w Fasto-Geysers A. ZWART Hooigracht 18 Fasto-Geysers Fasto-Geysers Fa. d. kret zonen ademj pauze Antillen hebben nog een tot uitbouw van bun economie D M In België thans hoogconjunctuur als nog nooit tevoren Het tentoonstel 1 ingsseizoen voor bloembollen begint weer fastoverkoop en service Insf. Bedrijf G. A. NOUWENS «SETS™*,*- C. D. LIGTVOET Frankrijk hoopt wederopbouw in I960 te hebben beëindigd ZATERDAG 19 NOVEMBER Terugblik op de West Verbreding ivelvaart is nodig Sterker eenheidszin dringend gewenst (Van onze reisredacteur) E rijk voorziene winkels, de ijskasten, de glimmende Amerikaanse auto's als „balzalen-op-wielen", kortom: het ganse goede leven van Curagao en Aruba tegenover de stoffige soberheid van het oude, houten Paramaribo, dat alles zou wel eens tot de gevaarlijke misvatting kunnen leiden dat alleen in Suriname ernstige economische problemen liggen. Misvatting: voor het moment mogen Curasao en Aruba zich baden in de oliewelvaart, de kans bestaat dat de Venezolaanse olie-stroom naar de Antilliaanse raffinaderijen op een kwaad moment opdroogt. Veel urgenter nog, de twee gigantische bedrijven van C.P.I.M. en Lago hebben hun top vrijwel bereikt, hun bijdrage aan de lands- welvaart zal nauwelijks meer stijgen. De bevolking van de beide hoofd-eilanden echter groeit in snel tempo voort. Sterker nog klemt dit probleem omdat die bevolking „jong" is. Op Aruba zal volgend jaar haast 25 van de bevolking op de schoolbanken zitten. Wie zal straks deze jonge handen werk geven? Men moet vrezen, dat de economen gelijk hebben wanneer zij voorspellen dat de Antillen binnen 5 of 10 jaar met een ernstig werkloosheidsprobleem zullen worstelen. Meer steunpunten AT kan er worden gedaan om de mogelijkheden moeten met worden over schat. Landbouw en veeteelt bieden behalve op de Bovenwindse Eilanden geen enkele kans. De regering probeert het tourisme te stimuleren, een nuttig en noodzakelijk streven, dat echter voor het opdoemend werkloosheidsprobleem nauwelijks een oplossing biedt. Dus is ook op de Antillen dat toverwoord „in dustrialisatie" opgedoken. Maar wat voor Industrie op deze eilanden, die geen grondstoffen en een bevolking met een laag schollngspeil bezitten? Landelijke en eilandeiyke overheden hebben op dit stuk een nuttig initiatief genomen: de instelling van vrije havenzónes op Cu racao en Aruba, die vermoedelijk zeer binnenkort hun beslag zullen krijgen. Niet alleen producten-opslag, maar ook verwerking of assemblage zouden in deze zönes vrij van rechten kunnen ge schieden. Er is door buitenlandse industrieën, o.a. door een Nederlandse verffabriek, reeds belangstelling getoond voor dit project, dat een eerste stap zou kunnen zijn naar het doel om van de Antillen een commercieel en industrieel bastion in het Caraïbische gebied te maken, om hun economie naast de olie-industrie nieuwe pijlers te geven. Zal de olie-industrie op de Antillen blijven' Het is moeilijk uit het koffiedik der internationale olie-politiek, Ame rikaanse vakbondsacties. Venezolaanse belangen en emoties en Antilliaanse be- duchthcldsreacties, een nuchter toe komstbeeld te peuren. Men weet, dat de Venezolanen zeggen, uiteindelijk de raf finage en olie ook hun enige wel vaartsbron in eigen land te wensen. Momenteel geldt ruwweg als stelregel dat de olie van eertijds verleende con cessies in het buitenland geraffineerd mag worden, maar dat voor nieuwe con cessies meestal de voorwaarde van raf finage in Venezuela wordt gesteld. Op die basis zou men kunnen uitre kenen dat men over een dikke 25 jaar C.P.I.M. en Lago vaarwel