LEIDSCH DAGBLAD Niets dan hoon en hatelijkheid van Molotof voor Eisenhowers plan WEERBERICHT 94ste Jaargang ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 No. 28677 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: 3. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tl.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 23507 Ook de ontwapening nu in impasse In kwaadwillende rede wekte hij de woede van het Westen (Telefonisch van 'onze speciale verslaggever in Genève) Er rust geen zegen op de tweede conferentie van Genève. Nadat zich Woensdag ten bescheiden kans scheen voor te doen om tenminste op een onderdeel van het tweede agendapunt het ontwapeningsprobleem tot een vergelijk te komen, beeft Molotof gisteren ook d i e mogelijkheid alweer naar het rijk der Illusies verwezen. Het plan-Eisenhower voor controle uit de lucht, waarover de Rus zich Woensdag niet al te onvriendelijk had uitgelaten, werd gisteren door hem met niets dan hoon en hatelijkheden bejegend. „Wie garandeert mij", zo vroeg de Russische minister zich hardop af. „dat de foto's, die gij van onze strategische posities wilt maken, niet naderhand zullen worden gebruikt om die punten nauw keuriger te kunnen bombarderen." De hele rede van Molotof werd door diezelfde kwaadwillende geest beheerst. Hij rukte uitlatingen van zijn collega's op zo'n tendentieuze wijze uit hun verband, dat de Westelijke ministers hem enkele malen verontwaardigd en driftig in de rede moesten vallen. Maar Molotof was door niets uit het veld te slaan. En ook die terechtwijzingen wist hi) keer op keer dan weer zo te draalen. dat het Westen toch in het bedenkeljjkste daglicht kon worden geplaatst! getje rond. Men wil theoretisch ten minste het vertrouwen herstellen, maar de onschuldigste maatregel, welke wordt voorgesteld, stuit af op het alom heersende wantrouwen. Intussen hebben de Westelijke Drie in een kort geheim beraad hun Russi sche collega gistermiddag voor de open bare zitting voorgesteld Woensdag s.s de redactie van het slotcommuniaué te beginnen. Daarvoor worden er nog vijf zittingen gehouden, soms twee per ag. en ook vanmorgen wordt, tegen het aanvankelijke programma in, nog ver gaderd Maandag en Dinsdag -Rillen worden gewijd aan het derde agenda punt: culturele en commerciële u-'wis- seling en bevordering van het toerisme. Ook daar zijn de perspectieven somber, want de experts zijn er zelfs niet in ge- Woensdag zal conferentie waarschijnlijk eindigen Ziekelijk wantrouwen Molotofs conclusies luidden, dat de Westelijke mogendheden in hun hart niets voor ontwapening gevoelen en dat ook hij de armen dus maar het beste over elkaar zou kunnen slaan. Hetgeen hij overigens naliet. Integendeel, wan neer het alleen aan Molotof lag zou de conferentie nog gemakkelijk een maand kunnen worden voortgezet! De Westelijke ministers blijven bij hun standpunt, dat eergisteren al uit voerig uiteengezet werd. Het is zin loos. en zelfs gevaarlijk, afspraken over ontwapening en over een verbod van atoombommen te maken, zolang de na-leving tevoren niet kan worden gegarandeerd. Die garanties zijn, wat de atoomindustrie betreft, met de hui dige technische middelen helaas nog niet te geven en bovendien hebben de Russen nog geen woord gesproken, waaruit hun bereidheid tot samen werking kan blijken. Ook heerst een bijna ziekelijk wantrouwen tussen de partijen, een wantrouwen dat de „geest van Genève" niet heeft ver mogen te verdrijven Ook hier draaien de vier landen dus in hetzelfde krin- 2 Eieren, 5 dooiers Sterke verhalen zijn zelden af komstig van huisvrouwen. Maar dit is er toch één. dat wy voor wéfir vernamen uit de mond van mevrouw G. H. Krekelaax, wo nende aan de Roomburgerweg nr 5. die het zélf heeft beleefd. Zij wilde gisteren de een of an dere lekkernij bereiden en volgde daartie prompt de aanwijzingen van haar receptenboek: „Men neme 2 eieren Zü nam er eerst één uit het rek en brak de schaal op de rand van een kom. Tot haar blijde verrassing rolden er twee prachtig-gele dooiers in het wit-porceleinen bekken. Toen herhaalde zij hetzelfde ce remonieel met een tweede ei en dit keer rolden er niet twee. maar zelfs drie dooiers in de schaal!!! Als stuk van overtuiging toonde de fortuinlijke huisvrouw ons de beide lege eierschalen: de dooiers had zij terecht thuisgelaten. Naar het formaat van de lege doppen te oordelen, hadden er overigens