In Italië sinds kort wat matiging in de politieke strijd Koninklijke onderscheiding voor H. Blankenstijn p. U bent in rüe wolken met* een Dakota Fascisten en Communisten passen niet in de elders bekende schema's 'ISION 94ste Jaargang Dinsdag 6 December 1955 Tweede Blad No. 28697 Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de 14-jarige Henk Blankestyn als „Manusje van alles" zijn intrede deed bfl de N.V. Fabriek van wollen dekens v.h. J. Scheltema Jzn. aan de Oude Singel. Thans is de heer H. Blankenstijn al weer twintig jaar meesterknecht van de Spinnerij en wordt hij gerekend tot één der steunpilaren van het bedrijf. Generaal Norstad I; alk. j| - I j Veertig jaar bij Scheltema Dat. de kwaliteiten en de persoon van de jubilaris door directie en personeel hoog worden aangeslagen, trad heden ochtend bij de huldiging in het directie- kantoor duidelijk aan de dag. Temidden van het kantoor- en fabriekspersoneel hebben enkele sprekers aandacht be steed aan de plaats, welke de heer Blankenstijn in de kring van deze N.V. inneemt. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, die als buitenstaander als eerste spreker het woord voerde, sprak er zijn leedwezen over uit, dat deze blijde jubeldag niet meer kan worden bijgewoond door de heer H. J. P. Was senaar. die het bedrijf onlangs door de dood is ontvallen. De burgemeester, die vervolgens de arbeidsprestaties van de heer Blan kenstijn tot een voorbeeld der jongere generatie stelde, deelde aan het einde van zyn toespraak mede, dat 't H.M. de Koningin had behaagd, de jubilaris de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De tegenwoordige directeur, de heer G. Ft. Janse van Mantgem. die hierna het woord voerde, wees op de eervolle loopbaan van de heer Blankenstijn en de positie, welke hij thans in het bedrijf inneemt. Spreker, die zeer veel waar dering had voor de trouw en toewijding an de jubilaris, sprak de wens uit, dat het de heer Blankenstijn, gegeven mocht zijn om nog vele jaren zijn krachten aan de N.V. te mogen wijden. Namens de directie bood hij de jubilaris, die hij heeft leren kennen als een rustige en prettige werknemer, een enveloppe met inhoud aan. Bovendien overhandigde hij de heer Blankenstijn namens de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel het ver erend getuigschrift, waaraan de directie de zilveren ere-penning toevoegde. In gelijke geest voerde de bedrijfslei der, de heer P. v. d. Zanden het woord, die namens het kantoorpersoneel een boek aanbood. De voorzitter van de Jubileumcommissie, sprekende namens het overige personeel, wijdde aandacht Prof dr A. J. de Sopper tachtig jaar BELANGSTELLING UIT HET GEHELE LAND Groot en bijzonder hartelijk was de belangstelling, welke zich gisteren con centreerde rond de persoon van prof. dr A. J. de Sopper. die van 1922 tot 1945 aan de Leidse Universiteit hoogleraar in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metaphysica en zielkunde is geweest en deze dag tachtig jaar werd. In zijn woning aan het Plantsoen, waar vele bloemen en geschenken de stoffelijke blijken van waardering en aanhankelijkheid vormden, die men de tachtig-jarige in zo ruime kring toe draagt, hebben zeer velen gelukwensen aangeboden. Behalve enkele hooglera ren." waren er talrijke oud-leerlingen en intieme vrienden, die deze dag hun belangstelling toonden. Bovendien ont ving prof. De Sopper uit het gehele land vele schriftelijke en telegrafische geluk wensen. w.o. van de Leidse Academische Senaat en van de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte. Uitvoering „Weihnachts-oratorium" Door „Con Amore" Reeds enige jaren heeft de Chr. Ora- toriumvereniging ,.CON AMORE" al hier, in de Kersttijd een uitvoering ge geven van enkele cantates uit het Weih- nachtsoratorium van Joh. Seb. Bach. Deze waardering verdienende traditie zal dit jaar worden voortgezet en wel op Donderdag 15 December a.s. Werden vorige malen de Cantates 1, 2, 3 en 4 uitgevoerd, ditmaal zullen de cantates nr 1, 2, 5 en 6 worden gezon gen. De twee laatst genoemde cantates werden nog niet dikwijls ten gehore ge bracht en daarom is het juist gezien deze cantates uit te voeren: zij zjjn