kan wuiven, een afscheid, dat de Antillen tot een chronisch armenhuis zou maken. Daarbij komt dat tot paniek genelg- dcn zich pijnigen met het schrikbeeld D' lijke rivaliteit, die door de grote mate van eilandelijke autonomie soms te zeer gelegenheid krijgt' tot uiting te komen. Inplaats van een evenwichtig, gecoör dineerd landelijk ontwikkelingsbeleid treft men een eilandelyke race, waarin de vier „arme" eilanden Bonaire en de Bovenwinden bij voorbaat kansloos ge slagen zijn, de hen door Curagao en Aruba nogal mokkend verleende steun ten spijt. Historisch is deze eilandsgeest zeker verklaarbaar. Voor de ontwikke ling van het jonge autonome land lijkt zij soms een ernstige handicap, een ver splintering van het potentieel van een volk van nog geen 200.000 mensen. Zinloos gewauwel AT politieke klimaat van de An- tilleni Zelfs de Nederlander die onder de Caraïbische zon niet de behoedzaamheid van het Haagse poli tieke deba t verwacht, raakt onthutst door de venijnige scherpte door de mate van onverzoenlijkheid en vooral door de sterkek verpersoonlijking van de partij strijd. De toon in de Staten is bepaald niet hartelijk, het lijkt eerder gebruik het „zinloos gewauwel" van de tegen stander te laken dan het gewoon met de geachte afgevaardigde oneens te zijn. Een heftig party kiezende pers strijdt het politèke gevecht met dezelfde scherpte mee. De resultaten van dit alles zyn niet altyd bemoedigend: de verhouding regeringgouverneur is ai precair, de kloof tussen de regerende „Democratische party" en de .Nationale Volkspartij" van dr da Costa Gomez lijkt vrijwel onoverbrugbaar. Men ont komt niet aan de indruk dat in de An tillen, die nu hun kortelings verworven autonomie hanteren, het raam van de nationale eenheid waarbinnen alleen de vruchtbare wisselwerking van regerings beleid en oppositie tot stand kan komen, nog niet geheel afgetimmerd is. Gevaren AT dit gevaren kan opleveren, werd onlangs bewezen in de Vak bondskwestie (by de Lago op Aruba en in de Curagaose fosfaatmijn). Door een stortvloed van hartstochteiyke beschuldigingen, tegenbeschuldigingen en dreigementen raakten enige eenvoudige punten finaal overspoeld.Te weten, dat ïverhoedse nieuwe en meer [n het Koninkrijk der Nederlanden de stringente condities, die Venezuela's vryheid van \erenigingen en vergaderen sterke man Perez Jimenez ter verste viging van eigen positie mogelijk zou moeten stellen. Korreltje zout SOMMIGEN kunnen zich niet ont trekken aan de gedachte, dat de olie-maatschappyen de Venezo laanse boeman wel eens ten eigen bate ten tonele voeren. Zo bijvoorbeeld toen de „Lago" verklaarde dat Venezolaanse irritatie over Amerikaanse vakbondsac tie op Aruba haar wel eens zou kunnen dwingen de raffinadery binnen enkele jaren te sluiten. Met deze verklaring als een moker sloeg de Lago het vak bondsvliegje voorlopig knock-out. Privé verklaarde een olie-functionaris overi gens dat men natuuriyk wel met de Vakbonden zou willen onderhandelen, zo gauw deze de meerderheid van de arbeiders achter zich zou hebben. Zonder te willen afdingen op de noodzaak om zich op alle politieke en economische consequenties van de verhouding tot Venezuela koel en zakeiyk te bezinnen, zal men er dus goed aan doen allerlei dreigende of angstige woorden hierom trent met een korreltje zout te slikken. De raffinaderijen mogen dan voor een gulden op de balans staan, de maat schappijen voelen er waarschyniyk wei nig voor deze zeer winstgevende mil- harden-bedryven vanwege nationalis tische emoties op de schroothoop te gooien. En de heer Perez Jimonez zal er