luCmCm en Caltex Super ic-pius benzine St Nicolaas en Zwarte Piet waren bij de Hollandse vissers te gast extra HOOG OCTAANGETAL /jjj\ Centrale Bond verzorgde een uitstekende cabaret-avond Nu al zware Russische druk op de West-Duitse Bondsrepubliek Russisch duo gaat onverdroten voort met anti-Westerse actie Verkrijgbaar aan de zilveren pompen (Ineez. Med.-Adv.T MET de dubbele plus: (IGNITION CONTROL COMPOUND) M ■jCALTCX Sneller - Veiliger - Zuiniger bij elk klimaat en iedere weersgesteldheid. Bij de vissers in Dieppe (I) In Frankrijk viert men geen St. Nicolaas (Van een onzer redacteuren) Hier in Holland is de Sint Nicolaasdrukte weer voorbij: de etalages van de winkels, die wekenlang hadden herinnerd aan het naderende feest van vrolijkheid en huiselijke gezelligheid worden weer veranderd en Sinterklaas en Zwarte Piet zullen misschien al weer vertrokken zijn naar Spanje. Heel Nederland heeft het feest van de „goed-heilig-man" gevierd. In Frankrijk liggen de zaken geheel anders: geen Sint Nico laas, geen Zwarte Pieten, geen etalages vol geschenken, kortom in Frankrijk viert men geen feest op 5 Decemberbehalve in Dieppe, bij de Hollandse vissers: Frankrijk is een overwegend Rooms- Vooraf hadden alle vissers een gratis lot gekregen en zodoende had ieder gelijke kansen een aardig presentje te krijgen. Het was een buitengewoon gezellig feest. Ondanks het feit dat men ver van huis zat, heeft men een compensatie ge kregen voor de gezelligheid, die er in de Katwijkse, Scheveningse, Vlaardingse of IJmuidense huiskamers zou heersen. Katholiek land en Sint Nicolaas is daar een heilige, wiens feestdag alleen ker kelijk wordt herdacht. Het is daar niet toegestaan, dat ieder die daar zin in krijgt, zich gaat verkleden als de in Ne derland zo bekende bisschop. Het leven in Frankrijk gaat op 5 December ge woon door, als op iedere andere dag. In de winkels treft men voorbereidingen voor het naderend Kerstfeest, want dan geeft men elkaar geschenken. Er wordt kerstversiering aangebracht en het kerstmannetje doet zijn intrede. Men begint nu in Frankrijk in de sfeer te komen, die in Holland eigen is aan de Sint Nicolaastijd. Temidden van die alledaagse sfeer brengen de Hollandse haringvissers, die in deze tijd, tegen het einde van de teelt in het Kanaal hun geluk beproe ven, een week-end door in Dieppe, voor deze weken hun „thuishaven". En in Holland wordt het Sint Nicolaas gevierd Hun hart is thuis, waar het zo ge zellig kan zijn, juist op dit soort avon den. Zij houden zich groot, onze stoere vissers, maar diep in hun hart leeft ongetwijfeld het verlangen bij moeder- de-vrouw en de kinderen te zijn, in de huiselijke kring te verkeren en een ge zellige avond te hebben. Stukje Holland Onze Hollandse mannen worden echter niet aan hun lot overgelaten, daar in Dieppe. In „het zaaltje" aan de Rue de la Barre waarover wij U in een volgend artikel nog iets meer hopen te vertellen is een klein stuk je Holland te vinden, waar de vissers zieh thuis voelen. En waar een stukje Holland is, daar wordt ook het Sinter klaasfeest gevierd. Zaterdagavond had het grote feest plaats. Het was algemeen bekend op de vloot dat de Sint met zijn knecht zou komen: en hij is gekomen! Een paar honderd mannen zongen met hun zware basstemmen hem en zijn twee zwarte knechten een welkomstlied toe, toen hij op het toneel verscheen. Hij stond op mysteriuze wijze plots op het toneel voor de Sint is immers niets onmogelijk! omdat het hem niet toegestaan was van buiten te komen. De burgemeester van Dieppe had daartoe geen toestemming gegeven. Twee havens Sint Nicolaas vertelde dat hij op weg naar Holland even in Dieppe afgestapt was, omdat hij vernomen had dat er Hollanders waren. Hij zag er een beetje tegen op naar Den Haag en Schevenin- gen te gaan, omdat de bevolking daar altijd om verbeteringen aan de haven vraagt. „Ik moet ze dan teleurstellen, want een betere