bij zonder rijk aan inhoud en klank. De solisten, die zullen medewerken, t. w. Ded Hiisken-Reuderink. sopraan, Aafje Heynis, alt. Remhardt v. Rand wijk, tenor en David Hollestelle, bas, mogen doen verwachten, dat weder een uitvoering te wachten staat van hoge muzikale betekenis. De instrumentale verzorging is dit maal in handen van het Bach-orkest uit Amsterdam, terwijl de cembalo zal wor den bespeeld door Hans Philips. Het ge heel zal staan onder leiding van Simon C Jansen uit Amsterdam; de uitvoering vindt plaats in de Gehoorzaal. EEN DIPLOMA ENEEN BOEK Mej. A van Leeuwen, te Oud Ade. ontving gisteren een boek van het Ministerie van Economische Zaken omdat zij de best geslaagde candidate was van het in 1955 te Leiden gehouden middenstandsexamen. Onze stadgenoot, de heer H. R. Postma, is aan het Seminarium der Rem. Broederschap bevorderd tot pro ponent. De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op de borst van de jubilarisdie door zijn beide zusters wordt geflankeerd. (Foto L.D./Van Vliet.) aan de prettige collegiale omgang met de heer Blankenstijn. die hij nog een lange periode van gezondheid en werk lust toewenste. Een fraaie rookstoel was het blijvend aandenken van deze com missie. De beide zusters van de jubilaris, die eveneens in de hulde werden betrokken, werden met een bloemenhulde verrast. Na een dankwoord van de jubilaris, waaruit zijn liefde tot dit bedrijf sprak, werden allen in de gelegenheid gesteld de heer Blankenstijn met dit jubileum en de verleende Koninklijke onderschei ding geluk te wensen. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 15 t.m. 30 Novem ber zijn de volgende voorwerpen gevon den: Wetboek van Strafvordering en notitieboekje: portemonnaie met in houd; schortje en 2 strengetjes garen en naald; muntbiljetten; alpinomuts; bad handdoek en washandje; zeepdoos met zeep en badmuts; passerdoos; strengen wol; lederen sigarenkoker; beitel; paar- len halsketting; sjaal; hooivork; auto- step; kindervestje; vulpotlood; vulpen; armband; handschoenen; wanten; bril; étui inhoud foto's; bankbiljet; school- étui; gouden damesring; ballpoint; acte- tas; kinderschoentje: paar gymnastiek schoenen; overall: wanddoekje; cein tuur; sleutels; dameshandtasje; vlag (rood); kinderpetje, padvinderspetje, oorbel met hanger; boodschappentas; zilveren halsketting; zaklantaarn, kin dertruitje; rijwielhandpomp; damesmof; rozenkrans; nagelgarnituur in étui; knotten wol, knopen en ijzergaren, za deldek; damesschoen; heren overhemd; motorbril; dameslaars; adreslijsten; dop van benzinetank (hulpmotor). Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het hoofdbureau van politie. Zonneveldstraat 19. op Woensdag- en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. in ons land Generaal L. Norstad, plaatsvervan ger voor Luchtmachtzaken van de op perbevelhebber der geallieerde strijd krachten in Europa, is vandaag om streeks half twaalf op het vliegveld Valkenburg bij Den Haag aangekomen, waar hij werd begroet door de chef van de Luchtmachtstaf. Lt. Gen. wn. A. Baretta. Het gezelschap begaf zich hier op naar het Ministerie van Marine, waar de Minister van Oorlog en van marine, ir. C. Staf. een lunch aanbood. Tijdens deze bijeenkomst werden pro blemen op het gebied der luchtverdedi ging besproken. Men mag aannemen, dat deze bespre kingen voor een deel aansloten op de reis, die minister Staf naar Canada en de V.S. heeft gemaakt en waar om. de problemen van de geleide projectielen onder het oog zijn gezien. Architect Dudok geopereerd (Speciale berichtgeving) Architect W. A. Dudok, die gistermid dag in het Diakonessenhuis te Hilver sum een galblaasoperatie heeft onder gaan. maakt het goed. De behandelende geneesheer was vanmorgen zeer tevre den over zyn toestand. Veenestraat-drama voor Rechtbank OVER ACHT WEKEN? (Van onze Haagse redacteur) De Haagse Rechtbank zal naar alle waarschijnlijkheid over 2 maanden het Veenestraat-drama te behandelen krij gen. Tegen die tijd zullen het psychia trisch rapport en het reclasseringsrap- port zijn uitgebracht over de verdachte in deze zaak die dood en verderf zaaide onder de mensen die juist het bioscoop theater in de Veenestraat verlieten. Twee vrouwen werden cp slag gedood 19 personen gewond. Op het ogenblik wordt hij in de Rot terdamse kliniek ..Maasoord" aan een psychiatrisch onderzoek onderworpen. Tegelijkertijd wordt 'n reclasseringsrap- port opgemaakt. Een en ander zal naar schatting ongeveer G weken in beslag nemen; daarna zal het nog wel 14 da gen duren voor de zaak voorkomt. (Ingez. Med.