LEIDSCH DAGBLAD B. DE KONING Rusland blijft hardnekkig in zijn isolement volharden NOG SLECHTS 4 DAGEN! JUBILEUM RECLAME WEERBERICHT Spaak sprak in Bonn over liet probleem der grenscorrecties 94ste Jaargang DINSDAG IS NOVEMBER 1955 No. 26679 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1. Leiden - Giro wo. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2:507 IFeer onvruchtbaar gesprek in Genève Ook uitwisseling Oost-West strandt op onwil van Molotof (Telefonisch van onze speciale verslaggever in Genève) De vier Ministers hebben gisteren in Genève een balletje opgeworpen, of beter elkander toegeworpen, over het derde en laatste punt van hun agenda, het economische en culturele ruilverkeer tussen West en Oost. En het is op niets anders dan onvriendelijkheden over en weer uitgelopen! Monsieur Pinay, die ditmaal eens alleen voor zichzelf tenminste voor Frankrijk sprak, heeft aan het slot van de zitting een voorstel ingediend, waarin de Westelijke disederata werden opgesomd. De Westelijke mogendheden vragen om een redelijker roebel-koers teneinde ook anderen dan millionnairs eens mogelijk te maken met het proletarische arbeiders-paradijs kennis te maken. Ze verzoeken vrijheid voor de journalisten zich op eigen houtje te mogen documenteren. Ze wensen opheffing van censuur op de invoering van boeken en tijdschriften en ze dringen sterk aan op sluiting van de radio-stoor zenders. Tenslotte zouden ze graag directe luchtlijnen op Moskou zien ingesteld. Dat zijn de voornaamste hoofdstukken, die ook al in de commissie van experts gedurende 18 bijeenkomsten hier in Genève uitvoerig doch vergeefs ter sprake zijn gekomen. Verwijten, verwijten, verwijten Vanmorgen zouden de drie overige mi nisters Pinay vertellen wat ze van de Franse suggesties denken. Veel hoop op succes bestaat er intussen in conferen tiekringen niet. Gisteren is de hele materie dus ook op ministerieel niveau eigenlijk al uitvoerig doorgenomen en doorgepraat en daarbij hebben de partijen elkander over en weer de bal toegeworpen en terugge kaatst zonder enig ander effect. Op Dulles verwijt, dat Moskou zo streng is met het toestaan van visa heeft Molotof gewezen op de moeilijkheden, die Washington Amerikanen en buiten landers, die van linkse sympathieën worden verdacht, in de weg legt om het land binnen te komen of te verlaten. „Wanneer U zich", zo richtte de Rus zich verder tot Dulles, „zo ergert aan de radio-storingen, staakt dan eerst eens Uw onvriendschappelijke propaganda via de „Stem van Amerika" en stations als Free Europe. Zo ging het geruime tijd door. Majesteitsschennis MacMillan vertelde dat de radio-sto ringen van Rusland uit zo hevig waren, dat de BBC van de zomer een rede van president Boelganin niet eens behoorlijk uit kon zenden. Dat is geen censuur meer, zo vond de Brit, die gevoel voor humor heeft, maar georganiseerde Majesteitschen- (Ingez. Med.-Adv.) Elke dag 1 uur GRATIS kopen Het Leidsche Wollen Dekenhuis Eisenhower naar Gettysburg President Eisenhower is gisteren uit het Witte Huis naar zijn boerderij in Gettysburg, 120 km van de hoofdstad, vertrokken voor een verder herstel van zijn hartaanval. Hij zal daar zes weken blijven. President Haagse Rechtbank By K. B. is benoemd tot president van de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage mr A. Ikman van Burck. thans vice-president van deze Arrondis sements-Rechtbank. Vannacht lichte vorst De Bilt verwacht tot Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind en op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen toenemende bewolking met later plaatse lijk een enkele bui. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen en de zelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 NOVEMBER Zon op: 8.02 uur: onder: 16.51 uur. Maan op: 10 04 uur; onder: 17.