B. en W. VERDEDIGEN HUN BELEID In eerste ronde maakten 33 raadsleden de twaalf uur vol De Leidse „vijfdaagse' Wethouder Jongeleen: B. en W. geen schuld aan trage gang van zaken oorlogsmonument Coördinatie van activiteiten vreemdelingenverkeer gewenst Voor 1955 en 1956 nog na-uitkering van twee ton te wachten! „Op financieel terrein zijn wij aan het blindvliegen" V\ 94ste Jaargang Dinsdag 22 November 1955 Tweede Blad No. 28685 Wenst het Rijk gedeelte van Van der Werf park te bebouwen? Vrijwel de gehele middag en de avond heeft het College van B. en W. gisteren nodig gehad om zijn beleid te verdedigen en een ant woord te geven op de lawine van vragen, die door 33 raadsleden waren gesteld over de ontwerp-begroting voor het jaar 1956. Konden B. en W. het vorig jaar op de derde begrotingsdag met hun verdediging niet klaar komen - wethouder Jongeleen was toen eerst op de vierde dag aan het woord - gisteren is dit gelukt, zodat hedenavond direct met de replieken kan worden begonnen. Tellen wij de gemaakte tijden van de vijf fractievoorzitters en de 28 „specialisten" bij elkaar, dan blijkt dat de Leidse raad in eerste ronde twaalf uur en één minuut aan het woord is geweest. De „langste adem" had de fractie-voorzitter van de P. v. d. A„ de heer Meester, die 52 minuten aan het woord was, terwijl zijn fractiegenoot, de Heer Lange- zaal het in drie minuten afdeed. Van deze totale spreektijd verbruikte de P. v. d. A. 4 uur en 19 min., de Prot. Chr. 3 uur en 21 min., de K.V.P. 1 uur en 51 min., de V.V.D.l uur en 45 min. en de C.P.N. 45 minuten. Wethouder Jongeleen. wiens departe ment deze begrotingszitting een „vette kluif" ontviel de woningbouw nam allereerst de vragen t.a v. het verkeer onder de loupe. Hoewel B. en W. de aanleg van een weg over het Schutters veld nog wel eens onder ogen willen zien. komen er bij een dergelijke aanleg toch wel enige vragen naar voren. Zoals be kend maakt deze weg een onderdeel uit van het veemarktplan. Gaan wij, aldus spreker, thans over tot de aanleg van een tijdelijke weg, dan is het niet uitge sloten, dat wij in conflict komen met de parkeerruimte voor de Dinsdagse en Vrijdagse markt. B. en W. zullen echter kijken wat zij doen kunnen. Met de afbraak van de panden op de hoek Korevaarstraat'Levendaal is vol gens de wethouder reeds een goede op lossing verkregen. Aan een demping van de Oude Rijn zijn wij alsnog niet toe. Zodra de on derhandelingen met de H.T.M. zijn afgelopen, zal er een prae-advies over het verkeer in de Haarlemmerstraat verschijnen. Wellicht kan dan ook nog eens de demping van de Oude Rijn be keken worden. Het verwijderen van het hek voor het Volkshuis aan de Apothekersdijk, acht wethouder Jongeleen een moeilijk pro bleem. Dit hek. aldus spreker, past juist zo mooi bij het gebouw. B. en W heb ben dan ook nog geen beslissing geno men over de verwijdering van het hek. VERBETERING WARMONDERWEG Juist vandaag (gisteren. Red.) vond met Oegstgeest een bespreking plaats over de verbetering van een gedeelte van de Warmonderweg. Indien de beide colleges en de raden zich met de daartoe gedachte oplossing kunnen verenigen, verwacht dc heer Jonge leen, dat men snel tot een bevredi gende oplossing komt. Spreker prijst zich gelukkig, dat de heer Drijber er niet op staat, dat B. en W. een prae-advies uitbrengen over „de ondergrondse" in het Rapenburg. Dit is een probleem, dat niet één, twee, drie valt op te lossen. Hoewel B. en W. geruime tijd plannen In voorraad hebben gehad om bij voor komende werkloosheid ten uitvoer te brengen, is dit thans niet meer het ge val Dergelijke werken „op lange ter mijn" hebben het nadeel, dat er bij een eventuele uitvoering weer tal van wijzi gingen in aangebracht moeten worden. Bovendien is het Rijk niet