Problemen in de Bloembollenliandel Qlland Meerderheid voor uitbreiding van Tweede Kamer tot 150 leden 94ste Jaargang Woensdag 30 November 1955 Derde Blad No. 28692 Geen eenheid in prijspolitiek De tijd van praten is weer gekomen, doch of er iets gaat gebeuren is de vraag gebeuren (Van onze deskundige medewerker) In het bloembollenbedrüf is de allerdrukste tijd weer aan kant en de hollen- mensen hebben weer eens gelegenheid op de beurs en andere plaatsen met elkaar te dokteren aan de algemene situatie, die met name voor de handel weinig bevredigend is. Helaas ziet men ook daar gebeuren, dat velen oplossin gen weten, maar liever wachten op anderen om ze uit te voeren. Aangezien dit wachten een wederzijdse bezigheid ls, verandert er niet veel. H-:t bloembollenvak kent handelstra dities die men elders vergeefs zoekt. Ze zijn door de tijd heen gevestigd en er valt weinig aan te veranderen. Maar ze brengen ook allerlei problemen met zich De narigheid begint al, doordat de exporteurs op pad gaan om te verkopen wat ze nog niet hebben, en een prys bepalen voor een artikel waarvan ze niet weten hoe duur ze het zullen inko pen. Ze baseren hun prijsbepaling deels op het vorige seizoen, deels speculerend op het verloop van de prijzen in het komende seizoen. Enige zekerheid heb ben ze niet. want er zijn factoren (het weer, ziekten in het gewas) die alle be rekeningen. zelfs van de meest ervaren rotten in het vak, de bodem kunnen in slaan. Wanneer het nu zo was, dat de ex porteurs dit risico door een ruime winstmarge konden verdisconteren, was het niet zo erg. Maar dit wordt in vele gevallen onmogelijk gemaakt door de scherpe onderlinge concur rentie. De meeste exporteurs vinden wel, dat er té veel mensen op pad zijn. Maar ieder voor zich meent, dat hij niet tot degenen behoort, die best thuis konden blijven, zodat pogingen om het aantal exporteurs te bekrim pen, bjj voorbaat tot mislukken zijn gedoemd. Nog maar al te veel zoekt men het voornaamste concurrentie-argument in de prijs. Er zijn zelfs exporteurs die komen met de „goedkope na-offertes" die in het bollenvak berucht zijn. Prijs afspraken bestaan practisdh niet, en als ze er zijn (b.v. Zweden, waar dan ook gemiddeld de hoogste prijs gemaakt wordt) zijn er altijd lieden die er onder door duiken. Men heeft immers geen stok achter de deur, een prijsafspraak is niet meer dan een gentleman's agreement, en mensen die denken meer te verdienen door géén gentleman te zijn, storen er zich niet aan. Onzekere opbrengst De onzekerheden voor de export wor den nog groter door andere gebruiken Sn het bloembollenvak, n.l. door het op kopen van de opbrengsten, o.a. onder het beding „eigen partij". In zo'n geval is de kweker verplicht de opbrengst van een door hem opge- planie partij bollen ter beschikking van de exporteur te stellen. Dat kan natuurlijk mee- maar het kan ook tegenvallen. Wanneer de exporteur re kent op 10.000 bollen en hij krijgt er, door misoogst of ziekte, maar 6.000, moet hfj maar zien dat hy zich voor het restant dekt. De kweker heeft aan zijn verplichting voldaan. Ook dit werkt misbruiken in de hand. Want wanneer een kweker „uit eigen partij" voor een bepaalde prijs heeft gekocht en hij merkt, dat hij méér voor zijn bollen had kunnen maken wanneer hij ze niet te voren verkocht, maar op de veiling had gebracht, dan is daar wel eens de verleiding om iets van de eigen party achter te houden, de exporteur met een gezicht vol leedwezen een deel van de opbrengst te bezorgen en de rest voor een hogere prijs weg te doen. Natuurlijk moet zoiets niet in de gaten lopen, want het Scheidsgerecht voor de Bloembollenhandel is dan met mis. Maar