LEIDSCH DAGBLAD II i Ij. f WEERBERICHT 14ste Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 1955 No. 2869i Directeur: J. W Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.85 per maand: fOJ» per week. Witte Singel l. Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2 07 Liberale partijen in W.-Duitsland en Italië voor ernstige erisis Rome meldt ineenstorting en ook Bonn verwacht splitsing (Van onze correspondenten in Rome en Bonn) De Liberale partijen van Italië en Wes t-D u i t s I a n d staan voor een ernstige crisis: de eerste is in tweeën gespleten, de tweede kraakt in al haar voegen. Wat in Rome reeds lang werd voorzien, is gisteren bekendgemaakt: de linkervleugel en het centrum van de Liberale partij in Italië hebben de band verbroken en zullen naast de oude groepering, die nu tot één derde is ingekrompen, een nieuwe organisatie oprichten, die zuiver democratisch wil zijn en even afwerend staat tegenover totalitaire nei gingen van rechts als van links. Graaf Villabruna, tot voor kort secre taris der Liberale partij en minister van Industrie, en graaf Carandini, oud-ambassadeur in Londen, zullen de leiding nemen in de nieuwe groep, die voorbestemd is een partij van intellectuelen te worden. Het voornaamste motief van de „afgescheidenen" is, dat de oude partij „zich tot een werktuig van grote zakenbelangen" zou hebben gemaakt. Uit Bonn meldt onze correspondent aldaar, dat de Vrije Democra ten (Liberalen) nog niet hebben gereageerd op het ultimatum van dr Adenauer, die vóór 1 December antwoord wenst over de houding der Liberalen inzake onderhandelingen met Moskou. In Bonn acht men het allerminst onmogelijk, dat de Vrije Democratische partij uiteen zal val len. Ook is het mogelijk, dat dr Dehler, voorzitter der partij, tot aftre den zal worden gedwongen. Dehler woedend omdat hij door Adenauer en vier ministers genegeerd werd Onze correspondent in Bonn meldt: Het heeft in de bedoeling van Bonds president Heuss gelegen (de president is zelf Liberaal en wilde bemiddelend optreden» een gesprek onder vier ogen tot stand te brengen tussen Bondskan selier Adenauer en de voorzitter der Liberale partij, dr Dehler, opdat zy de situatie eens van alle kanten rustig zou den kunnen bekijken, maar het is daar toe niet gekomen Thans verwacht men ook geen uitnodiging meer voor zulk een gesprek. Intussen heeft gisteren een grote be drijvigheid achter de schermen geheerst. Adenauer heeft niet Dehler, die zowel voorzitter van de Vrije Democratische party als van de Bondsdagfractie is, bij zich laten komen, maar wel de vice- voorzitter van deze fractie. Euler, ter- wyi aan hun onderhoud ook vice-kan- selier Blüoher, minister Preusker en de vice-president van de Bondsdag, Schneider die alle drie tot de Vrye Democratische party behoren heb ben deelgenomen. Dehler is thans woe dend dat dit onderhoud geheel buiten hem om is gehouden en hü noemde het een „zeer ongebruikelyke methode", zo wel van de kant van Adenauer als van Geheim overleg op Cyprus mislukt Nieuwe Britse voorstellen door Makarios van de hand gewezen Gouverneur Sir John Harding en Aartsbisschop Makarios van Cyprus hebben verleden week op Cyprus gehei me besprekingen gevoerd, aldus vernam Reuter Maandagavond in Athene. Tij dens deze besprekingen zou de aarts bisschop nieuwe Britse voorstellen voor de toekomst van Cyprus van de hand hebben gewezen als „onaanvaard baar." In deze nieuwe Britse voorstellen werd het recht van Cyprus op zelfbe schikking erkend doch dit werd tevens afhankelijk gesteld van „veiligheid en wereldvrede." De vertegenwoordiger in Athene van de kerk op Cyprus. Liozides, zei dat deze voorstellen er toe zouden leiden, dat Engeland als enige zou kunnen be oordelen of en wanneer zelfbeschikking kan worden toegestaan. Aangenomen wordt dat de Griekse regering van de Britse voorstellen op de hoogte is ge steld. Britse noch Griekse officiële krin gen waren Maandagavond bereid enige bevestiging of ontkenning te geven Oorlogstoestand De 10.000 man