Zevenhonderd millioen konijnen in Australië door „myxo" uitgeroeid Wij spraken met Maar er zijn er nog een half milliard over Vellen thans tweemaal zo duur als wol De Zweden leren liun kinderen met méér geld om te gaan DINSDAG 6 DECEMBER (Van onze correspondent in Australië) Myomatosee, het vergif, dat uit Zuid-Amerika gekomen, vijf jaar geleden voor het eerst werd toegepast in Australië om de konijnen uit te roeien, heeft groot succes geoogst. Het heeft sinds 1950 niet minder dan 700 millioen konijnen in Australië naar de andere wereld gehol pen. Deskundigen beweren dat de verdelging van de langoren op zo grote schaal de schapenteelt ten goede is gekomen. Zij heeft de Australische wolindustrie 450 millioen gulden meer opgeleverd. Acht tot tien konijnen eten namelijk evenveel gras als een schaap en sinds „myxo" de familie mummelmans sterk heeft gereduceerd, is de schapenstapel gegroeid van 120 tot 130 millioen stuks. De schapenhouders wrijven zich in de handen, want dank zij de officiële moord op Langoor, is de gemiddelde wolopbrengst van een schaap ook al met twee Engelse ponden (twintig gulden) gestegen. De totale wolproductie is gestegen van een mililard pond (10 milliard gulden) in 1951 tot 1.3 milliard pond (13 milliard gulden) in 1954. leverde vroeger 125 millioen velletjes per jaar op. Daarvan gingen er tien millioen naar de hoeden-industrie, de rest werd geëxporteerd. Amerika kocht jaarlijks voor zeker tien millioen gulden aan konijnenvellen. Tegenwoordig, nu het konijnenvel schaars is geworden, richten de Ameri kanen al hun oog op Europa, dat klaarblijkelijk een groot arsenaal is van tamme konijnen, die vrijwel geen last schijnen te hebben van myxo-bcsmet- ting. De Australische hoedenfabrikanten zien met lede ogen aan hoe hun indus trie dreigt te verlopen. Het tekort aan velletjes heeft er reeds toe geleid, dat in Melbourne, waar 400 mensen in de hoedenindustrie werken, honderd man zijn ontslagen! In Nieuw Zuid Wales werken duizend mensen in deze indus trie. Hier is nog niemand ontslagen, maar de fabrikanten hebben al bespre kingen gevoerd om te komen tot een geleide fokkerij van konijnen óp bepaal de eilanden langs de kust, teneinde de aanvoer van konijnenvellen voor hun industrie op peil te houden. Men zou hieruit op kunnen maken, dat het er voor Langoor bepaald slecht uitziet, wat hun leventje betreft op het vasteland. Maar van hun kant bekeken, hebben ze het myxo-offensief tamelijk wel doorstaan. Ondanks de 700 millioen konijnen, die als slachtoffer zijn geval len, huppelen er nog minstens 500 mil lioen rond, en aangezien een gezond konijnenpaar in vier jaar tijds ander half millioen nakomelingen kan hebben, ziet het er met de konijnentoekomst, wat het aantal betreft, (helaas!) niet eens zo slecht uit! Neg lang niet uitgeroeid De konijnen bezitten trouwens een uitstekend afweer-wapen. Dat is de Wetenschap blijft zoeken De exporteurs van konijnenvellen en de fabrikanten van hoeden heffen ech ter al lange tijd een ware klaagzang aan. Inplaats van 30 tot 40 pennies per pond moeten zij tegenwoordig, wegens de sterk verminderde aanvoer van vel len. vijf keer zo veel betalen! De wol van het wereldberoemde merino-sehaap brengt tegenwoordig 100 pennies per pond op. maar een konijnenvelletje, dat hier vroeger met een soort verachting werd bekeken, moet vandaag de dag twee keer zo veel opbrengen! Als het merino-schaap een mens was, zou het zich er dood om schamen Dalgety en Co. het grootste vee- en schapenmakelaarskantoor van Australië, met kantoren in alle Engelssprekende landen, verkocht vroeger 150.000 kilo gram konijnenhuiden per week. tegen woordig verkoopt het slechts 25.000 kilo gram per maand! De konijnenvellen ophaler (rabbit-o. noemen ze hem hier) die vroeger