bereid de helft van de kosten van voorbereiding te suppleren. Tenslotte ls de huidige per- soneelspositle van dien aard. dat hier aan ook geen gevolg kan worden gege ven. Aan particuliere bureaux behoeft men dergelijke plannen niet op te dra gen. want ook die zitten vol met werk. Wethouder Jongeleen braoht de heer Ten Broek onder het oog, dat B. en W niet tegen particuliere bouw zijn Bij de reservering van het bouwvolume wordt steeds rekening gehouden met de eigen bouwers Dat de subsidie-regeling voor de premie-bouw niet beter ls. ligt niet aan het College. De heer Ten Broek moet hiervoor in Den Haag wezen Het College zet alles op alles om een extra bouwvolume voor dc industrie te verkrijgen. Onlangs nog 35 woningen Bij de toewijzing van industriewoningen wordt ook rekening gehouden met de reeds in Leiden gevestigde bedrijven In de bouw van woningwetwoningen ziet spreker geen socialisatie. Merenplan nog niet van de baan Het spijt wethouder Jongeleen „dat de lieer Van Iterson nog steeds met zand In zijn ogen loopt". Hij is te po sitief in zijn uitdrukking indien hü zegt, dat het Merenplan van de baan is. Op 24 September J.l. vond in het Provinciehuls te Den Haag een be spreking met enkele autoriteiten, o.w. Gedeputeerde Deerenberg, plaats. Ter wijl de slotconclusie was, dat Leiden aan het plan vasthield, zouden G.S. zich nog nader over de zaak beraden. Tot op heden ls nog niets van deze zijde vernomen. Het ophogen van de huidige bouwter reinen geschiedt met zeer veel moeite. Indien wij een zandput hadden gehad, was dit voor de gemeente veel voordeli ger geweest, hetgeen zich weer weerspie gelt in de huren. Momenteel heeft Lei den nog honderdduizenden kubieke me ters zand nodig. Spreker gelooft niet. dat er in de bouw van een Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes zoveel stagnatie is opge treden. Had men dit gebouw aanvanke lijk aan de Burggravenlaan gedacht, in overleg met het bestuur is later tot bouw in het Haagwegkwartier besloten. Aan de hand van enkele data geeft de heer Jongeleen aan. dat het met de vertra ging nog wel los loopt. Zes October JJ. kwam de goedkeuring van G5. af. Een dezer dagen zal thans wel met het werk begonnen worden. Het uitbreidingsplan Boerhaavekwar- tier ondervindt op dit moment o.a ver traging, omdat voor de bouw van het toekomstige Diaconessenhuls lMi h.a. grond meer nodig is Hierdoor moet dit uitbreidingsplan weer gewijzigd worden! BEBOUWING v. d. WERFPARK VERIJDELEN! Zodra er een nieuwe Meisjes H.B.S. is gebouwd, zal aan het huidige ge bouw aan de Garenmarkt een andere bestemming worden gegeven. In dit verband onthulde wethouder Jonge leen het voornemen van het Rijk om een gedeelte van het Van der Werf- park te bebouwen. Een plan. dat B. en W. hopen te verijdelen. Wethouder J. JONGELEEN ...miste een vette kluif heden. Dat men wel eens een steek laat vallen, is te betreuren, doch niet te ver mijden. B. en W. streven er naar om zo spoe dig mogelijk te komen met een prae- advies inzake een huurbijslagfonds Aan het plaatsen van een wachthuisje bij de Lijsterstraat kan niet worden vol daan; op deze hoogte is geen grond be schikbaar Het College doet al het mogelijke n/btenaren aan een r— Een woninginspectri Nienes niet koppelen schuld. UITERSTEGRACHT EN LEVENDAAL Terwijl de demping van de Uiterste gracht wordt bevorderd, moet een prae- advies over de demping van het Leven daal nog even op zich laten wachten. De klachten over de exploitatie van „Den Burcht" hebben spreker lnn^fJSj€iH?