WOENSDAG 23 NOVEMBER Commissie voor Huishoudelijke eu Gezinsvoorlieliting in eigen liuis Perceel Levendaal 1 pratisch, modern en vrolijk ingericht Dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur zal de afdeling Leiden van de Stichting „Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting" zeer binnenkort een eigen en zo fel begeerd gebouw kunnen betrekken. Aan de voorbereidingen van de officiële opening, welke op 30 November a.s. te 2.30 uur door burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot verricht zal worden, is men thans druk bezig. Dit nieuwe Centrum is gevestigd in gevormd door een Landelijke Commissie, het voormalige pand van de Dienst van die in Den Haag haar bureau heeft en Sociale Zaken aan het Levendaal 1. dat op voortreffelijke wyze is gerestaureerd. Tot voor kort moesten de cursussen on der leiding van de leidster, mevr. D. L. Creyghton—Eldering. op verschillende plaatsen in onze stad worden gegeven. Dat dit meer dan eens grote moeilijk heden opleverde valt licht te begrijpen. Immers de cursussen worden in groot clubverband gegeven en voorzien voor al in de jaren na de tweede wereldoor log in een grote behoefte Het aantal deelnemers over alle cursussen verdeeld bedraagt in Leiden per Jaar niet min der dan ongeveer 1600. He-t voornaam ste doel van deze sinds 1934 bestaande instelling is het geven van objectieve voorlichting over alle aspecten de huis houding en het gezin betreffende, een terrein, dat vrijwel onbeperkt is. UITBREIDING CURSUSWERK De commissie is samengesteld uit ver tegenwoordigsters van diverse vrou wenverenigingen en heeft nog vele pij len op haar boog staan. Zo zal de lan ge rij van cursussen worden aange vuld met een cursus woninginrichting, waarbij vooral ook de Jongere huis vrouwen zullen leren kitsch te onder scheiden van kunst. Voorts worden nieuwe cursussen gegeven In huidver zorging. gymnastiek en allerlei knut selwerk. De lessen worden behalve door enkele leraressen van het Nijverheidsonderwijs ook gegeven door hulsvrouwen, die op een bepaald gebied geroutineerd zijn. Momenteel heeft de Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting haar afdelingen in 54 steden in Nederland, de zgn. Plaat selijke commissies. Het centrum wordt Leidse Hengelaarsbond bijeen In een gisteravond in „De Kleine Burcht" gehouden bijeenkomst van de Leidse Hengelaarsbond werden de nieu we Pachtwet en het gewijzigde Visserij- reglement besproken. De voorzitter, de heer De Wit. gaf een uitvoerige uiteenzetting op welke gron den de Tweede Kamer er toe is gekomen om deze wet en het gewijzigde reglement te aanvaarden. De sterke achteruitgang van de visstand, veroorzaakt door ver- zilting. inpoldering en verontreiniging van het water, gevoegd bij de eveneens sterk toenemende visserij, doen begrij pen. dat regelingen moesten worden ge troffen. Waren er in 1932 circa 24.000 sportvissers, in 1954 waren dat er ruim 400.000. Dank zij de zo juist getroffen regelingen kunnen goede resultaten worden verwacht om de oude visstand, door middel van teelt en uitzetten van vis. weer op peil te brengen. Bovendien wordt in de nieuwe regeling een einde gemaakt aan het z.g. gelegenheidsvissen (met een fuik vissen). Door de nieuwe wet zal tevens het vissen met de peur. waarover vrij grote ontstemming be staat. sterk worden beknot. De heer De Wit hoopte, dat er in de toekomst een zodanige regeling komt, dat niet alleen de bij de Bond aangeslo ten vissers betalen voor de uitbreiding van de visstand, doch dat ook iedere Aan het einde van zijn uiteenzetting deelde de heer De Wit mede. dat er Juist vandaag onder Leiderdorp circa 5000 karpers zijn uitgezet. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. Hiervan werd een gretig gebruik gemaakt. Gisteravond omstreeks kwart voor acht verleende op het kruispunt Lo- rentzkade-Zeemanlaan een 50-jarige bromfietser, een in de Buitenruststraat wonende tuinman, ten onrechte geen voorrang aan een personenauto. Bij de daardoor ontstane botsing liep de brom fietser een hersenschudding op De EHD bracht hem naar het Academisch Zie kenhuis. Op het LFC-terrein botste een 25-ja- rige voetballer, een in Oegstgeest wo nende radiotechnicus, gisteravond zo ongelukkig tegen een andere speler op. dat bij bij de valpartij zijn rechter on derbeen brak. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom J. Wieman te Oudewater. Te A'dam-Watergraafsmeer (vac. H. A. v. Herwaarden) (toez.) J Germans te Enschede. Aangenomen naar Wagenlngen W. Pelle- boer te Vrlezenveen. Bedankt voor Steenderen (Geld.) (toez.) 6. Koolstra te Welsr(Jp. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oosterend op Texel (2e beroep) F. J. Scholten te Lemmer. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Amsterdam-C. M. J C. Blok te Utrecht. Te Zuidbroek H. M. Ohmann. cand. te Meppel. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen P. Seggellnk te Zaandam en P. de Smit te Mlddelhamls Te IJmulden C. den Hertog te Hulzen (N.H.) en W. de Joode te Ede. EVANG. LCTH. KERK Beroepen te Gouda L. Eveleln te Enk hulzen. GEREF. GEMEENTEN Bedenkt voor Zeist A. de Blols te Rot- terdam-C. JUBILEUM Ds J. E. UITMAN. Morgen viert ds J. E. Uitman, Ned. Herv. predikant te Groningen, zijn zil veren ambtsjubileum. Ds Uitman werd in 1930 te Moerkapelle in het predik ambt bevestigd. In 1935 vertrok hy van daar naar Vollenhove om in 1936 in trede te doen te Groningen, waar prof. dr Th. L. Haltjema hem bevestigde als opvolger van wijlen ds J. J. Willemse. die een geregeld en levend contact on derhoudt met haar afdelingen. Gedach tig de wijsheid, dat men het nuttige best met het aangename kan verenigen zijn de manieren van les geven zo aan trekkelijk en verschillend mogelijk ge maakt. Het nieuwe gebouw bestaat om uit een grot-, leszaal, waar ook lezingen, filmavonden en tentoonstellingen gehou den kunnen worden, een fraai ingerichte keuken met houtgranieten vloer, een ontvangkamer, een aardige kleuterka mer en een paskamer. Het gehele inte rieur is practisoh. modern en vrqjijk. De Leidse hulsvrouwen, die veel meer ai" willen weten van het schikken van bloemen, het opvoeden van kinderen, de schoonmaak, de kook- en naaikunst. de sociale voorzieningen en de inkomsten belasting. zijn in deze huiselijke en warme omgeving steeds van harte wel kom. Na de opening van het gebouw zal een tentoonstelling worden gehouden, die bezichtigd kan worden op 30 Novem ber van 7.30 tot 9.30 uur -am. en op 1 December van 10 tot 12, tot 5 en des avonds van 7.30 t-ot 9.30 uur nam. Monument Vincent van Gogh te Amsterdam Het ligt in het voornemen der ge meente Amsterdam om het stadsbeeld te verrijken met een monument van Vincent van Gogh. Over de plaats waar dit monument zal verrijzen ls nog geen beslissing genomen. Voor zulk een mo nument heeft de Amsterdamse beeld houwer André P. Schalier een ontwerp gemaakt een groep van drie figuren dat reeds de goedkeuring zou hebben van de hierbij betrokken gemeentelijke commissie Razzia's in Oost-Sumatra 29 PERSONEN GEARRESTEERD De Indonesische militaire politic heeft door geheel Oost-Suma'ra razzia's uit gevoerd. 