LEIDSCH DAGBLAD B. DE KONING Grote Vier naar huis na compleet fiasco van Genève TOOTAI> Voorlopig komt geen wijziging in de legerorganisatie Eerst nieuw materieel nodig JUBILEUM RECLAME WEERBERICHT Derde verkeersactie, streng en onverbiddelijk 94ste Jaargang DONDERDAG 17 NOVEMBER 195S No. 28681 Teleurstelling extra onderstreept De drie Westelijke Ministers hebben van Molotof afscheid genomen zonder „tot ziens" te zeggen. Doch de beide par tijen West en Oost hebben het zelfs niet bij deze negatieve balans willen la ten. In hun slot-redevoeringen hebben zij, vooral van de Westelijke kant. nog eens in extra sombere kleuren hun teleurstelling geschilderd. Wederzijds geeft men elkaar in afzon derlijke resoluties de schuld van het echec en tenslotte heeft het Westen een brief naar Bondskanselier Adenauer en aan de burgemeester van Berlijn ge stuurd waarin Sovjet-Rusland voor de mislukking van de besprekingen over Duitslands hereniging aansprakelijk wordt gesteld. De drie Westerse Minis ters geven in dat schrijven de Duitsers de verzekering dat zij naar hereniging zullen blijven streven, en zij spreken de hoop uit dat de Russen op den duur in vrije verkiezingen zullen willen berusten. Een doorzichtig lapje voor het bloe den.... Laatste ruzie Eergisteravond bestond er. zoals wij in ons vorig verslag vertelden, nog een redelijke kans dat de vier mogendheden met betrekking tot het tweede agenda punt (het ontwapeningsprobleem) op het laatste ogenblik nog tot een gemeen schappelijke verklaring zouden kunnen komen. Zon verklaring was trouwens Zaterdag in bijna definitieve .termen door de vier officiële woordvoerders ook al in het vooruitzicht gesteld. Dulles en Molotof hebben Dinsdag nog anderhalf uur lang in het geheim overlegd om het over dié tekst eens te kunnen worden. Beide voorstellen dekten elkaar zowat volledig. Toen vond, om nog onverklaarde rede nen. Molotof het echter nodig zijn inderdaad gematigde resolutie achter de rug van de Westelijke delegaties om wereldkundig te maken en deze even ongebruikelijke als weinig elegante handelswijze gaf de Westerse landen toen weer reden om van een gemeen schappelijke verklaring af te zien. Alles nogal kinderachtig! afzweren. De Russen zullen in hun propaganda zeker niet nalaten dit ver zuim. of hoe men het noemen wil, te exploiteren. Slot op Pag. 2 Zelfs „tot zienskon er niet af Beknoptlaconiek en negatief slotcommuniqué (Van onze speciale verslaggever) De conferentie van de „Grote Vier" is gisteravond in Genève besloten. De vier Ministers hebben, even voor hun afscheid, een slotcommuniqué uitge geven waarin wordt meegedeeld, dat zij van 27 October tot 16 November in Genève bijeen zijn geweest en dat zij hun regeringschefs van de resultaten hunner besprekingen op de hoogte zullen stellen. Zij willen tevens aanbevelen dat de verdere discussies over de drie bekende agenda-punten via de gebrui kelijke diplomatieke kanalen zullen verlopen. Beknopter en laconieker kon het moeilijk en negatiever evenmin. Een datum voor een nieuwe conferentie wordt niet alleen niet genoemd, maar zo'n volgen de ontmoeting wordt in feite (en ongetwijfeld op verzoek van Dulles, met het oog op de Amerikaanse verkiezingscampagne) zelfs afgeraden. De Ministers zijn gisteravond en vannacht vertrokken in een ijzige wind, die in Genève de „zwarte bries" wordt genoemd, en die het diplomatieke klimaat nog eens ten overvloede onderstreepte. Een omissie Er kwam dus gisteren ook een Weste lijke ontwapeningsresolutie uit de bus. die nauwelijks van de Russische tekst verschilde en waarin alleen de atoom wapens niet met name worden genoemd. Men kan zich over die omissie wel even verwonderen omdat Zaterdag de vier Ministers immers waren overeen geko men elke vorm van oorlog, en in het bijzonder met atoomwapenen, te zullen MEFSTERLIJK DASSEN Wasecht Kreukherstcllend Nieuwe prijzen r. 4,25 - f. 3,50 - f. 2,75 TOOTAL, Marmxstraat 415 AMSTERDAM Egypte dreigt Amerika De Egyptische ambassadeur te Washington heeft de plaatsvervan gend Minister van Buitenlandse Za ken George Allen in een onderhoud gewaarschuwd, dat Egypte tot verdere wapenaankopen zal overgaan, als Amerika wapens aan Israel levert. Op de vraag van journalisten, of Egypte zich tot landen van het Sovjet blok zou wenden, als het meer wapens wenste te ontvangen, antwoordde rie ambassadeur, dat dit niet noodzakelijk was: „Wij zullen pogen om deze wapens te verschaffen waar wij kunnen"". In antwoord op verdere vragen zei de am bassadeur. dat Israel verre de meerdere in militaire uitrustingen was. Het zou zelfs de meerdere blijven als Egypte zijn wapens uit Tsjecho-Slowakije zou heb ben ontvangen. De Arabische landen wensten vriend schappelijke betrekkingen met Amerika te