Irits Zuidpool-avontuur begonnen OUD-KATWIJK: KERKSTRAAT GOLDEN FICTION IPV/ar Shackleton in 1916 faalde gillen Fuchs en Hillary slagen P HDHNER Israël vraagt V.S. zware wapens De West-Duitse regering denkt alweer aan luchtbescherming J4ite Jaargang Dinsdag 15 November 1955 Derde Blad No. 28679 Millioenentoclit met risico's (Van ome Londense correspondent) Gisteren is de 829 ton metende Canadese zeehonden-jager, tevens ijsbrelcer, Theron", uit Londen naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Opnieuw zijn de ngelsen het grote avontuur begonnen, dat reeds vroegere generaties heeft ingetrokken. In het begin van deze eeuw was het Scott die het Zuidpool- ebied exploreerde. Daarna kwam Shackleton die als doel voor ogen had het fote geheimzinnige continent „Antarctica", van kust tot kust te doorkruisen, pn poging welke in 1916 faalde. Dit plan is thans opgenomen door de expe- |itie welke geleid wordt door dr Vivian Fuchs en waaraan de Everest-veroveraar Edmund Hillary zal deelnemen. Voorhoede van 19 man Aan boord van de Theron bevindt zich tuit 19 man bestaande voorhoede van i expeditie, welke tot taak heeft eerst ia basis aan de kust van de Weddell je (aan de rand van het continent) te jchten en daarna een vooruitgescho- n basis 500 kilometer landinwaarts ln richting van de Zuidpool. Hillary start dan later aan de andere ui van het continent, waarna de beide «pen elkaar dichtbij of aan de Pool enen te ontmoeten. Met de expeditie zal niet minder dan ie jaar gemoeid zijn en er ls een be- iz van vijf millioen gulden voor bij- ogebracht. gedeeltelijk door de Re- nngen van Groot Brittannlë en het nge Gemenebest en voor een deel xt particulieren, van grote Instellingen gepensionneerden en schooljongens Ook politiek De race naar de Pool heeft niet Hechts zuiver wetenschappelijke bete kenis. maar draagt ongetwijfeld ook politiek-strategisch karakter. Nu Ame rikanen en Russen zich steeds inten siever met de Poolstreken bemoeien, willen de Britten niet achterblijven. Het wordt een tocht over bijna drie- jizend kilometer door een land van eeuw. ijs en bergen, dat voor het rootste deel nog onbekend is. Het plan heeft crltiek ondervonden adat het te grote risico's met zich zou «ebrengen, gezien de slechts beperkte ntse ervaring met materiaal voor seeuwtransport. Indien men op stelle I hoge bergen stuit, zouden deze een loverkomenlijke hindernis vormen. De ipeditie zal trachten om eventuele ber- n heen te trekken. Ook zijn sommigen over verbaasd dat de luchtmacht niet ingeschakeld voor verkenningen op de hge afstand. Het bezwaar van Fuchs hierbij echter dat hij bemanningen 1 verongelukken, niet te hulp kan tellen. Europa en Australië Het gebied dat zal worden geëxplo- erd, ls zo groot als Europa en Austra- samen. Of het een aaneengesloten isteland is, weet niemand. Antarctica in ook uit een reeks eilanden bestaan, iderling door ijs verbonden. Het reeds Advies gevraagd aan jommissie Bedrijfsregelingen Over regeling verkoop op afbetaling De minister voor PBO heeft, in over stemming met zijn ambtgenoot van conomische Zaken, bekend gemaakt, it hij de Commissie-Bedrijfsregelingen fft verzocht advies uit te brengen over t vraag, of er aanleiding bestaat op rond van het Kartelbesluit op te tre- =n tegen een aantal bedrijfsregelingen, e bepalingen bevatten betreffende de trtoop op afbetaling. Met name heeft de minister advies ge waagd ten aanzien van de bij verkoop op afbetaling voorgeschreven mini mum-opslagen boven de contantprij- icn, alsmede over de voorwaarde, die bij inschakeling van financieringsin stituten aan de detailhandel wordt ge steld ten aanzien van de door deze in stituten aan de detailhandelaren In rekening gebrachte