£,r«pten' had beheerd'. Een onderzoek zal hü evenwel men nog niet de beschikking over de I toch laten instellen. De kwestie van de terreinen van T D. Met uitzondering van het Morskwar- tier hebben B. en W. thans uitbreidings plannen voor de gehele stad. Sommige ervan zullen echter gewijzigd moeten worden HET WAAGGEBOUW Wat het Waaggebouw betreft ls spre ker er nog niet gerust op, dat men thans aan het laatste crediet toe is Het gebouw was slechter, dan men kon den ken. Toch hoopt spreker een hogere restauratie-uitgave te voorkomen. Per soneelstekort maakt het onmogelyk. dat ook een onderzoek naar de toestand van andere oude gebouwen wordt ingesteld. Bü vestiging van winkels in Zuid West wordt overleg gepleegd met de midden stan dsorganisa ties P.T.TLJDM., L.S F en de Dienst van Gemeentewerken plegen maandelüks overleg bü de uitvoering van werkzaam- rotonde van Den Burcht zal technisch worden bekeken. Indien men de bestrating van Leiden vergelükt met die van andere plaatsen, is spreker van oordeel, dat Lelden geen slecht figuur slaat. Er is echter een groot gebrek aan straatklinkers, het geen tot gevolg heeft, dat het College overweegt om oude straatklinkers nog eens voor de aanleg van bestratingen in nieuwe wijken te gebruiken. VIADUCT LAMMENSCHANSWEG Wat betreft het viaduct van de Lammenschansweg is tussen de ge meente en de Ned. Spoorwegen vol ledige overeenstemming bereikt t.a.v de technische zijde Op financieel ter rein liggen echter nog moeilijkheden. De overgang in de Herenstraat maakt een onderdeel van het plan voor het viaduct uit Indien de vcrwezenlüking van dit plan nog lange tyd mocht duren, overweegt het College om er bü de N.S. op aan te dringen om in deze overweg reeds verbeteringen aan te brengen. Het is uitermate moedlük om lande- rüen voor volkstuinen beschikbaar te krügen. HET STRUCTUURPLAN Met het structuurplan zit men mo menteel in moeilijkheden, die hun oor zaak vinden in een personeelstekort. Momenteel zün hier twee ambtenaren voor beschikbaar, waarvan er één reeds geruime tijd ziek is. Met ingang van 1 Februari a s. komen er echter een nieu we chef en drie technische ambtenaren voor deze afdeling. Hopelijk komt er dan schot in Eind December of begin Januari zal de Raad een wegenschema voor de binnenstad worden overgelegd. Met de restauratie van de molen „De Heesterboom" loopt het inderdaad langzaam. De plannen worden opge houden omdat men thans overweegt oij de restauratie ook een sprenkelinstal latie aan te brengen. De demping van het laatste gedeelte van de Middelstegracht heeft de aan dacht van het College. Hoewel telefooncellen zeer schaars zün, zal het College bij PTT nog eens aandringen op uitbreiding van het aan tal. NIEUWE KOEPOORTSBRUG Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de Koepoortsbrug niet is te restau reren; het schetsontwerp voor een nieuwe brug is gereed. De Commissie van Beheer van de Geref. Kerk is volledig op de hoogte in zake de plannen tot kerkbouw in het Haagwegkwartier. Wethouder Jonge leen heeft het plan zelfs in een verga dering van deze Commissie toegelicht. Dat het met de bouw van een Geref. Rusthuis niet wil vlotten, is niet de schuld van het College. De in de Witte Rozenstraat aanwezige grond, laat ech ter ceen flatbouw van vier'hoog toe. Hoewel de architect vijf maanden de tijd had voor het ontwerpen van een ander plan, is hem dit niet gelukt. Thans moet men hiervoor niet de schuld geven aan B en W. Het oorlogsmonument Wethouder Jongeleen heeft met grote verbazing de critiek aangehoord over de gang van zaken met het oor logsmonument. Hoewel hij dit ook zelf een onverkwikkelijke zaak vindt, geeft hij de Raad een indruk van de vele onderhandelingen, die met het Comité zijn gevoerd. Ofschoon men het dit Comité niet kwalijk kan ne men, heeft het lange tijd met finan ciële moeilijkheden te kampen gehad, totdat werd besloten uit het Burgerij fonds een bedrag var. f. 10.000 be schikbaar te stellen. Na vele bespre kingen ontwierpen twee jonge