LEIDSCH DAGBLAD Slechts deplorabele nullen op de balans van Genève WEERBERICHT Ravage op de Haarlemmerweg Bouwbedrijf kan niet der woningbehoefte aan tempo voldoen Bezorgdheid over de jeugd 94ste Jaargang WOENSDAG 16 NOVEMBER 1955 No. 28680 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteuri J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro ao. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2" >07 Vanmiddag wordt de geest" begraven Zelfs de eenheid van het Westen liep tiveemaal gevaar (Telefonisch van onze speciale verslaggever te Genève) De conferentie van Genève wordt, onvoorziene verrassingen voorbehou den, vandaag, en pas vermoedelijk laat in de avond, besloten. De balans zal over de ganse linie, dat wil dus zeggen over de drie agenda-punten Duits land en de Europese veiligheid, de ontwapening en de verhouding West-Oost vrijwel volledig negatief zijn. Gisteravond, toen de zitting al gesloten was, werd er vanwege de Sovjet-delegatie aan de pers een resolutie-voorstel over handigd met betrekking tot het tweede punt de ontwapening dat op het laatste moment misschien nog een compromis tussen de beide partijen mogelijk zou kunnen maken. De Russische resolutie zal in grote lijnen ook wel voor het Westen aanvaard baar zijn en zou, na enkele correcties, eventueel in het slot-communique kunnen worden opgenomen. neren zich nauwelijks een internatio nale conferentie, die zo deplorabel moest worden besloten. Deplorabel zeker wan neer men deze ontmoeting plaatst in de reeks, die vorig jaar te Berlijn werd in gezet. Misschien werden noch in Berlijn toen, noch op de twee voorgaande keren in Genève voor het Westen politieke overwinningen geboekt. Frankrijk, en dus het Westen, verloor hier zelfs zijn laatste positie in Indochina. Maar men had toen tenminste het gevoel dat er met een schone lei kon worden begon nen. Er werden nieuwe conferenties met Rusland in het vooruitzicht gesteld. De „geest yan Genève" werd geboren. Thans niets van dat alles. Men verkeert nu in een totale duisternis en vergeels wordt getast naar een deur of venster, dat enig uitzicht zou kunnen bieden. De vier Ministers keren naar huis Totale duisternis Verder heeft de dag van gisteren niets opgeleverd. Het Franse voorstel over economische en culturele uitwisselingen is met stille trom begraven en wat de Duitse kwestie betreft, die Molotof 's middags nog weer eens besproken wilde zien: ook die heropening van het dossier heeft, trots een zogenaamd nieuw Russisch voorstel over Duitsland dat het Westen onmiddellijk afwees, geen resultaat gehad Opgewekt is de stemming in Genève nu dan ook bepaald niet te noemen. Di plomaten, vergrijsd in het vak, herin- Westen blijft streven naar Duitse hereniging i Engeland, Frankrijk en de V. S. I zullen aan het eind van de confe- rentie te Genève een afzonder- I lijke verklaring afleggen, waarin I zij het Duitse volk verzekeren, dat j zij vastbesloten zijn voor de Duit- I se hereniging te werken. I In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat de verklaring is op- l gesteld door functionarissen van 1 de drie Westelijke mogendheden j in nauw overleg met de West- I Duitse Regering. Prins Bernhard in Tanganyika Prins Bernhard is gisteren aangeko men in Arusha in Tanganyika, van waaruit hy nu een jachttocht van een week naar de binnenlanden zal onder nemen. Zoals bekend is Prins Bernhard Zondag per vliegtuig naar de Soedan gevlogen. Zijn plannen om de plantage te Arusha te bezoeken, die hij samen met een aantal vrienden tot ontwikke ling wil brengen, heeft hü moeten uit stellen. omdat door de zware regenval de wegen daarheen onbegaanbaar wa ren geworden. Prins Bernhard zal op 1 December in Dar Es Salaam worden ontvangen door de Gouverneur van Tanganyika, sir Edward Twining. