Wij spraken met Alpheus centrum rond 1900 „Waarschuwingsschot voor de boeg, maar géén voltreffer" Gulheid met subsidies Het wordt opgedrongen! Discovery is een ontdekking. Ook voor Uw smaak. Wie van de lezers zou op deze foto nog de ingang herkennen van de huidige Julianastraat in de richting van het Postkantoor, vanaf het kerkplein tegen over de Bruggestraat aan de Hoge Zijde? Links op de foto was, daar waar nu het pand van de Alphense Bank is, een winkel in kruidenierswaren en tabaks artikelen van de heer .1 Hengeveld, daarnaast woonde de metselaar v. d! Helm, vervolgens een smedery ran de heer de Haan, een boekdrukkerij van de heer v. d. Linden en op de hoek de smederij van de heer Oudejans. Aan de andere kant bevond zich aller eerst het gemeentehuis, bij velen nog wel bekend en pas enkele jaren geleden in verband met de verbreding van de Pie ter Doelmanstraat afgebroken, daar naast waren enkele woonhuisjes. Deze rü woningen werd afgesloten met het pand van Hotel St. Joris, waarin nog steeds het Land'bouwhuis gevestigd is van de heer C. A, Bos. De tilbury, rechts op de foto, is daar door de een of andere boer rustig neer gezet. waarna hij met zijn vrouw wel licht is gaan wmkelen in het dorp De man met de beide grote emmers aan een Juk over zijn schouders is de melkboer uit die dagen, die op deze wijze huis aan huis zijn waar aan de man bracht. De deksels konden slechts half open, zodat niet steeds de volle laag stof naar bin nen kon, trouwen van snelverkeer had men in die dagen nog weinig last; men kon toen rustig eens kijken wat de foto graaf met die grote kast onder die doek er van terecht bracht. Straks zal, als de nieuwe brug geopend is. het met zo gemakkelijk meer zijn op ditzelfde punt rustig met de handen in de zi) te gaan staan Bij het zien van deze foto's uit vroeger tijden komt men onwillekeurig onder de indruk van de rust die er Van uit gaat. Alphen bezat toen ook veel bomen, waarvan er helaas voor het verkeer zeer veel opgeofferd zijn, hetgeen het landelijk karakter van Alphen voor een groot deel heeft doen verdwijnen Hoge Rijksuitgaven veroordeeld (Van onze parlementaire redacteur) Tot besluit van de algemene financiële beschouwingen over de Rijks begroting 1956 heeft de Tweede Kamer gistermiddag met 47 tegen 23 stem men de motie aangenomen waarin wordt gezegd dat het Rijk, evenals het particuliere bedrijfsleven, zijn investeringen dient te beperken. Alleen de PvdA en de Communisten stemden tegen. Fel was het verweer geweest van minister v. d. Kieft tegen deze motie, die hij overbodig, een slag in de lucht en onvriendelijk noemde tegenover een regering, die een dergelijke bejegening niet verdient. Minister bijt van zich af ,,De Kamerleden weten precies", al dus minister v. d. Kieft, welke werken het Rük in 1956 wil uitvoeren. Zij Arti et Religioni maakte een zeer goede indruk. De nieuwe unifor men. nog maar nauwelijks aange komen. waren keurig en heel Alphen is trots op zo'n prima corps. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Tweede Kamer drie dagen achtereen had geklaagd over de hoge Rijksuitgaven, deed mevrouw Ploeg-Plo eg (PvdA) gisteravond bij de behande ling van de begroting van Maatschappelijk Werk de deur dicht met de onthul ling dat dit Departement aan verenigingen meer subsidie verleent dan zij vra gen. Het geld wordt opgedrongen. Het Departement suggereert meer subsidie aan te vragen en dan komt het in orde ook. In het woonoord voor onmaatschappe lijke gezinnen in Nunspeet werken 12 ambtenaren voor 12 gezinnen Toch heerst ei een onbeschrijfelijke wanorde in die gezinnen