beeld houwers een plan. Toen op zeker mo ment gevraagd werd naar een ma quette. vroegen zij hiervoor een be drag van f. 1.500. Ook bleek, dat het gedachte monument f. 5.000 duurder zou kosten. Het College kon hier wei nig voor voelen. Toen dit het Comité in een vergadering van 11 November j.l werd duidelijk gemaakt, waaraan het College de overweging toevoegde om de opdracht maar in handen van B. en W. te leggen, voelde de voorzit ter hier in beginsel wel vooor. Een en ander moest echter eerst nog in het Stichtingsbestuur besproken worden. Namens het College wees wethouder Jongeleen met nadruk op, dat. ge- EFFIC1ENCY-O.NDERZOEK GEM. WERKEN Had de wethouder ca de sobere toe lichting van de heren Hagens en De Hosson aanvankelijk geen bezwaar te gen het voorstel om bij de Dienst van Gemeentewerken een efficlency-onder- zoek'in te stellen, na de verdediging van het voorstel door de heer Stolp, is hü van gedaohte veranderd. De voorbeel den, welke de heer Stolp aan haalde zün niet steekhoudend en slaan op zeer ondergeschikte details. Aan de hand van een lange lüst van in uitvoe ring en in voorbereiding zijnde werken toont de wethouder aan, dat met de be schikbare krachten op de Dienst van Gemeentewerken hard wordt gewerkt. Was er in 1946 één werk in uitvoering, momenteel zün dit er tientallen. Ter- wül de in voorbereiding zünde werken in 1946 zeven waren, zijn dit er thans vele tientallen. Ofschoon ook spreker toegeeft, dat het te traag gaat. moet dit nog geen aanleiding geven, dat men thans met het bezwaar komt. dat er b.v. geen tüd is voor het aanbrengen van Te laat, te traag en te „GEEN SCHAAP MET VIJF POTEN" van de gemeente-begroting de in druk had gekregen, dat alle raads leden op spoed bü de realisering van de plannen aandrongen, was van mening, dat dit jaar de woor den „te laat, te traag en te sum mier" in de discussies over de hui dige ontwerp-begroting vaak naar voren traden. Spreker gaf echter met zeer veel nadruk te verstaan, dat het Col lege en ook de desbetreffende diensten in de gegeven omstan digheden alle zeilen büzettcn om de plannen zo snel mogelük te con cretiseren. Wjj doen ons best, aldus spreker, doch de Raad zal er reke ning mede moeten houden „dat wU geen schaap met vyf poten zijn". straatnaambordjes etc. etc. Vele rap porten worden momenteel buiten de kantooruren gemaakt. Het is niet uit gesloten. dat er één of twee ambte naren de lijn trekken, doch komt dit ook bij het particuliere bedryfsleven niet voor? Indien de heren Hagens en De Hosson zich niet losmaken van de gedachtengang van de heer Stolp, zal spreker inzake het voorstel een uit spraak van de Raad vragen. Nog drie sprekers in eerste ronde Alvorens het College van B. en W. gisteren aan het woord kwam. hebben nog drie sprekers in eerste ronde het woord gevoerd. Het waren de P. v. d. A.-leden, de heren Van Aken en Lardee en de heer Ravestein (Prot. Chr.). De heer Van Aken (PvdA), die in deze middagzitting zün maidenspeech hield, zette, zoals hij zelf zeide, zyn schreden schoorvoetend op het sprekerspad in de gemeenteraad. Spr.. die zich verheugt over het bestaan van de commissie voor de bevordering van internationale sa menwerking, vraagt aandacht voor zün voorstel een straat of plein in Leiden naar de Verenigde Naties te vernoemen. De Leidse stand op de E 55 komt Leidens goodwill stellig ten goede. Is het mate riaal van deze stand nog voor andere exposities te gebruiken. Spreker denkt aan de Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel. De tekst van het boekje .