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.13 en 16.25 liur. Dit nummer bestaat uit t\ pagina's Molotof vertrok geen spier van zijn ge laat, dat gisteren weer de gehele dag van marmer scheen te zijn. Wanneer de Russische minister zo gauw geen klinkende repliek kon vinden, begon hij met het argument dat zijn ge achte collega's niet het recht hadden zich in binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie te mengen. Een wel heel zonderling motief uiteraard waarop Pinay direct de aandacht vestigde door op te merken dat onder die gezichtshoek iedere basis voor een internationale on derhandeling natuurlijk bij voorbaat werd opgeheven. Voor de kardmale moeilijkheid was voor Molotof het Westen en vooral Amerika aansprakelijk. Indien eerst het embargo op strategische producten maar was opgeheven, dan zou de handel ver der op rolletjes kunnen lopen, zo meen de hij. En de rest, het vrije verkeer van personen en ideeën kwam dan wel van zelf op zijn tijd. Nog steeds bang voor vrijheid Reeds voor het begin van de conferen tie werd het derde punt beschouwd als de strohalm, waaraan de ministers zich vast zouden kunnen klampen indien de eerste twee punten van de agenda on verhoopt helemaal niets zouden hebben opgebracht. President Eisenhower sprak afgelopen zomer over de toetssteen voor het op rechte verlangen tot samenwerking en ontspanning. Maar zelfs die strohalm zal geen redding bieden. Molotof heeft gisteren wel heel duide lijk laten merken dat Rusland nog al tijd bang is voor de vrijheid. Kleine kans? Rusland's verantwoordelijkheid in de be stendiging van Duitsland's splitsing zou dan in een gemeenschappelijk én offi cieel document door de Westerse mo gendheden zijn geproclameerd. Een soort ultimatum dus. waarmede Molotov op het laatste moment dringend wordt aan geraden nog eieren voor zijn geld te kie zen, mede in het belang van de zo veel besproken „Geest van Genève". Ook hier zijn de verwachtingen echter allerminst hoog gespannen. Toch wel iets bereikt Enige resultaten schijnen er intussen wel te zijn geboekt, bij de onderhande lingen achter de schermen. Zo wordt nu verwacht, of tenminste gehoopt, dat er binnen niet al te lange tijd een accoord zal kunnen worden gesloten over de toe lating van 17 der 18 candidaten, die lid van de Ver. Naties willen worden. Tot dit aantal behoren vier satellieten (Al banië. Boelgarije. Roemenië en Honga rije), zes West-Europese landen (Italië. Oostenrijk. Finland, Ierland, Portugal en Spanje) en voor de rest. op Japan na. voormalige koloniën. Alleen een der Chi nese volksrepublieken, Bulten-Mongolië zou aan de deur van de UNO moeten blijven staan omdat Nationalistisch China, dat nog altijd in de Veiligheids raad op een permanente zetel zit, er ze ker zijn veto tegen uit zal spreken. Al heeft de agenda dan ook zo goed als alleen maar nullen opgeleverd, buiten de officiële conferentie om is er zo misschien toch nog wel iets be reikt. Ofschoon men het accoord eerst nog zwart op wit zou moeten zien! Blijft slechts de vraag of de vier mi nisters met hun talrijke delegaties daar voor vele weken lang naar Genève had den moeten komen In Bonn heeft de West-Duitse minister van Defensie. Theodor Blank (l.) de benoemingsbeschei den uitgereikt aan in totaal 101 officieren voor het nieuwe West- Duitse leger. Voor deze bijzondere gelegenheid hadden zich nog maar twaalf van de 101 betrokkenen in uniform gestoken. Hoe dat stond, toont deze foto van de plechtigheid. Rechts op de voor grond een officier van de West- Duitse marine. Naar herziening? Nederland op de hoogte gehouden (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Belgische Minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft bij zijn bezoek aan dr Adenauer o.a. de kwestie van de grenscorrecties ter sprake gebracht. België heeft in 1949. evenals Nederland, veranderingen in zijn Oostelijke grens (tegen Duitsland) aangebracht. Maar noch van Belgische, noch van Duitse zijde is men tot de conclusie gekomen dat er daardoor een ideale toestand is ont staan. Niet identiek geval Minister Spaak die met Adenauer. Blücher en Von Brentano onderhandeld heeft, en die eveneens een bezoek aan Bondspresident prof. Heuss heeft ge bracht. verklaarde dat het thans in de bedoeling ligt de grenslijnen „logisch" en „normaal" te gaan trekken. Op de stukjes grond, die 1949 onder Belgisch beheer kwamen te staan, wonen maar circa 1300 mensen, dat zijn er dus veel minder dan in de streken, die zes jaar geleden voorlopig bij Nederland werden getrokken. Want de bevolking daarvan Zeer geringe kans zal zich heel mis schien vanmiddag nog voor kunnen doen wanneer op Molotof's verzoek opnieuw Duitsland en de Europese veiligheid op tafel komen. Men heeft hier opgemerkt dat Molotof's belangrijkste assistent, Gromyko, Zaterdag plotseling naar Mos kou is gevlogen om vandaag weer in Ge nève terug te keren. Heeft hij om