Warmonds raad werkte zich door gemeentebegroting lieen K.L.M. koopt aclit Douglas DC-8 straalvliegtuigen WOENSDAG 16 NOVEMBER Ann de Kanaalweg Eerste paal voor Torenflat Over circa IV2 jaar woonruimte voor negentig gezinnen In tegenwoordigheid van een gTOot aantal genodigden ging hedenmorgen de eerste paal de grond in voor de aan de Kanaalweg te bouwen Torenflat. In deze flat, waarvan de bouw circa 1% jaar zal duren, is straks woonruimte voor negentig gezinnen. De flat, die in opdracht van de N.V. tot Beheer van Onroerende Goederen „Belfort" te De Steeg naar een ontwerp van architect E. F. Groosman te Rotter dam door de N.V, Bouw- en Hanaelmij „Wabo" te Eindhoven wordt gebouwd, krijgt een afmeting van 72 bij elf 'meter en wordt 33 meter hoog. Boven de kei der komen (gelijkvloers! garages en tal van bergruimten, waarboven weer negen woonlagen en een dakétage met wonin gen voor kleine gezinnen. Onder de vele genodigden, die het «laan van de eerste paal (er volgen er nog 214) bijwoonden, merkten wij om. op de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, lr D Hilarlus, adj.-directeur van de Prov. Directie voor de Weder opbouw, de heer J. de Jager namens de Prov. Waterstaat, de heren J. G. Hagens en P. C. A. ten Broek, leden van de Commissie van Openbare Werken, de heer A. Galjaard, chef van de Gem. Plantsoenendienst, de heer G. J. Philip- sen, chef van het Bureau Huisvesting, ir D. IJ. Lem en voorts enkele gemeen- AMBTS AANVAARDING PROF. DR A. TEEUW Vrijdag 18 November te 4 uur zal dr A. Teeuw, benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leldse Universiteit om onderwijs te geven in de Maleise taal- en letterkunde en Bahasa Indo nesia. zijn ambt aanvaarden door het uitspreken van een rede in het groot- auditorium. PRIJSVRAGEN VOOR STUDENTEN EN GYMNASIASTEN Het hoofdbestuur van het Nederlands Klassiek Verbond schrijft ook dit jaar prijsvragen uit voor studenten van alle faculteiten, gymnasiasten en lyceïsten. der hoogste klassen. De winnaars zullen met f. 50 resp. een boeken bon van f. 25 worden beloond Van de studenten wordt gevraagd het Bchrijven van een verhandeling: 1. over een onderwerp naar vrije keu ze, in verband met de klassieke oud heid; of 2. over een der volgende onderwerpen: a. impressies bü het zien van antieke portretten; b. het vrijheidsideaal en het slaven- wezen in de Grieks-Romeinse oudheid. c. de Mlthrasdienst. De verhandeling mag niet minder dan twee en niet meer dan zes foliobladzij den beslaan. De commissie ter beoordeling bestaat uit: mevrouw M. GuttmannRozelaar, dr J. A. Schroeder en B. L. Hijmans Jr., litt. cl. doet. Inzendingen met opgave van naam en adres, studiejaar en faculteit worden tot uiterlijk 15 Februari 1956 ingewacht bij dr J. A. Schroeder, Harmoniehof 36, Amsterdam-Z. De winnaar zal op de Verbondsdag te Leiden (12 Mei 1956) bekend gemaakt worden. Door de gymnasiasten en lyceïsten kunnen de vólgende onderwerpen naar keuze behandeld worden: 1. de figuur van Antigone bij Sopho cles: 2. Homerus en Vergilius; 3. reisgelegenheid en reisverkeer in de oudheid. Ook deze inzendingen worden met op gave van naam en adres (jongen of meisje), school en klasse uiterlijk 15 Februari 1956 ingewacht bij dr Schroe der De winnaar wordt ook hier op de Verbondsdag 12 Mei 1956 to Leiden be kend gemaakt. DS W. F. LAMAN NAAR CANADA. Onze oud-stadgenoot, ds W. F. La- man. thans Chr. Geref. predikant te Rotterdam, heeft een beroep aangeno men van de Free Chr. Ref. Church te Hamilton (Canada). TENTOONSTELLING ENDEGEEST Van 24 tot 26 November wordt in de inrichtingen Endegeest en Voorgeest een tentoonstelling met daaraan verbonden verkoop gehouden van de door de pa- tiénten in arbeidstherapie vervaardigde producten. Onze stadgenoot, de