Oud-Katwijk: KANT VISSERIJ fj CmST«- 0PRESS 94ste Jaargang Vrijdag 18 November 1955 Vierde Blad No. 28682 Argentijnse Vakverbond door de regering - Aramburu verslagen Algemene proteststaking werd gisteravond door de leiding a fgelast Het Argentijnse Algemene Vakverbond, een van de bolwerken van het regiem nD Peron, schijnt over de gehele linie door de nieuwe regering onder president jramburu te zjjn verslagen. De algemene staking, welke door het vakverbond was illjeroepen om zgn machtspositie, opgebouwd onder Peron, te handhaven, Is londerdagavond afgelast door tweehonderd leiders van het vakverbond. Hoewel de felste aanhangers van het verbond Donderdag nog van het werk uren weggebleven, hebben velen het werk hervat, nadat zij een telegram adden ontvangen, waarin met ontslag werd gedreigd als zij niet onmiddellijk geer aan het werk gingen. Voor het eerst sinds Maandag werd weer in de export-slachterijen ge- lacht. Het krachtigste verzet tegen her- jtting van het werk kwam van de me- fslarbeiders, doch ook hun verzet ver takt. Woensdag deelde de minister van Ar- ijd, Migone, mee, dat het Algemene 'akverbond zou worden „vernietigd" en lat de vakverenigingen vrij zouden zijn zich te organiseren. Intussen is het Erefonds verpleegsters kreeg kantoor ten geschenke Het beestuur van het Erefonds voor oud-verpleegsters heeft van een Am- tordams zakenman als geschenk gekre ten. een volledig kantoor, dat de koop- Ean geheel belangeloos ten behoeve van bet Erefonds heeft afgestaan. Met een sobere plechtigheid heeft de schenker het bureau overgedragen aan bet Erefonds voor oud-verpleegsters, dat. soals men weet enige jaren geleden werd spgericht voor een groep van 800 oud- susters, die in moeilijke omstandighe den verkeren. Dit jaar kwam een bedrag van bijna 100.000 bij elkaar. Men hoopt, dat nog jor het einde van het jaar f. 150.000 ijjeen gebracht zal worden, omdat dit bet kapitaal is, dat men nodig heeft om gedurende een jaar de oud-verpleegsters [tlt hun noden te verlossen. Toenemend vleesgebruik UITVOER JAARLIJKS GROTER Tijdens de najaarsvergadering van de Ned. Bond van groothandelaren in vlees, welke gistermiddag in het Kur- haus te Scheveningen is gehouden, heeft de voorzitter van het Bedrijf schap Vee en Vlees de heer Joh. de Veer een inleiding gehouden over „De vooruitzichten voor de vleeshandel". Hij zeide o.m. dat de binnenlandse consumptie thans weer op het peil van vóór de tweede wereldoorlog staat. Dit verbruik zal, zo meende spreker, zeer zeker groter worden omdat het huidige welvaartspeil hoog ligt. De binnenlandse productie beweegt ach eveneens in stijgende lijn en de uitvoer van vlees en vleeswaren wordt jaarlijks groter. Met een stabiel prijspeil kan een goe ie industrie en een slagvaardige handel verkregen worden. Er bestaat gelukkig ln vee- en vleeswereld begrip voor saamhorigheid en onderlinge afhanke lijkheid en er heerst vertrouwen. De voorzitter van de Ned. Bond van groothandelaren in vlees, de heer W. J. Dormito. zeide o.m, dat de scholing van de vleesgrossies zeer veel is uitgebreid. Hij beval de jongeren aan te blijven studeren, omdat dit de handel steeds len goede zal komen. De secretaris van de Bond, mr J. H. Koolschijn besprak de moeilijkheden, die gerezen waren over het concept-voorstel ioor de instelling van het Bedrijfschap »r de groothandel in vlees. Spreker betreurde het dat de groot- bandelaren in vlees nog steeds verstoten an levering aan de Landmacht. De heeft hiertegen met kracht gepro testeerd. Peruviaanse onderscheiding VOOR MINISTERS BETEN EN LUNS. De president van Peru heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr J. W, Beyen en de minister zonder porte- feuille, mr J. M. A. H. Luns, benoemd Grootkruis in de Orde van Ver dienste van Peru. Dit werd gisteravond meegedeeld door de ambassadeur van Peru, de heer Fer- candez-Davila, tijdens een ontvangst in rijn residentie. De ambassadeur heeft de beide ministersde tot de Orde beho rende versierselen overhandigd. Minister Beyen bracht dank voor de hem verleende onderscheiding. Hij her innerde aan de banden van vriendschap en aan de hartelijke samenwerking tus sen Nederland en Peru en verzocht zijn