van zyn kant waarschyniyk wel byzon- der voor oppassen om een olie-kraan te sluiten waardoor dagelijks een dikke 700 000, voor Venezuela profytelljke bar rels „crude" vloeien. Als aanzleniyk za kelijker man dan Perzië's zeer voorma lige premier Mossadeq, zal hy er wel voor waken een herhaling van diens be slissend verloren bokspartij met een an dere olie-maatschappy uit te lokken. Brillont EN kan dus gevoegelUk van uitgaan, dat de Antillen voorlo pig nog een adempauze van op zijn minst een 25 Jaar zullen hebben, waarin, zoals een hoge olie-functiona ris mU verzekerde, de „vooruitzichten voor de olie-industrie gegeven een sta biele regering en een stabiele arbeids situatie .uitgesproken brillant zün". Hij voegde daar onmiddellijk aan toe, dal de bedreiging van die stabiliteit ligt in het eerder gereleveerde feit, dat de Antillen uit de jas van de olie- welvaart beginnen te groeien. Werk loosheid buiten de olie-industrie, ver- paupcrlsering. politieke onrust, zie daar een veel wezenlijker bedreiging voor de Antilliaanse drijfkurk. Weder om, uitbouw van de Antilliaanse eco nomie is het essentiële punt. Remmende factoren Wat zyn de remmende factoren voor deze uitbouw? Afgezien van een door de huidige welvaart wel begrypeiyke traag heid om het probleem met alle macht aan te pakken, ls daar het politieke kli maat, fel, bev ogen, uiterst subjectief en vaak nog verscherpt dooreen eilands- bestaat en dat het collectief behartigen van arbeidersbelangen waarlyk geen radicale gedachte meer is, sterker nog, dat mits men het in gezonde banen kan leiden, alle partyen er by gebaat zyn. Juist het feit dat het ontstaan van Vak bonden in Latyns-Amerikaanse sfeer extra groeipynen met zich meebrengt, had tot rustiger, on-polltleker behan deling kunnen nopen.Nu zit men met aanzienlyke brokken Nog korte adempauze MEN behoeft dit alles overigens niet al te tragisch op te nemen. De Caraïbische hitte brengt het temperament nu eenmaal snel naar het kookpunt en het koloniale tydperk was uiteraard geen ideale leerschool voor het spel der democratie. Toch zal ster ker eenheidszin nodig zyn in de korte adempauze, die de Antillen nog hebben. Want de problemen waarvan hun on zekere toekomst zwaar gaat, zyn niet gering. Ook Nederland zal by die pro blemen betrokken worden. Het zal daar- by een open oog moeten hebben voor het feit dat de Antillen tot het Caraïbi- (ingea. Meë.-ACv I Onze reisredacteur, die naar I aanleiding van het Koninkiyk be- I zoek aan de West twee maanden I in Suriname en de Antillen ver- g toefde, zal in een korte reeks ar- tikelen enige voornaamste proble- men van deze Ryksdelen behan- delen, problemen, waarby Neder- land uiteraard nauw betrokken ls. Hij geeft in bygaand artikel een I beeld van de belangrijkste factoren J I in de Antilliaanse economie. 1 sche gebied behoren en dat speciaal de natuurlyke binding van de Beneden windse Eilanden met de Venezolaanse overwal in betrekkingen op velerlei ge bied tot uiting dienen te komen. Men zal moeten yveren om de In Caracas gekoesterde gedachte dat de Antillen op Venezuela parasiteren, plaats te doen maken voor het besef, dat er gezonde wederzijdse belangen zijn. Zowel de binnen- als de buiten landse aspecten van het Antilliaanse probleem zullen van Nederland veel tact en werkeiykheidszin eisen. De woorden van Koningin Juliana tot de Antilliaanse staten: „Wat de toekomst brengen zal, weet niemand. Wy gaan haar tegemoet met de wil tot onder linge samenwerking", drukken dat be ter uit dan menig lang betoog. Uitvoer in October bedroeg meer dan een milliard