29 Personen, die er van ver dacht worden handlangers van de Daroel Islam te zijn. werden gearres teerd. Dit is de tweede actie in dit gebied Enige tijd geleden zijn reeds 15 perso nen gearresteerd in Pematang Siantar. waar thans de assistent-wed ana. die te vens een vooraanstaand lid van de Masjoemi en tweede voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Masjoemi is. werd gearresteerd Wapens en documen ten. die volgens een militair communi qué belangrijk zijn, werden in beslag genomen. Het hoofdbestuur van de Masjoemi te Djakarta verzocht telegrafisch nadere inlichtingen aan het bestuur van Oost- Sumatra Bij de dr Wiardi Beekman-Stichting, het wetenschappelijk instituut van de Partij van de Arbeid, is zo juist een rap port gereed gekomen, dat geheel gewijd is aan de problemen, verband houdende met de toekomst van het Deltagebied „Dennenheuvel" thans 25 jaar in de Sleutelstad Huidige bestuur pakt zaken energiek aan In het jaar, dat de Vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in her stellingsoorden en sanatoria „Dennenheuvel" opgericht 1 Juni 1905 haar gouden jubileum herdenkt, viert de afdeling Lelden haar zilveren jubileum. Zeven November was het 25 jaar geleden, dat zü in „Zomerzorg" werd opge richt. Het Jonge plantje bleek wasdom te hebben: met dertig leden opgericht, telt de afdeling in dit jubileumjaar ruim 300 leden en een zeer groot aantal be gunstigers, w.o. enkele bedrijven. Het eerste levensteken van het .Leid se" Dennenheuvel dateert echter van nog vroeger datum. Als leden van deze Vereniging organiseerden de heren N. Timmerman en J. Brouwer, resp. van de Hantielsrelzigersvereniging „Eendracht" en „Mercurius". reeds ln 1923 een bazar In de foyer van de Stadsgehoorzaal, waarvan de opbrengst was bestemd voor „Denennheuvel". Tijdens deze bazar op perde de toenmalige bondsvoorzitter, de heer Vogel, het plan om ook ln Leiden tot de oprichting van een afdeling te komen. Hoewel het nog zeven Jaar moest duren-voordat de oprichting een feit was. geniet zij thans een grote popula riteit onder de Leidse hoofdarbeiders van alle gezindten. Al zouden dan ook nog meerderen tot haar gelederen kun nen toetreden! Het doe! mag na deze landelijke vijftig en plaatselijke 25 jaar bekend zijn: het bieden in sanatoria en herstellingsoorden van verpleging en rust aan hoofdarbeiders en hun gezin nen. Hiertoe heeft „Dennenheuvel" in eigendom en doorlopend in gebruik: het sanatorium Dennenrust te Renkum. het herstellingsoord Dennenheuvel te Ossen. drecht en sinds kort ook het herstel lingsoord Overbosch te Hilversum. In de loop der jaren heeft de jubile rende afdeling tal van activiteiten on dernomen. Het begon in 1935 met de organisatie van de Leihutento, een huis- viyttentoonstelling, waarop in later ja ren vele propaganda-feestavonden, re citals en zelfs bridgedrives volgden. Na de oorlog in de oorfogsjaren kon uiteraard weinig activiteit worden ontwikkeld pakte een nieuw bestuur de zaken energiek aan. Onder leiding van het dagelijks bestuur, t.w. de heren C. Lau. voorzitter. G. Blöte, secretaris en N. A. Kriek, penningmeester, die allen reeds van de oprichting af lid van de plaatselijke afdeling waren, werden tal van acties gevoerd. zy werden daar bij terzijde gestaan door de heren L. Baarda en L. Segaar, resp. vice-voor- zitter en tweede secretaris. Ter gelegenheid van dit zilveren ju bileum wordt a.s. Zaterdagmiddag van 3 tot 5 uur in het Federatiehuis (Ge recht 10) een receptie gehouden VOORSCHOTEN FEESTAVOND BUURTVERENIGING „RECHT DOOR RECHT" Gisteravond caf de buurtvereniging ..Recht door Recht" van de Donklaan en omgevine haar iaarliikse feestavond in het R.K. Bondseebouw. De avond werd zeheel door nersonen van de buurtvereniging verzorgd. De toneelver eniging De Vriendenkring, een onder afdeling van ..Recht door Recht" had voor deze avond een klucht ingestu deerd. die het voor deze avond eoed deed. ..Die Rare tante Tonla!" Het stuk zit vol dwaze gevallen. De heer M. J. de Ruvter. de voorzitter van de ver eniging bracht dank aan de regisseur, de heer J. v. d. Hulst en bedacht de dames met een bououetje. De heer