„Lei den. vroeger en nu" zag hy gaarne ver taald in die taal. waarin de toeristen naar Leiden zich het meest uitdrukken. De belangstelling voor de bevordering van vreemdelingenverkeer, ondanks de activiteiten van VW. acht spreker geen gemeengoed. De heer Van Aken, die persooniyk voor een gemeente op het gebied van vreemdelingenverkeer geen direct uitvoe rende taak ziet. is echter wel van oordeel dat er door de Gemeentelyke overheid - evenals de provinciale - gunstige voor waarden geschapen moeten worden tot bevordering van prestaties en dat er - naast financiële - ook morele steun aan waardevolle initiatieven (en omgekeerd) gegeven dient te worden. Spreker vraagt zich af of het College niet met zyn fractie van mening ls om in Leiden een coördinatie van acti viteiten tc bevorderen en daarvoor misschien ook - het dozijn plaatselü- ke comité's samen te brengen in een evenementen-commissie, waardoor een doeltreffender propaganda mogelük wordt; een actieve samenwerking en integratie in regionaal verband (bol lenstreek. badplaatsen, merengebied) Wethouder D. van der Kwaak „De begroting 1956 van Leiden is geen ideale foto. er zitten een paar donkere plekken op en ook het perspectief ontbreekt nog", aldus kenschetste wethou der Van der Kwaak gisteravond bü de beantwoording van dc opmerkingen van raadsleden het door hem te verdedigen financieel stuk. Hy vond het opvallend, dat dc nieuwe financiering van het krankzinnigenwezen niet in de discussies was betrokken, en daarin zitten juist enkele tonnen voor Lelden, omdat het zo'n hoog bedrag per inwoner hieraan uitgeeft. Voor het tekort van 1955 ad f. 679.032 en het tekort van 1956 ad f. 1.225.000 is nog een na-uitkering uit het gemeentefonds te verwachten, die beide jaren ongeveer een ton zal bedragen, zo deelde hü mee. In het begin van zyn toespraak stelde wethouder Van der Kwaak het grote verschil in het licht tussen de begrotin gen 1946 en 1956. Toen was er een grote financiële achterstand, nu een behoor lijke reserve Steeds heeft spr getracht de realiteit van het ogenblik onder ogen te zien. Sprekend over de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeenten vroeg spr. zich af. wat er nu eigenlyk op komst is. Per circulaire van 3 October deelde de regering mee. dat de begro ting 1956 maar sluitend moest worden gemaakt met de beschikbare middelen. In het gemeentefonds was zo weinig, dat niet behoefde te worden gerekend op een subjectieve verhoging van de uitkering Alleen in zeer urgente ge vallen zou herziening van het basis- l>edrag mogelijk zyn Voor 1956 zullen de algemene uitkeringen 138 procent bedragen, net als voor 1955. en de be lastinguitkeringen 110 procent tegen 107 procent in 1955. Dit maakt een verschil uit van f 58 000. Op 17 October ontving de gemeente weer een circulaire met een pakket invulformulieren, waarbij de regering er van uitging dat de begrotingen 1955 van de gemeenten in het hele land sluitend waren. B. en W. van Lelden hebben het op de griffie en by de minister van Binnenlandse Zaken duidelijk gemaakt, dat dit voor Leiden niet op kan gaan. Leiden blijft aanspraak maken op een subjectieve verhoging van de uit kering uit het gemeentefonds. Het ge meentebestuur heeft nu de gelegenheid gekregen de situatie met dc begroting 1956 nader per brief uiteen te zetten. GROTE ONBILLIJKHEDEN Wethouder Van der Kwaak noemde de toestand op financieel gebied in ons land zeer grillig. Leiden ontvangt, de algemene en de belastinguitkerin gen samen genomen, per inwoner f. 71.75 Spr. noemde een hele reeks gemeenten op. waar dit bedrag hoger tot veel hoger is. Nemen we het ge middelde van die gemeenten, dan komen we tot f. 85.01. Als dc uitkering voor Leiden tot dat niveau werd op getrokken kregen we f. 1.240.000 meer. net tekort bedraagt f. 1.250.000, zodat dit dan bijna zou zijn gedekt. In dat systeem van uitkeringen zitten grote onbillükheden en spr. zou het zeer spülig vinden, wanneer dit thans zou worden bevroren. Op het