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvan- kelük nog hiei en daar een buitje en later opklaringen. voornameUJk in het Noord-Oosten van het land. Zwakke tot matige Noordelüke wind. Over het algemeen weinig verandering In tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur> Weinig verandering Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een gebied van hoge druk. dat de luchtcirculatie over een groot deel van West-Europa beheerst. Langs de Oostflank van dit gebied beweegt zich het warmtefront van een boven de Finse golf gelegen depressie naar het Zuiden. Het passeerde vannacht en van ochtend ons land. hetgeen veel bewol king en plaatselyk wat lichte regen ver oorzaakte. Als gevolg hiervan daalde alleen in het uiterste Zuiden van het land de temperatuur tot beneden het vriespunt. Achter het front stroomde Iets voch tiger lucht ons land binnen. Hierin wis selen perioden met veel bewolking en opklaringen elkaar af. Morgen is er in dit weertype nog weinig verandering te verwachten. 17 November Zon op: 8.04 uur: onder: 16.50 uur. Maan op: 10.52 uur; onder 18.51 uur. Hoogwater te Katwijk 4.49 en 17.00 uur. (Springtü). niet slechts met lege handen, doch ver moedelijk ook zonder een afspraak voor een volgend rendez-vous. Nerveuze stemming Toch Is de stemming niet zozeer neer slachtig. dan wel koortsachtig en ner veus te noemen. Die nervositeit heeft zelfs de verhouding van de Westerse Ministers onderling, die tot dusverre weinig of niets te wensen overliet, even vrü krachtig aangetast. Dulles en MacMillan schenen het Pl- nay namelük enigszins kwalijk te heb ben genomen dat hij Maandag met een eigen voorstel voor de dag kwam. Het was de eerste solo-partij, die een Wes ters Minister zou blazen. De ergernis was echter spoedig weer geweken toen bleek dat Molotof op het aanbod toch niet in wilde gaan. V.S. willen geen herhaling Gisteren heeft zich echter een iets ernstiger scheur in het Westerse front geopenbaard, en wel naar aanleiding van de vraag of er een nieuwe confe rentie zou moe.en worden vastgesteld. MacMiilan en Pinay voelden er. vooral met het oog op West-Duitsland, wel iets voor, evenals Molotof, ofschoon natuur lijk om andere redenen. Dulles had uit Washington echter bericht ontvangen dat men daar voorlopig in nieuwe bij eenkomsten met de Russen helemaal geen zin meer had. Van Amerikaans, en in het bijzonder Republikeins standpunt, begrijpelijk! De mislukking van deze conferentie zal de Republikeinse Partij en de repu tatie van Dulles, en indirect van Eisen hower vermoedelijk -vel zoveel kwaad hebben gedaan, dat men later, en nog dichter bij de verkiezingen, een herha ling liever wil vermijden. De Flansen en Engelsen hebben voor deze Amerikaanse overweging van bin nenlandse politieke aard moeten buigen, doch vermoedelijk zonder protest, of al thans een licht verwijt, zal dat niet zün geschied. 6 Slot op Pag. 2 Opnieuw stijging goudvoorraad De Nederlandsche Bank 'olyft voort gaan haar goudvoorraad te vergroten. Uit de verkorte balans, opgemaakt per 14 November, blijkt de hoeveelheid gouden munt en muntmateriaal met f. 11.3 milhoen te zyn gestegen tot f. 3.182 mlllioen. Sinds de Centrale Bank begon met het verwisselen van conver- tibele valuta In goud tegen het einde van September J.L Is de voorraad edel metaal gestegen van f. 3.045 millioen tot f. 3.182 millioen thans. Ook de netto deviezenreserve heeft in de afgelopen week een kleine uitbreiding ondergaan. Deze vermeerderde met f. 4 millioen tot f. 1.448 mlllioen, beide posten teza men geven een totaal bedrag aan van