Negentien sprekers uitten waardering, critiek en wensen PROT. CHR., V.V.D. EN K.V.P. VOELEN NIETS VOOR PUBLICITEITS-AMBTENAAR L. Questroo: 5-Mei-monument is een aangelegenheid van de burgerij en niet van het Gemeentebestuur Tekort aan verwerking van personeel staat plannen in de weg S. DL Stolp vraagt om efficiency - onderzoek De Heer J. Drijber: klein stukje Rapenburg dempen 94ste Jaargang Zaterdag 19 November 1955 Tweede Blad No. 28683 Met begrotingsbehandeling gaat het wederom niet zo vlot Negentien raadsleden hebben gisteren in eerste ronde de schijn- werper gericht op de door het Leidse College van B. en W. ingediende gemeente-begroting voor het jaar 1956. Aan hun woord van waardering t.o.v. het College en de ambtenaren, voor het werk dat is verzet, paarden zij ook menig woord van critiek, terwijl ook vele wensen naar voren werden gebracht. Unaniem spraken de P. v. d. A., de V.V.D. en de C.P.N. zich uit voor de oprichting van een gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen. Het nog steeds uitblijven van een definitief 5 Mei-monument ontlokte critiek bij de heer Piena (P. v. d. A.), Drijber (V.V.D.), mevr. Vijlbrief (C.P.N.) en bij de heer Questroo (Prot. Chr.). Hoewel ook de heer Questroo het betreurde, dat Leiden na elf jaar de piëteit nog niet heeft kunnen opbrengen, dat dit monument werd opgericht, bracht hij het College onder het oog, dat het ontwerp geen vraagstuk van een schoonheidscommissie mag uitmaken. Teneinde een dergelijke discussie uit te lokken, heeft men indertijd zijn leven niet gegeven. Met nadruk verklaarde de heer Questroo, dat een 5 Mei-monument geen aangelegenheid is van het Gemeentebestuur, doch van de gehele burgerij. Een dergelijk monument moet dan ook niet worden opgericht door het gemeentebestuur. Een andere belangrijk feit, dat uit de discussies tijdens deze tweede begro tingszitting valt af te leiden, was het feit, dat zowel de fractie van de V.V.D. als van de K.V.P. en de Prot. Chr. niets voelen voor de aanstelling van een publiciteits-ambtenaar. Tenslotte is wederom gebleken, dat het tegen onze aanvankelijke verwachting in met de begrotingsbehandeling niet zo vlot gaat. Ondanks het uitvallen van een debat over de woningbouw konden ook gisteren gelijk aan de tweede begrotingszitting van vorig jaar „maar" negentien raads leden aan het woord komen. Stonden in 1954 voor de derde dag nog vijf sprekers op het lijstje, thans zijn dit er drie, t.w. de heren Lardee en Van Aken (P. v. d. A.) en Ravestein (Prot. Chr.). Of zij van hun recht van spreken gebruik zullen maken, dient Maandag nog afqewacht te worden. Daarna komen B.en W. aan het woord. Gem. Tehuis Ouden van Dagen Mevrouw Braggaar (PvdA), die als nestor van de Raad allereerst namens de Raad een gelukwens richtte tot de „jubilerende" wethouders, de heren Van Schaik en Menken, besprak enke le facetten van het be jaarden vraag stuk. Zij hoopt dat er nog meerdere bejaar den-woningen zullen worden gebouwd en bracht het College onder de aandacht, dat er enkele hofjes in Leiden zijn. waar In nodig voorzieningen moeten worden getroffen. Enkele zijn zelfa verstoken van gas en sanitair. Het bejaardencentrum, zoals Hengelo dat heeft, stelde spreekster als een voor beeld voor Leiden. Een gemeentelijk te huis voor bejaarden is dringend gewenst, temeer daar er in deze gemeente wel een Prot. en R.K.