heer H. M. de Mooy, theologisch candldaat, heeft het beroep van de Geref. Kerk te Oldeborn aangenomen en bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk te Heyken (Dr.). Paesens (Fr.) en Zonnemaire. Tijdens een gisteravond in .Het Gul den Vlies" gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de KVP is de heer F. C. de Hosson, lid van de Leidse Raad. geplaatst op de voorlopige candidatenlijst voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. In deze vergadering, die stond onder leiding van de heer S. Men ken, gaf het Tweede Kamerlid, jhr mr Van Ryckevoorsel, een beschouwing over de politieke situatie van het ogenblik. LEIDSE MOTORCLUB „DE SLEUTELSTAD". De Leidse Motorclub .De Sleutelstad" hield in de Kleine Burcht een avond voor haar leden. De heer Palstra van de A.N.WJ3. hield een causerie over het veelomvat tende werk van deze organisatie. Spreker legde vooral de nadruk op het feit. dat de A.N.WB. in wezen ten dienste staat van alle deelnemers aan het verkeer in ons land of dit voetgangers, wielrijders, motorrijders of automobilisten zijn. Hierna werden de bromfietsfilm van het Verbond voor Veilig Verkeer ..Ster- rit naar Uddel". enige reisfilms over Zwitserland en Oostenrijk en de Wegen wacht-kleurenfilm ..Ridders van de weg" vertoond VOETBAL. LP.S.V. wint van Gouda. Op een slecht bespeelbaar terrein is het L.P.S.V. gelukt om de uitwedstrild tegen Gouda te winnen. Het elftal van de Goudse Politie, dat op de derde plaats stond, werd met 20 geklopt. Deze stand was reeds bii de rust bereikt door doelpunten van v. Leeuwen. Na de rust was de druk op het Goud se deel eveneens groot, maar door sterk verdedigen wisten de gastheren een grotere nederlaag te voorkomen. Onze stadgenoot, de heer B. Plu, behaalde In een te Amsterdam gehou den kapwedatrljd, een eerste prijs. te-ambtenaren, die met de opzet en uit voering van het plan te maken hebben. De heer J. Groeneveld, hoofduitvoer der, heette allen namens de directie van de „Wabo" hartelijk welkom om er ver volgens op te wijzen, dat de thans hier toe te passen hoogbouw bepaalde pro blemen oplost. Spreker achtte de bouw van deze flat voor Leiden van uitermate groot belang en dankte het College van B. en W. en de ambtenaren, die met de voorbereiding van deze bouw te maken hadden, voor het prettige contact Hierna begaven de aanwezigen zich naar de bouwput, waar wethouder Jon geleen de eerste paal in de grond deed verdwijnen. Terug in de directiekeet weidde wet houder Jongeleen uit over de voorge schiedenis en de opzet van deze flat- bouw. waarmede de Leidse Raad aan vankelijk maar schoorvoetend kon mede gaan. Het deed spreker veel genoegen, dat de directie van de Belegginsmü zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat er uit. de bouw iets goeds te voor schijn dient te komen: >en midden standsflat. waarin het straks goed wo nen zal zijn. Namens het Gemeentebe stuur, dat uiteraard ook verheugd is over deze opzet, wenste spreker de „Wabo" en de uitvoerders succes bij de bouw toe. Tenslotte gaf de architect, de heer Groosman. nog een filosofische beschou wing over hoogbouw, welke hij mede ziet als een oplossing om uit de grote woningnood te komen. Teraardebestelling P. P. de Koning Nadat ds J. van der Wiel. Hervormd predikant alhier..tevoren aan het sterf huis een rouwdienst had geleid, vond hedenmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer P. P. de Koning, in leven gepenslonneerd ambte naar van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie en een bekende figuur in de Leidse Hervormde gemeente. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op prof. dr H. Boschma, directeur van het Museum voor Natuurlijke His torie, de belde adj. directeuren, dr L. D. Brongersma en dr H. C. Blöte, de heer A. J. Schoneveld, secretaris van de woningbouwvereniging „Eensgezindheid" de heer L. M C. dé Geus. penningmees ter van het Vrijw. corps der Herv. Ge meente. waarvan de heer De Koning één der oprichters was. een deputatie van de Onderlinge Vereniging voor Zie- kenhuisverpleging, tal van personeels leden van bovengenoemd museum en voorts vele vrienden en kennissen van de familie De Koning. Nadat de kist met het stoffelijk overschot in het fami liegraf was bijgezet voerde als eerste spreker de oudste zoon van de over ledene. de heer P. P. de Koning Jr., het woord. Spreker wees er o m. op. dat zijn vader, naast zijn dagelijkse werkzaam heden, zich met vreugde en toewijding aan tal van zaken op organisatorisch en kerkelijk terrein heeft gegeven. Prof. dr Boschma herinnerde er aan. dat de heer De Koning ruim veertig jaar met bijzondere ambitie in het museum werkzaam is geweest. Hij bezat grote belangstelling voor het werk, waarin wij allen hem zeer waardeerden. Tenslotte weidde de heer De Geus uit over de kerkelijke functies van de heer De Koning. De oudste zoon. die nog een ogenblik stilstond bij een gedeelte uit één van de brieven van Paulus. dankte voor de be langstelling, welke in deze dagen uit zo brede kring was ontvangen. Woningnood is nog niet verminderd Onder voorzitterschap van jhr mr L. RL E. von Fisenne kwam de raad der gemeente Warmond in voltallige vergadering bijeen. Bij de ingekomen stukken was een rapport van de gemeente-architect en de postcommandant der Rijkspolitie betreffende verkeersmaatregelen bij de spoorwegovergang. De heer Van Vliet (K.V.P.) vindt het rapport niet bijzonder bevredigend en zag het stopgebod voor de Padox- laan liever vervallen en in de plaats hiervan een bord gevaarlijke krui sing op de Oranje Nassaulaan. De voorzitter zegde toe het plan nader te zullen bestuderen. Betreffende een verzoek van de Cen trale voor Katholiek Handelsonderwijs om subsidie merkte de heer Willemse (K.VJ.I op, dat hij de voorwaarde, waaronder deze subsidie wordt ver leend, n.l. indien andere hierbij betrok ken gemeenten ook bijdragen, wel wat inconsequent vindt. Het voorstel van B. en W. werd op verzoek van de heer Willemse (K.V.P.) in stemming gebracht en met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Een inge diende motie van de plaatselijke afde ling der K.VP., vastgesteld in haar al gemene ledenvergadering van 12 Octo ber J.L werd in handen van B. en W. gesteld tot het opmaken van een ont- werp-antwoord aan de Raad. ALGEMENE BESCHOUWINGEN. Vervolgens ging men over tot de De- schouwingen betreffende de begroting voor het dienstjaar 1956. Bij het rapport van de financiële raadscommissie merkte de voorzitter op, dat de uitgaven voor de plaatselijke bescherming Bevolking een stijgenue tendenz vertoont, doch dat Warmond helaas niet minder kan doen doan tot nu toe gedaan is. De heer Van Vliet heeft geen be zwaar tegen BB maar ziet het toch meer als een belang van de regering, terwijl de grootste lasten aan de ge meente komen. Verder dringt het rap port van de financiële raadscommissie aan op vervanging van gasverlichting door electrische verlichting. Bij de algemene beschouwingen der begroting kreeg vervolgens de heer Van Vliet IK.VJ.) het woord. Hü ziet na bestudering der begroting in vergelijking met vorige jaren, een zeker financieel evenwicht. maar vindt dat de begroting met de post onvoorzien van f. 7000 niet veel ruim te meer laat. Vooral de woningbouw is er slecht aan toe. het gebrek aan Bouwgrond is buitengewoon groot en hij verzoekt dan ook de grootst mogelijke actie om nieuwe bouwgronden beschikbaar te krijgen. Hij spreekt zijn zorg uit. dat nc-t bouwvolume, terwijl 1956 nog voor de deur staat, reeds