met een Er is veel bereikt, maar er blijft veel te wensen over Hoeveel kilo's sleutels zijn er voor vluchtelingen opgehaald? 94ste Jaargang Dinsdag 15 November 1955 Tweede Blad No. 28679 Vijftig jaar kinderwetten Kinderbescherming is een zaak van het hele Nederlandse volk Herdenkingsbijeenkomst in de Stadszaal Het feit dat op I December 1905 de kinderwetten in Nederland in werking traden, is alom in den lande aanleiding tot gedenken. De invoering van de kinderwetten betekende een radicale wijziging van de rechtspraak over kinde ren: de gevangenisdeuren werden voorgoed voor hen gesloten; het denkbeeld dat kinderen een heel aparte groep vormden in de rechtspraak kreeg gestalte. Deze feiten zijn belangrijk genoeg om er bij stil te staan en ook in Leiden heeft men een herdenking georganiseerd, die gisteravond in de Stadsgehoor zaal werd gehouden. Mej. dr J. C. Hudig, kinderrechter te Rotterdam en de heer J. F. Haeck, directeur van „Valkenheide" voerden het woord. De bijeenkomst werd geopend door mr P A. van Toorenburg, die de aan- j wezigen, die nagenoeg de gehele zaal vulden, een hartelijk welkom toeroep. in het bijzonder de vertegenwoordiger van de Minister van Justitie, mr j Schouten, enkele burgemeesters uit om- 1 liggende gemeenten, de wethouders Van Schaik en Menken uit Leiden, raads leden. vertegenwoordigers van de voog dijraad. van de kerken, van verenigin gen op het gebied van de Jeugdbeweging en kinderbescherming en leiding geven de personen uit het onderwijs. Gevangenisdeuren gesloten Mejuffrouw Hudig begon met er op te wijzen dat het geen zin heeft te herdenken, als men zich geen reken schap geeft van de stand van zaken thans. Ih de vorige eeuw werd er wel iets gedaan op het gebied van de kin derbescherming. doch het was inciden teel en geheel uitgaande van het par ticulier initiatief. Kinderrechtspraak was er niet: het kind werd als een volwassene be schouwd en zo kon het dan ook ge beuren dat in 1891 nog 4323 kinderen onder de 16 jaar veroordeeld werden tot gevangenisstraffen. De wetten van 1901 in werking getreden in 1905 betekenden een geweldige omme keer. omdat de gevangenisdeuren werden gesloten en omdat het ouder lijk gezag, dat tot nu toe als onaan tastbaar was beschouwd, minder ab soluut werd. Ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht en gezinsvoogdij werd mogelijk gemaakt! De ouderlijke macht kon dus in bepaalde gevallen worden beknot. Werd er voor 1955 meer op de daad dan op de dader gelet, na de in voering van de wetten werd het Juist andersom. De tuchtschool kwam in de plaats van de gevangenis, doch slechts in zoverre, dat plaatsing daarin een uiterste maatregel is. Overheid en par ticulieren gingen nu ook samenwerken: de uitvoering berust bij particuliere instanties, en het Rijk financiert. Het aantal gevallen dat de kinderrechter krijgt te behandelen is veel minder dan vroeger. Dit komt voornamelijk omdat de materiele nood thans collectief be streden wordt, door de talrijke sociale wetten; armoede, zoals men die vroeger kende, komt tegenwoordig haast niet meer voor. De gevallen, die de rechter krijgt te behandelen zijn wel veel moei lijker geworden. In de eerste plaats om dat het leven veel ingewikkelder en jachtiger is geworden, waardoor de mens gauwer nerveus en geprikkeld is. terwijl verder onrust wordt veroorzaakt door het massale in dit leven. Een gevolg daarvan is de desintegratie van het gezin, waardoor een gunstige voedings bodem ontstaat voor de paedagogisch verwaarloosde kinderen. Veel gewonnen □et igkt dus. aldus mejuffrouw Hudig, dat we veel hebben gewonnen, en in derdaad is dit