Leidse Theologische Vogelenzang hij een Faculteit in Wij spraken met AKKERTJE Welsprekendheid in minuten E. Meester gaat met 2 urn en 32 minuten aan de kop DINSDAG 29 NOVEMBER Prof. van Ruler besprak Duplex-Orde Ad den Besten over moderne poëzie (Van een bijzondere medewerker) Het afgelopen weekeinde hernieuwde de Theologische Faculteit de traditie van haar Bentveld-Weekeinde. Zij deed dit deze keer te Vogelenzang, in het Conferentie-oord Teylingerbos. Nadat de Praeses. de heer C. Ie Pair. een officieel begin had aangegeven, sprak de dichter Ad den Besten over Moderne Poëzie. Spr. legde het eerste ac cent op de tendenz in de maatschappij alles tot nuttig effect te willen doen zijn. Wanneer hier geen protest tegen komt, zullen wij meetellen in de mallemolen van de bedrijvigheid. Dit protest gaat uit van de moderne poëzie. Maar niet in sombere toon. Als illustratie stelde spr. het gedicht „Triosonate" van Jan Wit. Hierin herkennen wij het leven met een glimlach. Er zijn mensen die menen, dat poëzie een berekende vorm is om met woorden om te gaan. Bij dit misverstand moet direct: neen gezegd Worden. Bij moder ns pcezie is geen sprake van berekening. Integendeel: voor de dichter haalt het ene woord het andere uit. Onbewuste of intuïtieve emoties spelen hierbij een rol. De doorzichtigheid der woorden in een gedicht is een andere dan die van het veer of de politiek. Dit geheimtaal-ka rakter van de poëzie is er niet met op zet. Bij enkele van de moderne dichters is zelfs sprake van een sterk sociaal geïnteresseerd zijn. Er is ruimte voor het leven. Hun werk is wel individueel, maar niet individualistisch. Vertegenwoordigers van de experi mentele groep zijn: Lucebert. Elburg, van der Molen, Hanlo. Hun belijdenis om volledig zichzelf te willen zijn is een reactie op vroegere idealen. Deze poëzie heeft dan ook wortels in de moderne philosophie. Er wordt beseft, dat de kos mos zichzelf heeft uitgehold. Voor de mens bliift slechts dit over, dat hij leeft, hoe absurd dit ook in de gemechani seerde tijd" klinkt. Voor de erkenning van de absurditeit van het bestaan is moed nodig. De mens van nu is bang tot de werkelijkheid van zijn bestaan te komen. Van der Molen zegt het zo„Ik sta in gordijnen gerold, met een hand voor iedere mond." Hieruit spreekt een angst in dit be staan geboren te moeten worden. Bij het verstaan van de geheimtaal der dichtkunst kan geen redelijke logica van nut zijn. Voor hem. die aldus Den Besten de poetologische logica hanteert, zal de moderne poëzie niet langer geheimtaal zijn. Zondag werd de wijdïngsdienst geleld door prof. dr A. J. Rasker. Daarna on derhield prof. dr P. A. H. de Boer de studenten op aanschouwelijke wijze in een causerie over zyn jongste reis naar Israël. Spr. vertelde iets over de viering van het Loofhuttenfeest en de Vreugde der Wet in het Orthodox gedeelte van Jeruzalem, waarbij de oriëntalische kleur duidelijk naar voren komt. De uit het Westen komende mensen staan hier aan merkelijk vreemd tegenover. De Jeugd heeft het verlangen te trekken naar de Negeb, het Zuiden. Het ideaal is: water - een bestaan te scheppen in de woestijn. Prof. De Boer liet zien, hoe de religieu- ziteit zeer gedifferentieerd is. Wat het houden van de Sabbathsrust betreft, kan dit tot martiale taferelen aanleiding ge ven. Deze verscheidenheid bestaat ook in het sociale vlak. Vooral huweiykspre- tendenten dragen de lasten hiervan. Jonge mensen hebben allen naast de be langstelling voor de opbouw van huis en gezin aandacht voor het scheppen van de eigen religieuze vorm. Voor de gods dienstige toekomst van deze bonte