minstens eens per week zijn roep door de straten liet schallen, is tegenwoordig nergens meer. Er vallen ook voor hem geen zaken meer te doen. want een konijnenbout is nu een weelde geworden. In de steden is zon konij nenbout zelfs een zeldzaamheid of een museumstuk, want konijnenhouden in de achtertuin, zoals in Nederland, is hier nog steeds strikt verboden. Men is veel te bang, dat het konijn gelegenheid krijgt zich te vermenigvuldigen op plaatsen waarvan zij met veel moeite zijn verdreven. Vellen thans erg schaars Voordat „myxo" (de afkorting van myxomatose) als bestrijdingsmiddel te gen de konijnen werd toegepast, expor teerde de vallei van de Murray twee millioen konijnenhuiden per jaar tot een waarde van 1.750.000 gulden. Tegen woordig zijn het er slechts 60.000. De Murray vallei heeft altijd al bekendheid genoten als de streek, waar de konij- nenplaag het grootste was. In een ge bied met een straal van 50 kilometer plachten 150 konijnenjagers die van dit beroep leefden een goed belegde boterham te verdiennen. Het aantal jagers is thans sterk verminderd. In geheel Nieuw Zuid Wales, dat zo groot is als Frankrijk, werden voor 1950 jaarlijks drie millioen kilogram konij nenvellen verkocht. In 1952 was dit gedaald tot een millioen kilogram en tegenwoordig is het niet meer dan 700.000. In een half jaar tijds leverde het serum-laboratorium 250.000 eenhe den myxo af, het virus, waarmee de konijnen worden ingespoten; zijn de dieren éénmaal ingespoten, dan moet een bepaald soort muskiet (anopheles) de besmettingsstof verder overdragen. Nieuwe generaties immuun Het myxo-virus dat via Frankrijk de konijnenstapel van West-Europa heeft bedreigd, is een ander soort virus dan wat in Australië wordt gebruikt. Prof. F. N. Fenner van de Australische Na tionale Universiteit in Canberra, be weert dat het Australische myxo een langere besmettingsperiode heeft, d.i.: de periode, waarin de overbrenging door muskieten op gezonde konijnen kan plaats hebben. Maar dezer dagen heeft de minister van Landbouw een ernstige waarschuwing gegeven, dat men niet op het myxo kan blijven vertrouwen. Er is namelijk reeds gebleken, dat tweede en derde generaties van besmette ko nijnen immuun zijn tegen de ziekte. De wetenschappelijke staf is koortsachtig bezig om middelen te vinden, die het konijn werkelijk volledig kunnen uit roeien. Myxo heeft zijn waarde weliswaar bewezen, maar met de toepassing van dit virus alleen komt men niet van de konijnenplaag af. De mensen moeten zelf ook meehelpen door vallen te zetten, te jagen en door met bulldozers de konijnenholen te verwoesten. Wat het konijn de Australische boer in het ver leden al heeft gekost, is nauwelijks te schatten. Van officiële zijde vernamen wij echter dat de uitroeiing van 700 millioen konijnen in de afgelopen vijf jaar door myxo, een besparing heeft opgeleverd, die op meer dan twee mil liard gulden wordt geraamd. De een z'n dood. Maar zoals het dikwijls gaat: ..de een zijn dood is de ander zijn brood". Het konijn, zo gevreesd door de boeren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Agnes Margarita, dr van A. J. Weiman er. H. Bordewijk; Martina Johanna Catha- nna Maria, dr van B. Lamboo en E. A. v. d. Berg; Cornelia Marijke, dr van J. Kruik en D. den Haan; Johanner Pleter, zn van J. Kruik en D. den Haan; Paulina Marga- retha Maria, dr van C. H. v. d. Berg en H. M Staffeleu; Pleter, zn van P. v. Eg mond en P. Dljkdrent; Sonja Petronella. dr van J C. de Reus en W. J. Kruit; Johannes Cl .e.ls. zn van J. Ranselaar en L. Koeke- bakker. GETROUWD: G. H. Kuipers en J. de Jong. OVERLEDEN: C. J. H. v. d. Valk. man. 60 Jr; N Lange- zaal, hulsvr. van v. d. Linden. 73 Jr; M. Vrijburg, vrouw, 58 jr; J. M T. Smeeien. wed van v. Dlemen. 