vergoeding. Het gaat hier in het bijzonder om be- njfsregelingen, die zijn getroffen door et Centraal Bureau voor Rijwielhandel, e Ned. Ver. van grammofoon detail- indelaren de Ned. Ver. van Radio-de- Ulhandelaren, het Centraal Instituut oor de Stofzuigerhandel. de bij de ■Overeenkomst betreffende de haarden- ei kachelhandel 1952" betrokken par- ajen, de Miele-Maatschappij NV en haar dossiers, de Ned. Bond van Plano- en •rgelhandelaren en -fabrikanten, en wi aantal fabrikanten van tapijten en torpetten en een aantal matrassenfabri- tonten. Aan de Commissie Bedrijfsregelingen is verzocht bij haar advies mede in ojenschouw te nemen de conjuncture le aspecten, welke aan de regeling van de verkoop op afbetaling ln kartclver- band verbonden kunnen zijn, met name ten aanzien van de te voeren «edietpolitiek. Medewerking hoofdinspecteur beslist onvoldoende In zaak Anneke Beekman De ter beschikking staande gegevens ■«vestigen niet. dat de Commissaris van Mitie te Hilversum onvoldoende mede werking zou hebben verleend bij de opsporing van Anneke Beekman aldus te minister van Justitie. De activiteit van de politie te Maastricht met betrekking tot het effec- iueren van een rechterlijk bevel tot gevangenneming van een der verdachten 10 deze zaak is inderdaad vatbaar voor Wtiek. Het telexbericht, waarbij dat level is doorgegeven, is weliswaar niet een halve dag lang eenvoudig blijven ten de wachtcommandant en het tcherchepersoneel zijn er wel dadelijk fan op de hoogte gesteld, maar het ge- 'olg. dat er aanvankelijk aan gegeven •erd. was naar het oordeel van de Minister toch wel beslist onvoldoende. °e Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch heeft dan «k aan de Commissaris van Politie te Maastricht een voor de betrokken hoofdinspecteur bestemde verklaring 'oen toekomen, waarin hy zijn ontevre denheid te kennen heeft gegeven. in kaart gebrachte gedeelte is slechts klein. De stormen, welke men zal ont moeten, kunnen vaak een snelheid van 150 kilometer per uur hebben. Een avontuur op zichzelf is reeds de vestiging van de eerste basis, welke naar Shackleton wordt genoemd. Steile ijsrotsen aan de kust zullen moeten worden beklommen. Wanneer men daar eenmaal vaste voet heeft gekre gen, zal de eigenlijke basis drie kilo meter landinwaarts worden aangelegd om de fout te vermijden van de Duit se onderzoeker Filchner. die in 1912 bij vergissing een basis bouwde op een drijvende ijsberg! De kust brokkelt namelük af. Er worden telegraafpalen meegenomen om de landing te verge makkelijken. zodat een brug kan wor den gebouwd van het scheepsdek naar een hoger gelegen ysrots. Terwijl de wereld het Kerstfeest viert zal de Theron zich in de IJszee bevin den, waarin men slechts driemaal is doorgedrongen. Shackletons schip .En durance" werd er door het pakijs ge kraakt. Doch dr Fuchs, die uitgebreide tochten per slede door het Zuidpoolge bied heeft gemaakt, ls vol vertrouwen dat zijn schip het er goed zal afbrengen Veel hangt echter af van de toestand van het ysveld en van geluk. Ontmoeting bij de Pool Wanneer de basis is gebouwd zullen acht expeditieleden daar achterblijven. Het aanleggen er van zal drie weken duren. Een hoeveelheid voorraden en materiaal van 250 ton zal aan land moe ten worden gebracht. De acht zullen in hutten overwinteren, geheel bedolven door sneeuwstormen en dan in het daarop volgende voorjaar onze win ter van 1956 de tweede basis 500 kilo meter landinwaarts oprichten. Tegelij kertijd zal de hoofdmacht van de expe ditie naar de Mcmurdo Sound, de baai in het Zuidoosten van het Zuidpool - vasteland, vertrekken en vandaar zich van hun kustbasis een weg banen naar het binnenland waar eveneens op 500 kilometer afstand van de kust dus in tegenovergestelde richting als waarvan de eerste groep komt een tweede ba sis bouwen. Einde 1957 zullen dan dr Fuchs cn zijn mannen van hun voorwaartse basis naar die van Hillary trekken, een afstand van tweeduizend kilome ter. Ergens in de buurt van de Poot zelf zullen belde groepen elkaar ont moeten. Het is niet onmogelijk dat er ergens in dit gebied hete bronnen zijn en dat een deel ervan een tropisch karakter draagt! (Ingez. Med.