geheel is opgebruikt. Voorts vindt hij dat het welstandsbe grip in Warmond op een vrij hoog vlak ligt. Betreffende het onderwijs merkte hij op dat er op verschillende scholen op korte termijn zeer dringende voorzienin gen getroffen zullen moeten worden ge zien een tekort en veroudering van de leermiddelen. Hij vraagt zich daarom af of de begrootte subsidie wel toereikend is. Daarna spreekt hij zijn genoegen uit dat de Kruisverenigingen en de Ge zinszorg steeds een goed oor bij de ge meente hebben gevonden. Tenslotte vestigt hij nog even de aan dacht op de verbouwing van het ge meentehuis. Hij kent de behoerte maar gezien het tekort in woning bouw beangstigt het hem in een keer een grote som voor de verbouwing van het gemeentehuis (e voteren. Hij stel de daarom voor dit in étappes te doen. ONRENDABEL GEBIED Als tweede spreker nam de heer Van Schie (KVP) het woord en onderstreep te op de eerste plaats wat de heer Van Vliet reeds gezegd had betreffende de woningbouw Voorts vroeg hij nog eens de aandacht voor de zgn. onrendabele gebieden in het bij ronder de Zwanen bur- jerpolder. welke hij gaarne opgenomen zag in het rullverkavelingsplan „Oost- aarde". Tot slot vroeg hij de aandacht voor de recreatie ln het bijzonder wat meer aan- leggelegenheid voor woonschepen en zomerhuisjes langs de plassen. NIET VEEL RUIMTE In zijn antwoord zei de voorzitter het met de heer Van Vliet eens te zijn dat de begroting inderdaad niet veel ruimte laat voor nieuwe plannen en dat dit dan in de toekomst ook bij hogere instanties gezocht zal moeten worden. Hij zegde toe te zullen blijven streven naar extra volume en had goede hoop dat er in ieder geval een extra volume te krijgen was ter verwezenlijking van het nieuwe plan „Warmunda". Voorts deelde hij nog mede dat van de lijst van woningzoekenden dit jaar 40 candidaten waren afgevoerd. Betreffende het welstandsbegrip sprak hij zich uit als persoonlijk voorstander van wat ruimte in de gemeente vooral voor de jeugd en ook voor de bevolking. Hij beschouwde de aanplantingen en dergelijke als de longen van de ge- Over het onderwijs zei hij dat de ge meente de scholen altijd naar het beste weten heeft geholpen. Betreffende het gemeentehuls hoopt hü dat de heer Van Vliet dit niet als het minst belangrüke probleem ziet. Het ge meentehuis is uiteindelük het hart van de gemeente, aldus spreker. In zün antwoord aan de heer Van Schie zegt hü dat men op het gebied der onrendabele gebieden op de goede weg is. Er wordt voortgegaan met plannen doch hü heeft helaas vernomen dat de Zwa nenburgerpolder helaas nog niet in het plan „Oostaarde" is opgenomen: een zekere spoed met de aanleg van een nieuwe rüksweg is hier de oorzaak van. woningnood: Na dit antwoord merkte de heer Van Vliet (KVP) nog op dat er wel 40 woningzoekenden zün afgevoerd, maar 41 opgevoerd. Een verbetering kan hy dus niet bespeuren. Door enkele raadsleden werden hierna nog enkele vragen gesteld betreffende posten uit de begroting, welke naar te vredenheid door de voorzitter werden beantwoord. Hierna werd de begroting voor het dienstjaar 1956 vastgesteld, alsmede de eerste wüziging hierop. Na de behandeling van de gemeente begroting volgden nog enkele agenda punten betreffende diverse voorstellen van B. en W„ welke alle als hamer stukken werden afgewerkt. VOORSCHOTEN KVP STELDE CANDIDATEN In de KVP-vergadering waarin candi daten voor de Tweede Kamer zyn ge steld, heeft men gezorgd, dat ook een Voorschotenaar op de voorlopige candi- datenlüst komt. De heer J. R. Eysink Smeets werd door de vergadering candi daat gesteld en andere afdelingen zullen worden verzocht deze candidatuur te steunen. De vergadering, die onder lei ding stond van de vice-voorzitter. de heer Meerhoff, stelde