;et Begroting van Rijnsaterswoude heeft flinke post onvoorzien Chr. Historische Jongerengroep De negers en liun kunst Leids Instituut voor Arbeidsontwikkeling kwam bijeen Uitgebreide sociale zorg van Zuid-Afrika voor de Bantoes ZATERDAG 19 NOVEMBER Prof. Uytlersprot sprak voor „Letterkunde" Over „Paul van Ostaijen en zijn bundel Bezette Stad" Op uitnodiging van de Maatschappij te Nederlandse Letterkunde heeft gis- teravond prof. dr H. Uyttersprot, hoog waar aan de Rijksuniversiteit te Gent. pn lezing gehouden over Paul van Ostaijen en zijn bundel „Bezette Stad". Spreker begint met een paar polari teit in Van Ostaijens werk te releve- •tn Hij wijst er op dat Van Ostaijen, 'i.( in zijn eerste bundels, Music Hall en 2Sienjaal mede de ethisch-humani- uire leuzen der expresionisten en aldus fanfares der O Mensch-Dichtung gar weerklinken, aan deze ethisch ge- jetsrmineerde houding niet ontrouw al werd en wordt graag het om- erde beweerd. V.O. .ontdubbelt' zich, rhuilt nJ. het uitdrukkingsgebied oar zijn prozaschetsen, de grotesken. D» prosateur neemt aldus de rol van de humanitair georiënteerde diohter over, terwijl hij juist als dichter gaandeweg het gebied der lyriek ongewoon verengt fn verdiept. Een tweede „ontdubbeling" curat dan aangestipt: de vervoerde en •eestdriftige zanger van de Antwerpse metropool, het moderne leven in de mo- jeme grootstad, de vertolker van de ge nereuze élans - inhoud van zijn leven lussen zijn 18e en zijn 22e levensjaar- st dezelfde ervaringsinhoud retrospec tief in mol! om te Berlijn 1919 - 21). Zodat éénzelfde belevenisinhoud in dub- tele belichting verschijnt; het plus en i>et minus, een vorm van de bij V.O. al- •;d weer opduikende voorliefde voor de «ntrapunktale ordening. Aan de bundel „Bezette Stad", dit koens te experiment der Vlaamse ^ette ren, gaat spreker dan de principes na, die aan de basis staan van dat zgn. da- daistisoh werk. dat volgens sommigen de .verwoesting van het poëtisch gebied' betekent: de ritmische typografie, zoals V O. deze in zijn open brief aan Leonard zelf beschreef en motiveerde, de bewus te en onbewuste duidelijke en verholen contrapunctiek, de arabeske in haar dubbele (semantische en acoustische) gedaante. Ten slotte breekt hU een lans voor een noodzakelijke uitvoerig ge annoteerde uitgave. «j Delft bracht goed Gronings toneel VOOR „ONS GRUNNIGERLAAND- De serie-avonden van de Leidse Gro ningers, verenigd in „Ons Grunneger- laand" is gisteravond geopend met een toneelvoorstelling door de Delftse zustervereniging in de grote Burcht zaal, die zeer behoorlijk bezet was. Gekozen was het toneelstuk „De Snaarver" in vier bedrijven van Jac. Kremer, een echt Gronings stuk met de boer als heer en meester op zijn land en erf. Een gemakkelijke keuze was het leker niet, want de eerste drie bedrij ven benaderden het drama, terwijl ai- leen het vierde het geheel door gelukige afloop tfl.t een toneelspel stempelt. En drama ligt amateurs nu eenmaal niet gemakkelijk. Veelal wordt dan te dik ngezet, waardoor het tegenovergestel- wordt bereikt. Het ls een verdier/ste va nde Delftenaren onder regie van de heer J. A. Schuitema, dat zij deze ge vaarlijke klip hebben omzeild, al werd toch, vooral bij de aanvang, wel eens Ie zwaar gespeeld en te geforceerd. Maar toch bleef het binnen de gevaar lijke grens. Heel. goed was het vierde bedrijf, dat de gelukkige ontknoping brengt. In het kort komt het stuk op het vol gende neer; Wanneer op de boerderij van boer Nainhoes het vee ziek is en de boer beslist weigert een veearts er bij halen, omdat dat geld kost - en geld alles voor deze boer - komt er een zwerver ojxlagen. die als zoon van een veearts, die zelf heeft gestudeerd, doch fc gesjeesd, het zieke vee geneest, doch tevens de meid op zich verliefd maakt. Wanner