-Adv.) Het houdt de slem* hotdl 'eHê0HNER,het' De prijs vpli U besli Model BRAVO, 28 stemmen,»o. 13.25 Model PADVINDER, 8-l2itemmen,».o. f 0.7 5 -VtL «esC^WERELDBEROEMDE MONDHARMONICA'S Raad Arabische Liga morgen bijeen Naar Reuter van bevoegde zijde ver neemt. zal Israël aan Amerika vliegtui gen verzoeken, die gelijkwaardig zijn aan de Mig-15 en zware tanks, die zich kun nen meten met de 7qpton metende „Sta lin". Israël heeft deze wapens in de „ver langlijst" opgenomen, omdat militairen van mening zijn, dat in een moderne strijd de defensieve wapens zich niet be perken tot luchtdoelgeschut en anti- tankgeschut. Israel zou bereid zijn zich te verbjnden, om deze wapens uitsluitend voor de verdediging te gebruiken. Israël zou tevens zware artillerie vragen, zulks om opgewassen te zijn tegen de wapens, welke Egypte van het Sovjet-blok ont vangt. Israëlische functionarissen verklaren, dat uit geheime inlichtingen is geble ken, dat Egypte 100 Stalintanks, meer dan 100 „Mig-15" toestellen en 30 tot 50 middelzware bommenwerpers bene vens vier tot acht onderzeeërs uit het Sovjet-blok zal ontvangen. VERGETEN HOEDENDOOS... Een dame uit Amsterdam-Zuid is haar vergeetachtigheid duur te staan gekomen. Zy was bezig haar bagage, waartoe ook een hoedendoos behoort, in een auto te laden. Zy zette de doos even op straat neer. maar reed weg. terwijl de doos bleef staan. Tien minuten later kwam zij tot de ontdekking det ze de doos vergeten had en keerde ijlings te rug. De doos. waarin kledingstukken ter waarde van f. 200 zaten "alsmede sieraden voor een waarde van f. 5000 was echter spoorloos Inmiddels heeft de plaatsvervangende secretaris-generaal van de Arabische Liga. dr Bellema. bekend gemaakt, dat de acht aangesloten landen zijn over eengekomen, ten aanzien van voorstellen voor een regeling van het conflict met Israël één lijn te trekken. Morgen zou de raad van de Liga dergelijke voorstellen bespreken, zoals die door Minister Dulles en Minister-President Eden kortelings zijn gedaan. Ook het voorstel van Ham- marskjoeld ter vermindering van de spanning aan de grenzen zal daarbij ter sprake komen. Het zal de eerste maal zijn, dat de Arabische regeringen officieel van gedachten wisselen over een rege ling van het zeven jaar oude geschil. Wijkverpleging in Holiandia (Speciale berichtgeving) Zaterdag 1.1. kwam by liet bestuur van het Gelderse Groene Kruis bericht binnen dat te Holiandia op Nieuw Guinea een vereniging „Het Groene Kruis is opgericht. Dit is de eerste vereniging van dien aard op Nieuw- Guinca en zelfs de eerste Groene Kruisvereniging buiten Nederland. Men verwacht dat de oprichting van nog twee Groene Kruisverenigingen in dit verre Nederlandse gebied niet lang op zich zal laten wachten. Het is de apotheker J. ten Hoopen uit Wageningen die dit belangrijke initiatief genomen heeft. Deze was voorzitter van het Groene Kruis te Wageningen toen hy in het begin van dit jaar het beheer van zijn apotheek voorlopig overdeed en zich voor drie jaar verbond om ais Gou- vernements-apotheker in Nieuw-Guinea te werken. Besluiten Volkscongres Het Volkscongres heeft na deze rede een besluit aanvaard, waarin de vast beslotenheid te kennen wordt gegeven om de eenheid van het volk te bewaren. Het