BRUG DER ZUCHTEN VERDWEEN Wntl commissaris van de Koningin opende brug in P. Doelmanstraat Er is sinds 1900 heel wat veranderd in Alphen EEN ZUCHT VAN OPLUCHTING TOEN DE Zal nieuwe brug 50 of 100 jaar meegaan? Groot feest sloot openingsdag De oude brug in de Pieter Doelmanstraat werd in Alphen „de brug der zuchten" genoemd, en niet ten onrechte, want hoeveel moeilijkheden hebben de Alphe- naren niet ondervonden van deze brug? Ook gisteren heeft men In Alphen nog „gezucht", maar het was een zucht van opluchting! De nieuwe brug werd immers officieel voor het verkeer opengesteld door de waar nemend commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr dr J. J. R. Schmall! Heel Alphen was uitgelopen om dit historische moment mee te maken en dat was niet te verwonderen, omdat gedurende de laatste week de moeilijkbeden nog groter waren gewor den den eerst. De noodbrug, die goede diensten had bewezen sinds de Pieter Doelmanstraat was afgesloten werd aangevaren, en een pontje onderhield de verbin ding tussen de twee Rijnoevers, maar tegenwoordig is een pontje, als in Alphen werd gebruikt, veel te klem voor het verkeer. Een half uur wachten was niets bijzon ders en als men daar geen zin in had kon men een flink stuk omrijden, waar men nu ook niet bijzonder op gesteld was. Al met al was er reden genoeg voor de Alphenaren de vlag uit te steken en feestverlichting aan te brengen. Heel Alphen was in feeststemming bij het feest van de opening! Geschenk De burgemeester wilde het niet by woorden alleen laten en bood de heer Schmall een tekening aan van de oude Alpheuse brug, om deze op te hangen in een van de vergaderzalen van het provinciaal bestuur. De heer Schmall aanvaardde dit geachenk gaarne. Practisehe Benelux) Vtervolgeno richtte de burgemeester zich tot twee schepenen (wethouders) van de Belgische plaats Lokeren Zoals bekend onderhouden de gemeenten Al ptoen en bakeren goede betrekkingen met elkander en nog deze zomer heeft bet gemeentebestuur van Alpben een bezoek aan bokeren gebracht. Men leeft mede met elkanders vreugde en daarom waren de t wee schepenen overgekomen voor drt grootse Alpheuse feest Zij had den ook een geschenk meegebracht in de vorm ran een afgietsel van de hoofd figuren uit een beeldengroep van de kansel uit de beurentiuskerk te beke ren, voorstellende Jezus in de tempel te midden van de leraren Alphens ge meentebestuur was buitengewoon dank baar voor dit geschenk. Zucht van verlichting De waarnemend commissaris van de Koningin, mr dr Sohmall. begon zijn toespraak met er op te wijzen, dat Al phen voor een nieuw begin staat Er ls een band met het verleden doorgesne den en een nieuw tijdperk wordt inge luid. Alphen en Venetië hadden, be halve het vele water, gemeen, dat beide een brug der zuchten hadden, maar er is dit verschil dat Alphen blü Is er vanaf te zijn. terwyi Venetië er beslist geen afstand van wil doen. De Aiphense bevolking slaakt een zucht van verlichting. De heer Schmall had gehoord dat er eigenlijk al gedurende deftig jaar klach ten waren over de oude brug maar er is dain ook wat goeds uit de bus geko men na zo lange tüd! ..Nu is het hèt moment" voor de Aiphense bevolking feest te vieren, na alle ongemakken van de laatste daeen Spreker bracht dank aan de aannemers en alle werkers die hebben meegeholpen aan het tot stand brengen van de fraaie oeververbinding. 