75 jr; C. J. M. Lange- mH)er. zn, 3 Jr; R. T. de Jon^h. wedaxr. 74 *r; VL 1 "©a-a. eenzaamheid, niet wat de konijnen be treft, maar mensen. Honderdtallen mil- lioenen konijnen leiden een heerlijk leventje in schaars bevolkte en helemaal onbewoonde gebieden. In de geculti veerde gebieden moet de boer een scherp oog bezitten, indien hij het laatste konijn het leven onmogelijk wil maken. Op landerijen, die ogenschijnlijk geen langoor huisvesten, huppelen ze na een jaar dikwijls even lustig als troepen uitgelaten schoolkinderen in een luna park! Ondanks de millioenenslachting onder de langoren is Australië nog lang niet bevrijd van deze plaag. Of het ooit zo ver zal komen, dat het land er werkelijk van bevrijd is, hangt voor een groot deel af van de wetenschapsmensen, die naar stig blyven zoeken naar een uitra-ver- delgingsmiddel. Onder hen speelt een vrouw de grootste rol. Zij is de 56-jarige dr McNamara, die reeds in 1932 de mogelijkheid van myxo als verdelgings middel onder de aandacht der autori teiten bracht. Het duurde echter tot 1950 aleer zij er de overheid toe kon brengen de eerste proef te nemen. Toen de proef buiten verwachting slaagde, bracht de overheid het leger van Mum- melmans in de daarop volgende jaren gevoelige slagen toe. Ook al liggen er nog vele veldslagen in het verschiet, een vrouw is in elk ge val 700 millioen konijnen te sterk ge weest! Kamerlid vergat veiligheid EIS: DRIE WEKEN GEVANGENISSTRAF Een gevangenisstraf van 3 weken en ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende 6 maanden eiste de Officier van Justitie, jhr mr F. A. Groeninx van Zoelen, by de Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank vanochtend tegen een 45-jarig lid van de Tweede Kamer. Hij zou op 15 November als bestuur der van een auto gereden hebben in de Rochussenstraat te Rotterdam, terwijl hij onder zodanige invloed van alcohol houdende drank zou hebben verkeerd, dat hy niet in staat moest worden ge acht dat motorrytuig naar behoren te besturen. Verdachte verklaarde te erkennen, dat hij beter niet achter het stuur had kunnen gaan zitten. Tevoren had hij toegegeven alcoholhoudende drank te hebben gedronken. De Officier meende, dat de overtre ding wettig en overtuigend bewezen was. De raadsman, mr A. Blom uit Rotter dam, merkte op, dat de positie van zijn cliënt er een is, die een ieder zich kan indenken. Zijn cliënt was aan de over spannen kant geweest. Zijn huisarts had verklaard, dat hij hem wegens hart- bezwaren had geconsulteerd; hij leed aan het begin van de bekende „mana gersziekte". Ook was hij die avond grie perig geweest. De consequenties, buiten de strafzaak om, noemde pleiter erg belangrijk voor zyn cliënt, voor wie de aardigheid van Standpunten vastgesteld Gaat conferentie door? De Indonesische minister van Voor lichting, Soetan Makmoer, heeft mede gedeeld, dat het Kabinet vanochtend zyn „principiële standpunten" heeft vastgesteld, die by de komende Ne derlandsIndonesische besprekingen als materiaal gebruikt zuilen worden. Het Kabinet heeft niet meer gespro ken over het vooroverleg. Gevraagd, of het standpunt van de Nahdatoel Oelama (men zie pag. 1) van invloed is op het standpunt van de re gering, zei Makmoer; „Het Kabinet heeft deze kwestie nog niet besproken". Op een vraag of het zenden van de delegatie naar Nederland afgelast zal worden, antwoordde Makmoer: „Dat is alleen God bekend". Makmoer zelf is echter nog steeds optimistisch. Gevraagd naar de komende bespre kingen. zei Makmoer, dat Nederland reeds de formulering van een ontwerp agenda indiende. Het Kabinet heeft deze gisteren besproken en enkele bewoordin gen gewijzigd, zonder aan de inhoud en de geest te tornen. Deze wijzigingen zijn via Oetoyo Ramelan aan de Nederland se regering gezonden en