-thuis zijn. Bovendien zijn alle verpleeg- en rusthuizen in Leiden overbezet. Voorts wees mevr. Braggaar op het be lang. dat in een nuttige en goede vrije tijdsbesteding voor bejaarden schuilt; subsidiëring van de bejaardensociëteit acht zij gewenst. THANS EEN CRECHE Uiteraard lag het voor de hand. dat mevr. Braggaar, die jaren achtereen het pleit voor een crèche voerde, thans dankbaar was, dat de plannen voor een dergelijke inrichting zich nu in een vergevorderd stadium bevinden. Dat de totstandkoming van een der gelijke inrichting leeft onder de burgerij, leidde zij onder meer af uit een schrij ven, dat zij had ontvangen, en waarin een bepaald bedrag werd toegezegd voor de inrichting van een crèche. Mevrouw Braggaar heeft dit bedrag bij een nota ris gedeponeerd. T.z.t. kan over dit be drag worden beschikt. Dat de heer Portheine (WD) haar het vorig jaar had gesteund in haar betoog voor de inrichting van een crèche, stemt tot grote tevredenheid. Dat het thans deze richting uitgaat, is mede aan zijn toedoen te danken. Reeds bij mijn intrede in de Leidse Raad, aldus mevr. Braggaar heb ik mij geïnteresseerd voor een crèche (die er toen was), dat ik thans het moment mag beleven, dat de plannen voor een nieuwe inrichting in een vergevorderd stadium zijn, stemt mij tot grote vol doening. Geen kosten bij ongeval Mej. Noorderman (KVP), die het Col lege had gevraagd hoe de kostenver rekening bij het vervoer per zieken auto Is geregeld, speciaal in het geval de patiënt na een ongeval geen ge bruik van de ambulance-wagen be hoeft te maken, was dankbaar voor het antwoord van het College: „dat de kosten, wanneer na hulpverlening geen vervoer plaats vindt, niet in re kening worden gebracht". Een principiële uitspraak, waarvan de Leidse burgerij tot op heden niet vol doende op de hoogte was. Is het niet mogelijk, aldus mej. Noord man verder, dat bi) iedere twee sport terreinen 'n klein clubgebouw wordt ge bouwd. In te richten door de belangheb bende sportverenigingen. Met een verwij zing naar de clubgebouwen van de di verse Speeltuinverenigingen, zou dit h.i. de clubgeest en -sfeer ten goede komen. Men heeft dan iets „eigens", waarvoor het waard ls zich in te spannen. Goede verstandhouding gewenst De heer De Bree (KVP) wees op het nut van een goede personeelsbezetting en de sfeer, waarin de werkzaamheden wor den verricht. Er moet een juiste ver stands- en gezagsverhouding zijn; de persoonlijke waardigheid moet worden gerespecteerd. Medezeggingschap van het personeel is ook een belangrijke fao- Spreker bepleitte stichting van een te huis voor geestelijk onvolwaardigen, die niet direct In een inrichting thuis horen. Wat de volkstuinen betreft is spreker tevreden, doch niet voldaan. Tevre den inzake de aanleg van een volks- tuinpark In „Noord", niet voldaan om dat het hierbij voorlopig moet blijven. Na elf jaar nog geen bevrijdingsmonument De heer Piena (PvdA) bracht aller eerst het tekort van wevers, spinners en spoelsters in de textielindustrie ter spra ke. Hoe komt het dat de belangstelling van het bedrijfsleven voor een textiel- avondschool zo gering is? Het rapport inzake de behoefte aan een MTS in Leiden, ziet spreker met be langstelling tegemoet. Hoeveel werklozen zijn op aanvullen de werken te werk gesteld? Kunnen deze mensen niet worden opgenomen in het normale arbeidsproces/bedrijfsleven. Het spijt de heer Pieeva. dat het Ooile ge het sociaal-culturele werk voor werk lozen thans niet urgent acht. Is het Juist, dat vier gezinnen de vrij wel onbewoonbare Caeolli abarakken hebben verlaten en in één der vrijko mende „woningen" weer een gezin is on dergebracht. De gang van zaken met het bevry- dlngsmonument betreurt spreker ten «eerste. Na elf jaar nog steeds geen waardig gedenkteken Ls toch wel een grote tekortkoming In het vervullen van de opdracht, waarvoor men was gesteld. Geheimzinnigheid rond demping Ook de heer De Kier (Prot. Chr.) roerde de verkeersproblemen aan. Met de onveilige hoek Haagweg/Da Costa- straat moet op