onderhouden doch als Amerika wa pens aan Israel zou leveren zouden zij de indruk krijgen, dat Amerika geen prijs stelt op dergelijke betrekkingen De bevolking van Parijs verdrong zich gistermorgen voor de Made leine. waar het stoffelijk overschot van Madame Coty stond opge baard, Een overzicht van de menigte in afwichting van het ogenblik waarop zij tot de kerk werd toe gelaten teneinde een laatste groet te brengen aan de beminde en be minnelijke presidentsvrouw. Minister Staf in Tweede Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) „Wij staan voor belangrijke beslissingen" sprak minister Staf gisteren in de Tweede Kamer, „als gevolg van het gebruik van atoomwapenen. Wat de consequenties zullen zijn, staat nog niet vast, maar internationaal is men van mening dat de tactische grondslagen niet worden gewijzigd. Wel is men het er over eens dat meer beweeglijkheid van de troepen wordt vereist en dat moet worden gestreefd naar vereenvoudiging door minder soorten wapenen en voertuigen. Er wordt ook geschreven over heel anders uitgeruste divisies dan thans met moderner materieel. In de laatste vergadering van de Ministers van Defensie van de NAVO-landen heeft generaal Gruenther, de Europese opperbevelhebber van de NAVO, echter volgehouden dat niet moet worden overgegaan tot wijzigingen in de leger-organisaties, zolang het nieuwe mate rieel in de nieuwe divisies niet aanwezig is". Luchtverdediging inter nationale zaak NOG SLECHTS 2 DAGEN! ELKE DAG 1 uur gratis kopen Het Leidsche Wollen Dekenhuis Rustig weer De Bilt yerwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en plaat selijk mist. Weinig wind vrii koud met in de nacht en ochtend op vele plaat sen lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 18 November Zon op: 8 05 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 11.31 uur; onder: 19.51 uur Hoogwater te Katwijk te 5.20 en 17.31 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Nederland maakte NAVO sterker „De NAVO heeft haar verdedigings plannen eerst gebaseerd op de verwach ting dat in 1954 Duitsland herbewapend zou z(jn. In die plannen was voor Neder land gedacht aan vijf divisies, waarvan 1 parate divisie en 4 mobilisabele divi sies. Dat plan voor de opbouw van het Nederlandse leger heeft ons de steun doen verkrijgen van de Amerikanen. Als we zeggen dat de NAVO sierker is ge worden en daarmee een oorlog is voor komen", aldus minister Staf. „dan is dat mede te danken aan onze bijdrage. Nu komt er echter een andere ontwik keling door het gebruik van atoomwa penen. Men denkt nu aan kleinere eenheden en er wordt grotere waarde gehecht aan parate divisies, om de eerste schok van een aanval in de eer ste linie op te vangen en eventueel tot een tegenaanval te kunnen overgaan. In deze gedachtengang wenst het Eu ropese opperbevel in de eerste linie nu versterking van het Nederlandse leger met een tweede parate divisie, maar de mobilisable divisies blijven voor de tweede verdedigingslijn hun waarde behouden". De tweede parate divisie „De vraag of een tweede divisie kan worden gevormd is een kwestie van mankracht. De moeilijkheid is nu hoe de organi satie van de divisies en het legercorps kan worden gewijzigd waardoor wij mankracht vrij krijgen om twee parate divisies in plaats van een parate divi sie te vormen. Want wij kunnen niet meer dienstplichtigen oproepen. De moeilijkheid zit vooral bij de ondersteu ningstroepen. Zolang er geen inzicht be staat m de nieuwe organisatie, zijn ook de financiële consequenties niet te over zien. Naar schatting zal een tweede pa rate divisie ineens f. 100 millioen meer kosten en ieder jaar nog eens f. 100 mil lioen, Daar zouden echter wel besparin gen tegenover staan. Wy moeten nu eerst de nieuwe orga nisatievorm van de divisie afwachten, betoogde minister Staf. en inmiddels ons opbouwplan afmaken. Als wij naar drie divisies teiug zouden gaan. zou het Europee^ opperbevel dat een verzwak king vinden. Er is bij de mobilisabele di visies een groeiende vooruitgang en de uitrusting is vrijwel aanwezig. Er is geen gebrek aan voertuigen (die voor een oe fening echter niet kunnen worden ge vorderd i en er is alleen een tekort aan verbindingsmaterieel. Minister Staf erkende dat de moder ne oorlogvoering een andere waard# heeft geschonken aan de luchtmacht en de luchtverdediging. Maar de Neder landse luchtmacht levert een belangrij ke bijdrage aan de NAVO en wij hebben in de kring van de NAVO steeds ge hoord dat onze luchtmacht redelijk is en in overeenstemming met hetgeen ma terieel en personeel mogelijk is. Onze Luchtmacht werkt hard. maar zij is aan de grens van het mogelijke. De luchtverdediging zal volgens mi nister Staf anders moeten worden ge organiseerd. Thans is de