men wacht nu op het Nederlandse antwoord. Makmoer zei voorts, dat de Indonesi sche minister van .Buitenlandse Zaken Anak Agoeng Gde Agoeng, niet naar de algemene vergadering van de V.N. zal gaan. Dr Aboe Hanifah en mr Soe- djarwo Tjondronegoro zullen de Indo nesische delegatie in de V.N. leiden. ONJUISTE VOORSTELLING Van Nederlandse zijde wordt er op gewezen, dat hier een onzuivere voor stelling van zaken wordt gegeven. De agenda-formulering is bij het voor overleg tussen minister Luns en mr Oetoyo opgesteld en aanvaard. De Indonesische regering heeft hiermede nog niet ingestemd, en heeft wijzigin gen voorgesteld van zodanige aard, dat mr Oetoyo hierover opnieuw be sprekingen moest voeren met Neder land. Dit overleg duurt thans nog voort. Kinderbijslag tot 27ste jaar VOOR INVALIDE KINDEREN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag z.hst. het voorstel aangenomen om de kinderbyslag voor invalide kinde ren te verlenen tot hun 27ste jaar, eveneens voor studerende kinderen. Voor de inkomstenbelasting, loonbe lasting en vermogensbelasting zal de kinderaftrek voor invalide kinderen eveneens gelden tot het 27ste jaar. sterke drank af was. Recidive achtte mr Blom uitgesloten. Verdachte zeide tenslotte niet alleen het gebeurde te betreuren, maar ook, dat hij in het contact met de politie zijn zelfbeheersing kwijt was geraakt. Uitspraak over 14 dagen. J. A. Bakhuizen Burgemeester van Leimuiden Rijnsaterwoude en Nieuwveen „U zult kunnen begrypen, dat het mij niet gemakkelijk zal vallen na 38 jaar burgemeester te zyn geweest, waarvan bijna 34 jaar in Leimuiden en Rijnsaterwoude, dit werk 30 April volgend jaar te moeten neerleggen", aldus begon burgemeester Bakhuizen ons gesprek toen wij hem bezochten In verband met dit a.s. afscheid. U moet daarbij nog bedenken, zo ging de burgervader voort ,dat ik nota bene twee jaar geleden nog weer een aanstel ling kreeg voor zes jaar, dus feitelijk zou ik nog een jaar of vier, volgens dit con tract, op papier in functie kunnen blij ven. Men is in dit opzicht echter in Den Haag zeer streng, zodat wanneer ik op 27 April van het volgend jaar de 65-ja- rige leeftijd bereikt heb, het afscheid op 30 April onverbiddellijk zal volgen. f200 toe Begrijpelijk, dat een burgemeester, die zo lange tyd de gemeenschap als eerste burger gediend heeft, ook een schat van ervaringen bezit uit deze ambtsperiode. Geboren in Nieuwer Amstel op 27 April 1891 liep burgemeester Bakhuizen na zijn schooltijd enkele instituten door voor het verkrijgen van de nodige ken nis van de gemeente-administratie. Zijn theoretische opleiding verkreeg hij van niemand minder dan de bekende secre taris van Amsterdam, J. J. Rovers, waarna hij al spoedig als volontair in gemeentedienst kwam „Dat was in die dagen wel een heel zonderlinge instel ling dat „volontairen", immers bij al het werk, dat verricht moest worden, be taalde men nog zo'n f200 k f300 per Jaar tóe Dat was toen een leuk zaakje voor gemeentesecretarissen. Ik begon in Schoten. Al spoedig kon ik een baan krijgen in Ilpendam tegen een salaris vrn f200 per jaar; ik schoot il xardig ap. Ald«is gine Sm-gftaie.es- ter Bakhuizen voort. Voor die f200 moest ik dagelijks vier uur reizen: 's morgens vroeg per trein naar Amster dam en vandaar per boot naar Ilpen dam en dan s avonds weer terug. Alleen hieraan was ik reeds meer dan f 130 per jaar kwijt, dus veel zakgeld bleef er nog niet over. Na onze verhuizing naar Bussum ging ik weer volontairen in enkele gemeenten in het Gooi, om tenslotte als ambtenaar te worden aangesteld van Naarden. Hier ging ik f650 per jaar verdienen, en maakte ik de oorlog en de mobilisatie van 1914 mee. Vraag mij niet wat een werk en drukte dit in de vestingstad Naarden bracht. Op een bevolking van 