-adv.) BELASTINGDIENST De heer J. P. Ouwerkerk, adjunct commies van 's Rijks Belastingen ter inspectie der belastingen te Leiden le afdeling, is bevorderd tot commies-titu lair van 's Rijks Belastingen. 85 ct per pakje De heer J. van Leeuwen, schrijver A van 's Rijks Belastingen ter inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, is benoemd tot adjunct-commies titu lair. De heer J. I. Wolfs, adjunct-commies titulair van s Rijks Belastingen ter in spectie der invoerrechten en accijnzen, is verplaatst naar de Inspectie der be lastingen te Leiden 2e afdeling. (Van onze Romeinse correspondent.) Er zijn in de loop van de afgelopen zomer en herfst enige veranderingen gekomen in de politieke toestand in Italië, veranderingen in het partijwezen en daarnaast een begin van matiging in de politieke strijd, waarbij dan de nationalistische groepen, die nog altijd de voorkeur schijnen te geven aan bommen boven woorden, een uitzondering vormen. Daar de partijen, of juister: de partijleiders, in Italië groter betekenis hebben dan in andere landen, is het van belang die ontwikkeling eens na te gaan. Wij zullen van rechts naar links de partijen de revue doen passeren en ons daarbij houden aan het spraakgebruik, hoewel in werkelijkheid de Neo-fascisten stellig niet „rechts" zijn in de zin van behoudend en hun programma zelfs sociale eisen stelt, die voor de bezittende klasse op vrijwel hetzelfde neerkomen als die der socialisten. Even onjuist is het de Communisten als meer links te beschouwen dan de Socialisten, eer integendeel! Fascisten en Communisten passen niet in ons keurig lijstje van „rechts-centrum-Iinks", omdat zij buiten de democratie staan en bepaalde, al dan niet aanvaardbare, ideeën met geweld aan anderen, desnoods aan een meerderheid willen opleggen. Velen ziin Mussolini nog altijd I tcrna'ief" tot, ■J*"**»" «*komfn- Er 1 1 I zo" dan naast de Chr. Democraten een niet vergeten „Uiterst rechts" zitten dan in de Ka mer de Neo-fascisten bekend als de „Sociale Beweging", wier vaag partij programma neerkomt op de sociale in stanties van de fascistische republiek H9431945», het zogenaamde program ma van Verona-Salo. Zij zijn uitgespro ken nationalistisch, anti-Europees. Voor deze mensen is niets veranderd. Amerika, Engeland en natuurlijk vooral Rusland, beschuldigen ze ervan het gro te Italiaanse imperium te gronde te heb ben gericht en zy willen alles terug: Fiume. Istrië, Dalmatië, natuurlijk ook de koloniën en verder stellig Malta en Corsica. Voor hen zijn de democratische partijen aan het bewind gekomen door middel van verraad. Zij zyn echter ge doemd te verdwijnen, omdat democratie verslappend werkt en een hinderpaal vormt op de roemryke weg. die het Ita liaanse volk tot grootheid, natuurlyk in militaire zin, moet brengen Held en voorbeeld Dit is Janna van der Meer. die door de Nederlandse kolonie in Nieuw Zuid Wales (Australië) ge- i kozen werd tot schoonheidskoningin j van de kolonie. Zij kwam naar Ne derland met de ..Fair sea" voor een familiebezoek tijdens de feestdagen. Mussolini blijft hun held en voorbeeld. Met. hem achten zij oorlog de hoogste taak der natie en de beste vorm van hygiëne onder de volkeren. Deze bewe ging schijnt met zes procent van alle stemmen en 29 afgevaardigden in de Kamer zo ongeveer haar hoogtepunt te hebben bereikt. Even nationalistisch, maar uitgesproken conservatief in so ciale zaken, is de „Monarchistische Be weging". Die naam is misleidend, daar natuurlyk lang niet alle koningsgezinde Italianen zich in dit gezelschap thuis voelen. In Juni 1953 heeft de beweging 40 afgevaardigden naar de Kamer kun nen sturen. Tussen de twee rechtse be wegingen was tot nu toe een vete, die moeilijk kon worden bijgelegd. De Mo narchisten hadden geen bezwaar tegen het