zodat dit grote sommen verslindend instituut weinig ten goede uitricht. Het in 1952 ingestelde Depar tement voor Maatschappelijk Werk doet veel aan studie, maar er is weinig dat definitieve vorm krijgt, klaagden vele leden. Inmiddels stijgt het aantal amb tenaren en in vergelijking met vorig jaar zijn de uitgaven van het Departement met 32 f, gestegen! Met alle waardering voor de stoere minister Van Thiel waren er meer klachten, ook op het gebied van de subsidieregelingen, de bejaardenzorg, het welzijnswerk ten plattelande, enz. Daarbij werd opgemerkt dat de jaar lijkse klachten geen ander resultaat hebben dan dat de zaken op de oude voet worden voortgezet. Even afwachten Bu het Departement van Maatschap pelijk Werk berust ook de zorg voor de Ambonezen. Hun situatie heeft zien ge wijzigd doordat de Indonesische rege ring zich bereid heeft verklaard mee te werken de terugkeer naar Indonesië van de in Nederland verblijvende Ambone zen mogelijk te maken Uitlatingen van een Indonesische woordvoerder wekten aanvankelijk de indruk dat van de repa triërende Ambonezen een zogenaamde „spijtbetuiging" zou worden gevraagd. Latere uitlatingen wezen in de rich ting van een loyaliteitsverklaring, maar zolang men met weet wat die verkla ring zal inhouden, zegt dat niets, vond de heer Stufkens 'PvdA). Het mag voor de Ambonezen geen gang naar Canossa worden, betoogde de heer Ritmeester (VVD) en de heren Lemaire (ex-KNPi en De Graaf <KVP) onderstreepten dat de Ambonezen in ons land in ieder ge- Val vrij moeten zijn in de keuze of zij willen terugkeren of niet De heer Fok- kema (AR) gelooft niet, zoals de minis ter. dat er reden ls om aan te nemen dat ongeveer 5000 Ambonezen willen te rugkeren. Op voorstel van de Indonesische rege ring zal de terugkeer voorshands be perkt bljjven tot 50 gezinnen per maand. Dan duurt de terugzending naar schatting van de heer Stufkens (PvdA) toch nog drie jaar en daarom drong hij er op aan royaler maatre gelen te nemen om de Ambonezen op te nemen in de Nederlandse gemeen schap door zelfstandige vestiging. De meeste Ambonezen zullen tóch wel in Nederland blijven. De heer De Graaf (KVP) was echter met de minister van mening dat de veranderde hou ding van de Indonesische regering het Ambonezenbelcld doorkruist en even noopt tot afwachten. Wijziging repatrianten-regeling Vooral de heren Fokkema (AR) er Ritmeester (VVD) drongen er op aan alles In het werk te stellen om de Indi sche Nederlanders zo spoedig mogelijk de kans te geven uit Indonesië naar Ne derland te komen. De heer De Graaf <KVP> maakte er daarbij op attent dat er thans andere repatrianten naar Nederland komen dan een paar jaar geleden. Het zbn nu veelal Nederlandse Staatsburgers die nooit in Nederland zijn geweest en de toestan den hier dus ook niet kennen. Daarom vroeg h(j of het tot nu toe gevolgde sys teem bij de zorg voor de repatrianten niet moet worden gewijzigd en of de zorg niet meer moet worden verlegd naar Indonesië. De heer Lemaire (ex- KNP) pleitte voor jeugdinternaten in Indonesië. De meeste waardering voor de zorg van Minister Van Thiel voor de Ambo nezen en de repatrianten had de heer v. d. Wetering (CHU), die het feit dat op de begroting voor 1956 een bedrag van f. 47 millioen voor deze zorg ls uit getrokken, een bewijs vond dat er wel het een en ander wordt gedaan. i Minister Van Thiel was tenslotte dankbaar voor de waardering, maar ook zouden dan aan de hind van die lijst moeten aangeven welk werk zij willen uitstellen. Maar dat doen ze niet. De heer Lucas (KVP)„Dat Is van ons niet te verlangen, Dat is dwaas