WONINGBOUW J. Woudstra (Prot. Clir.): publiciteitsambtenaar! BLIJFT BUITEN BEGROTINGSDEBAT behoefte aan geen Zes „specialisten" aan het woord J. van Iterson: gaat liet Merenplan door of niet? A. van Dijk waar blijft prae-advies over hmirbijslagfonds 4ste Jaargang Vrijdag 18 November 1955 Tweede Blad No. 28682 Pers verzorgt deze taak uitstekend De Leidse vijfdaagse begrotingsbehandeling zit meer schot dan vorig jaar Na de eerste dag van de Leidse „vijfdaagse": de behandeling van de igroting voor het komende jaar, kan worden geconstateerd, dat er ditmaal de begrotingsbehandeling meer schot zit dan vorig jaar. Waren er in 1954 de eerste dag vijf fractievoorzitters en vier „specialisten" aan het woord [veest, thans hebben met de fractievoorzitters reeds zes „specialisten" n mening over de ingediende begroting en het beleid van B. en W. bekend maakt, terwijl nog moet worden afgewacht of ditmaal wel alle raadsleden de ring" zullen verschijnen. Bovendien blijft de woningbouw, andere jaren een onderwerp van brede icussie, ditmaal buiten het begrotingsdebat. De Raad en zeer terecht nst eerst het rapport af te wachten van de onlangs ingestelde Commissie Onderzoek t.a.v. de Leidse woningbouw. De heer Woudstra (Prot. Chr.), die i fractievoorzitter gistermiddag als eede spreker aan het woord kwam, icht thans in het openbaar de dank er van het gemeentebestuur van >uwe Tonge voor de grote toewijding, or het Leids stadsbestuur aan de dag !ezd na de ramp. Dit was hem ver- dit bij het afscheidsbezoek, dat oe id aan die gemeente heeft gebracht. DE PIN OP DE NEUS. De heer Woudstra noemde het een Jaarlijks terugkerende ergernis, dat de gemeente niet weet of, en hoe haar uitgaven moeten worden gedeut. Misschien is er in dit opzicht enig Terschil met vorige jaren, toen er op kon worden gerekend, dat het nog wei terecht zou komen. Maar de circulai res, die de laatste tijd het ministerie ran Binnenlandse Zaken verlaten, rellen de gemeente de pin op de neus. Er is een nieuwe koers duidelijk ge- irden bij de behandeling van de aatsbegroting 1956, waarbij de Kamer voortdurende stijging der uitgaven !t zomaar wenste te accepteren. Mis siën heeft het Rijk de bul zien aan- men en daarom de gemeenten maar <t gewaarschuwd. Het is de vraag wat rrvan terecht zal komen. Leiden is n luxe uitgaven niet toegekomen. Spreker had het tekort voor 1956 eijferd op f. 1.200.000. Hij vroeg of geheel of gedeeltelijk kan worden dekt. en op welke wijze. Door toe- eelneen van de regering is de hoop xettigd, dat na 1958 de financiële rhouding tussen Rijk en gemeenten I verbeteren, doordat de gemeenten vloed krijgen op het gemeentefonds, er Jectieve maatstaven worden aange- pi bij de uitkering, terwijl een eigen lastinggebied blijft bestaan. Het Col- je van B. en W. heeft zich niet uit- 'laten over de denkbeelden van de mmissie-Oud op dit punt. Toch zal de gering het wel op prijs stellen \óór i openbare behandeling van die voor ellen begint te weten, hoe de ge- leenten er over denken. DE WOONPLAATSBELASTING. Tegen de woonplaatsbelasting zag drie argumenten aangevoerd, name- i 1. Het is een anachronisme; 2. de pbrengst heeft niets te betekenen: 3. en is bevreesd voor belasting-vlucht- (uvels. Wat het eerste betreft, spreker and het hier gebruikte woord wel erg Het eigen belastinggebied van de gemeenten levert 5,5 procent op van de totale inkomsten, en het is ondenkbaar dat dit ook nog zou wegvallen. Als h'cr- aan nu iets wordt toegevoegd dacht spreker helemaal niet aan een anachro