Britse troepen op Cyprus zijn Maandag in „oorlogstoe stand" gebracht als gevolg van de aan houdende golf van ongeregeldheden op het eiland. Twee daeen geleden werd op Cyprus de noodtoestand afgekondigd. De troepen verrichten tot dusverre officieel slechts ..politiediensten" doch thans zijn zij „in actieve dienst" gekomen, voor lopig voor een periode van drie maan den. Maandag deden zich op verscheidene plaatsen weer incidenten voor. Jongens- en meisjesleerlingen van het Kyrenia- gvmnasium in Nicosia hebben gisteren peen lessen bijgewoond als protest te gen het afkondigen van de noodtoe stand. die der vier anderen, dat men niet eens de fractie-voorzitter van die byeenkomst op de hoogte had gesteld. Grote verdeeldheid In de fractie zelf heerst op het ogen blik grote verdeeldheid. Vooraanstaande afgevaardigden uit Noord Rynland- Westfalen hebben Dehler al verzocht als fractie-leider af te treden en het party- bestuur in Hessen nam een motie van wantrouwen tegen hem aan. Ook in Berlijn is de party scherp tegen Dehler gekant. Deze denkt er overigens niet aan, vry- willig de aftocht te blazen. Thans wordt het niet onwaarschijn lijk geacht, dat vandaag op de vergade ring van het partij-bestuur en de frac tie, waarop het zonder twijfel zeer storm achtig zal toegaan, besloten zal worden niet direct meer op het ultimatum van Adenauer, dat op 1 December afloopt, te antwoorden en te wachten tot de de batten in de Bondsdag om daar de kan selier van repliek te dienen. Overigens zou dat stellig betekenen dat de Vrije Democratische party de coalitie verlaat en een ernstige scheuring in de partij zal daar natuurlijk het gevolg van zijn. Wij nemen aan. dat in dat geval tal van afgevaardigden naar de C.D.U. zullen overlopen. Van de 487 stemgerechtigde leden van de Bondsdag behoren er 47 tot de Vrije Democratische party. De 48ste afge vaardigde, Fassbender, is enkele dagen geleden naar de Duitse party overge gaan. Olie op de golven Dr Dehler zelf heeft in de laatste da gen herhaaldeiyk getracht olie op de golven te werpen door zich te uiten als een overtuigd voorstander van het be houd van de nauwe samenwerking der Kouder De Bilt verwacht tot morgenavond: Droop weer met opklaringen, hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost Kouder met plaat selijk lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur) 30 NOVEMBER Zon op- 8.25 uur. onder: 16.36 uur. Maan op: 17.23 uu: onde: 9.19 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.12 en 15.30 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De „Nautilus" overtrof de verwachtingen, zegt Thomas De Amerikaanse minister van Marine, Thomas, heeft na een reis met de eerste atoomduikfooot .Nautilus" verklaard, dat het schip de verwachtingen overtroffen heeft. Thomas, de voorzitter van de Com missie voor Atoomenergie, Strauss, en hoge marine-autoriteiten hebben in het afgelopen weekeinde een zeereis met de .Nautilus" gemaakt. Thomas noemde de .Nautilus" „het begin van de overschakeling van de Marine van stoom op kernenergie". Paul van Kempen ernstig ziek Naar wy vernemen is de bekende di rigent Paul van Kempen ernstig ziek. Hij is met een acute leveraandoening opgenomen in een ziekenhuis te Am sterdam. Bondsrepubliek met de Westelijke lan den. Het ultimatum van dr Adenauer was uitgegaan nadat Dehler zich had uitgesproken voor rechtstreekse Rus- sisch-Duitse besprekingen over het Duitse ccnheidsprobleem en nadat de Liberale partij een duideiyke afkeer had getoond van het hervatten van het streven naar Europese vereniging. De bondskanselier is van mening, dat de Liberale party hierdoor het vertrouwen der Westeiyke wereld in de trouw van de Bondsrepubliek aan haar verdragen heeft helpen ondermynen. Hy schynt dan ook niet van plan te zyn nog in zee te gaan met dr Dehler, die ook in het verleden reeds herhaaldelijk critiek op zyn buitenlandse beleid heeft uit geoefend. .',V y\- Een beeld van de Leidse Licht- week. die gisteren is geopend. De j Hogewoerd, ongetwijfeld