De Valken Van der Werfpark spannen de kroon Reeds eerste avond grote drukte Prof. dr A. J. de Sopper 80 jaar Lichtweek zet liet hart van de Sleutelstad ineen veelkleurige hloei Donkersteeg eerste verwarmde winkelstraat in Nederland Als slingers van kleurige bloemen van licht leefden gisteren aan het einde van de middag de voornaamste winkelstraten in de Sleutelstad op de Lichtweek, die Leiden ongetwijfeld tot een attractie voor verre omgeving maakt, had een aanvang genomen. Het symbolisch begin was een druk op de knop door burgemeester Van Kinschot, waarmee de zeldzaam mooie verlichting van de molen De Valk ontstoken werd. Reeds eerder waren alom in het centrum van de stad de lichtornamenten en de straatversieringen ontstoken om de Sleutelstad een heel apart uiterlijk te geven. Deze eerste avond hebben al zeer velen genoten van wat de binnen-' stad bood. Dat was bovendien nog meer dan lichtversieringen. Want waren er niet de open winkels, wier bedrijvigheid het feestelijk karakter van de stad nog verhoogde? laag struikgewas waren met groen lich tende schijnwerpers van binnen uit tot lichtende geheimzinnige toefjes in het kleurige park omgetoverd. Een woord van lof voor de ontwerpers van deze gedurfde, bijzonder geslaagde verlichtingstechniek zal zeker de indruk vertolken van de tallozen, die gisteren reeds van de zo ongewone aanblik van het Van der Werfpark genoten hebben. Lichtslingers door de stad Slingerend door de stad waren voorts de voornaamste winkelstraten in een fleurig lichtgewaad gestoken De Bree- straat was uitgedost met verlichte ster ren in verschillende kleuren, die een aardig effect opleverden, doch die helaas voor een deel verloren gingen in de lichtzee van normale straatverlichting en de royaal in het licht badende étala- ÏS. De Haarlemmerstraat had het, behal ve in de boogjes van vorige jaren, ook in slingers van licht over dë straat heen gezocht, waardoor men zich in een door licht overdekte winkelgalerij waande. De Hogewoerd was bijzonder aantrekkelijk met witte lichtzuilen en andere licht- garnering uitgerust. De Kraaierstraat deed zijn naam eer aan ook in de ver lichtingstechniek zelve. Dan was er de Hooigracht met de strakke rijen van lichtornamenten. er was de Steenstraat met fleurige lichtslingers tussen de wap perende vlaggen, de Doezastraat had lichtende bomen langs de trottoirs ge kregen. de Nieuwe Rijn en de brug bij het Gangetje waren stijlvol in licht ge zet, de Koornbeursbrug had weer het traditionele bijzonder sierlijke lichtpak- je aangetrokken. Zo was er in het gehele centrum van de stad een feest van licht te bewon deren, dat niet in detail is te beschrij ven, doch slechts naar waarde te beoordeien wanneer men het zelf aanschouwt. Ongetwijfeld zullen tallozen uit Lei den en verre omgeving niet de gele genheid voorbij laten gaan. de Sleu telstad in dit aantrekkelijk gewaad te bewonderen. Derde Blad No. 28691 Buitengewoon geslaagd is de ver lichting van de molen De Valk. xaardoor de elegante en toch ro- huste vormen worden geaccentueerd. De lichtmolen spiegelend in het water van de Rijnsburgersingel. (Foto L-D./Van Vliet.) De Kraaierstraat deed zijn naam eer aan met een enorme, verlichte kraai nabij het Levendaal en kraaien erlichte bogen langs de gevels. (Foto L.D./Van Vliet.) verkeersproblemen had behandeld, zette het grote verkeer even aan de kant voor de winkeldrukte. die hij Leiden in deze dagen toewenste. Leidenaar en belang stellende uit de omgeving kunnen de Sleutelstad nu eens op een heel andere manier zien. en de organisatoren heb ben er voor gezorgd, dat dit nieuwe zien een feest voor het oog wordt. Leiden kan. ook blijkens deze lichtweek. bogen op een zeer actieve middenstand. Geheel Leiden moet daarvoor dankbaar zijn. Burgemeester Van Kinschot hoopte, dat de lichtweek in alle opzichten zou mogen slagen, en dat de verwachtingen van or ganisatoren en deelnemers niet zouden worden beschaamd. Voorzitter Van der Kwaak liet het niet bij een vriendelijk woord tot de burgemeester, maar bood hem tevens een grote taart aan. Namens de deelnemers aan de Licht week voerde de heer Lambermont. voor zitter van de Leidse Middenstands Cen trale. het woord. Hij toonde zich ver heugd over het enthousiasme der deel nemers en dankte voor de volledige en gulle medewerking van het gemeente bestuur, benevens vol vertrouwen ten aanzien van het succes van deze mid denstandsactie. Daarna was het ogenblik aangebroken, waarop het gezelschap zich