Wl MGS ook tófHjSize, en lekker gesproken A. van Dijk over Leidse begroting Badings' Dubbelconcert: Een interessante introductie Zuster L. de Boer nam afseheid van „Voordorp" te Leiderdorp 194ste Jaargang Vrydag 18 November 1955 Derde Blad No. 28682 (Ingez. Med.-Adv.) Goed nieuws voor ieder, die van een lange en extra lekkere sigaret houdt. WINGS, de beroemde Amerikaan, is nu ook in verfijnd „King Size" formaat verkrijgbaar. Modern van lengte, vorste lijk van aroma, elegant in de hand. Rook de nieuwe WINGS „King Size", zo geurig, zo zacht, dat het U direct opvalt. Vraag vandaag nog een pakje! De bekende WINGS regular size sigaretten blijven verkrijgbaar voor ieder, die aan de standaard lengte de voorkeur geeft. Vervolg Leid se Raad STRUCTUUR- EN STREEK PLAN Het werkelijk verlangen van het Col lege heeft de raad kunnen waarnemen bij de behandeling van het voorstel van G.S. over de annexatie van Oegst- geest. Naar aanleiding van een en ander zou de heer Van Dijk willen vernemen hoe het staat met: het structuur-plan. het streekplan en de samenwerking met de randgemeenten. Een volgende vraag van de heer Van Dijk gold de stand van onderhandelin gen met de directie van de Spoorwegen en de NZ.H. t.a.v. de oplossing van de verkeersmoeilijkheden bij het kruispunt Lammenschansweg—Kastanjekade. Teleurgesteld toonde de heer Van Dijk zich over het lange uitblijven van het pracadvies op het voorstel Van Dijk- De Bree over het huurbijslagfonds. Is dit voorstel al bij Sociale Zaken? zo vroeg hij. Sociale vraagstukken beho ren toch direct naar deze afdeling ver wezen te worden. Of moet ook in dit opzicht nog worden geordend? „RAMPZALIG MERENPLAN" Op zijn belangstelling voor het merenplan (in negatieve zin) had het College een domper gezet door de persberichten over het verlaten van dit plan tegen te spreken. Als door G.S. aan dit rampzalige plan uitvoe ring wordt gegeven, wordt de Raad hier dan nog over ingelicht? Daarnaast zou hij willen weten hoe veel zand de gemeente nu nog nodig denkt te hebben, welke mogelijkheden voor zandwinning hier nog liggen, tegen welke kostprijs dit zand geleverd kan worden en welke lichamen nog deelnemen in de N.V. exploitatie- maatschappij tot zandwinning. Ruime aandacht besteedde de heer Van Dijk. die evenals de andere fractie voorzitters het woningprobleem stilzwij gend voorbijging, nan het onderwijs. Om de leden van de commissie onder wijs een voed Inzicht in de vele proble men van het onderwijs (scholenbouw) te geven is een kaart, waarop worden aangegeven de bestaande, de te vervan gen en de nieuw te bouwen onderwijs instellingen, onontbeerlijk. Het speet de heer Van Dijk. dat B en W. nog steeds aan een belofte hieromtrent geen gevolg hebben gegeven. TOESLAG B.L.O. LEERKRACHTEN Wederom vroeg de heer Van Dijk om een extra toeslag voor de leerkrachten werkzaam bij het buitengewoon lager onderwijs. De billijkheidsmotieven, aldus spreker, hebt U destijds niet kunnen of willen aanvaarden, zou het nu niet kun nen zijn. dat wij het nu uit practische overwegingen moeten gaan doen? Hij somde een aantal gemeenten op. die al tot deze maatregel zijn overgegaan. Het zal immers steeds moeilijker worden de beste krachten voor het bijzonder on derwijs voor Leiden te behouden of aan te trekken. Sprekend over de vaststelling van ver goeding voor werkelijke en geraamde exploitatiekosten van het openbaar onderwijs, merkte de heer Van Dijk op. dat besturen van bijzondere scho len voor grote moeilijkheden worden geplaatst, indien niet In de loop \an dit jaar de werkelijke exploitatiekos ten voor de jaren 1951 en 1952 door de Raad worden vastgesteld. Liquiditeitsmoeilijkheden voor de schoolbesturen, welke in de periode 1948 1952 meer uitgegeven hebben dan ontvangen, zijn het gevolg De hogere uitgaven waren immers gebaseerd op de zeker te verwachten stijging van de Ticeede concert Residentie-Orkest Krebbers en Olof onze weester-violisten Badings' Dubbelconcert (voor twee violen), geschreven in opdracht der Wagenaarstichting in verband met het gouden jubileum van het R.