gulden: Korea-record geslagen (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische bedrijfsleven profiteert nog steeds van de hoog-conjunctuur, die in de gehele Westerse wereld een sterke industriële expansie tot gevolg had. Het aantal werklozen is thans gedaald tot een gemiddelde van c.a. 100.000 mannen en vrouwen, onder wie een groot deel werkonbekwame of moeilyk te plaatsen personen, die ouder zyn dan 55 jaren. Ingevolge de hoge lonen zyn de Belgische werkgevers namelijk zeer kieskeurig bij het arbeiders, van wie zy het hoogste ren dement eisen. De Belgische export had in October j.l. een gewicht een waarde van ruim 12 en een half milliard francs of gulden. Met verbazing constateren de exporthuizen, dat het cijfer een milliard francs of 76 millioen gulden hoger ligt dan het vorig historisch record; gedurende de Korea-„boom" in October 1954. Alleen in de textiel gaat het gySSj' worten nsar Dulw"nd De Belgische mijnen zullen over 1955 2.8 millioen ton en r dan één milliard nog niet naar wens In de Belgische staalindustrie werd een recordcyfer bereikt, nl een maand- productie van meer dan 500.000 ton ruw staal. In deze industrie wordt, met drie ploegen, dag en nacht gewerkt en toch zyn de leveringstermijnen langer ge worden. Men moet thans zes maanden wachten op staalproducten. De grote metaalbedrijven zijn eveneens welva rend. De cementfabrieken leveren thans ongeveer 500.000 ton cement per maand af. Bij Zeebrugge wordt de grootste glas oven ter wereld gebouwd, terwijl bin nenkort in het havengebied van Ant werpen een grote petrochemische fabriek en te Gent een grote nylonfabriek in bedrijf zullen worden genomen. Franse dumping Alleen ln de textiel-induslrie is de situatie nog steeds slecht. Ongeveer 39 procent van de textielbedrijven werkt met verlies, andere moeten tegen zeer lage prijzen leveren om hun bedrijven en personeel aan het werk te houden. Men klaagt over de Franse dumping. De Franse regering belet namelyk met allerlei middelen de vrije invoer van Textiel in Frankryk en hiervan is de Relgische textiel het slachtoffer. Boven dien subsidieert de Franse regering de Franse textielcxport. vaardoor de Bel gen de Franse textielproducten extra moeten beconcurreren o] ereldmarkten! waarschijnlijk het nooit gehaalde record van 7 millioen ton export bereiken. De vier niet rendabele kolenmijnen in de Borinage (op het totaal aantal van 75 mynen in België) worden thans volko men gereorganiseerd. Men zal de pro ductie concentreren op vier of vyf zetels en ongeveer 15 putten zullen worden gesloten. De aldaar werkloos wordende arbeiders kunnen gemakkelijk in andere centra worden tewerkgesteld. Het is begrypelyk dat het in deze omstandigheden voor de werkgevers niet gemakkelijk was om de vakbondeisen te weerstaan. De eis; een nationaal mini mumloon van 20 francs of 1.52 gulden per uur was niet belangryk, daar in de meeste bedrijven aan de volwassen arbeiders reeds een hoger loon wordt betaald. Met de vijfdaagse werkweek was het iets anders. De instelling van de 45-uren-werkweek is beperkt geble ven tot de grote basis-sectoren. Maar de vraag ryst of de andere industrieën lang weerstand zullen kunnen bieden. NIEUWE UITGAVEN wy ontvingen de volgende kinderboe ken: I»e Byliel, voor kinderen verteld, door Plet Worm. Deel I ln een serie van drie deeltjes, met Illustraties van Plet Worm. Een bijzonder mooie kinder-uitgave van Elsevier. Amsterdam. Drie meisjes en een varantlekamp, dooii n»E Sylvia Slllevts. Meisjesboek. Geill. de vreemd krakeel ln Callfornlë, Jongens- I boek. door Willy van der Helde. Geill. 