nisme. Of achten de tegenstanders de gemeentelijke zelfstandigheid zo ver ouderd? Wat de opbrengst betreft, bet maximum voor Leiden zou f. 1 215.G00 zijn. Dit houdt dus verdubbeling in van het eigen belastinggebied, en dat is, re latief gezien, wel van betekenis. En wat die „vluchtheuvels" aangaat, er ls ten tendens om de grond- en personele be lasting te doen verdwijnen. Wat ligt dan meer voor de hand dan een compensa tie, bijvoorbeeld in de vorm van een woonplaatsbelasting? En als het Rijk de uitkeringen uit 's Rijks kas afhan kelijk stelt van Invoering van die belas ting. ontstaan er geen uitwijkmogelijk heden voor belastingplichtigen. Uitvoerig ging de Prot.Chr. fractie voorzitter in op het vragencomplex en de antwoorden daarop, betrekking heb bend op de publiciteit van de gemeente ln de ruimste zin van het woord. Hij vond het wel duidelijk, dat deze vragen afkomstig zijn van P. v. d. A.-zijde. Moet de gemeente nu belangstelling van de burgerij voor haar activiteiten wek ken en bevredigen? Als nieuwe inwo ners van Leiden belangstelling nebben voor hun stad, kunnen ze niet beter doen dan lid worden van de vereniging „Oud-Leiden", vond spreker. De ge meente kan hiermee toch niet concur reren. Ook voor een speciale ambtenaar, belast met de publiciteit van gemeen te en gemeentediensten, voelde di heer Woudstra niets. De pers verzorgt deze taak uitstekend en staat boven dien vrij. terwijl een ambtenaar niet achter. De overheid moet dat ideaal verwezenlijken en dan komen we voor een onmogelijke discussie te staan In „De weg naar de vrijheid" geeft de P. I v. d. A. haar doelstellingen duidelijk aan. maar de theoretische fundering j daarvan ontbreekt. Over die diepste grond zwijgt zij bewust, omdat lieden van verschillende levensovertuiging éen politiek moeten voeren. Daarom moet zij zwijgen over de diepste zekerheid in een mensenleven, en daarom doen zake lijke tegenargumenten de zo even ge memoreerde vragen niet verdw'jnen Hierin is immers een levensovertuiging vastgelegd en daarover is geen discussie mogelijk, omdat de P v. d A. hiervoor geen fundament heeft. Spreker betwij felde het ook, of de vraag van P. v. d. A.-zijde naar gemeenschapshulzen door het college wel terecht onder het noofd- stuk „Volkshuisvesting" is gerubriceerd. Moet dit niet veeleer, zoals de partij ook doet onder „Onderwijs"? Sprits bij de koffie Gisteravond viel de raadsleden een extra attractie ten deel: een heerlijke sprltskoek by de koffie Een attentie, waarvoor de beide wethouders, de heren J C van Schalk en S Menken, hadden gezorgd. Zaterdag was het tien Jaar ge leden. dat zü tot wethouder werden be noemd. Mr C.]. WOUDSTRA niet concurreren met ..Oud-Leiden" meer mag loslaten dan zijn zegslieden kwijt willen. Spreker vond het van groter belang, dat voorlichting over Leiden wordt gegeven in wijder ver band, een taak, die o.a. door V.V. behoorlijk wordt vervuld. GEMEENSCHAPSIDEAAL VAN P. v. d. A. Toch was de heer Woudstra er van overtuigd, dat deze vragen volgend jaar zullen terugkeren, voor zover ze niet worden ingewilligd, net als dat met de vragen rond de L.D.M. het geval is. Het gaat er ook met om of de voorsteden doeltreffend zyn, maar hier steekt het gemeenschapsideaal van de P. v. d. A. Wat het kleuteronderwijs betreft, spreker Juichte de komende financiële gelijkstelling tussen openbaar en byzon- der kleuteronderwys toe en bracht de dank over van het personeel der bijzon dere kleuterscholen, dat de gemeente de leerlingenschaal reeds tot 40 