het is hier altijd weer het bewijs, dat moeilijk te leveren is. De exporteur loopt dus dubbel risico. Hij stelt een verkoopsprijs vast zonder de inkoopsprijs te kennen, hy verkoopt een bepaald kwantum zonder te we ten of hij dat van zyn leverancier zal ontvangen. Inkoopsprijs plus winst? Over al deze problemen wordt vooral thans veel gepraat, want reeds enkele jaren ondervinden de exporteurs de na delen van een stijve markt, wat hen te meer beklemt wanneer ze (zoals velen) gerekend hadden op een overvloedig aanbod. Het kan echter niet ontkend ,dat die moeilijkheden goeddeels ontstaan zijn simpelweg door te laag verkopen, en dat men daartoe gedreven wordt door de onderlinge prijsconcurrentie. Dezer dagen kwam een der leiding gevende figuren in het bloembollenvak, die zelf ook een belangrijke kwekerij en exportzaak heeft, met een oplossing die inderdaad nadere overweging verdient. Waarom zo zei hij verkoopt men niet eenvoudig het kwantum, zonder vaststelling van de prys? Wan neer dan later de inkoopsprijs bekend is. verhoogt men die met een winst percentage, waarin alle onkosten ge calculeerd zijn, en zendt de rekening aan de cliënt. Hierop wordt centraal controle uitgeoefend en door middel van steekproeven wordt nagegaan of niemand er de hand mee licht en tóch te laag factureert. Het prysconcurrentie-element werkt dan .met na-ontsteking". Immers, wan neer de koper in het buitenland be merkt. dat hij op deze wijze duurder ge kocht heeft dan zijn buurman «wiens leverancier dus voordelieer heeft inge kocht) zal hij zeggen: dat gebeurt me niet meer, ik koop van deze firma geen bollen, want die is te duur. Maar het risico-element voor de exporteur is aan zienlijk verminderd en over het alge meen zal men voor z'n bollen een be tere prijs maken. Hoe gezond het denkbeeld is, uitvoe ren is een tweede. Immers, één factor ontbreekt in de bollen-gemeenschap, en dat is het on derling vertrouwen. Dat is het struikel blok voor zovele plannen, die alleen uit voerbaar zouden zijn, indien allen zon der voorbehoud en te goeder trouw zich zetten aan een getrouwe uitvoering en eerlijke nakoming van hun verplichtin gen. Maar er zijn altyd mensen die „zich niet willen binden" en nog on eindig veel méér kat-uit-de-boom- kljkers. De zwakke plek van het bloem- bollenbedrijf is, dat het als zodanig geen eenheid ls. Daarom: er zullen nog wel meer plannen komen, goede plannen zelfs. Maar dat er een ingrijpende verande ring ten goede zal komen, dat gelooft eigenlijk niemand. Want daartoe is éérst nodig een verandering in de individua listische mentaliteit van de bollenmen- sen, van wie velen als hoogste zaken- mans-deugd zien: elkaar te slim af te zijn! Suriname en Antillen in V. N. KRISJNA MENON WIL CONTACT NIET VERBREKEN De Indische afgevaardigde V. K. Krisjna Menon heeft gisteren de Be- heerschapscommissie van de V.N. ver zocht maatregelen te nemen om te voorkomen, dat Nederland voortaan geen rapport meer uitbrengt over Suriname en de Ned. Antillen onder aanvoering, dat zijn betrekkingen met deze gebieden een zuiver interne aan gelegenheid vormen. Menon diende een amendement in op de resolutie van Brazilië en de Ver. Staten, die er op neer komt. dat Neder land geen rapport meer behoeft uit te brengen. Menon zei dat by aanvaarding van die resolutie het contact tussen de be trokken gebieden en de V.N. geheel ver loren zou gaan. Hij stelde voor in de resolutie de woorden ..zonder inbreuk op de positie van de V.N." op te nemen. De Commissie verdaagde de zitting na verdere debatten tot vanmid dag, wanneer er over de Amerikaans- Braziliaanse resolutie zal worden ge stemd. (Ineez Metl.