-O. en door de componist gedacht voor de concertmeesters Krebbers en Olof. was tot nu toe niet in onze stad geïntroduceerd. Vlak voor Brussel, Parijs en Toulouse er kennis mee zullen maken, was deze eer dus de Leidenaars voorbehouden. Inderdaad betekent dit concert een belangrijke schrede in Badings' com positorisch en scheppend vermogen en al evenzeer een belangrijke aanwinst voor de vioolliteratuur. Het accent ligt hier voornamelijk op het „technisch-kunstige": slechts weinige violisten zullen tegen de moeilijkheden ervan zijn opgewassen! Wat hier in dit opzicht van de beide solisten gevergd wordt, grenst aan het wonderbaarlijke. In zijn symphonleën moge Badings, die zich nimmer tot excessen liet ver leiden. meer gevoelswarmte en melodi sche inventie openbaren, dit neemt niet weg, dat ook hier, in het gedemonstreer de feilloze samengaan tussen solisten en orkest, dat veel meer een autonome, dan een louter begeleidende functie vervult, naast de ten top gevoerde tech nische prestaties, toch ook plaats gebo den wordt aan geheel èndere elemen tten: stuwende geladenheid, vloeiende lyriek, interessante thematiek, gelijk j respectievelijk in het in één constante gespannen trilling gehouden eerste deel. I gevolgd door een zelfs romantisch- I weemoedig sentiment in het Adagio en een geestige spiritualiteit in het Vivace. Reeds onmiddellijk sleept de opstij gende. aan een Bach herinnerende. geniale inzet U mee! Zo dwingt dan dit in een merkwaar- dige tonaliteit geschreven, boeiende concert bij voortduring tot luisteren. Niet alleen in de al of niet met or kest gespeelde virtuoze passages, maar ook wanneer dit orkest alléén aan het I woord is met dikwijls obsederende. naar Strawinsky terugwijzende, van dreiging en drang vervulde momenten. Niet slechts Badings betoont hier een subliem vakmanschap: ook Krebbers en Olof met hun formidabel knappe tech- niek. Hun toon. anders zo verscheiden van aard, leek thans volledig „gelijk geschakeld". De samenwerking met het orkest kwam bovendien aan de hoogste eisen ener volmaakte en transparante eenheid volkomen tegemoet. Naast Bach, is er dus nu dit be> langrijke Badingsconcert. dat stellig op de podia van vele landen zal opklinken als een verbluffend wonder, waarover men spreken zal. Dat het muzikale geheugen deze beide meester-violisten niet in de steek liet. was alreeds een wonder op zichzelf. En misschien was er een derde wonder: zelfs een ,in opdracht" geschreven werk kan een „grote worp" zijn! Wij hopen het concert, getuigend van originaliteit en individuele zeggingskracht, in de loop van de tijd nogmaals te horen, ter nadere kennismaking. Een „gelegenheids"-muziek bij uitne mendheid vormen de fragmenten uit de Gloriana-suite van Benjamin Britten. De opera „Gloriana" werd geschreven voor het Kroningsfeest van Koningin Elisabeth van Engeland. Britten is al evenzeer een veelzijdig .meester", zij het dan dat hij zijn in spiratie veelal zoekt en vindt bij „oude muzieken", die hy dan met groot inzicht opnieuw instrumenteert, effectvol en kleurryk. Van een suite van „eigen hand" is hier dus eigenlijk geen sprake, maar Britten gaf aan deze suite van dansen toch een gezicht, in overeenstemming met de pompeuze en stralende sfeer van het Kroningsfeest. Britten is hier echter niet meer. dan ■n handig, zij het uiterst competent „bewerker", bij wie de liefde voor de Engelse volksmuziek een grote rol speelt. Om blijvend te boeien wordt echter oorspronkelijkheid gevraagd. Ook een behendig compilator kan dat niet. De opera „Gloriana" bleek dan ook geen lang leven beschoren Wel vreemd was het na de pauze plot seling meer dan een eeuw teruggeplaatst te worden: Schumanns eerste sympho- nie. diens „Lentesymphonie". weerklonk. Schuman kon op symphonisch gebied beslist géén „meester" zijn. Daarvoor was hij te pianistisch ingesteld. Desondanks deed het goed te luisteren naar deze „vreugdevolle" klanken uit Schumanns gelukkige periode, gesti muleerd door zijn huwelijk met Clara Wieck. toen van de