heeft ver laagd. Hij hoopte, dat dit by het lager onderwijs eveneens spoedig het geval j zal zyn. Spreker vond het belangrijk, dat het ontbreken van sportlokalen by vyf kleuterscholen op korte termyn wordt opgeheven Met hei Haverstraal-schoolexperi- I ment is uitnemend werk geleverd, dat 1 nieuwe gezichtspunten heeft opgele verd, niet alleen wat het onderwijs aan kinderen uit bepaalde milieux be treft. maar ook in wijder verband. De heer Woudstra wilde weten waar om de volksscholen geheel zullen ver dwijnen en bepleitte bouw van twaalf- klassige scholen, waar het hoofd ambulant kan zijn. Alleen een ambu lant hoofd zal leiding kunnen geven aan de onderw ysvernieuwing. en bo vendien wordt bij dit soort scholen bouwgrond bespaard. TRAGE GANG VAN ZAKEN. De fractievoorzitter wydde dan aan dacht aan de trage gang van zaken met betrekking tot de Chr. Huishoudschool. De raad sprak in Juni 1953 uit. cat deze school nodig was. pas in Maart van dit jaar werd de aankoop van grond te berde gebracht, en het duurde nog eens vier maanden voor de raad een voor stel dienaangaande kon goedkeuren. Op 25 Juli vroeg de heer Stolp wanneer de grond bouwrijp zou zijn. De wethou der noemde de datum van 1 Novem ber, maar toen stond de boerenkool er nog op. aldus mr Woudstra. De toe stand by het jiyverheidsonderwys voor meisjes verergert steeds en daar komt nu nog de bouwstop bij. Als het 1958 wordt voor die school er staat zal men by dit onderwijs wat beleven, zei hy. ONDERZOEK PERSONENVERVOER. In het slot van zijn rede lichtte mr Woudstra de voorstellen toe, die hy met anderen heeft ingediend en die we reeds publiceerden. Aan een ver- keersparlement hechtte hy niet veel waarde, maar hy voelde wel voor een onderzoek naar het personenvervoer, mits niet alleen deskundigen, maar ook belanghebbenden hierbü een woordje kunnen meespreken. Een schema van de scholenbouw achtte hij zeer gewenst, omdat het onbevre digend is, dat de raad nu eens tot een school hier, dan weer tot een school daar, moet besluiten, zonder een be hoorlijk overzicht te krijgen. De heer Knol (Prot. Chr.), die als eerste „specialist" in de avondvergadering het woord voerde, merkte o.m. op, dat de grote moeiiykheid voor de gemeente is de afhankelijkheid van het rijk, speciaal het nog steeds niet nauwkeurig ge regeld zijn van de financiële verhouding Ryk/gemeente. Een cardinale fout ziet spreker ln de methode van vaste bedragen. Hierdoor ontstaan gevaren als daar zün het niet rekening houden met de structuur der gemeente, het feit of voorheen al of niet zuinig werd beheerd, de mogciykheld van het optreden van behoeften, welke bij de ene gemeente sterker kan zijn dan bij de andere. moeiiyk ligt, zeide, dat hy geen tegen stander is om enig belasting terrein voor de gemeente te creëren. In zyn betoog was het onlangs ver schenen boek van dr Drees Jr een lei draad. V erzorgingspeil handhaven Is het College, aldus vroeg spreker zich af, met bevreesd, dat het verzor- gingspeil niet gehandhaafd kan blyven. omdat de financiën daarvoor op grond van de bestaande regeling, niet aanwe zig zullen zyn. Het moet echter moge- lyk worden gemaakt, dat Leiden een be- hooriyk verzorgingspeil kan handhaven. Daarop zal de begroting by voortduring dienen te worden gebaseerd. Hoogst waarschijnlijk zal Leiden alsdan een ho gere uitkering dienen te ontvangen om haar begrotig sluitend te maken. Tenslotte weidde de heer Knol uit over de woonplaatsenbelasting. Spreker, die er op wees. dat deze zaak buitengewoon Sanering