ook het geval, maar daarom zijn we er nog lang niet. Wil len wjj met de kinderbescherming de goede kant op blijven gaan, dan moet er meer wetenschappelijk onderzoek «orden gedaan. Wij werken nu wel, maar op de vraag wat het voor een kind betekent voogdij-kind te zijn, of in een tuchtschool te worden opgeno men, weten wij "zelfs bij benadering niet. Wetenschappelijk onderzoek is dringend nodig om het niteizidelijk effect te kunnen weten. Het optreden van de kinderrechter en de gezinsvoogd is eigenlijk uit den boze: er zou daarom veel meer gedaan moeten worden aan het preventief werk Er zouden meer scholen voor individueel onderwijs moeten komen, waar geeste lijk gestoorden de volle aandacht krij gen, er zouden scholen moeten komen, waar ouders te raden kunnen gaan, er zou vakonderwijs moeten komen voor zwak-begaafden. Belangrijk is ook dat de justitiële kinderbescherming zich in de eerste plaats richt op het gezin, en niet enkel op het kind. Zo blijft er nog zeer veel te doen. aldus spreekster. Moge dit jubileum de stoot geven tot een nieuwe ontwikkeling van de kinderbe scherming. Alleen.. De heer Haeck vertelde allereerst dat kinderbescherming geen begrip is dat eerst in 1905 is ontstaan: reeds in 1296 werd in Leiden het Heilige Geest en Arme Kinderhuis opgericht. In de 16e en 17e eeuw was kinderbescherming volkszaak, doch deze belangstelling voor net kind in nood ebde langzaam weg, zodat in de 19e eeuw zich slechts enke lingen met dit probleem bezig hielden. En thans, hoe staan wij er thans voor? Er zijn in ons land ongeveer 300 stichtingen en verenigingen op het gebied van de kinderbescherming. Dat klinkt mooi. maar in wezen hebben deze instellingen geen steun van het Nederlandse volk. Bij de vijftigste verjaardag mag het Nederlandse volk wel een verlanglijstje aangeboden worden, waarop vele vurige wensen van allen, die met de kinderbescher ming te maken hebben, staan. Wetenschappelijke bezinning staat daarop, opdat wij beter verantwoord kunnen werken. Een tweede wens is dat geen enkele instantie over gaat Uil uit huis-zetting dan na diepgaand onder zoek. Daartoe zijn er veel meer medisch- opvoedkundige bureaux en observatie huizen nodig, en meer en beter opgeleide lunctionanssen. Het moet dan ook zo worden dat deze functionarissen beter fesaiarieerd worden, want nu groeps leider worden betekent een (financieel) oiier brengen; het is dan ook dringend nodig dat de kinderbescherming over meer gelden kan beschikken. Teneinde het werk zo goed mogelijk aan te kun nen pakken is er zeker meer differen tiatie noodzakelijk in de tehuizen. Het is niet nodig dat er méér tehuizen komen, maar wel moeten er meer moge lijkheden zijn in de tehuizen. Ieder kind heeft nu eenmaal bijzondere aandacht nodig, zeker als het uit het gezinsver band is weggehaald: het moet iemand hebben, aan wie het vertrouwen kan schenken, aan wie hij zich op kan trek ken. En daaraan kan ieder Nederlander meehelpen. (Ingez. Med.-Adv.) Interessante Boekenexpositie te Leiden De Nederlandse Boekenclub, de grootste kring van boekenlief hebbers in ons land. organiseert Woensdag 16 en Donderdag 17 November a.s. een tentoon stelling van haar uitgaven hier ter stede in Café-Restaurant ZomerzorgStationsweg 35 A. Naast de bekende N.B.C.-selec- ties treffen wij de prachtig ver zorgde delen van de Universi teit voor Zelfstudie" aan. Veel bekijks zal voorts de ..Baedeker voor de Huisvrouw" hebben, werkelijk een standaardwerk voor elke vrouw, die van haar huis een thuis wil maken. Ook andere N.B.C.