besluit noemt 5 punten: 1. Bevrijding van West-Irian van de Nederlandse agressie; 2. bestrijding van de Daroel Islam en andere sub versieve acties; 3. liquidatie van de Nederlandse economische bases; het houden van anti-koloniale ca nagnes in alle sectoren van het cul turele leven; 5. het vormen van een hechtere eenheid van de revolution- naire en nationale krachten. Het Volkscongres doet een beroep op de regering om dit besluit uit te voeren. De massa-bijeenkomst werd byge- woond door de Malakkase en Egyptische goodwill-delegatles. Soekarno tegen het imperialisme Voor een menigte, die door Soe karno op l'ï millioen is geschat, heeft kSoearno te Bandoeng voor een bijeenkomst, georganiseerd door het Volkscongres, een vergadering, die in de verkiezingstijd niet door kon gaan, gesproken. Soekarno kwam terug op de documenten, die hij in zijn rede van 10 November noemde, inzake het bestaan van plannen om Indonesië ten onder to laten gaan. Hü noemde het logisch, dat imperialisten deze plan nen opsielden. Soekarno spoorde zijn gehoor aan: „Laten we onszelf en onze geest sterk maken". In zyn rede. gevolgd door een minuut lang „Merdeka"-geroep, zelde de presi dent o.a. nog: Wy verzoeken niet meer, wy eisen. Tussen ons en het imperialis me is een brede kloof. Wy willen de vrijheid, maar zij willen ons een kolo niaal regiem geven. Reeds vroeger heb ik hetv olk aangespoord om een politiek van non-coöperatie te volgen. Wy moe ten vertrouwen hebben in onszelf en wy behoeven niet by anderen te bedelen". Soekarno zei voorts: „Wij baten het Imperialisme en hebben dit gedurende 350 jaar aan den iyve gevoeld. Wij kunnen het niet aanzien, dat onze me demensen ln Noord-Afrika gebukt gaan onder het imperialisme. Wij moeten deze mensen hedlpen, zoveel wü kunnen". HU besloot met de oproep by de ver kiezingen voor de constituante slechts te stemmen op betrouwbare partyen en personen, „aangezien de constituante het leven van het volk voor de komende ja ren zal bepalen". Tweede lustrum Textieljaarbeurs De Nederlandse Textieljaarbeurs, die ieder voorjaar in de Jaarbeurshallen te Utrecht wordt gehouden, bestaat in 1956 tien jaar. Samenwerking is geboden, want van vele zijde wordt de positie van de Nederlandse textielindustrie op de wereldmarkt belaagd, zoals door de enorme vergroting van de invoer, de voortsehrijdende liberalisatie, de voor- raadvorming, de loonsverhoging, het personeelstekort enz. Gebleken is. dat de textielindustrie het by haar expansie pogingen in ver gelijking met de andere bedrijfstakken, het moellykste heeft, hetgeen echter niet beduidt, zo werd medegedeeld, dat geen gunstige resultaten zijn geboekt. In de loop van vijf jaar is de verkoop naar het buitenland sterk opgevoerd, terwyi evenwel anderzijds de Verkoop in het binnenland, volgens het bestuur van de Textieljaarbeurs. beter had kunnen zyn. Het bestuur van de Textieljaarbeurs meent verder, dat waakzaamheid gebo den blyft. hetgeen hij vooral constateert uit het feit. dat Nederland in 1955 niet meer dan voor ongeveer 140 millioen dollar naar de Verenigde Staten zal exporteren. Japan daarentegen streeft Nederland ver voorby. Het spectaculaire succes van de Japanners schrijft de Textiel jaarbeurs toe aan het opmerkelyke vermogen van de Japanners om een geheel nieuwe reeks artikelen voor de Amerikaanse markt te vinden. Daar komt by. dat de Japanners voor lagere lonen werken en de loonkosten van de Japanners de helft zUn van de Engelsen. De Engelse loonkosten zyn weer de helft van die in de V.S. en de Neder landse zijn wellicht nog minder dan de helft van die in de V.S. (Ingez. Med.