Een „lnclitig geval" ONS MENU VAN DE WEEK De modelisten en hun grapjes ZATERDAG 19 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Kijkjes in de Natuur Een praatje over paddestoelen in het algemeen en stinkzwammen in 't bijzonder ENIGE dagen geleden kwam ik in het bezit van een plant, die ge vonden was in een tuin, waar zij tussen de kleurige bloemen een onop vallend plaatsje had uitgekozen. Daar, aan de voet van een pöl herfstasters (meen ik) stond zij, in gezelschap van enige soortgenoten teik had bijna geschreven „te bloeien", maar dat kun je toch van paddestoelen moeilijk zeg gen, hoewel ze vaak mooier en kleur rijker zijn dan menige bloem uit onze tuinen. Ik veronderstel, dat velen van de lezers via de tekening het onder werp van vandaag hebben geraden. Laat ik even onthullen, dat ik, voor ik m'n tekenmodel voor me op tafel zette, me eerst ervan heb overtuigd, dat ik niet in conflict kon komen met mijn huisgenoten. Want al is het dan de kleine stinkzwam, die vandaag voor het voetlicht komt, hij is en blijft een stinkzwam, hetgeen betekent, dat je op je hoede moet zijn voor zo'n knaap. Het is me eens overkomen, dat ik een heel mooi en gaaf exemplaar, dat nog in zijn beginstadium en dus volkomen reukloos was, binnenshuis had ge haald, om hem op m'n gemak te kun nen bekijken en te laten zien aan belangstellenden. Het paddestoelen- wonder werd ergens neergezet en vergeten! De rest van 't verhaal vertel ik niet, maar 't was erg. Ik raad U aan, zulke grapjes niet uit te halen, als U Uw huisgenoten een beetje vertrouwd wilt maken met pad destoelen, planten, die nu niet bepaald favoriet zijn bij het gros van de men sen. Nu moet worden gezegd, dat bij de afschuw, die velen aan de dag leggen wanneer het paddestoelen betreft, een heleboel aanstellerij te pas komt. Ik heb wel eens lui zien rondlopen in een bos, met een zakdoek tegen hun neus gedrukt, alleen omdat er in dat bos ergens in het verborgene een stink zwam stond tenou ja, geuren! Inderdaad, wanneer zo'n zwam op het hoogtepunt is van zijn ontwikkeling, dan ga Je daar niet ongemerkt aan voorbij, tenzij je een houten neus hebt. Maar in een herfstbos, waar het toch al ruikt naar rottend hout, naar vergane bladeren en soms ook wel naar een dood egeltje of konijntje, dat in staat van ontbinding verkeert, in zo'n bos is de geur van de stinkzwam ook nog wel te harden, al moet worden toegegeven, dat de lucht zeer „apart" is! Zodra we echter proberen even door te dringen tot de kern van zo'n geval, om achter de betekenis en het doel van dit ongewone verschijnsel te ko men, verandert onze houding ten op zichte van het natuurwonder. Dan bemerken we al gauw, dat we werke lijk met een wonder hebben te doen. OP een zonnige herfstdag wordt de stinkzwam namelijk bezocht door bezoekers, die zich bijzon der prettig voelen in zijn nabijheid, zo prettig, dat ze er boven op gaan zitten. Het zijn de vliegen, die naar deze zwam worden getrokken, zoals ze ook worden getrokken naar dat dode egeltje of dat vogeltje in een greppel langs de weg. Aasvliegen zijn het spe ciaal, die geleid door hun sterk reuk vermogen feilloos de weg weten te vin den naar de geurbron. Als zulke vliegen nu eens met men selijke vermogens waren bedeeld, zou den ze zich bij hun aankomst op de hoed van de stinkzwam toch wel be hoorlijk genomen voelen. Want een ordentelijke aasvlieg verwacht, dat het reukspoor hem zal brengen bij een dierenlijkje, waarop de damesvliegen dan haar eitjes kannen deponeren. Komen ze echter bij een stinkzwam, dan vinden ze daar alleen maar „een luchie", maar dit geeft ze geen hou vast, Het enige, stoffelijke, dat ze er vinden, is de rijpe zwam zelf, die met een langwerpig rood hoedje op zijn prachtig