ver zameling mensen zal de schepping van nieuwe religieuze vormen een levens vraag zijn. De warmte van dit intens levende land werd geïllustreerd in enkele treffende beelden. Radio-actieve stoffen in atmosfeer K.N.M.I. gaaf monsters trekken (Speciale berichtgeving) Daar de nodige financiën daarvoor beschikbaar zyn gesteld zal het KNMI op verschillende plaatsen in Nederland beginnen dagelijks luchtmonsters te nemen ter bepaling van het gehalte van radio actieve stoffen in de atmos feer boven Nederland. Deze monsters zullen door het KNMI getrokken wor den in De Bilt en op twee waarne mingsstations in het N.W. en N.O. van het land. Daarnaast worden mon sters genomen door het medisch biologisch laboratorium van de Rijks verdedigingsorganisatie TNO te Rijs wijk terwijl door de samenwerking in internationaal verband ook de radio activiteit boven de Zuidelijke helft van Nederland onder controle zal staan. De werkzaamheden van het KNMI zullen uitsluitend bestaan uit het ne men van monsters, waarbij de lucht wordt aangezogen door bepaalde filters. Deze filters worden dan opgestuurd naar het Medisch Biologisch Laborato rium. Voor het onderzoek en de bepaling van de radio activiteit is namelijk een zeer gespecialiseerde staf nodig, boven dien is dit laboratorium voor deze werk zaamheden het best uitgerust. Gezamenlijke onderzoekingen van het KNMI en de Rijksverdedigings-organi- satie naar de beste methode om de ra dio activiteit van de lucht boven Ne derland te onderzoeken hebben na veel experimenten tot dit werkplan gevoerd. Op korte termijn zal tot de verwerkelij king worden overgegaan. Jongetje doodgereden Gistermiddag is een 3-jarig jongetje van de familie Knaap te Maastricht op dp Brusselseweg gedood. Het ventje stak plct-eling de weg over en werd gegre pen door een personenauto. De bestuur der treft geen schuld. FLINKE BUIT TE DEN HAAG In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Den Haag ingebroken in een ning aan het Benoordenhout. Er werd totaal voor f 20.000 ont vreemd. o m. 2 bontmantels ter waarde van f 8000.alle tafelzilver voor 12 personen, sieraden en een bedrag aan geld van f325. De hoofdschotel kwam 's middags, toen prof. dr A. A. van Ruler uit Utrecht sprak over de verhouding van de vak ken. gedoceerd in de leerstoelen van de staat tot die, die gedoceerd worden door de kerkelijke hoogleraren, de zgn. Duplex Orde. Deze situatie dateert van 1876. Dat er moeilijkheden ln deze materie rijzen, is aan verscheidene oorzaken te wijten. Als eerste noemde spr. de verandering van de wijsgerige achtergrond. Verder: de samenhang van de wetenschap en het leven. Kortom: het gaat om een in tegratie van de theologie als wetenschap. Op vier terreinen liet prof. Van Ruler zien. hoe dit probleem ligt: politieke, practische, paedagogische en theologi sche. Sinds de Hogeionderwijswet van 1876 heeft de Ned. Herv. Kerk een uit zonderingspositie. Zij is de publiek er kende kerk. Bij de opleiding van haar predikanten, die wetenschappelijk en theologisch moet zijn, rijst de vraag: wat is neutraal? Vormen de kerkelijke vak ken de bekroning van de studie? Is er dan geen stagnatie in het organisch meegroeien met de vakken. Gedoceerd door de staatshoogleraren, zoals exegese en dogmengeschiedenis? By de situatie, zoals die nu is, komt het Doctoraal Examen, dat, niet verplicht is. in het geding. Aan de andere kant bestaat het bezwaar, dat men kan promoveren zon der dat de student aangeraakt ls is door de dogmatische methode, de meest cri- tische aldus spr., die het Kerkelijk Exa men vereist. Er is geen symphonie tus sen deze beide