4000 zielen kiwamen maar even ruim 5000 militairen de stad binnen. Laat maar liggen By de mobilisatie in Augustus 1914 werd bij afwezigheid van de toen ruim 70-jarige burgemeester het mobilisa tietelegram aan mij overhandigd. Nog hoor ik de burgemeester zeggen toen ik hem na lang zoeken, hiervan in kennis kon stellen: „Ach Bakhuizen laat dat maar liggen, die oorlog is im mers binnen enkele dagen weer afge lopen". Samen met een der wethouders heb ben wy echter toch de nodige maat regelen genomen, die geboden waren. In die dagen ben ik ook getrouwd en ik mag niet onvermeld laten, dat toen wy met de trouwkoets de vesting bin nen wilden, militairen het rijtuig va-n onder tot boven onderzochten op spionnen. Op mjjn 26ste jaar nam ik een benoe ming aan als burgemeester van Spaarn- dam, dat was in 1917. Het vreemdste hiervan was wel, dat ik bij mijn aanstel ling wat salaris betreft er nog f 50.— op achteruit ging. daar ik tegen een jaar wedde van f600.— mijn werk begon. Dit verbeterde echter al spoedig en na 44 jaar daar werkzaam te zijn geweest, kwam ik in 1922 naar deze streken en werd op 15 Februari van dat jaar aan gesteld om vervolgens op 22 Februari officieel geïnstalleerd te worden als op volger van burgemeeste Nienaber. die hier 26 jaar de scepter gezwaaid had. Moeilijkheden Gezegd mag warden, dat het zowel voor de burgemeester als voor de Raad niet gemakkelijk was geweest: zowel in Leimuiden als in Rijnsaterwoude be stond er tussen B. en W. en de Raad een weinig vruchtbare samenwerking. Ook ik, aldus ging burgemeester Bak huizen voort, had daar aanvankelijk zeer mee te kampen. Het is zelfs voorgeko men dat ik een tijd lang in Leimuiden met slechts drie raadsleden gewerkt heb, doordat de bij een raadsverkiezing in de Raad gekozen oppositie verzuimd had de geloofsbrieven in orde te maken binnen de gestelde termijn. Vooral in Rijnsaterwoude maakte ik tal van moei lijkheden door. Nog duidelijk staat mij de tolbestorming in 1929 voor de geest, die gebeurde op een Donderdag, de beursd-ag in Hoofddorp. Ik had voor deze gelegenheid mij bij de tol opgesteld met de ambtsketen om. Het is daar toen wel heel warm aan toe gegaan, waarbij aan weerszijden enkele honderden auto's en wagens de weg versperden. De oorlogs jaren waren natuurlijk ook zeer moei lijk, al lagen deze moeilijkheden op ge heel qjider terrein. Meerdere heb ik van mijn onderduikadres gebruik moeten maken. Het gebeurde hierbij zelfs eenmaal dat ik ter nauwernood de dans ontsprong. Ik fietste door de ge meente, toen voor mijn huis een wagen van de S.S. stopte en een officier aan een der inwoners vroeg waar de bur gemeester was. De man zag mij aan komen en gaf een ontkennend antwoord; het beste bewijs hoe de bevolking in die dagen in elk opzicht één was. Begrijpelijk, dat na de donkere dagen in 1945 direct de handen uit de mouwen gestoken werden en de nodige aandacht besteed werd aan de stil gelegde plan nen in alle drie gemeenten. Ieder zal kunnen begrijpen, dat vooral in deze tijd mijn positie inderdaad weinig be gerenswaardig was, te meer daar de werkzaamheden voor de burgemeesters zich als het ware met de dag opstapel den. Ik heb, aldus burgemeester Bak huizen, net als de burgemeester vSn Amsterdam met zes wethouders te ma ken, met dit verschil, dat mijn wet houders verdeeld zijn over drie gemeen ten. die allen weer hun eigen verlangens hebben. Wat Leimuiden en Rijnsaterwoude be treft mag ik misschien wel wyzen op de opruiming van de tol 14 November 1953. De in geVusk stelling van de provin ciale weg, deze datum is van even grote betenis, aldus burgemeester Bakhuizen. Het beeld van Leimuiden heeft zich de laatste jaren geheel gewijzigd en zal zich nog meer wijzigen als de uitbrei dingsplannen gerealiseerd kunnen wor