f. 4.630 millioen tegen f 4,614 mlllioen de vorige week Zes gewonden, van wie vijf zwaar bij gecompliceerde auto-botsing Op de Haarlemmerweg vlakbij Halfweg is gistermiddag een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij drie auto's en een motor betrokken waren en zes personen werden gewond. Uit de richting Amsterdam kwam een auto, die afremde voor een op zijn rijbaan staande wagen, die door een Wegenwacht werd gerepareerd. Op dat moment naderden uit de richting Haarlem twee auto's en daarachter een motorrijder. De bestuurder van de Amsterdamse wagen remde af, maar slipte door en zijn wagen maakte een halve slag om. Met een enorme klap kwam alles met elkaar in botsing. Minister Witte bekent Talrijke taken voor toekomst De Minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw, Ir H. B. J. Witte, heeft er tüdens oen uitvoerige rede, ter gelegenheid van het 60-jarig jubileum van de Ned. Aiuiemers- en Patroonsbond te Den Haag, op gewezen, dat ongeveer drie kwart van het bouwprogramma of door directe overheidsopdrachten of met overheidsbijdragen tot stand komt. De stimulering ofwel de afremming van de bouwbedrijvighcid kan gezien worden als een belangrijk middel om de conjunc tuur te beïnvloeden, aldus de Minister. aan talryke gebouwen die voor het sociale en economische leven absoluut onmisbaar zyn. „Ik meen dan ook", zo zeide minister Witte, dat het verstandig is om een groot aantal technische en bouwkundige werken in portefeuille te hebben, die bij eventuele omslag van de conjunctuur direct op de markt kunnen worden ge bracht,'Nu moet men niet a contrario redeneren dat in de huidige tijd van hoogcohj unctuur de politiek van de overheid er op gericht moet zijn. de bouwbedrijvighcid in te perken De be hoefte aan gebouwen en vele civieltech nische werken ls zodanig groot zo zeide minister Witte, dat ook thans de bouw- bedryvigheid tot het uiterste dient te worden opgevoerd om te voldoen aan de behoefte aan woningen, aan wegen en Onvoldoende capaciteit Het is voldoende bekend dat het bouwbedrijf in zyn huidige omvang niet voldoende capaciteit bezit om aan deze primaire noden direct volledig tegemoet te komen. Zelfs, zo zeide de Minister, door afremming van de strikt noodzakelijke bouwwerken, een afremming, die thans sinds Juni 1954 in geld uitgedrukt reeds een bedrag van bijna 350 millioen gulden, zyn we niet in staat aan de meest urgente Op Schiphol is gistermiddag het 25-jarig jubileum van het korps boordtelegrafisten van de K.L.M herdacht. Een van de hoogtepunten u'fls de overhandiging van een model van de Fokker F 9 „Adelaar", het eerste K.L.M. toestel, dat bij wijze van proef uitgerust met radio naar Nederlanas-lndiê vloog. Links de heer I. .4. Aler. rechts dc het W. v. d. Smagt, chef van het korps. behoefte, met name op het gebied van de volkshuisvesting, in het gewenste tempo te voldoen. Na uitvoerig de taak en de plaats van de aannemer ln het maatschappelijke bestel te hebben besproken zeide minis ter Witte, zich voor te stellen dat nog verder gegaan dient te worden op de weg. die 60 jaar geleden is ingeslagen. Steeds grotere collectieve verantwoorde lijkheid moet worden gedragen, zo zeide hy. Bij verdere groei van de samenwer king zal ook de samenwerking met andere organisaties steeds intensiever moeten worden*'. Ik hoop. zo zeide minister Witte, dat spoedig de mentali teit zodanig moge groeien, dat het bouwbedrijf evenals de verschillende organisaties in de landbouw, de sprong zal durven wagen naar een publiekrech- telyke bedrijfsorganisatie, een bouw- schap. dat de demonstratie en de vorm is van een gemeenschappelijke verant woordelijkheid. Verdere welvaartsstijging? Tot