dank aan de president over te brengen, cok minister Luns sprak woorden van dank. Kleurenfilm reis Koninklijk Paar Eerste deel gereed Van de vele meters film die Polygoon Profilti heeft gemaakt tijdens de reis van ons Koningspaar naar en door de West heeft thans een deel de eindbe werking ondergaan. Gereedgekomen is het eerste gedeelte der „Synthese van reportage en documentaire in kleur" die Polygoon zich terstond heeft voor gesteld toen het plan voor de Ko ninklijke reis vaststond. Dit deel „De Antillen" zal nu eerst ln de cineacs der grote plaatsen en van rolgende week af ook ln de voorpro gramma's aller Nederlandse bioscopen een ieder bijna 40 minuten lang oogge tuige maken van het bezoek aan de West. Het is de bedoeling om als ook het slotdeel „Suriname" gereed is, dat met de thans in vertoning komende rol te combineren tot één grote, weinig min der dan vijf kwartier vertoningstijd ver gende kleurenfilm waarin deze gehele zo slaagde reis van ons Koningspaar een blijvende documentatie vindt. VERGADERING RK AANNEMERS- EN PATROONSBOND. Op de algemene vergadering van de RK Aannemers- en Patroonsbond die in Musis Sacrum te Arnhem is gehouden, is opgemerkt dat de bouwwereld met iele moeilijkheden zit, en dat men voort durend streeft naar een rust in de lo ten en de prijzen. De voorzitter, de beer R. H. Terlingen uit Bussum, merk te in zijn openingsrede op, dat de re gering via het College van Rijksbemicl- delaars heeft goedgevonden, dat er be- dhjfstaksgewijze een verbetering wordt aangebracht in de secundaire arbeids- toorwaarden. Uitvoerig werd voorts gesproken over dg vakopleiding voor aannemers. hoofdkwartier van het vakverbond door troepen bezet en de kapitein-ter-zee Al berto Patron Laplacer tot bewindvoerder aangewezen. (Ingez. Med.-Adv.' Nederlanders uit Rusland vrij Het Consulaat-Generaal der Neder landen te Berlijn heeft bericht ontvan gen. dat vandaag vier Nederlanders uit Sovjet-Russische gevangenschap zijn vrijgelaten. Vermoedelijk betreft dit A. G. P. Beernink. H. Boose, jhr W. A. G. van Panhuys en M. A. van den Wijn- gaardt, wie' onlangs bekend ls gemaakt, dat ze zouden worden vrijgelaten. DUITSE ONDERSCHEIDING VOOR PROF. IR C. J. H. GELISSEN De president van de Bondsrepubliek Duitsland, prof. Th. Heuss, heeft aan de president van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland, prof. ir H C. J. H. Gelissen. naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van deze Kamer en als waardering van zijn ver diensten voor het tot stand komen van normale Duits-Nederlandse betrekkingen het „Grosse veraienst kreuz" van de Bondsrepubliek, met ster en schouder band, verleend. De ambassadeur van de Bondsrepu bliek Duitsland, dr H. Mühlenfeld, over handigde gisteren deze hoge onderschei ding aan prof. Gelissen tijdens een diner te zijnen huize. VERGADERING „NEDERLANDS FABRIKAAT" ln de Harmonie te Leeuwarden gisteren de algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging Nederlands Fabrikaat onder leiding van de heer E. J. Muller uit Den Haag. Tot lid van het hoofdbestuur werden herbenoemd heren K. Sanders, directeur van Instituut voor industriële vormgeving en dr J. H. Wesselings. secretaris-generaal van het Ministerie van O K. eh W., dr Ir K. E. Stork, directeur van de Neder lands-Amerikaanse Fittingfabriek te De venter werd benoemd tot vertegenwoor diger van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Handel als opvolger van ir J T. Duyvis Mevrouw J de RuyterVisser volgde als vertegenwoor digster van de Ned Kath Vrouwenbe weging mevrouw E van Spaendonk Strengers op. die zich uit het hoofdbe stuur terugtrok. De directeur van de vereniging, de heer G. Verheul gaf een idee van het gepresteerde in dit jaar. Ook voor het komende jaar staan er weer verschillende persexcursies naar Nederlandse bedrijven op het program ma. De directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Friesland, mr E. Foppes hield een causerie over de bijdrage van de Friese economie aan het Nederlands Fabrikaat. Meteoor in IJsselmeer gevallen? Waarnemingen doen het vermoeden maar bewijzen niets In bussen voor een minste 35 koppenf 2.60 Coffeïne-vrij, in bussen met rood etiketf 