witte steel de bezoekers af wacht. Er bestaat n.l. een merkwaar dig verband tussen de lokkende zwam- geur en het bezoek van de aasvliegen. Ze mogen er dan niet vinden wat ze er behoorden te vinden, de natuur be reikt met dit vliegenbezoek een geheel ander doel. Terwijl ze met hun 6 be nen over de zwamhoed rondtippelen, krijgen ze aan die harige pootjes het slijm, waarmee de hoed is bedekt. In dat hoedslijm zitten de z.g. sporen, dat zyn de verbazend kleine lichaampjes, die op andere plaatsen weer voor nieu we zwammen moeten zorgen, tenmin ste als er voor transport kan worden gezorgd. Welnu, dat transport is er Immers. Aasvliegen en ook aaskevers zorgen er voor, zonder dat de diertjes zelf enig besef hebben van de belang rijke luchtbrug, die ze vormen van de stinkzwam naar een of andere plek in hetzelfde bos. Of in een naburig bos. Ofen hier komt de natuur grillig en speels om de hoek kijken of de vliegen zetten zich neer in Uw tuintje, deponeren daar slijm plus sporen op de grond en danEn dan gebeurt er meestal niets. Een zwam is namelijk een heel kieskeurige Een goede smakelijke maaltijd behoeft niet altijd kostbaar te zijn. Juist in d' winter kan een stamppotgerecht ons heerlijk verkwikken en verwarmen. Mas wilt U eens Iets anders? Maak dan een stamppot van uien met kaas. U zul ervan smullen! Vermicelllsoep met balletjes; Brusselslof au gratin, hardgi kookte eieren, aardappelen, botersaus; gevulde appelbroodje Kopje soep; runderlap, spruiten, aardappelen. Haché, rode kool, aardappclpurée, vanilllevla half om half nu appelmoes. Gebakken plakken boterhamworst, koolraap, aardappelen fruit. Zuurkool, aardappelen, varkenskrabjesgriesmeelvla met gc stoofde pruimen. Stamppot van uien, aardappelen, kaas; havermoutkoekjes. Nasi-goreng met omelette; fruit. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG juffer, die maar niet overal wil groeien. Alleen wanneer de voedings bodem aan zeer bijzondere eisen vol doet (waar wij mensen zo goed als niets van weten) wil een zwam zich zijn geboorteplaats laten voorschrijven. Dus is het een grote bijzonderheid, dat wij de stinkzwam in onze tuin vonden? vraagt een lezer. Jazeker, een stinkzwam in een stadstuin is een bijzonderheid. Ik wou, dat ik ze had in mijn tuin. Nee, dat meen ik echt! Van die geur zou ik geen last hebben, want ik weet. dat wanneer je een stinkzwam afplukt, zodra de hoed slijmerig wordt, er geen vuiltje aan de lucht is. Letter lijk! Aan het slot van mijn zwammen- praatje (veel te kort, want er is nog veel meer over te vertellen!) nog dit: wie een stinkzwam in zijn tuin of in een naburig bos heeft staan, moet eens zoeken naar de z.g. „duivels- eieren". Dat zijn de „ongeboren" jonge zwammen, die nog verpakt zitten in een wit vlies, dat de grootte en de vorm heeft van een ei. Wie zo'n stinkzwam „in de dop" vindt, moet hem onder een weckfles op een schotel leggen. En dan maar afwachten en veel geduld hebben. Soms wel 2 weken lang. Maar Uw geduld wordt beloond. Succes er mee! SJOUKE VAN DER ZEE. Recept: Appelbroodjes (4 personen) 4 puntbroodjes, 2 3 appelen (Goud- reinet), wat rozijnen of krenten, suiker, kaneel, boter, poedersuiker. Snijd van de broodjes een klein kapje af met een scherp mes en hol ze uit. Vul ze met een mengsel van gesnipper de appel, gewassen rozijnen, suiker, ka neel. Doe het kapje weer op de brood jes. Bestrijk ze geheel met boter en bak ze in een matig warme oven tot dc broodjes knappend zijn en de vulling gaar is. Dien ze warm op, dik bestrooien met poedersuiker. Recept: Stamppot van uien met kaas. 1 kg. uien, 1% kg. aardappelen, 200 g kaas, boter, zout, (peper), (melk). Schil de aardappelen en leg ze in de pan met wat water en Iets zout. Leg op de