v. d. Hulst bracht op ziin beurt dank aan de heer de Ruvter. die tenslotte de al gehele leiding had en zo eoed was ge weest in het souffleurshokle te kruioen. Aan het begin van deze avond SDrak de voorzitter noe een omvekkend woord voor de eerstkomende ledenvergadering. Na het toneelsoel kwamen ..The Fores- caters" voor het voetlicht. Dit is een nieuw gevormd bandie uit de buurt vereniging o.l.v. de heer Wanders. AANRIJDING. Gisterochtend vond er op de hoek van de PauwenstraatSchoolstraat nog een aanrijding Dlaats tussen een kraan wagen met aanhang en een personen auto. Beiden kwamen zn uit de rich ting Den Haag De kraanwaeen wilde de Pauwenstraat indraaien en werd ineehaald door een achteropkomende auto. De personenauto liep de meeste schade on. Gelukkig deden zich geen nersoonlnke ongevallen voor. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth A., dr van A. de Greet en C W de Jong: Ronald R. zn van J Haveman en P. Roos, Jacoba dr van G van der Zwaan en J. Groenen- dtlk. Ondertrouwd: A. van den Eilkel en M M Grootveld. Overleden- G Lit 66 Ir. echteenotc van D Plan Ie- C. Focke. 66 Ir echtgenoot van A Touwsma WASSENAAR ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Ter hoogte van de Eikenlaan staicen de 69-jarige heer P. Thlel uit Den Haag en zyn 59-jarlge echtgenote op onvoor zichtige wijze te voet de Rijksstraatweg over en werden door een auto aange reden. waarbij de man een linkerbeen- breuk en een wond aan zijn achterhoofd opliep en de vrouw een hersenschudding en verwondmgen aan haar gelaat. Via de Ursulaklinlek alhier zijn beiden over gebracht naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag. Inwoner van Noordwijk gedood bij verkeersongeval Gistermiddag omstreeks half zes heeft zich op de Leidsevaart op de grens tussen Heemstede en Benne- broek een verkeersongeval voorgedaan, dat aan de 22 jarige R. J. P. de Groot uit Noordwijk het leven heeft gekost. Op dat tijdstip naderde op de Leidse vaart uit de richting Bennebroek een motorfiets, bestuurd door een 28-jan ge Haarlemmer en met op de duo een 26- jarige Amsterdammer, belden gelegerd op de Marinevliegbasis Valkenburg; van de andere richting kwam de heer De Groot op z(jn bromfiets. Wat er toen precies gebeurd is. ls niet met zekerheid ast te stellen, maar in leder geval ont stond er een botsing, waarby de heer De Groot zo ernstig werd gewond dat hij ter plaatse overleed. De beide motorry- ders werden eveneens ernstig gewond. De Haarlemmer kreeg hoofdwonden, een hersenschudding, kaakfracturen en snij- wonden; de Amsterdammer liep een her senschudding en vele hoofd- en snij- wonden op. Zij werden beiden overge bracht naar het Mannehospltaal te Overveen. De begrafenis van de heer De Groot zal plaats hebben Vrydagmiddag te 2.15 uur op de Algemene Begraafplaats te Noordwyk. Goudvoorraad steeg met f 54 millioen Uit de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank. opgemaakt per 21 November, biykt dat de Centrale Bank haar voorraad gouden munt en mate riaal opnieuw met een behoorlijk be drag heeft versterkt. De voorraad edel metaal ls in de afgelopen week met f. 54 millioen gestegen tot f.3.236 mil lioen, in 8 weken tyd biykt deze post met f. 190 millioen te zijn aangegroeid tot f. 3.236 millioen. Daar de netto de- ciezen reserve deze week met circa f.47 millioen gedaald Is tot f 1.401 mil lioen. ligt het voor de hand dat we derom convertibele valuta is omgezet ln goud. Beide posten te zamen zijn dus uiteindeiyk nog met f. 7 millioen ge stegen tot f 4.637 millioen PRINSES IRENE BIJ BALLET UITVOERING Aan de galavoorstelling van het Ne derlands Ballet, die gisteravond in de Stadsschouwburg te Arnhem ls gegeven, werd bijzondere luister verleend door de aanwezigheid van H.KB. Prinses Irene, die Incognito aanwezig was en plaats had genomen op het eerste bal- con. Minister Staf's bezoek aan Canada VELE BESPREKINGEN Minister Staf bracht gisteren een be zoek aan een aantal opleidingscentra der Canadese Luchtmacht, waar 60 Nederlandse cadetten getraind wor den in het vliegen met Sabre-straal- jagers. Vergezeld van de Nederlandse ambas sadeur de heer Lovink en diens militaire attaché Lt.