-uitgaven, zoals de Succes-Efficiency- Bibliotheek. de S-boeken. de 10-delige ..Geschiedenis der Schilderkunst" en nog vele andere, maken het bezoeken van deze tentoonstelling alleszins de moeite waard. De expositie is voor iedereen gratis toeganke lijk; zij is geopend van 2-6 uur 's middags en van 7-10 uur des avonds. Elke bezoeker ontvangt bovendien een exemplaar van het maandblad Wereld ten ge schenke. Wij kunnen elkeen aanbevelen eens een kijkje te gaan nemen op deze buitengewoon interes sante tentoonstelling, temeer daar de kans hiertoe niet vaak wordt geboden. Grotere presentie Grotere preventie is zeker nodig. Het is merkwaardig dat men tegenwoordig voor alles een diploma moet hebben, doch vader en moeder wordt men zo maar. zonder er iets voor geleerd te hebben. Waar kunnen de ouders advies krijgen? De preventie begint reeds vóór het kind geboren is. Ook het onderwijs zal dan op geheel andere leest geschoeid moeten worden, misschien moet het wel allemaal individueel onderwijs worden, want daarbij kan een kind zich ont plooien. terwijl in de grote klassen van tegenwoordig alleen maar „fabrieks- producten" worden gemaakt. Het gezin zal veranderd moeten worden: van levensgemeenschap, is het een eet- en slaapgemeenschap geworden, en dit werkt verkeerd op de kinderen. Draag ons Moge het Nederlandse volk gaan be seffen dat kinderbescherming een ere-sehuld is voor bet gehele volk, dat het een stuk persoonlijke verantwoor delijkheid is. Uw medeleven, mede werking en sympathie wordt gevraagd. Draag ons!, aldus besloot de heer Haeck. Op deze avond verleenden medewer king een dansgroep van het jongens tehuis Valkenheide. die enkele ingewik kelde zwaarddansen op werkelijk keurige wijze uitvoerden, en een dansgroep van het meisjestehuis „De Goede Herder" te Zoeterwoude. De heer Haeck vertelde nog dat men met de zwaarddansen was be gonnen. om de jongens gelegenheid te geven zich uit te leven, doch zij vonden prettig, dat men er mee door- In de zaal was bovendien een kleine tentoonstelling ingericht, waarbij op aanschouwelijke wijze het werk van de kinderbescherming werd getoond. Ook was veel literatuur op dit gebied uitge stald. Het was een buitengewoon geslaagde avond, die het werk van de kinderbe scherming dichter bij de bevolking heeft gebracht. (Ingez. Meded.-Adv.) DAKOTA - de nieuwe Ameri kaan voor gewone Nederlandse prijsOpen zo'n pakje snuifsteek op.... dan pas voelt u zich ontspannen, behaaglijk Inhaleer.... inhaleer diep en genietDat is de „true American flavour", dat is een sigaret, waarin uitgelezen Amerikaanse tabakken zijn verwerkt! Werkelijk: U voelt zich anders, u voelt zich in de wolken met een Dakota! 85 ct per pakje Resultaat wordt in Leiden bekend gemaakt Het vraagstuk hoeveel kilo's sleutels de inzamelingsactie „De vluchteling wacht op uw sleutel" heeft opgebracht houdt kennelijk vele gemoederen bezig. De Nederlandse Federatie voor Vluch telingenhulp, die deze inzameling orga niseert. is uiteraard zwijgzaam op dit punt. Wij weten het zelf ook niet, werd ons aldaar bericht. Wel kon men ons vertellen, dat de schattingen zeer uit eenliepen. Definitieve cijfers waren er nog niet; de schattingen waar 5 of 6 gemeenten zich na hun inzameling aan hadden gewaagd, liepen uiteen tussen 1 ons per hoofd der bevolking van een kleine, bijzondere actieve gemeente en 1«6 gram per hoofd uit een middelgrote gemeente, waar de activiteit niet zo groot was geweest. In verband met het feit. dat er enkele gemeenten hun actie ten bate van de vluchtelingen eerst in November en De cember kunnen houden en er voorts plaatselijke Comité's zijn, die de prijs vraagactie nog niet ter hand hebben kunnen nemen, heeft