opleidingen. Bij dit alles dient bedacht te worden, dat dogmatiek geen kerkelijk vak is. Het is het vak van het te kerstenen ge- menbest. Het heeft geen sacrale, doch een culturele taak Zij volgt de meest critische methode, omdat zij de laatste vragen aan de orde stelt. Het mag niet zo zijn, dat de dogmatiek het antwoord zou moeten geven op de vragen bij de bijbeluitleg en de dogmengeschiedenis gesteld. Dit te menen is onvoornaam. Maar het is veeleer zo. dat vanuit ge noemde vakken het antwoord benaderd moet worden, op exacte wijze, want hier ligt de helderheid van het gegeven woord en de menselijkheid van de ge schiedenis. De eigenlijke vraag, die achter deze dingen ligt, is de waarheidsvraagkan men de waarheid kennen? Kan God gekend worden? In verstand of in be wustzijn? Prof. Van Ruler besloot met de woorden van wijlen prof. Van der Leeuw: alle wetenschap is alleen dèn wetenschap als zij in de letterlijke zin theologisch is. dit is „goduitsprekend". is. Na een uitvoerig debat bleef de fa culteit nog geruime tijd bijeen. Ir M. van Ede j^r-*- f j. Directeur Turkenburg te Bodegraven Wie aan Bodegraven denkt, zal wel licht in de eerste plaats aan kaas den ken, maar heeft zo iemand ook maar iets met tuinbouw of landbouw te ma ken, dan zullen zijn gedachten uit gaan naar Turkenburg's Koninklijke Zaadhandel N.V. Toen wij hoorden van de plannen voor de bouw van een nieuw laborato rium met demonstratie-, expositie- en ontvangzaal hebben wy ons gewend tot de directeur van dit bedrijf, de heer M. van Ede, die enkele maanden geleden zyn zilveren jubileum vierde. Het nieuwe laboratorium, met de bouw waarvan nog dit jaar begonnen zal worden, zal verrUzen in Tuinwyk in Bo degraven aan de Eendrachtsweg, waar door het een sluitstuk zal gaan vor men van de proeftuin van het bedryf. Juist Zaterdag 26 November j 1. is de toestemming voor de bouw van het bu reau voor wederopbouw in Den Haag binnen gekomen zodat niets de verwe- zenlyking van de plannen meer in de weg staat, aldus de heer Van Ede. Geduld-werkje De heer Van Ede vertelde ons. dat ongeveer twintig jaar geleden in het thans nog in bedryf zijnde laboratorium werd begonnen met het nemen van proe ven voor het kweken en selecteren van nieuwe rassen van groenten en land bouwgewassen. Heel vaak gebeurde het dat met het kweken en veredelen van bepaalde rassen meer dan 7 jaar gemoeid is. Zelf heb ik steeds de leiding gehad by vele proefnemingen in het laborato rium. waarin momenteel nog gewerkt wordt, maar dat niet meer aan de te stellen eisen voldoet. In de twintig jaar dal het laborato rium thans bestaat zijn een 15-tal nieuwe gewassen gewonnen. Dit kwe ken van nieuwe rassen is een zeer moeizaam werk en vraagt alle aan dacht van de tuinlieden die op hun gebied ware specialisten zijn. Er wordt veelal in nauw contact ge werkt met Laboratoria en rijksuniversi teiten. terwyl vele malen studenten ter wille van hun studie in de erfeiykheids- leer op de proeftuin en in het laborato rium werkzaam zyn. Zelf ga ik iedere dag beslist even naar de proeftuin en het laboratorium teneinde my persoon lijk van de gang van zaken op de hoogte te stellen. Voor ons wetenschappelyk werk be staat reeds tal van jaren ook in tuin ders en landbouwkringen een stygende belangstelling wat mede aanleiding is geworden tot de bouwplannen voor een nieuw laboratorium. Ook voor de ont vangst van gasten en de instructie van het personeel is het nodig, dat naast een nieuw laboratorium gebouwd wordt een zaal voor ontvangst.» een toonzaal en een de monstra tieza al voor ruim 100 per sonen. Volkstuin Behalve veredeling van de