hij dan opnieuw vertrekt, na enige malen de rijke boer goed op zijn nummer te hebben gezet, gaat zij hem achterna; hun omgang had gevolgen. Maar de knecht, die eveneens verliefd is op de meid, volgt het tweetal en trouwt haar. de zoon als zijn kind erkennend. Zelf boer geworden, ziet hu deze zoon verliefd worden op de dochter van zijn vroegere baas en, zwak als hij is gewor den, kost zijn verzet hem het leven. Maar op de volgende Kerstavond ver loven zoon en dochter zich toch en boer Nainhoes maakt, voor zover dat gaat, alles goed, door met alleen zijn toestem ming te geven, doc-h ook zun rijke stee af te staan. De zwerver, die al6 gewoonte nog een maal is teruggekeerd naar de plek, waar hij eens geluk heeft gekend, geeft even eens zijn zegen evenals de moeder. Eind goed. al goed. Zoals gezegd, de Delftenaren verdie nen hulde voor hun vertolking, alleen de jeugd, dus de zoon en zijn verloofde, vielen wat terug. Maar boer Nainhoes, de knecht en de zwerver in het begin wel nog ietwat te veel heer en vooral de meid kweten zich uitstekend van de zware opgave. Als bijrol komt de domi nee zeker een apart woord van hulde toe. De voorzitter van „Ons Grunneger- laand", de heer H. A. Vriend, was aller tolk. toen hfj na afloop hartelijk dank bracht voor het gebodene. de dames een Groninger koek overhandigend, de he ren een rokertje Bij de opening had de voorzitter mededeling gedaan van het heugelijke feit, dat reeds 16 nieuwe le den zich hadden aangemeld. Doch er ls nog plaats voor meer! Een gezellig bal besloot de avond. GEEN BUSHALTE De opvoering voor K. en O. van „Bus halte" door de toneelgroep Theater kan wegens ziekte van de hoofdrolspeelster, Anny de Lange, helaas niet doorgaan. Ds N. Kleermaker bedankt voor De Bilt Ds N. Kleermaker heeft voor het beroep dat hij ontving van de Ned. Herv. Ge meente te De Bilt, bedankt. Ds Kleer maker heeft nog niet beslist op de be roepen van de gemeenten te Rijssen en Ede. Slechts 245 werklozen GROTE BEHOEFTE AAN VROUWELIJK PERSONEEL Uit de standcijfers van het aanbod per 12 November 1955 blijkt dat. dank zij de gunstige conjunctuur en de niet of nauwelijks merkbare seizoensmvloeden de arbeidsmarkt een alleszins bevredi gend beeld vertoont. Het werkloosheids cijfer is dan ook gering te noemen en beliep 245. Een vergelijking met het over eenkomstige tijdstip ln 1952, 1953 en 1954 doet zien, dat de werkgelegenheid in be duidende mate ls toegenomen. De voor delige verschillen bedragen nl. resp 1580, 1005 en 235. De vraag steeg enigszins en bedroeg 360, waarvan 60 betrekking hebben op jeugdigen van 15 t.m. 18 jaar. De vraag naar jeugdigen blijft aan houden. terwijl het aantal uiterst mi niem is. In vrijwel alle bedrijfstakken kunnen jongelui, leeftijdsklasse 1518 jaar. een plaats vinden. Het wekelijks spreekuur Woensdagavond van 7—8 uur wordt nog altijd door de jeugdi gen ten zeerste gewaardeerd. Vooral bij beroepsmoeilijkheid is de nazorgdienst voor de jeugd een belangrijk steunpunt. Het aantal als werkloos ingeschreven vrouwen bleef gelijk en bedroeg op 12 November j.l. 110. De vraag nam evenwel nog iets toe, als gevolg van de komende feestdagen en beliep rond 290 aanvragen. Aan huishoudelijk-, winkel- en kan toorpersoneel bestaat grote behoefte. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het Cand. ex. II Gen. mej. E. M. van Liere (Den Haag); mej. E. van Pelt Voorburg i; mej. C. W. The- sing (Oegstgeest); mej. J. A. Voorwin den (Leiden) en de heren J. de Boer (Den Haag); B. L. M. Bünnemeijer (Ge leen); L. Bussemaker (Utrecht); P, R. Frangois (Oegstgeest); J. Greevelink (Rijswijk); J. Griep (Den Haag); E. V; van Hall (Ede): L A. M. Hermans Delft»P. D. Kerkhof (Voorburg); Kwa Hian Goan (Oegstgeest; H. J. van Oort (Voorburg): H. Ponssen Den Haag); D. Schurer (Den Haag); A. C. Voskamp (Delft) en R. A. van de Weg (Den Haag voorber. Kerk. examen de heer A. H. Smit (Den Haag)Doet. examen II Gen. mevr. J. W. S. Verdenius—Van Dijck (R'dami; de heren F. C. Haverman (Leiden); A. Ingelse (Voorburg); W. J. Louwerse (Vlisslngen en G. D. Maas (R'dam); Semi-arts examen mej. D. C. Bekkers (Leiden); mej. C. Benckhuijsen (Boskoop); mej. M. C. van Eek (Leiden) en de heer Lie Kim Khong (Leiden): Artsexamen mej. Y. J. M. de Vries (Den Haag); G. O. van Dam (Bilthoven); P. A. Frderiksz (Leiden); P. A. J. v. d. Kaaden (Hillegom en G. L. van Raay (Den Haag). WOUBRUGGE Feestavond van Volksonderwijs De afd. Woubrugge van Volksonder wijs hield Dinsdag- en Donderdagavond haar jaarlijkse propaganda-feestavond in de bovenzaal van Het Oude Raedt- huys. Het hoofd der school,, de heer T. de Jong, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder burgemeester en mevr. van Wagemngen. De doelstelling van de openbare school is het kind op te voeden tot alle maatschappelijke en Christelijke deugden. Men heeft de O.L. school helaas groot onrecht aangedaan en dingen in de schoenen geschoven die niet waar zijn. Men heeft de school ver geleken met een moeder die haar kin deren vergif gaf. De mensen zeiden dat er Christelijke scholen moesten worden gebouwd tegen het ongeloof. Na de ge lijkstelling van het onderwijs verrezen deze als paddestoelen uit de grond. Bij de volkstelling bleek, dat ondanks _it alles de onkerkelijkheid toenam. Voor de kerstening is de Chr. school een onbruikbaar instrument. De openbare school staat nooit vijandig tegenover de kerk. Hij drong er tenslotte op aan het volksonderwijs niet los te laten. Na deze rede werd een toneelstuk ge speeld getiteld „Vader Job", een ernstig stuk, dat buitengewoon goed werd ge speeld. NIEUWKOOP K.VJ». STELDE CANDIDATEN. Gisteravond hield de K.V.P., onder voorzitterschap van de heer H. Mark man, in het Parochiehuis een ledenver gadering, waarin de candidaten voor de a.s. verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal werden gesteld en wel als volet: 1. Mej. C. Stringa; 2. prof. C. P. Romme; 3. M. P. v. d. Weijden; 4 mr G. J. Vermeulen; 5. J. Groen; 6. C. J. v. d. Ploeg; 7. W. J. Andriessen; 8. RIJNS ATERWOU DE Tafeltennis De Riinsaterwoudse tafeltennisclub R.T.C. heeft de zware wedstrijd teeen Treffers V met een ge lijk spel beëindigd. R.T.C. Hl verloor met 9—1 van Treffers 6. Openstelling P.T.T. In verband met vacantie va nde Stationhoudster in het tijdvak van 21 ot en met 26 No vember zal het poststation wat betreft de telefoon- en telegraafdienst beperkt opengesteld zijn. De openstelling ls deze week voor post- telefoon- en telegraaf dienst als volgt: van Maandag tot Vrij dag van 1.30 tot 3 30 uur; Zaterdag van 12 tot 1 uur nam. R.T.C. -Tafeltennis Oe tafeltennis sers van Rijnsaterwoude hebben het in de zware wedstrijd tegen Treffers V tot een gelijk spel weten te brengen. Dit is voor R.T.C. een goede prestatie omdat Treffers V in deze competitie alle wed strijden met 10—0 heeft gewonnen. De Raad dezer gemeente kwam gister avond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. A. Bakhuizen. In deze voltallige zit ting feliciteerde de voorzitter de heer S. J. Visser met zijn 30-jarig jubileum als wethouder dezer gemeente. Dit is een gehele tijd. vond de voorzitter, het ver heugde hem bovendien dat hij de gehele dertig jaren met deze wethouder heeft mogen meemaken. Spreker was er zeer mee ingenomen, dat dit feit zich heeft mogen voordoen tijdens zijn functie als burgemeester der gemeente. (Burge meester J. A. Bakhuizen heeft namelijk volgend jaar de pensioengerechtigde leeftijd bereikt). Door bijzondere om standigheden is het momenteel niet mo gelijk, aldus de voorzitter, dit dertig ja rig jubileum in