heid". Minister v .d. Kieft: „Dat is geen dwaasheid. Als u de uitvoering van de Zuiderzeewerken wil beperken, dan krijgt u last met de agrarische bevol king en daar heeft u geen zin in. Als u de bouw van de tunnel in Velsen wil opschorten, dan krijgt u last met het hele verkeer en daar hebt u ook geen zin in. Als u de bouw van de tweede Technische Hogeschool in Eindhoven wil uitstellen, dan krijgt u last met uw eigen mensen. Daarom wijst men liever zelfs niets aan en komt men met een vage motie". Het Rijk wil volgend Jaar 519 millioen uitgeven voor allerlei burgerlijke wer- ken. w o. begrepen investeringen voor de PTT en de Staatsmijnen. Die laatste zijn bruto-investeringen. die worden ge financierd uit afschrijvingen van die bedrijven. Er moet dus eigenlijk f 133 millioen af en dan blijft over f 386 mil lioen. Dat bedrag aan Rijkslnvesterin- gen staat tegenover de f 2325 millioen voor particuliere investeringen in de industrie en de verkeerssector. Tussen 1 Juni 1954 en 31 Augustus 1955 zijn in verschillende overheidssec toren bouwplannen uitgesteld tot een bedrag van f 253 millioen. De Rijksge bouwendienst heeft in 1955 voor f 18 millioen aanbesteed en daarvan f 11 mil lioen aangehouden en dus niet gegund om de bouwactiviteit af te remmen. Voor de Zuiderzeewerken is op de be groting voor het volgend Jaar f 21 mil, hoen minder opgenomen. „Ik heto van de week nog drie colle ga's bij mij gehad", aldus de minister, „die zeiden dat ze meer geld moesten hebben want dat ze anders zouden vast lopen". Ik heb geantwoord: „Zie maar, dat je weer loskomt". De regering oe- perkt de uitgaven zoveel mogelijk en wanneer de Kamerleden zelfs niet vaag aangeven waarop zij willen bezuinigen, dan beweer ik dat de motie een leeg ge baar blijft". Steeds stijgende uitgaven De motie werd echter niet ingetrok ken. De heer Lucas (KVP) maakte er op attent dat het bedrag aan inves teringen door het Rijk in 1954 f 425 millioen bedroeg, in 1955 f 472 millioen en nu voor 1956 f 519 millioen. Uit deze jaarlijkse stijging blijkt geen streven naar beperking. Daarom moet de mi nister de motie niet onwelwillend be schouwen. maar als een ernstige waarschuwing. De heer v. Leeuwen (WD) zette uiteen dat het gaat om de geest van de motie en dat daarom ook de ruime credielgeving door de overheid er onder valt. Minister v. d. Kieft antwoordde dat de regering volkomen doordrongen is van de geest van de motie en hij be toogde dat de vervroegde heffing van de Vennootschapsbelasting en de mati ging van de vervroegde afschrijving zeker geen krasse maatregelen zijn ter beperking van de particuliere investe ringen. Zij zijn te beschouwen als een „waarschuwingsschot voor de boeg". De motie zal de minister dan ook maar moeten beschouwen als een waarschu wingsschot voor de boeg, want een vol treffer was de motie allerminst. Eigen lijk hebben de Kamerleden de minister gevraagd hen tegen zichzelf te bescher men omdat zy altijd maar komen met nieuwe verlangens die veel geld kosten. Met de motie in de hand staan de mi nisters nu veel sterker in de Kamer debatten. Op verzoek van de heer Lucas, aan minister v. d. Kieft. omtrent het denk beeld van de Instelling van een doel- matigheidscontróle op de Rijksbestedin- gen, overleg te plegen met de fractie voorzitters in de Kamer, antwoordde de minister dat hij dit verzoek zal bespre ken in de Ministerraad en dat men er dan nog wel meer van hoort. Als antwoord op de opmerking van de heer v. d. Heuvel (AR) dat men er niet komt met een dosis optimisme als de bedrijvigheid ineenzakt, vroeg mi nister v. d. Kieft laconiek: „Kom je er met een dosis pessimisme dan wel?" Als een artistieke her innering aan de oude Alphense brug heeft de hoofdredacteur van ons Blad namens de directie gistermorgen ten Raad- liuize aan burgemeester Witschey een door de heer J. Dijkman te Rotter dam in crayon uitgevoer de tekening aangeboden, welke, ingelijst en voor zien van een zilveren plaatje, vermeldende de datum van de ingebruik stelling der nieuwe brug. een plaatsje zal krijgen in Alphens fraai gemeente huis. Burgemeester Witschey bekijkt I het geschenk, dat door het ge meentebestuur in grote dank werd aanvaard. (Foto Lux/Alphen Na de watersnoodramp heeft de Ne derlandse Padvinderij een belangrijk bedrag bijeen gebracht voor de herbe planting van Zlerikzee. Half November zal in deze stad het plein rond de twee nieuwe kleuterscho len van deze giften worden beplant on der auspiciën van de stichting Nieuw Schouwen-Dulveland. Als dank voor de bereidwilligheid van de padvinders zal de toegangsweg naar de school de Baden Powellweg worden genoemd. voor de critiek die terecht op de activi teit van zijn Departement was uitgeoe fend. want alleen daardoor kan het werk van dit jonge Departement beter wor den. Vandaag gaat hl) ln op de diverse beschouwingen. •Hoge onderscheiding voor Eduard van Beinum COMMANDEUR ORDE LEOPOLD II De Koning der Belgen heeft de eerste dirigent van het Concertgebouworkest, de neer Eduard van Bemum. benoemd tot Commandeur in de Orde van Leopold II. Dit werd gistermiddng mee gedeeld door de Ambassadeur van Bel gië. F X baron van der Straten— Waillet. nan een ln dien- residentie aangeboden lunch De Belgische ambas sadeur heeft de heer Van Beinum de tot de orde behorende vérslerselen over handigd. Aan de lunch zaten om. aan de Minister van O K. en W.. mr J M L Th. Cals en de voorziti-r van de Rauri van Bestuur van het Concertgebouw N.V., Jhr mr F. Beelaerts van Blokland. Ed. C. Witschey Burgemeester van Alphen Ondanks de drukte van de voorbe reidingen en laatste controle of alles wel juist is uitgevoerd en voorbereid In verband met dp openstelling van de nieuwe Alphense brug. hadden wij gisteren het genoegen nog even een gesprek te mogen hebben met Alphens eerste burger, burgemeester Ed. C. Witschey. Het ging natuurlijk over de de belangrijkheid van deze brug, in de eerste plaats voor het plaatselijk ver keer en daarnaast ook voor het door gaand verkeer. Hierbij wees burgemeester Witschey er met nadruk op dat deze dag voor Al phen een historische dag ls; 10 Novem ber 1955 aal aangetekend worden als een dag waarop voor velen de zon weer krachtiger ls gaan schijnen. Door het in gebruik nemen van deze fraaie nieuwe brug is immers meteen aan een heleboel narigheid wat betreft het verkeer over de Oude Rijn voor een groot gedeelte een eind gekomen. Dankbaar Dankbaar ben ik. aldus de burge meester. voor de wijze waarop de bur gerij en de middenstand aan htm blijd schap uiting hebben willen geven. Wan neer wij de prachtig versierde straten zien, dan ligt daarin opgesloten de grote vreugde over deze geweldige verbetering. De woongemeenschappen van Hoge en Lage Zijde kunnen elkander nu weer aanvullen. Vooral de winkelstand aan beide kanten van de Rijn zullen van deze ruime Rijnovergang kunnen profi teren. Ik denk hierbij" natuurlijk ook aan hen. die dagelijks vier maal de Rijn moeten oversteken om naar hun werk te gaan. Zij die dagelijks met trein of bus reizen en in het verleden maar al te vaak. ondanks het kwartiertje, dat er voor de brug afgenomen werd, toch nog hun trein misten, zullen het nu weer wat rustiger aan kunnen doen. Winkelgalerij