nieu we instructies verzocht? Er is sprake van dat de Westerse mogendheden de Rus vanmiddag een memorandum zullen Volgens berekeningen van de KNAC presenteren, waarin de wederzijdse bedroeg het totaal aantal motorrijtuigen standpunten ten aanzien van Duitsland in Nederland op 1 October 1.069.060, staan omschreven. Indien Molotof de personenauto's 270.300, autobussen 6.560, vrije verkiezingen in Duitsland af biijtt vrachtauto's en bestelwagens 100.200, wijzen, dan zouden de Westerse mogend- trekkers met opleggers 3.990. speciale heden dit in dat memorandum de pu- voertuigen 4.750, motorrijwielen incl. blicke opinie, vooral natuurlijk in Duits- scooters 146.800, bromfietsen 525 000, land, langs die weg willen mededelen.tractoren 260 en motordriewielers 11.200. Meer dan een millioen motorrijtuigen bestaat uit ongeveer tienduizend zielen, terwijl de oppervlakte van de lappen grond ongeveer even' groot is In België beslaan ze namelijk ongeveer 75 vier kante kilometer en in ons land zeventig. Spaak vertelde dat hij voor zijn reis naar Bonn de Nederlandse autoriteiten op de hoogte heeft gesteld van zijn plan om met Duitsland over herziening der grenzen te spreken. Het Nederlands- Duitse grensprobleem is echter heel an ders dan het Belgisch-Nederlandse, al dus Spaak. Hij doelde daarmee op de omstandigheid dat Nederland in 1949 een paar afgeronde gebieden bij haar grondgebied heeft gevoegd. Overigens ligt het geenszins in de bedoeling de be woners van de grensstreek te dwingen van het ene naar het andere land te verhuizen. NA NIEUWE BESPREKINGEN OOK NEDERLAND? Binnenkort zullen in Brussel of in Bonn officiële besprekingen tussen Bel gische en West-Duitse commissies over de nieuw vast te stellen grenslijn begin nen. Op een enkele foto ziet men hier bij elkaar de vier vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die het belangrijkste aandeel hebben in het bewaken van het Amerikaanse con tinent tegen een luchtaanval bij ver rassing. In liet midden is de enorme Lockheed RC-121Dhet radar-toe stel zie koepels onder en boven aan de romp) dat voor de kusten van de Atlantische en Stille Oceaan patrouilleert en door zijn grotere hoogte vijandelijke toestellen veel eerder speurt dan de kust-radar. De machine kan Amerikaanse jagers naar hun doelen leiden. Beneden rechts ziet men de twee-persoons Northrop F-89D. bewapend met 104 raketten in de vleugels. Linksonder vliegt de een-persoons North Ame rican F-86D met 24 raketten be wapend en linksboven ziet men de Lockheed F-94, welke 48 raketten schietklaar vervoert. wederom stemmen zullen opgaan die met nadruk zullen eisen dat ook de kwestie van dc Nederlands-Duitse grenscorrecties officieel ter sprake zal worden gebracht, hetgeen dus zeggen wil dat men eisen zal dat ons land de geannexeerde stukken grond zal terug geven. In politieke kringen in Bonn houdt men cr echter rekening mee dat daar tegen van Nederlandse zijde grote bezwaren zullen worden gemaakt. Voor f 75.000 insuline gestolen Verdacht van diefstal, resp. heling, ten nadele van de N V. Organon te Oss van een grote hoeveelheid insuline zijn gearresteerd een analyst te Oss en zijn zwager, een kastelein in 's Hertogen bosch. Het gestolen goed. dat een waar de vertegenwoordigt van circa f. 75.000 heeft men in beslag kunnen nemen. Weer vier doden In de nacht van Zaterdag op Zondag ls de 17-jarige Hooiveld uit Wervers- hoof (NH), die per bromfiets van Me- demblik op weg was naar zijn woon plaats, aangereden door een personen auto uit Andyk. De bromfietsberyder werd met een ernstige hoofdwonde over gebracht naar het St. Jans Gastnuls te Hoorn waar hy Zondagmiddag aan de gevolgen is overleden. Een onderzoek zou hébben uitgewezen, dat de bestuurder van de auto onder Invloed van sterke drank verkeerde. In de Bltterstraat te Zwolle is gister ochtend een ruim twee-jarig jongetje van de familie Kartouw by het spelen onder een vrachtwagen van de gemeen tereiniging geraakt. Het kind was op slag dood. De auto reed zeer langzaam, daar de straat ter plaatse is openge broken. Gisteravond ls op de Van Alkemade- laan by de van Soutelandelaan te Den Haag een 73-jarige fletser by het over steken gegrepen door een personenauto, bestuurd door een 46-jarige man uit Den Haag De wielrijder kreeg zware verwondingen; hy ls naar het zieken huis Bronovo vervoerd, waar hy ls over