den. Verheugend noemde burgemeester Bakhuizen het, dat de eeuwenoude to ren van Rijnsaterwoude met de kerk nu gerestaureerd zal worden. Mooiste dag De mooiste dag uit mijn loopbaan' is onbetwist de dag van het bezoek van H.M. Koningin Juliana aan de ge meenten in de Rijnstreek en ook aan de drie gemeenten waarvan ik burge meester ben. Wist U, zo vertelde ons de burgervader, dat ik er die dag een soort van eigen protocol op na heb gehouden, waarby hy vertelde hoe hy de Koningin in contact bracht met de oudste inwoonster van Rynsaterwou- de, mevr, v. d. Breggen. Ik wist, aldus de burgemeester, hiermede buiten myn boekje te gaan, maar dat wilde ik toch wel avonturen en ik heb er voor mevr. v. d. Breggen tot op heden nog geen spyt van gehad. In Spaarndam heb ik destijds een of ficieel bezoek meegemaakt van Ko ningin Wilhelmina. Burgemeester Bak huizen is de nestor van de burgemees ters uit de Rijnstreek en het is bekend, dat men aan zijn oordeel steeds grote waarde hecht. Burgemeester Bakhuizen is tevens voorz. van de Stichting Drink waterleiding de Drie Gemeenten. lis lid van het dagelijks bestuur van de drink watervoorziening De elf gemeenten, voor zitter van de organisatiecommissie voor de Rattenbestrijding in dit district, lid van het Rijnlands Waarborgfonds voor de Tuinders en lid van de adviescom missie van de Vleeskeuring in Alphen. Hij is bestuurslid van de Schoolartsen- dienst in Bodegraven en lid van de Electriciteitscommissie van de N V. Lug- dunum. Uit dit alles biykt dus wel dui delijk dat burgemeester Bakhuizen in zyn ambtsperiode er niet voor is terug geschrokken zitting te nemen in bestu ren en commissies als het algemeen be lang dit van hem vroeg. Op onze vraag of burgemeester Bak huizen zich mettertijd elders zal gaan vestigen, kregen wij een beslist ontken nend antwoord. Ik heb hier in deze streek zovpel lief en leed beleefd, aldus de bur "ester, dat ik hier ook van mlln v,„on t-p eraan o-pnj«t«n. Geeft u uw zoon ook een tientje in de week? De jongens beginnen te sparen (Van onze correspondent in Stockholm) Men kan van de Zweden zeggen wat men wil, maar ze zyn niet bang voor een experiment. Niets schijnt aantrekkelyker dan een radicale verandering. Dat zien we niet alleen in de architectuur en in alle takken van de kunst, maar ook in het economisch beleid en de opvoeding van de jeugd. En daarom mag het ons niet verwonderen wanneer wy in „Gezond Verstand" het orgaan van de vereniging van belastingbetalers, een lang peidooi vinden, om de kinderen zoveel geld te geven als zy nodig hebben om zelf hun kleren te kunnen kopen. Voor gesteld is een bedrag van 40 gulden per maand per kind. Het experiment begon ermee, dat vader en moeder genoeg hadden van het gebedel om een zakcentje. Wisten de kinderen wel, hoe vlug het geld door de vingers gaat Waarschynlyk niet, want anders zou het gemiddelde zakcentje van de Zweedse jeugd, een gulden of vier per week, beter worden besteed. Het gezin, dat nu een nieuwe weg wil de bewandelen, bestond uit drie kinde ren, een dochter van dertien en twee jongens van tien en negen jaar. En men kwam toen overeen democratie in de familie dat ieder kind 40 gulden per maand zou krijgen. Maar voor dit be drag moest ieder zyn eigen kleren, toi let-artikelen, boeken en schriften beta len. En wat overbleef mocht dan worden uitgegeven voor plezier. De kinderen kregen niet het hele bedrag in één keer uitbetaald, maar zij hadden een soort rekening by hun ouders. En eerst als zij hadden afgerekend, kregen zij een aan vulling. Het meisje wist al heel aardig met geld om te gaan. Maar toen ze een nieuwe winterjas wilde kepen, moest toch bij vader crediet worden opgeno men. Zij had dus ook al haar afbeta- lingszorgen Vlug groot bedrag bijeen Heel anders