korte termijn iets gebeu ren. Waarom ls het College «o geheimzin nig met de demping van de Lange- gracht? Hoewel nodig, geschiedt hier niets! Is er wel een goede coördinatie tussen de diensten bij het opbreken van een straat, Gem. Werken, PTT en LDM ko men soms met een tussenruimte van en kele dagen een straat opbreken, die kort tevoren in orde was gemaakt. Spreker hoopt, dat de vacatures bij het polttie-corps spoedig zijn aangevuld. MEVR. C. BRAGGAAR-DE DOES eindelijk een crèche tor in het personeelsbeleid. De bedrijfs- kadertraining moet z.i. ter hand worden genomen, bijv. per bedrijf en dienst M edezeggingschap De heer Goslings (PvdA) ging in op de gezondheids- en maatschappelijke zorg. Voor het probleem van de inrichting van tehuizen voor ouden van dagen legt de gemeente weinig initiatief aan de dag Naast de huizen van en voor confes sionele groepen moet ook een gemeente lijk tehuis komen. Laat men hier des noods een stichtingsvorm voor kiezen. In de nota inzake de medezeggen schap in het Acad. Ziekenhuis staat een aardige geschiedkundige beschrijving, doch spr. mist in de nota een principieel geluid t.a.v. een vorm van gemeentelijke medezeggingschap. Gaat 't College prin cipieel van het standpunt uit, dat de Ge meente Leiden geen verantwoordelijk heid en initiatief in deze materie moet nemen? Particuliere bouwers inschakelen De heer Aalders (KVP) dankte voor de ondervonden gemeentelijke medewer king bij de industriebouw. Spreker hoop te. dat de bestaande Leidse industrie in toewijzingen van deze woningen niet achter wordt gesteld bij industrieën, die zich in Leiden vestigen. Hij drong aan op voorbereidende werkzaamheden, die een mogelijke om slag van de conjunctuur kunnen opvan gen. Ook particuliere bureaux kunnen z.i. hierbij worden ingeschakeld. VOLKSTUINEN De heer Van den Burgh (PvdA) vroeg allereerst aandacht voor een vorm van goede vrije tijdsbesteding. Gemeensohaps en/of buurthuizen kunnen hiertoe veel bijdragen. Buitenwijken mogen geen dode stadsgedeelten worden. Spreker be treurde het. dat de heer Woudstra de PvdA een geestelijke achtergrond ont zegt. In het democratisch-socialisme van de PvdA zit niets on-christelyks. Sprekers fractie dringt aan om spoed te betrachten met de inrichting van een cultureel centrum in „De Kamp" (Boer- haavezalen) en vernieuwing van de Sehottenzaal in „De Lakenhal". Tussen scholen (theorie) en „De Lakenhal" (praktijk) moet een hartelijke samen werking tot stand komen. Hoe is de samenstelling van het Comi té, dat de Rembrandtherdenking voorbe reid. Een grasmat in de rotonde van „Den Burcht" lijkt spreker gewenst met het oog op een te houden tentoonstelling van beeldhouwwerken. Met de restauratie en molen d'Hees- terboom wordt het een langdurige ge schiedenis. Is ln de positie van bijv. de hoofdagen ten. geen verbetering te brengen. Mevr. Vijlbrief (CPN) raadde de heer Van Dijk aan de critische ontwikkeling van Oost en West te volgen. Hij zal dan ontdekken, dat er reeds grote gaten in het ijzeren gordijn zitten Spreekster is verheugd, dat er nog dit Jaar een voorstel ls te verwachten inza ke de vaststelling van een nieuw Ambte narenreglement. dat o.a. een einde zal maken aan de discriminatie van de ge huwde ambtenares. De bestrating van het laatste gedeelte van de Parkstraat had h.i. radicaal on der handen genomen moeten worden Herbestrating van hoofdwegen kan hl. beter niet ln de drukke vacantie-maan- den geschieden. EEN SCHANDAAL Het is schrijnend voor de nagelaten betrekkingen van de doden in de ja ren 1940-1945. dat na elf jaar nog steeds geen definitief monument in Leiden is ongericht. Dit ls een schan daal. Laat het College hier eens ophel dering geven. Het