ogenblik hebben 525 gemeen ten een verzoek gedaan om subjectieve verhoging van de uitkering- en 400 500 gemeenten met een lagb uitkering zijn onlangs opgetrokken tot een mini mum van f 30. In een doeluitkering zag de wethou der weinig heil. gezien het gemodder met de uitkering voor de politie. In het algemeen gesproken, aldus wethouder Van der Kwaak, zijn we op financieel gebied aan het blindvliegen. Een ander bepaalt de koers cn zegt waar we moeten landen. DE WOONPLAATSBELASTING Wat de woonplaatsbelasting betreft had spreker zich afgevraagd, of er ver band bestaat tussen de maatregelen, die de regering op dit ogenblik neemt, en Wethouder D. VAN DER KWAAK geen ideale foto die belasting. Hij dacht, dat de regering aanstuurt op een algemene invoering van die belasting per 1 Januari 1958. Persoonlijk was spr. het eens met de meerderheid in de commissie-Oud, on der deze voorwaarde echter dat de gemeenten op dit. gebied gelijk worden getrokken en dat de opbrengst niet wordt bestemd voor normale kapitaals uitgaven. nij zou het toejuichen, als die belas ting zou worden gebruikt voor bijzon- dcre doeleinden, zoals aanleg van parken en oprichting van een cultureel centrum. Voor de maximum-heffing van 3 pro cent met een opbrengst van f. 1200 000 kan de gemeente altyd nog voor f. 16 millioen investeren. Voor belasting vluchtheuvels was hij niet bevreesd. REINIGINGSRECHTEN De opbrengst van de in te voeren reinigingsrechten schatte spr. op een ton. Aan de minst-draagkrachtigcn zal bü de heffing zeker worden ge dacht. NIEUWE TARIEVEN SLACHTHUIS De nieuwe tarieven voor het Slacht huis komen in December in dc Raad aan de orde. Met dc slagers ls hier over al overeenstemming bereikt. By het investeringsplan zyn we zover gekomen, dat we kunnen spreken van een schema, waaruit een werkprogram ma wordt samengesteld. Het kassaldo van Leiden bedraagt f. 4 120 000; bin nenkort zal een beroep moeten worden gedaan op de kapitaalmarkt. Wat het efficiency-onderzoek by gemeentewer ken betreft, dit zal worden uitgevoerd door een bureau. Aangezien de directeur van deze dienst medio 1956 vertrekt, zal het rapport over deze kwestie onder de nieuwe directeur worden afgesloten. LIGPLAATS WOONSCHEPEN Als Leiden meer ruimte had voor woonschepen zou het aantal nog veel groter worden, dacht de heer Van der Kwaak. Het College heeft, in verband met gerezen moeilykheden. de Lan- gegracht niet langer aangewezen als vrije ligplaats, zodat voor het lig plaats nemen daar voortaan vergun ning nodig is van dc Markt- en Havendienst. De Haarlemmertrek vaart blüft vrij. Met betrekking tot het gevaar van overcreditering bij het afbetalingswezen dacht spr. dat de gemeente wel zal ingaan op het verzoek van het centraal documentair archief uit Amsterdam om zich aan te sluiten. Daarin zyn alle bona-fide. afbetalingszaken georgani seerd Spr. toonde zich tevreden over de Leidse stand op de E 55. waar veel is bereikt dank zij de medewerking van de Leidse industrieën. GEEN VERHOGING TARIEVEN GAS EN ELECTRICITEIT Tot slot sprak wethouder Van der Kwaak over de tarieven van gas en electriclteit In verband met de afschaf fing van de omzetbelasting. Toen ta riefsverhoging tot 25 procent mogelyk was heeft Leiden dit nagelaten. Spr. gaf een beeld van de intussen gestegen van een verlaging geen sprake zal zyn. Het streven blyft er op gericht deze tarieven stabiel te houden, ondanks de kostenstüging. en dat zal mogelyk zyn door uitbreiding van het debiet. Voor 1956 kon spr. de verzekering geven dat geen verhoging zal worden ingevoerd. Hy betreurde het, dat het met de gasvoorzicning in ons land zo'n wirwar is. Het is mogelijk dat Leiden aardgas zal krügen uit dc bronnen by Rijswijk en Pynacker. Hij stond een combinatie voor van aardgas