2.95 Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffeïne-vrijf 10.95 Status van Oetoyo Ramlan BUITENGEWOON AMBASSADEUR Met betrekking tot de positie van de deze week naar ons land vertrekkende Oetoyo Ramlan heeft het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken be kend gemaakt, dat zijn status is „bui tengewoon ambassadeur met een spe ciale missie", om voorbereidingen te treffen voor de besprekingen op rege ringsniveau tussen Nederland en Indo nesië. Aan deze bekendmaking werd toe gevoegd dat alle mededelingen, die de ronde mochten doen over de procedure der besprekingen, praematuur zijn, om dat de heer Oetoyo juist daarover zal gaan onderhandelen. Zulke geruchten kunnen de aanstaande besprekingen al leen maar schaden, aldus de mededeling. Het Nederlands Instituut voor mid delbare en hogere technici houdt 26 November in de Grafelijke zalen aan het Binnenhof te Den Haag zijn Jaarver gadering. Het Engelse schip „Copsewood gisteravond om tien minuten voor zes, geseind, dat het om een minuut over half zes toen het vijftien mijl ten Oosten van Bcachy Head (aan de Z.O. kust van Engeland) voer, „naar het scheen een vliegtuig in vlammen neer zag storten". De „Copsewood" maakte daarom van haar melding een SOS- bericht. Om half zeven seinde het schip „Veronica" dat het omstreeks vijf voor half zes iets dat op een val lende ster leek over de horizon zag schieten. De „Veronica" bevond zich toen 7% mijl ten Oosten van Beachy Head. De kustwacht te Needless (Eng.) deel de om kwart over zeven mede van de verkeersleider van de negentiende groep jachtvliegtuigen te hebben ver nomen, dat geen vliegtuig werd ver mist. „maar dat hetgeen men had gezien een meteoor was geweest die over Frankfort was gegaan en in de „Zuiderzee" was terechtgekomen" Informaties in ons land hebben het volgende opgeleverd: De afdeling meteoren van de sterre- wacht te Utrecht heeft niets gezien van het hemelverschijnsel Zij zal gegevens over het verschijnsel bijzonder op prijs stellen. WAARNEMINGEN IN ONS LAND Drie ambtenaren van de luchtver- keersbeveiligingsdienst op het vliegveld Eelde (Gr.) hebben om half zes toen zij zich op de verkeerstoren bevonden, een meteoor gezien, die zich Zuid-Zuid- Westelijk van hun standplaats in de richting van het Noordwesten naar het Zuid-Oosten bewoog. De meteoor had heeft een lange lichtende staart, waarin groen achtige kleuren voorkwamen. Toen de meteoor verdwenen was bleef een dui delijke streep achter, die leek op een condensstreep van een vliegtuig en die geruime tijd nog werd beschenen door de reeds ondergegane zon. De heer C. Weststeijn uit Ooltgens- plaat heeft medegedeeld, dat hij om streeks tien over half zes in de richting West-Oost de meteoor heeft waargeno men gedurende enkele seconden Het verschijnsel maakte een dalende bewe ging De heer Wlgboldus uit Nieuwendijk (N.B.) deelde mede. omstreeks half zes in Zuidelijke richting, naar het hem leek, een grote vurige bol te hebben waargenomen, die zich van Westelijke in Oostelijke richting bewoog. Achter de bol was een duidelijke staart waar te nemen, die nog lange tijd werd gevolgd door een „rookstreepDe bol vlamde in allerlei kleuren op. Het was een buiten gewoon fraai schouwspel volgens de heer Wigboldus. Op Lelystad vernamen we dat daar niets was waargenomen. Deense jongens ontmaskerden handelaars in narcotica Zes jongens uit Kopenhagen blijken op eigen gelegenheid een bende handelaars in verdovende middelen te hebben ont maskerd. Een van de jongens had enige tijd ge leden op straat een man kleine am pullen zien overhandigen. Hg besprak het geval met zijn vriendjes en zjj beslo ten de zaak uit te zoeken. Na drie we ken ontdekten de jeugdige detectives het hoofdkwartier van de bende en maakten er een foto van. Voorts consta teerden zij, dat ongeveer vijftig mannen en vrouwen tot de bende behoorden. Tenslotte stapten zij naar de politie met een „dossier" van zes pagina's, dat o.m. een foto van de leider van de ben de bevatte. Hoewel de politie eerst nogal sceptisch tegenover het verhaal stond, moest zij al spoedig toegeven dat de jongens goed werk hadden gedaan en één van de grootste bendes van handelaars in nar cotica van de laatste Jaren hadden ont dekt. De leider van de groep zit al ge vangen, terwijl de politie de leden op het spoor is! (Ingez. Med.