-Kol Wittert van Hoogland, vloog minister Staf naar Winnipeg, de hoofdstad van de provincie Manitoba. In Ottawa voerde minister Staf een reeks besprekingen. Eerst bezocht hij de Canadese minister van Defensie Ralph Camiiey, daarna maakte hij zijn op- wachtmg by premier Louis St. Laurent, wien hy de Nederlandse dank over bracht voor de Canadese hulp by de op bouw der Nederlandse strydkrachten tijdens en na de oorlog. Voorts ontmoette lr Staf de minister van Defensie-productie C. D. Howe, die tevens minister van Handel is. en de Gouverneur-Generaal van Canada Vin cent Massey; ook sprak hy met de mi nister van Buitenlandse Zaken Lester B. Pearson. Na een receptie in de Nederlandse ambassade, was minister Staf de ere gast aan een door minister Campney gegeven diner in de Rideauclub. Tot ae gasten behoorden verscheidene diploma ten en regeringsleiders en hoge officie ren van de Canadese strydkrachten. Verzoek om moderne wapens De Nederlandse ambassadeur in Was hington, dr J. H. van Rojjen, heeft medegedeeld dat minister Staf. een gedetailleerd verzoek voor moderne wapens b(j zich zal hebben als hg de volgende week te Washington een be zoek komt brengen. Hij zal de behoef ten van het Nederlandse leger, de luchtmacht en de marine in verband met de algemene defensieplannen van de NAVO bespreken met de Ameri kaanse minister van Defensie Char les E. Wilson en andere hoge func tionarissen. Twee doden bij auto-ongeval Op de Rijksweg 29 onder Terschuur igeni. Barneveld, Gld.) zyn vanmorgen by een ernstig auto-ongeluk twee per sonen om het leven gekomen Langs de weg stond een personenauto geparkeerd. Een andere personenauto wildé deze pas seren. Op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting een vracht wagen. De bestuurder van de personen auto remde met kracht, tengevolge waarvan zijn auto slipte en toch tegen de vrachtwagen botste De twee inzit tenden van de personenauto, een inwo ner van Amsterdam en een van Naar- den, werden uit de wagen geslingerd en kwamen om het leven. Sinterklaas in wind en regen in de Sleutelstad aangekomen De Friendship is geweest ,los" Gistermiddag heeft tydens de thans dagelyks voortgezette taxiproeven de nieuwe Fokker F 27 ..Friendship zy het slechts korte tijd en tot een hoogte van ca. 10 cm. „gevlogen". Opening Efficiencydagen te Utrecht Te Utrecht zyn vanmorgen de Effi- ciency-dapen 1955 begonnen. Geduren de twee dagen zullen ruim 3600 per sonen zich o m. bezighouden met vraag stukken rond de bedrijfssignalering. de arbeidstechniek en de problemen rond de vertegenwoordigers-opleiding, terwyl voorts op de tweede dag enkele nieuwe ontwikkelingen in de efficiency-bevor- dering in de Rijksdienst zullen worden besproken In tegenwoordigheid van de minister voor de P.B.O., dé heer A. C. de Bruyn. heeft de voorzitter van het Ned Inst- tuut voor Efficiency ïr J. M. Matthysen de openingsrede uitgesproken. KATWI/K AAN DEN Rl/N Aanvoer nog steeds belangrijk OVERZICHT GROENTEVEILING. Het is hoofdzakelyk aan het zachte najaar te danken, dat de aanvoer ,n de afgelopen week nog vry groot bleef, hoewel toch aan sommige producten de nadering van de winter merkbaar was Vooral op de z.g. tussendagen oleek dit duidelijk. Voor meerdere produc ten waren de pryzen echter aan oe matige kant. terwyi enkele zelfs lene- den het niveau van het lonend-zijn