100 Jaar? De heer Schmall wees er op dat het Provinciaal bestuur een beetje zuiniger wil zijn dan de burgemeester en dat het er zeker op rekende dat deze brug een eeuw mee zal gaan. In ieder geval want het vorige was maar een grapje spreek ik de wens uit, aldus spr., dat deze brug haar nuttige functie tot in lengte van dagen mag vervullen. (Foto Lux/Alphen.) Hoe groot de belangstelling voor de nieuwe brug was. blijkt over~ duidelijk uit deze foto. groot aantal genodigden wasmoeten worden, omdat men niet meer j.. en gekomen in het Raadhuis, gister- m.ddag, waar toespraken werden gehou den door burgemeester Ed. C. Witschey en mr dr Schmall. Onder de aanwezi- ;:n merkten wij oa. op de heren Dee- renberg en van Dijken, van het college van Gedeputeerde Staten, burgemeesters vin omliggende gemeenten, raadsleden, hoofden van dienst, de aannemers en functionarissen van de Provinciale Wa terstaat. Burgemeester Witschey begon met er op te wijzen, dat dit voor Alphen een bijzonder vreugdevolle dag is. Men ziet dat aan de vlaggen, die overal in de ge meente hangen, men ziet het aan de ge zichten van de inwoners, aan de feest verlichting en aan het programma voor de komende dagen. Dit alles vertelt U beter, dan ik het zeggen kan, dat heel Mphen verheugd is, aldus de burge meester. Toen ook. het hoofd kan bieden aan de veranderde situatie. Deze. mis&chien wat sombere, toekomstverwachting mag echter niet verhinderen dat het gemeentebestuur en met hem de gehele burgerij, zeer dank baar is voor de nieuwe brug. (Staten, die hebben toegestemd in de bouw en er vlotte medew erking aan heb ben verleend Er v.aren wel eens teleur stellingen. zoals het uitstel in verband met de Februari-iamp. maar als goede vaderlanders hebben de Alphenaren deze teleurstelling goed opgenomen, om dat men begreep, dat het rampgebied het eerst geholpen moest worden. Veel belangstelling De genodigden begaven zich vervol gens te voet naar de lueuwe brug Zowel aan de Hoge als aan de Lage Zijde had den zich honderden Alphenaren verza meld, die getuige wilden zijn van de of ficiële in gebruik neming: er was maar een smal paadje open voor de genodig den. Vanaf de toren van de Ned Herv. kerk waaiden flarden trompetgeschal omlaag toen het gezelschap zich in de Pieter Doeimanstraat bevond. Honder den schoolkinderen van de laagste klas sen waren voorzien van een ballon, die zy na de opening van de brug loslieten, een bijzonder a/ardiz schouwspel, die honderden ballonnetjes weg te zien vliegen. Jammer dat er reeds spoedig een aanbal een obstakel op zijn weg vond ln de vorm van de bomen in de omge ving. Opening De afsluitbomen van de brug w-aren nog gesloten toen de heer Schmall zich naar het brugwachtershuisje begaf om daar door een druk op de knop de bo men te openen en daarmee de brug officieel te openen. Een luid gejuich gang op toen de bomen omhoog waren. Zodra de heer Schmall en de burge meester zich weer bü dc overige geno digden hadden gevoegd zette Arti et Religioni het Wilhelmus in. Dank aan Brug-comité De genodigden begaven zich vervol gens weer naar het raadhuis, vanwaar men zich naar Hotel 's Molenaarsbrug De wnd. Commissaris van de Koningin, mr J. R. Schmall. drukte op de knop. de afsluit bomen van de nieuwe brug gingen omhoog en daarmee was ..de trots van Alphen" officieel geopend. (Foto Lux/Alphen.) begaf. In een gezellige bijeenkomst heeft burgemeester Witschey nog dank ge bracht aan de uitvoerders van het werk. zoals eerder op de middag mr Schmall dat had gedaan. Ook bracht de heer Witschey dank aan de leden van het Brug-comité en hun dames, die zioh zo veel moeite hebben getroost een aan trekkelijk feestprogramma samen te stellen. Het is een feest voor Alphen, maar U hebt er ook echt een feest van gemaakt, aldus de burgemeester. De gehele avond is er in het centrum der gemeente een drukte geweest, zo als men die in de gemeente nog maar nauwelijks weet te herinneren. Na tuurlijk stond de brug. die met 16 grote schijnwerpers hel verlicht was, in het teken der belangstelling. Voetje voor voetje schoof de mensenmassa door de straten, genietend van de prachtige verlichting, die overal in volle luister brandde, nadat de door de laatste loper van de fakkelestafette de verlichting ontstoken was. In het Lunapark, opgesteld op het St. Jorisplein, kon men eveneens „over de hoofden lopen": er werd feest ge vierd en van de talriike attracties geno