Haverstraat- -Gortestraat De heer Van Iterson (Prot. Chr.) die het met het oog op de ingestelde com missie van onderzoek ditmaal niet over de woningbouw wenste te hebben - „wy wachten het rapport af" - brak evenwel een lans voor een soepele regeling voor de bouw in de particuliere sector. Een plan voor de sanering van de Haver- straat en Gortestraat zag spreker gaar ne spoedig by de Raad ingediend. Welke delen van de stad. aldus wilde spreker Teken aan de wand Vermaning van het Rijk: zorg voor sluitende begroting De heer Hagens: eigen belastinggebied slechts van aansluitende aard De heer Hagens (WD), die als vierde fractievoorzitter in de middagverga dering het woord voerde, greep allereerst terug op het feit, dat by de samen- •lelling van vorige begrotingen nog al eens in de mist werd gevaren, als gevolg ran onvoldoende Inzicht ln de verwachtingen, die de gemeente mocht koesteren ta.v. de ryksbljdragen aan de gemeentehuishouding. By het thans gehouden onderzoek in de secties heeft spreker opnieuw moeten constateren, dat het te leurstellend Is, dat de belangrykste inkomstcnpciler (n.l. de uitkeringen uit het gemeentefonds) voor 1956 weer niet bekend was toen de begroting werd ramengesteld. Een belangrijk stuk. dat na de samen- Relling van deze begroting ls versche nen, vórmt de brief van de minister van Binnenlandse Zaken van October j.l., («richt aan de gemeentebesturen. De minister zegt hierin o.m„ dat de ge meentebegrotingen sluitend moeten 'orden gehouden met de werkeiyk be schikbare middelen, die op grond van de bekende of toegezegde basisbedragen ter beschikking zullen staan. En verder, .dat gemeenten zich in haar uitgaven, 'aaronder begrepen de kapitaalsuitga ven, beperkingen zullen moeten opleg- ten." Hier heft de landsregering, aldus (preker, een waarschuwende vinger op :m de gemeentebesturen toch tot de nodige voorzichtigheid te manen i.v.m. niet sluitende begrotingen. Spreker nndt dit een te waarderen teken aan de '•and. Volgens de heer Hagens is hel dui- delyk, dat de gemeente niet al te veel verwachtingen mag hebben t.a.v. het antwoord op het verzoek tot toeken ning van een subjectieve uitkering, als bedoeld in het raadsbesluit van 26 September j.l. In de slotbeschouwing van de M. v. A. 'ordt door het College gesteld, dat naaf bjn Inzicht de minister uitgaat van de Praemissie. dat de gemeenten voor 1955 len reëel sluitende beeroting hebben en dat deze praemisse t.a.v. Leiden onjuist n. In dit verband merki spreker op. dat 'olgens het antwoord van B. en W. in bet sectieverslag Iet tekort over 1955 'ordt geraamd op f. 679.000. Aan de band van enkele cy'fers toont spreker G. HAGENS romantische illusie voorts aan. dat het tekort voor 1956 kan worden gesteld op f. 1.140.000. Over 1956 een tekort van meer dan het dubbele van 1955. Welke verwachtingen, zo vraagt spre ker. hebben B. en W. van het resultaat van' de aanvrage van een subjectieve uitkering. Volgens de heer Hagens Is het niet twijfelachtig, dat het de bedoeling van de landsregering is een sterke rem aan te leggen op de steeds sty- gende behoeftenbevrediging der ge meenten. INVESTERINGSPLAN Ook ditmaal vroeg de heer Hagens naar een investeringsplan, Momenteel zyn wy zover, dat, althans de fractie voorzitters beschikken over een lyst van voorgenomen werken in de jaren 1956 t/m 1958 Dat is natuurlijk wel iets, doch toch nog weinig In de begroting van een bepaald jaar zullen z.i. de in dat jaar uit te voeren werken èn in de kapi- taalsdienst èn in de gewone