1 Tup en .loep gaan vliegen en Tup De kolenmijnen kunnen aan de vraag Jwp 'H(.er ierug. 2 deeltjes ln de Tup niet voldoen. Wat in het verleden nog joep-serle door Henri Arnoldus, geïll. Vier nooit gebeurd is: Belgische kolen van 1 uitgaven van Stenvert en Zn., Apeldoorn. Zijn er te veel activiteiten op tentoonstellingsgebied (Van onze deskundige medewerker) „De drukke tijd" in het bloembollenseizoen is grotendeels voorbij, en thans worden weer allerwegen plannen gemaakt voor de komende tentoonstellingen, die wat de „oude" Bloembollenstreek betreft, haar bekroning vinden in de beide Bloemlust-tentoonstellingen, die eind 1955-begin 1956 worden gehouden. De tentoonstellingen in het bloem- bollenbedrijf kan men in twee catego rieën splitsen: de binnen- en de volle- gronds ten toons tellingen. Tot de laatste groep behoren, sinds 1910. de periodiek terugkerende tentoon stellingen van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, die zo lang zamerhand de naam „Flora" als han delsmerk kunnen gaan voeren. Sinds een aantal jaren ls een uniek voorbeeld van een vollegrondstentoonstelllng, uniek in die zin dat ze permanent is, de „Keu kenhof" te Lisse. De organisatie van een vollegronds tentoonstelllng vergt een ontzaglyke voorbereiding en is een kostbare geschie denis. Omdat men de kosten grotendeels uit de entrees (en de verpachtingen) moet bestryden ls er een veelomvattende propaganda voor nodig. Te begrijpen is dan ook dat men zich afvraagt of de organisatie van een éénmalige vollegrondstentoonstelllng wel de moeite loont, wanneer men over een permanente tentoonstelling be schikt, die een zodanige goodwill heeft dat haar propaganda-apparaat zo efficiënt mogeiyk kan werken. Maar daarby moet men niet uit het oog verliezen, dat de eenmalige tentoon stellingen. zoals de „Flora" een geheel andere opzet hebben. De Keukenhof ls strikt genomen een „schouwvenster" de etalage van het bloembollenvak, om de liefhebbers tot kopen te bewegen. Dat is ook wel mede het doel van de andere tentoonstellingen, maar hier speelt het „prijsvraag" element een grote rol en wil men daardoor de kwekers, zo moge- lijk ook de buitenlandse, prikkelen met hun beste producten voor de dag te komen. Zulke tentoonstellingen zijn „vak thermometers en als zodanig zyn ze zeer zeker niet te verwaarlozen Te veel van hef goede Niet zonder onrust vraagt men zich evenwel af. of er niet te veel „geliefheb berd" wordt op het gebied van tentoon stellingen van bolbioemen o.a. naar aanleiding van de berichten over de „Arnhemse Flora" in het Park Sonsbeek Het Bloembollen vak beschikt over een eigen propaganda-apparaat in het Cen traal Bloembollencomité en al kan men zich op het standpunt stellen „hoe meer reclame er voor de bloembollen gemaakt wordt, hoe beter" men zou toch wel graag een oogje op die reclame houden. De activiteit versnippert, zo goed als de belangstelling. Er zyn plannen voor een „Linnaeus- hof" nauwelijks tien kilometer van de Keukenhof verwijderd. Arnhem orga niseert zyn eigen Flora. Straks volgen wellicht andere gemeenten, die vreem delingen willen trekkeu. De vraag is of al dergelijke tentoonstellingen re presentatief zyn voor het bloembol lenvak, en of uiteindelijk de spoeling niet zo dun wordt, dat niet één dezer tentoonstellingen op den duur levens vatbaarheid overhoudt. Binnen-tenfoonstelüngen Ook op het gebied der binnen-tcn- toonstellingcn is gr concurrentie. De organisatoren van „Bloemlust" hebben alweer moeten ervaren, dat de „Wln- terflora" van de tulpenkwekers uit Bovenkarspcl precies op dezelfde dag