aardappelen de schoongemaakte in stukken gesneden uien. Laat alles te zamen in plm. Vz uur gaar worden. Stamp de uien en aardappelen en voeg een stukje boter toe eventueel een beetje melk en warm de stamppot nog even goed door. Roer nu tot slot ge raspte kaas of in blokjes gesneden kaas door de stamppot heen. Al waren de toonaangevende Parijse modevorsten scherp tegen hun groep vorming en hun nieuwe activiteit ge kant, toch stichtten de Modelisten geen modehuis in de gewone zin. Nog steeds zijn ze in eerste instantie teke naar/ontwerper inplaats van coutu rier, doch instede van schetsen bieden ze de klant het snijpatroon van hun ontwerp. Dat snijpatroon is volgens de regelen der kunst in patroonllnnen uitgevoerd, net zoals een snijpatroon van Dior en consorten. Doch terwijl die laatsten hun ont werp in de mooiste stoffen realiseren ter wille van de show, laten de Mode listen niet meer dan het patroon-ka toenen stadium van him scheppingen Ziien. Nu is een show van louter patroon katoenen modellen net zo eentonig als de levenloze kleur van het ongebleekte, goedkope katoen, zelfs voor de spe cialist die alleen coupe en model toetst Nog eentoniger zou het dus zijn voor hen die minder teohnisoh oordelen en die in het slappe naturelkleurige ka toen niet de luister van bont of satijn, niet de twinkeling van oranje shan tung of de warmte van diepgroen flu weel kunnen zien. De modellsten zijn echter kunstenaars en al gauw vonden zij de middelen - heel goedkope show- middelen - die de verveling uit hun collectie konden bannen. Allereerst hebben ze naast de gewo ne naturel katoen gekleurde patroon linnen - rood, bruin, zwart etc. - inge voerd, doch daarnaast bedachten ze vele suggestieve grapjes, die voor de leek de attractie van hun show zijn. Er is in de mode nu eenmaal ook bont nodig, en broderie, en passementerie. Al die garneringen komen voor in de creaties van de Modelisten - althans zo lijkt het. Want de kraag van In disch lam, die op een afstand zo echt lijkt, blijkt op de keper beschouwd zwarte satinet te zijn waarop wolken vlokjes watten werden geplakt. De oceletgarnering van een mantel ont popt zich als watten, waarop de pen seel bruine en zwarte ocelet vlekken copieerde. En persianer blijkt niets an ders te zijn dan reepjes zwarte sati net, die met de krultang werden gefri seerd. Broderie maken de Modelisten in alle soorten, en al kwam er bor duurnaald noch -garen aan te pas. het getuigt van vaardigheid, smaak en ori ginaliteit. Voor Engels broderie bij voorbeeld werden met een gloeiende sigaret gaten in de katoenen stof ge brand, waarna onder 't bruin omrande gat een stukje tarlatan werd geplakt. Voor een prachtig en zeer suggestief goud broderie op een donkere avondja pon diende vergulde ster- en letterver- micelll. Een andere creatie was kleurig „geborduurd" met opgeplakte zuurtjes (in cellophaanpapier), en weer een. ander model was verluoht met een ele gant bloemenmotdef van glimmend nieuwe veiligheidsspelden. Met be schilderde papiermotieven, met inzet ten van tarlatan en met oude centime stukken hebben ze al niet minder ef fect en succes geoogst. Als garnering namen ze hun toe vlucht tot blezen van contrasterende kleur, maar ook tot een doorgeregen centimeter. Franje hebben ze gemaakt uit raffia en uitgerafelde dweilenstof. Tule suggereren ze door tarlatan, en moiré door twee op elkaar gelegde la gen gaasachtige katoen. Bovendien maken ze hun eigen lmprlmé's, waar voor de grondstof weer dezelfde goed kope patroonkatoen is. Met een hand borstel, in Inkt gedoopt, hebben ze een hyper modern dessin verkregen; met kleurpotlood, met de spuitmachlne en met de verfkwast verwezenlijkten ze menige imprimé die „echt" leek. Een opvallende