LEIDSCH DAGBLAD De Grote Vier worden iets soepeler nn liet einde der conferentie nadert Molotof heeft Zaterdag zijn agressieve toon getémperd WEERBERICHT Honderd Duitse militairen werden Zaterdag in Bonn geinstalleerd Nieuwe president in Argentinië Verkeer eiste weer zes doden 24 gewonden door tram hotsing bij Concertgebouw Amsterdam 94ste Jaargang MAANDAG 14 NOVEMBER 1955 No. 28678 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2 >07 (Telefonisch van onze speciale verslaggever te Genève De dertiende zitting zon. zo men de officiële woordvoerders wil geloven, de ministers van de Grote Vier Zaterdag gelnk hebben gebracht: met treffende eenstemmigheid wérd na afloop van de vergadering op de vier persconferenties verklaard, dat nog geen enkele ontmoeting tot dusverre zo positief en zo con structie had geleken. Wat die positieve resultaten wel dan allemaal behelsden? Wanneer men die vraag stelde, dan bleken de antwoorden al veel minder zelfverzekerd en definitief te zUn. Het tweede agendapunt de ontwapening, of beter: de vermindering van de bewapening stond Zaterdag op het programma en het kon er tevens van wor den afgevoerd. Of het probleem dus is opgelost? ,Dat zeker niet. Maar in het slot-communiqué zal vermoedelijk een passage norden opgenomen, waarin de vier mogendheden verklaren nimmer een toevlucht te zullen nemen tot wapen geweld om hun geschillen te beslechten. Dat Is alles. Voor de rest zullen de vragen betreffende controle en inspectie, zijnde van technische aard. naar de sub-commissie voor de ontwapening van dc V N. worden verwezen. Men IS Over het aloemeen WOt eers*e 'Ö4' zal wel aanzienlijk kor- 15 over neT aiyemeen war Jcr 2„n dan dc (uecde maar nicttcmin minder sceotisch schijnt men zich over dit resultaat ai btepristn bijna mateloos te moeten verheugen. De golf van optimisme, waarin de officiële woordvoerders de journalisten trachtten mee te slepen, valt ondertus sen niet zo heel moeilijk te verklaren. Ten eerste is er het feit, dat het einde van de conferentie nadert. De ministers en speciaal Molotof en Dulles, die gistermorgen gedurende meer dan twee uur opnieuw met elkaar hebben gespro ken. zodat de Amerikaan, tegen zijn gewoonte in, zelfs zijn kerkbezoek moest verzaken zien nu in, dat ze de wereld toch niet in een volslagen moedeloos heid kunnen storten. De „geest van Genève" moest, hoe dan ook, worden gered om een volgende conferentie hoogst waarschijnlijk in het voorjaar en op dezelfde plaats mogelijk te maken. Verdwenen sarcasme Molotof is daarom Zaterdag uit een wat ander vaatje gaan tappen, of juis ter: hij heeft zijn agressieve toon nogal sterk getemperd. Het plan-Eisenhower voor de controle uit de lucht, waarvoor hij Vrijdag niets dan sarcasme en hoon kon vinden, zou nu, zo vond hij, toch nog wel eens opnieuw kunnen worden bestudeerd. En ook de moeilijkheden, verbonden aan een doelmatige inspectie op de bewapening, wilde de Rus nu wel erkennen. Vrijdag had Molotof ook nog geopperd de V.N.-commissie maar liever op te doeken, omdat het Westen toch niets voor ontwapening zou gevoelen. Ook daarvan kwam hij nu terug. Wel wenste Molotof aanvankelijk vast te houden aan een onmiddellijk verbod van de atoomwapens. Maar toen Dulles hem op het gevaar wees dat door zo'n verbod, dat het Westen uiteraard onderschreef, de ministers de indruk konden wekken, dat de klassieke strijdmiddelen wél door de morele beugel konden, verklaarde de Rus zich bereid dan maar elke vorm van oorlog in de ban te sluiten. Zo zullen nu en dat is de „conces sie", die het Westen heeft gedaan lijsten worden opgesteld, waarin de op geloste en de hangende problemen zul len worden gecatalogiseerd. Grieks koningspaar aan een wisse dood ontsnapt De „National Zeitung" in Bazel (Zwit serland) bericht, dat een overwegwach ter naby Winterthur een heel land diepe rouw bespaard heeft. Volgens het blad zag de vrouw Zater dag een auto in snelle vaart over de gladde weg naderen, terwijl de spoor bomen reeds gesloten waren voor een in aantocht zijnde trein. De vrouw realiseerde zich snel, dat de wagen met meer op tijd tot stilstand zou kunnen komen en haalde de spoor bomen op. waar de auto anders onge twijfeld doorheen gereden zou zyn om op de rails door de naderende trein te worden gegrepen. De wagen kon net onder de bomen doorrijden en nog geen paar seconden later denderde de trein voorbij. Het blad zegt, dat deze vrouw door haar snelle reactie een heel land diepe nationale rouw bespaard heeft, daar in de autoKoning Paul en Koningin Fre- derika van Griekenland gezeten waren! Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannaoht hier en daar temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag de zelfde of iets lagere temperaturen (Op gemaakt te 10 uur). 15 NOVEMBER. Zon op: 8.00 uur; onder: 16.52 uur. Maan od: 908 uur; onder: 17.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.49 uur. Geen stap vooruit Optimistisch kan men zich, na de volslagen negatieve uitkomst van de eerste twaalf zittingen, moeilijk tonen, maar men is over het algemeen toch wel iets minder sceptisch geworden Vanmiddag komt het derde agenda punt. uitwisseling West-Oost. aan de orde en misschien zullen de ministers dan een mogelijkheid vinden hun ex perts uit de put te helpen, want die zijn er zelfs met in geslaagd een gemeen schappelijk rapport te redigeren. Wnar hier precips dp moeilijkheden schuilen, zullen we vanavond vernemen en mor gen berichten kunnen. Morgen, Dinsdag, komt, op verzoek van Molotof, ook het eerste punt Duitsland en de Europese veiligheid nogmaals op tafel. Indien het klimaat van de conferentie inderdaad principieel verbeterd zou zyn, dan zuilen de vier ministers dat morgen kunnen bewijzen. De hereniging van Duitsland blijft het kernprobleem in de verhoudingen tussen Oost en West. Niemand echter die gelooft, dat op dit gebied onder de huidige omstandighe den. de partijen ook maar een stap dichter tot elkaar zouden kunnen West-Daitsland waakte er haast mee om de ernst van de herbewapening te laten zien De Engelse vierling Good bezocht dezer dagen een motoren- en fietsen- tentoonstelling in Londen. De meis jes moesten natuurlijk even met een paar gloednieuwe fiets-viertingetjes poseren. (Van onze correspondent in West-Duitsland) De installatie van de eerste 101 militairen van de West-Duitse Bondsrepubliek door Theodor Blank heeft Zaterdagmorgen plaats gehad. Zij geschiedde in een houten barak op de binnenplaats van het ministerie van Verdediging in Bonn. vlak achter een foeilelijk vroeger kazemegebouw. Die loods doet doorgaans als garage dienst. Thans had men er een podium neergezet dat met gele en witte chrysanten versierd was. Daarboven prijkten de zwart-rood-gele kleuren van dc Duitse vlag en bovendien een enorm zwart kruis met een witte rand, dat veel groter was dan de minister zelf. Dit kruis is vroeger het embleem geweest in de Duitse oorlogsvlag. Het heeft precies dezelfde vorm als het bekende ijzeren kruis dat reeds sedert 1813 in tijden van oorlog als onderscheiding voor bijzondere wapenfeiten wordt verleend Bijna alleen officieren Het was een eenvoudige plechtigheid, waarbij niet eens muziek was en dus ook het volkslied niet ten gehore werd ge bracht. Sterk kreeg men de indruk dat men plotseling grote haast heeft ge maakt met het installeren van deze eerste groep, vermoedelijk om de Rus sen duidelijk te laten zien dat West- Duitsland het werkelijk ernstig meent met de herbewapening en met zijn samenwerking met de andere NAVO- landen. Van de 101 man waren er nog slechts 12 In de nieuwe uniformen van het West-Duitse leger. Decoraties werden nog niet gedragen. Tot de 12 geünifor meerden bijna zonder uitzondering officieren behoorden de legerexperts Heusinger en Speidel, die nu allebei de rang van „general-leutnant" verkregen hebben. Voorts stonden hier achttien luitenant-kolonels. 30 majoors. 40 kapi teins en vyf eerste luitenants in de houding. Slechts zes man bekleedden een rang, die lager is dan die van officier. Gewone soldaten heeft het leger nog niet. Men hoopt dat de eerste opleidings cursus voor het leger op 2 Januari te Andemach zal kunnen beginnen. Geen arrestaties in zaak Anneke Beekman Het Ministerie van Buitenlandse Za ken in 's-Gravenhage deelt mede dat Zaterdagochtend uit Brussel bericht is ontvangen dat in België géén ar restaties in de zaak van Anneke Beekman zyn verricht. De eerdere mededeling dat deze ar restaties wel zouden n gedaan, wel ke van officiële Belgische zyde was ontvangen, blijkt op