en kraakgas om tegen alle eventualiteiten te zyn gedekt. Wel licht komt de tweede uitbreiding van de Lichtfabrieken eind 1956 aan de orde. zo besloot wethouders Van der Kwaak zyn rede. In menig jaarverslag van de VVV's. maar ook in verschillende artikelen m de pers van Leiden en de haar omrin gende plaatsen komt dit verlangen met nog meer woorden tot uitdrukking aldus spreker. JEUGDHOTEL Aandacht vraagt de heer Van Aken verder voor het totstandkomen van een jeugdhotel. In de jeugd- en jongerenwereld wordt de behoefte hieraan zeer sterk gevoeld. Daarbij denkt spreker ook aan de stu dentenwereld. die in receptief opzicht gebaat zal zün by een goedkope over nachting in een eenvoudige behuizing De samenstelling van een documentai re film over Lelden zag de heer Van Aken gaame opnieuw ter hand geno men. De groen-witte wegwijzers vindt spre ker fraai, doch de Nederlandse tekst niet van gastvrüheid getuigen. Tenslotte vraagt spr. of niet enkele ka rakteristieke punten van Leiden <hü denkt aan de Singels, Hortus en Plant soen) voor een permanente illuminatie in de bollentüd bijv., in aanmerking ko men. De plaatsing van een telefooncel nabü de Willem de Zwügerlaan zou hü zeer op prijs stellen. Diere nasyl Zyn fractiegenoot Lardee vraagt het College wanneer de Raad een voorstel tot de aanwyzing (verkoop) van grond voor een Leids Dierenasyl met polikli niek kan tegemoet worden gezien. Dit is een zaak, die reeds jaren loopt. Hier ligt zeker een taak voor de ge meente. Spreker verwacht, dat er ook spoedig een rolschaatsbaan in het centrum van de stad komt; zo mogelük dit voorjaar. De heer Lardee bepleitte tenslotte een spreiding van de branches in de nieuwe woonwüken. Demping- en doorrbaak- plannen De heer Raverstein (Prot. Chr.) ls van oordeel, dat geen vordering van beteke nis is gemaakt met zün voorstel tot ver betering van de Koepoortsbrug. De aan leg van voetgangerspaden naast het wegdek komt spreker uitvoerbaar voor Laat men. aldus spreker, ook op tüd gereed zyn met het vaststellen (en aan brengen) van namen voor nieuw aange legde straten. Voor verdienstelüke per sonen met een lange naam wenste hü bij de naamgeving van een straat een andere oplossing (Hilariteit in de raad). Meer publiciteit bü uitbreidingsplan nen lijkt spreker gewenst. Op deze wüze wordt de burgerü meer in de plannen betrokken. Hoe lang zullen demping en de ver- wezenlyking van de doorbraakplan- nen nog op zich laten wachten? Waarom moeten alle plannen door de Welstandscommissies beoordeeld wor den? Dit werkt vertraging in de hand. Z.i. kunnen plannen voor kleine ver bouwingen heel goed door een ambte naar worden afgedaan. De heer Rave stein betreurde de langzame gang van zaken met de plannen van een Geref. rusthuis. Hiermede wordt z.i. een „trek schuittempo" betracht en dat terwijl de woningnood zo groot is. Dit is een woon ruimte-scheppend plan! Voor vervolg Raad zie men elders in dit Blad BRIDGE Leidse Bridgeclub DDS Na de zesde ronde van de paren-com petitie luidt de stand: 1. Van der Meer—de Meyler 358.73; 2. Verboog—Brouwer 350 80; 3. mevrouw Van Zijp-van Noort 329.91; 4 dames Reekers 322.52 5. heer en mevr Kanbier 319.99; 6 gebr Van der Zanden 318.26; 7. heer en mevr. Eichhom 316 90 8 dames Brouwer—Verboog 309 13 9 Plauvier—Langemeier 308 08. 10. mevr Beeker—Baggen 307.88; 11 Kasteleyn— Keekers 304 4712. heer en mevrouw Brouwer Jr 304 03, 13. heer en mevrouw Van Dooren 30309; 14 Dames Visser- van der Meer 301 42; 15 domes v Ingen Schenau—Rijnbende 297.97; 16. mevr Cleveringa—dr Borleffs 294.99; 17. lieer en mevr. Kuilman 294.84, 18 dames Leenhouts—den Holder 290 47; 19. hed en mevr. Lautenbach 285.72; 20 Van Berge-Henegouwen—Rünbende 281.26.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3