was het met de Jongens. Die dachten minder aan kleren maar droomden van een fiets, ski's, schaatsen, ijshockey, bioscoop, polshorloge, sport evenementen, uitstapjes, snoep en wat dies meer zij. Toen zij eenmaal het eer ste grote bedrag in handen haddien volg den zij en dat is juist het aardige niet het voorbeeld van de vriendjes met een veel kleiner zakcentje. Terwijl laatstgenoemden het geld vlug aan klei nigheden besteedden een ijsje, een worstje, een van de vele kinderkrantjes, enz. begonnen onze jongens te spa ren. Want nu konden zij, als zij zuinig waren, vlug een groot bedrag bij elkaar hebbenterwijl de andere jongens het niet de moeite waard vonden, om die paar kronen naar de bank te brengen! Liever geen onderbroek Hoewel nog vrij jong zagen zij grote wensen in vervulling gaan. Natuurlijk kochten zij liever geen kleren en geen tandpasta. En geen kam! Daar moesten de ouders nog op letten. En omdat zij hun geld niet voor een onderbroek wil den uitgeven, kregen zij derelyke nuttige dingen met Kerst of met een verjaardag. Het interessante is echter, dat de jong ste herhaaldelijk aan zijn moeder vroeg of hy nu niet eindelijk die oude broek van zijn broer kon overnemen. En kon die trui niet gemaakt worden? Vroeger daarentegen vond hij het verschrikkelijk iets ouds te moeten dragen. Natuurlijk gingen zij ook voorzichtiger met de kle ren en schoenen om. Zo is dan uitein delijk het resultaat hetzelfde wat de kas van pa betreft tenminste. Het grote voordeel echter is, meent men nu, dat deze kinderen de waarde BIOSCOPEN OUDEJAARSAVOND GESLOTEN? Evenals vorig jaar heeft ook thans de Algemene Bedrijfsbond van kunstenaars en werknemers in de film-, theater- en amusementsbedrijven het verzoek ge richt aan de Ned. Bioscoopbond, zich tot zijn leden te wenden met een advies om op Oudejaarsavond hun theaters te slui ten. Zij hopen dat de exploitanten ge volg willen geven aan deze wens. opdat ook het bioscooppersoneel deze avond in de huiselijke kring kan doorbrengen. PARLEMENTAIRE MISSIE NAAR CURACAO De Parlementaire missie, welke van 19-30 Januari een bezoek zal brengen aan Curasao zal bestaan uit de Tweede- Kamerleden Van Sleen, Wagenaar, De Kort, Fortanier-de Wit, Nederhorst, Van de Wetering, Fens, Van Leeuwen, Le- maire. Van Eysden en de griffier mr Schepel en de Eerste-Kamerleden Rey- ers, Algra. Kraayvanger, De Dreu en Canmelbeek. van het geld hebben ingezien. Zij kopen niet, als zoveel anderen, gebakjes, als hun de schoolmaaltijd die gratis wordt verstrekt niet bevalt. Zij spa ren voor grotere dingen. Ja, het is een waar experiment STADSNIEUWS Begrafenis C. J. H. v. d. Volle Hedenmiddag vond onder grote be langstelling op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. J. H. v. d. Valk, in leven leraar aan de Ambachtsschool. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op mr W. de Clercq. secrears en de heer H. Korswagen, penningmeester van de Vereniging de Ambachtsschool, de heer C. Brilman, directeur van de Ambachts school .leraren, leerlingen en oud-leer lingen, de heer G. van Meurs. voorzitter van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, en voorts vele vrienden en kennissen van wijlen de heer Van der Valk. Nadat aan de groeve allereerst een broer, de heer P. van der Valk, uit Am sterdam, een persoonlijk woord had ge sproken, getuigde de heer C. Brilman van de vele goede eigenschappen, als mens en als leerkracht, van de heer Van der Valk, die op de school een ledige plaats achterlaat. De heer Meurs herinnerde aan de vooraanstaande plaats, die de heer Van der Valk in de kring van de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidson derwijs vele jaren heeft ingenomen. De broer van de overledene dankte tenslotte voor de grote belangstelling, in