soort fascisme dat Italië van 1925 tot 1940 heeft gekend en dat uitgespro ken conservatief was. terwijl de Sociale Beweging voorstander is van een na- tionaal-socialisme. Voor de volgelingen van de republiek van Salo was verder de koning meer dan iemand anders ver antwoordelijk voor de val van Mussolini in 1943. Tegenstanders vonden elkaar Trots die schrille tegenstellingen heb ben de twee groepen elkaar enkele we ken geleden gevonden op het terrein van het nationalisme-door-dik-en-dun. dat hun gemeen is. Voortaan zullen zij sa menwerken. Dat zou betekenen, dat zij over 69 afgevaardigden (op 590» beschik ken. maar in beide partyen zyn scheu ringen geweest. Eind 1953 is de kleine, maar rumoerige „volksmonarchistische" groep ontstaan onder leiding van de Na- politaanse reder Lauro, thans burge meester van Napels. Die groep is in con flict met de Monarchistische Beweging en haar acht Kamerleden steunen de re gering wanneer de andere 32 royalisten dat niet doen en omgekeerd. Na de fascistisch-monarchistische ver broedering heeft een aantal royalisten verklaard, dat zij weigeren met de fas cisten één iyn te trekken en enkele fas cisten willen niets van doen hebben met conservatisme en met verering voor een koning, die de zoon is van Victor-Ema- nuel, die „Mussolini verraderlijk liet gevangen nemen". Wakker geschrokken Het samengaan van de twee bewegin gen heeft natuurlek de rechtse oppositie sterker gemaakt, maar voor de regering is er toch ook wel een goede kant aan. Tot nu toe waren er onder de rechter vleugel van de Christen-democraten (Pealla, Togni enz.) heel wat elemen ten. die wel bereid waren tot samen gaan met de Monarchisten en niet be grepen dat de Katholieke Partij geen eenheidsfront kan vormen met die be weging zonder een scheuring te veroor zaken in eigen gelederen. De Christen- Democraten zyn overwegend links-ge oriënteerd en republikeins Nu de Monarchisten niet terugschrik ken voor een verbond met de Neo-fas cisten, is de rechtervleugel van de Ka tholieken wakker geschrokken en het zelfde geldt voor de rechts-Liberalen, die oer-conservatief zijn en juist daarom niets willen weten van de sociale experi menten der Neo-fascisten. Samengaan van een drietal niet-clericale partijen? De Liberale partij in Italië, hoe klein zy ook is, staat op het punt uiteen te vallen en het is niet uitgesloten dat dan eindelyk het ogenblik gekomen zou zyn om het plan te verwezenlijken van La Malfa, de stuwende kracht der Republi keinse party. Dit plan beoogt nauwe samenwerking, desnoods samensmelting in één partij, van de niet-clericale democratische par tyen: Liberalen. Republikeinen en So ciaal-Democraten. In 1949, toen La Malfa voor het èerst daarop zinspeelde, zou op die manier in- 1 derdaad het rewenste „demooratisc* al- tweede democratische partij zyn ge weest, die de leiding zou hebben kun nen nemen, wanneer de Katholieken mochten falen. Nu zijn de drie partijen, onbarmhartig uitgehold door de Chr. Democraten, zo zwak en klein, dat het ook na hun eventuele versmelting wel een paar jaar duren zal voor zij krach tig genoeg zijn geworden om de zo hoog nodige „derde macht" te vormen tussen clericalisme op democratische grondslag en hetzij links hetzij rechts totalitaris me. Over de Christen-Democraten valt in dit verband weinig te zeggen. Die party blyft een groot log lichaam waarvan de eenheid meer bepaald wordt door religieuze dan door politieke of so ciale overtuigingen. De afstand tussen de uiterst rechtse en de uiterst linkse vleugel in die partij is enorm, haar le dental is niet bijzonder groot, maar mil- lioenen kiezers hetzij omdat ze Rooms- Katholiek zijn. hetzij omdat ze het Com munisme duchten, stemmen Christen- Democratisch. zonder dat het zelfs bij hen opkomt dat er ook andere mogelijk heden zijn! Communisten redden regering De linkse oppositie, met zyn beide partyen, die een sterke organisatie heb ben, kent geen scheuringen Met haar tezamen 218 Kamerleden is die oppositie heel sterk, maar zy kan van die kracht nooit wettig gebruik maken. Na 1948 is er nooit enig wetsvoorstel, erug amendement aangenomen, dat uit die hoek kwam. Hun oppositie tegen de regering-Segni is gunstiger dan die te gen de lange reeks Chr. Democratische kabinetten die aan het huidige vooraf gingen. Dit is ten volle begrypelyk, daar Segni niet de MacCartistische opvattin- I gen huldigt van Scelba. Enkele dagen geleden kwam die nieu- we geest tot uiting. In de Senaat, waar gestemd moest worden over de begro ting van Binnenlandse Zaken, waren zo weinig Chr.