feestelijke stemming te herdenken, doch wat in het vat zit ver zuurt niet, was zijn mening. B. en W. vonden het noodzakelijk om aan de Dr Voorthuizen Stichting ten behoeve van de nazorg der zwakzinnigen voor het jaar 1956 een subsidie van f. 25 te' verlenen. Omdat de Raad het met deze zienswijze eens was verleende zij goedkeuring aan dit voorstel. Volgens schrijven van het Ministerie van O. K. en W. zal het waarnemend Hoofd van de Ojjenbare Lagere School het cursusjaar 1955/1956 nog m functie blijven. Per 1 Sept. 1956 zal aan mej. W. C. Plevier ontslag worden verleend, tot zo lang zal ook deze school in stand wor den gehouden. Bij controle werden boeken en geld middelen van de gemeente-ontvanger in orde bevonden. Van het Nationaal Rheumafonds was een dankbetuiging ontvangen wegens de verleende subsidie. BIJEENKOMST NED. CHR. VROUWENBOND In het Wijkgebouw Rehoboth kwam gisteravond de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond bijeen. Mej. L. Oostveen, astrologe te Utrecht vertelde deze avond het een en ander over haar reis door Noord-Afrika. Aan de hand van een interessante collectie kleurendia's werden tal van Noord- Afrikaanse steden bezocht, o.a. Fez en Cassablanca met hun schilderachtige markten, historische gebouwen en mos keeën. Een tocht door de woestijn gaf de aanwezigen een indruk dat hier niet alleen zand - veel zand - is te vinden, doch ook rotspartijen en grote geberg ten worden aangetroffen. Na de lezing werden enkele huishou delijke zaken afgedaan. BURGERLIJKE STAND VAN LE'DEN GEBOREN: Yvonne Cornelia, dr van G. Philippo en J Klein; Pleter Martlnus, zn van P. M. Bodijn en J. C. V. Leeuwen; Wllhelmlna Antonetta, dr van H. v. Egmond en M. H. Overdljk; Cornelia Maria Johanna Elisa beth. dr van J. P W. Zonneveld en E. Visser; Wilhelmus Jacobus, zn van W. J. Piket en K Huner; Johannes Jacobus, zn van J. v. d Tang en E. J. Kennis; Eelke Christine, dr van F. F. v. Haelten en H. A. Treffers; Jacoba Maria Cornelia, dr van A j. t d. Geest en A. M. C. v. Rooy; Antonlus Theodorus Gerardus, zn van C. J. C. v. Gejjlswjjk en C. M. G. de Haas. OVERLEDEN: C. B. Dekker, man, 69 Ir; J. Janlsse, hutsvr. van Kok, 77 jr; T. v. d. KniJff. man. 06 Jr, E. Cornellsse. nulsvr. van v. d. Steen, 70 Jaar. Officiële publicatie ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET Burgemeester en Wethouders der ge meente Lelden brengen ter openbare ken- n.c, dat zij hebben besloten een algemene ontheffing te verlenen van de verboden, bedoeld ln artikel 2, sub c. en ln artikel 8, sub c. der Winkelsluitingswet 1951, ln dier voege, dat van 28 November tot en met 3 December 1955. de winkels geopend mogen zijn en de markt- en straathandel uitgeoefend mag worden tot 21.30 uur. A. Stikkelorum sprak over In de vergadering van de Christelijk Historische Jongerengroep, afd. Leiden en Oegstgeest. welke gisteravond in het Wijkgebouw Levendaal werd gehouden, werd nu eens een maatschappelijk on derwerp aan de orde gesteld. De oud voorzitter van de groep, de neer A. Stikkelorum, hield een referaat over het volkscred iet wezen. De spreker richt te zich ln z|jn inleiding voornamelijk op het kopen op afbetaling en de geva ren die dit met zich brengt, zowel voor de credietgever als voor de credietne- mer. In tijden van distributie en scharste van goederen, aldus spreker, kan de handelaar zijn artikelen ge makkelijk contant kwijt. Maar in tijden van welvaart, zoals wij nu bele ven, zal h|j trachten zijn omzet te ver groten door het leveren op crediet; door zijn producten dus op afbetaling te verkopen. Bij bepaling van de ver koopsprijs voor op afbetaling gekocüte goederen mag de winkelier een be paald percentage in rekening brengen voor de rente, die hfj derft, doordat zijn kapitaal onder de mensen gaat zitten. Hij mag