Churchill (geheel uitgerust) zal zijn stem weer laten horen Van Klaveren verloor in prachtig gevecht op punten Rotterdammer brak in 9 e ronde een linker rib Wat is de oorzaak van de grote criminaliteit in Ver. Staten? Oud Katwijk: Rondom de Oude Kerk 94ste Jaargang Dinsdag 29 November 1955 Vierde Blad No. 28691 Binnenkort belangrijke rede over grote problemen van buitenlandse politiek (Telefonisch van onze correspondent in Londen.) Na een lange rustperiode sinds zijn aftreden als premier in April van dit jaar, geeft Sir Winston Churchill weer blijk van politieke activiteit. Hij had het de laatste twee jaren zonder vacantie moeten stellen en is thans volkomen uitgerust van zijn tweemaands verblijf in Zuid-Frankrijk naar Londen teruggekeerd. Churchill wordt op 30 November 81 jaar. Hij sprak reeds aan een maaltijd, hem aangeboden door de Conserva tieven uit zijn kiesdistrict Woodford, waarbij hij, als van ouds, van leer trok tegen Labour. Gisteren lunchte hij in no. 10 Downingstreet (de ambtswoning van de premier) met Sir Anthony Eden, waarbij beiden ongetwijfeld de algemene internationale situatie sinds Genève zullen bespreken en met name ook de problemen in het Midden-Oosten. De vrede sinds „Genève" in ijskast gezet, zegt Londen Verwacht wordt dat Sir Winston 1 binnenkort over dit alles zijn licht zal j laten schijnen in het Laserhuis, waar mogelijk de volgende week een buiten lands debat of een debat over het Mid- den-Oosten zal worden gehouden. Chur- cihiU zou reeds bezig zijn aan zijn speech, waarin hij de vraagstukken, welke de wereld verdeeld houden, aan een nieuw onderzoek zou onderwerpen. Tot nu toe heeft Ohurchill zich geheel op de achtergrond gehouden, niet alleen omdat hij rust nodig had, maar ook om Eden's positie te versterken. Nu deze de teugels vast in handen heeft, ziet Churchill geen bezwaar om zijn stem weer te laten horen. Vanzelfsprekend wordt een rede van Ohurchill met grote belangstelling tege moet gezien, aangezien er niemand is die met groter autoriteit over de inter nationale vraagstukken kan spreken dan hij en ook omdat het Churchill geweest is, die in 1953 de stoot heeft gegeven tot het top-gesprek tussen de staatshoofden, waarvan de resultaten thans, na het tweede Genève. dringend dienen te wor den onderzocht. Onderscheiding voor Aartsbisschop Mgr Alfrink Tijdens een korte plechtigheid op het Aartsbisschoppelijk Paleis is gisteren aan de Aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B J Alfrink. het Magistraal Groot kruis van de souvereine en militaire orde van Maltha verleend. De uitrei king geschiedde ter gelegenheid van een audiëntie, die de Aartsb.sschop gisteren aan het Kapittel in Nederland verleen de. De versierselen werden opgespeld door de Baljuw van de afdeling Neder land van de souvereine en militaire orde van Maltha, baron E. H. J. van Voorst tot Voorst Ook aan wijlen Johannes Kardinaal de Jong werd bij diens benoeming tot Aartsbisschop het Magistraal Groot- Kruis verleend. De algemene opvatting in Engeland ls, dat de mislukking van Genève geen te rugkeer tot de koude oorlog betekent, maar wel dat de vrede voorlopig in de ijskast is gezet. Het grote winstpunt is in elk geval, zo redeneert men hier. dat de gTote mogendheden elkaar te ver staan hebben gegeven, dat zij niet zul len trachten door middel van oorlog hun doei te bereiken, al blijven de posities tussen Oost en West onveranderd. Luchtvaartpionier 75 jaar Gelukwensen voor Marinus van Meel (Van onze Haagse redacteur) „Nog geen minuut heb ik voor me zelf gehad. Ik ben al anderhalf uur bezig met scheren. Van heinde en ver