-Afl». Schrijf vrijblijvend een briefkaartje aan: Hoofdvertegenwoordiger: J. G. LAMME Hoge Morsweg 56 - Leiden - Tel. 2 35 27 De gedetineerden in Breda Zijn misdadigers, geen krijgsgevangenen Het Ministerie van Justitie heeft een overzicht uitgegeven van de Duitse gedetineerden, die in de strafgevangenis van Breda verblijven. In dit overzicht zijn vermeld de namen en de geboortedata van de gedetineerden; de straf, waartoe zij zijn veroordeeld alsmede een korte samenvatting van de ernstigste der ten aanzien van hen bewezen ver klaarde feiten. In vele gevallen zijn van een groot aantal feiten slechts enkele ten laste gelegd. Waar achter de straf vermeld is „jubileumgratie" wordt bedoeld de jubileumgratie uit 1948 of een gratie, die later is ver leend met het oog op de omstandigheid dat de betrokkene te laat werd veroordeeld om nog van de jubileumgratie te profiteren. Behalve deze gratie is aan alle gedetineerden een voorwaardelijke gratie van 9 maanden verleend, behalve uiteraard aan diegenen, die tot levenslange gevangenis straf werden veroordeeld. Deze lijst spreekt duidelijke taal en zal er zeker toe bijdragen de West- Duitse bevolking de blijkbaar zo nodige opheldering te verschaffen. Luchtvaartterreinen Eehle, Zuid-Limburg Texel worden Naamloze Vennootschappen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermid dag z.h.st. het wetsontwerp aangeno men tot oprichting van Naamloze Vennootschappen voor de luchtvaart terreinen Eelde. Zuid-Limburg cn Texel. Het rük zal met f. 6.226.000 deelnemen in het kapitaal voor Eelde. met f 2.346.000 voor Zuid-Limburg en met f. 343.000 voor Texel. Alleen de Communisten wensten geacht te wor den te hebben tegen gestemd. Minister Algera verklaarde dat er heel weinig verliezen zijn te verwachten op de exploitatie van de vliegvelden. Het gebruik van de vliegvelden door militaire toestellen is uiterst gering Daarom zag de minister geen reden gel den ten laste van Defensie te verstrek ken. Het exploitatie-verlies van Eelde is over 10 jaar f. 12.600. Omtrent een her- Ahlbrecht, A. L. W. (geb. 1-2-1900): Levenslange gevangenisstraf. Schuldig aan het doden \an een Nederlander, zonder dat daartoe aanleiding bestond; verschei dene arrestanten ernstig mishandeld, ten einde bekentenissen of inlichtingen te krygen. Gepleegd als Sturmscharführer bij de SJ3. Aus der Fünten. F. H. (geb. 17-12-1909): Doodstraf, door gratie omgezet in levens lange gevangenisstraf. Als dagelijks leider van de Zentralstelle für Jüdische Auswan- derung te Amsterdam medegewerkt aan het houden van razzia's op Joden. Besliste welke Joden gedeporteerd zouden worden. Was hlerby hardvochtig. De meeste gede porteerde Joden zijn niet uit de kampen teruggekeerd. Baatz, E. (geb. 29-7-1908): 10 Jaar ge vangenisstraf met aftrek. Zonder aanlei ding een Jood neergeschoten. Was Ober- leutnant by de Duitse Wehrmacht. Werk zaam in kampen waar dwangarbeiders op doorreis wérden gehuisvest. Bellmer. F. (geb. 20-10-1897): Doodstraf door gratie omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Chef Slpo en S.D. te Gro ningen. Opdracht gegeven tot het doden van 55 Nederlanders, terwyi hy wist. dat zij hoogstwaarschyniyk onschuldig waren aan de feiten in verband waarmede zy neergeschoten werden. Verscheidene even eens onschuldige personen naar concen tratiekampen gezonden. 19 van hen kwa men om het leven. Blilse. K. P. H. (geb. 26-5-1900)20 Jaar gevangenisstraf met aftrek. SS Unter- sturmfilhrer by SD te Rotterdam. 