Vijf-Mei-Comité heeft spreekster verteld, dat de twee toegezonden ontwerpen op het Stad huis «ijn zoek geraakt. Hoe «it dit nu? Een ontwerp-verordening op de rust en verpleeghuizen ziet mevr. Vijlbrief, die eveneens een gem. rusthuis bepleitte, gaarne nog dit jaar tegemoet. Geen uitbreidingsplan De heer Huurman (Prot. Chr.) vraagt naar de opbrengst van een eventuele woonplaats belasting. Voor belasting- vluchtheuvels is spreker niet zo bang. Teleurgesteld is spreker over het niet tijdig gereed zijn van de uitbreidings plannen. Ook heeft Leiden geen aan trekkelijke woonwijken: in de enige wijk, die dit zou kunnen bieden iBoer- haavekwartier) denkt men thans een scholencomplex. Een nieuwe meisjes HBS ziet spreker liever verrijzen in het centrum van de stad, bijv. op de vrijkomende terreinen van T. en D. Het heeft spreker bevreemd, dat het College geen inzicht heeft omtrent de toename van het aantal auto's in Lelden. En dat terwijl men doktert aan een we genschema WIJ VAREN IN DE MIST Met het grondbedrijf vaart Leiden volkomen ln de mist. Het College doet zo geheimzinnig. Laat men toch oppas sen. dat men straks niet staat voor een groot verlies. Dan zitten wij met de brokken. Voorts had spreker critiek op de ver deling van de kosten van straataanleg. Tenslotte achtte de heer Huurman voor Lelden, als centrumgemeente, een goede samenwerking met de nabuurge meenten zeer gewenst. Byv. voor de bouw van andere dan lagere scholen, sportvelden, zwemgelegenheden, Kat- wtjkse Haven. Schouwburg etc. etc. Het huurbijslagfonds acht spreker een sociale maatregel van de eerste orde. Bij de Lijsterstraat is een behoorlijke beschutting voor trampassagiers zeer gewenst. De „beschutte" wachtplaats vóór het Stationsgebouw is thans wel uitgebreid, doch volgens de heer Huur man is dit een minimale verbetering. Hierna schorst de voorzitter de verga dering tot 's avonds. Dienst van Gemeentelverken Btet te funest, dat tn onderzoek zijnde plannen bU de Dienst van Gemeente werken moeten worden onderbroken om aan andere plannen aandacht te schenken. Meerdere malen ls het voorgekomen, dat belangrijke objecten wegens gebrek aan personeel niet onderhanden genomen kunnen worden. Leest men de Memorie van Antwoord er op na. dan blijkt uit menige bladzijde, dat dit personeelsgebrek leidt tot een niet uitvoering van de plannen. Dit Is een knel punt, dat te denken geeft. Met deze argumentatie leidde de heer Stolp (Prot. Chr.) gisteravond zijn voor stel in. dat beoogt een efficiëncy-onder. zoek in te stellen bi] de Dienst van Ge meentewerken. Een voorstel, dat ook aan de zijde van de WD cn de KVP wordt gesteund. Uitstel van een derge lijk onderzoek, aldus de heer Stolp, zou funest zijn. Aan de hand van de sterke groei van de personeelsbezetting, vroeg spreker zich af of de organisatie van deze dienst zich daarbij heeft aangepast. De heer Stolp vroeg zich af of de Raad wel met beide benen op de grond staat. Wat een respectabel aantal wen sen is in het algemeen verslag naar vo ren gebracht! Spreker, die slechts een greep doet. zegt dat deze in het licht van de begroting niet te verwezenlijken zijn. Laten wij toch een rustig en wel overwogen standpunt innemen. Doen wij dit. dan is voor vele wensen geen plaats. Voorzichtigheid ls ook in dit. op zicht gebóden. De woonplaatsbelasting acht spreker een stukje autonomie, dat niet verwaar loosd mag worden. Hoewel het bedrag gering is. dient men zich te realiseren, dat hierdoor belang rijke investeringen kunnen plaats vin den. Belastingheuvels zijn volgens spre ker by invoering niet te duchten. Beziet spreker de begroting, dan komt hij tot de conclusie, dat binnen het raam van de mogelijkheden