melancholie en de „duistere waanzin", die later volgen zouden, nog geen sprake was. net ging hier in het algemeen fris, blij en met élan toe; misschien had het hier en daar nog wat poëtischer en inniger gekund. De egale, zange rige orkestklank, ditmaal speciaal die van de cclli, bewees ook nu de uitne- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Joanna Petronella. dr van A. Ie Febre en D. G Ijsman; Erik Jan. zn van A. H. Boon v. Ostade en S J. de Bruyn; Johan nes. zn van J. Boom en C. Beekman: Bertus, zn van B. Zwart en S. Holswllder; Gusta Louise, dr van I. Heijmans en C. J. Slerag; Pieter, zn van P. Reyneveld en L. M. Voshart; Pieter Jacobus, zn van J. Ravensbergen en W. Gordijn; Johanna Theresla Francises, dr van J. P. F. ten Broek en W. Hlnnen. OVERLEDEN: G. v. d. Boogaart, man, 61 jr: M. P. Rutgers, hulsvr van Beekman, 84 jr; J. Zevenhulzen, man. 66 Jr. NIEUWE UITGAVEN Albert Einstein, een documentaire bio grafie. door Carl Seellg. Vertaling. R. J. Limburg, pocket-editie van Uitgeverij Succes. Den Haag. De Bijbel voor kinderen verteld, deel I van een serie van drie deeltjes, waarin Plet Worm de verhalen van de Bijbel voor de jeugd heeft naverteld en getekend. Een bijzonder geslaagde en fraaie uitgave voor de Jeugd, uitgegeven door Elsevier Ultg. MIJ. te Amsterdam. De zeuven hoofdzonden, door J. de Graaf, met woordverklaring voor nlet- Gronlngers, uitgave Drukkerii Krol. Ult- mende hoedanigheden van het ensem ble, dat ook op deze avond met men tor Van Otterloo grote bijval moebt incasseren. Dal de ovaties voor Krebbers en Olof uitbundig waren, behoeft nau welijks gereleveerd. ZU zullen in het buitenland de Ba- dingsfakkel hoog weten te houden'. C.P.N. in raadscommissies Geen woonplaatsbelasting De heer Van Weizen (CPN) kwam als laatste spreker in de middagver gadering aan het woord. Na enige waarderende woorden aan het adres van B. en W. te hebben gesproken, merkte de heer Van Weizen op. dat hjj het niet eens was met het heffen van een woonplaatsbelasting. Hij achtte een dergelijke compensatie voor het aan de gemeente ontnomen belastinggebied in strijd met het hui dige belastingsysteem. Hjj had ook bezwaren tegen het hef fen van reinigingsrechten en het ver hogen van de tarieven voor het slacht huis. „De gemeente moet de verlaging van de omzetbelasting aangrijpen om de tarieven voor gas en electriciteit te verlagen", zei de lieer Van Weizen. De voorzitter van de Communistische fractie hield vervolgens een lang en diepgaand betoog over de waag, of de communisten al dan niet deel van een raadscommissie kunnen uitmaken. Hu beantwoordde de vraag bevesti gend. omdat er ook communisten in de Tweede Kamer-commissies zijn, met uit zondering in die van Defensie en Bui tenlandse Zaken. Hjj vond het onjuist, dat de commu nistische raadsleden vaak niet zo goed zijn geïnformeerd, omdat zu niet deel nemen aan diverse voorbereidende werk zaamheden. De heer Van Weizen bepleitte ten slotte nog de inschakeling van de Fede ratie van Woningbouwverenigingen bij het ontwikkelen en uitvoeren van de saneringsplannen „In de Federatie", aldus de heer Van Weizen. „zijn vele zeer deskundige mensen, die een grote belangstelling hebben voor de oplossing van de problemen op dit gebied" Na 25 jaar liefdevolle plichtsbetrachting Ruim vijf en twintig jaar is zuster L. de Boer verbonden geweest aan het kinderhuis „Voordorp" te Leiderdorp. In die lange reeks van jaren zijn zuster De Boer en „Voordorp" met elkaar vergroeid, zodat men de een niet zonder de ander kan denken. En toch zal men er aan moeten gaan wennen dat zuster De Boer niet meer op „Voordorp" is: gisteren heeft zij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het huis, dat haar lief was geworden. Bij dit afscheid ontving zij uit handen van burgemeester K. van Diepeningen een Koninklijke onderscheiding: de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. uitgaven van het openbaar onderwus in deze zelfde periode Daarnaast ontstaan moeilijkheden om het eventueel later te ontvangen bedrag