verder nog de volgende personen candidaat: mej. M. Klompé en de heren Bakker. Delfgauw, Andriesen, Groen, Peters, Romme, v Son en v. d. Weide. Deze candidaatstelling kwam tot stand na een uitvoerige gedachtenwisse- hng. De rondvraag stond in de belang stelling. Het bestuur werd gevraagd en verklaarde er zich ook bereid toe om een vervolg van de bliksem-ledenwerfactie. Binnenkort zal er een forumavond ge houden worden. ZELDZAAM JUBILEUM Zondag a s. zal de heer Th. v. d. Berg, Hyacinthstraat 25. de dag herdenken, waarop hy voor 50 jaar 111 dienst trad van het bouwbedrüf G. F. Verboog te Den Haag. De jubilans wordt op deze dag 66 jaar en wil van penslonnen.ig nog niets weten. Hü fietst dagelyks naar Den Haag en volvoert nog alle taken, die bü het loodgietersvak horen. Het jubileum zal Zaterdag worden gevierd. SSENAAh POLS GEBROKEN In het gymnastieklokaal van de school aan de Herenweg brak de 12- jarige Justus Haasnoot zün rechterpols. Hy werd vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Dubbele aanrijding Op de Rijksstraatweg had een aanrij ding plaats, waarbü drie auto's waren berokken. Gaande ln de richting Den Haag wilde de bestuurder van een per sonenauto P. J. Hall uit Wassenaar- de garage Nieuw Wassenaar inrijden, met BEDRUFSBRIDGE De uitslagen van de gespeelde wed strijden voor de bedrijfs-bridge-competi- tle zün: Afd. I: PTT 1—NRM 1 112-117, KOL- ARVA 104—76, Onderwijzers—KOL 125—68. Afd. HCoöp. Vooruit 2Amico 61 127, PTT 2—NRM 2 87—83. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Jacob a Geertrulda Margaretha. dr van A. NL Versluis en A. L. L. Massing; Jose- phus Maria zn van J. de Vriend en M. M. P. v Velzen: Gerrlt Albert us, zn van J. KlomD en C. J. Hopuers: Pleter Jelle. zn van J Weima en W. Rutgers; WlUael- mlna Paulina dr van A Zwaan en S. v. d. Plas: Griet Ie dr van C Schaap en A. W Ouwehand Johannes Anthonlus Ge- rardus. zn "an N. Jansen en C. J. Waas dorp: Catharlna Joanna Maria dr van J. v. d. Linden qn C. J. M. Zwarts. ONDERTROUWD. J. van Rlin en W. Slootjes: G. H. Kui pers en J. de Jone: A. W. Lepelaar en O. M. Harteveld: H. J. Zonderop en A. NL Walraven: G. Zweistra eo G P. Rouwlt: H. J. Thonus en W. van Zlll- A. v. Heil- nlneen en M. E. J. Verllnd- A. v Rossen en W. A. Roeleveld: H C. Brouwer en A. Colpa: J. Merkus en C. P Leget: A. Be- kink er T H. Tegelaar: A. v d. Gaas en P. Smit. OVERLEDEN. J. Boter, man 50 Ir: C. Focke. man 67 Ir- P. J. v ,d. Knllff man 45 !r: D. M. Kuivenhoven. man 88 lr SaarlandNederland STAND BIJ RUST 1—1 Bü de rust van de hedenmiddag te Saarbrücken gespeelde voetbalwedstrijd Saarland—Nederland was de stand 1—1. De gastheren namen na 7 minuten uit een vrije schop de leiding, waarna Van der Hart 20 minuten later gelük maakte uit een strafschop. Twee Nederlandse korporaals zün vandaag door een Japanse rechtbank in Tokio tot 4 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Zü waren ervan beschuldigd in November van het vorige Jaar, toen zü met verlof uit Korea waren geko men, in Tokio een taxichauffeur te heb ben mishandeld en er met zün taxi van door te zyn gegaan. Zü zouden onder de invloed van drank zün geweest. Dit is de eerste keer sedert Japan zün eelfstandigheid heeft herkregen, dat een Japanse rechtbank Nederlandse mili tairen veroordeelt. Jhr mr J. W. Röell is gisteren benoemd tot commies-griffier der Eerste Kamer. Hü is op 23 Juni 1915 geboren, studeer de te Leiden, waar hij in 1941 doctoraal examen in de Rechtswetenschappen heeft gedaan. Sinds Augustus 1948 is jhr mr Róell chef van het Kabinet van de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. het gevolg, dat de autobestuurder J. J. de Graaf uit Amsterdam, die een voor hem rüdende motor wilde passeren, te gen de achterkant van