4 Ne derlanders ter dood laten brengen zonder voorafgaand proces. Huizen ln brand laten steken. Brahrn. E. (geb 5-6-1896): Levenslange gevangenisstraf. Bewaker ln Amersfoort. Zeer vele gevangenen verloren door zyn toedoen het leven. Ernstige mishandelin gen. Gevangenen nodige dekking en kle ding onthouden. BrUckner. M. (9-4-1897): 17 Jaar met aftrek; 1 Jaar jub.gratle. Leider van de strafafdellng van een ln Duitsland gelegen werkkamp van de organisation Todt. On menselijke mishandelingen begaan of laten begaan, tengevolge waarvan enkele ge vangenen overleden en anderen zwaar llchameiyk letsel opliepen. Beroept zich op ambtelijk bevel. Brunner. H. O. E. (geb. 6-10-1900): 18 Jaar met aftrek. 1 Jaar jub.gratle. Was Toneelmanifestatie Benelux BIJGEWOOND DOOR KONINGIN JULIANA In de Kon. Schouwburg is gisteravond het feit herdacht, dat het Comité Benelux 10 jaar geleden, in November 1945, werd opgericht. Het Nationaal hoofdbestuur van het Comité van Belgisch-Nederlandsch- Luxemburgsche samenwerking, waarvan jhr mr F. Beelaerts van Blokland voor zitter is, bood ter gelegenheid daarvan een gala-voorstelling aan. die werd ge geven door het Nationaal Toneel van België, dat onder de culturele uitwis seling tussen Nederland en België, en kele voorstellingen in ons land geeft. Opgevoerd werd „De openbare aankla ger". een stuk van de Oostenrijker Fritz Hochwalder. Het was voor alle toeschouwers een grote verrassing, dat deze voorstelling werd bijgewoond door de Koningin, die in de Koninklijke loge had plaats ge nomen. De Koninklijke Schouwburg bood een feestelijke aanblik; tot de laatste plaats was de zaal bezet. Bloemen onderstreepten de grote waardering voor deze toneelmanifestatie Na de voorstelling begaven velen zich naar de residentie van de ambassadeur van België, ter bijwoning van een receptie. Dekkingspercentage 94 De waarde van de invoer bedroeg in October j.l. f. 1047 millioen (v.m. f 1060 millioen), terwijl voor een waarde van f. 987 millioen (v.m. f. 990 millioen) werd Eerste Kamer krijgt 75 leden (Van onze parlementaire redacteur) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteravond bij monde van de heren De Graaf (KVP), Bruins Slot (A.R.), Burger (PvdA) en Gortzak (CPN) haar instemming betuigd met het wetsontwerp tot wijziging van de Grondwet als gevolg waarvan het aantal leden van de Tweede Kamer wordt uitgebreid van 100 tot 150 en van de Eerste Kamer van 50 tot 75 wegens toene ming van de parlementaire arbeid vooral op Internationaal gebied. Een gewone meerderheid is vandaag by de stemming voldoende, maar de nieuwe Tweede Kamer, die volgend jaar Juni wordt gekozen, moet opnieuw over het voorstel beslissen en dan is een meerderheid nodig van twee-derde van de uitgebrachte stemmen. Die vereiste meerderheid lijkt wel aanwezig te zullen zijn omdat alleen dc VVD en de CHIJ bezwaren hadden. Afwijzing tussenvoorstellen Een vermeerdering met de helft van het aantal leden vond de heer Tilanus CHU> niet gemotiveerd omdat het in ternationale werk slechts op tien tot twintig lden van de Tweede Kamer be slag legt. Daarom diende hy een amen dement in om de Tweede Kamer uit te breiden tot 125 leden en de Eerste Kamer tot 63 leden Met 150 leden zouden ongeveer 33.000 stemmen nodig zyn voor een zetel en dat vergroot de kans op kleine partijtjes. Met 125 leden zouden ongeveer 40.000 stemmen worden vereist en dat vond de heer Tilanus een rede lijk getal Prof. Oud (VVD) opperde het denk beeld in de Grondwet op te nemen, dat de Tweede Kamer 150 leden zal tellen en de Eerste Kamer 75. maar cr bij te bepalen, dat voorlopig wordt volstaan met 120 leden «60 voor de Eerste Kamer) en dat door middel van een gewone wet het aantal geleidelijk kan worden uit gebreid. Dat zou de heer Oud ook om psychologische redenen verstandig vin den. want het Kamergebouw is voor 150 leden te beperkt. Er