dienst tot uitdrukking moeten komen. In bv. Utrecht is dit het gval, waarom is dit in Leiden niet mogelijk? Sprekende over de onderbezetting van de gemeentediensten, met name by de Dienst van Gemeentewerken, meende spreker principieel te moeten stellen, dat een dienst moet uitvoeren, waartoe de Raad besluit. En niet. dat de Raad slikt, wat de diénst meent te kunnen uitvoeren. Vandaar dat spreker ook tot één van de mede-ondertekenaren behoort, die een efficiëncy-onderzoek bij de Dienst van Gemeentewerken willen laten in stellen. EIGEN BELASTINGGEBIED Vervolgens schonk de heer Hagens aandacht aan een eigen belastinggebied van de gemeente Z.i. heeft elke eis tot zelfstandigheid van de gemeente geen zin. als de gemeente niet over eigen middelen beschikt. Met die eigen mid delen is het echter droevig gesteld. Spre ker is evenwel de mening toegedaan, dat een eventueel eigen belastinggebied der gemeenten slechts van aanvullende aard kan zijn. Dit zou een kleine heffing moeten zijn Het niet hebben van een eigen financiële grond maakt de zelf standigheid van de gemeenten tot „een romantische Illusie", aangenomen, dat zij dit niet reeds is. Men dient echter goed te begrypen, dat de beslissing over een eigen belastinggebied op een ander niveau zal worden genomen dan dat van de Raad, n.l. in 's lands vergader zaal Tenslotte vroeg de heer Hagens aan dacht voor het plaatsen van een schuil- gelegenheid voor trampassagiers aan de erder weten, zyn voor een goed uitbrei dingsplan nog niet op kaart gesteld. Is de huidige verordening voor het grondbedryf nog geldig, was de volgende vraag. De oplossing voor de hoek Levendaal/ Korevaarstraat (afbraak panden) acht te spreker in het kader van een struc tuurplan maar ..klein-goedwerk". Hoewel de bestratingen in het alge- mbeen in orde zyn. heeft spreker be zwaren tegen het huidige wegdek van de Hooigracht. In de Maarsmansteeg moe ten zJ, de stoepen verdwynen. De „Waag in steigers" geeft hem te denken. Ofschoon hy begrip heeft voor restauratie van oude gebouwen, zit hem de aanvankelyke aanleiding van deze restauratie: het bouwen van een mo dern kantoor, dwars. Hierdoor kwamen eerst de gebreken aan het licht. Moeten deze oude historische gebouwen niet eens aan een onderzoek worden onder worpen? De spoorwegovergang in de Heren straat acht spreker een „onding", vooral als straks Lelden-Zuld-West ontsloten wordt. Voorts drong spreker aan op een spoe dige oplossing voor het viaduct aan de Lanunenscliansweg. Een grote stads- wyk is thans geïsoleerd. Ook een glazen verkeershulsje by de De Gijselaarsbank acht spreker zeer op zyn plaats. De politie ls hier aan weer en wind bloot gesteld. Het merendeel der bruggen acht de heer Van Iterson te smal. Waar nodig dienen z.i. voorrangspalen worden aan gebracht. Dat het tekort aan krachten op de Dienst van Gemeentewerken mede ge leid heeft tot een uitstel van de verbe tering van de zweminrichting „De Zyi" betreurde spreker ten zeerste. EXPLOITATIE DEN BURCHT Gemeente en exploitant besteden z.l. te weinig aandacht aan het meest unie ke plekje van Leiden: Den Burcht, La ten wij in 1956 eens een openbare ver pachting houden! DE WELSTANDSCOMMISSIE Na enige Jaren ervaring ls de heer Van Iterson minder enthousiast gewor den over de werkmethode van de Wel standscommissie. Indien het juist is. ge looft hij. datd eze Welstand-commissie zo optreedt, dat alleen d i e plannen ge nade kunnen vinden in de ogen van de leden van deze commissie, die 100 aan de verlangens voldoen. Passen