best 2, respectievelijk 3 dooiers in kunnen zitten, zodat we geen ogenblik hebben getwijfeld aan de juistheid van dit krasse huls- vrouwelijke avontuur. Bij welke leverancier de eieren gekocht zijn, verklappen we niet In de eerste plaats kan de man tóch geen garanties geven en in de tweede plaats zijn we nu eenmaal principiële tegenstanders van gra- tis-publiciteit in het redactionele deel van de krant! Regenkans gering Het K.N.M.I. te De Bilt meldt: In een groot deel van Europa staat het weer onder invloed van een enorm hoge- drukgeoied Een Oceaandepressie, die gisteren over de Britse eilanden trok, scheen tegen het einde van de week een bedreiging voor het weer in ons land in te houden. Maar deze vult thans zeer snel op en het ziet er zelfs naar uit. dat het Euro pese hogedrukgebied nog meer terrein zal winnen dan het tijdelijk heeft prijs gegeven. De regenkansen zijn morgen dan ook gering. Er komt minder wind en dat heeft tot gevolg, dat de mlstkansen toenemen. Nu de aanvoer van warme lucht uit het Zui den ophoudt, zal de temperatuur zich ln dalende lijn gaan bewegen. (Opgemaakt te 10 uur) 13 November Zon op: 7.56 uur; onder: 16.55 uur. Maan op: 6.59 uur; onder: 16.05 uur. (14/11 n.m). Hoogwater te Katwijk te 2.18 en 14.34 uur. (14/11 te 2.57 en 15.14 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel. slaagd een rapport aan de ministers uit te brengen! Men hoopt in elk geval Woensdag klaar te kunnen komen. Drie weken zui len er dan verstreken zijn, drie weken waarin men geen enkele stap is gevor derd. De verhouding Oost-West is er eerder slechter dan beter op geworden. Meer dan een half millioeii bromfietsen Recordaanwas van 127.529 stuks Op 1 Augustus j.l. heeft het gebruik van bromfietsen het half millioen overschreden: het aantal bedroeg op die datum namelijk 503.421 stuks. Dit betekent, dat de groep gemotoriseerde rijwielen thans meer eenheden telt dan de overige categorieën motorvoer tuigen tezamen. Vergeleken bij het resultaat van de telling in 1954 zien wjj een toeneming van 127.529 stuks. Deze aanwas in één jaar tijds betekent een record en be draagt ongeveer het dubbele van 2 tot 3 jaar geleden. Wegens de opheffing van de motorrijtuigenbelasting voor bromfietsen - de belastingkaarten vor men het grondmaterlaal voor deze sta tistiek - is dit de laatste telling ge weest. De Nederlandse merken hulpmotoren maken 60 van het bromfietspark uit. Het aandeel van de assemblage-inrich tingen. waar bromfietsen worden uitge rust met een buitenlandse motor, neemt echter sterk toe. hetgeen ook blijkt uit de cijfers betreffende de import van hulpmotoren, o.a. uit West-Duitsland en Oostenrijk. In de eerste 8 maanden van dit jaar werden 106.235 motoren geïm porteerd en 80.901 stuks in Nederlandse fabrieken vervaardigd. Onbloedige revolutie in Brazilië Carlos Lus probeerde de installatie van gekozen president te verhinderen Na een bloedeloze staatsgreep is de waarnemend president van Brazilië, Carlos Luz, uit zijn ambt ontzet. Hij heeft het land verlaten. Luz was een machtig'man, nadat president Cafe tengevolge van een hartziekte had moeten aftreden. Luz werd beschouwd als vertegenwoordiger van de Braziliaanse vloot en luchtmacht, die, zo nodig met geweld, ambtsaanvaarding wilden voorkomen van de onlangs bij de verkiezingen gekozen nieuwe president, Kubitschek, een Socialist, die als volgeling van wijlen president Vargas werd beschouwd. Luz is thans verdreven door generaal Lott, die in de nacht van Donderdag op Vrij dag als minister van Oorlog was afgetreden, omdat Luz een kolonel, die in het openbaar had gepleit voor een staatsgreep om de installatie van Kubitschek te voorkomen, de hand boven het hoofd had gehouden. Carlos Luz, de ministers van Marine en Justitie, admiraal Amorim de Valle en Prado Kelly, en de opperbevelhebber van de Braziliaanse vloot, admiraal Pena Potto, zijn Vrijdag, aan boord van de kruiser „Almirante Parroso", met on bekende stemming uit de baai van Rio vertrokken. Een kustbatterij te Copa- cabana loste nog een schot op de wegvarende kruiser, die zijn reis echter voort zette. Er vielen geen slachtoffers De revolutie schijnt geen slachtoffers te hébben gevergd. Sleohts een half do zijn schoten werd gewisseld tussen een kruiser en een kustbatterij. Troepen hebben in het door regen en stormvlagen geteisterde Rio de Janeiro strategische punten bezet (het garni