haven kan ik onmo gelijk uit Spanje meebrengen", aldus de Sint. Ds P. Moerenhout, Ned. Herv. pre dikant te Katwijk, die momenteel met zijn echtgenote in Dieppe verblijft om het de vissers daar zo aangenaam mo gelijk te maken, merkte toen onmid dellijk op dat Katwijk ook zo graag een haven had, waarop de Sint be loofde ook naar Katwijk te zullen gaan om de burgemeester op het hart te drukken niets onbeproefd te laten een haven te krijgen. Hij was er van over tuigd dat Katwijk niet langer zonder haven kan. Wie weet helpt de steun van St. Nicolaas welIn ieder geval had hij de harten van de Kat- wijkers gewonnen. Sint Nicolaas, die verdacht veel op de kok van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" leek. is niet alleen de goede grijsaard, hij is ook de man, die de „stoute kinderen" op het matje roept. Een jong-maatje moest dat ondervin den en hij trof het dat de zak te klein was, (hij zat er reeds half in) anders v/as hij beslist mee naar Spanje gegaan Geschenken Bij de verjaardag van de Sint horen Cabaret Dit was overigens niet het enige verzetje dat de mannen van de vloot hadden op Zaterdagavond. De Cen trale Bond had een cabaret-avond be legd in het theater, vlak bij het Ca sino. Ook hier hebben vele mannen een buitengewoon genoegelijke avond doorgebracht. Het Rotterdamse gezel schap onder leiding van Fred Rom- bouts, bood een programma aan dat er in ging als koek. De conferencier was een gezellige pra ter, die op zeer onderhoudende wijze de verschillende nummers aankondigde. De Een praatje aan de haven is ge* zellig op zijn tijd, maar je kan er geen heel week-end mee vullen. Gelukkig was het Zaterdagavond niet nodig aan de kant te blijven staan. (Foto Leidsch Dagblad.) drie mondorgel-spelers (men zou hen haast „mondorgel-acrobaten" kunnen noemen), oogstten veel succes, evenals de chansonnière, die vele bekende lied jes zong, die door de mannen uit volle borst meegezongen werden. De „kam pioen" van de avond was wel de gooche laar, die het presteerde uit een fles, ge vuld met water, vele soorten drank te schenken. Velen in de zaal hebben zich kunnen overtuigen dat hij een goede borrel, een lekker citroentje en beste boerenjongens schonk! Hoe het allemaal in zijn werk ging bleef een raadsel, maar dat het goed smaakt^ was zeker. De Cen trale Bond heeft met het organiseren van deze avond een „beste beurt" ge maakt. Het. was de eerste avond, die ge organiseerd werd, maar hopelijk is het niet de laatste! Op 20.000 meter hoogte Enorm zweefvliegtuig gaat grens der wereldruimte onderzoeken Wetenschappelijke waarnemingen Ereplicht Het is verheugend dat er wat gedaan wordt voor de mannen van de vloot aan wie Nederland zeker verplichtingen heeft. De mannen zitten immers niet uitsluitend voor hun eigen verdiensten ver van het Vaderland. De schatkist vaart er wel bij, omdat het door hun werk mogelijk wordt flink te exporteren. Het is goed dat er wat gedaan wordt voor onze vissers, vooral tijdens de week einden, en dan speciaal dat week-eind, waarin Sint-Nicolaas valt. Het is een ere-plicht van d'e Nederlanders te zorgen dat de vissers niet met hun ziel onder de arm lopen of hun verstrooiing gaan zoeken op de Kermis, die in deze tijd in Dieppe wordt gehouden, of in de ca- fé's, die er genoeg te vinden zijn langs de haven. Niet meer dan dertienduizend gewezen Russische staatsburgerszegt Bonn (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Russen maken het de regering van de West-Duitse Bondsrepubliek niet gemakkelijk en proberen nu al, nog voordat de diplomatieke betrekkineen tussen Bonn en Moskou officieel ziin aangeknoopt, met alle mogelijke ongeoor loofde middelen pressie op haar uit te oefenen. Terwijl men in heel Wesfc-Duitsland (juist in deze tijd voor Kerstmis) vurig hoopt, dat de rest van de Duitsers, die nog steeds in de Sovjet-Unie gevan gen worden gehouden, zo spoedig mogelijk zullen