gewassen worden ock andere problemen bestu deerd. zoals de ziektebestrijding by de groenten en bloementeelt. Tevens is een uitgebreide studie ge maakt van wat een volkstuintje van 200 M2 wel kan opbrengen. Vier jaar achtereen heeft de heer Van Ede ge controleerd wat een dergelyk tuintje kan opbrengen, waarbij men tot fan tastische hoeveelheden is gekomen. Een dergelyke hoek grond kaa bij" gemiddeld opbrengen 300 kg aardap pelen en 500 kg groenten. Middels een maquette is in verklein de vorm een tuin van 200 M2 voor een familie van 41 personen gemaakt die stuk voor stuk de oogst van de turn binnen halen. Het is de bedoeling, dat deze ma quette opgesteld wordt in de toonzaal van het nieuwe gebouw. Deze vernuftige maquette is het idee van de heer Van Ede. De heren C Hoogendoorn en C. Vee- lenturf hebben het plan uitgewerkt en „bedrijfsklaar" gemaakt. Naast de leiding van de proeftuin en het laboratorium heeft de heer Van Ede bovendien nog de redactie van het door het bedryf uitgegeven blad „De Zaaier". Tevens staat de gehele verkoop en de drukkerij van het bedrijf onder leiding van de heer Van Ede. Nieuw gebouw Het nieuwe gebouw zal, aldus de heer Van Ede. een oppervlakte beslaan van 25 m. breedte bij 15 meter diepte: er komt een sousterrain met een verdie ping Het wordt gebouwd door de fir ma N. Smit te Gouda. Volgend jaar ho pen wy dus, aldus besloot de heer Van Ede, onze gasten op waardige wyze te kunnen ontvangen. (Ineez. Med.-adv.t Rheumatiek? Spit in Uw rug ...dat helpt direct! Raadslid Langezaal had maar 3 minuten nodig Ook dit jaar hebben wy tydens de behandeling van de begroting de welsprekendheid der vroede vaderen op de minuut af vastgelegd. Tellen wy de „gemaakte tijden" op. dan biykt, dat de Leidse Raad er dit jaar iets langer over heeft gedaan (precies 21 uur en 32 minuten) dan vorig jaar toen in totaal een tyd van 20 uur en 48 minuten werd genoteerd. Het College van B. en W dat in 1954 in totaal 7 uur en 17 minuten nodig had om zyn beleid te verdedigen, had ditmaal in totëal 7 uur en 26 minu ten nodig. De voorzitter van de grootste fractie (PvdA) in de Raad. de heer Meester, ligt met 2 uur en 32 minuten „aan kop" Als „hekkeslulter" fun geerde dit jaar de heer Langezaal, die slechts 3 minuten nodig had om datgene te zeggen, wat hij op zijn hart had. En thans de gemaakte tijden. Om met het College van B. en W. te beginnen: Burgemeester Van Kinschot sprak in totaal 1 uur en 8 min. (v.j. 1 uur en 1 min.) Wethouder Van Schaik 1 uur en 44 min. (v.j 1 uur en 53 min Wethouder Menken 1 uur en 31 min. (v.j. 1 uur en 7 min.) Wethouder Jongeleen 2 uur en 14 min. (v j. 2 uur en 15 min Wethouder Van der Kwaak 49 min. (v.j. 1 uur en 1 min De raadsleden in volgorde van tydsduur: Meester 2 uur en 32 min. (v.j. 2 uur en 28 min.» Van Weizen 1 uur en 46 min. (v.j. 1 uur en 36 min p Woudstra 1 uur en 21 min. (vj. 51 min Drijber 1 uur en 21 min. <vj 49 min.) Van Dyk 1 uur en 15 min (v.j 58 min.) Knol 1 uur en 4 min. (v j. 45 min Zunderman 1 uur en 2 min (v.j. 45 min Portheine 54 min. (v.j. 51 m.) v d Horst 23 min. (vj. 16 m.) Schuller 46 min. (v.j 44 m.) Questroo 23 min. (v.j 31 m Braggaar— Ravestein 22 min. (v.j. 15 m.) De Does 41 min. (v.j 44 m.) v. d Burg 20 min (v.j. 19 m Stolp 40 min. (v.j 23 m.) De Bree 18 min. (vj 6 m.) Harens 39 min. (v j. 50 m De Hosson 13 min (v.j. 25 m Goslings 38 min. (v.j. 27 m.) Van Aken 16 min. (v.j geen lid) Huurman 38 min. (v j 37 m.) Vylbrief 11 min. (v j 17 m Van Niene 33 min. (v.j. 44 m.) Lardee 11 min. (v.j 17 m Kortmann 31 min. (v.j. 25 m.) Aalders 10 min. (v.j. 14 m Sommeling 30 min. (vj. 40 