlyk al eerder verkiezingen opnieuw een nederlaag, zyn afgetreden, indien de daardoor toch al zo wankele partyeenheid niet in ge- Kleurloos maar rechtschapen vaar zou worden gebracht, want Attlee r was de typische middenfiguur, die de Attlee wordt ondanks zün vaak kleur - partij meermalen, zoals bij de Bevan- loos optreden algemeen alls een uitge- Wie hem heeft horen spreken, vergeet crisis van vorig jaar. voor uiteenvallen Sproken politicus beschouwd die vooral hem nooit. Hij is een groot redenaar i behoed heeft Volgens Attlee behoort en acteur, veel meer dan Evatt, maar de leider van de partü links van het wegens zün rechtschapenheid wordt ge- eerd. Hü was een voortreffelijke vice- premier onder Churchill in het oorlogs kabinet. Als leider van de eerste na oorlogse Britse regering bleek duidelyk, dat hij over staatsmansgaven beschikte. Op 15 Augustus 1947 nam Attlee de his torische beslissing India onafhankelijk te verklaren. Attlee kwam uit een con- i servatief gezin! Zyn vader was advo- caat. Hij heeft in zün jonge jaren be- langrük sociaal werk in de Londense arme wijken in het Oosten van de stad verricht en werd toen socialist. Hij leidde jongensclubs in Limehouse. Att lee was ook burgemeester van het in de havenwük gelegen Stepney. In de eer ste wereldoorlog werd hü majoor en werd gewond in Gallipoli. Als 39-jarige kwam hü in 1922 in het Lagerhuis. Hü Neen, dit is geen schone jonk- vrouwe uit de Middeleeuwen, op weg naar haar kasteel met een ver late serie St. Nicolaas-pakjes; dit is een moderne Amerikaanse schone, die zich in dit „Kerstboomcostuum" gestoken heeft om in Yonkers in de Amerikaanse staat New York, het Kerstseizoen te helpen inluiden. En dat moge dan een loffelijk idee zijn, het kleine meiske, dat juist van plan was een pakje van de „Kerstboom" te plukken, denkt er in elk geval het hare van. WIJZIGING BESLUIT BL.O. In Staatsblad 526 is gepubliceerd een K.B. houdende wüziging van het Be sluit Buitengewoon Lager Onderwüs. Deze wüziging, welke in werking treedt op 1 Januari as. beoogt in de eerste plaats de scholen en klassen voor woon wagenkampkinderen onder het BLO te rangschikken. Op grond van het thans gewüzigde besluit zün de scholen en klassen voor woonwagenkampkinderen bestemd voor kinderen in de leeftüdsklasse van 6 t/m 14 jaar, wier ouders met een woon wagen standplaats hebben in een van overheidswege aangewezen woonwagen kamp. Familie van Anneke Beekman protesteert Langer verborgen blijven is inbreak maken op rechten van de mens De naast overgebleven familieleden van Anneke Beekman o.w. de toeziende voogdes, mej. S. B. van der Sluis, heb ben het A.N.P. een verklaring doen toe komen, waarin zij hun zienswijze nog eens naar voren brengen. Aan deze ver klaring ontlenen wy: Na uitvoerig uiteengezet te hebben, dat de ouders van Anneke Beekman volkomen orthodox Joods leefden ver volgden zy: De toeziende voogdes is kort na een razzia te Amsterdam nog op bezoek ge weest by de ouders van Anneke Beek man. die haar vertelden, dat zü, uit veiligheidsoverwegingen, Anneke een dag na de razzia hebben laten onderduiken, doch tegenover derden het deden voor komen. alsof het meisje bij familieleden door dé Duitsers was opgepakt. Zij wa ren zelf niet op de hoogte met het on derduikadres van hun dochtertje. Tot dat de ouders Beekman naar Wester- bork werden gedeporteerd, hebben zü. voorzover de omstandigheden dit toen nog toelieten, volgens de Joodse ritus geleefd en vervulde vader Beekman nog steeds zoveel mogelijk op de Sabbath zün godsdienstplichten, hetgeen de toe ziende voogdes persoonlijk heeft kun nen waarnemen. Noch de ouders, noch de toeziende voogdes, nooh een ander familielid, heb ben ooit tegen een der dames van Moorst verklaard, diat zij ermede accoord gingen, dat Anneke Beekman voor goed bij de dames van Moorst zou blüven, laat staan, dat Anneke ooit een andere dan een opvoeding in Joods milieu zou krijgen." „Geen der leden van de familie Beek man is ooit vrijwillig tot een ander ge loof overgegaan. Wü verklaren met nadruk, dat er geen twyfel aan kan bestaan, dat de door de Duitsers weggevoerde en in Po len omgebrachte ouders van Anneke Beekman zich ten sterkste er tegen zou den hebben verzet, dat liun (enig) kind bekleedde ook functies in de eerste een niet-Joodse opvoeding zou ten deel twee labourregeringen. vallen. Hij en Boelganin zijn na reis door Birma weer op Indiase grond teruggekeerd De Sovjet-Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjef zijn vandaag uit Ran goon (Birma) op het vliegveld van Asansol in West-Bengalen in India aange komen. Na hun bezoek aan Birma hervatten zü de reis door India. Eerst gaan zü twee dagen naar Kasjmir om vervolgens