worden vrijgelaten mi nister Von Brentano heeft het er Donderdag in zijn lange redevoering voor de Bondsdag ook nog over gehad komen de Russen opeens met een heel merk waardig verlanglijstje voor de dag. Onqeoorioofde middelen land 00k maar eens over de brug komen j en de circa 100.000 Russen terugzenden, Omdat Moskou, aldus het officiële die hier „tegen hun wil" worden vast- Russische blad „Izwestja" nu al „de ab- gehouden. solute meerderheid" van de in Rusland j Het heeft er veel van weg, alsof men verblijvende Duitse oorlogsmisdadigers in Moskou thans, ondanks de belofte had terug gestuurd, meest West-Duits-1 aan Adenauer in September, wil zeggen: Twee man en talloze instrumenten Boven onze hoofden „leeft" en raast een geheimzinnige oceaan van lucht met draaikolken, stormen, stromingen en windstilten. Het. is onbekendheid van deze hogere luchtlagen die een bezwaar vormen voor de verdere ontwikkeling van de luchtvaart, waarbij de gedachte aan de ruimtevaart om de hoek komt kijken. Om de grens van ons hemelruim te onderzoeken gebruikte men tot op heden voornamelijk balonnen. vliegtui gen en raketten. Vliegmachines en straaljagers kunnen echter niet zo bij zonder hoog komen, raketten verbruiken in een paar minuten hun brandstof en vallen dan naar de aarde terug, terwijl balonnen wel grote hoogten kunnen be reiken maar zeer moeilijk controleerbaar zijn. Een groep van Ingenieurs onder lei ding van V. Saundek en W. Klemperer bouwen nu bij de Douglasfabrieken een „zweefvliegtuig" dat tot een hoog te van c.a. 20 km zal stijgen. De enige overeenkomst van dit zweeftoestel met een normaal zweefvliegtuig is eigen lijk alleen het ontbreken van de motor, voor de rest heeft naar afme tingen en gewicht weinig meer met de normale toestellen gemeen. Het zweefvliegtuig wordt zo groot en zwaar, dat het totaalgewicht meer dan een ton zal bedragen. Met een vleu gellengte van 37 meter, een hoogte van 4.5 en een lengte van c.a. 13 m. mag het wel het grootste zweefvlieg tuig ter wereld worden genoemd. Het gehele toestel is gebouwd om een spe ciale cabine te dragen waarin 2 per sonen kunnen zitten, plus een hoe veelheid instrumenten. Als in de ruimte gevaren mochten dreigen die het toestel dreigen te ver nietigen of mee te voeren, dan kan deze cabine worden „weggeschoven" uit het vliegtuig daarna een parachute van grote omvang er voor zorgt dat de be manning veilig de aarde kan bereiken. Wanneer zulks noodzakelijk blijkt kan de bemanning ook weer de cabine ver laten om met eigen parachutes naar de aarde te springen. De kleding van de bemanning bestaan uit verwarmde „ruimtepakken" hetgeen wel zeer nood zakelijk is omdat op een dergelijke hoogte een temperatuur heerst van 53 graden C. onder nul. terwijl de lucht druk er zo laag is, dat het bloed van de bemanning letterlijk zou gaan koken als zij niet in een luchtdichte cabine zaten. De geweldige krachten van de „hemel- stormen" maken het noodzakelijk, dat het zweefvliegtuig tweemaal zo sterk wordt gebouwd, dan een normaal groot passagiersvliegtuig. De start van het toestel zal normaal met een vliegtuig verlopen. Wanneer het vliegtuig „los" is kan het in twee tot vijf uur de grens van het hemelruim berei ken waar het dan op eigen kracht c.a. vier uur kan blijven zweven. Een der gelijke tijdsduur is voor de wetenschap van groot belang, maar is tot heden nooit mogelijk gebleken, zeker niet op één bepaalde hoogte. De gunstigste mogelijkheden voor een start liggen in de Owens-vallei waar de Sierra Nevadabergen voor een krachtige opstijgende luchtstroom zor gen. Daar zal het zweefvliegtuig dan ook zijn tocht naar 20 km. hoogte beginnen, hetgeen eind 1956 of begin 1957 het geval zal zijn. Het toestel is ontworpen voor de „Geophysica Research Division" van de Amerikaanse luchtmacht. Aan het on derzoek naar de hogere luchtlagen zal Temperahjurvan -53 t 20km. Staking in Noorwegen doet zich