een misverstand te berusten. Prijs van f 35.000 In de derde klasse van de 529ste Staatsloterij ls de prijs van f. 35.000 ge vallen op lot 15225. Generaal Aramburu vervangt Lonardi, daar deze te verdraagzaam was voor Peronisten In Argentinië is het bestuur nog niet tot rust gekomen: Leonardi is gisteren als voorlopig president van dat land vervangen door generaal Pedro Aramburu, chef van de generale staf. Deze politieke crisis is veroorzaakt door de benoeming van een voormalige Peronistische leider tot een hoge landsfunctie en door Lonardi's verdraagzame houding jegens die Peronisten, die Peron „te goeder trouw" hadden gesteund. Aramburu is Zondagavond te Buenos Aires beëdigd als voorlopig presi dent, wiens regering, aldus verklaarde de generaal bü die gelegenheid, het herstel van de democratie beoogt. De generaal was te voren commandant van een militaire school. Hij wordt beschouwd als een niet-politieke figuur, die de eerbied van de strijdkrachten geniet. Peron had het wel verwacht Ex-presldent Peron heeft in Panama verklaard, dat hij de val van zijn opvol- Mannen door auto en trein gegrepen Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De omgeving van het Muiderslot wordt van een boombeptanting voordien. De wallen zijn geslecht en de jonge boompjes aan de aarde toevertrouwd. Het eerste boompje zou worden geplant door minister Cats van O.. K. en W., maar die was door ziekte verhinderd. Toen stuurde hij zijn zoontjes Noud en Uidi. die zich als ministers-ad- tn:erim uitstekend van hun taak kweten. De planting in volle gang. Links slotvoogd Ton Koot en achter de jongens mevrouw Cats. Op de Loosduinsckade te Den Haag is Zaterdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een 70-jarige man het leven heeft gekost, terwijl diens vrouw werd gewond. Het echtpaar wonende aan de Loos- dumsekade. stak de weg over vlak voor een naderende auto die in de richting van de stad reed. De bestuurder van de auto. kon de twee voetgangers niet meer ontwijken. Beiden werden door de auto gegrepen. De man overleed ter plaatse; zijn vrouw Lep een beenbreuk en ver scheidene andere verwondingen op. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. Ook het stoffelijk overschot van de man is daarheen gebracht. Gisterochtend is op een onbewaakte overweg onder de gemeente Udenhout iNB) de 22-jarige J. Witlox, wonende te Udenhout, door een personentrein gegrepen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer wilde per rijwiel de onbewaakte overweg, bekend onder Bra bants Hoekje, oversteken toen uit de richting 's Hertogenbosch een goederen trein naar Tilburg naderde. Hij liet deze passeren en stak onmiddellijk ach ter de laatste wagon de baan over. Op datzelfde ogenblik werd hij door de per sonentrein gegrepen. Het rijwiel werd meegesleurd, terwijl W. zo ernstig werd verwond dat hij een kwartier later overleed. Het treinverkeer tussen Til burg eb Den Bosch ondervond 15 minu ten vertraging. Zaterdagmiddag botste een 27-Jarige Duitser uit Vreden, rijdende op een scooter, op de rijksweg Ruurlo-Groenlo, tegen een boom Hij v.as vrijwel onmid dellijk dood. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Koekoekschool. waar zich in de weg een flauwe bocht bevindt. De man heeft vermoedelijk met vrij grote snelheid gereden. Het slachtoffer was ongehuwd. Toen Zaterdagmorgen een chauffeur van de zoutfabriek in Muiden een vrachtauto de garage uitreed en daarbij uitkeek of er iemand in de weg stond, heeft hij waarschijnlijk met gezien dat er twee mannen stonden te praten. De zen hebben in de drukte van hun ge sprek vermoedelijk ook de auto niet ge zien. waardoor zij beiden werden overre den. Een hunner was vrijwel op slag dood, de ander liep een gecompliceerde beenbreuk op. In het Sint Elisabethgasthuis te Haar lem is gisteren overleden de 62-Jarige heer J. Graveel, chef van de loonadmini stratie van de NZHVM De heer G. reed Woensdagavond j.l. op de Leidsevaart op de fiets en sloeg linksaf Toen werd hij door een achter hem rijdende auto ge grepen en kreeg ernstige inwendige kneuzingen. Een 56-jarige mevrouw uit Naarden, die enige dagen geleden door een brom fietser uit Amersfoort werd aangereden, is in het Diaconessenhuis te Naarden aan de gevolgen van haar verwondingen