te kunnen (of wil- Voorts heeft men vooral in „De Noord" nog talrijke plaatselijke tentoonstellin gen van broeiers. In De Zuid heeft men zich gelukkig reeds lang rond „Bloem lust" geconcentreerd, al heeft ook de Kon Alg Ver nog wel eens een bin- nen-tentoonstelling in het Krelagehuis gehouden Deze tentoonstellingen hebben een algehele revolutie, en daardoor ook een evolutie, ondergaan omstreeks de eeuw wisseling. Vroeger was het al hyacinten wat de klok sloeg, langzamerhand won nen de tulpen terrein, naarmate men er beter in slaagde de bloeitijd te vervroe gen Ook uiterlijk zijn de tentoonstellingen veranderd. Voorheen gold het als hoogste wys- heid, de hyacinten als soldaten in het gelid naast elkaar op stellingen te rangschikken, zoals men tot vlak voor de oorlog nog in het oude Bloemlust met de narcissen deed. Toen men na de bevryding ging ex poseren in de Bloemlust-hal van HBG te Lisse. brak men met dit systeem en thans bieden de binnen-tentoonstellin- gen het beeld van een bloelende voor- jaarsgaarde. Veranderd karakter Dat hangt ook weer samen met het veranderde karakter van deze ten toonstellingen. Zowel de Wintcrflora in Rovenkarspel als Bloemlust ln Lisse zijn niet langer uitsluitend vak- maar ook publiekstentoonstellingen. Dit tweeslachtig karakter geeft weer heel aparte moellykheden. maar toch ls wel gebleken, dat van deze shows, oorspronkelijk zuivere vak-tentoon stellingen, een grote propagandistische waarde uitgaat. Wanneer men nu kans ziet. onderling te komen tot een ordening, waarby de hoofd-evenementen elkaar niet in de wielen rijden en de Inzenders zich daar op zoveel mogelijk concentreren, vormen de binnen-tentoonstellingen zo voor vakman als liefhebber een steeds ln belangrijkheid toenemend trefpunt. i i - product van taürik*-. (Ingez Med.-Adv.) Telefoon 23951 b.g.g. 21834 (Ingez. Med.-Adv.) Rhijngeesterstraatweg 94-96 Telefoon 20338 (ingez Med.-Adv.) Wij leveren uitsluitend voor badkamers en badcellen Gebr. FONTEIN, Plantsoen 75, Oude Rijn 80, Tel. 25355 (Ingez. Med.-Adv.) Verkrijgbaar by Hoge Rijndijk 71 SANITAIRE INSTALLATIES Leiden - Telefoon 20023 (Ingez Med.-Adv.) KRAAIERSTRAAT 10 - TELEFOON 22356 FASTO-GEYSERS uit voorraad leverbaar. Totnutoe teerden één millioen woningen herbouwd of hersteld Schadevergoeding verloopt bijzonder langzaam (Van onze Paryse correspondent) De wederopbouw van hetgeen in de tweede wereldoorlog Is verwoest, moet vóór 1960 zUn voltooid. Dat heeft Maandag de Franse minister van Wederop bouw verklaard. HU voegde er echter aan toe, dat daarmede dan alleen de schade hersteld zal zUn. Het is echter nodig, dat men verder gaat opdat Frank, ryk zal kunnen beantwoorden aan de eisen, die de vernieuwing en de uitbrei ding stellen. Tot nu toe heeft men, tussen 1945 en 1955, één millioen woningen kunnen herbouwen of herstellen. Het drie-jarenplan, dat het Franse parlement dit jaar heeft aangenomen en dat voorziet in credieten ter hoogte van 400 milliard francs, (omtrent vier milliard g ulden)zal het mogelijk maken, dat de wederopbouw in 1959 voltooid zal zyn. Ook daar een groot gebrek aan arbeidskrachten De schade, door de oorlog veroor zaakt, aan de uitrusting van landbouw en industrie, is eerst voor driekwart hersteld. Op de 610 milliard francs schade-aanmeldingen is thans de recht matigheid van 460 milliard erkend en daarvan zyn 430 milliard betaald; 150 milliard francs moeten dus nog worden toegekend en daarvan ls 110 milliard voor landbouwers bestemd, die oorlogs schade hebben opgelopen. De vergoe ding van de schade aan hen, die meu bilair en