ten alsof het een Koninginnefeest be trof De openlucht filmvoorstelling nabij de St. Jorisstraat trok natuurlijk even eens honderden belangstellenden: ln hotel Centraal werd op gezellige muziek gedanst, terwijl een draaiorgel in het Vijftig jaar geleden, aldus spr., werd er ook een brug geopend en ongetwU- feld waren de bewoners toen ook ver heugd, misschien nog wel meer dan wij nu. In dc stukken uit die dagen staat „het was een buitengewoon fraaie oplossing". Hieraan kan men ook zien dat cr zeer veel kan veran deren in een halve eeuw. Wat toen een oplossing was, was reeds binnen de vijftig jaar tot een probleem gewor den, een probleem dat nu dan weer opgelost is. „Ik verwacht niet dat de brug van vandaag het ook vijftig jaar zal uithou den. aldius de heer Witschey. want de ontwikkeling gaat steeds sneller. Boven dien zou Alphen er eigenlijk nog wel een brug bü moeten hebben, omdat Al phen zich meer en meer uitbreidt, maar dat zal voorlopig nog wed een vrome wens blijven. Toch zal er in de toekomst nog wel een andere oplossing gevonden Arti et Religioni l geüniformeerd t De muziekvereniging Arti et Re- .igionie heeft de opening van de brug gisteren opgeluisterd metmu. I ziek. Óp zichzelf is dat niet zo ver- r wonderlijk, maar er zat toch iets f aparts aan dit optreden, want Arti was in nieuwe uniformen gestoken, j Het heeft nog aan een zijden draadje gehangen of men wel op tijd zou komen met de uniformen. want gistermiddag om twee uur was er in heel Alphen nog geen t uniform te bekennen. De heer Loef, I secretaris van de stichting uni- formenfonds, heeft toen maar eens opgebeld waar alles bleef. De r auto was onderweg en kwam ge- lukkig op tyd. Men had het niet E verwacht, maar ulteindeijk is het dan toch gelukt Arti et Rehgionie in uniformen te steken nog voor l dat de brug geopend werd: een r mooie prestatie' Het corps maakt nu een keurige indruk en men kan L nu dubbel trots zijn: op zijn uni- formen en op zijn prestaties. Wie op het ogenblik de mooie breue opritten ziet naar de nieuwe brug in de Pieter Doelmanstraat (foto rechts), kan zich nauwelyks voorstellen dat het er in de toenmalige Brugstraat omstreeks 1900 uit heeft gezien als op onze foto links. Op de achtergrond zien wij nog vaag de Ned. Herv. kerk, die in 1916 is afeebrand. Dat er toen in de Bruggestraat weinig verkeer was. wordt wel bewezen door het groot aantal personen dat met belang stelling de verrichtingen van de foto graaf gade slaat De opritten van de ge heel houten brug werden toen afge schermd door een houten hekwerk, dat men links op de foto ziet. Had men deze afscheiding niet gehad, dan zouden er ongetwijfeld vele personen en ook voer tuigen van de oprit in de diepte geval len zijn. Is de rechterzijde van de straat thans na de doorbraak van de Pieter Doelman straat. geheel verdwenen, ook de linker zijde van de straat is voor een goed deel veranderd. De gevels van de woningen van tegenwoordig staan nog wel op de zelfde plaats als van die van rond 1900. maar dat is bijna de enige overeenkomst tussen toen en nu. In het pand geheel links op de foto woonde een goede vijftig jaar geleden de handelaar in fruit Mook. die vooral by de Jeugd zeer bekend was. Hy verkocht n.l. zyn snoeperyen van „het biet". Als men in die dagen ..een cent van 't biet" mocht gaan kopen, werd men door zyn speelkameraadjes benyd. Je mocht dan voor één cent uitzoeken uit de lekker- nyen van drop of suiker, die de heer of mevrouw Mook aan de adspirant-koper voorhield. Dit pand is Inmiddels afge broken. Zyn buurman was een bakker en daarnaast woonde weer de kaas- en bo- terhandelaar Hooftman. Het volgende pand werd bewoond door de familie A. B de Beer. een handelaar in effecten. Ook de laatste hulzen aan deze zyde van de straat waren winkels: er woonden, van de hoek af gezien de stoffeerder HoogteUllng, de sigarenhandelaar Van der Linden en de manufacturer