gedaan is wat mogelijk was. Het nut van een publiciteitsambtenaar ziet spreker niet in. Volgens de heer Stolp wordt het tijd. dat Leiden beschikt over de oorzaken van de geringe aanwas van de bevol king. Leiden en daarvoor moet wor den gewaakt mag geen dode stad worden. De heer Stolp achtte geen termen aanwezig de gas- en electriclteitstarie- ven te verlagen, omdat m het verleden een mogelijke verhoging achterwege is gebleven. Moeilijke Personeelssituatie De heer Portheine (WD> was blij, dat ln de Leidse Raad steeds zo'n brede ge- dachtenwlsseling mogelijk ls. Dat het nieuwe ambtenarenreglement spoedig af komt. stemt tot dankbaarheid. Wat zul len de ziektenkosten voor ambtenaren zyn? De moeilijke personeelssituatie moet tegemoet worden getreden. Laten wi], als raad, in dit opzicht het College van B. en W. steunen. Gezagsverhoudingen, waarmede ook het particuliere bedrijf te maken heeft, zal men moeilijk kun nen vermijden. Zij dienen echter opge lost te worden. De activiteit van het College t a v de volkstuinen, wordt door spieker ge waardeerd. Leiden slaat ln dit opzicht een uitstekend figuur. Een vrouwen-adviescommissie t.a.v. het wonen acht spreker gewenst. Moei lijk- en mogelijkheden kunnen bij uit stek door vrouwen onder het oog worden gezien. Doch dan bij uitstek een com missie van deskundigen. DE CRÈCHE Met mevr. Braggaar was ook de heer Portheine verheugd over de plannen tot inrichting van een crèche. Liberalen kunnen ook in dit opzicht zeer veel voe lend worden opgetreden. Door het Col een stadscrèche. T.o.v. de bejaardenzorg moet hande end worden opgetreden. Door het Col lege moet hier een Initiatief worden ontwikkeld. Is niet een uitbouw van de bestaande hofjes mogelijk. T.o.v. de verhouding: LeidenAcad. Ziekenhuis, wacht spreker het standpunt van het College met belangstelling af. DE MIDDENSTAND Voorts vroeg spreker aandacht voor de belangen van de Middenstand, waarbij hij bij voorbaat verzekerd was van de belangstelling van B. en W. voor deze nijvere groep. Aan winke liers, die door sanering getroffen wor- den. moet zeer zeker worden gedacht. Inzake de credietregistratie moeten wi) gaan ln de richting van een door de handel zelf bepaald beleid. Voor Neder land zal dit moeilijk zijn, doch het is gewenst, dat wy in deze riohting gaan. Het werk van de V.V.Veen vereniging die in het afgelopen jaar met succes werkzaam is geweest, dient te worden gestimuleerd. CONTACT MET DE PERS Spreker, die een tegenstander is van een publiciteitsambtenaar, is van me ning. dat het College gezien het verleden wel zelf voor contact met de pers kan zorgen. T.o.v. van de verkeersproblemen, is spreker de mening toegedaan, dat Lel den er op uit moet zyn, zyn prachtige oude stad te behouden. Spreker is verheugd, dat het Holland- Festival in het komende Jaar Lelden niet voorbij zal gaan. Laten wi] er ech ter voor zorgen, dat „De Lakenhal" in die tijd ook waarlijk representatief ls. DEN BURCHT Aan het avondvermaak zal het parti culier initiatief nog meerdere aandacht moeten besteden. Den Burcht en dit is spreker met de heer Van Iterson eens kan beter worden geëxploiteerd. Hier ls nog veel meer van te maken Gij zult niet doden De heer Questroo (Prot. Chr.) zegt, dat de kwestie van de studentenhuisves ting één van de dingen is, die voor de combinatie Universiteit-stad Leiden, volle belangstelling vraagt. Spreker constateerde met vreugde, dat de L.D M. ook m de warme zomerdagen in de gelegenheid is geweest de stad van water te voorzien. De restauratie van „De Waag" ziet spreker op 1 /fpril nog niet voltooid. Naast de snelheid van de pers. die gis teren reeds de rede van de fractie-voor zitter van de P. v. d A. bracht, is