vlefckenstof in diverse nuances bruin maakten ze met behulp van een schroeiend hete strijkbout, en met chloorwater bleekten ze in donker materiaal een aantrekkelijk dessin. Geen middel is taboe voor de Modelis ten. Met ware kunstzin weten ze met het goedkoopste, het eenvoudigste een artistiek en smaakvol effect te berei ken. En heus niet de minst geslaagde voorbeelden zijn de met oude postze gels beplakte stof, de tweekleurenim- prtmé waarvoor het dessin ontleend werd aan de stempels van het 'kantoor bureau, alsook de fleurige avondstof die „bedrukt" was met de ouderwetse papierfiguurtjes, welke de Jeugd ge meenlijk voor een poëzle-album be stemt Bespoten patroonkatoen - alsof het een echte imprimé isl Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Altijd goedkoop, maar toch amusant en doeltreffend! Parijs, November 1955 Op de plattegrond van Parijs trekken de Rue Saint-Honoré en de Rue du Faubourg Saint-Honoré een lange, lange streep door het hart van de stad. En zoals iedere toerist de parallel lopende Rue de Rivoli kent, en de tuin van de Tuileriën en de Champs Elysées, zo heeit hij ook - tien tegen één - de Rue Saint-Honoré en haar verlengstuk leren kennen. Waarschijnlijk is hij de straat niet in haar gehele lengte door gewandeld - van het armoedige begin in de Marais tot voorbij de Ambassades en het verblijf van Frankrijk's president in het meer elegante einde van de straat. Maar ook al heeft hij die eindeloze wandeling niet gemaakt, dan heeft hij, tijdens zijn zwerftochten door Parijs, de straat toch zeker gekruist en er mogelijk wel een eindje in gewandeld; hij heeft er immers heel wat winkels aangetroffen - winkels die van het Oosten naar het Westen eleganter, exclusiever en duurder worden. Misschien is hij er wel voorbij het huis gekomen, waarin de Franse Mo delisten hun onderkomen hebben ge zocht, maar zelfs al is dit het geval, dan heeft hij het waarschijnlijk niet opgemerkt. Dat huis vraagt van bui tenaf immers hoegenaamd niet de aandacht. Er is geen winkeltje dat de voorbij ganger even doet draden, het naam bord is bescheiden en zwart. Alleen wie met vooropgezet doel naar dat huis en dat naambord zoekt zal weten wie de „Modelistes de France" zijn Het is de naam van een groep mode ontwerpers, die zich, nu al enkele ja ren terug, aaneengesloten hebben. In groepsverband wilden ze proberen be tere condities te verkrijgen dan wan neer ze individueel, met een pak teke ningen onder hun arm. van modehuis naar modehuis stappen' om hun geluk bij de grote mode koningen te probe ren. Niet iedere grote en bekende mo- devorst ontwerpt zelf de creaties waar aan hij naam en faam geeft. De mees ten hebben een modelist (e) in dienst en/of kopen ontwerpen van ambulante tekenaars. Die ambulante tekenaars nu hebben zioh gegroepeerd onder de naam „Modelistes de France". Ze heb ben hard gewerkt en succes gehad en zijn als het ware „een modehuis ge worden". Want op de bovenste verdie ping van het huis in de Rue Saint- Honoré tonen ze ieder half jaar een collectie, gemaakt aan de hand van de beste ontwerpen van de groep. De col lectie van de Modelisten mist echter alle praal en weelde, die de creaties van de meest bekende Parijse modeko ningen kenmerken. Er is fluweel noch satijn, bont noch kant in hun collectie te zien en de nieuwste modetinten ont breken er ten enenmale. En toch is een show van de Modelisten zelfs voor de leek amusant, ook al ziet hij er niets rijks en niets „om zo te dragen". Met de verfkwast hebben ze de aardigste imprimé's verwezenlijkt.. Een sierlijk broderie van glimmende veiligheidsspelden... Geen band of lint of passementerie, maar een doodgewone centimeter

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 15