verder een risicopremie - voor wanbetalers - en administratiekos ten in die prijs verdisconteren. Maar het percentage zal toch geen 26 be dragen als wettelijk is toegestaan. Ook niet al legt hij er, wat eveneens geoor loofd is. een bepaald bedrag aam infor matie- en incassokosten bovenop. Het zijn in hoofdzaak de commer- ciël, financieringsmaatschappijen, die een dergelijk hoog percentage vragen. Vaak ook wordt doelbewust gespecu leerd op de domheid van de mensen. Dat het afbetalings- en crcdietwezen een hoge vlucht heeft genomen, bleek wel duidelijk uit de cijfers, die de heer Stikkelorum noemde. In 1953 waren in ons land door 263 banken 714445 credie- tcn verleend tot een totaal bedrag van ruim 78 millloen gulden. Spreker ging vervolgens enigszins uitvoerig in op de meningen van voor. en tegenstanders. Ook besprak hij het doel van de gemeen telijke volkscredietbanken, die speciaal gerichte instellingen zijn. Spreker was voorstander van een cen trale instelling waar alle te verlenen en verleende crcdieten zouden worden ge registreerd. opdat voorkomen worde, aat er mensen zijn, die maar links en rechts volkscredietwezen op afbetaling kopen en daardoor de gevallen in de praktijk liggen voor het grijpen in allerlei moeilijkheden .ge raken. Na de pauze werden verscheidene vragen gesteld en werd ook nog de morele kant van deze zaak bekeken. Goedkeuring was verkregen op de ver ordening straatbelasting en de heffing en invordering van Legeskosten. BEGROTING De gemeente-begroting gewone dienst werd aangeboden en is sluitend in in komsten en uitgaven met f. 127.385.15. In deze begroting voor 1956 is echter een post onvoorzien opgenomen voor een bedrag van f. 7723.65, zodat nog wel en kele tegenslagen opgevangen kunnen worden. De gemeente-rekening Dienst 1953 werd ook aangeboden en sluit met een nadelig slot van f. 3319.49. Er zijn even wel nog enige bedragen te ontvangen, die niet ln de rekening zijn verwerkt. Hierdoor ontstaat dan een voordelig slot van circa f. 900. WATERLEIDING Nadat B en W dezer gemeente een langdurige bespreking gevoerd hebben met B en w der gemeente Woubrugge is men tot overeenstemming gekomen, wat betreft de aanleg van waterleiding langs de Leidse Vaart. De Raad ging er nu mee accoord om in dit onrendabele ge bied der gemeente de daar gelegen zes boerderijen van dit zo zeer begeerde en zo dringend noodzakelijke water te voor zien. Op een vraag van de heer L. Don der zal vijftig procent der aanlegkosten door de gemeente en 50 li door de daar wonende boeren in de vorm van een baatbelasting worden betaald, waarmede de Raad instemde. Een bespreking met de gemeente Woubrugge was noodzake lijk omdat 7 boerderijen in die gemeen te en 6 boerderijen in de gemeente Rijn saterwoude ziin gelegen. Door onze ge meente zal 6'13. dus zes dertiende deel, moeten worden gedragen. Qp voorstel van B en W besloot de Raad zich garant te stellen voor een kasgeldlening gToot f 125 000 aan te gaan doen- de Stichting Waterleiding „De Drie Gemeenten" te Roelofarendsveen. Voor Rijnsaterwoude bedraagt dit garan tiebedrag 29/300e deel van genoemd be drag Alle raadsleden zullen zitting hebben in de commissie van onderzoek Voor wat betreft de gemeentebegroting 1956, RONDVRAAG In de rondvraag vroeg de heer F. Lei stra oT het bestaande buizennet der wa terleiding ook de nieuwe aansluitingen zou kunnen verwerken De voorzitter deelde hem mede. dat er e°n geheel nieuw buizennet vanaf Oude Wetering zal worden aangelegd De heer L Donker wilde ln verband met de politie-agent die per 1 Januari a.s de taak van de heer J l'Ami over neemt extra bouwvolume aanvragen voor het bouwen van een nieuwe woning Het is te proberen, aldus de voorzitter, doch wij zullen er voor dienen te zorgen, dat er per genoemde datum een