deze dagen uit zo grote kring ontvangen. HOOGSTE PUNT N.Z.H.V.M. HALTE-STATION By het in aanbouw zynde nieuwe hal te-station van de Noord Zuid Hollandse Vervoer Maatschappij, dat gelegen is naast het station van de Spoorwegen, heeft men het hoogste punt bereikt, ten teken waarvan de nationale driekleur vandaag op het dak was geplaatst. Het zal nog wel even duren eer de NZH het nieuwe gebouw in gebruik zal kunnen nemen, maar in ieder geval is men druk bezig de NZH een waardig onder komen te verschaffen. BEURSOVERZICHT UNILEVER EN KON. OLIE GEVRAAGD Amsterdam, 6 December De beurs heeft zich vandaag geken merkt door een zeer kalme stemming. Opvallend is dat uitsluitend het buiten land dn de markt is. Het Nederlandse publiek en de beroepshandel laten ver stek gaan; de activiteit is dan ook zeer gering. Gestimuleerd door de vaste hou ding van Wallstreet traden vandaag vooral Kon. Olie en Undlever op de voorgrond. Kon. Olie steeg 5 punten tot 6604; Unilever kwam van 485 op 489. AKU en Philips bleven prijshoudend. Op de Scheepvaartsector overheerste licht aanbod; de meest actieve soorten daal den dan ook een kleinigiheid. De verlie zen bleven echter tot fracties beperkt. De Cultuurmarkt lag geheel verlaten. Hier is het wachten op concreet nieuws uit Djakarta. In Ver. Deli en HVA werd pas om half drie notering opgemaakt. Over het algemeen bleven de koersen hder een kleinigheid by gisteren ten achter. Op de Amerikaanse afdeling werd de hoek in Texas Instruments weer eens open gemaakt. Onder behoor lijke handel steeg de prijs ruim 1 dollar tot 13 7/8. Guldensbeleggingen stil en goed op peil. Beurs van Amsterdam Dinsdag 6 December ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 (3%) 101H Grootboek obl100% Ned. '51 3% 101 Ned. 53 3% 100tf 100% Ned. '48 3% 984 984 Ned. '54 34 974 97% Ned. '55 3% 984 98% Ned. '55 II 34 98% 98% Ned. '47 34 3 99A 99', Dollarlng '47 3 96 96 ft Investeringscert. 3 99ft 99ft Ned. 62-64 3 99% 99ft Indië '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 97 97 ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 86% 874 Nat. Handelsbank 160 161 Ned. Handelmy2314 231 A.K.U3464 3464 Philips 364% 365% Philips '55 353% 354% Unilever 485 487% Wilton Feyenoord 271% 271% Biliton 2de r349 354*4 Kon. Olie f.50.— 325 328 Kon. Olie 655fi 6604 Amst. Rubber 140 139% Holl Amer. hjn 211% 210'. Kon Ned. Stoomb. 206% 204% Ned. Scheepv. Unie 195% 1944 HV.A 155 1544 Java Cult88% 884 Dell Mij 156 Senembah111% 111% NiET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (4) 3 1004 1004 Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 100 B R'dam '37 1 III 34 100% Industr Obligaties IHIllnc rvM1«rlnq; '041-i UM% Premieleningen A'dam '51 24 130 135 Eindhoven '54 2 4 107 107 Enschede '54 24 1084 108% Den Haag '52 I 24 138 138% idem II 24 135 135% R'dam '52 I 24 142 1424 idem II 24 139% 139% Utrecht '53 24 127 129 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 288 288 Rotterd. Bank244244 Twentsche Bank 243 243 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 239 244% Kon. Ned. Grofsm. 153 B Rott. Droogd. MU. 630 635 Tieleman en Dros 21 20% Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 136% 136% Internatio1604 1604 Diversen Albert Heyn285 Ned. M. Walv. Vrt. 82% 824 Spoorwegen Deli Spoofw. MU. 33 4 33% Amerik. fondsen Anaconda 73% 734 Shell Oil Cy61% 624 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 5/12 Holl Constructie 425 Ing bur v Bouwnijv 143% Int. Kunststof! Ind 71 71 Kon. Ned. Edelmet 904GB Pref. w.a. idem 92 4GB Textiel Gebr v W(jk 84% 84GL Leidsche Wolsplnn 311 310% Ned Electrolasm. 345 Slkkens Lakfabr '53 394B 3974 Ver. Touwfabrieken 184GB 184 Wernink's Betonxn. 141 1414

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4