De Russen willen de gevangenis in Spandau binnenkort opheffen stemde agenda nog in WEERBERICHT Indonesië niet met Berlijn moet het karakter van bezette stad ontnomen worden Utrechtseweg was onveilig door twee dronken rijders EDEN EIND JANUARI NAAR PRESIDENT EISENHOWER geen Nahdatoel Oelama neemt zitting in delegatie 94ste Jaargang DINSDAG 6 DECEMBER 1955 No. 28697 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. LeideD - Giro na 57055 Telefoor Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2">07 Grote Nazi's op vrije voeten? (Telefonisch van onze correspondent in West-Duitsland) De Russen wensen in Berlyn blijkbaar zo min mogelijk meer met de Weste lijke Geallieerden in aanraking te komen. De bedoeling is Berlijn het karakter te ontnemen een door de vier grote mogendheden bezette stad te zijn. In Bonn doen namelijk hardnekkige geruchten de ronde, dat de Russen voor gesteld zouden hebben de gevangenis in Spandau, waar nog steeds vijf promi nente Nazi's zitten, op te heffen en drie hunner - de gewezen groot-admiraal Dönitz, de ex-rijksminister voor de bewapening. Speer, en Hitiers minister voor economische aangelegenheden. Funk - onmiddellijk op vrije voeten te stellen en de twee anderen elders heen te brengen. De vroegere rijksjeugdleider Baldur von Schirach zou zijn intrek in een andere gevangenis moeten nemen, terwijl de ex-plaatsvervanger van de ex-Führer, Ru- dolf Hess, in een ziekenhuis of in een inrichting voor zenuwlijders zou moe ten worden ondergebracht. Moskou streeft naar einde inter-Geallieerd contact Dönitz zou onder normale omstandig heden volgend jaar October moeten vrijkomen en Speer en Von Schirach pas tien jaar later, in October 1966. Funks gezondheidstoestand laat te genwoordig een en ander te wensen over. Hij werd al eens tijdens zijn ge vangenschap geopereerd. Bij Hess doen zich sinds geruime tijd ernstige symptomen voor, die er op wij zen dat hij geestelijk niet meer geheel toerekenbaar is. De Russen zouden al langer dan een Eerste Russen in Bonn aangekomen Zij vonden het niet prettig, gefotografeerd te worden... (Telefonisch van onze correspondent in West-Duitsland) Gisteravond is de eerste kleine groep Russen, die tot de Russische ambas sade in West-Duitsland zal gaan be horen, in Bonn gearriveerd. Journa listen, persfotografen, filmoperateurs en een niet al te grote menigte andere belangstellenden hebben urenlang voor het hotel op het Marktplein, waar de Russen hun intrek hebben genomen, staan wachten. De vijf Russen kwamen in een zwarte limousine met een Oost-Berlijns num merbord. Het was duidelijk, dat zij het niet prettig vonden dat zij werden gefotografeerd. Het gelukte niet meer dan vier woor den uit ze te krijgen. „Wij zijn zeer moe", zei de tolk. Zij gingen onmiddel lijk naar hun kamers (zonder bad) op de derde verdieping. Later zei de chauffeur nog, toen hij de wagen ging wegzetten en met vra gen bestormd werd: „Nichts Deutsch". Het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mede, dat te Bonn voorlopig alleen nog maar tech nische aangelegenheden zullen worden besproken. Politieke kwesties worden nog door de West-Duitse en Russische ambassades in Parijs behandeld. Gisteren werd een bord, dat al sinds jaren aan de overkant van de Rijn vlak naast de brug geprijkt had verwijderd, waarop in het Russisch te lezen had ge staan, dat het alle Russen verboden was de Westelijke oever van deze rivier te, betreden. In Keulen staan echter nog drie van dergelijke borden. Caraibische Commissie op Aruba bijeen Gisteren is te Oranjestad op Aruba de 21ste vergadering van de Caraibische commissie begonnen. Zij is geopend dooi de gouverneur van de Ned. Antillen, mr A. A. M. Struycken. De Caraibische Commissie is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de V S., Engeland, Frankrijk en Nederland, de vier mogendheden, die bezittingen hebben in of betrekkingen onderhou den met Caraibisch gebied. De vergadering zal zich vooral op technisch terrein bewegen, hoewel het niet uitgesloten is, dat enkele „politie ke" zaken ter sprake zullen komen, zoals bijvoorbeeld de wens, dat de com missie zich zal aanpassen aan de gewij zigde staatkundige verhoudingen in het Caraibische gebied. De Nederlandse delegatie staat on der voorzitterschap van dr H. R. van Houten, ambassadeur te Mexico. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 7 DECEMBER Zon op: 8.34 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 1.15 uur; onder: 13 04 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.13 en 21.47 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's week geleden by de Westelijken dit voorstel ingediend hebben, maar deze hebben er nog niet op geantwoord. Dit werd in Bonn door de verdedigers van de gevangen zittende Nazi's verteld, doch de Amerikaanse ambassade be weert dat haar daar niets van bekend is. Wanneer de gevangenis-commissie in Berlijn opgeheven wordt, zou dit zo goed als het einde van de inter-Geallieerde samenwerking in Berlijn betekenen! Advies gevraagd over noodvoorziening weduwen en wezen S.E.R. DRINGT OP SPOED AAN. De regering heeft het advies var de Sociaal Economische Raad gevraagd: a. Omtrent de gewenstheid van het treffen van een noodvoorziening voor weduwen en wezen, in afwachting van de totstandkoming van een de finitieve voorziening op verzekerings basis. b. zo de Raad omtrent eerstgenoemde vraag in positieve zin zou adviseren, omtrent de inhoud van een even tuele noodvoorziening voor weduwen en wezen, waarbij in het bijzonder het verband met de toekomstige verzekeringsregeling in het oog ware te houden. De minister zou het op prijs stellen wanneer de S.E.R. zyn advies zoveel mogelijk zou willen bespoedigen. De S.E.R. heeft dit verzoek van de minister in handen gesteld van de sub commissie Invaliditeitsverzekering en weduwen- en wezenverzekering. De tweede rijbaan op de Wied- bachtal-brug in de grote verkeers weg 'j Keulen naar Frankfort is tham c '.ieel voltooid en vrijgegeven. Deze brug had zich de twijfelachtige roem verworven van het gevaarlijk' ste verkeerspunt in West-Duitsland als gevolg van een onafzienbare reeks ernstige ongevallen. In vijf jaar vielen hier 37 doden. 133 zwaargewonden en 349 lichtgewon den te betreuren. Het ernstigste ongeluk was dat met een Neder landse vrachtauto, bestuurd door de chauffeur D. de Baat. wiens rem men op de helling naar de brug weigerden. Een hele serie auto's werd toen op de weg en de brug in elkaar gedrukt. De brug had toen nog een enkele rijbaan. Deze foto geeft een beeld van de thans vol tooide dubbelbanige brug. Twee geivonden, grote ravage Publiek wilde bestuurder verdrinken (Speciale berichtgeving) Twee personen zijn gisternacht het slachtoffer geworden van twee bestuur ders van personenwagens die. onder invloed van sterke drank, het verkeer op de Utrechtseweg onder De Bilt onveilig maakten en in de war brachten. Een conducteur van een NBM-bus, werd in levensgevaarlijke toestand naar het St. Antonius ziekenhuis te Utrecht vervoerd, de bestuurder van een Rataxwagen uit Utrecht werd met een hersenschudding in het Diaconessenhuis in Utrecht opgenomen. met een snelheid van 80 km in zyn auto een 25-jarige automobilist uit Soes- terberg. Ook hij was onder invloed van sterke drank. Waarschijnlijk in de ver onderstelling, dat een stoppen voor de door buspassagiers gezwaaide lampen nadelige gevolgen voor hem zou ople veren reed hy in volle vaart door. Hij kwam met zijn wagen op de taxi terecht. De conducteur van de NBM-bus, die ook een lamp hanteerde werd eerst nog aangereden en zo ernstig gewond, dat hij naar het St. Antonius-ziekenhuis te Utrecht moest worden overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De aut.o vloog in brand. Toen de bestuurder er met moeite was uitgehaald nam hij zo'n rfigre6£ieve en brutale houding aan, dat het opstandige publiek hem wilde ver drinken in de Biltse Grift. De politie heeft hem moeten ontzetten en hem opgeborgen. Ook de andere automobilist werd door het publiek bedreigd. De auto-brand werd geblust met schuimblusapparaten uit de NBM-bus. Het was tegen kwart voor één dat ae Ratax, bestuurd door een inwoner van Zeist over de Utrechtseweg naar Stei- nenburg (De Bilt) reed. Toen de be stuurder op dit punt links af wilde slaan om een passagier af te zetten kwam uit dezelfde richting een NBM- bus. De taxibestuurder zette zijn wagen midden op de rijweg, om de bus te laten passeren. De chauffeur van de bus stopte voor de halte Steinenburg. Op dit moment naderde uit de rich ting Zeist een 48-jarige heer