wy niet op. dan krygen wy type woning in onze gemeente met het praedicaat „Welstandscommissie". Men moet het initiatief, het inzicht van het Individu, aldus spreker, niet op hangen aan bepaalde grillen van enkele personen. Uitwassen moet men voorko men. maar op futiliteiten niet de vinger leggen. Het Merenplangrote teleurstelling in B. en W. Reeds enkele jaren achtereen, aldus de heer Van Iterson, heb ik geinformeerd naar het Merenplan. Telkens had men weer voldoende zand om in myn ogen te strooien. Thans echter zeg ik, met mijn ogen dicht, dat dit plan niet door behoeft te gaan. Het argument, dat pleitte voor dit plan: Zand verwezenlijking van de plannen Zuid- West en Noord, geldt thans niet meer. Zuid-West en Noord zijn of worden opgehoogd met zand niet uit Het Me renplan verkregen. Doch nu terzake: gaat het Merenplan door: ja of nee? Voorop stelde de heer Van Iterson „dat hij liever met een goede verliezer te maken heeft, dan met iemand, die hem jaar en dag te gen beter weten in op sleeptouw- houdt". Hel is voor spreker een grote teleurstelling, dat hij niet met een College te maken heeft, dat rulteriyk zegt: het plan gaat niet door! Verhoging slachttarieven De heer Kortmann (KVP) spiak aller eerst zyn teleurstelling uit over het uit blijven van een definitieve regeling van de financiële verhouding ryk/gemeente. in aansluiting waarop hij een beschou wing hield over de investeringspolitiek DEMPING OUDE RIJN Het verkeersprobleem stelt Lelden voor grote moeilijkheden. Nogmaals pleitte spreker voor dem ping van de Oude RUn, waardoor de Haarlemmerstraat wordt ontlast. De aanleg van een rijwielpad langs de Kanaalweg en de verbreding van dc Koepoortsbrug is zeer urgent. De demping van het laatste stukje Le vendaal ls volgens spreker op zeer een voudige wyze te verwezeniyken. Behalve wetenschapscentrum moet Leiden nog meer kunstcentrum worden. Een unieke kans biedt de a.s. Rem- brandtherdenking. Ta.v. de geneeskundige sociale sector vroeg spreker snellere promotiekansen voor het personeel van Endegeest c.s. In nieuwe wyken moet met de inrichting van consultatiebureaux tydig rekening worden gehouden. Sociaal Voorzieningsfonds De heer Sommeling (PvdAi dringt aan op een verbetering van de salaris regeling van het gemeente-personeel. Ook kan de teamgeest nog worden be vorderd. Voorts bepleite hy de aanstelling van een maatschappelijk werkster en de instelling van een sociaal voorziening* fonds. Het vage antwoord, dat het College ln de M.v.A. t.a.v. deze problemen geeft, heeft spreker niet bevredigd. Ambtenaren, die in een andere ge meente wonen, moeten zo spoedig mo gelijk aan een woning geholpen worden. T.a.v. het gebruik van dienstrywielen liggen de verhoudingen by de diverse diensten nog wel eens scheef. In de toekomst zal hier één lyn ge trokken moeten worden. Wanneer, zo wilde spreker weten, komt het prae-advies op de ztekten- kostenregeling. De rente van één jaar van het Burgc- ryfonds wenste spreker aan te wen den voor stadsverfraaiing. Parkeerverbod Breestraat De heer Van der Horst (PvdA) hoopt, dat het tekort aan politiepersoneel in het komende Jaar wordt weggewerkt. Aan de opvoeding van voetgangers (sters) dient nog veel te geschie den. Oversteekplaatsen worden te wei nig gebruikt. Een parkeerverbod aan het einde van de Breestraat (zyde Korevaarstraat» Ujkt spreker dringend gewenst. Het hek voor het Volkshuis dient te verdwynen. Is het niet mogeiyk rywiel- en voetpa den op de Hooigracht te projecteren? De toren van de LDM