naar Nieuw-Delhi terug te keren voor besprekingen met de regering van India. Op 12 December gaat het duo naar Afghanistan. In een toespraak tot 5.000 studenten van de universiteit van Rangoon ver klaarde Kroesjtsjef, dat de koloniale mogendheden met opzet de onderworpen volken in onwetendheid houden, om ze beter onder de duim te kunnen hou den. De tü<* van de kolonialisten is echter voorbü. zo verzekerde hij, ook al zijn zü nog niet overal verdwenen. Vooruitstrevend stelsel Hel 2.000.000.000ste ei verliet gistermiddag de veiling van de A.B.T.B. (De Aartsdiocesade Boe ren- en Tuinders Bond) te Arnhem. Dit bijzondere ei kreeg dan ook de onverholen aandacht - dat blijkt wel uit deze ioto - van vj.n.r. de directeur van de veiling, de heer f. A. Wegdam; de heer K. A. A. Ook de dagen van het kapitalisme zy'n geteld, zo vervolde hü- Het Com munisme zal in de gehele wereld over winnen, doch niet door middel van oor log. Oorlogen kunnen ons slechts scha den. Denkbeelden kunnen niet door ge weren tegengehouden worden. Wij zullen Rouwenhorst van het Bedrijfschap overwinnen door ons werk. Het Commu- vnnr Pluimvpp rn Fiprpn pn dp hppr nisme zal overwinnen, omdat 't het eni- cn zuren en ae neei g€ vooruitstrevende stelsel is. (Zó „voor- G. KoningS van het Nederlandse uitstrevend" zelfs, dat het blükbaar ai- Fiprpnrpntrnlp Rnrpnii I 'oen door bloed en geweld ingevoerd en nierencvmraie oureau. gehandhaafd kan worden. Red. L.D.). I Kroesjtsief :iep de studenten on zich in te spannen om de met moeite ver worven vrijheid te kunnen verdedigen. „Sommige Europeanen zün gewend op kosten van Azië te leven, zy beven om dat de bevolking van Azië tegen hen opstaat. En het verheugt ons, dat zü beven". Hü nodigde de studenten en professoren uit zich in de Sovjet-Unie op de hoogte te komen stellen van de Russische technische bekwaamheden en cultuur. „Als u by ons iets ziet dat u aanstaat, neem het dan over. Elk volk neemt slechts wat het zelf wenst en wat het nuttig vindt. Dat is coëxisten Wij ontkennen, dat, een meisje, dat dezer dagen 15 jaar is geworden, en dat jarenlang volkomen eenzüdig geestelük is beinvloed, in staat kan zün de ont- zagly'ke problemen, waar het thans voor gesteld is. te doorgronden". De bloedverwanten besluiten hun ver klaring met een langer verborgen hou den van Anneke Beekman een inbreuk te noemen op de rechten van de mens. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwe-Tonge W. Hop te Renswoude. Te Sidney (Austr.) (Presb. Church) Jac. de Vries te Mirboonorth (voorheen te Holten). Te Andel (N. Br.) (toez.) H. Pol te Dilnis (U.). Aangenomen de ben. tot hulppred. te Heesbeen J. de Bres, em. prea. te St. Maartensdijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Anjum H. Moll te Mid- wolda (Old.). GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Sappemeer-Veendam G. Zomer te Vrouwenpolder. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te IJmuiden C. den Hertog te Hulzen (N.H.). Te Emmeloord A. Rebel te Doesburg. Te Slledrecht C. Smits te Grand- Raplds (USA) (voorheen te Slledrecht). Bedankt voor Smithsville (Ontario, Ca nada) H. C. v. d. Ent te Werkendam. DS R. J. LAMBERS 60 JAAR PREDIKANT Donderdag viert ds B. J. Lambers, emeritus-predikant van de Geref. Ker ken (artikel 31) te Wezep, zyn zestig jarig ambtsjubileum. RECTORAATSOVERDRACHT THEOL. HOGESCHOOL KAMPEN Gisteravond heeft professor L. Doekes in de aula van de Theologische Hoge school aan de Broederweg te Kampen het rectoraat overgedragen aan prof. H. J. Schilder. Prof. Doekes heeft ter ge legenheid hiervan een rede uitgesproken over „De Gereformeerde belijdenis van de alwetende Verbondsgod". Na het uitspreken van deze rede wer den enkele fata academica vermeld, o.m. de uitbreiding van het onderwijs in de Semitische talen. Voor het candidaats- examen zyn thans 110 studenten inge schreven, voor de studie tot het docto- raal-examen 46. Eerder op de dag hield Kroesjtsjef een toespraak waarin hü terugkwam op de reactie in het Westen inzake zün opmerking, dat „bepaalde kringen in het Westen Hitiers handen vrü hadden ge maakt om de oorlog met de Sovjet-Unie te beginnen". Hü herinnerde aan de „beschamende overeenkomst van Mün- chen", maar vergat gemakshalve de Duits-Russische overeenkomst, die het Hitier mogelük maakte zün troepen op één front, namelijk het Westelük front te gaan gebruiken, omdat hü niet be vreesd behoefde te zün voor een aanval in de rug, d.w.z. van Russische kant! De heer Kroesjtsjef schünt van de jongste historie bijzender slecnts op de hoogte tie. Laten wij gezamenlijk voor de vrede i te zün, ofschoon hü die zelf heeft mee. strijden" gemaakt

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4