overleden. De moeder van de overledenè kreeg bij dit ongeval een hoofdwonde en de bromfietser een hersenschudding. Vier Amerikaanse militairen hebben Zaterdagmiddag in Amsterdam een ha chelijk avontuur beleefd, toen zij met hun auto bij de Leidsestraat in het wa ter van de Keizersgracht reden. Zij wisten zich echter allen tijdig uit de wagen te bevrijden en zwemmend de kant te bereiken. Voorbijgangers reikten hun de hand toe en terwijl de brandweer arriveerde om de auto eveneens op de wal te hijsen, stonden zij druipnat aan de kant toe te kijken. ger. generaal Lonardi. reeds enige dagen had verwacht. HU zei voortdurend op de hoogte te zijn gehouden van het bespro kene, waarvan Lonardi en de zijnen dachten dat het geheim was. Peron voor spelde dat in de komende weken in Ar gentinië nog meer personen van het to neel zullen verdwijnen, „wanneer een reeks dwaze bestuurders hun onbekwaam heid tonen". Generaal Aramburu noemde hij „precies even incompetent als Lo nardi". De vorige Zweedse Koning dreigde met aftreden Wijlen Koning Gustaaf V van Zwe den dreigde in 1941 met aftreden als zyn kabinet zou weigeren .-en Duitse legerdivisie doortocht naar Noorwegen te verlenen. Dit blijkt uit een Duits diplomatiek telegram uit oorlog6tyd.dat thans door het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken is gepubliceerd. De Koning had de hoop uitgesproken, al dus het telegram, dat Duitsland verder geen eisen zou stellen. Zo had de Ko ning het Duitse verzoek om het eiland Gotland te mogen bezetten, afgewezen. Het telegram maakt deel uit van de archieven van het toenmalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, die door de Britten en Amerikanen zyn ge vonden. Tramstellen vlogen krakend uil de rails (Speciale berichtgeving) Een en twintig licht en drie zwaar gewonden, dat was het gevolg van de meest ernstige trambotsing, welke de laatste jaren in Amsterdam heeft plaatsgevonden. Het gebeurde omstreeks half negen gisteravond, toen ter hoogte van het Concert gebouw op het kruispunt van Baerlestraat—Jan Willem Brouwersplein een trarastel van Hjn 16. dat van rechts kwam, geramd werd door een tramstel van iyn 3, dat over dc Van Baerlestraat reed in de richting P.C. Hooftstraat. Lyn 3 had het van rechts komende tramstel van Ujn 16 voorrang dienen te geven, doch om nog onver klaarbare reden is dit niet gebeurd. De motorwagen van lyn 3 greep de motorwagen van lijn 16 in het midden, het geen gepaard ging met een enorme klap. Krakend vlogen de tramstellen uit de kwamen pas het punt van botsing tot stilstand. Noch de twee motorwagens, noch de twee by wagens bleken tegen de botsing bestand. Overal waren deuken ontstaan, geen glasruit was meer heel en tussen de ravage jammerden de mensen, die in een paniek waren geraakt. De agent van politie. L. Raubos. deed dienst op het posthuis van Baerlestraat, schuin tegenover de plaats van het onge luk. Hy rende naar buiten en maande door krachtdadig optreden tot kalmte aan. Dat de mensen, die uit de tram wil den dringen, geen ernstiger ongelukken veroorzaakt hebben, is aan zyn optreden te danken. Hy heeft alle passagiers, be halve de ernstig gewonden, meegenomen naar het posthuis en de licht gewonden allen verbonden, voordat de G.G.D. met groot materiaal ter plaatse was. De 20-Jarige militair J. van Leeuwen liep een ernstige hersenschudding op en werd via het Onze Lieve Vrouwe Gast huis ln het hospitaal van de Oranje Nas sau Kazerne opgenomen. De 55-jarige heer H. Besselink en de 41-jarige me vrouw J. Liesveld, werden met ernstige kwetsuren in het Wllhelmina Gasthuis opgenomen evenals de bestuurder van het tramstel van bjn 16. de heer Duister. De bestuurder van lijn 3 verklaarde dat de remmen niet gewerkt zouden hebben, iïcidc motorwagens zyn door de politie in beslag genomen voor een onderzoek naar de remmen. liet tram verkeer was ruim een uur gestremd. Indonesische infiltranten bekennen Alle beklaagden In de zaak van de Indonesische infiltranten in de Etna- baal op Meuw-Gulnea hebben een volledige bekentenis afgelegd. He ge tuigenverhoor bood geen nieuwe as pecten. Op 22 November zal h.-t req il- sitoir gehouden worden. De Land rechter zal waarschynljjk op 23 No vember i 'tspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1