bleven Bloemkool hield in grote trek ken de pryzen van de voorafgaande week, d w.z. nogal aan de lage kant. Alleen enige bijzonder goede partHen konden nog een lonende prys maken. A-kwalitelt noteerde van 22 tot f 33 b van f 15 tot f.20 en C van f.9 tot f 10 per 100 Van de C-kwaliteit draaide een behooriyk kwantum door. Het artikel wasneen gaf weinig reden tot tevreden- lied Een flink kwantum bleef onver kocht en werd bestemd voor veevoeder of ging naar de drogeryen De aller beste kwaliteit, die er in Katwyk, ln tegenstelling tot andere veilingen, nog is, noteerde van f. 8 tot f. 17; B-kwali- teit ging van f. 4 tot f. 14 per 100 kg. Er staat van dit product nog een grote hoeveelheid te velde. Dank zij de lage waspeenpryzen was er uiteraard voor de bospeen onvoldoende belangstelling en de prijzen gingen dan ook niet noger dan f.20 tot f.25 per 100 bos. De an dijvie bleek nogal flink aangeslagen te zijn door de vorst, wat een zeer nade lige Invloed had op de noteringen: naar gelang van kwaliteit bracht ze ock niet meer op dan f. 8 tot f. 18.50 rer 100 kg. Voor de slultkoolsoorten be stond nog steeds weinig animo, resul terende in lage pryzen, t.w. rodekool tot hoogstens f. 7 en groenekool, hoewel iets beter., tot maximum f. 1080 o 100. Uien deden het vry goed en gaven een kleine prysstyglng te zien van f. 14 tot f.19 per 100 kg. Van boerenkool <n spruiten was de aanvoer nog sre°ds zeer gering, waarschynlyk dank zy de weinig aanlokkelyke prijzen. Men Leeft met dit product nog tyd en wacht daarom liever even af Kroten brach ten ook een te lage prys op. Voor axoort bestaat er nog geer. vraag naar ilt nro- duct en een notering van f.7 tot f. 9 stimuleert de neiging tot aanvoer niet. Jong Lelden (en ook heel wat ouders!) trok vanmiddag tegen twee uur de straat op, om Sinterklaas en zyn Zwarte Ple ten, die hun intocht maakten in de Sleutelstad, toe te juichen. De Sint had bepaald geen mooi weer uitgezocht voor zyn tocht door Leiden. Ditmaal had hy er de voorkeur aan gegeven, met de trein te arriveren By de achteruitgang van het station stapte hy in het open rytuig. dat hem door de stad zou voe ren Het was maar goed. dat hfj in een zwaar warm kleed pleegt rond te gaan. en dat zijn zware baard als een soort bont kon fungeren, want koude wind en regen zijn hem op zyn tocht niet be spaard gebleven Met Klein K en G voorop trok de Sint naar het Stadhuis, waar het college van B en W op het bordes stonden opgesteld, om de grote kindervriend te begroeten. Op het Stadhuisplein waren honder den kinderen byeen gekomen om de Spaanse gasten toe te zingen Sinter klaas begaf zich onmiddellijk na aan komst tussen de kinderen, die inmiddels ook door de Pleten niet vergeten werden. Nadat de Sint de kinderzang had aan gehoord. werd hy even in hét S'adhius ontvangen, waar hem een ogenblikje rust geboden werd De kinderen trokken naar de Stadsgehoorzaal voor een uit bundig Sinterklaasfeest, dat ook door de Sint werd bijgewoond De haastige volwassenheid van Lelden moest tydens deze gebeurtenissen enig geduld oefenen en voorrang geven aan het enthousiasme van de jeugdhet ver keer op de Breestraat was geruime tijd gestagneerd Een stagnatie, die overigens zonder mopperen, integendeel, onder gaan werd. HODEORAVEfi Een zware vuilnisauto schynt toch ai- tijd nog beter bestand te zijn tegen een botsing dan een bromfiets. Dit bleek tenminste in de Melje. waar de vuilnis auto uit Bodegraven keurig rechts van de weg tot stilstand kwam. wat door de manufacturier Terlouw. die met zyn bromfiets links van de weg reed. te Iaat werd opgemerkt Een botsing was natur- ïyk niet meer te vermyden, waar by de bromfiets, nog maar veertien dagen oud, totaal vernield werd. Persoonlyke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. BOSKOOP