m.) Noordman 10 mm. (v.j. 8 m Van Iterson 29 min. (v.j. 36 m.) De Kier 10 min (v.j. 17 m Piena 29 min (vj. 17 m) Langezaal 3 min. v.j. geen lid) Ten Broek 28 min. v.j. 12 m.) Hoe lang iedere fractie sprak Tenslotte hebben wy ook nog uitgerekend hoe lang iedere fractie sprak De P.v.d A imet 13 man) 8 uur en 24 min. iv j 9 uur en 42 min De ProtChr (met 8 mam 5 uur en 7 min. (v j 4 uur en 15 min.) De K V P imet 7 man> 3 uur en 10 min. (v.j. 2 uur en 28 min De V VD imet 3 man) 2 uur en 54 min (vj. 2 uur en 30 min De CP.N. (met 2 mam uur en 57 min (v.j. 1 uur en 53 min.) Hierby zy aangetekend, dat wy evenals vorig jaar geen tijd meer hebben opgenomen van de discussie die gevoerd werd by de behandeling van de afzonderiyke begrotingshoofdstukken. Deze is echter te verwaar lozen, aangezien dit in de meeste gevallen een kwestie van seconden was. Vervolg Leidse Raad leden innemen t.o.v. de instelling van een verkeersparlement. Door een derge lijk parlement wordt z.i. de burgery nader bij het verkeersvraagstuk, en dus de verkeersveiligheid, betrokken. Hierna stond spreker nog stil bij het ontwerpen van verordeningen en het aanbrengen van wyzigingen daarin. Spreker bleef op het standpunt staan, dat de kwestie t.a.v. de vaststelling van de tarieven van Endegeest'" juridisch niet juist is geschied. Dit moet bij wij ziging van de verordening gaan en niet bij wijziging van de begroting. Debat P. v. d. A.K.V.P. gevraagd De heer Piena (P v, d. A.) is van oordeel, dat de wethouder van Sociale Zaken niet zo ver van zyn mening af staat inzake de wenselijkheid tot het brengen van socïaal-cultureel werk on der werklozen. Laat men hiermede spoedig beginnen. Nu sprekers fractie-voorzitter niet meer in kan gaan op hetgeen de heer Van Dijk opmerkte over het oordeel, dat de heer Meester over de verschyning «öfcl» Sophie Loren. een van de meest I De laatste hand wordt gelegd aan populaire filmsterren van Italië, een van haar talloze toiletten, waar maakt zich gereed voor een toer uit de garderobe van de rondreizen- door de grootste Europese steden. de filmster zal bestaan. van K V P.-pamflet O 56 had. diende de heer Piena de fractievoorzitter van de K V P van repliek. De heer Piena deelde mede, dat dc P. v. d. A. bereid is met de K.V.P. een debatvergadering in Leiden (e houden, waarin van de zijde van de K.VJ\ prof. Gielen het woord zou kunnen krijgen, terwijl dit voor de P. v. d. A. de heer Vermeer of Ruigers zullen zijn. Salarissen zijn te laag De heer Schüller (P. v. d. A weidde nog eens uit over de salarissen van het gemeente-personeel, waarvan vele moe ten worden aangepast aan het particu liere bedrijfsleven. Men dient zich te richten naar die gemeenten, die een hoger salaris uitkeren dan Lelden. Doet men dit niet, dan komt er nog een gro ter tekort aan personeel, mede tot grote schade o a. van de woningbouw. Laat het College hierin op korte termyn veran dering brengen! Russische architectuur bij het Westen sterk ten achter Alexander Wlasof. president van de Sovjet-Russische Academie van archi tecten. die onlangs is gecritiseerd we gens „overdaad", heeft Maandag m Moskou verklaard, dat de Sovjet-Unie op bouwkundig gebied in vele opzichten „erg" by de VS.. Frankryk Duitsland, Italië en andere landen achterblyft. Op een byeenkomst van architecten zei Wlasof. dat er behoefte bestaat aan kleine gerieflyke eengezinswoningen. (Wlasof heeft de Franse politie er van beschuldigd op 17 November, toen hy zich ln Parys bevond op doorreis naar zijn land van een bezoek aan de V S., getracht te hebben hem er toe te bewe gen, gebruik te maken van het recht