de eerstgenoem de auto reed. Uit de tegenovergestelde richting kwam op dat moment een auto bestuurd door R. P. Kraneveld uit Lei den. die tegen 'de voorzüde van de auto van de heer Hall botste. Bü deze dub bele aanrüding liep de heer Hall een lichte hersenschudding op. Hü werd naar het gemeenteziekenhuis te Den Haag vervoerd. De Leidenaar. die een wond aan zün kin kreeg en zün mede- inzittende de heer Steinbach, die een lichte hersenschudding opliep, werden naar het militair hospitaal te Den Haag gebracht. De heer de Graaf kon met een verwonding aan zün voorhoofd op eigen gelegenheid verder gaan. Tegen de heren Hall en de Graaf werd procesverbaal opgemaakt. De zwaar beschadigde auto's werden voor een on derzoek naar het politiebureau opge sleept. FILMAVOND N.R.V. Gisteren werd in het Verenigingsge bouw een filmavond georganiseerd door de Nederlandse Reisvereniging. In deze bijeenkomst voerde het woord de heer J P. Doedens over het onderwerp. Ro me. de eeuwige stad. Allereerst vertelde hy uitvoerig over de gesciledenis van het Romeinse ri)k en in het büzonder over oud Rome, het keizerrijk en des- zelfs verval en verder over Rome zoals het thans is. een stad van tegenstellin gen Hij vérduidelükte een en ander met lichtbeelden. Na de pauze volgden de films. Er was voor deze avond goede belangstelling. VERGADERING OX.B. In de leeszaal aan het Plein werd gisteravond een vergadering gehouden van de Alg Vereniging Openbare Lees zaal en Bibliotheek met als voor naamste punt van de agenda de verkie zing van een bestuurslid i.v.m. hc-t overlü'den van de heer W. H. van Bork. De voorzitter, mr C A. van Gorcum, herdacht de overledene met zeer waar derende woorden, waarna een ogenblik stilte in acht werd genomen. Nadat de secretaresse de notulen had gelezen en deze waren vastgesteld, deed de voorzitter enige mededelingen. De directrice, mevr. KnipKooy. is benoemd tot lnspectrice van het biblio theekwezen van de centrale vereniging De minister heeft de salarissen met 22" verhoogd en de gemeente en orovin- cie hebben aangeschreven hierop in te gaan Spr. zei te hopen, dat de autori teiten aan de wens van de minister ge volg zullen geven. Ten slotte wees hü op de uitbreiding van de activiteiten o.a. leesmlddagen voor de Jeugd, con tact met verenigingen en voorziening van lectuur aan ouden van dagen, waardoor de ruimte te klein blijkt te worden. De bibliothecaresse gaf over het laatstgenoemde punt een nadere uiteen zetting. Vervolgens werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. Door het be stuur werd candidaat gesteld de heer W. Zaal. die bü acclamatie werd gekozen. Voorts werden de aftredende bestuurs leden. de herén P J. Couvee en H. M. A. van Gennep, herkozen. De voorzitter deelde nog mee dat het ledental thans ls 981 en in stügende lün gaat. Na het officiële gedeelte werden twee filmpjes vertoond van de Deense lega tie. een over de bibliotheken in Dene marken. een ander over dc jaarlükse opvoeringen van Hamlet op het kasteel Kronborg Bij de eerstgenoemde film gaf de directrice, die Denemarken be kocht. een toelichting en vertelde o.a.. dat in genoemd land 1300 bibliotheken zün (Ned. circa 100). goed ingericht en goed van boeken voorzien. In acht uur naar New York Kosten: tweehonderd millioen gulden Naar wij van de K.L.M. vernemen, heeft de heer I. A. Aler van middag bekend gemaak dat zijn maatschappij acht straalvliegtuigen van het type Douglas DC 8 heeft besteld. Deze snelle en comfortabele viermotorige toestellen, die meer dan 100 passagiers kunnen vervoe- ren, zullen, te beginnen met Maart 1960, aan de K.L.M. worden afgeleverd. Omdat de gemiddelde snelheid van de DC-8 ongeveer 900 kilo meter per uur bedraagt, zal de K.L.M. in staat zijn de reisduur op