Noorwegen zoekt een Landsvrouwe JERSEY.. ook van 'f stak ONS MENU VAN DE WEEK Ons KNUTSELHOEKJE ZATERDAG 12 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Wie sou 52 -jarige Kroonprins Olav weer kunnen doen lachen, vraagt de bevolking Gelukkig huwelijk werd te vroeg door dood verstoord (Van onze correspondent in Stockholm) Er was eens een forse kroonprins. Hij leefde in een gelukkig land. Enkele jaren geleden waren de bewoners zelfstandig geworden en hadden zijn vader tot koning gekozen. Een beter staatshoofd konden zij zich niet voorstellen. En even bemind als de Koning was ook zijn zoon. Naïef maar openhartig rijmde het volk. Laat ons een liedje zingen en van vreugde hoog-op springen want met de knappe prins kan niemand dingen (wedijveren) Dat is geen verzonnen verhaaltje. Het is de geschiedenis van kroon prins Olav van Noorwegen, die in 1929 de Zweedse prinses Martha eeuwige trouw beloofde. Het was uit louter liefde. Martha was zijn type. En al liet deze beoefenaar van vele sporten zich ook niet graag aan banden leggen, toch was het iets anders als Martha dit deed. Ja, hij had er zelfs schik in. Toen hij de laatste winter als vrijgezel, met een pijp in de mond tussen andere liefhebbers van de ski-sport naar de sprongen van de Holmenkollen stond te kijken en iemand uit het publiek een opmerking over die pijp maakte, gaf hij rap ten ant woord: „Natuurlijk rook ik een pijp. Ik moet toch sparen als ik wil trouwen!" De jaren vergingen. Het gelukkig huwelijk werd gezegend met drie kin deren. Eerst twee meisjes, Ragnhild (1930) en Astrid Maud (1932) en toen de troonopvolger. Harald (1937). Doch spoedig veranderen de tijden. De oorlog scheen ook voor de Noren schier eindeloos. En de jaren van we deropbouw drukten eveneens zwaar op het koninklijk gezin. Zo is bekend, dat het paleis niet eerder gerestaureerd mocht worden, voordat de belangrijk ste gebouwen in Oslo weer waren op geknapt. Spiegeltjespiegeltje aan de wand 59 Parijs, October 1955 Laten we met het eind van het loflied beginnen: jersey is al zo vaak beszongen, dat het amper nog nodig is die eloge te herhalen. En dus vallen we maar met de deur in huis: we hebben deze week een paar modelletjes voor U uitgezocht» waarvoor jersey - wollen jersey - het uitgangspunt was. Jersey vindt in de praktijk voldoende aftrek, maar het wordt over het algemeen vaker in de confectiezaak dan in de stoffenwinkel gekocht. En dat is de reden waarom we jersey modellen uitzochten, die ge zelf kunt maken, want heus ook met jersey van 't stuk kunt ge uitstekende resultaten behalen. Enge kunt er zelfs goedkoper en beter mee uit zijn dan met wat ge kant en klaar koopt. Truitjes en vestjes bijvoorbeeld - goede truitjes en vestjes - zijn duur, en vooral wie naar de meer modieuze modellen zoekt (lange truien en vesten zonder heupboord bijvoorbeeld) vindt ze vaak niet in de lage prijsklasse. Waarom ze dan niet zelf gemaakt in een stijl, een vorm die u bevalt en die gelijke tred houdt met de laatste mode Overigens dienen ook de jersey japon en de Jersey deux-pièces niet te wor den verge,ten Ook die kunt ge zelf maken (of laten maken) tot een model dat ge in de winkel niet vindt en dat daarom, hoe eenvoudig ook is, apart lijkt dank zij de grondstof. Jersey heeft een voordeel, dat we hier willen onderstrepen: het verwerkt gemakke lijk en het „zit" goed. dank zij de elasticiteit van het materiaal. Een kleine opgerechtigheid in de coupe, die in geweven stof onherroepelijk aan het licht zou treden, is in jersey vaak te verbloemen. Vooral de amateur-naai ster kan hiermee dus haar voordeel doen. of ze nu een nonchalante trui. een sportief jurkje of een elegante japon wil maken. Als eerste zochten we voor de jersey liefhebsters een jurkje uit. dat. met over de gehele lengte, de huidige mo- detendenz nauw volgt De rechte, maar ruime rok van dit jurkje is stijf en fijn geplisseerd. De