ambte- narenwoning ter b-schikkine staat Niets me°r aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze openbare vergadering De jubilerende wethouder vond daar na een tractatie toch wel op zijn plaats. Ex-koning Umberto van Italië heeft de nacht van Donderdag op Vrijdag doorgebracht in hel Arnstel- liotel te Amsterdam, als onderbre king van zijn reis per vliegtuig van Portugal naar Zurich. De ex-koning, die eerst in Parijs zou overnachten. VOORSCHOT r\' Zondagsdienst. Gedurende dit week einde wordt de dienst der doktoren waar genomen door dokter F. J. M. Tonlno. Voorstraat 23. Telef. 2439; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum. Tel. 2177. VROUWENBOND EN MARVA In een vergadering van de Nod. Chr. Vrouwenbond, o.l.v. mevr. Mechelse, Over ..De negers en hun kunst" hield leent aan zijn contact met de sohep- j j- j. Der De vervaardigers dezer maskers zijn zich ten volle bewust van de waarde van hun werk. Zij bestuderen hun werkstuk nauw keurig en langdurig om het beeld zoveel mogelijk in overeenstemming te brengen met hun innerlijke gevoelens. Vervolgens b?-prak de heer Gerbrands een deel van het Neder Congogebied, Cabinda; over de kunstuitingen van de bevolking van dit gebied bezit het Leidse museum unieke gegevens, bv. 130 pot deksels. Elk deksel is voorzien van eer spreekwoord met gedetailleerde verkla ring. Het spreekwoord Ls er springlevend en vormt in het dagelijks leven ëen be langrijk element. Wie voor de rechter de meeste spreekwoorden weet te produce ren wint het proces. De spreekwoorden- schat neemt er de plaats in van het wet boek. Bij haar huwelijk krijgt de vrouw meestal een groot aantal potdeksels met deze spreuken ten gesohenke. Als zij haar man voedsel brengt en zij wil bepaalde gevoelens tot uiting bren gen dan kiest zij daartoe het geschikte potdeksel en uit op die wijze haar com pliment. of wel haar afkeuring. Intussen worden die aardewerkpotten en deksels thans meer en meer verdrongen door de Westerse emaillepannen. Na de inleiding werd een rondgang gemaakt door de betreffende afdeling van het museum, waarbij de heer Ger brands nog vele toelichtingen gaf. voor zover dit na de projectie der lichtbeel den nog vereist was. gisteravond de heer A. A. Gerbrands. conservator en hoofd van de afd. Afri ka van het Museum voor Volkenkunde voor het Leidse Inst. v. Arb. Ontwikke- Hne een lezing met lichtbeelden. De inleider ving aan met er op te wijzen, dat de betekenis van de kunst voor de neeer een belangrijk object van discussie en van studie ls. Aanvankelnk was er alleen belangstelling voor de vorm dezer kunst en men beschouwde de uitingen er van nog veelal uit de eigen gezichtshoek. Om echter de kunst te begritDen moet men teruggaan tot de mens. die deze kunst voortbracht. Wii hebben de gewoonte om aan kunst uitingen emotionele associaties te ver binden. zonder evenwel de bedoelingen van een bepaald volk te begrijpen. Wat de negers en hun kunst betreft, daarvan is niet zo heel veel bekend. Het meeste weten wii nog van een ge deelte van Afrika aan de Ivoorkust. nJ. van Boven Cavally. Hier leven volken, die aap het masker een allesbeheersen de betekenis toekennen. Zli hebben een maskercomplex, zou men kunnen zeg gen. Het masker behoudt de eigen schappen der voorouders, hoe ouder het masker is. hoe sterker het, wordt omdat het de eoede hoedanigheden in zich ophoopt. Het wordt beschouwd als een bovennatuurlijk \orwerp. dat zo wel een afwerende als een bescher mende werking heeft. Het masker is de incarnatie en de manifestatie van de bovennatuurlijke macht, die het ont- was genoodzaakt Amsterdam aan te doen. omdat op de vliegvelden bij de Franse hoofdstad wordt gestaakt. Op deze foto tekent de hoge be zoeker in liet gastenboek van het Amstel-Hotel. Rechts de directeur van het