naar bui ten begaf, waar burgemeester Van Kinschot door de druk op een knop. aangebracht op een schakelbordje op de Rijnsburgerbrug. de verlichting molen De Valk ontstak. Helaas moesten burgemeester, i houders en raadsleden zich weer haas tig naar hun andere taken reppen, zodat zij. behalve de aanblik van die buitengewoon aardig verlichte molen, nog weinig van de Leidse lichtweek b ebben kunnen aanschouwen. En dat is jammer voor ze. Want er I viel heel wat te zien en te bewonde ren! Twee hoogtepunten Twee punten in de stad vormden on getwijfeld de hoogtepunten van het lichtfestijn. namelijk de molen De Valk en het Van der Werfpark. De Valk stond vorige jaren steeds in floodlight en trok toen terecht aller bewondering. Dit jaar zyn dc contouren van wieken, kruier. omg;«ng en ramen en deuren van lichtstrips voorzien en naar onze smaak is het succes van deze verlich tingstechniek nog groter dan dat van vorige jaren. De ontelbare kleine lichtstipjes, waar in de slanke gedaante van de molen wordt getekend, maken een sprookjes achtig geheel van deze opzichzell reeds bijzonder iraaie molen. Uiteraard trok dit sprookjesbeeld vooral veel belang stelling op de Rijnsburgerbrug. waar het sierlijk lijnenspel weerspiegeld werd in I het rimpelende water waarover statig de waterbewoners rondzwommen zonder I zich iets van het vreemde decor van hun verblijf aan te trekken. Terecht trok ook het Van der Werf park bijzondere belangstelling. Men was cc in geslaagd, hier een sprook- I jestuin in te richten met gedurfde verlichtingstechnieken. De bekende ..gasboompjes" waren er weer. doch buitendien pronkten alom ln 1 het park helgekleurde bloemenbomen. I kunstig op een gazen achtergrond ge arrangeerd. Grote heldere bollen var, verschillende kleur verhoogden aan de runden van het park het levendige ef fect, terwijl in het midden Van der Werf op zijn hoge voetstuk in een zee i van floodlight pronkte. Heesters en I Maandag 5 December Van 1922 tot 1945 hoogleraar te Leiden in wijsbegeerte Maandag 5 December a.s. hoopt prof. dr A. J. de Sopper, oud-hoogleraar in de geschiedenis der wijsbegeerte, logica, metaphysica en zielkunde, de tachtig jarige leeftijd te bereiken. Prof. de Sopper was in Leiden hoogleraar van 1922 tot October 1945, na eerst in Groningen het hoogleraarsambt te hebben bekleed van 1918 tot 1922, en voordien sinds 18 99 predikant der Ned. Herv. Kerk te zijn geweest. Prof. dr Arthur Joseph de Sopper werd op 5 December 1875 te Brugge ui West-Vlaanderen geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam en aan cle Rijks Universiteit te Leiden, waar nij in 1907 by wijlen prol. dr P. D. Chante- p:e de la Saussay op het proefschrift „David Hume's kenleer en ethiek I van Bacon tot Hume" cum laude promoveer de tot doctor in de Godgeleerdheid. Nadat cand. De Sopper in iöoo door het Prov. Kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de Evangel,ebadie- ning in de Ned. Herv Kerk werd hy op 23 Juli van het daaropvolgend jaar H889) door wyien ds J. Ossewaarde, toen predikant te Meppel, te Hoogmade (classis Lelden) in het ambt bevestigd. In 1903 verwisselde de Jubilaris deze gemeente met die van Velsen, vanwaar hy in 1911 naar Amsterdam vertrok. Hier kreeg hy in verband met zijn be noeming tot hoogleraar aan de Ryks- universiteit te Groningen als opvolger van wylen prof. dr Iz, van Dyk met in gang van 5 October 1918 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus. Prof. dr de Sopper aanvaardde dit professoraat met een inaugurele rede over het onderwerp „Naturalisme en Le- vensphilosophle" en heeft ongeveer 4 jaar te Groningen encyclopaedic van de theologie, wysbegeerte van de godsdienst en ethiek gedoceerd. In 1922 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de Leidse Universiteit als opvolger van wijlen prof. dr Bolland. Prof. dr De Sopper aanvaardde dit professoraat op 25 October 1922 met een inaugurele rede over het onder werp „Waardephilosuphie" en heeft lot zijn ontslag op 1 October 1945 te Leiden geschiedenis van de wijsbe geerte. logica, metaphysica en ziel kunde gedoceerd. Van de hand van de a.s. jubilaris ver schenen tal van werken o.a.: Hegel en cr.ze tyd; Vasthouden; Leven; Synthese, Oorlog. Kennis en Liefde; Zaligheid;' Tweeerlei maatstaf; Naturalisme en Le- vensphilosophie; Vertrouwen Grenzen der Openbaring; Waar het om gaat; Dwaalwegen, de mens in het mate rialistisch en vitalistisch naturalisme; Signalen; en Wat is philoscphie? Verder