Moeder - met 2 kinderen op de fiets - reed tegen auto op Maandagmiddag omstreeks 5 uur reed een inwoonster van Boskoop over de Zijde met voor- en achterop haar rij wiel een kind. Aan de Noordzilde van de Zude stond een personenauto ge parkeerd en de wlelriidster wilde deze auto passeren gelijk met een bakfiets. Z» week daardoor te ver naar links uit en reed teeen een vrachtauto, die uit Hazerswoude kwam. De wielriidster kwam te vallen, waarbij haar twee- 1ane zoontie met ziin hoofd Ie tecen de haak van de laadbak sloee. Hii lieo een zeer ernstige hoofdwond od en werd op advies van dokter de Wilde naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOORDWIJK Geparkeerde aanhangwagen veroorzaakte 2 aanrijdingen Een riethandelaar uit Sneek plaatste gistermiddag te omstreeks half zes een met riet geladen aanhangwagen aan de linkerzijde van de Herenweg recht te genover de Zwarteweg onder een daar staande brandende straatlantaarn. De wagen, die half op de berm en gedeel telijk op de rybaan stond, was niet ver licht. Op genoemde tijd kwam bode Koeleman uit de richting van Leiden aanryden en moest vlak bij de aan hangwagen dimmen voor een tegenlig ger. In de miezerige regen merkte hy de aanhangwagen eerst op het laatste mo ment op De heer Koeleman kon nog net zyn stuur omgooien, zodat de zijkant van de bodewagen langs het geparkeer de voertuig schampte Hierby werd het rechterportierraam van de bodewagen vernield De heer Koeleman belde bij een der bewoners van de Herenweg direct de politie op Toen deze ter plaatse was. had inmiddels weer een aanrydlng plaats gehad. De heer L. Houwer uit Noordwijk. komende uit de richting Lelden was met zijn kleine personen auto. toen hy moest dimmen voor een tegenligger, tegen de aanhangwagen Het voertuig kwam dwars over de rij baan te staan, zodat het zeer drukke ryverkeer op dat tydstip geheel werd gestremd. De heer Houwer kreeg verwondingen aan het gelaat, terwyl zyn echtgenote een hersenschudding opliep Dokter De Beer verleende geneeskundige hulp. Mevr. Houwer ls naar haar woning over gebracht. Onze jeugdige plaatsgenoot Joop Stokkermans ls te Den Haag geslaagd met een tien en pwe» onderscheidingen i virtuositeit en muzikaliteit) aan het Kon. Conservatorum voor het leraars examen piano. Chr. Besturenbond besprak de Ouderdomsverzekering De Chr. Besturenbond alhier kwam onaer leiding van haar voorzitter, de heer C. Benschop, in het Verenigings gebouw byeen. De heer Benschop begroette de aan wezigen en richtte een byzonder woord van welkom tot de ere-voorzltter, de heer D. van der Niet. Vervolgens hield ae heer W P. van Leeuwen, districtsbestuurder van het C N V. een beschouwing over de „Ouder domsverzekering". Uitvoerig schetste spreker de voorbe reiding van het thans in de afdelingen van de Tweede Kamer in behandeling zynde wetsontwerp. In een historisch overzioht, deelde de heer Van Leeuwen mede, dat men zich ongeveer 70 Jaar geleden reeds met de voorziening voor de oude dag had bezig gehouden. Dr A. Kuyper was hiervan een voorstander, maar men kwam niet tot resultaten, omdat anderen staats pensioen wensten. Na de tweede wereldoorlog bracht de Noodwet Drees een tydeiyke oplossing. De heer Van Leeuwen besprak vervol gens enkele grondbeginselen van de wet. Het C.N.V. heeft tegen bepaalde dé- tallpunten van het wetsontwerp wel be zwaren. maar ls het met de grote ïynen van het voorstel wel eens. Tenslotte wees spreker op de belang- ryke taak van de Chr. Vakbeweging. Op deze causerie ontstond een uitgebreide discussie, waarby de heer Van Leeuwen op verschillende punten nader inging. De winkeliersvereniging „Noordwijk Actief" organiseert een groot St. Nico- laasfeest in het Lido-theater, en wel op Woensdag 30 November en Woensdag middag 7 December as. De winkeliers vereniging ,De Kerkstraat" houdt een grote foto-actie voor de volwassenen en een kleurwedetryd voor de kinderen. BEURSOVERZICHT BETER OVER GANSE UNIE. Amsterdam. 