de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp beslo ten. de termijn van inzending der prjjs- vraagkaarten voor haar nationale prijs vraag te verlengen tot 31 December 1955. Omdat Leiden Sleutelstad is heeft het landelijk Comité besoten. de eind uitslag van deze actie op Woensdag 18 Januari in deze gemeente bekend Op de rijksstraatweg Den Haag- Rotterdam. ter hoogte van Delft, reed gistermorgen een Volkswagen busje oo een stilstaande vrachtauto Er werd één persoon gedood en één zwaar gewond. De voorzijde van het vernielde busje. te maken. Die dag zal in onze stad een grote openbare bijeenkomst worden gehouden. Medio Januari zullen 35 vluchtelingen gezinnen uit Joego-Slavië, Polen. Hon garije en Rusland, die naar Nederland komen, in gemeenten worden onder gebracht. De kostwinners zullen dan omgeschoold zijn voor de bouwvakken, waarin ze tewerk zullen worden gesteld. Thans is bekend geworden, dat deze gezinnen komen in: Rotterdam en Dor drecht vijf, in Vlaardingen acht. in De venter vier. in Leiden. Kerkrade en Al melo drie en in Enschede en Breda twee. In totaal zullen er 250 gezinnen in ons land worden ondergebracht. Bij de plaatsing der gezinnen spelen vele factoren een rol. Onder meer tracht men rekening te houden met de gods dienstige gevoelens der vluchtelingen. Daarom zullen in Vlaardingen Moham medanen onderdak krijgen, omdat deze gemeente niet te ver van een Moskee ligt. P. P. de Koning -f- Na een korte ongesteldheid is nog vrij onverwacht in het Diaconessenhuis overleden de heer P. p. de Koning. De heer De Koning, die de leeftijd van 72 jaar bereikte en tot aan zijn pensionnering verbonden was aan het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie aan de Raamsteeg, was met name in de kring van de Leidse Hervormde Ge meente een bekende figuur. Vele jaren was hij resp diaken en ouderling in de wijk van wijlen dr Locher. Met bijzon dere toewijding vervulde hij dit ambt terwijl hij zich indertijd ook buitenee- woon heeft geïnteresseerd voor de óp- richting van het Vrijwilligerscorps der N. H. Gemeente, waarin hij een zeer bijzondere vorm van het lekenaposto- laat zag. Een aantal jaren maakte de heer De Koning ook deel uit van het bestuur van de Woningbouwvereniging „Eens gezindheid" en was hij secretaris van de Onderlinge Vereniging voor Zieken- huisverpleging te dezer stede. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt morgenmiddag om één uur op „Rhijnhof" plaats. Bouwplan voor 780 woningen t W.000 VOOR HET ONTWERPEN VAN DE PLANNEN Voor de bebouwing van het terrein ten westen van het centrale O B G. terrein in het zuid-westelijk gedeelte dezer gemeente (plan Zuid-West VIII) en het terrein ten noorden van de te verlengen Willem de Zwijgerlaan (plan Noord V) is het nodig, aan de door B en W. daarvoor aan te wijzen architec ten opdracht te verstrekken tot het ontwerpen van bouwplannen. Aangezien eerstgenoemd plan van te grote omvang is om als één plan te doen uitvoeren, zal dit in drie gedeelten worden ge splitst. Met inbegrip van het plan Noord V. zal derhalve aan vier architecten een opdracht worden verstrekt. Deze plannen, gedacht als woningwet- bouw. zullen in totaal plm. 780 wonin gen omvatten In afwachting van nadere voorstellen tot het beschikbaar stellen van de gel den. nodig voor de bouw van de wonin gen, verzoeken B. en W. de Raad thans een crediet van f. 78 000 ter beschikking te stellen, ten einde daaruit de kosten van voorbereiding te kunnen voldoen. KONINKLUKE ONDERSCHEIDING Onze oud-plaatsgenoot, dr C. Nagte- gaal. thans directeur van het kabinet van de Gouverneur van Suriname is be noemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje, zulks naar aanleiding van het bezoek van H.M. de Koningin aan Suriname. Leidse R.K. middenstanders bijeen Beroepskeuze zeer belangrijk Ons land kent circa 5000 beroepen De jongen, die bankwerker wilde wor den, omdat zijn oom op de Rotter damse bank werkte plaatste een be roepskeuze-psycholoog ongewild voor een probleem. Dat de problemen bij de beroepskeuze echter meestal op ander terrein liggen, verduidelijkte gisteren de heer P. J. Stolker, psycholoog te Leiden. Hij sprak op een bijeenkomst van leden van de afd. Lelden van de Ned. R.K. Middenstandsbond in café- restaurant „In den Vergulden Turk". De voorzitter, de heer J. C. J. Lam- bermont, wees er in een inleidend woord op. dat middenstanders in gezin of be drijf met het belang van de beroepskeuze worden geconfronteerd. De heer Stolker stelde in de eerste plaats, dat dé beroepskeuze tegenwoor dig in het centrum van de belangstelling staat. Dit is ook nodig, omdat verkeerde keuze veel voorkomt en ook omdat een wereld van beroepen is geschapen Nederland telt 5.000 beroepen met 30.000 beroeps-variëteiten die de keuze moei lijk en ingewikkeld maakt. De psycholoog, die zich met de voor lichting betreffende beroepskeuze bezig houdt, moet met de beroepen en met de voorbereiding tot de beroepen op de hoogte zijn. Belangryk bij de voorbereiding is de keuze van de school. De psycholoog moet de eisen van de school kennen en pro- beren uit te maken of degene, die hy moet testen, aan de eisen kan voldoen. Cijfers wijzen uit. dat het percentage zittenblijvers op HBS A, B, of Lyceum gemiddeld per jaar 29 of 30 bedraagt. Dit probleem werd tijdens de rondvraag nog eens belicht en de spreker duidde toen als gedeeltelijke oorzaak het school systeem aan. In het huidige systeem van onderwijs wordt te veel aanspraak ge maakt op het „zittend intellect" van de leerlingen. Ook by het hoger onderwys kampt men met het probleem van traag studerende of gedropen studenten. 150 Millioen wordt in Nederland jaarlyks aan de zittenblyvers uitgegeven, om nog niet eens te spreken van verloren arbeids uren. teleurstelling, en ontevredenheid. Tegen het hoge bedrag, dat jaarlijks aan de doubleurs en mislukten verloren gaat, steekt de som. die aan de beroepskeuze wordt besteed wel zeer mager af. GÉÉN GOOCHELAAR De heer Stolker gaf vervolgens aan welk systeem de adviseur bij de beroeps keuze volgt. Voorop stelde hij. dat de psycholoog géén goochelaar is. die het geschikte beroep na een paar kunstgre pen uit zijn mouw schudt Het is begrijpelijk, dat bij de beroeps- St. Nicolaas houdt 23 November zijn intocht ONTVANGST DOOR HET COLLEGE VAN B. EN W. De jaarlykse intocht van St Nicolaas in de Sleutelstad vindt ditmaal op Woensdag 23 November plaats Indien de behandeling van de ge meente-begroting dit toelaat zal St. Nicolaas s middags om (wee uur door het College van B. en W. worden ont vangen Bij deze ontvangst op het Stadhuisplein zullen circa 900 leer lingen van de eerste klasse der openbare lagere scholen aanwezig zijn. Gok dit jaar zal de Sint weer door zijn beide Pieten vergezeld zijn. Zij komen met de trein van 13.47 uur uit Amsterdam aan. In verband met de afsluiting van de Langebrug is de route als volgt: Sta tionsplein, Plesmanplein. Morssingel. Rijnsburgersingel. molen De Valk. Lam mermarkt. Beestenmarkt. Turfmarkt, Prlnsessekade. Apothekersdijk Aalmarkt Hoogstraat. Oude Rijn Zuidzijde Hoogl Kerkgracht. Nieuwstraat. Burcht- steeg. Korenbrugsteeg. Stadhuisplein. Om circa twee uur hoopt de Sint daar te arriveren. Na de officiële ontvangst gaan de kinderen naar de