een van de fraaist verlichte straten, had het gezocht in hclder-witte lichlorna- menten. die uitstekend pasten in het beeld van de straat. (Foto LD./Van Vliet.) Maximumsnelheid gevraagd Binnen bebouwde kommen Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van voetgan gers heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr J Algera. een nota doen toekomen inzake het door de Commissie Veiligheid Wegverkeer ingediende ont werp tot wijziging van het Wegenver keersreglement. Daar naar de mening van het bestuur (al van bestuurders van motorvoertui gen binnen bebouwde kommen met onverantwoordelijke hoge snelheden ryden, vraagt het de Minister om een spoedige wederinvoering van een maximum snelheid binnen bebouwde kommen. Het zou deze maximum snelheid op 40 k.m. per uur voor motorvoertuigen en op 20 km. per uur voor bromfietsen gesteld willen zien. Zal Eisenhower toch ja zeggen? Optimistische uitlatingen van voorzitter der Republikeinse partij. Leonard Hall (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Hoewel Eisenhower nog niet definitief „ja" heeft gezegd, inzake zyn beschik baarheid voor een tweede termijn als president, hebben optimistische uitlatin gen van party-voorzitter Leonard Hall toch het politieke panorama van Ame rika aanmerkelijk gewijzigd. Indien Eisenhowers dokters in Januari de presi dent voor genezen verklaren, zal het voor hem aanzienlyk moeilijker worden een nieuwe canditatuur te weigeren, want de drang der Republikeinen, die niet beschikken over een andere candidaat die een goede kans op de overwin ning maakt, is de laatste weken sterk toegenomen. Eisenhower schijnt geneigd voor deze aandrang te zwichten. De vraag is: hoe zal het publiek reageren indien Ike zich Inderdaad beschikbaar zou stellen? Stel lig zal een aantal kiezers het verstandiger achten geen president te herkiezen by wie een hartaanval zich uiteraard kan herhalen. Maar anderzijds zullen sommigen Eisenhower hun erkentelijkheid willen betonen voor het feit, dat hy bereid is nog vier jaar het land te dienenjioewel dit kan gaan ten koste van zyn eigen leven. Intussen is Stevensons kans om de candidaat der Democraten te worden, weer vergroot aangezien hij de enige opponent is die het tegen de populaire Eisenhower kan opnemen. Engelse Lord hield na 32 jaar eerste toespraak in Hogerhuis De edele markies" kon tenslotte over de konijnen niet langer zwijgen Het kwam er toch nog van De 72-jarige Lord Cholmondelev (het geen in het Engels wordt uitgesproken als ..Chumley") heeft de vorige week Britse parlementaire geschiedenis ge- Onze Lichtweek- prijsvraag Wie nog vóór het Sint Nicolaas- feest in het bezit wil zyn van een der aan onze Lichtweek-prijsvraag verbonden geldprijzen, dient er in ieder geval voor te zorgen, dat zyn of haar inzending morgenmiddag uiterlijk om 5 uur in onze brieven bus ligt. Later binnenkomende oplossin gen worden onherroepelijk terzijde gelegd. .Maak dat U er óók by komt!! maakt door zich van zijn Hogerhuiszetel te verheffen en zijn eerste toespraak te houden na gedurende 32 jaar stilzwij gend deel te hebben uitgemaakt van het college! Na een Ietwat onwennig ..My Lords", volgde een rede van vier minu ten over een onderwerp, dat hem hartstochtelijk aan het hart gaat, na melijk de noodzaak om alle konijnen in Engeland uit te roeien! Het had hem. zo zei hy. getroffen, dat „de nobele graaf. Lord Dundee, in een rede in dit Huis. ge ze cd had. dat konynen Enge land 50 millioen pond (500 millioen gul den) per jaar kosten en dat ze slechts 3 millioen pond opleveren. Ik noem dat slecht zaken doen." Lord Cholmondelev deed het voorstel konynen buiten de wet te stellen en uit te roeien ..Op mijn buiten heb ik er reeds 30 gevangen de laatste tyd". zo betoogde hy. „Ik heb een buurman, die geen been verzet om ze ook te vangen en de enige manier om hem tot rede te brengen is drastische wetgeving in te voeren. Er moeten flinke boetes worden bepaald en misschien ook gevangenis straffen. En als sommige uwer Lord ships