van asyl met het oog op de in een Sov jet-Russisch decreet tegen hem geuite critiek). Het orgaan van de Sovjet-Russische regering, „Izwestla". heeft kort geleden geklaagd over de bouw van te veel wo ningen met vier of meer kamers, die elk door een gezin bewoond moesten wor den als gevolg van de woningnood. Verpleging is in orde De heer Kortman 'K.V.P vroeg ook ln het buitenland een doeltreffende re clame te voeren voor de komende evene menten in Leiden (Rembrandtherden- king. tentoonstelling beeldhouwwerken etc.) Met het rapport over het Acad. Zie kenhuis en de daarin vervatte con clusies, is spreker het eens. Mede sprekende namens het merendeel der Leidse artsen, was spreker gerechtigd te verklaren, dat de verzorging van de patiënten in alle ziekenhuizen dus ook het Acad. Ziekenhuis niets te wensen overlaat en aan alle critiek bloot kan worden gesteld. Mej. Noordman (K.V.P had het nog eens over de eigen sfeer en inrichting van clubhuizen, waartoe met name klei ne gebouwtjes zich lenen. PERS HEEFT MOEILIJKE TAAK De heer Van Aken (P. v. d. A die van mening ls. dat de pers een moeilyke taak heeft en deze goed verzorgd, is evenwel van mening, dat de aanstelling van een publlciteitsambtenaar zeer ge wenst wordt geacht. Nu B. en W. hun aandacht hierover nog eens willen laten gaan. trekt spreker het door zyn fractie voorzitter ingediende voorstel ln Debat aangenomen De heer De Bree (K.V.P.), op zyn beurt de heer Piena van repliek die nende. zegt. dat de K.V.P. een debat niet uit de weg gaat en de uitnodiging van de P. v. d. A aanvaardt. Laat men zich hiertoe maar wenden tot de secretaris van de afd. Leiden van de K.V.P. Hierna ging spreker nog iets dieper in op enkele sociale en ondefwysproble- men. die door hem reeds in eerste in stantie waren besproken Spreker voor zich heeft de indruk, dat de aanstelling van een sociaal-maatschappelijk werk ster op dit moment niet urgent is. LEIDS DIERENASYL De heer Lardee (P. v. d. A.) vraagt aandacht voor een spoedig contact met het bestuur van de afd. Leiden van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming in zake de bouw van een Leids Dierenasvl. Volgens berichten in de bladen is liet oude Leidse asyl thans opgeheven. Is het niet mogelyk spoedig een be spreking te houden met eventuele gega digden voor een winkel in Zuid-West. Laat men oppassen, dat er niet te veel winkels van eenzelfde branche komen. Muziekwereld werd in rouw gedompeld door de dood van Arthur Honegger Uit alle werelddelen stroomt medeleven (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) De dood van dc Frans-Zwitserse componist Arthur Honegger betekent een uitermate zwaar verlies voor de muziekwereld van vandaag. Dat begrip „mu ziekwereld" mag wel in een zeer «-yde betekenis worden opgevat. Want er is nauwelijks een tweede hedendaagse componist te noemen, die met zijn muziek in zulke brede kringen was doorgedrongen als Honegger. die op zeer jonge leeftyd met zyn oratorium „Le Rol David", nu 35 Jaar geleden, op één slag beroemd was geworden. Een roem, die niet alleen het sympathieke, harteiyke en eenvoudige karakter van de componist allerminst had aangetast, maar die ook zijn artistieke Integriteit, of wel zijn muzikaal Idealisme volkomen zuiver had gelaten. Honegger was misschien de enige moderne, zogenaamde „serieuse" com ponist. die men in de goede zin des woords .populair" kon noemen. Met zijn werken heeft hy ontelbare mensen be reikt. De opvoering van „Jeanne au bücher" in de Paryse opera was sinds jaren een der grote kassuccessen Deze meer uiterlyke tekenen van zyn glorie zouden wy niet zo nadrukkelyk vermelden, indien zich by Honegger met een zeer byzonder en vermoedeiyk uniek verschynsel voordeed, dat hy, trots die populariteit, ook door de „ken ners", zyn kunstbroeders, als een der grootste meesters van zyn tyd vereerd ls gebleven. Met andere woorden' Honegger heeft zyn populariteit nooit betaald met enig verraad aan zyn kunst. In een Interview heeft Honegger lr.