dient zo spoedig mo gelijk te verdwynen. SLECHT EN DUUR Het openbaar vervoer ls volgens spr. slecht en duur. Hier moet een oplos sing voor gevonden worden. Volgens de heer Van der Horst moet het ontwerpen van nieuwe gemeentever ordeningen, waarvan er vele sterk ver ouderd zyn, versneld worden. Diverse verordeningen zyn bovendien zeer on overzichtelijk samengesteld. W oninginspectrice MeJ. Van Nienes (PvdA), die gister avond als laatste spreker het woord voerde, vroeg l.v.m. de f. 8234 aan huurachterstand te overwegen of het geen aanbeveling verdient, dat een woninginspectrice wordt aangesteld. Voorts vroeg zy aandacht voor woon ruimte voor ingezetenen, die buiten ge zinsverband leven en voor studenten. Nu de ouderwetse hospita is uitgestorven, dient de Leidse burgery aan de huisves ting van studenten nieuwe aandacht te besteden. TEHUIS OUDEN VAN DAGEN Vervolgens gaf mej. Van Nienes als haar mening te kennen, dat de gemeen te in de toekomst zal moeten komen tot de inrichting van een tehuis voor Ouden van Dagen. Tenslotte waarschuwde zy voor de overcreditering by het kopen op afbeta ling. wy moeten tot een credietregistra- tie komen. Mej. Van Nienes eindigde met de heer Woudstra onder het oog te brengen dat er zeer zeker ook in de gelederen van de PvdA plaats ls om voor zyn/haar re- ligieuse overtuiging uit te komen. gcicsciuiciu »WI uamyaisjs'cis ut pi„pn helacllrurffphieri zeer drukke halte aan de Lijsterstraat en net ei=en belastinggebied. b.v. in de vorm va: met glazen schotten i dakje. I)e verhoging der slachthuistarieven legt een zware last op een nyvere groep van middenstanders. Wordt de Raad nog ingelicht over het merenplan? De fractievoorzitter van de K.V.P., dc heer Van Dijk was van oordeel, dat In de afgelopen periode veel en belangrijk werk ls verzet I)e besluiten werden veelal vlot genomen, soms in zo'n snel tempo, dat hij zich wel eens had al- gevraaed of het College zich wel bewust was van de aanwezigheid van de raad. Met dc blik op de verkiezingen 1956 gericht, kwam de heer Van Dijk vervolgens tot een korte politieke overpcinsing. waarin hij de heer Meester antwoord gaf op diens uitlatingen over het K.V.P.-propagandablad 056. Hij stelde, dat de P. v. d. A., met haar manier van destructieve propaganda voeren ten aanzien van de K.V.P.. dit geschrift had uitgelokt, nij verklaarde, dat hij de uitgave van dit blad niet betreurde. blemen sprak de heer Van Dijk eerst zijn waardering uit voor de in structieve wijze, waarop dc geleidebrief is samengesteld. Minder enthousiast kon hij zijn over de antwoorden, die het College ln de memorie van antwoord op vragen van de raadsleden heeft gege ven HET BURGERIJFONDS Hij betreurde het. dat de Stichting Burgerij fonds nog steeds geen mening heeft gevormd over de besteding van dit fonds Hij vroeg zich af of geen tijdslimiet gesteld moest worden binnen welke het bestuur tot een beslissing moet komen. De heer Van Dijk ging ook voort op zijn suggestie voor een plan-Groot- Leiden. De antwoorden, die hij in de memorie van antwoord van het College had ontvangen, hadden hem vaag maar in grote lijnen wel bevredigend. Uit de dikwijls met elkaar in strijd zijnde ant woorden. die daarna in hetzelfde ver band door het College zijn gegeven concludeerde de heer Van Dijk. dat het College de schijn wil vermijden omlig gende gemeenten te annexeren. Voor slot Raad verslag zie men Pag. 1 van het derde blad A. VAN DIJK P.v.d. A. lokte O '56 uit

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3