op verantwoorde wijze te kunnen realiseren. KLEINERE CLUBHUIZEN Bij de behandeling van het hoofdstuk „sport" drong de heer Van Dijk aan op dc bouw van kleinere clubhuizen. Als elke vereniging haai- eigen clubhuis heeft, dan komt dit de intimiteit en de sfeer van het clubleven ten goede. Na het welkomstwoord van de voor zitter van het bestuur, dr P. M. de Planque, was het woord aan burgemees ter van Diepeningen. Hy wees er op, dat het afscheid heel veel betekent voor zuster de Boer, daar zjj haar werk al tijd met liefde en toewijding heeft ver richt. In het werk. dat U gedaan hebt. zijn liefde en toewijd mg zeker nodig, want anders is het onmogelijk werk God heeft U gesteund, dat kan niet anders, aldus spr. U hebt vijf en twintig jaar in het huis gewerkt en dat is in deze tijd zeker een bijzonderheid en U hebt U een goed leidster getoond. Het deed spreker veel genoegen zus ter dc Boer te kunnen mededelen dat het H.M. dc Koningin heeft behaagd zuster de Boer de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. De burgemees ter speldde de scheidende zuster de ere-medaille op de borst. Dr de Planque wenste allereerst zus ter de Boer geluk: het is vandaag toch een blyde dag geworden, nu een lid van ons grote huisgezin koninklijk is onder scheiden. Vervolgens bracht hij de grote dank van het bestuur over U heeft uw werk niet gedaan uit louter plichtsbe trachting. doch U heeft het gezien als een taak. die God U op de schouders heeft gelegd. U heeft de kinderen de weg gewezen naar hun maatschappelijk, èn naar hun geestelijke toekomst. Spreker hoopte tenslotte dat zuster de Boer de tijd van rust, die zij nu tegemoet gaat, eveneens als een gave van God zal zien. De heer J. C Elsgeest voerde het woord namens de diaconie van de Leidse Hervormde gemeente „Voordorp" gaat uit van deze diaconie en na een woord van felicitatie dankte hij zuster de Boer voor het werk in het kinderhuis. B.O.E.R. De directrice van het huis. mej. H A Siddré. was dankbaar dat zuster de Boer en zij elkaar aliJd zo goed begrepen U heeft in stilte uw wertc verricht en daarom ben ik blij dat U nu eens in het zonnetje gezet wordt, aldus spr Mej. Siddré had naar een goede karakterise ring gezocht van zuster de Boer en die 1 zig waren geweest. Burgemeester Van Diepeningen speldt zuster De Boer de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L-D./Van Vliet.) gevonden in haar naam. De B betekent bewonderenswaardig: dat slaat op dc wijze waarop U hebt gewerkt. De O is de beginletter van onvervangbaar en de E van eenvoud. Dat allemaal is U en nu wordt U de Rustende. Zuster de Boer heeft altijd open ge staan voor de nieuwe ideeën, die in de loop der jaren naar voren zijn gekomen en 2tij heeft zich altijd niet voor 100 maar voor 200 gegeven: het woord rust kwam niet in haar woordenboek voor! Spreekster verzocht de aanwezigen te zingen gezang 121 1 „God roept ons broeders tot de daad" Ds Honnef. Ned. Hen- predikant te Leiderdorp „Voordorp" behoort ook kerkelijk tot Leiderdorp, al is het dan een instelling van de Leidse Herv dia conie wees er op dat zuster de Boer gaarne naar de zendingsvelden was ge gaan. maar dat God haar hier een taak had gegeven. Spr. was er van overtuigd dat zuster de Boer al deze drukte eigen lijk niet nodig vond. omdat zij zich een instrument ran God weet. Als laatste spreker voerde een broer van zuster de Boer het woord Hij wees er op dat zijn zuster in „Voordorp" haar levensvulllng had gevonden cn dat zij met hart en ziel zich gegeven had aan haar werk. Het is haar roeping en doel geweest de liefde van God door te eevn aan anderen Hi) was zeer erkentelijk voor de Koninklijke onderscheiding, doch meende dat het mooiste geschenk in haar leven is geweest de gemeenschap met God Ten slotte sprak hij nog een I persoonlijk woord van dank tot zijn j zuster Na een kort slotwoord van dr de Planque. bleef men nog er.ig? tijd bijeen. I waarna er een feestmaaltijd was, samen j met enkele genodigden en dc kinderen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9