terdege gevoelen Vele kantoren en woningblokken in Oslo worden thans niet verwarmd door gebrek aan stookolie als gevolg van de staking van arbeiders in de vervoersbe drijven, die nu tien dagen duurt. Bijna 10.000 havenarbeiders, chauffeurs, ar beiders van oliemaatschappijen en an dere transportbedrijven zijn bij de sta king betrokken. Meer dan 80 schepen in de haven van Oslo worden opgehouden. Men verwacht dat de werknemers en de vakverenigingen tegen Donderdag zullen antwoorden op een voorstel om een Rijksbemiddelaar een schikking te laten treffen. Stakingsleiders voor rechter RESP. 1 JAAR EN 8 MAANDEN GEËIST De Officier van Justitie te Willemstad op Curacao mr W. R. Boom, heeft tegen de voorzitter van de „United Minewor- kers Union", J. A. Stewart, gezien zijn strafkaart, een jaar gevangenisstraf ge- eist en tegen de penningmeester, P. A. Blasse, acht maanden. Zij stonden te recht op beschuldiging van het verwek ken van staking onder de werknemers van de Mijnmij. Curacao te Niéuw-poort. De verdediger van beide beklaagden, de heer Rojer, bepleitte vrijspraak, aan gezien hij de tenlastelegging niet wettig en overtuigend bewezen achtte. Zijn verzoek* tot onmiddellijke invrijheidstel ling van beide beklaagden wees de rech ter af met het oog op de mogelijkheid van vlucht. De rechter bepaalde de uitspraak op een tijdstip over 14 dagen. Op de zitting, die bijna zes uur in be slag nam en die grote publieke belang stelling trok, was om. de wnd. gezag hebber van Curacao, de heer C. D. Kroon, aanwezig. echter ook deelgenomen worden door de universiteit van Los Angeles. In deze samenwerking hoopt men te komen tot een grotere kennis van de grens van het hemelruim hetgeen zal bijdragen tot een grotere veiligheid in de lucht, terwijl men met het „temmen" van de buiten ste luchtlaag een stap dichter bij de ruimtevaart zal komen. Eerste lawine in Oostenrijk kast tien mensenlevens Maandag heeft in de buurt van Salz burg de eerste lawine in Oostenrijk van deze winter een kamp van de centrale van Kaprun bedolven, waarin zich 14 arbeiders bevonden. Er vielen tien do den en drie ernstig gewonden. Vijf per sonen worden vermist. Ongeveer 250 arbeiders, 30 politieman nen en vjjf honden zijn in de weer om de nog bedolvenen te bevrijden. Het kamp ligt in het gebied van de Heid- nische Kirche, op een hoogte van 2.000 meter. wanneer je dat niet wilt doen, krijg je ook geen Duitsers meer van ons terug! j Nu is het helemaal niet waar, dat I in West-Duitsland 100.000 Sovjet-Russen zouden vertoeven. Op 1 April 1955 wer- den hier in het geheel 13.571 gewezen Sovjet-Russische burgers geteld, en daarnaast woonden er nog 23.304 vroe gere staatsburgers uit de inmiddels door Rusland opgeslokte Baltische staten. j Maar die kunnen toch niet als ex-Rus- j sen worden beschouwd. En al de gewezen Sovjet-Russische burgers in West-Duits- land staat het vrij overal naar eigen j goeddunken heen te gaan. De West-Duitse autoriteiten denken er echter niet aan de onmenselijkheid te begaan deze vluchtelingen aan het Rode Rusland uit te leveren. Men is intussen zeer benieuwd met wat voor andere vreemdsoortige eisen de Russen nog voor de dag zullen komen ,.De Britten zitten op uw rug en beroven het Birmaanse volk'\ zegt Kroesjtsjef De secretaris van de Russische Communistische party, Kroesjtsjef, heeft I gisteren tijdens zyn reis met premier Boelganin door Birma, hetzelfde spel letje van aanvallen op het Westen voortgezet. In een toespraak te Maymyo, een vroegere Britse legerplaats ten Noordoosten van Mandalay, zei hy, dat I een leger een kostbaar iets is, doch „wy zyn gedwongen er een leger op na j te houden, omdat er een paar landen zijn, die niet willen instemmen met ontwapening". Boelganin bracht de beste wensen van het Sovjet-Russische volk over aan dat van Birma, dat „op de meest glorieuze wijze een einde gemaakt heeft aan een buitenlandse invasie". Rijst in ruil voor wapens Tengevolge van zware mist is de, bij Aadresselles. 