23 November. De Amsterdamse effectenbeurs is van daag niet zo eenzydig georiënteerd ge weest als beide vorige dagen Kon. Olie was weliswaar wederom willig, doch daarnaast lagen ook de andere secto ren goed gevraagd Opmerkelijk is dat deze betere stemming, die nu al drie dagen voortduurt, niet of nauwelijks ge paard gaat met een uitbreiding van de omzet. Het hoofdfonds ontmoette vanmlddRT weer goede kooplust en zette de stngii\ gemakkelijk verder voort, van 6404 toj 654. Ook Unilever trad op de voor grond Gisteren reageerde dit fonds in het geheel niet op het gunstige be- dryfsnieuws, doch vandaag was het niargarineconcern gevraagd en steeg van 460 tot 467. Aku en Philips verbeterden circa 3 punten. Ook elders gaf de markt van een beter sentiment blijk. De leidende Cultures avanceerden circa 2 punten. Vooral Suikerwaarden ondervonden behoorlijke belangstelling en ln enkele kleinere sulkermaatschap- pyen moest de hoek wederom worden opengemaakt. De Scheepvaartafdeling, die gisteren wat zwakker was, wist vandaag de geleden verliezen volledig in te halen Guldensbeleggingen oleven evenmin achter en vertoonden fractio- nele verbeteringen De markt bleef de gehele middag een rustig aspect behouden en bewoog zich tot slot een weinig beneden het hoog ste niveau van de dag. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 Novem ber. OroentevelUng Waspeen A 716. Hem B 1011. bospeen 1619, breekpeen 8.509.90. rode kool 2.80—8.60, andijvie 14—26. Beurs van Amsterdam Woensdag 23 November ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (34)1014 101H Grootboek obl101 100A, Ned. '51 34 101A 1014 Nèd. 53 34 101 101 Ned. '48 34 99 99 Ned. '54 34 984 98(J Ned. '55 3(4 98(3 987s Ned. '55 II 3499A. 994 Ned. '47 34 3 994 994 Dollarlng '47 3 96^ 964 Investeringscert. 3 99A 99(4 Ned 62-64 3 994 994 Indië '37 A 3 984 98A Grootboek '46 3 97A 974 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 86 87 4 Nat. Handelsbank 159 1604 NedHandelmy. 2334 230 A.K.U3444 3474 Philips 360 4 3634 Philips '55 3494 353 4 Unilever 459% 4664 Wilton Feyenoord 272 274 4 Biliton 2de r350 3514 Kon. Olie f. 50 306 Kon. Olie 640 6534 Amst. Rubber 1404 1414 Holl. Amer iyn 2074 2104 Kon. Ned. Stoomb 204 206 4 Ned Scheepv. Unie 1914 1934 HVA156 4 157 4 Java Cult89 904 Dell My 1584 1604 Senembah 112 113(4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (4) 3 100 1004 Den Haag 1937 1 3. 100 Leiden 1947 9R R'dam '37 I m 34 101 101 Indus'r. Obligaties Philips Dollarlng 1044 104% Premieleningen A'dam '51 24 1334 134 Eindhoven '54 24 111% 111 Enschede '54 24 1084 108 Ai Den Haag '52 I 24 1364 1364 idem II 24 1344 133% Rdam '52 12% 1414 140% idem 11 24 137% 1367« Utrecht '53 24 123% 1244 NIET - ACTIEVE AANDELEN Rank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 2754 Rotterd. Bank2394 Twentsche Bank2374 Industrie Ondernemingen Ned, G. en Splr. fabr. 245 Kon. Ned. Grofsm. 15314 Rott. Droogd. My. 621 Tleleman en Dros 174 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 136 Internatio1634 Diversen Spoorwegen Dell Spoofw. MU. Amerik. fondsen Anaconda Shell Oil Cy Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur. v Bouwnyv Int Kunststof 1. Ind. Kon Ned Edelmet Pref w.a. idem Textiel Gebr v Wyk Leidsche Wolsplnn Ned. Electrolasm Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwfabrleken Wernink's Betonm. VK. 22/11 415GB 120GB 148% 74% 74% 83 34 85 354 86 874 3094 >09 a 330 340 J85GB J90OB 1834 182GB 14" 14.'

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11