verschenen van zyn hand nog tal van artkelen o.a. ln Theologische Studiën; Nieuw Theologisch Tydschrift; Synthese: Onze eeuw; Weekblad voor Christendom en Cultuur; Ons Tyd- schrift en in het Algemeen Handels blad. f 50.000 en f 25.000 uitgeloot In de 529ste Staatslotery, vierde klas se. zesde lyst zijn vandaag uitgeloot een prijs van f. 50.0000 op lot nummer 3884 '3884) en een prys van f. 25.000 op lot nummer 11091 (11091). f?43te Jaargang Dinsdag 29 November 1955 (Ingez. MecL-Adv.) Ook verkrijgbaar in gescbenkdozen van 50 sinks d f 2.25. Vertrouwen en dank bij de opening De gemeenteraad had de zaken van het stadsbestuur even laten rusten om tegenwoordig te zyn bij de opening van dit lichtfestyn. waarvoor men in Schut tershof bijeen kwam. Wethouder D. van der Kwaak opende als voorzitter van het Lichtweekcomité deze bijeenkomst met een toepasselijk voord over de „kortsluiting" tussen klant en winkel, die door deze lichtweek wordt beoogd. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, die juist in de Raad Ministers Staf's besprekingen De Nederlandse minister van Defensie ir C. Staf, is gisterên zyn besprekingen begonnen in Het Amerikaanse Ministe rie van Defensie. Minister Staf heeft vandaag een zeer belangryke byeenkomst met de minister van Defensie.Charles E. Wilson, waarin zy naar gehoopt wordt overeen stemming zullen kunnen bereiken over een schema voor een toekomstig Euro pees Na vo -programma. DODELIJK ONGEVAL TE SCHIEDAM. In de Burgemeester Knappertlaan te Schiedam is de 81-jarige mevrouw A. E Erkelense verpleegde van het St. Jacobs- gastihuls voor ouden van dagen, door een personenauto overreden, zy werd met inwendige kneuzingen naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd en is daar gisteren aan de gevolgen van haar ver wondingen overleden. NIEUWE UITGAVEN. De ruwharige Fox-terrier van A tot Z, door B. van der Hoeven-de Meyier. Met vele foto's en tekeningen. Uitgave: Kosmos. Amsterdam. M(]n tuin en plnnten, ABC beknopte Encyclopaedic voor liefhebbers, door A. C. Muller-Idzerda en A. Jansen GeUl. Uit gave: Kosmos. Amsterdam. Nederlandse Bceld-Em j clnpaedle. samen gesteld door vele deskundigen, onder redactie van Chr Stapelkamp. Gem. 2de druk. Uitgave: Kok. Kampen. Antiek Toerisme, door Louis Couperus. Uitgave Van Holkema en Warendorf. Am sterdam. Heeft het uur H voor de wereld geslagen. De ontstellende gevolgen van atoom explosie. door Charles No tl Martin, met een voorwoord van Albert Einstein. Ver taald uit het Frans door dr R. v. Campen. Uitgave: Gbttmer, Haarlem. In de serie „De avonturen van Grlpgrap en Grombrom" de volgende kleuterboeken: Feest ln Drtbbeldam. De Toverdrank, Do Vliegtocht. De boze kabouters, door J. J. Frinsel, geïll. door Wlm Knotter. Uitgave: „De Sleutel". Bloemendaal. De Donkersteeg tussen Haarlemmerstraat en Hoogstraat vormt op het ogenblik een primeur en unicum voor ons land. Het is namelyk de eerste winkelstraat in Nederland, die in de openlucht verwarmd ls. Naast een (bescheiden) verlichting hebben de hier gevestigde zaken als bijdrage tot de lichtweek een propaan jasverw arming in schalen boven de straat aan gebracht. die ook bij het kilste weer de passanten de indruk geeft van een warme lente-temperatuur. In Brussel en Parijs is deze straatverwarmingstechniek reeds eerder toegepast, een poging om dit in Haarlem in te voeren sprong vorig jaar af op de hoge kosten. De Donkersteegbedrijven hebben het echter aangedurfd, f. 5.000.te steken in de outillage voor deze verwarming, die gedurende tien dagen van 4 uur tot 10 uur nm. brandt. Daarmee is de Donkersteeg in de Licht week tot een warmteparadys geworden. Er zijn 28 stralers voor de propaangasverwarming aangebracht, die niet een indirecte verwarming vla de lucht verzorgen, doch een directe via straling. Daardoor wordt het effect van de verwarming onafhankelyk van de luchttemperatuur. Een zeer originele bydrage tot de lichtweek. die ongetwyfeld veel waar dering zal vinden by het publiek, dat steeds zo overvloedig in dit hart van winkelend Leiden vertoeft. Zoals steeds vormde de Koorn beursbrug een van de fraaiste punten in de stad. met de sierlijke, gepunte lichtstre pen langs de typische contou ren. weerspiege lend in het rim pelende water. Een beeld van de brug met op de voorgrond het kleurige lichtor- nament op de brug bij het Gangetje en rechts enige ver lichte gevels aan de Nieuwe Rijn. Foto LD./v*n Vliet.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9