ingezette mouwen zijn driekwart en rechts op het lijfje zijn boven elkaar twee steekzakjes van verschillende grootte aangebracht. Voor zon japonnetje kunt ge Jersey in elke willekeurige kleur kiezen. Het tweede model (van links) is een zeer modieuze, geklede en elegante japon, waarvoor zwarte jersey gedis tingeerd en practisch zal blijken. Jer sey in pastelkleur (wit bleu. etcetera) zal echter eveneens mcces oogsten en het japonnetje een feestelijk en luxueus aspect geven. De japon is ge heel recht en werd uit lengtebv ">n (drie aan de voorkant en drie op <ie rug) geconstrueerd. Taillenaad en ceintuur ontbreken, maar inplaats van die laatste werd onder de buste een fluwelen band geapplieeerd. die aan de voorkant in een lange strik eindigt Deze band is van dezelfde kleur als de Toen dan eindelijk weer de zon voor het prinselijk gezin begon te schijnen, doken aan de horizont donkere wol ken op. Kroonprinses Martha werd ziek en moest weldra voor altijd haar ogen sluiten. Kroonprins Olav had zijn levensgezellin verloren. Sindsdien leeft deze 52-jarige een somber be staan. Hij bereidt zich voor op de taak die hem wacht en is zo ee~ steun voor zijn thans 83-jarige vader. Te veel voor jonge vrouw Edoch, een koning heeft vele repre sentatieve verplichtingen, die de aan wezigheid van een vrouw eisen. Sinds de dood van koningin Maud in 1938 had prinses Martha deze plaats inge nomen. Naast het grijze staatshoofd staat nu de pas 23-jarige prinses Astrid die de honneurs moet waarnemen, aangezien haar oudste zuster, Ragn hild, met de zoon van de reder Lorent- zen in het huwelijk is getreden. Men mag dat werk niet onderschat ten. Het eiste meer dan enkele toespra ken en handjes geven. De Prinses moet heel haar leven aan deze taak wijden en zjj heeft geen t"d meer om aan zichzelf te denken, aan huwelijk noch aan familie. Menigeen vraagt zich af of dit van een jonge vrouw niet te veel geëist is. En daarom wensen de Noren - die hun Olav ook graag weer iets opgewekter zien - dat hij eens kijkt, wie de plaats van Martha kan innemen. Is niet ook de huidige Koning van Zweden her trouwd en gelukkig? Wie zou hiervoor in aanmerking ko men? Wie ls waardig, de plaats in te nemen van prinses Martha, die door het volk wel even geliefd ls geweest als (de eveneens Zweedse) prinses Astrid van België, die ook al te vroeg is heengegaan? Candidate in Engeland Van een Duitse prinses kan geen sprake zijn. De Noren vergeten niet gauw en zullen er nog in decennia aan denken, dat Duitse laarzen hun vrede hebben gestoord. Neen. een Prinses moet in Engeland of in de Scandina vische broederlanden worden gezocht. In de eerste plaats in Engeland. Daar woont nog steeds Prinses Ma nna. weduwe van de gesneuvelde Her tog van Kent. Haar naam wordt vaak genoemd. Dat zou politiek ook gunstig zyn Maar hoewel de Pnnses zeer dicht bjj het Engelse koningshuis staat, ziet men haar vaak in de kring van kun stenaars. „Al te vaak om door de zeer royalistisch voelende Koning Haakon te worden goedgevonden", zo hoorden wij beweren. Toch is uitgelekt, dat Kroonprins Olav haar tijdens zijn laat ste verblijf in Engeland heeft bezocht. Echter heeft hij daar ook voor zijn zoon Harald kunnen spreken, want Prinses Marina heeft een zeer knappe dochter Alexandra geheten. Een dub bel huwelijk is niet geheel uitgesloten. Maar zou Noorwegen zich dan niet te veel aan Engeland binden? Twee Zweedse namen In Zweden zijn twee candidaten, gravin Estelle Bernadotte en Prinses Sibylla. Eerstgenoemde verloor haar man. toen hij voor de Ver. Naties in Palestina was. Men zal zich de moord herinneren. Maar Folke Bernadotte heeft niet alleen gewerkt voor de vre de in het Nabije Oosten. HU heeft obk een belangrijk aandeel gehad aan de humanitaire acties aan het einde van de wereldoorlog. Zo zorgde hü er voor, dat de in de concentratiekampen ver blijvende Noren geregeld van Rode