word ik opgebeld. Ja, het is niet alles om een feestvarken te zijn" Dat zei Marinus van Meel, gisteren 75 geworden, en Nederlands oudste mi litaire vlieger. Een enigszins gebogen, maar nog zeer vitale figuur in kamerjas stond ons gis terochtend te woord in de kamer, waar ontelbare voorwerpen ae herinnering levend houden aan Nederland's lucht vaarthistorie en aan het veelbewogen leven van luchtvaartpionier Marinus van Meel. Overal op en tussen het tal rijke meubilair staan de bloemstukken met kaartjes eraan, ten bewijze, dat Marinus van Meel door zijn vrienden niet wordt vergeten. Vanochtend kwam er o.a. een gelukwens van Luit.-Gen. A. Baretta namens de gehele Kon. Luchtmacht. Gistermiddag recipieerde hy in het statige huis aan de Koningin Emmakaüt te Den Jlaag. De heer C. Kolff, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft de jarige een piessepapier met inscrip tie overhandigd. Ook ontving de heer Van Meel de zilveren medaille van de KN.V.V.L. Het feestijn ls besloten met een „snert- diner", dat geen snert-diner was, maar een diner met snert. De kostelijke soep van het Beursrestaurant in Rotterdam, waarmede Marinus van Meel in de oor log zijn honger zo dikwijls stilde, werd speciaal naar Den Haag overgebracht. Dione behield Europese weltertitel Met gering puntenverschil en na een prachtig gevecht over 15 ron den heeft de 48-jarige Bep van Klaveren de Europese weltertitel aan zijn jeugdige tegenstander, de 26-jarige Franse negerbokser Idrisse Dione moeten laten. Ruim 8000 toeschouwers brachten de boksers na afloop een ovatie als appreciatie voor de geleverde strijd, een kam pioensgevecht volkomen waardig. Een strijd welke overigens eerst in de laatste drie ronden tot de kleine maar verdiende puntenoverwinning van Dione voerde. Van Klaveren, die voor de aanvang van dit gevecht bij het spelen der volksliederen het Wilhelmus meezong, demonstreerde zulk een vitaliteit en beweeglijkheid, dat hij na de eerste helft van het gevecht tegen de kennelijk terdege op zijn strijdwijze ingestelde Dione, nog een kleine puntenvoorsprong had. Ook een rechtse opstoot van Dione. die, naar later zou blijken, een ge broken linker rib van v. Klaveren tot gevolg had. (Dit werd na afloop van de wedstrijd door de ringarts gecon stateerd). Veel merkte men hier niet van, want de tiende ronde werd weer in hoog tempo gebokst. Toch was het vele wegslippen en duiken van Van Kla veren ongetwijfeld het eerste gevolg van de opgelopen blessure. Met twee verrassende hoeken naar het gelaat, opende Van Klaveren de elfde ronde. Dit werd beantwoord door een rechtse directe en een opstoot van Dione. In de twaalfde ronde wierp Van Kla veren het laatste wat hy had in de aan val. Prima schijnbewegingen met snelle uitvallen hadden even succes, mai Dione was toen niet meer te stuiten. De laatste drie ronden bleef hij in de aanval en langs de ring scoorde hij zyn winnende punten. Doordat Van Klave ren zich zoveel mogelijk bleef bewegen kon hij veel stoten ontlopen, doch zelf plaatste hij weinig van betekenis meer. De laatste ronde was overwegend v Dione. die de tenslotte vermoeide Van Klaveren nog grote moeilijkheden be zorgde. Na afloop van de wedstrijd sprak Dione zijn giote bewondering uit voor zijn tegenstander, aan wie hij de hem overhandigde krans in het midden i de ring om de schouders' hing. Max Pip- nENGELSPORT. Viscollege V.O.P. organiseerde een wedstrijd in de Ringvaart bij Aalsmeer. De vangst was matig. Er werd 3065 gram vis aan de schaal gebracht. Uit slag: l en wisselbeker Th. de Klerk; 2. H. Honsbeek; 3. L. Tegelaar; 4 G. Tegelaar. 