dan in de bajes belanden. Is het uw eigen schuld", meende hy agressief. Het voorstel werd prompt verworpen, maar dat was volkomen onbelangrijk vergeleken by het historische feit. dat een dergelyk parlementair evenement zich had voorgedaan. Lord Dorchester heeft geprobeerd langer in het Huls te zwijgen dan Lord Cholmondeley. maar in 1952 werd hem. na 25 sprakeloze jaren, de verleiding te groot' Een belangrijke bijkomende factor, die Lord Cholmondelev er min of meer voor spek en bonen bij deed zitten was. dat een van de titels, die hy in 1923 erfde die van ..Lord Chamberlain van het paleis van Westminster" was. En in dat palels komt het parlement byeen! De functie omvat het houden van toe zicht op het onderhoud van het Gebou wencomplex aan de Theems en het goed doen verlopen van staatsplechtigheden aldaar. Zodoende moest Lord Cholmon deley er steeds voor zorgen buiten het politieke gekrakeel te blijven. Hy deed dat door eenvoudig te zwijgen en „geen aanleiding te geven Maar daar hy na ryp beraad tot de slotsom was gekomen dat konijnen geen politiek onderwerp vormden, stak nij eindeiyk óók eens van wal! Earl St Baldwin, parlementair secre taris van het ministerie van Landbouw, antwoordde namens het ministerie met een bedankje aan „de nobele markies. Lord Cholmondeley." die hy gelukwen ste met zijn maiden speech! ..we heb ben wel enige tijd moeten wachten voor hij iets van zich liet horen, maar het is er dan toch van gekomenzei Baldwin. Vier dorpen in Roergebied gaan 50 meter onder water verdwijnen Nieuw stuwmeer in Sauerland wordt het eerste van een serie van twaalf om de dorstige industriestreek te helpen Vier dorpen in het Sauerland (Roergebied) zullen binnenkort 50 meter j diep onder water verdwynen. Vorige week is de nieuwste stuwdam in het Mrootngebied van de Roer in werking gesteld teneinde voor altijd de dorstige industriestreek een nieuw waterreservoir van 39 millioen kubieke meter te I vormen, lly sluit naby het stadje Mesehede het brede dal van het riviertje Henne af. Vyftienhonderd arbeiders hebben hier vier jaren lang gewerkt aan de 326 meter lange stuwdam. Onder meer moest een grote verbindingsweg van het Rijndal naar Westfalen over de bergen worden verlegd. Vroeger lag op de- I zelfde plaats reeds een stuwmeer, dat kort na de oorlog geledigd moest worden, daar de vyftig jaar oude stuwdam dreigde in te storten. Kerstmis moge dan een feest van I bomen met karrevrachtcn Iegelijk de vrede zijn. op sommige plantages u eg te halenzonder te betalen. in Amerika moeten de kerstbomen-Een wachtpost tijdens zijn nachte- in-spé met de wapens in de vuist lijke ronde, gewapend met geweer, beschermd worden tegen gegadig- jachthond en draagbare telefoon, den. die er geen been in zien om de I „Schoonheidskoningin" Het nieuwe meer zal byna vier maal groter en twintig meter dieper worden dan het oude. De stuwdam in het dal van de Henne is één van de eerste juo- jecter.. die in het kader van een tien- Jarenplan voor de verbetering der wa tervoorziening van het Roergebied wer den uitgeroeid. Het ligt in de bedoeling in deze jaren 'waalf nieuwe stuwmeren met een inV id van 500 millioen ku bieke meter te vormen. Daarmee zal de Waterreserve voor de industriestreken van de Roer en van Aken worden ver dubbeld. want de bestaande 48 stuw meren hebben te zamen nauwelyks een grotere inhoud dan de nieuwe. Reeds hebben 250 boeren land en hof moeten verlaten en deze aan het water zien prysgeven. zy zyn door het Ver bond voor stuwdammen in het Roerge- bied schadeloos gesteld of verplaatst i naar nieuwe boerderyen ln de omge ving. Verwacht wordt, dat het nieuwe stuw meer een aantrekklngspunt voor toeris ten zal worden. Het wordt by voorbaat i al aangeduid als „schoonheidskonln- Igin" onder de stuwmeren. I Generaal George Grivas. een Grieks officier, afkomstig van Cyprus, die naar de vermoedens van de Engelsen leider is van de ondergrondse bevrijdingsorganisatie op Cyprus, de Eoka.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1