-Adv.) I oor mij de nieuwe Ad zo zacht Swi (XPRESS777 Eisenhower en Dulles willen niet terugkeren tot „koude oorlog" Washington laat zich niet verleiden tot een ivedloop in hulpverlening President Eisenhower, die op het ogenblik voor herstel op zijn boerderij in Gettysburg vertoeft, en zijn minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zouden vastbesloten zijn terugkeer naar de koude oorlog als gevolg de mislukte Geneefse conferentie te voorkomen, ook al zal het resultaat deze mislukking van invloed zijn op de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Sovjet-Unie. Men verwacht thans, dat Eisenhower en Dulles trachten zullen althans lets van de „geest van Geneve" te redden. Radford en Stassen willen hulp vergroten Naar A F.P ln bevoegde kringen in Washington verneemt, zal Amerika zich niet tot een „wedloop met de Sovjet- Unie tot hulpverlening aan het buiten land" laten brengen in de periode 1956 1957 De Amerikaanse hulp aan het buitenland zal in deze periode in grote trekken gelijk zijn aan die, welke op het ogenblik wordt verleend. Dit, zo vervolgt A'F.P., ondanks een campagne ln de pers Vandaag gaan we weer eens een kijkje nemen op het Katwijkse strand, waar omstreeks de eeuwwisseling deze foto werd gemaakt. Het is een Zaterdagmorgen in het vroege voorjaar en een aantal bomschuiten is zojuist aangekomen van de z.g. kantvisserij. Van de twee schuiten, welke vooraan liggen, konden we de registratienummers onderscheiden Het zijn de KW 35 „Baron van Wassenaer van Catwijck" van reder N. Haasnoot Nzn., met als schipper A. den Haas en de KW 41 „Eben Haezer" van reder D. Ouwehand Azn„ welke onder commando stond van schipper J. van der Plas. De manden met verse vis zijn op het strand gebracht en staan daar gereed voor de afslag. Voor de niet-Katwijkers onder onze lezers willen we even heel in het kort vertellen, dat de kantvisserij, in tegenstelling met de haringvisserij, vrij dicht bij huis werd bedreven. Men v'ste op verse vis, zoals schol, schar, tong, tarbot, schelvis en kabeljauw. De meeste schuiten namen hieraan in de winter en het voorjaar deel. als de haringvisserij stil lag. De reizen duurden meestal van Maandag tot Zaterdag en. als het wat warmer begon te worden, liep men zelfs ook midden ln de week het Katwijkse strand nog een keer aan om te voorkomen, dat de vis zou bederven. Men bleef altijd in de buurt van de Nederlandse kust en kwam in ieder geval nooit verder dan Borkum. Gevist werd met het z.g. boomnet, de voorloper van de treil, Iedere bom viste met twee netten, namelijk één voor en één achter, welke dwars van de schuit werden uitgezet. De vangst werd gedeeltelijk levend gehouden ln het z.g. „bun", doch ook werd, indien mogelijk, een deel op ijs bewaard. In het voorjaar, tegen de haringteelt, werden de bomschuiten successievelijk aan de kant visserij onttrokken om te worden uitgerust voor de haringvisserij, waarmee in de zomer in de omgeving van de Shetland-eilanden werd aangevangen. (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katwyk.) Motor greep kinderen Een meisje gedood, een gewond Gisteravond is in de gemeente Hoogkarspel (N.H.) nabij de grens van het dorp Westwoud een motorrijder uit Hoogkarspel, komende uit de rich ting Westwoud, op een groepje kinde ren, dat aan de rechterzijde van de Dorpsstraat aan het spelen was, inge reden. Het 9-jarig dochtertje van de familie A. Swart werd hierbij gedood en een tweede kind, het dochtertje van de familie Haring liep een her senschudding en enige verwondingen op. De motorrijder, die vermoedelijk door het licht van een tegenligger werd verblind, is er nagenoeg zonder letsel afgekomen. Opticiens-organisaties protesteren Tegen optiekbedrijven Ziekenfondsen Op een gistermiddag te Utrecht ge houden buitengewone vergadering van de Federatie van Nederlandse Opti ciens Organisaties, gehouden onder voorzitterschap van de wnd. voorzitter, de heer P. van der Beek, hebben de opticiëns met klem geprotesteerd tegen de plannen van twee .Amsterdamse Ziekenfondsen (AOZ en Ziekenzorg) om