uit De Bilt met 70 a 80 km snelheid in zyn perso nenwagen. Hij merkte de stilstaande Ratax te laat op. Het gevolg was een hevige botsing, waarbij de taxi-chauf feur een hersenschudding kreeg. De autobestuurder, die onder invloed van sterke drank was, bleef ongedeerd. Zyn wagen werd zwaar beschadigd De taxi kwam door de botsing, ge heel gedraaid op de linker weghelft te staan. Passagiers uit de bus en omstan ders met lampen, meegebracht door de Europose zaken geplunderd in Marrakesj (Marokko) In de Arabische wijk van Marrakesj zijn Maandag ernstige ongeregeldheden uitgebroken na de begrafenis van een HSHI taxichauffeur, die volgens een gerucht inmiddels gearriveerde politie, zorgden door Europeanen zou zyn vermoord, er voor dat het verkeer op de aange- Verscheidene winkels van Eur»>pv*anen richte ravage geattendeerd werd werden geplunderd en in brand gestc- Terwijl de politie bezig was met het ken. onderzoek kwam uit de richting Utrecht Op de veiligheidstroepen, die de orde trachtten te herstellen werd geschoten. Het vuur werd door de militairen be- antwoord. Twee demonstranten gedood en vijf gewond. Er werd o.a. brand gesticht in een hotel en in een warenhuis. Ook verscheidene Marok kaanse winkels liepen schade op. Bespreking van de hurdere politiek van de Sovjet-Unie en eventueel Russisch bezoek aan Londen (Telefonisch van onze correspondent in Londen) De Britse premier, Sir Anthony Eden, zal zoals wjj reeds eerder als ver moeden uitspraken een bezoek van enkele dagen aan Washington brengen. Hy zal op uitnodiging van president Eisenhower, 30 Januari in de Amerikaanse hoofd stad arriveren, vergezeld door zyn minister van Buitenlandse Zaken Mac.Millan. Premier Eden maakte dit gisteren zelf in het Lagerhuis bekend, waar zyn mede deling met algemene instemming werd begroet. Het zal de eerste keer zyn, dat Eden in zijn tegenwoordige functie van eerste minister president Eisenhower zal ontmoeten. Na het bezoek aan Washington gaan de beide Engelse ministers naar de Canadese hoofdstad Ottawa. Het doel van deze reis is zonneklaar: bespreking van het harder worden van de Sovjet-Russische politiek na de aanvankelijke ontdooiing op de topbijeenkomst in Genève. Dit overleg nas al eerder in de pen, doch Eisenhowers dokters konden nu pas toestemming ervoor geven. Eisenhower en Eden zullen nagaan of de politiek van hun landen herzien dient te worden, zodat weerstand geboden kan worden aan de alom in de wereld toenemende Sovjet-Russische druk. WMnrcekuufinn v«n Churchill uitbarstingen tegen Engeland tijdens Waarschuwing van i-nurcniii hun tocht door Indla en Birma staït Eisenhower en Eden zullen ongetwij feld ook nagaan wat er gedaan dient te worden om verdere Sovjet-Russische infiltratie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Zeker zal hierbij krachtiger economische hulpverlening aan ae on- Iontwikkelde gebieden ter sora.ee komen. Het bezoek aan Eisenhower dient ook in verband te worden gebracht met het komend bezoek in April van Boelganin en Kroesjtsjef aan Londen. Na hun Sultan Mohammed ben Joessefeerste keerdat hij na zijn terugkeer begeeft zich op een schimmel naar I aan deze godsdienstplichten deel de moskee voor het bijwonen van nam. de „Vrijdags-gebeden"Dit was del Een woordvoerder van de Nederlandse regering heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering nog niet heeft ingestemd met de agenda voor de ministersconferentie zoals deze bij het overleg tussen mr Oetoyo Ramelan en de minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, was opgesteld. In verband hiermede had mr Oetoyo Ramelan, de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in speciale missie ter voorbereiding van de ministersconferentie, gistermiddag een ontmoeting met de Regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr N. S. Blom. Mr Oetoyo Ramelan moet thans weer contact met zijn regering opnemen. Van Indonesische zyde in Den Haag is vernomen, dat mr Oetoyo Ramelan gistermiddag nog een nadere toelichting verzocht heeft betreffende de agenda van de komende conferentie. Men voeg de hieraan toe. dat deze toelichting van daag op de vergadering van het Indone sische kabinet mede zal worden bespro ken. waarna beslist zal worden, wanneer de Indonesische delegatie uit Djakarta