Kruis-paketten werden voorzien. Dat hebben de Noren niet vergeten. Boven dien is Estelle zeer sportief en om. leidster van de Zweedse scouts. Een geheel ander type is Prinses Si bylla van Zweden, een geboren Co- burg-Gotha. Zij heeft haar familie tegen, want haar vader was zeer met de Nazi's ingenomen. Haar man, de oudste zoon van de huidige koning is, zoals men weet, bij het verschrikke lijk KLM-ongeluk op Kastrup (Kopen hagen) om het leven gekomen. Dat was in 1947. Sindsdien stond 'rij alleen voor de taak om haar vier dochters en de jongste, Prins Karei Gustaaf, de huidige 8-jarige Kroonprins van Zwe den, op te voeden. Zij heeft dus ook in Zweden nog ee% zeer belangrijke taak. Bovendien hebben al haar dochters weldra een huwbare leeftijd bereikt. De oudste, de 21-jarige Prinses Mar- garetha, heeft zojuist een half jaar een RK. school in Parijs bezocht. Haar beste vriendin is een Belgisch meisje van adel geweest, dat ook in hofkringen verkeerde. Dit gaf dus tot allerlei vermoedens aanleiding, want al eerder bleek een Zweedse Prinses in staat, de sympathieën van een heel volk te De mening van het volk Er is ook een Deense, die, wat her komst betreft, de plaats van de Noorse landsvrouw zou kunnen Innemen. Dit is prinses Alexandrine-Louise. Edoch, zij is getrouwd geweest met de Duitse graaf Castell-Castell. die in de oorlog is gebleven. En Juist deze herinnering is de Noren niet aangenaam. De hoofdzaak is intussen, dat bij kans een heel volk van mening ls, dat hun anders zo levenslustige Olav niet met zijn 52 jaren alleen het levensein de tegemoet kan sturen. Daar ls hU nog te Jong voor. En daarom misschien blijven tjj namen noemen, tot hij er genoeg van krijgt, de knoop doorhakt en eengeheel andere kiest. Verleden week gaven wij U een recept voor een heerlijk hartig gerechtje, dat bij een feestelijke avond past. Nu willen w(J U eraan herinneren dat ook een eenvoudige kop warme chocolademelk op een koude avond tot de gezelligheid in de huiselijke kring kan bijdragen. ZONDAG Gebakken kaassandwiches; blinde vinken (of runderrolletjes), Brussels lof, aardappelen; kleine chocoladepuddinkjes met vanillesaus. MAANDAG Bloemkool au gratin, aardappelpannekoek; havermoutpap. DINSDAG Varkenslappen, savoyekool, aardappelen; fruit. WOENSDAG Varkenslap, schorseneren, aardappelen; gebakken beschuit met appelmoes. DONDERDAG Uitgebakken spek, bleten, aardappelpuree; fruit. VRIJDAG Gebakken visfilets, rode kool, sla met geraspte appel, aardappe len. bruine botersaus; griesmeelvla (meer koken voor Zaterdag). (Witte bonen weken). ZATERDAG Stevige witte bonensoep met veel soepgroenten; gebakken griesmeelpunten. Wil men bijv. eerst vla eten (zoals ln het menu is aangegeven) dan na het uitgieten de overgebleven pap verdun nen met wat melk en suiker toevoegen. Is de massa op het bord stuf geworden, dan in punten of stukken snijden en deze wentelen in eiwit en paneermeel, dan in frituurvet of in de koekepan in boter bakken. Bestrooien met poeder suiker of een warme bessensapsaus erbij presenteren. Recept: Gebakken kaassandwich. Reken per persoon 4 dunne sneetje brood zonder korst, 2 plakken kaas van gehjke grootte als het brood, 2 plakje boterham- of ontbUtspek, boter. Leg tussen 2 sneetjes brood een plakje kaas en smeer er iets boter tussen, zo dat het niet uit elkaar valt. Bak in een koekepan het ontbUtspek croquant en daarna de kaassandwiches goudbruin. Leg op leder sneetje een plakje gebak ken spek. Schik het op een warme schaal en dien direct op. Recept: Gebakken griesmeelpunten. Van griesmeel ln melk een dikke pap koken waardoor wat zout en een stukje boter wordt geroerd. De pap uitgieten op een diep bord en stijf laten worden. japon. Het model heeft voorts heel korte mouwtjes en een rond décolleté, beide in overeenstemming met de laat ste modedétails. Houdt ge meer van het klassieke genre van de chemisier japon? Welnu, de derde