luchtverdedi ging nog een nationale zaak voor ieder land. maar zij zal gesteld moeten wor- MINISTER STAF den onder een hoger, internationaal commando. De opzet van een electrcy nisch waarschuwingssysteem zal uit de gemeenschappelijke pot moeten worden betaald. Met raketten zal onze krijgs macht ervaring moeten kunnen opdoen door aankoop van een eenheid, die nu aangebeden wordt. Het aantal dat be schikbaar is, is uiterst beperkt. Het pro bleem van het geleide projectiel is ech ter nog niet opgelost. Indien mogelijk zullen wij onze industrie inschakelen by de productie van raketten door fabrica tie in bcentie. Slot op Pag. 2 Van 21 November tot 6 Mei: Geen waarschuwingenmaar direct proces-verba al (Van onze Haagse redacteur) Alle verkeersdeelnemers kunnen de 21e November op hun kalender duidelijk aan strepen: dan start namelijk de derde Landelijke Verkeersactie, die door de Mi nister van Justitie is gelast. Rijks- en gemeentepolitie zullen uiterst scherpe controle uitoefenen op de naleving van: 1. De verlichtingsvoorschriften, gel dend voor al het rijverkeer; 2. De gedragsregels, die voor alle verkeersdeelne mers gelden; 3. De technische voorschriften, geldend voor gemotoriseerd ver keer. Waarschuwingen worden ook bij deze actie niet gegeven. De politie zal dadelijk overgaan tot het opmaken van proces-verbaal. Niet steeds zal de politie tijdens haar controle duidelijk herkenbaar zyn Ge deeltelijk doet zy haar werk in auto's met de bekende herkenningstekenen, maar in bepaalde gevallen zullen Ce auto's daarvan zijn ontdaan. Door het verwijderen van de witte uitmonste ringstekenen zal het politie-uniform der inzittenden nauwelijks of niet opvallen De minister staat er op, dat ook buiten de speciale controle-uren de politiële aandacht niet verslapt Het kan dus best gebeuren dat een verkeerszondaar door een agent-in-burger op de bon wordt gezet. Nu de oude Bussumse televisie studio ..Irene", na het herstel van de schade, aangericht door de brand van enige maanden geleden, weer in gebruik is genomen en men daar naast de beschikking heeft over de nieuwere, inmiddels verbouwde studio ..Vitus", beschikt de Neder landse televisie-stichting over een behuizing, welke ideaal lijkt in ver gelijking met de inrichting uit de eerste tijd van haar bestaan. Deze foto toont de centrale beeld- contróle-kamer in de herbouwde studio ..Irene", waar een onwaar schijnlijk groot aantal wijzertjes en meters constant de aandacht vraagt. De maanden, die voor de Landelijke Verkeersactie zijn bestemd, worden in zes perioden van elk vier weken ver deeld. In die perloden moeten de Offi cieren van Justitie in elk Arrondisse ment met de chefs der gemeentepolitie en de districtscommandanten der Rijks politie een werkschema opstellen. In elke periode van vier weken zullen minstens vijf massale verkeerscontroles worden gehouden, ni. twee op de ver lichtingsvoorschriften, twee op de ge dragsregels en één op de technische ge breken, door een bepaalde groepering van Arrondissementen wil men het eu vel van de dubbele controle voorkomen Tijdens de derde actie van 21 Novem ber tot 6 Mei 1956 heeft de politfe strik te orders om bestuurders van auto's en motorfietsen, welke technische gebreken vertonen, het verder rijden pas toe te staan als het gebrek is hersteld. De minister heeft aan de Officieren van Justitie voorts verzocht streng tegen ge verbaliseerde verkeersovertreders op te treden By de rechter moeten zij erop aandringen dat in bepaalde gevallen a'.s bijkomende straf de verplichte na con trole van het voertuig (bijv. gedurende een half jaar) wordt opgelegd. De politie-controle zal. evenals bij vorige acties, ook betrekking hebben op de rU-papieren Aanleiding daartoe is het feit dat vele lieden, die het njbe- wys bij het rechteriyk vonnis is ont nomen, zich desondanks met een auto of motorfiets op de weg vertonen. Noodpotje voor Amerikaanse hulpverlening Ambtenaren voor de hulpverlening aan het buitenland hebben medege deeld. dat de Regering-Eisenhower een bijzondere reserve zal vormen voor hulpverlening aan het buitenland in noodgevallen, door 10 A 12 procent van de gelden, die dit jaar door het Congres zyn toegewezen voor economische en technische hulpverlening aan overzeese landen, achter te houden. Dit geld ls be stemd om te worden gebruik in onver wachte noodtoestanden, ontstaan door overstromingen, orkanen en plotselinge economische crises, etc., waarbij qnmld- dellyk reageren door de Verenigde Staten nodig is. Directeur: J. W Bennj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smE" l- Lewe° Glro 5™5 Hoofdredacteur; 3. Brouwer I7_ per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 2 ,02

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1