het traject Amsterdam naar New York terug te brengen tot ongeveer 8 uur. Tot dusverre heeit men er ongeveer I6V2 uur voor nodig, om die afstand te overbruggen. Met het kopen van deze 8 vliegtuigen is, met inbegrip van reserve onderdelen, een bedrag van circa 200 millioen gulden gemoeid. De DC-8 zal zyn vluchten over de lan ge afstanden maken op hoogten van 10.000 tot 12.000 meter, zodat het toe stel „boven het weer" zal vliegen. Het krygt een zgn. „slecht weer radarin stallatie", waardoor de bemanning in staat zal worden gesteld reeds op gro te afstand kennis te krijgen van slecht weer op de route, zodat dit ten gerieve van de passagiers, op tyd zal kunnen worden omgevlogen. Het- toestel is 42.48 m lang. het heeft een vleugelwijdte van 41,07 m. en het topje van het koelvlak ligt. wanneer het toestel op de grond staat 12.90 m. boven de bodem. Het vliegtihg heeft een vleu- Westelijke drie verwierpen nieuw voorstel van Molotof Hedenochtend hebben de Minister van buitenlandse zaken der „Grote Vier hun beraadslagingen, die slechts een half uur hebben geduurd, voortgezet. Molotof was voorzitter en Foster Dulles sprak het eerst. Tevoren hadden de drie Westerse Mi nisters afzonderlek beraadslaagd. Molotof diende een uit zes punten be staande ontwerp-verklaring over de Europese veiligheid in. „Deze werd door zijn drio Westerse ambtgenoten ver- w orpen. Van conferentiezyde wordt vernomen, dat de deskundigen der „Grote Vier", hedenochtend gereed zyn gekomen met het- opstellen van de tekst voor een ge zamenlijk communiqué. Het ontwerp zou vermoedelijk hedenmiddag door de Ministers worden besproken. f60.000 voor rheumatiekbestrijding Ter gelegenhied van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Aanne mers- en Patroonsbond Bouwbedrij ven hebben de leden een bedrag van f 60.000,— bij elkaar gebracht ten be hoeve van de Nederlandse Vereniging tot Rheumatiekbestryding het Rheu- mafonds. Bü de overdracht van dit bedrag aan drP L. Stal, werd o.m. gezegd, dat de rheuma juist in de bouwvakken vele slachtoffers maakt. Na de griep is rheumatiek de ernstigste ziekte in de bouwbedrijven en 25 ri van de ziekte- uitkeringen worden dan ook wegens rheumatiek gedaan. In 20 jaar steeg het percentage ziekte-gevallen door rheuma van 14 tot 20. Daarom is het van het grootste belang, zo zeide de heer Dura, voorzitter van de Aannemersbond. dat juist voor de bestrüding van de rheuma in de bouwvakken zeer veel wordt ge daan, opdat deze vüand met kracht zal kunnen worden geweerd. In de „Madeleine" in Parijs is heden ochtend een uitvaartdienst gehouden voor mevr. Coty, de echtgenote van de Franse President. De mis. die werd op gedragen door mgr Marella. Apostolisch nutius, werd bijgewoond door de Presi dent. familieleden, mgr Feltin aarts bisschop van Parijs, lord Ismay. secre taris-generaal van de NAVO, met echt genote. de voorzitters van de nationale vergadering en de senaat, maarschalk Juin. premier Faure en vele ministers en andere hoge autoriteiten. geloppervlak van 241 vierkante meter, het toestel weegt leeg 50.722 kg. Door deze bestelling is de KLM de eerste luchtvaartmaatschappü buiten de VS, die straalverkeersvliegtuigen van Amerikaanse makelü heeft besteld. Het is bekend dat de vlootvernleuwing de directie van de KLM al zeer lang heeft beziggehouden. De Douglas-vliegt.uigenfabrieken is al ongeveer vier jaar geleden met het ont werpen van de DC-8 begonnen. Het ontwikkelingswerk heeft Douglas tot dusverre naar schatting 60 millioen gulden gekost. Eind October deelde Dou glas mede, dat met de fabricage een aanvang was gemaakt en dat alles er op zou worden gezet minstens één DC-8 vltegklaar te hebben in het begin van Beurs van Amsterdam Woensdag 16 November ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '53 (3%) 101% 101% Grootboek obl101 Ned '51 3% 1U1 Ned '53 3% 100 U 100% Ned. '48 3% 98% Ned '54 3% 97ij 98 A Ned '55 3'4 98 98'4 Ned. '55II 3V« 98% 98% Ned. '47 3% 3 99% 99 A DoUarlng '47 3 96', 96% Investerlngscert 3.. 