is dan uitbreiding nodig van de fractiekamers, de koffie kamer enz en de woningbouw moet thans voorgaan. Motieven voor uitbreiding De denkbeelden van de heren Tilanus en Oud vonden echter geen instemming. De heer Burger noemde 150 leden voor de Tweede Kamer al een tussenoplos sing. want in 1848 telde zij 1 Kamerlid op 45 000 inwoners en op die basis zou de Tweede Kamer thans meer dan 2000 leden moeten tellen. Sedert 1887 is het aantal leden der Tweede Kamer 100. Sedertdien is de bevolking belangrijk toegenomen en het parlementaire werk is sterk uitgebreid. Alleen al de groei van het werk voor de Kamerleden op internationaal gebied «Raad van Europa. VN., straks de Benelux) rechtvaardigt volgens de heer De Graaf de uitbreiding. Een groter aantal Kamerleden is naar de mening van de heer Bruins Slot ook nodig om voldoende contact tc onder houden met het maatschappelijk leven Minister Beel onderstreepte al deze argumenten. In vergelijking met andere landen is de kiesdeler ook bij 150 leden in ons land nog hoog. Als men meent dat een uitbreiding geboden is moet men niet m étappes gaan werken. Het ruimte-gebrek in het Kamergebouw zal men voorlopig moeten opheffen door noodoplossingen Een grondwetswijziging moet men trouwens niet afhankelijk stellen van een psychologisch argument Er behoeft niet aan te worden getwij feld dat dc uitbreiding van de Eerste Kamer vandaag met ruime meerder heid zal worden aangenomen. De afffrt&e vlag Prinses Beatrix. Oranje van kleur met een staand vierarmig kruis ran Nassaus blauw, het Ko ninklijk wapen, een azuren jachthoorn en een roos van pei RECHTZAKEN 10 maanden gevangenisstraf Een 56-jarige fabrikant te Almelo ls wegens belastingfraude door de Recht bank te Almelo veroordeeld tot 10 maanden onvoorwaardelijke gevange nisstraf met aftrek. Wegens te weinig opgeven voor de Vennootschapsbelasting van 1 mil lioen over 1949. van f. 924.912 over 1951 en van f. 240.915 over 1953 «as 14 dagen geleden tegen hem geëist een jaar gevangenisstraf wegens deze, zoals de Officier het noemde, „groot ste overtreding van dc net op de Ven nootschapsbelasting na de oorlog" en wegens opzettelijk onjuiste opgave. De Rechtbank heeft by het vonnis in overweging genomen de ernst van de gepleegde feiten en de omstandigheden waaronder zy gepleegd zijn; de noodzaak tot afschrikking van verdachte zelf en van anderen, zeker gezien de omvang van de fraude, terwul als verlichtende omstandigheden werd aangemerkt het te weinig diepgaande onderzoek dat de Ryksaccountantsdlenst bij deze ver dachte heeft verricht. Dierenarts krijgt f 2000 boete In hoger beroep is vandaag een 53-ja rige dierenarts uit Woerden wegens vals heid in geschrifte door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot betaling van f2000— boete. subs. 4 maanden heohtenis. De dierenarts was in appèl gegaan, omdat hij bezwaar had tegen de voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met f 1000 boete, die de leving van het binnenlandse luchtver keer binnen afzienbare tijd is de minis ter niet optimistisch omdat de trein verbindingen veel verbeterd zijn. De ge westen achten zelf echter het belang van de vliegvelden groot genoeg om met kapitaal in de N.V.'s deel te nemen. Zij brengen bedrijvigheid in het gewest en allerlei mogelijkheden voor de toekomst blijven open Een millioen meer deviezen De Ned. Bank heeft opnieuw een lich te uitbreiding gegeven aan haar goud voorraad, die met f 5 millioen is aan gegroeid tot f 3.241 millioen. Hiertegen over staat een vermindering van de netto deviezenreserve met f. 4 millioen tot f. 1.397 millioen. Per saldo zyn deze posten tezamen dus nog met t. 1 mil lioen