tekening (midden boven) geeft daarvan een voorbeeld. Het model wordt van fijn geplisseerde en van gladde jersey in dezelfde tint gemaakt. De gehele voorkant (die geen taillenaad heeft) is geplisseerd. met uitzondering van de twee steek zakjes en het belegstuk voor de knoop- sluiting die tevens de halsomlijsting vormt. De rugkant van de japon is van ongeplisseerde jersey, en dit laatste werd ook voor de driekwart mouwen gebruikt. Een leren ceintuur garneert het model. Uiterst practisch en veel prettiger ln het dragen dan de korte cardigan met tailleband is het moderne, lange vest Ge kunt het gemakkelijk zelf maken als het in de confectie te duur blijkt t< zijn. De tekening midden onder laa een courant, modieus en eenvoudir model zien. waarvan de bies voor dr knoopsluiting. de halsboord en dr manchetten uit dezelfde jersey zyn gemaakt als het eigenlijke vest. Vooi alt jasje is dus geen tw°e-recht-twee- avrecht breiwerk nodig Als laatste een lange trui van wolier jersey. Het ls een recht model, da: evenals het voorgaande gewoon word omgezoomd en dus geen heupboorc heeft. De manchetten van de drie kwart mouwen en de boord van de V-hals zyn ook hier van de zelfde jersey gemaakt als de trui zelf Effen materiaal in elke kleur, en zelfs tweed jersey komen voor dit eenvoudige model in aanmerking. J. V. door JORGEN CLEVIN IETS LEKKERS OP DE BOTERHAM Als jullie iedere dag choco lade-belegsel op jullie boterham willen hebben, kan dat moeilijk allemaal betaald worden uit moe ders huishoudgeld, tenminste als het steeds in de winkel gekocht zou moeten worden. Maar jullie kunnen zelf wel wat lekkers maken Begin met 100 gram margarine te smelten. Neem verder 100 gram suiker, drie eetlepels cacao en een scheutje sterke koffie, die men goed dooreen mengt en boven het vuur laat smelten. Daarna dit papje iets laten af koelen. Klop vervolgens een ei goed schuimig en giet daar afwisselend iets van de gesmolten margarine en van het klaargemaakte meng sel bij. Meng dit alles goed en laat hek staan waardoor het van zelf hard wordt. Dan kan je er net een scherp mes dunne plak jes van snijden, die heerlijk zijn ap de boterham EEN MODELVLIEGTUIGJE Dit keer willen wij jullie eens iets vertellen over een model- vliegtuigje.d at je op eenvoudige manier kunt maken. Laten we di rect zeggen, dat het niet kan vlie gen, maar het is een aardige ver siering op een schoorsteen of aan een koordje onder een lamp. Tekening A toont het model, zo als dat er uitziet wanneer jullie klaar zijn, tekening B vertelt, hoe dat vlieg tuigje gemaakt moet worden. Tekening B toont een blaadje papier, dat volgens de stippellijnen moet worden gevou wen en langs de getekende lijnen uitgeknipt. De streepjes bij nr. 1 zijn gleufjes, waardoor de vleugels en de staartvlakken geschoven moeten worden. De onderste tekening D geeft het staartvlak weer, dat volgens de stippellijnen gevouwen moet worden tot het er uit ziet als het kleine tekeningetje daar boven. en dan in de gleuven in de romp worden gestoken. Jullie kunnen natuurlijk daama zelf het vliegtuigje met kleuren en tekeningetjes versieren, tot het er aardig uitziet. EEN AAPJE VAN WOL Iets anders aardigs om zelf te maken is een aapje van wol. Neem een bundeltje draadje van wol van tien centi meter lang, stevig samengedrukt, waarna deze aan de beide uiteinden worden vastgebonden. Dat worden de armen van het beestje. Voor het lijfje heeft men een dikker bundeltje van 13 centimeter nodig. Bindt dit bundeltje bovenaan samen, en twee centimeter lager nog eens. Neem nu het armenbundeltje en steek dat tussen de losse draden van het lichaamsbundeltje, met aan beide zijden evenveel draadjes (tekening 2). Daarna weer onder de armen het lichaamsbundeltje dichtbinden, zoals op figuur 3. De loshangende bundeltjes draadjes iets dichtdraaien en van onderen weer dichtbin len, waardoor de benon zijn ontstaan. Een paar kleine