-Adv.) Bekende mensen over een bekende sigaret (3) Paul Steenbergen, directeur van de Haagse Comedie en zijn echtgenote de actrice My ra Ward. De opname, welke we U vandaag laten zien, is niet zo heel erg oud. Zij werd namelijk ongeveer 25 jaar geleden genomen en gunt ons een blik in de Kerkstraat te Katwijk aan den Rijn. De foto graaf stond iets ten wes ten van de Kerklaan en keek in oostelijke rich ting. Er stonden toen nog flink wat bomen langs de straatkant en het trottoir ontbrak. Wel was er langs de huizen een verhoogd klinkerpad, dat er echter weinig begaan baar uitziet. Geheel links, op de hoek van de Kerk laan, bevond zich de kapperszaak van G. J Minnee, welke thans ge dreven wordt door dien- zoon A. Minnee en kort geleden werd verbouwd Op de tegenoverliggende hoek van de Kerklaan zien we de kruideniers winkel. Nog 25 jaar vroeger woonde in ditzelfde pandje de bekende pastoor Van St,raaien, nadat hij op hoge leeftijd emeritaat had verkregen. Verderop aan de linkerzijde treffen we de smederij aan van D. W. Gesink, welke destijds werd gedreven door diens vader W. J. Gesink. Aan de rechterzijde, geheel vooraan, treffen we de zaadhandel van de firma J. van Beelen en Zoon aan, met daarnaast het woonhuis van de familie Van **eelen, waarin sedertdien weinig verandering is ge- Onder ons gezegd: toch maar liever Een gulden genieting voor 80 cent Uitgaven voor de eerste drie jaar worden geraamd op ruim een milliard mark De Socialisten vinden één procent van de kosten van bewapening te weinig (Van onze oorrespondent in West-Dui taland) De wereld ziet er alweer heel anders lit dan in 1945. Toen kloofden de meeste mensen en velen waren er zelfs van overtuigd dat er na de tweede wereldoorlog: geen nieuwe meer zou ko- i. Thans Is in AVest - Duitsland het vraagstuk van de luchtbescherming echter weer aan de orde van de dag. Wie had dat tien jaar geleden kunnen denken? De Bondsregering heeft zich bezig ge houden met het ontwerp voor een luchtbeschermingswet, die. wanneer al les goed gaat, op 1 April van het aan staande jaar van kracht zou moeten worden. Het ontwerp is al aan de Bondsraad (Eerste Kamer! doorge stuurd. De voor de luchtbescherming komen. Ook verder is de bebouwing van dit gedeelte van rie Kerkstraat weinig of niets gewijzigd. Het is alleen het verwijderen van het geboomte en de ver breding van het wegdek, welke aan deze oude dorps straat heden ten dage een geheel ander aspect hebben gegeven. (Foto welwillend beschikbaar gesteld door: mevr. Otto-Noest, Stadhouderslaan 13, Leiden.) Kerkelijk Leven Kierkegaard in Amsterdam herdacht GEEN THEOLOOG VEELEER RELIGIEUS DENKER In een bijeenkomst heeft de theologi sche faculteit van de Gcm. Universi teit van Amsterdam gistermiddag het feit herdacht, dat 100 jaar geleden de Deense rellgieuse denker Soeren Kier kegaard overleed. Prof. dr W. Leendertz. oud-hoogleraar aan deze universiteit, sprak in de aula een herdenkingsrede uit Daarin schet ste hij de ontwikkeling van Kierkegaards denk- en werkmethode. Kierkegaard ging er vanuit, aldus spreker, dat de waarheid iets ls dat de existentie het menselijk zijn in volle omvang betreft Derhalve stelde Kierkegaard, dat er ten aanzien van de waarheid niet valt te doceren. „Nooit zou Kierkegaard hebben gesproken van een existentieel denker, wel van een existerend denker, een den ker die bij zyn intellectuele bemoeienis sen met de vraag naar de waarheid zyn eigen existentie in de waagschaal voelde gesteld", aldus prof. Leendertz. „Geen theoloog veeleer een religieus denker", zo schetste hij de Deense filisoof. „Wij kunnen zeggen, dat wy op het moment religieus ln moeilijkheden zyn geraakt Theologisch behoeven we dat met te zeggen. Maar Kierkegaard zou ons hebben toegevoegd: ..Het christen dom kan niet gedoceerd worden". De moeilykheden