5. Chr. Hartevelt; 6 D. Klinkhamer; 7. H. Tegelaar; 8. M. Har tevelt; 9. D. Huigens. wisselbeker gr. blei; 10. D v. d. Voort. Visclub K.N.G. hield een wedstrijd te Oude-Wetering. Uitslag: 1. Flippo 485 gram, 11 stuks (bekers gewicht en aantal); 2. v. Es; 3. Benning; 4. Gijs man; 5. Pardon; 6. Van Egmond; 7. A. Flippo; 8 Vermond; 9. W. C. van Es; 10. Bavelaar TAFELTENNIS. L.T.T.V. „Den Burcht" Uitslagen competitie, dames- Den Burcht 1 Wilskracht 8—2: Esso SC I-Den Burcht 1 2—8; Den Burcht 2—TOV 4—6. Heren; Den Burcht 1-Vriendenschaar 7—3; HPSV I—Den Burcht 2 5—5; Den Burcht 3—TOV 2 10—0; PTT 2— Den Burcht 4 100. pow, de scheidsrechter had slechts één woord voor de prestatie van Van Kla ren; „Wunderbar". De uitslagen van de bijpartijen lul den: Nick Moos (Ned.) wint van Cisse 'Frankrijk) door diskwalificatie van de Fransman in de zesde ronde: Bollaert (België) wint van Hein van der Zee (Ned.) door interventie van de scheids rechter; Leen Jansen (Ned.) wint van Keneuia 'Duitsland) duoi inteiventie van de scheidsrechter; Piet van Klave ren wint op punten van Wonssem 'Bel gië). De Rotterdammer had de eerste aan vallen geleid, zijn onverwachte linkse hoeken, meest uit de verdediging gelan ceerd. belandden twee maal op de kaak van Dione. die met korte linkse hoe ken naar het lichaam trachtte te coun teren. Deze kwamen echter niet vol door. In deze eerste, overigens nog kal me ronde, werd Dione tegen het einde uit zijn balans gehaald, toen Van Kla veren een aanval met een harde linkse counter overnam. Dione, op zijn qui vive, liet zich door de vele schijnbewegingen niet misleiden. De pogingen van Van Klaveren om ope ningen in de verdediging te forceren hadden in de volgende ronde, waarin het gelijk opging, zodoende weinig suc ces. Meer uitwerking had de tactiek om Dione te laten komen en hem op te van gen. Door veel duiken miste Dione vele malen, terwijl hijzelf enkele harde link se hoeken op het gelaat kreeg te incas- Een opstoot van de opdringende Dione trof tenslotte doel, maar schampte half op de weg slippende Nederlander die op nieuw voordeel behaalde. Dione bleef echter zijn heil in de aanval zoeken. r volgden langs de touwen kleine slag wisselingen, maar een rechtse hoek van de Fransman kwam eenmaal goed door. Een volgende slagwisseling was voor Van Klaveren, die een mooie links- rechtse stoot naar het gelaat kon plaat sen. Feller werd de strijd in de vyfde ron de, die de eerste zware stoten in het gevecht op korte afstand te zien ga- Een moment uit de match tussen Van Klaveren en Dione. ven, maar ook deze ronde was voor Van Klaveren, die z\jn uitvallen uit de verdediging niet twee rechtsen en een linkse hoek zag bekroond. De party bleef van schitterend gehalte en de harde linkse op Dione's gelaat als ge volg van een bliksemsnelle reactie na een misstoot van rechts, toonde Van Klaveren als in zün beste dagen. Toch woog dit nog niet op tegen de meerderheid, welke Dione bezat in het lljf-aan-lyf-werk in deze ronde Eerst in de zevende ronde bemerkte men meer van de uitstekend leidende Duitse scheidsrechter Max Pipow. Hier moest het gevecht meermalen in de clinch wor den onderbroken, en deze ronde was van iets mindere kwaliteit. Ook de achtste ronde was rustig. Van Klaveren bepaalde zich veel tot afstoppen van Dione's aanvallen. Toch kwam deze steeds terug, hetgeen Van Klaveren goed te stade kwam. Hij nam in de negende ronde twee tikjes om er twee harde hoe ken op het gelaat voor in ruil te geven. Het gevecht herkreeg zijn levendig ka rakter en beiden plaatsten nog een linkse hoek die het vermelden waard was. Ten dele gevolg van slechte