-Democraten tegenwoordig dat, waar Communisten en Nenni-So- cialisten beslist tegen moesten stemmen, de begroting stellig geen meerderheid zou hebben verkregen, hetgeen wellicht tot een ministercrisis zou hebben geleid. Om dit te verhoeden, verlieten tal van Communisten geleidelijk de zaal. De re gering-Segni werd dus door haar oppo sitie gered! Iets dergelijks zou in de da gen van Scelba of de Gasperi ondenk baar zijn geweest. „Opening naar links" Het grote doel van de binnenlandse politiek in dit land moet zyn de (linkse) Socialisten in de paxtij van Nenni er van te overtuigen dat socialisme even goed als in de Oost-Europese landen ge vonden wordt in Scandinavië, België en tot op zekere hoogte Nederland. En dat aan dit soort socialisme de trieste bijkomstigheden, die het leven in Oost-Europa zo weinig aantrekkelyk maken, geheel ontbreken. Dit zou óf Nenni moeten losweken van het Communisme óf de Italiaanse Socialisten afvallig moeten maken van Nenni. Er is al maanden lang sprake van een betere verstandhouding tussen de rege ring en Nenni, de zogenaamde „opening naar links", maar menigeen is daar erg huiverig voor. En het feit dat de Communisten er zo krachtig op aandringen en steeds weer die „opening naar links" als onvermy- delijk aan de Christen-Democraten trachten op te dringen, verhoogt het wantrouwen. Nenni zelf heeft herhaal delijk verklaard, dat hy het verdrag van samenwerking met de Communisten, dat dertig jaar geleden werd gesloten, in een tijd toen beide partijen door de fascis ten te vuur en te zwaard werden ver volgd. steeds trouw zal blyven, maar dat dit geen beletsel behoeft te zijn voor steun aan een werkeiyk democratische regering. ^du-sits tut«#s VOORSCHOTEN KLEUTER NA AANRIJDING OVERLEDEN Vrijdag j.l. is een 3-jarig jongetje op de Leidseweg door een achteruit-ryden- de rioolkolkenzuiger van de gemeente aangereden. Gisteren is het aan de ge volgen daarvan overleden. Rijkspostspaarbank November is een goede spaarmaand geweest Gedu rende deze maand werd bij de Ryks- postspaarbank aan het postkantoor te Voorschoten ingelegd tot een bedrag van f. 75.737.41 en f 34 794.62 terugbe taald. KON. ONDERSCHEIDING TH. v. d. BERG De heer Th. v. d. Berg. die kort gele den zyn gouden jubileum vierde als loodgieter bij Verboogs Bouwbedryf in Den Haag is onderscheiden met de I Bronzen Medaille in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester C. J v. d Hoe ven heeft de onderscheiding op St. Ni- colaasavond aan de heer v. d. Berg uit gereikt. WASSENAAh' Ongelukken op de weg Vermoedelyk door het niet verlenen van voorrang kwa». de 58-jarige wielri» In Frankrijk zullen 2 Januari vc kiezingen worden gehouden. Op d aanplakborden trekken de verkie zingsaffiches reeds grote aandacht. der A. van der Schans, alhier, op de hoek Plein-Langstraat in botsing nr t een bromfiets, waardoor hy kwam te vallen en een' wervelkolomfractuur op liep Hy werd vervoerd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De 49-jarige C. de Bel uit Den Haag reed op de Papeweg na by de Rijksstraat weg met zyn motor tegen de kop van een in die weg liggende verkeersgeleider, viel en brak zyn linkerbeen. Hij werd naar het R.K. Ziekenhuis te Den Haag vervoerd. Op de Ryksst raat weg. ter hoogte van de Zedeweg. werd de 5i-jarige bromfiet ser A C. Krol. uit Voorburg, die onvoor zichtig de ryweg overstak, door een be stelauto geschept en vervolgens tegen de grond geslingerd Hy liep een hoofd wond en vermoedelyk inwendige kneu zingen op en werd vervoerd naar St An- toniushove te Voorburg. KON. ONDERSCHEIDING By Kon. besluit is toegekend de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in brons aan mej M H Bakkers, werkzaam in de huishouding van dr H. J. Stokvis, alhier

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3