blijven religieus aan de orde" aldus prof. Leendertz. Hy besloot met te betogen dat Kierkegaard de mens van tegenwoordig veel te zeggen heeft, en dat zijn werken menigeen zullen kunnen helpen by de beantwoording van de vraag naar de waarheid. Na prof. Leendertz voerde nog het woord prof. dr M. Woerdeman, rector- magnificus van de Gem. Universiteit Hij zei o.m., dat de Amsterdamse Uni versiteit het als zijn taak ziet naast een wetenschappelijk centrum, ook een cultureel centrum te zyn. In dit licht wilde spreker ook de bijeenkomst van deze middag zien. waarin', zo zei hy, „een man. die zelf predikanten, theolo gen en docenten verafschuwde, door predikanten en professoren wordt her dacht". De heer J. W. H. Elckhoff. buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Denemarken, woonde 4e plechtig heid bij. gedurende de eerste drie jaar benodig de uitgaven worden op 1,2 milliard mark geschat. Het kabinet stelt voor, dat de Bonds republiek een derde van het genoemde bedrag voor haar rekening zal nemen en de rest van de kosten door de Bonds- landen en de gemeenten moet worden gedragen. Maar men kan nu al wel voorspellen dat daarover nog heel wat door de deeflstaten en de gemeenten aan de ene kant en de regering in Bonn aan de andere kant zal worden gestreden. En daardoor zou het wel eens later dan 1 April kunnen worden. Het nieuwt wetsontwerp schrijft o.a. voor, dat in nieuw te bouwen woonhui zen schuilplaatsen moeten worden ge maakt en wel in alle steden met meer dan 10 000 inwoners en ook ln enkele kleinere plaatsen, die door hun geogra fische ligging of door andere omstan digheden ernstig gevaar lopen in oor- logs tyd van de lucht uit te worden be stookt. Daardoor zullen de bouwkosten tussen de 5 en de 10% hoger worden en tengevolge daarvan ook de huurprijzen stygen Volgens het wetsontwerp zou men by sociale woningbouw de huur voor iedere vierkante meter met 10 pfennig mogen verhogen. Het zal in het vervolg verboden zyn schuilkelders, die nog uit de vorige oor log overgebleven zijn, op te ruimen of te verbouwen zander dat men daartoe eerst vergunning van de plaatselijke bouw- en woningautoriteiten cekregen heeft En er zullen, waar men dit nodig oordeelt, nieuwe bunkers, schuilkelders en onder aardse gangen moeten worden gebouwd. De Socialistische oppositie heeft er bereids tegen geprotesteerd, dat ln het lopende budget niet meer dan 82 milli oen mark voor luchtbesohermingsdoel- einden wordt uitgetrokken, omdat zij dat veel te weinig vindt, zy wUst erop, dat dat nog niet eens één procent is van de gelden, die voor de herbewapening nodig zullen zyn. GEREF. KERKEN. Beroepen te Schoonhoven-WlUlge-Lan- eerak C. Brilman te Ooster-Nllkerk. Te Ylsy W. Dekker, cand. te AndUk-Ooat. Te Zonnemalre. cand. H. W. de Mooy te Lel den. Aan eenomen naar Launoeeton (Ta* ma nié) K- Kramer te Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Alphen a. d. RUn G. Blom te Meerkerk en M. C. Tanls te Urk. Bedankt voor Apeldoorn (2e Dred.pl.) B. v. Smeden te Rotterdam-Zuid. NED. IIERV. KERK. Aangenomen naar Deventer (vac. P. J. de Geeter) J. W. Schippers te Vrootna- hoop die bedankte voor Almelo (vac. 3. P. v. Woerden). GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen naar Zuidlaren Oh. Rupke Jr. cand. te Wapenveld, die bedankte voor Buitenpoet GrooWast-Gerkeekloos- ter-Strooboe. Hulzum. Rouvccn. Twllael en voor Veendam-Sappemeer. Naar Ze venbergen L. W. G, Blokhuis, cand. te Oosterbeek die bedankte voor Aal ten- Wlnterswllk. Applnkedam-Garrelsweer, Rozenbure en voor Tlel-Zaltbommel. NED. PROT. BOND. Aangenomen de ben. tot noore te Schiedam J A. 4eblv 4er» ared te "IleuwMeohans

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7