aanpassing maar ook van moord- en griezelverhalen in drnk en op het televisiescherm „Vliegtuigmoord" heeft heel Amerika diep geschokt De Amerikaan is op het gebied van afgrijselijke misdaden heel wat gewend. Vrijwel geen dag gaat er voorbij of men leest in de krant over lugubere moorden en zelfmoorden. Niettemin is Amerika diep geschokt door het relaas van de aanslag op een vliegtuig, waarbij 44 mensen om het leven zijn gekomen. Men zal zich herin neren, dat een jongeman van 23 jaar een tijdbom geplaatst heeft in een vlieg tuig, waarmee zijn moeder vertrok; deze bekentenis heeft hij intussen weer inge trokken Tevoren had hij voor zijn eigen profijt een verzekering van 37.500 dollar gesloten voor het geval zijn moeder een vliegtuigongeluk zou krijgen. De bom veroorzaakte inderdaad een ramp: alle 44 inzittenden van het toestel werden gedood De jongeman kreeg het verzekeringsgeld echter niet uitbetaald, want daartoe zou zijn moeder zelf de formulieren hebben moeten tekenen Amerikanen met verantwoordeiyk- heidsgevuel vragen zich na zulk een bij zonder a-morele daad met des te meer klem af, wat toch de oorzaken zijn van de angstwekkend grote criminaliteit in de Verenigde Staten. In een kort kran tenartikel kunnen deze oorzaken uiter aard niet in den brede worden bespro ken .maar enkele factoren kunnen hier toch wel naar voren worden gebracht. Grote groepen van de Amerikaanse be volking zijn nog altijd niet harmonisch opgenomen in de samenleving. Men denke bijvoorbeeld aan negers, aan im migranten uit Porto-Rico, aan bepaalde groepen ook van Italianen, Grieken, Chinezen enz. Gevoelens van minder waardigheid, in zulke groepen, leiden soms tot grote spanning en agressiviteit. Bovendien zijn velen uit deze groepen I nog niet zo lang geleden losgerukt uit een traditionele omgeving. Met het weg vallen van die traditie zijn vaak ook morele vormen minder strikt geworden. Toch valt het op, dat vele misdadigers I voorbkomen uit kringen, die niet te kampen hebben met bovengenoemde handicap en het begint zo langzamer hand wel duidelijk te worden, dat er in dit land verderfelijke invloeden aan het werk zijn, die niets te maken hebben met het niettemin serieuze pro bleem van gebrekkig aangepaste bevol kingsgroepen. Wat zijn die invloeden? Het komt mij voor, dat veler geest hier vergiftigd wordt door een stroom van lugubere moord- en griezelverhalen, die in druk verschijnen en meer nog wellicht door de onafgebroken reeks van huivering wekkende drama's die op het televisie scherm worden vertoond. Men raakt op die manier afgestompt in zyn natuurlijk respect voor een mensenleven en men geraakt tegeiyk meer en meer gefasci neerd door de duivelse bekoring van bloed en wreedheid. De situatie wordt nog verergerd door het feit, dat het in de meeste Amerikaanse staten zeer ge makkelijk is om wapens te kopen. TBC-BESMETTING TE ZIERIKZEE. Ten gevolge op het bericht aangaande het constateren van TBC bij een docent en 9 leerlingen van het Prof. Zeeman lyceum te Zierikzee kan worden mede gedeeld, dat de bron dezer besmetting inmiddels is vastgesteld en geïsoleerd. Voorts zullen de leerlingen gedurende de eerste 3 4 maanden maandelijks in tensief gecontroleerd worden en ls er op de school een verlicht leerprogramma ingesteld, om grote inspanning van de leerlingen te vermijden. BILJARTEN. District Leiden K.N.B.B. De uitslagen van de voor de compe titie gespeelde wedstrijden luiden: lste klas: Monopole 1—OSL 2 6—0; De Kroon 1Sport 1 24; Royal l De Kroon 2 42. 2de klas A: P. v. cleef 1—Poedelaars 1 80; Monopole 2't Noorden 1 44; BBE 1— VERG. VOS 1 4—4. 