een eigen optlekbedrijf te stichten. De secretaris van de Federatie, mr H. Dolk, zeide dat inmiddels memorandi waren gezonden naar aanleding van deze ongezonde concurrentie, aan de Minis teries van Sociale en Economische Za ken, de Ziekenfondsraad, de vaste mid denstandscommissie der Tweede Kamer en verder aan de met de Ziekenfondsen samenwerkende contactcommissies van artsen, apothekers, oogheelkundigen, tandartsen en vroedvrouwen. Bedoelde Ziekenfondsen, aldus de op ticiens in een resolutie, verlaten hun eigen specifieke terrein, t w.het optre den als verzekeringsinstelling op het terrein van de gezondheidszorg, en be treden het terrein van het particuliere beroeps- en bedrijfsleven Met deze stap dreigt een ontwikke ling te worden ingeluid die uiteinde lijk. volgens de opticiens, zal kun nen leiden tot uitschakeling van grote delen van het bedrijfsleven in de op tische branche en die daarenboven in strijd moet worden geacht met het belang van de gezondheidszorg in Ne derland en met de gezonde maatschap pelijke verhoudingen in het algemeen. De motivering van de beide Zieken fondsen, h.i. te hoge tarieven van bril-optische artikelen die een redelijke verzorging van brilbehoeftige fondsver zekerden ln de weg zou staan, wordt in de resolutie volstrekt ongegrond ge noemd. welke aandringt op een vergroting van de Amerikaanse hulp als tegenmaatre gel tot de Sovjet-Russische „economi sche penetratie" in Zuid-Oost-Azië en het Midden-Oosten. Op het ogenblik bedraagt de Sovjet-Russische hulp aan het buitenland, hoewel zij groter is dan in 1954, ongeveer 100 millioen dollar, terwijl het jaarlijkse bedrag voor Ame rika de hoogte van 2700 millioen dollar bereikt. Het ligt thans niet in de bedoeling, aldus A.F.P., om het totale bedrag van de Amerikaanse hulp aan het buiten land te vergroten. Wel echter heeft men het plan zekere veranderingen in de onderlinge verhoudingen te veranderen en in 't bijzonder, om deze aan te pas sen aan de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten, zulks om het „rendement" te vergroten. Voorstanders tot vergroting van de hulp aan het buitenland zouden onder meer zijn de voorzitter van de commis sie van stafchefs, admiraal Radford en Harold Stassen, voormalig directeur van het Bureau voor hulp aan het buiten land. Ook Syrië heeft de V.S. „gewaarschuwd" Syrië heeft Donderdag bjj monde van zgu ambassadeur in de V.S. de Ameri kaanse regering meegedeeld, dat het meer wapens in het buitenland zal ko pen, indien Israël door de Ver. Staten van wapens wordt voorzien. De Syrische ambassadeur verklaarde zulks in een onderhoud met George Allen, de onder minister van Buitenlandse Zaken, be last met kwesties betreffende het Mid den-Oosten. De dag tevoren had Egypte een derge lijke waarschuwing aan het adres van Amerika laten horen. Kort nadat de Is raëlische ambassadeur, Abba Eban, een lijst van wapens had overhandigd, die zijn land van de V.S. wil kopen. De ambassadeur deelde journalisten na zijn onderhoud met Allen mee, dat Syrië, ingeval van Amerikaanse wapen hulp aan Israël, „wapens zal kopen, waar het deze maar kan krijgen op zui ver commerciële basis". 3000 Italianen naar ons land VOOR GESPECIALISEERDE ARBEID Op het ogenblik worden ruim 3000 Italiaanse arbeiders uitgezocht voor ge specialiseerde arbeid in Nederland. Zij zullen waarschijnlijk ..zeer binnenkort" vertrekken. 1230 arbeiders zijn bestimid voor de Nederlandse yzer- en .staalindustrie, 500 voor de scheepsbouw. 500 voor de kolen mijnen, 220 voor de Rotterdamse tram en 600 voor andere industrieën, w.o. de woningbouw. Drie R.K. geestelijken in Argentinië gearresteerd In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn Donderdag in een RK tehuis een legeraalmoezenier en twee andere R.K. geestelijken aangehouden, die van een aanslag tegen de veiligheid van de staat worden beschuldigd. Volgens de politie werden er pamfletten tegen de regering van president Aramburu ge vonden. Ook zouden de gearresteerden onderdak hebben gegeven aan tien R.K arbeiders, die tijdens de jongste staking, georganiseerd door het Peronistische vakverbond, hadden gepost.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 11