15 km van Bou- paijes, en ook dairvoor wgezorgd. Vlaazdingse logger .Meilie" VL 2.001 logne aan de "'anse kW' op het {strand gelopen. In zijn toespraak zei Kroesjtsjef over buitenlandse correspondenten: „Waarom zijn zij niet tevreden? Omdat ik ga zeggen, dat de Engelsen op uw rug zitten en uw volk beroven en omdat het niet voor uw welzijn of voor verho ging van uw levensstandaard is. maar om hun beschaving in te voe ren in achterlijke landen. De kolo nialisten trachten de mensen ervan te overtuigen, dat alleen zij ingenieur kun nen worden, maar dat is een leugen, die zij hebben verzonnen om hen onder de duim te houden Bent U niet gelijk waardig aan de Britten? Alle mensen zijn gelijkwaardig en hebben dezelfde bekwaamheden. Ik beschouw deze toe spraak als zeer oprecht en broederlijk. Een aanta1 mensen zal dat niet doen, maar het zal mij er niet van weerhou den de waarheid te spreken, totdat, mijn hart niet meer klopt,' aldus Kroesjtsjef. Kroesjtsjef heeft in Rangoon de te Bartgalore geuite beschuldiging her haald. dat Groot-Brlttannië Hitiers In val in de Sovjet-Unie heeft veroorzaakt. Hij bracht echter hulde aan de Ameri kaanse, Britse en Franse Geallieerde strijdkrachten voor de „zeer grote over winning" op het Hitlerisme. De oor logstijd heeft aangetoond, dat de volken van de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten de beste vrienden kun nen zijn „niet alleen in goede tijden, maar ook In een tijd van zware en harde beproeving", aldus Kroesjtsjef. Politieke waarnemers te Rangoon ver wachten, dat de Sovjet-Unie Birma wa pens en militaire uitrusting zal ver strekken in ruil voor Birmaanse rijst. Vertegenwoordigers van beide landen voeren op het ogenblik besprekingen over deze ruil en een definitief besluit wordt spoedig verwacht. In Januari, toen Tito een bezoek aan Birma bracht, is met Joego-SÏavië een soortgelijke ruil tot stand gekomen. Premier Oe Noe van Birma heeft deslyds verklaard, dat zulke transac ties niet in strijd zijn met de neutrali teitspolitiek. aangezien de uit te wis selen artikelen wederzijds als geschen ken worden beschouwd. Engelse plannen voor een onderzeese atoomvrachtboot De „British Ship Building Research" Association" bestudeert plannen voor de bouw van een onderzeese atoomvracht- vaarder. Zes natuurkundigen van het proefstation van Harwell, die aan de verwerkelijking van het project werken, hebben een eerste rapport opgesteld, waarin zy zich optimistisch tonen. Het vaartuig is een groot schip, dat onder water een snelheid van 50 tot 100 kno pen kan ontwikkelen en In een dag de Atlantische Oceaan zou kunnen over steken. De exploitatiekosten zouden ook veel kleiner zyn dan van een gewoon schlr DINSDAG 6 DECEMBER De vermindering van het verzekerde bedrag tengevolge van normaal verval (wegens overlijden van verzekerden en het bereiken van de afloopdatum van de polissen) en van abnormaal verval (door afkoop, staking van premiebeta ling, omzetting in prijsvrije contracten e.d.) bedroeg in 1954 f. 1.1 milliard, zo dat een netto-vooruitgang werd geboekt van f. 2 milliard (over 1953: f. 1.7 mil liard). Toevoer nieuwe verzekeringen IN 1954 BOVEN DE 3 MILLIARD (Speciale berichtgeving) Uit het jaarverslag van „De Verzeke ringskamer" welke nu reeds ruim 30 jaren met het wettelijke toezicht op het levensverzekeringsbedrijf is belast, blykt dat het bedrijf van de binnen landse ondernemingen ook in 1954 weer in belangrijke mate is toegeno men. Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse Levensverzekerings wezen werd in een enkel jaar voor 'n bedrag aan nieuwe verzekeringen in geschreven, dat net boven de f. 3 mil liard grens lag. Er valt voor 1954 na melijk een record-productie van f. 3.1 milliard te vermelden tegen f. 2.7 mil liard in 1953.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5