hotel, de heer D. de Bes. Inkomen van zwarte arbeider tweemaal zo hoog als in (snoevend) India Verwijten, die de Britse rendeling Scott in de Beheerschapscommissie van de Verenigde Naties heeft gemaakt over de politiek van de Zuid-Afrikaanse regering jegens de kleurlingen, zijn voor de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika in Nederland, de heer P. I. Hoogen- hout, aanleiding geweest een uiteenzetting te geven van de sociale maat regelen in zijn land, die er juist op gericht zijn, zo betoogde hij, de niet-blanke zoveel mogelijk te ontwikkelen en te beschermen. De heer Hoogenhout gaf deze uiteenzetting gisteren in Den Haag, daartoe uitgenodigd door „Doc- trina", het algemeen dispuut van het Leidse Studentencorps. Met ernst wordt gepoogd dit vraagstuk op te lossen De Zuid-Afrikaanse ambassadeur ging er bij zijn uiteenzetting van uit, dat de rassenpolitiek ten doel heeft de niet- blanke bevolking de gelegenheid te bie den zichzelf tot een zelfstandige eenheid te ontwikkelen, waarbij de blanke bevol king ln de eerste plaats behulpzaam is geweest door het prediken van het Christendom, dat de niet-blanke moet opheffen tot een hoger begrip van het leven. heeft een Marva-offlcier verteld over het leven en werken van de Marva. Deze meisjes komen ook in Voorscho ten op, na een zeer strenge selectie. Er is nog altijd een zeker vooroordeel te gen het meisje in uniform, maar dat is dan ook een oordeel zonder redelijke gronden. De opleiding voor de verschillende dienstvakken geshciedt zeer consciën tieus en voor verschillende diensten blijken vrouwelijke krachten meer ge schikt te zijn dan mannelijke. Niet al leen als secretaresse of typiste, maar ook bij andere diensten zijn dc Marva's zeer bruikbare krhehten. Verder werd op deze avond afscheid genomen van de sercetaresse Mevr. Éggink-Offinga cn van de 2e sreceta- resse m^vr. J. Rietmulder-dc Fouw. Vooral de laatste heeft zeer veel werk gedaan voor de vrouwenbond mede ook door haar 9-jarig bestuurslidmaatschap. Tot secretaresse werd nu gekozen mevr. G Pen—Kuiper en tot 2e secre taresse Mej. A. van Kooy. Voor de aanvang van de vergadering had de verkoop plaats van handwerken e.d. Dit heeft een flink bedrag opge bracht. dat bestemd is om met Kerst mis aan eenzame zieken een verrassing te bereiden. In Hotel „De Zon" te Warmond hield de St. Nicolaas en St. Ursulaschool een ouderavond, welke avond onder leiding stond van pastoor J. Gussenhoven. Deze avond werd zeer druk bezocht. De voorzitter van het oudercomité van de St Nicolaasschool gaf een kort ver slag van de werkzaamheden van de bei de comité's, gedaan gedurende de twee jaren van haar beslaan. Hierna kreeg broeder Plus uit Haarlem het woord en hield een lezing over „De vrije tijds besteding van de schoolvrije jeugd In zijn lezing gaf spreker in het algemeen aan. op welke wijze een goede vrijetijds besteding kan geschieden. Vast staat. dat. wanneer de ouders vertrouwen hebben gekweekt bij hun kinderen, de vrijetijdsbesteding geen pro bleem vormt. Een hartelijk applaus bewees, dat de lezing van deze spreker met zeer veel belangstelling was gevolgd. Na de pauze, waarin de aanwezigen een kop koffie werd aangeboden, was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Met een dankwoord aan de spreker en aan de aanwezigen sloot pastoor J. Gus senhoven deze geslaagde ouderavond. WASSENAAR UITVOERINGEN IRENE Donderdag- en gisteravond werden door de Chr. gymnaatlej■- het Dorpscentrum uitvoeringen gegeven en belde keren was de zaal vol. Op de eerste avond werd namens de leden een enveloppe met In houd aangeboden. De oefeningen werden keurig uitge roerd en wat de tongeren boden had vooral eel bijval. De leidster van de rhythmlsche ifdellng, mej. Winkelman, solonummer De drumbao< dapper. Medische dienst. De dienst wordt Zondag waargenomen door de artsen Pllnk en Boer. De bescherming, die de niet-blanke in dc Unie van Zuid-Afrika geniet mag blijken uit het feit, dat de Bantoebevol king in veertig jaar van vier millioen tot 8!'