andere woninginrichting heb ben verloren, is nog niet geheel en al geregeld. Men schat haar op 450 mil liard francs, en daarvan zyn 100 mil liard in contanten en 150 milliard in geldswaardige papleren nog niet ver goed. De regering zal daarom aan het parlement voorstellen gedurende vier jaren 25 milliard Jaariyks te voteren. Het volgend jaar krygen dan de slacht offers. die ouder dan 65 jaar zyn, hun schade vergoed Vervolgens die waar van de leeftyd tussen 60 en 65 ligt. Men krUgt wel geen grote dunk van de snelheid, waarmede de Franse rege ringen sedert 1945 dit probleem hebben trachten op te lossen, wanneer men van deze cyfers kennis neemt De minister heeft ook mededeling gedaan van plannen van de regering met betrekking tot de woningbouw. Het plan dat zü zich voor ogen stelt is de bouw van 300.000 woningen per jaar. waarvan 75.000 alleen ln het gebied van Parijs en de omstreken. Zou men inderdaad volgens dit tempo kunnen bouwen, dan zou de ergste woningnood in drie jaar kunnen zijn opgelost en binnen zes jaar zou men zelfs de vele woningen met onvoldoende accomodatie kunnen ver vangen. er- Het gebrek aan arbeidskrachten ,n de bouwnyverheld ls echter ook in Frankryk een factor, die van ongun stige invloed kan zyn. Om er aan tege moet te komen zou de regering drie maatregelen willen toepassen: de vakopleiding zal worden uitgebreid. Daartoe zullen in geheel Frankrijk 450 nieuwe centra worden geopend. men zal de immigratie van bouwvak arbeiders, met name van die uit Italië, bevorderen de jonge bouwvakarbeiders zullen ge- deelteiyke vrijstelling van militaire dienst krygen. Tenslotte zal de regeringssubsidie aan de eigen-bouwers aanzienlyk worden verhoogd. RECHTZAKEN Ver. voor Chr. Onderwijs voor f 50.000 bestolen Voor de Rechtbank te Amsterdam heeft een 27-jarige sedert vyf maan den gedetineerde assistent administra teur uit Amsterdam terecht gestaan, die bekende in de afgelopen vier jaar de Vereniging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onder wijs te Amsterdam voor een bedrag van f. 50.000 te hebben bestolen. Tegen deze verdachte, die nog een blanco strafregister had, werd wegens deze verduistering in dienstbetrekking lMi jaar m.a. geëist. Als jongeman was hy in 1945 door deze vereniging, waarbij enkele Christelijke Middelbare scholen in de hoofdstad zyn aangesloten, als tweede assistent van de administrateur aangesteld. In 1950 werd hy tot eerste assistent bevorderd. In 1951 kwam een klein kasverschil aan het licht, dat de verdachte zelf moest aan zuiveren. Hij zag hiertoe geen kans en werkte het tekort weg met een kleine malversatie by de ontvangst van school gelden en contributies voor boekenver- huur. Volgens de verklaringen ter zitting had de gemakkeiyke wyze waarop hij hierin slaagde hem er toe gebracht in de vol gende vier jaar deze oneerlijkheden voort te zetten. GEMEENTE-ONTVANGER PLEEGDE VERDUISTERING Een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk is tijdens de zitting van de rechtbank te Zutphen geëist tegen de waarnemende gemeente-ontvanger van Zutphen, die een bedrag van ongeveer f.6000 uit de kas van de gemeente heeft verduisterd De verdachte heeft het geld niet ver brast, aldus de Officier, maar blijkbaar is hy niet in staat geweest zyn inkomen zo te besteden als nodig was om ervan rond te komen. Indonesisch Parlement op vervroegd reces Het Indonesische Parlement heeft Donderdagavond na een bewogen zitting met 103 tegen 3 stemmen besloten ver vroegd op reces te gaan: van 21 Novem ber tot 10 Januari.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4