99A 99 A Ned. 62-64 3 99tè 99A Indië '37 A 398 A 98 A Grootboek '46 3 97% 97 ACTIEVE AANDELEN (jult Hand en Ind B 87% 86% Nat Handelsbank 87 160% Ned HandelmiJ 162% 233% AKU 234 345% Philips 347% 359% Philips '55 363% 348% Unilever 353 460% Wilton Feyenoord 463% 271 Biliton 2de r280 337 Kon Olie f 50.— ..291 Kon Olie 615% 618% Amst Rubber 140% 140% Holl Amer lün 210% 209% Kon Ned Stoomb 200% 199 Ned Scheepv Unie 186% 185% H VA157% 155 Java Cult 88% 87% Deli Mii 160% 160 Senembah113% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam '47 3 99% 100% Den Haag 1937 1 3.. 100 Leiden 1947 98 R'dam '37 1 III 3% 100% 100% Industr Obligaties Philips Dollarlng 103% B 104% Premieleningen A'dam '51 2% 132% 133% Eindhoven '54 2% 111% 111% Enschede '54 2% 108% 108% Den Haag '52 I 2% 136% 137% 134 134% R'dam '52 12% 141 141% 137% 137% ntrecht '53 2% 124H 125 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Amsterd. Bank 270 271 Rotterd. Bank241 239 Twentsche Bank 235 235 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr 248% 248 Kon Ned Grofsm. 152% 153 Rott Droogd M«. 613 614 Heleman en Dros17% 17 Handelsondernemingen Borsumü. cv A f 1000 137 135 Internatio165% 166 Diversen 82% Spoorwegen Dell Spoorw. Mü. Amerik. fondsen Anaconda Shell OU Cy In het hol van de leeuw 156 Fietsen 88 met gebreken (Van onze Haagse redacteur) Niet zo lang geleden is er een veilig verkeers-contróie gehouden op een van de afdeUngen van het Ministerie van Justitie. In de fietsenrekken bleek zich ontstellend veel ongerechtigheid te be vinden. Van de 156 geïnspecteerde ry- wielen bleken er88 technisch niet in orde te zyn. Ook de bromfietsen werden aan een onderzoek onderwor pen. Er waren er 21 en daarvan ver toonden er vier lichte gebreken, ter- wyl twee andere een rechtstreeks ge vaar voor het verkeer en de berijder betekenden. BEURSOVERZICHT TELEURSTELLENDE MARKT Amsterdam, 16 November De stemming ter beurze is vanmiddag tegengevallen. In het niet officiële ver keer van hedenmorgen kwamen de koersen op een iets hoger niveau, doch vanmiddag was hiervan vTÜwel niets overgebleven; het publiek bleef apatisch. Hierdoor voelde ook de beroepshandel er weinig voor tot grote operaties over te gaan, zodat de markt een vrüwel kleurloos verloop had. Kon. Olie vormde een uitzondering en steeg gestimuleerd door de hogere notering in Wallstreet van 615% tot 620%. De overige inter nationals openden circa 3 punten lager en brokkelden daarna nog Iets verder af. Tegen slot volgde echter een licht herstel waardoor de verhezen beperkt bleven tot 2 3 punten. De Scheepvaart, en Indonesische sec tor lagen vrüwel verlaten, waarbü de Leidende cultures nagenoeg op peil, doch HVA ruim 2 lager. Vandaag staat de inschrüving open op de nieuwe 3%% Spoorwegenlening van f 50 min. Al met al viel de belang stelling voor deze obligaties mee, het geen mede te danken is aan de inschrij vingen van de Rüksfondsen en enkele Institutionele beleggers. Men neemt aan dat voor ongeveer het dubbele van het aangeboden bedrag zal worden ingete kend. Guldensbeleggingen stü en over wegend Iets beter. Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK. 15/11 HoU. Constructie 398 400GB Ing bur v Bouwnüv. 143% Int Kunststof! Ind 73GB 74 Kon Ned Edelmet 84 34% Pref w.a Idem 83% 84GB Textiel Gebr v Wük 86%GB 87% Leldsche Wolsptnn 309% 313 Ned Electrolasm 340 Slkkens Lakfabr '53 390 375 Ver Touwfabrleken 184 184 Wernlnk's Betonm. 144 141

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 4