aangegroeid tot f. 4.638 millioen. Utrechtse rechtbank hem in eerste aan leg had opgelegd Hij had eind 1953 en begin 1954 en kele mond- en klauwzeerverklaringen van de Gezondheidsdienst dieren ln Zuid-Holland aan veehouders voor hun vee afgegeven, hoewel hij de betrokken runderen niet had ingeënt. Levenslang voor dubbele moord Gisteren heeft de Arnhemse recht bank een 37-jarige Haagse archi varis conform de els tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Deze werd ervan verdacht te Doetinchem ln de morgen van de 20e Januari van dit jaar zijn oom. de 73-jarige G. Beltman en diens huishoudster de 66-jarige mej. H. A. Rutgers van het leven te hebben beroofd. De Rechtbank achtte bewezen verklaard, dat verdachte strafbaar is voor de gepleegde dood slag op de heer Beltman alsmede de doodslag op mej. Rutgers. Van een concreet plan, waarbij de dood slag een logisoh gevolg zou zijn van kalm beraad en rustig overleg achtte de Recht bank niets bewezen. Zy is van oordeel, dat verdachte door zyn afschuwelijke misdrijven zal moeten worden veroor deeld tot de hoogste door de wet ge stelde straf, omdat verdachte door het plegen van zulke gruwelijke misdaden onder omstandigheden, die wyzen op handelen in koel overleg, blijk heeft ge geven. een groot gevaar op te leveren voor de samenleving, op grond waarvan verdachte niet in die samenleving is te dulden. Verdaohte heeft inmiddels appèl aan getekend. als arts belast met de contröle op de artsen ingedeeld by de arbeiderskampen ln de Westwall-zone en op lichamelijke verzorging kampbevolking: Liet de arbei ders ln hulpeloze toestand en verklaarde velen „elnsatzfühlg". die ln werkeiykheld niet tot werken ln staat waren Deze feiten hadden voor velen zwaar llchameiyk ietsel of de dood tengevolge Dohnien. H. A. (geb 15-9-1894): 17 Jaar met aftrek. 1 Jaar Jub.gratle. In kamp Amersfoort ernstige en wrede mishandelin gen begaan en laten begaan. Engelshoven. H. (geb 11-6-1920)20 Jaar 1 Jaar Jub.gratle. SS Unterscharführer bij Slpo te Rotterdam. In opdracht chef 5 Nederlanders zonder vorm van proces gedood Een Nederlander zwaar lichamelijk letsel toegebracht (eigen Initiatief) Fischer. F. (geb. 10-12-1901): doodstraf, door gratie omgezet ln levenslang, voor bereid en bewerkstelligd de deportatie van 13.000 Joden, waarvan er ongeveer 12.000 niet terugkeerden. Mishandelingen en op drachten tot mishandelingen. Frankenstein. F. (geb. 20-4-1906)dood straf door gratie omgezet in levenslang. Hauptscharfuhrer bij Slpo te Apeldoorn. Schuldig aan de dood van 7 Nederlanders, terwijl uit niets ls gebleken, dat zy ver oordeeld waren. Grundmann. F. E. (geb 4-2-1909): 18 J. met aftrek; 1 Jaar Jubgratle. Als Ober- scharführer bij de SD ln Friesland arres tanten mishandeld en ln verschillende ge vallen tot bloedens toe verwond. Arrestant die niet door rechteriyk vonnis ter dood was veroordeeld laten doden. Arresteren van Joden en Jodenbegunstigers. Naa-e. B. G. (geb. 14-10-1910): Dood straf. omgezet ln levenslang Hoofd Aus- senstelle Slpo en SD te Groningen. Toege laten of bevolen het doodschieten van ruim 100 Nederlanders zonder vorm van proces Vele onschuldlgen naar concentra tiekampen laten overbrengen Meermalen opdracht gegeven tot brandstichting. Wrede mishandelingen toegelaten waar door tenminste 15 personen bet leven ver loren. Hlnrlchsen. J. (geb. 23-9-1904): 18 laar met aftrek. 