de taken van de toekomst rekent de Minister de bestrijding van het bestaande woningtekort, de bouw van scholen, ziekenhuizen, theaters cn fabrieken, gebouwen voor de handel, kantoren voor het bedrijfsleven en voor de overheid en voorts van brug gen, wegen en havens. Niet het minst zal de bouwnijverheid moeten mede werken aan de krotopruiming binnen dc stadsreconstructies, die in de toe komst zeer noodzakelijk zullen zyn. Bij een groeiende productiviteit van ons gehele productie-apparaat behoort een verdere stijging van onze wel vaart geenszins tot de onmogelijk heden, zo meende minister Witte. Deze grotere welvaart zal ongctwüfeld ook zijn weerspiegeling moeten vinden in de hoeveelheid, grootte cn dc royali teit van de gebouwen waarin een wel varende mensengemeenschap dient te leven. Bij een eventuele economische crisis zullen voor het bouwbedrijf nog grote mogelijkheden bestaan. Ook het uitvoe ren van bouwwerken immers is een van de machtigste middelen in de handen van de Overheid om de conjunctuur te stimuleren. Uiterste inspanning vereist „Op U als bouwers," zo besloot minis ter Witte zyn toespraak, „rust dc taak om, in samenwerking met architecten, bouwingenieurs. arbeiders en anderen de productiviteit in de bouwerij tot een zodanig peil op te voeren, dat het bouwen niet onevenredig duur wordt ten opzichte van dc voortbrenging van andere goederen. Zou dit het geval zijn, dal zou in een welvarende maat schappij niet die voorziening met bouwwerken tot stand kunnen komen die met dat welvaartspeil in overeen stemming is. Het bouwbedrijf, aldus de Minister, zal zich tot het uiterste moeten inspan nen om zulke ongewenste situaties te vermijden. Daarvoor heeft het nodig een grote deskundigheid, een grote voortvarendheid, samenwerking, weten schappelijk onderzoek, en een actieve, door een geest van vernieuwing goede mentaliteit. Deze geest van vernieuwing ls aanwezig, haar invloed is op vele punten in het bouwbedrijf reeds merk- De auto. 'die op de rechtse rybaan had gereden, kwam er nog het beste af De andere auto werd aan voor- en achterzijde, waar de wagen gegrepen werd. letterlük gekraakt De motorrij der kreeg een klap en werd tegen de grond geslingerd Weer een andere auto werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. De botsing tussen de auto's veroor zaakte een enorme ravage; voorruiten versplinterden, portieren en motor kappen werden ontzet en sturen -er- bogen. Toen andere weggebruikers na derbij snelden, lagen te midden van deze ravage de zeer zwaargewonde motor rijder en vier gewonde inzittenden uit twee auto's. Volgens een getuige is er nog een vierde auto bü de botsing betrokken ge weest. die echter hoewel behoorlyk be schadigd, op eigen kracht met voorals nog onbekende herkomst, eigenaar en bestemming is verdwenen. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam zyn opgenomen: de 58-jarige be stuurder der uit Amsterdam komende auto, die een hersenschudding, gebroken arm en kaakfractuur opliep; een 21- jarige motorrijder uit Amsterdam, die een schedelbasisfractuur en gebroken ledematen bekwam. Voor zijn leven wordt gevreesd. Voorts een 37-jarige man uit Utrecht, een der vier Inzitten den van de uit Haarlem komende auto. die een schedelbasisfractuur kreeg. De bestuurder van deze laatste wagen, een 33-jarige man uit Bussum werd met een hersenschudding en enige gebroken rib ben naar de Majellastichting in zyn woonplaats vervoerd. De vrouwelyke in zittende. een 37-jarige dame uit Am sterdam. is met een hersenschudding '-n een rusthuis opgenomen. De vierde in zittende, een 35-jarige man uit Am sterdam, werd aan zyn kin verwond, doch kon na behandeld te zyn naar zyn