er ook de snelheid van het verkeer. Eenrichtingsverkeer Langebrug-Breestraat Hoewel de heer Drijber (VVD) met de burgemeester een algehele demping van het Rapenburg afwijst, deed hU gistermiddag In de Leidse Rand dc suggestie om een klein stukje Rapenburg te dempen en wel van de De Gijselaarsbank tot aan de „uitmonding" van de Langebrug. Indien dit geschiedt, zou het verkeer, dat uit de richting Kort Rapenburg komt, recht door kunnen ryden en van de Langebrug en Steenschuur het Levendaal kunnen bereiken. Op deze demping zou uiteraard een gelijktijdige demping van het stukje Levendaal moeten volgen. Zou hiertoe worden besloten, dan kan hierop een éénrichtingsverkeer Langebrug-Breestraat (althans voor vrachtauto's en autobussen) worden ingevoerd. EEN WILD IDEE In de twaalfklassige school ziet de heer Drijber naast voordelen ook nade len. Belangrijker acht hij. dat de Rege ring nu eindelijk de hoofdenmarge eens behoorlijk moet verhogen De hoofden van school worden bepaald onvoldoende gehonoreerd Kan niet. een B LO kleu terschool worden ingericht aan het Pie terskerkhof? De werkplaats voor nazorg zou unmers naar het leeg komende ge bouw aan de Caeciliastraat kunnen ver hulzen? De volksschool ls uit de tyd We moeten naar het type, dat alle soor ten kinderen opleidt, behalve de geeste lijk gehandicapten. De heer Drijber. die in het geheel niet door wilde gaan voor een verkeersdes- kundige, deed vervolgens zoals hij zelf zelde nog .een wild idee" aan de hand. Wat te denken, aldus de heer Drijber, van het aanleggen van een tunnel op de bodem van het Rapenburg en daar over weer water te laten stromen? Het Rapenburg blijft dan behouden en fun geert toch als de logische verkeersader van de stad. TE TRAAG De samenstelling van het structuur- en wegenplan geschiedt volgens de heer Drijber te traag en te laat. Meer dan een jaar geleden is het wegenschema al aangekondigd, en nu is het er nog niet Er is een noodtoestand: het aantal on gelukken stijgt angstwekkend Komt de noodvoorziening, de verbinding Noord - Zuid over Langegracht en Hooigracht werkelijk ln 1958 tot stand? Gezien de gang van zaken tot nu toe hieromtrent niet zeker. Spreker verlangt een vijftienjaren plan voor de scholenbouw. Het ant woord van het College op sprekers vraag Is onbevredigend. Wjj moeten terwille van een harmonische stadsop- bouw en een gelijkmatige verdeling van de scholen weten, waaraan wij on geveer toe zijn. Geen ophoping van scholen In één wijk, zoala de Roden burgerpolder. LE1DS STUDIEFONDS Vervolgens houdt de heer Drijber een warm pleidooi voor een verdere verho ging van de gemeentelijke subsidie aan het Leids Studiefonds Nu is er f 10 000: nodig is zeker f16 000 Help studenten goed. zodat zij ook deel kunnen nemen aan het studentenleven. Spreker sluit zich gaarne aan bü hen, die gepleit hebben voor een Ge meentelijk initiatief op het gebied van de studentenhuisvesting. De burge meester en de wethouder van open bare werken zijn echter reeds vanaf 1952 actief. De Universiteit heeft de gemeente nodig voor zijn omvangrijke uitbreidingsplannen. In 1946 werkten in totaal 1225 personen b(j de Univer siteit. in 1956 2322! Waar blijft het oorlogsmonument? Het uibbUJven is bepaald verontrustend, De verlichting en modernisering van de sohotenzaal In de Lakenhal blijft lang uit. Voor de Rembrand ttentoonstel ling van as. zomer moet alles klaar zijn. In dit verband bracht spreker het schrijven van de Centrale kerkeraad der Leidse Hervormde Gemeente in herinnering.Het is noodzakelijk, dat deze snelheid niet ongebreideld haar gang gaat. Het verkeersonderwijs mag zich niet bepalen tot het aanleren van verkeersregels en -borden; onze bevol king