zoen van Rio was reeds direct op de hand van generaal Lott) en op hoeken van straten zijn machinegeweerposten inge richt. Burgers ontvluchtten, te voet en in auto's, in grote haast de Braziliaan se hoofdstad, opstoppingen op de uit Rio leidende wegen veroorzakende. De beide huizen van het congres, die Vrijdag in verenigde vergadering bijeen waren gekomen, verklaarden Luz uit zijn ambt vervallen. De Kamer van Af gevaardigden heeft vervolgens met 185 tegen 62 stemmen de vice-voorzltter van de senaat., Nerue Ramos, als waarne mend president aangewezen. Deze be noeming moet nog door de Senaat wor den bekrachtigd. Eisenhower geestdriftig welkom geheten in Amerika's hoofstad Kwart millioen juichende mensen langs de wegen van Washington geschaard President Eisenhower, die er gezond en opgeruimd uitzag, is Vrijdag uit Denver, waar hij zeven weken wegens een hartaanval in een ziekenhuis ver toefde, per vliegtuig in Washington teruggekeerd. Hij werd door een grote menigte zeer geestdriftig verwelkomd. Hij zei bij aankomst: „De dokters hebben mij tenslotte laten gaan. Ik ver wacht mijn gewone werk weer te kunnen doen. Zij hebben echter wèl gezegd, dat ik het wat kalm aan moet doen. Ik ben zeer vereerd en getroffen door de grote belangstelling voor mijn terugkeer". De weg. die de president volgde, was om de vijf passen afgezet door ln de houding staande mariniers, matrozen, soldaten en vliegers. Muziekkorpsen speelden, kinderen zwaaiden met vlaggetjes en vele personen hadden spandoeken bij zich, waarop welkomstboodschappen voor Eisenhower waren aangebracht. Op sommige plaatsen stonden de mensen veertig rijen diep! Zes weken herstel op zijn boerderij in Cettysburg In het Witte Huis weerklonk een don derend applaus, toen Eisenhower via een gelijkvloerse achteringang, zijn ambts woning betrad. Hy deed dit om de twintig treden tellende trap aan de voorzijde te vermijden. Eenmaal in het Witte Huls aangeko men, werd de president door drie dok ters onderzocht, die verklaarden dat hij, na zijn lange vliegreis van Denver naar Vader van vermoorde jongens van uitputting overleden Anton Schiissler. vader van twee van de drie schooljongens, die 18 October in een bos in Chicago vermoord werden, is Vrijdag na een hartaanval, een gevolg van verdriet en uitputting, overleden. Hy had zijn kleermakerij gesloten om de politie by het zoeken naar de moor denaar te helpen. Schüssler was 42 jaar, zijn zoontjes John en Anton, die ver moord werden, resp. 13 en 11. Ook hun 14-jarig vriendje Robert Peterson werd gewurgd. Van de moordenaar ontbreekt ieder spoor. „Mijnheer" Boelganin Maarschalk Boelganin. de Sovjet-Rus sische premier, zou gaarne gewoon „mijnheer" genoemd willen worden, wanneer hij binnenkort in India ver toeft. aldus heeft de Sovjet-Russische ambassade te Nieuw Delhi doen weten. De Indiase regering heeft hiermee inge stemd. Boelganin wordt, met party-se cretaris Kroesjtsjef. 18 November in In dia verwacht. Volgens de „Times" duidt Boelganins verzoek op het verlangen als ,man van de vrede" te worden schouwd De restauratie van de St. Laurens- kerk te Rotterdam was gisteren zover gevorderd, dat met de vol tooiing van de kruisings- of dak toren het hoogs*e punt was bereikt, een mijlpaal in het herstel van het in het eerste oorlogsjaar zwaar beschadigde kerkgebouw. De va derlandse driekleur in top ter ge legenheid van deze belangrijke gebeurtenis. In het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag vond gister avond de ondertekening plaats van het emigratieverdrag met Rhode sia. Van links naar rechts minister mr J. W. Beyen. Lord Marvel, pre mier van de Federatie van Rhode sia en Nyasaland. minister mr M. A. Luns en minister G. Suurhoff. Mevrouw Coty in Parijs overleden Zeer gezien bij bevolking (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Met verrassing en leedwezen hebben de Fransen vanochtend kennis genomen van het bericht van het plotselinge over lijden van mevrouw Coty, de echtgenote van de president der Franse Republiek. De president is voornemens dit week einde in het Witte Huis door te brengen, daarna zal hij voor minstens zes weken voor herstel op zijn boerderij te Get tysburg verblijven. Alhoewel de dokters Eisenhower hadden verzocht zich niet ln te spannen door te gaan wulven, werd hij zeer opgewonden, toen hij het Witte Huis naderde. Zich van de ene tijde van zijn auto naar de andere wendende, wuifde bij voortdurend naar de juichen de belangstellenden, wier aantal langs de gehele weg op een kwart millioen werd geschat. Op de toegangspoorten tot het vlieg veld was een geweldig spandoek met de woorden „welkom thuis" (welcome home) aangebracht. Op het veld zelf hadden zich acht duizend belangstellen den. onder wie vele diplomaten en ambtenaren, verzameld. Vrachtauto reed tegen boom BESTUURDER OP SLAG GEDOOD Gistermorgen is een met bieten gela den vrachtauto, bestuurd door E Bak ker uit Sneek door het springen van een voorband tegen een boom gereden. Het ongeval geschidde naby de Welle- brug te Sneek. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende vrachtvervoerder E. Londema eveneens uit Sneek, werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. AFSCHEID MOH. SHARIF Minister Luns en de regeringscom missaris voor Indonesische aangelegen, heden, mr N. S. Blom, zijn gisteravond onder de vele genodigden geweest, die op een drukbezochte receptie op „Bis- ma Doeta" in Wassenaar, de residentie van de Indonesische vertegenwoordiger in ons land, afscheid hebben genomen van de scheidende chargé d'affaires de heer Moh. Sharif. Op deze afscheids- ontvangst waren voorts aanwezig tal rijke vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique en van het handels- en bedrijfsleven. De heer Sharif zal de volgende week naar Karachi vertrekken, waar hij een nieuwe functie zal aanvaarden. Zij werd Vrijdag tengevolge van een hartaanval onwel, toen zij een delegatie van Elzassers uit Parys ontving. Zij was nog wel in staat met haar man naar de presidentiële ambtswoning, het kasteel Rambouillet, te gaan. waar zij vannacht is overleden. Mevrouw Coty was 68 jaar oud en 48 jaar gehuwd. Haar twee ge trouwde dochters hebben tien kinderen. In de bijna twee jaren, welke haar man nu al weer zijn hoge functie ver vult, had zU zich in Frankrijk zelf en ook in het buitenland grote sympathie weten te verwerven. Dat is geen zinloze uitdrukking. De man in de straat, en in het bijzonder de Parijzenaar, placht van ,Ja mère Coty", moeder Coty dus, te spreken. En ln die wat gemeenzame wijze van uitdrnkken lag veel genegen heid besloten. Na het vertrek van mevrouw Aurlol, wier stijl voor een deel ook op het uiter lijk was gericht, was mevrouw Coty ge komen. De eerste foto, welke de foto grafen van haar maakten, op de avond waarop haar man plotseling tot presi dent werd gekozen, toonde haar in haar keuken met een pannedeksel in de hand. Dat is direct ingeslagen. Ook al heeft mevrouw Coty zich er later wel eens schertsenderwijs over beklaagd, en ge zegd dat zy heus toch niet altijd in de keuken stond, maar ook belangstelling voor andere dingen had. Dat was ook zo. Zjj hield veel van muziek, evenals haar man, en zy las graag. Van der Berghstichting gaat weer uitbreiden Lening van anderhalf millioen gevraagd van Provincie Nadat de Dr Mr Willem van en Berghstichting te Noordwyk in de afge lopen jaren herhaaldelijk substantiële De KLM nog niet naar Parijs De KLM zal dit weekeinde nog geen diensten op Parys onderhouden. Maan dag zal opnieuw een beslissing worden genomen, die uiteraard nauw verband houdt met de ontwikkeling van de toe stand op de Paryse vliegvelden. Zoals bekend ls deze week op de vliegvelden van Parys een staking uitgebroken. Deze duurt nog voort. uitbreidingen en omvangrijke moderni seringen heeft verwezenlijkt, is de capa citeit van de stichting nog steeds on voldoende. Op basis van de thans bestaan 1* e- hoeften worden plannen ln het leven geroepen, om de capaciteit met ongi eer honderd plaatsen voor verpleegden te vergroten. Dit zou de bouw van enige paviljoens vergen, terwyi tevens 1e n ils- vestlngsmogeiykheden voor het ..-rple- gend personeel moeten worden ve.e oot. De stichting wil daartoe een zusternuis met 25 bedden ln het leven roepen. Voorts vergen deze uitbreidingen de bouw van twee beambtenwonlngen. De totale kosten worden geraamd op anderhalf millioen gulden. Aan de Pro vincie is een lening tot dit bedrag ver zocht. op welk verzoek door GB zun- stlg is geadviseerd. De wachtiyst voor opneming op het ogenblik tegen de 75 patiënten. Ver wacht wordt, dat die wachtiyst ,">t U'O zal zyn gegroeid, wanneer de ;hms be oogde uitbreidingen verwezeniykt zijn. zodat die nog niet op een ladlen groeiende behoefte zyn Ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1