Stadsgehoor zaal. waar hun een gezellige middag wacht. keuze fouten gemaakt kunnen worden. De psychologie is nog een zeer Jonge wetenschap en bovendien spelen in de practyk tal van niet te bepalen factoren, die de voorspelling van de psycholoog kunnen doorkruisen, een rol. Dit neemt niet weg, dat de psycholoog zijn best zal doen alles van de persoon, die hij moet testen te weten te komen. Een gesprek met de ouders over ervaringen thuis en op school, een ontleding van de school rapporten. kennis van vrije tijdsbesteding van het kind en zijn lichamelijke gesteld heid moeten hem hierbij helpen. De heer Stolker sprak tenslotte over de test zelf, die bestaat uit het schriftelijk gedeelte, waarbij het kind werkjes maakt, die in de practljk geijkt zijn en de per soonlijkheidstest, waarbij het de kans krijgt iets te doen. wat door het hart wordt ingegeven. Na de test volgt het gesprek met de ouders en het advies. Tijdens de rondvraag betoogde één van de aanwezige leden, dat de machine in de moderne tijd de arbeider zijn persoon lijk initiatief ontneemt, dat dus het onderzoek naar de mogelijkheden van een toekomstig arbeider min of meer overbodig is. Spr. bestreed dit door op te merken, dat ook in een modern bedryf vakmen sen het technisch procédé moeten voor bereiden alvorens de machines het werk doen. Vakmanschap blijft altijd een els. De plaats van Nederland in een veranderende wereld Tijdens de gezinsmiddag in het Leld- 6che Volkshuis sprak voor de volwasse nen de heer M. J. Maas over „De plaats van Nederland in een veranderende wereld". Als kenmerkende punten voor de steeds doorgaande veranderingen in on ze modeme maatschappij noemde spre ker: de groter wordende afhankelijk heid tussen de volkeren onderling; de opkomst van de Afrikaanse en Azia tisch volkeren en de meer in het oog vallende achterstanden in de z.g. on derontwikkelde gebieden en de voort schrijdende ontwikkeling van de tech niek. Deze punten werden achtereen volgens door spreker besproken. Vervolgens belichtte de heer Maas het wereldvoedselvraagstuk in verband met de toenemende wereldbevolking en de eis om tot een zo goed mogelijke ver deling der producten te komen. Daarbij dan steeds te bedenken dat 1/3 deel van de wereldbevolking nog steeds onder voed is. Nederland neemt in deze totaalsitua tie een bescheiden plaats in. Toch zijn er voor ons vele mogelijkheden om een positieve bijdrage te leveren: Neder land speelt reeds een belangrijke rol op het gebied van de onderontwikkelde ge bieden. Op verscheidene Nederlandse deskundigen is reeds een beroep gedaan om metterdaad hulp te bieden in Oos terse landen, welke tot deze onderont wikkelde gebieden gerekend worden. Voorts staat ons land steeds op de bres bij de internationale vluchtelingen hulp. Tenslotte is er het Klndemood- fonds, waarin Nederland bijdraagt. Dit zijn gebieden, waarop een klein land uitstekende diensten aan de wereld kan bieden Er volgde tot slot een gedach- tenwisseling tussen de heer Maas en de deelnemers aan dit z.g. „huiskamer- gesprek". Voor de jongeren gaf de heer H. Frese een toelichting met beeldprojec tie over de Kon-Tiki-Expeditie De heer Frese. van wiens lezing wij reeds eerder een verslag gaven, wist zijn jeug dig gehoor zeer te boeien door op een voudige wijze uiteen te zetten wat de beweegredenen waren geweest voor de leden van de expeditie en hoe zy uit voering hebben gegeven aan hun voor nemer Een door de heer Frese zelf ge maakt icleln model van het vlot. zoals dat op «Je expeditie gebruikt is. vond veel belangstelling by de jongelui

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3