1 Jaar Jub.gratle. Kommandant Postenführer van Zollgrenz Schutz te wycksluls. Drie Nederlanders zonder vorm van proces gedood, zonder dat hij hiertoe bevel had gekregen Twee motorfietsen weggenomen zonder betaling of vorde ringsbevel. Hoffmann. J. W. (geb. 22-5-1904)Dood straf. door gratie omgezet ln levenslang Hauptscharfuhrer by de Slcherheltspollzel ln Rotterdam. Later Sturmscharführer. Op verschillende tijdstippen ln 1944 in het totaal 7 Nederlanders zonder vorm van proces doodgeschoten en 2 Nederlanders zonder vorm van proces laten doodschieten door zijn ondergeschikten. Vele Nederland se arrestanten mishandeld, veelal tot zy tot bloedens toe verwond waren. Ilofmann. J. (geb. 8-6-1897): 20 Jaar met aftrek, 1 Jaar Jub.gratle. Sturmschar führer der SD, o a In Assen. Medeschuldig aan de dood van 6 Nederlanders, die zonder vorm van proces werden neergeschoten door zyn ondergeschikten. 5 Nederlanders mishandeld om hen tot een bekentenis te brengen. Twee Nederlanders enige dagen ln arrest gehouden, omdat zij niet wilden vertellen waar resp hun zoon en hun echtgenoot zich bevond .lendges F.. P (geb 6-5-1909): 12 Jaar met aftrek. SS Oberscharführer te Gronin gen bij de SD. Heeft enige Nederlanders gedood, zonder vorm van proces. In de meeste gevallen had hy hiertoe opdracht gekregen. In een geval had hy slechts op dracht om de man als gyzelaar te arresteren Joseph, B. (geb 25-1-1923): 20 Jaar met aftrek 1 Jaar Jub.gratle Hy ls zelf Jood en heeft in de oorlog gewerkt voor de af deling Joodse strafzaken van de Slcher heltspollzel Spoorde de adressen van on dergedoken Joden op en allerlei andere ge gevens over Joden en Jodenbegunstigers Zijn gedrag had de deportatie van vele Joden tot geiolg Kohlrn. N. .1, (geb 14-8-19101 Levens lang Laatsteiyk als Sturmscharführer- Krlmlnal-Sekretar bij de Aussenstelle Rot terdam van de Slcherheltspollzel. Twee Nederlanders gedood zonder vorm van pro ces. deelgenomen aan het doden van twee andere Nederlanders eveneens zonder voor afgaand proces Mishandeling van ver schillende arrestanten met de bedoeling hen te dwingen tot het afleggen van bekentenis of het verstrekken van gei ens Kotitlla, J. J. (geb 14-7-1908) Doodstraf door gratie omgezet ln levenslang. BewRker ln kamp Amersfoort Ernstige mishande lingen \an de gevangenen: o.a. door hon den op hen los te laten. Zyn handelingen hadden ln vele gevallen de dood van ge vangenen tengevolge In samenwerking met anderen schoot hy zeer vele gevange nen zonder vorm van proces dood. Krntzl. F. M. L. (geb 20-12-1909)- 20 Jr met aftrek gratie: 3 Jaar. Als bewaker van het werkkamp van de organisation Todt te Doorwerth enige vluchtelingen zonder vorm van proces gedood. KUter H. P. (geb 21-10-1914) Levens lang 3 Sllbertannemoorden Mishandeling en 3 wederrechteiyke arrestaties. Lages. W. P. F. (geb. 5-10-1901): Dood straf. door gratie omgezet ln levenslang. Leider Aussendlenststelle van de Slcher heltspollzel en de SD te Amsterdam. Ruim 270 Nederlanders laten fusilleren zonder vorm van proces. Opdracht gegeven tot Sllbertanne-actles; 6 slachtoffers, en een aantal gewonden. In 9 gevallen bevel ge geven tot brandstichting Medewerking aan Jodenvervolging en deportatie. Razzia's doen houden ln verband met arbeidsinzet; 400 mannen naar Duitsland vervoerd, het- :en de dood van tenminste 60 hunner -ngevolge had. Opzettelijk toelaten van •nstlge mishandelingen door zyn onder geschikten. Meverhoff. F. (geb. 5-3-1916)13 Jaar m. aftrek 1 Jaar Jub gratie. Belast met bewa king van gevangenen te Vught. Ernstige ïshandellngen gepleegd en doen plegen. Xenhauser, A. (geb 4-3-1912): 16 Ja&r ...et aftrek. 1 Jaar Jubgratle Oberschar führer by de Grenzpollzel te Delfzyi. Meerdere malen Nederlanders zonder vorm van proces laten fusilleren, op bevel van meerderen Arrestant ernstig mishandeld. Nltsch. R. H. C. (geb. 1-11-1908): Levens lang. Ober- later Hauptscharführer bij de Slcherheltsdlenst en Slcherheltspollzel te Maastricht. 