woning terugkeren. Zes personen werden gewond bij een gecompliceerd verkeersongeval op de iveo tussen Amsterdam en Haarlem, toen drie auto's en een motorrijwiel met elkaar in botsing kwamen. De ravage was aanzienlijk cn het verkeer op de weg ondervond vertraging. Onze fotograaf maakte ter plaatse dit overzicht van het ongeval. Harahap krijgt vertrouwen Diverse fracties afwezig Premier Harahap heeft het vertrou wen van het parlement verkregen met 135 stemmen legen 2 stemmen. Tegen stemden een partijlooslid van het parlement en een lid van de Par- tai Rakjat NasionaL In de zittijig ont braken de volledige fracties van de PNI, de PKI, de SKI (Serikat Jerak- jatan Indonesia), de BTI, de Sobsi en de Fractie Progressief (deze laatste volledig op een lid na). Deze fractie had bekendgemaakt, dat zjj niet ver antwoordelijk wensen te zijn voor het voortbestaan van deze regering en daarom de stemming niet zonden bij wonen. Silas Papare van de Progressieve Frac- taie verklaarde dat hü zich los van zyn fractie beschouwt en in deze het volk van West-Inan vertegenwoordigt HjJ verklaarde de regering te zullen steunen. Het was een korte zeer rustige verga dering. De fractie van de PNI omvat 42 leden, die van de PKI 17, de Fractie Progres sief ln totaal 10, de SKI 4. de BTI 2 en de Sobsi 2. Waarschuwing aan ouders Te grote vrijheid en te ruim zakgeld Nadat onlangs de directeuren van een aantal middelbare scholen te 's-Gra- venhage in een circulaire aan de ouders der leerlingen hebben gewezen op het gevaar van bepaalde door scholieren georganiseerde feestjes, hebben thans ook de hoofden van de openbare ULO- scholen te 's-Gravenhage zich in een soortgelijke circulaire gericht tot de ouders. In deze circulaire wordt o.m. opgemerkt, dat sommige der hoofden hebben geconstateerd, dat groepen ULO leerlingen, al of niet in combinatie met H.B.S.-ers en Gymnasiasten, deelnamen aan door scholleren georganiseerde „dans-parties". In een gesprek dat dc hoofden der ULO-scholen naar aanleiding daarvan met elkaar hebben gehad, kwam de diepe bezorgdheid tot uitdrukking over bepaalde misstanden cn dc toenemen- baar. Om zich In positieve zin te kunnen doen gelden en m constructieve zin te kunnen bijdragen tot een evolutie, die het bouwbedrijf in alle opzichten op de hoogte van onze tijd zal brengen, moet zij in alle geledingen van ons bouwbe drijf doordringen. Hier zie ik een zeer belangrijke taak voor de organisaties, een taak van voorlichting, scholing en van stimulering." aldus minister Witte dc opstandigheid der jeugd tegen elke vorm van gezag. „Te grote vrij heid cn te ruim zakgeld hebben situa ties geschapen, waartegen U. ouders, uw kinderen zeer beslist zult dienen te beschermen", aldus de circulaire. In allerlei localitelten worden weke lijks dergelijke dansavonden gehouden. Dit blijkt tut in beslag genomen strooi biljetten. die bij het uitgaan der scholen aan de leerlingen worden uitgereikt. Het entreegeld bedraagt gewoonlijk f. 150 per avond. Deze bijeenkomsten kenmer ken zich door gebrek aan beschaving en ontoelaatbaar gebruik van alcoholische dranken, terwijl het ook wel eens schijnt voor te komen, dat de lichten eert tijdje worden uitgedraaid, zo wordt opgemerkt. In dc circulaire wordt er op aange drongen, dat dc ouders zich overtui gen van het karakter der „avondjes", waaraan hun kinderen deelnemen voordat zij toestemming geven deze bij te wonen. De leerkrachten zijn diligent, zo wordt opgemerkt, maar zonder de medewerking van de ouders is het onmogelijk aan het gesigna leerde kwaad een einde te maken. De circulaire is ondertekend door de hoofden van 14 ULO-scholen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1