moet verkeersfatsoen welen op te brengen. Ook in het verkeer dient men rekening te houden het zesde gebod: gij zult niet doden. Niet alleen de automobilist en de bromfietser, doch ook de oude dame en het jonge kind, die soms onverant woordelijk oversteken, moeten gewezen worden op hun verkeersplicbten. Het verdient daarnaast ook aanbeve ling. dat de gemeente het oplossen van tal van verkeersproblemen spoedig ter hand neemt. BEVRUDINGSMONUMENT Elf jaar na de bevrijding beeft Leiden het nog niet kunnen opbrengen een definitief monument op te richten. Hier gaat het om een standbeeld voor onze gevallenen. Laten wy hier toch niet een vraagstuk van schoonheids commissies van maken. Daarvoor heb ben zij hun leven niet gegeven. Het Comité Dodenherdenking is de wet houder van Openbare Werken zeer erkentelijk, aldus spreker, dat hij zijn bemiddeling heeft verleend tot het verlenen van een belangrijke subsidie ln de kosten van het monument. Wij hebben er echter voor te waken, dat het monument niet wordt opge richt door het Gemeentebestuur. Dit is een aangelegenheid van de Leidse burgerij, die daarvoor zeker een gave zal willen afstaan. Particuliere bouw De heer Ten Broek (KVP) heeft waar dering. dat een hogere subsidie voor het Leids Studiefonds is uitgetrokken Spre ker. die op dit moment aan de Leidse woningbouw voorbij wenst te gaan. hield een betoog, waarin hij speciaal aandacht vroeg voor de particuliere bouw. Nog steeds ontvangt de particu liere bouw minder medewerking dan de wonmgwetbouw. Waarom aan de par ticuliere bouwers niet dezelfde emolu menten verstrekt dan aan de woning wetbouwers? Tien blokken van 50 woningen in de particuliere sector uit gegeven. zullen eerder gereed komen dan één blok van 500 woningwetwonin gen in totaal. MIDDENSTANDSCOMMISSIE De heer Langezaal (P. v d. A.) drong aan op het in het leven roepen van een middenstandscommissie. die bij de win- kelaanwyzing in nieuwe wijken ..een vinger in de pap" kan hebben Over bezetting in de middenstand is een gebrek aan ordening. Een stap terug De heer Zunderman (P. y. d. A.) maakte enkele opmerkingen over de financiële positie van de gemeente. Op dc weg van de financiële verhou ding Rijk/gemeente zetten wy, vol gens spreker, een stap terug. Gemeen ten. die getracht hebben zo lang mogelijk „hun eigen boontjes te dop pen", dreigen het slachtoffer van minister Beet te worden. Is het niet mogelijk voor bepaalde objecten „doeluitkeringen" te verkrijgen. De fractie van spreker, die zich nog niet uit kan spreken over de heffing van reinigingsrechter, vraagt aan wie (welke dienst) deze heffing ten goede komt. Sprekers fractie is verder van mening, dat een woonplaatsbelasting geen goede oplossing voor de gemeenten biedt om het eigen budget te vergroten. Waarom geeft men wel een lijst van het Investeringsplan aan de fractie voorzitters en niet aan de leden van de financiële commissie, zo wilde spreker verder weten. ACCOMODATIE VAN SPORTVELDEN Bij de bespreking van hetgeen in de sector van het sport- en jeugdwerk was bereikt, pleitte spreker voor het tijdig gereed hebben van een accomodatie op een sportveld. Met kleine clubgebouwen een suggestie van mej. Noordman hebben wy m het verleden veel narig heid beleefd. De totstandkoming van de Sportstichting een samenstelling van alle richtingen Juicht spreker toe. Voorts schonk spreker aandacht aan de wensen, die er leven op het terrein van de sport en het Jeugdwerk 'instruc tie baden, verbetering zweminrichting „De Zyl" etc i. in aansluiting waarop hij uitweidde over de activiteiten van de Leidse Jeugd-Actie. Voor slot Raad zie men elders in dit Blad

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3