leden. Gisteren heeft de ongehuwde 45- jarige A. Maris uit Nieuwe Molen by Fyn- aart te Stampersgat het leven verloren toen hy door een scooter werd aange reden. De man was met een boerenwa gen, geladen met bieten, op weg naar d» suikerfabriek .JDinteloord". Toen zyn wagen even stilstond liep hy plotseling van achter het voertuig vandaan en werd gegrepen door een juist passerende scooter. Met een zware schedelbasisfrac- tuur werd hy opgenomen in het zieken huis „Charitas" te Roosendaal, waar hij kort daarna overleed. Westen wil geen nieuw Genève Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Verenigde Sta ten gekant zijn tegen een nieuwe bijeenkomst der Ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" in het voorjaar of de zomer van 1956 en men verwacht, dat Groot-Brittannië en Frankrijk dit standpunt zullen onderschrijven. Aanvankelyk was gemeld, dat de „Westerse Grote Drie" wèl voor dergeiyke beraadslagingen gevoel den. in de hoop dat het grote me ningsverschil met de Sovjet-Unie over het vraagstuk ener Duitse hereniging tot geringer afmetingen zou kunnen worden teruggebracht. Doch het algehele falen om ln de afgelopen drie weken van bespre kingen de standpunten van het Westen en de Sovjet-Unie m.b.t. een Duitse hereniging nader tot elkan der te brengen, heeft gemaakt dat de Westelyke leiders hun mening m.b.t. eventuele nieuwe besprekin gen hebben herzien. Weerzinwekkende misdaad Student veroorzaakte vliegramp met 44 slachtoffers Om verzekeringsgeld van zijn moeder De Amerikaanse federale recherche heeft gisteren een van de weerzin wekkendste massamoorden uit de jongste geschiedenis bekendgemaakt. Onlangs stortte bij Denver in de V.S. een vliegtuig neer, waarbij alle 44 inzit tenden om het leven kwamen. Thans is gebleken, dat sabotage de oorzaak van dit ongeval was. De bedrijver daarvan had zijn moeder, die in het vliegtuig reisde, voor 37.500 dollar verzekerd, en hoopte door haar dood uit de geld zorgen te komen Het is de 23-jarige gehuwde student John Gilbert Graham uit Denver, vader van twee kleine kinderen. Graham heeft zyn onmenselyke mis daad reeds schriftelyk bekend en is uiteraard ln hechtenis genomen. Hy verklaarde, enige dynamietstaven in een koffer van zyn moeder te hebben aangebracht benevens een ontstekings mechanisme, dat enkele minuten na de start een fatale ontploffing zou veroor zaken. Volgens Edgar Hoover, de leider van de FBI zal Graham vervolgd worden op grond van overtreding van de federale bepalingen omtrent sabotage. De maxi mumstraf hiervoor bedraagt tien jaar. Hoogstwaarschyniyk zal hij echter van andere zyde wegens moord worden aan geklaagd, waarop maximaal de dood straf staat. Strengere straffen verkeerszondaars Indiening nieuwe wetten De minister van Justitie, mr L. A. Donker, meent, dat de strafrechtelijke maatregelen, waardoor de verkeers veiligheid zou kunnen worden ver hoogd, mede voor zijn verantwoorde lijkheid zijn. Hy verklaart, dat er inderdaad ontoe laatbare gedragingen in het wegverkeer zyn, waartegen op de grondslag van de geldende wet niet met voldoende kracht kan worden opgetreden. Met name denkt hij aan een verhoging van het straf maximum ln gevallen waarin een ver keersongeval is veroorzaakt door een be stuurder van een motorrytuig zonder _.,J, „s of door een best,uurderi f een andere stof, waar door zyn ryvaardlgheid nadelig ls be ïnvloed, heeft gebruikt. Gedacht wordt aan een stelsel, waar- by naast het bestaande voorschrift van artikel 26 van de Wegenverkeerswet het strafmaximum verhoogd wordt ingeval Iemand verdacht wordt een botsing aan- of overryding te hebben veroor zaakt en daarby een hoeveelheid alcohol in zyn bloed heeft, welke een in de wet te bepalen grens overschrydt. Het systeem zou niet alleen voor be stuurders van motorrytuigen gelden, doch eveneens voor wielrijders en be stuurders van andere ry- en voertuigen. De minister Is voorshands van oordeel, dat er nogal wat bezwaren zyn om dit stelsel ook tot voetgangers uit te brei den. Hy vertrouwt het op deze grondslag opgezette voorontwerp, binnenkort in overleg met zyn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat zyn definitieve vorm te kunnen geven en vervolgens de Indiening van een dienovereen komstig wetsvoorstel by de S laten- Generaal op korte termyn te kunnen bevorderen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1