Bahl- mann. Aan de rechterzyde van de weg be vond zich in die dagen alleereerst de winkel van de bakker Alberts (niet zicht baar op de foto) en daarnaast de melk handel van de firma De Vos; twee dames De Vos kyken boven uit het raam van het huis. In dit pand werd later een café ..De Blauwe Vloer" gevestigd; er kwam toen een andere voorgevel, die de eigenaar kocht van zyn overbuurman Bahlmann, die zyn houten gevel liet vervangen door een van steen. Naast dit café was de horlogerie van Van Jonker gouw. vervolgens het café Muller, dan de boekhandel van de heer C. van Wie- ringen en tenslotte een dienstwoning van de gemeente, waarin de dames Nagtegaai nog een tijdje een kruidenierswinkeltje dreven. Op de hoek was het raadhuis Dit rechter gedeelte van de straat heeft thans plaats moeten maken voor de verbrede toegang tot de nieuwe brug over de Rijn. centrum van Alphen voor de nodige vrolyke muziek zorgde en het JBy ons in de Jordaan" moest natuurlijk menig maal herhaald worden. De mars van het keurig geüniformeer de Arti et Religioni door de gemeente trok aller bela nestelling en voor hun keurig optreden had men dan ook niet anders dan bewondering Er was overal vrolijkheid en overal vreugde over het openstellen van de nieuwe brug: ledereen had zich kenne lijk voorbereid nu het beste beent je voor te zetten Natuuriyk kwamen ook velen van buiten de gemeente de fraaie ver lichting zien. Hedenavond zal Crescendo eveneens in fraaie nieuwe uniformen een mars door de gemeente maken, terwijl Joop Am man met zyn Clownerie-band hier en daar in de gemeente zal optreden. De om precies 10 minuten voor 7 uur gestarte fakkelestafette, welke beoogde de feestverlichting te doen ontsteken, braoht als eerste op het Kerkplein A, Vos van AAV *36 I en als 2de de mara thonloper Jac Smits, die geheel alleen over de afstand had gelopen en als der de mej E Tuyn van de AAV "36 Comb II De afstand bedroeg 2 km., voor Jac. Smits 1500 meter. Pleisterplaatsen langs Rijkswegen NAAR DUITS VOORBEELD Het vraagstuk van pleisterplaatsen langs Rykswcgen heeft de aandacht van de Rykswaterstaat. Men is er van overtuigd, dat er voor de vrachtwa genchauffeurs iets moet gebeuren en overweegt daarom het aanbrengen van inrichtingen als langs de Duitse we gen, zi) het op bescheidener schaal, omdat hier niet met zulke lange af standen rekening behoeft te worden gehouden. Het gaat hier om een zekere service voor de chauffeurs, met beperkte slaap gelegenheid. Beslissingen zijn nog niet genomen, maar gedacht wordt aan het inrichten van dergelijke pleisterplaatsen by Nieiiwerkerk op Ryksweg Nr 16 tus sen IJsselmonde en het splitslngspunt met Ryksweg Nr 15. alsmede op de we gen van Utrecht naar hét Zuiden. Minister houdt oog op Finsterwolde wy ontlenen aan de Memorie van Antwoord van de Minister van **!nnen- landse Zaken: Zoals bekend is. hebben de led?n air nlet-communistlsche raadsfracties der gemeente Fins'erwolde in Juni jl aan de burgemeester medegedeeld, dat zij besloten hadden de te houden raads vergadering niet te zullen bywonen. Als redenen voor dit besluit voerden deze leden In him desbetreffende brieven ln hoofdzaak aan de „anti-democratis-ne gang van zaken in de raad", het een- zydlge benoemingsbeleid ten uanzian van gemeenteiyke commissies, tiet be ledigen van mede-raadsleden »n iet met voeten treden van de belangen ven de minderheid der bevolking. Daarb'J is niet met zoveel woorden melding ge maakt van de wyze. waarop de meer derheid van de Raad de begroting voor 1954 poogde te doen behandelen. De minister bRJft de gang van zaken In deze gemeente nauwlettend volgen. Hij zal bevorderen, dat, voor <over nodig, maatregelen worden getroffen, welke terugkeer tot een verantwmrd bestuursbeleid In deze gemeente ver zekeren. 94ste Jaargang Vrijdag 11 November 1955 Derde Blad No. 28676

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 9