draadies rrpait laten, want de vormen dan de staart. De oortjes van de aap kan men maken uit een paar leerrestjes of viltrestjes van oude handschoenen of iets dergelijks, terwijl het gezichtje gemaakt kar. worden door kleine woldraadjes van een andere heldere kleur. NIET ALLE DAGEN BRUINE BONEN Het Voorlichtingsbureau van de voedingsraad meldt: Alle dagen bruine bonen mogen dan niet zo lekker zijn, eens per week een peulvruchtengerecht is niet alleen een gezonde en voedzame maar ook een smakelyke gewoonte, vooral als het koude jaargetUde is aangebroken. Peulvruchten zyn rUk aan eiwitten, Uzerzouten en B vitamines. En iedere hulsvrouw weet wel, dat ze bovendien gemakkeiyk toe te berei den zyn. Dat een ouderwetse erwtensoep of bonenmaaltyd met spek en vlees of worst zeker niet goedkoop is. geven wy graag toe. Maar is het nodig om U tot deze gerechten te beperken? Er zyn nog zoveel andere, eenvoudige en toch smakelyke mogelijkheden. Mogen wu U er tot slot aan herin- nere. dat ln een stevige soep of andere peulvruchtenmaaltyd de groenten niet mogen ontbreken en dat een vleesloze peulvruchtenmaaltyd het beste beslo ten kan worden met een melkgerecht? RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Kerrieschotel met witte bonen. 14 kg (bij voorkeur grote) witte bo nen. 1 liter water, y« kg. uien, 2 A 3 theelepels kerrie, 75 gram boter margarine of vet, zout, aroma 01 Jus. Daags te voren de witte bonen was sen en in het water 12 A 24 uur weken. De bonen vlug aan de kook brengen met het weekwater en zachtjes plm. I uur koken. Halverwege de kooktijd een halve eetlepel zout toevoegen. De bo nen afgieten. Het nat bewaren. De uien schoonmaken, snipperen en in de boter of margarine of het vet met de kerrie lichtgeel fruiten. De bonen er door scheppen en een weinig kook nat toevoegen, zodat het gerecht niet droog is. De kerrieschotel op smaak afmaken met zout en aroma of Jus en enkele minuten stoven in een gesloten pan. Hier kunt U een groentesla bU geven en als toespUs chocoladepudding. Stoofschotel van koolraap, aardappe len en erwten of bruine bonen. 250 gram erwten of bruine bonen, 1 liter water, 1 kg koolraap. 1 A 1M kg niet-afkokende aardappe len, 75 gram boter, margarine of vet. zout. Daags te voren de erwten of bonen wassen en 12 A 24 uur weken in het water. De erwten of bonen vlug aan de kook brengen met het weekwater en zachtjes 1 "1 uur koken. Halverwege de kooktfjd 1 A 2 lepels zout toevoegen. De koolraap en de aardappelen schil len, wassen, in stukjes snUden en met een weinig kokend water, boter, mar garine of vet en zout opzetten. Het ge. heel in een goed gesloten pan vlug aan de kook brengen en op een klein vuur gaarkoken, (kooktyd plm 30 minuten). De uitgelekte erwten of bonen erdoor mengen De massa voorzichtig in een schaal óverdoen. Naar verkiezing een deel van het vocht er apart als saus (eventueel bügebonden met aange mengd aardappelmeel) bijgeven. Wat dunkt U van karnemelkse pap met stroop toe? Stamppot van boerenkool met witte bonen. 250 gram witte bonen, 1 liter wa ter, zout, 1*4 kg aardappelen, m kg. boerenkool, ongeveer 3 dl melk. 75 gram boter of margarine. Daags tevoren de bonen wassen en 12 A 24 uur in het water weken. De bonen vlug aan de kook brengen met het weekwater en zachtjes m uur ko ken. Halverwege de kooktyd 1 A 2 theelepels zout toevoegen. De boerenkool schoonmaken, wassen en fijn snijden. De kool een kwartier tje met aanhangend water koken De aardappelen schillen en in stuk ken snyden. De aardappelen en wat zout by de kool voegen en alles samen gaar laten worden in plm 30 minuten. Aardappelen en kool stampen en smeuïg maken met de gekookte melk en boter of margarine. De bonen af gieten en door de stamppot mengen, zonder ze stuk .e voeren De stamppot op smaak afmaken. Yoghurt is een fris besluit van fn* maaltijd.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13