zal vertrekken en de conferentie zal kunnen beginnen. Het hoofdbestuur van de Nahdatoel I Oelama heeft vanochtend een nota overhandigd aan de Indonesische mi- nister-president, waarin het mededeelt geen zitting te willen nemen in de de legatie naar de Nederlands-Indonesi sche besprekingen, noch als lid, noch als adviseur. Dit besluit is gisteravond genomen tijdens een vergadering van houding van de Nahdatoel Oelama werd besproken. Aanvankelijk zouden de ministers van Buitenlandse Zaken, Economische Za ken. Financiën en Gezondheid in de de legatie worden opgenomen, alsmede ver tegenwoordigers van de Masjoemi, NO. en PSII. Inmiddels is de Indonesische zaakge lastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo uit Djakarta naar Nederland teruggekeerd. Sinterklaas op de vlucht (Telefonisch van onze correspondent in West-Duitsland) Toen Sint Ni cola as gisteren met een helicopter bij de West-Duitse stad Gogh, niet ver van de Nederlandse grens, landde, werd hij door circa 1500 kinde- het hoofdbestuur van de Nahdatoel ren en grote mensen zó bestormd, dat Oelama. Als reden wordt opgegeven, er gevaarlijk voor hem begon uit dat de Nahdatoel Oelama ervan over- zien en hy geen raad meer wist. tuisd is. dat de besprekingen niet de HU liet een srote zak met snoepgoed ur san nuuven gewenste resultaten rullen opleveren. op de grond liggen en Is toen zo vlug door tredenijdse beveiliging en sarnen- anochtend is het Indonesische Kabi- mogelUk in de letterlüke zin des woords werking tussen Staten, die elkander als net ui spoedzitting byeengekomen; de|de lucht in gevlucht! I gelijken beschouwen'' hun tocht door India en Birma staat men in Londen vanzelfsprekend zeer sceptisch tegenover hun komst, maar het lijkt onwaarschijnlijk, dat de Britse uitnodiging ongedaan gemaakt wordt, zoais sommigen willen. Want ondanks alles lykt het voordeel van het bezoek groter dan het nadeel. In dien Engeland de uitnodiging tot de Russische leiders ongedaan zou maken, zou de Sovjet-Unie Engeland ervan kunnen beschuldigen de deur te sluiten op een ogenblik, dat zij over „vrede" willen praten. Sir Winston Churchill, die gister avond voor het eerst sinds zijn aftreden in April 1.1 een grote rede hield in zijn kiesdistrict Woodford, zei over „De vertoning" van Boelganin en Kroesjtsjef in Birma en India, dat dit zeker een „verrassend schouwspel" was geweest, dat zorgvuldig door de regering diende te worden bestudeerd voordat die hier „met passende varianten" zou worden herhaald. Deze uitlating van Churchill wordt opgevat als een aanmaning om het bezoek van de Russische leiders af te gelasten. In regeringskringen gelooft men, dat Kroesjtsjef met opzet Engeland heeft beledigd om de Britten te dwingen de uitnodiging in te trekken, aangezien de koers thans veranderd is. Eden zou hier over pas na zyn bezoek aan Eisenhower heslissen. Eden heeft reeds gezegd, dat Engeland voor geen enkele bezoeker vrees koestert. De besprekingen met Eisenhower betekenen echter voor Boel ganin en Kroesjtsjef, ook als hun be-i zoek aan Londen zal doorgaan, zeker een waarschuwing, dat hun pogingen om verdeeldheid te zaaien in het Weste lijke kamp gedoemd zijn te falen! Chur chill liet nog een andere waarschuwing horen: hy zei dat Engeland op het ge bied van hogere technische opleiding reeds door de Russen op alarmerende wijze was overvleugeld en dat hiertegen iets dient te worden gedaan. „Door de achterdeur De Britse minister van staat voor buitenlandse aangelegenheden, Anthony Nutting, zei Maandagavond in New- York. dat de Communisten thans „een offensief op grote schaal uitvoeren in het Midden- en Verre Oosten en in Zuid-Oost-Azië in het algemeen'. „In Europa niet geslaagd zynde, ke ren zjj zich thans tot minder krachtiger gebieden By de voordeur werden zij weggezonden nu proberen zjj het via een achteringang", aldus verklaarde hij op een bijeenkomst van de „Pilgrim Socie ty". een Amerikaanse organisatie, die Üvert voor hechte banden tussen de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië. Minister Nutting besllnot: „In het Midden-Oosten en in Zuid-Oost-Azië moeten wjj ons aan de zyde van onze vrienden scharen en de wereld tonen dat de vrijheid behouden kan bliyven

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1