Jammer ls het, zo ging de burge meester voort, dat de middenstanders met elkaar niet zoveel hebben kunnen opbrengen, dat aan de Noordkant van de Pieter Doelmanstraat de geprojec teerde winkelgalerij gebouwd had kun nen worden. In dit verband noemde de heer Wit schey een voorbeeld uit zijn vorige ge meente Hellendoom, waarbij op een ge geven moment ook een gedeelte van de plaats gesaneerd moest worden. Ook daar ondervond het bouwen van een winkelgalerij aanvankelijk grote tegen stand. maar toen deze toch gebouwd werd. bleef het succes voor de midden standers niet uit en men ls heden ten dag? nog dankbaar voor het destijds ge nomen initiatief. In Alphen houdt men er nog te veel van de zaken op de lange baan te schui ven men kijkt te graag en vaak te lang de kat uit de boom Dat deze winkelgalerij er op den duur toch zal komen staart, voor mij vast, aldus burge meester Witschey. Uitbreiding Gelukkig is er ook in B. en W. meer en meer begrip ontstaan voor de moge lijkheden, die onze gemeente biedt; de grootste uitbreiding van Alphen ver wacht ik, zo ging de burgemeester voort, als het grote Havenplein in de Hoorn gerealiseerd kan worden. Dit zal stellig met enkele Jonen zdjn beslag krijgen, waardoor dan meerdere grote indu strieën de kans krijgen zich aan groot vaarwater te vestigen. Ook het omleg gen van de Rijksweg achter Alphen om. Westelijk van de spoorbaan met een tweetal tunnels zal binnen niet al te lange tijd uitgevoerd moeten worden, waardoor een nog betere verbinding met Oost en West verkregen wordt en de mogelijkheden tot uitbreiding over de spoorlijn meteen geboden worden. De nieuwe provinciale brug ln de Pie ter Doelmanstraat zal bij dit verkeer stellig geen grote rol gaan spelen, daar voor heeft de gemeente enkele jaren ge leden diep in de beurs getast en de Ko ningin Julianaibrug over de Rijn ge bouwd, die reeds nu aansluitingen heeft met de buiten de kom van Alphen om gaande wegen, zoals Pr. Bemhardlaan en Oranje Nassausingel. De toegangswegen die naar de nieuwe brug leiden, zijn immers te nauw; zien wij maar naar de Van Boetselaer- straat. Raadhuis- en van Mandcrsloo- straat en voorlopig aan de andere kant de aansluiting op Julianastraat en Schoolstraat. Dat zijn geen straten, die voor groot verkeer aansluiting geven op de nieuwe brug. Het is dus wel de gelijk in de eerste plaats het klein handelsverkeer, dat zal profiteren van de nieuwe brug. Natuurlijk zal het centrum van Alphen vooral vanuit het Westen nog beter be reikbaar moeten worden gemaakt, waar bij ik denk aan de d aorbraakplannen ln de richting van de Pr. Bemhardlaan door de Schoolstraat en de verbreding van het laatste stukje Julianastraat van Postkantoor tot aan de Schoolstraat. Voor opvolger Doelende op zijn afscheid volgend jaar September als burgemeester van Alphen. wees hij er echter op. dat dit wel het werk zal worden van zyn opvolger. Tot slot sprak Alphens burgervader de wens uit, dat dez? nieuwe brug er toe zal bij dragen, dat Alphen in nog grotere mate zal groeien en zich zal kunnen uitbrei den en haar taak als centrumgemeente van de Rijnstreek nog beter zal kunnen vervullen. De wijze waarop de inwoners van Alphen aan dit bruggenfeest kiem en fleur hebben willen geven is voor mij het beste bewijs, dat men feitelijk reeds veel te lang cp een verbetering in de Pieter Doelmanstraat gewacht heeft, al dus besloot de burgemeester. Direct bij het opateken proeft Ut dit ia andera. U proeft Burley-tabakken, door een milde rooatering TOASTED FOR FLAVOR 20 STUKS 7S CENT

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 7