10 Nederlanders gefusilleerd zonder voorafgaand proces of veroordeling, hetgeen hem bekend was Vele arrestanten op wrede wijze mlsbandeld, dlkwüls zonder daartoe opdracht gekregen te hebben Oberle. J. (geb. 19-3-1892): 20 jaar met aftrek, 1 Jaar Jubgratle Bewaker ln kamp Amersfoort. Meegewerkt bij het zonder vorm van proces neerschieten van arres- nten. Vele malen arrestanten mishandeld. Ridder, M. (geb. 25-4-1900)17 Jaar met aftrek. 1 jaar Jub.gratle. Arbeltsdlenst- führer ln Durchgangslager Amersfoort. Zware mishandelingen en strafexercltles. Gevangenen belet zich bij de kamparts te vervoegen. Gevangenen die door de kamp arts waren vrijgesteld van zware arbeid desondanks zodanige arbeid laten ver richten. Rlsch. E. (geb. 21-6-1909): 15 Jaar met aftrek, verminderd met 2 jaar Enige Ne derlanders zonder vorm van proces ter dood gebracht Arrestanten mishandeld. Bevel gegeven tot het fusilleren van twee Neder landers zonder voorafgaand proces Een geval van brandstichting. Oberscharführer bij Grenzpollzel Delfzyi Rölirlg. P. D. (geb. 22-10-1898): 17 Jaar met aftrek 1 Jaar jub.gratle Burgemees ter van Ambt-Scherbeek en aangewezen als Abschnlttlelter Als zodanig had hy de zorg door de uit Nederland gedeporteerde arbeiders ln het district Rees en omgeving. Het katnp Rees was zodanig Ingericht, dat vele arbeiders stierven of zwaar lichame lijk letsel opliepen. Mishandelingen en be velen daartoe. Rilhl. E. (geb. 8-5-1904): 18 Jaar met aftrek. 1 Jaar Jubgratle KrlmlnalaekreUr bij SD ln Amsterdam 3 Sllbertannemoor den Verscheidene arrestanten ernstig mis handeld Sclierniuly. E. E. (14-9-J912): 20 Jaar met aftrek. 1 Jaar jubgratle. Inselkom- mandant op het eiland Voorne en Putten. 7 Nederlanders laten fusilleren zonder verm van proces. In 6 gevallen zou by een behoorlijk onderzoek gebleken zijn dat er voor het fusilleren geen aanleiding be stond. Schmltz. K. (geb. 15-5-1898) 14 Jaar m. aftrek. Oberleutnant bil de Krlegsmarlne te Hoogvliet (gem Rotterdam). 7 Neder landers laten fusilleren als represaille maatregel. terwyi hy wist. dat zij hoogst waarschyniyk onschuldig waren Hun wo ningen liet hij ln brand steken H11 had opdracht tot het doden van 10 Neder landers. Slebers. E. H. (geb 1-6-1909): 18 Jsar met aftrek. 1 jaar jubgratle Eenmaal een Nederlander doodgeschoten op bevel van iemand die weliswaar hoger ln rang was, maar niet een van zlln superieuren en een maal een Nederlander (arrestant) dood geschoten zonder bevel en ook zonder enige aanleiding. StOver. J. F. (geb 9-8-1899)- Doodstraf, door gratie omgezet ln leienslang Een van de lerantwoordeiyke leiders van het Durchgangslager Amersfoort. Mensont erend seglem Mishandelingen en straf- appèls en exercities uitgevoerd en laten uitvoeren. Later meermalen opgetreden als commandant van een vuurpeleton dat ar restanten van de 3D zonder voorafgaand proces moest fusilleren Tenminste 40 per sonen werden hiervan het slachtoffer Mehahn. F. C. (geb 5-9-1910) 18 Jaar met aftrek Laatsteiyk Staffelsturmschar- führer bij de SD te Amsterdam. Medewer king aan 4 Sllbertannemoorden (ln op dracht). Deelgenomen aan het fusilleren tenminste 9 Nederlanders, zonder vorm van proces. Arrestant mishandeld Wolff. H. H. (geb 10-4-1892): Levens lang Bewaker ln Amersfoort en Vught Mishandelingen. waardoor slachtoffers zwaar llchameiyk letsel opliepen en wtar- door velen om het leven kwamen Wölk. H J. (geb 21-6-1905) 20 jaar m aftrek. 1 Jaar Jub.gratle Laatsteiyk als chef van Elnsatzkommando Rotterdam Opdracht gegeven tot het doden van In totaal 72 Nederlanders, zonder voorafgaand proces

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5