2de Klas B: Sport 2Royal 3 62; Monopole 3De Kroon 3 08; Ons Gen. 1De Plas 2 44. 3de klas: Centraal 3OSL 3 8—0; 't Noorden 2—Vr.kring 3 4—4; Sport 3 De Plas 3 2—6. Standen Reserves K.N.V.B. lste klasse B (betaald) SHS 2 8—15 Xerxes 7—6 HDVS 2 7—12 EDO 2 7—5 SW 2 8—12 DHC 2 7—5 Haarlem 2 9—10 UVS 2 7—5 ADO 2 9—10 Excelsior 7—5 RCH 2 8—8 Fortuna 2 8—2 ONA 2 8—6 3de klasse A (amateurs) Roodenb. 2 9—11 Wassn. 2 9—9 BI. Zwart 9—11 Alphen 2 9—8 ASC 2 9—10 RKAW2 10—8 LCF 2 8—9 SJC 2 8—6 Woerden 2 8—9 UVS 3 8—6 Lugd. 2 9—9 3de klasse C (amateurs) LFC 3 9—13 HBS 3 9—8 Laakkw. 3 9—12 Gouda 3 9—8 Quick 3 9—12 UVS 4 8—6 Lugd. 3 9—9 Wassen. 3 8—5 VCS 3 9—9 Celeritas 3 8-1 VUC 3 8—9 In een wedstryd voor de Europese Voetbalbeker heeft de schotse club Hi- bernion te Edinburgh met 10 van Djurgaarden 'Zweden) gewonnen. Hier door klasseerde Hibernian zich voor de halve finales van het tournool om de Europese beker. Een bijzonder mooie opname maakte fotograaf J. Goedeljee, toen hij dit beeld van de Oude Kerk met omgeving op een mooie zomerdag omstreeks het jaar 1890 op de gevoelige plaat vastlegde. Van de Boulevard valt nog niets te bekennen. Op de voorgrond staat in het duin het huisje „De Meelzak", dat aan zijn naam kwam doordat het in de Napoleontische tijd, tijdens de werking van het continentale stelsel, voor een zak meel van eigenaar verwisselde. Dit is tenminste één verklaring voor de naam. Er is echter nog een verhaal in omloop, dat eveneens stamt uit de tijd van het continentale stelsel, en dat zegt dat het pandje door smokkelaars werd gebruikt als opslagplaats voor meel, waaraan het zijn naam te danken zou hebben. Waar schijnlijk is echter de eerste verklaring de juiste. Achter „De Meelzak" zien we nog het dak van het huls, waarin de Franse kunstschilder Alphonse Stengelin van 1882 tot 1902 woonde. Op het strand ontwaren we het typisch Oud-Katwijkse tafereel, dat in die jaren de vissersplaats voor de vreemdelingen en met name de kunstschilders zo bijzonder aantrekkelijk maakte, namelijk het badbedrijf en de visserij, de twee hoofdbronnen van bestaan, broederlijk naast elkaar. Enige bomschuiten liggen op het strand, terwijl de badkoetsen gereed staan om de zwemlustigen te ont vangen. De Kerk heeft nog zijn oude vorm, d.wj. zonder de zijbeuken, die er in de jaren 20 bij de grote restauratie werden bijgebouwd. Aan de west- en zuid zijde draagt de toren nog geen wijzerplaten. Dit achtte men toen namelijk overbodig, omdat zich westelijk van de kerk de zee bevond, terwijl er zuidelijk, behalve de enkele huisjes die onze foto laat zien. helemaal nog geen bebouwing was. Pas in 1907 werden wijzerplaten aan alle vier de zijden aangebracht. Tenslotte willen we nog even opmerken, dat uit deze foto toch wel overduidelijk blijkt hoe het naar de zee gekeerde aan gezicht van de vissersbadplaats zich in de loop der laatste zeventig jaar heeft gewijzigd. Wanneer we thans op ongeveer hetzelfde punt zouden gaan staan met deze opname in de hand. dan is het alleen de Oude Kerk die zich nog heeft weten te handhaven zij het dan dat ook haar voorkomen zich sterk ver anderd heeft. (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katwijk.) Een héél nieuw gevoel krijgt ii door het roken van 'n DAKOTA! Nog nooit is in Nederland zo'n cclue „Ame rikaan" te krijgen geweest voor'n normale Nederlandse prijs. Dat is inderdaad „top- flavour": de milde smaak, cn tegelijk het pittige van American blend! Haai *n pakje Dakota - maak 't open - strek ópen geniet diep. 85 ct per pakje thans in geheel Nederland verkrijgbaar}'

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11