- dertyd eens gezegd geen ander ideaal na te willen streven dan als eerzaam vakman in de werkplaats van de muziek zyn beroep volgens zijn geweten uit te oefenen. Deze taak heeft hy byna tot het einde van zyn leven met een vol strekte plichtsbetrachting volbracht. Byna, want de laatste Jaren was hy door zyn verzwakte hart in een staat van demoralisatie geraakt, waardoor hem de lust ontbrak nog een noot op papier te zetten. Het Kerst-Oratorium, dat vorig jaar zyn Nederlandse pre mière voor de radio beleefde, is zyn zwanenzang geweest. Honegger, met zijn athletische gestalte, was een harde, stoere werker, die niet van vage praat jes over „genie" en „inspiratie" en van koude drukte hield IIÜ was, wat men ook van hem be weerd heeft bovendien een man van deze tijd en ook voor do latere ont wikkeling in de muziek heeft hij zich zeker niet doof getoond. den we het voorrecht en de eer hem te mogen vergezellen, wy herinneren ons, dat een Amsterdams draaiorgel, daarby eon heel byzondere Indruk op hem maakte Hy vond dat instrument met al zyn gekleurde poppen aan de kanten misschien nog wel imposanter dan het Concertgebouw-orkest, dat Juist een werk van hem had uitgevoerd. Honegger was wel vierkant het tegen deel van een snob. Voor zyn afscheid aan Holland had den wy een lange Goudse pyp voor hem gekocht ter verryklng van zyn enorme collectie, die de trots was in zyn atelier op de Boulevard Clichy. Hoffman's partij in Saarland verandert van richting Op 18 December &.s. zullen ln het Saargebied landdagverkiezingen worden gehouden, waarvoor de campagne giste ren (Zondag) is begonnen. Er werden twee grote verrassingen bekendgemaakt: de Christelijke Volksparty van de on langs afgetreden premier Hoffmann heeft met vrywel algemene stemmen een resolutie aanvaard, waarin gezegd wordt, dat Saarland Duits gebied is Tot dusver had de party steeds een per manente scheiding tussen Saarland en Duitsland geëist Hoffmanns partij voel de blijkbaar aankomen, dat zij bij do verkiezingen met deze opvattingen geen voet aan de grond zou krijgen en daar om heeft zij het verstandig gevonden bytydsl?) van richting te veranderen. De tweede sensatie ls. dat Hoffmann bij de verkiezingen geen candldaat zal zijn, ofschoon dit min of meer voor de hand ligt, nu de party haar koers veranderd heeft. Een leider, die voorstander van scheiding ls. zou thans niet meer aan- Het onderscheid tussen Honegger i aard worden, althans met meer als en byna alle andere moderne compo- kandidaat voor de verkiezingen. Want nkten was echter, dat hy als «en Hoffmann blyft wel leider van de party, mnrht over de muzikale materie he- i die gedurende de acht jaar van zyn be schikte. waardoor iedereen, die voor wind de grootste party van de landdag oprechte muziek ontvankelyk was, ls geweest. Overigens is het de vraag of door zijn kunst moest worden aange- I Hoffmanns party, ook nu zy het jasje grepen of ontroerd. j gekeerd heeft, nog enige kans maakt bij de stembus. Waarschijnluk zal de winst naar de partyen gaan. die stééds voor Honegger is enige malen m Holland i aansluiting van het Saargebied by I geweest es by zitn laatste bezoek h*£-Duitsland hebben geijverd

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13