« millioen zielen groeide. Van buiten het gebied van de Unie kwamen 750.000 naturellen, die werden aangetrokken door de betere economische kansen die hier werden geboden. De sociale diensten aan de Bantoes, zo vervolgde de heer Hoogenhout, kosten de regering jaarlijks 300 millioen gulden, van welk bedrag slechts 20 millioen door de Bantoes zelf wordt opgebracht in de vorm van belas ting. Spreker trok voorts vergelijkingen tussen de sociale verzorging in de L'nle en omliggende gebieden, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat hiervoor in de Unie twee a driemaal meer wordt uit getrokken dan elders. Ontwikkeling reservaten Van de sociale diensten noemde de Zuid-AJnkaanse ambassadeur met name de zorg bij geboorte, het onderwijs aan de Bantoes (6000 scholen voor 900.000 kinderen), de arbeidsbemiddeling het te gengaan van uitbuiting van de Bantoes door wettelijke voorschriften van ar beidsvoorwaarden. de ziekenhuizen (meer dan 100 inrichtingen) en de lnva- liditeits- en ouderdomspensioenen, waar voor de Bantoe geen premie heeft te be talen. Het inkomen van de Bantoe-arbeider bedraagt gemiddeld van f. 100 tot f. 200 per maand, aldus de heer Hoogenhout. die er op wees, dat de inkomens voor de arbeiders in India en China (die aan spraak maken op een veel hoger bescha vingspeil!) tussen de f. 50 en f. 100 lig gen. Spr. stipte voorts nog aan, dat het lang met de slechtste gebieden zijn. die de niet-blanken als landbouwgebieden hebben toegewezen gekregen. Samenvattend schetste ile Zuid-Afri kaanse ambassadeur de politiek van zijn regering als te zijn gericht op ontwikke ling van de Bantoe-reservaten zowel op agrarisch als industrieel terrein, uit breiding van het plaatselijke zelfbestuur van de Bantoes en vervanging van de blanke ambtenaren, onderwijzers enz. In de reservaten door Bantoes. Spreker be sloot met het verzoek de politiek van de Zuid-Afrikaanse regering niet te beoor delen naar de onvermijdelijke fouten, maar naar de ernst waarmee getracht wordt een moeilijk vraagstuk op te los sen. MARKTBERICHTEN HOOFDDORP. 17 November. Graan- beursnoterlngen: Tarwe 24 5025.50, gerst 23 50—24 00. haver 21 00—22.00. rogge 18.50 19.50, groene erwten 33.0037.00, capu- cljcers 44.00—52.00. karwUzaod 110.00— 120.00. blauwmaanzaad 155.00170.00. alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 18 November. Groenteveiling. Waspeen A 916. Idem B 814. bospeen 19—25. breekpeen 9.50 12 20. bloemkool A 2332. Idem B 1621. Idem C 9—10, groene kool 10 50—10.70. rode kool 3.606.60. tomaten 2021. an dijvie 7—19, uien 14.90—15.20, knolselde- rle 10—17. ROELOFARENDSVEEN. 18 November. Groenteveiling: Aardbeien 1 701.60. Idem II 51 per 2 ons doos. Tomaten A 82117. Idem B 71—94, idem C 6189. Idem CC 2022. Idem Bonken 2439. Idem Afw. 2049. andijvie 619. kropsla 3—5 60, giassla I 7.40—9.20. Idem II 3.80—6.70, uien 1217. spruiten 29 per 100. ROELOFARENDSVEEN. 18 November. Bloemenveiling. Freesia 1 2.30—3.75, Idem II 60—2.65, Cyclamen-bloemen 75—1.45, Southdown Pink 4265, Indianapolis 47 52, tros Chrysanthen 2764, Golden Seal 34—56, Chqpod 41—62, Alfretton 32—56, Millersdale 2551. Perfection 3257. Champion 3161, Cydonln 1936. Kauf- mann 3254. Francesso 5763, Sultane 29—54. Little Amerika 2956. Granfordia 3763. Exmouth Pink 8084. Bvlandel 62 65 per bos. Southdown Pink 12—16. Indianapolis 13—21. Long Island 15—18. Mary Mayford 17—21. Am Aanwinst 17— 18, Nerlne Crlspa 1120. Am Anjers 20— 34, per stuk. (Deze pagina ls ongecorrigeerd)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9