H UOXV ja graag! Rudolf Moralt leidde met verve Senofsky technisch brillant in Mendelssohn's Viooleoncert Velen huldigden prof. Carp bij 25-jarig Leids hoogleraarschap - )4ste Jaargang Vrijdag 11 November 1955 Tweede Blad No. 28676 jaT -r Maak zon pakje Roxy eens helemaal open en snuif die heerlijke geur van zon-doortrokken, volrijpe tabakken op. Steek dan op en U weet waarom steeds meer mensen zeggen: 3-Roxy Rook Redenen: Dubbel gefermenteerd Dubbel gezuiverd Standvastige mélange In Endegeest en Jelgersmakliniek Rotterdams Orkest voor K. en O. Romantiek en laat-romantiek waren op het door Rudolf Moralt, dirigent der Weense Staatsopera, geleide K. en O. concert, verzorgd door het Rott. Philh. Orkest, aan de orde. Deze gastdirigent beheerst het métier tot in het uiterste, maar het duurt een tijd, vóór hij geheel uit zichzelf treedt, zich los maakt van te strak aan doende discipline, van aanvankelijk te beheerst, te bewust zorgvuldige, haast schoolse directie-techniek, die onmogelijk een orkest tot volledige ontplooiing kan stimuleren en enthousiasmeren. Zo verloor Schuberts verrukkelijke Vijfde Symphonie. over het algemeen gehouden ln een opmerkelijk rustig tempo, met een Andante, dat wel een bijzonder uitgesponnen karakter, nei gend naar dat van een Adagio droeg, veel van zyn luchtige, transparante charme. Daarbij kwam, dat de bezet ting der overigens nadrukkelijk zange rig spelende strijkersgroepen, ons te zwaar voorkwam. Overigens was sprake van een geache veerde, 'beschaafde en voorname ver tolking, waarvan echter niet de na tuur - voor het inzicht dat hij steeds wist te verschaffen in de betekenis der voor naamste levenswaarden Hij bood na mens de oud-assistenten een imposante reeks boekwerken aan. waarin de biogTa- f.ën en de pubbcistische vruchten van alle oul-assistenten van de jubilaris ver zameld waren. EN MEDEWERKERS Dr B. Stokvis bracht de gevoelens van alle medewerkers van prof. Carp onder woorden, schetste diens werklust, ijver en toewijding op organisatorisch en we tenschappelijk gebied, en bood als ge schenk aan een boekje met een opsom ming van de vruohten dier organisato rische arbeid en een indrukwekkende rij dikke banden waarin de pubbcaties van de jubilaris verzameld werden. Prof Carp bracht in een zeer persoon lijk, op even persoonlijke wijze gefor muleerd woord dank voor wat de spre kers over hem en zijn werk naar voren hadden gebracht. ONTHULLING BEELD EN RECEPTIE Nadat nog enige tyd ln minder offi ciële sfeer deze bijeenkomst was voort gezet. kwam men aan het einde van de middag opnieuw bijeen, ditmaal ln de Jelgersmakliniek, waar prof. Carp het geschenk van het huldigingscomité en alle vrienden en medewerkers werd aan geboden, namelijk een in de hal aange bracht bustebeeld van prof. Jelgersma, de leermeester van prof. Carp, naar wie deze kliniek Is vernoemd. Het beeld werd vervaardigd door prof. L. O. Wen ckebach. De onthulling geschiedde door prof. Duyff als decaan van de medische faculteit, en prof. Carp aanvaardde het beeld met een woord van diepe dank baarheid. zowel voor de geste zelve als voor de vorm van het geschenk en allen die aan de verwezenlijking daarvan hadden bijgedragen. Na afloop van deze vele toespraken en redevoeringen werd in de Jelgersmakli niek een overweldigend drukbezochte receptie gehouden reerde bezieling uitging, die wij ons er- 1 van hadden voorgesteld. Geheel anders ging het toe in de „Variaties over een Huzarenlied" van de in 1939 overleden Weense compositori sche coryphée Franz Schmidt, opge bouwd als symphonie: een uitermate knap geschreven inleiding, waarin het thema zich reeds aankondigt, gevolgd door 15 snelle dan wel langzame varia ties van sterk wisselende allure, uitlo pend in een coda. al evenzeer getuigend van Schmidts compositorisch meester schap. Daarin laten zich qua sfeer in vloeden van Reger, Strauss en Mahler, uit wier wereld Schmidt stamt, duide lijk gelden. Dat enkele verwerkingen van het thema heel .gewoon" aandoen ligt lo gisch en vanzelfsprekend in de eenvoud van dat thema 'het Huzarenlied» beslo ten. in andere variaties toont Schmidt ruim voldoende fantasie en kunde, om ze op boeiend niveau te plaatsen, ge huld ln een orkestraal gewaad, waarin klank en kleur ten volle kunnen zege vieren. Bovendien een geestig, heerlijk en blijmoedig „speel"stuk' Moralt stuwde het orkest op naar de meeslepende en voortreffelijk geconci pieerde en geïnstrumenteerde coda, die aan het geheel een doorwrochte bekro ning gaf. De kerkeraad der Geref Kerk heeft een commissie in het leven geroepen, die de vraag en de mogelijkheden onder ogen zal zien of overgegaan moet worden tot de instelling van een vijfde predikantsplaats. Moralt. neef van Richard Strauss, gaf blijk diens wereld door en door te ken nen en van diens wezen doordrongen en doortrokken te ziin tiidens ce waarlijk fascinerende verbeelding van Strauss' symphonisch gedicht „Tod und Verkiarung'. Hier was de bezieling ln waarheid aanwezig. Hier voerde Moralt het or kest naar het toppunt van zijn kunnen. Al mogen wii dan menen aan veel ontgroeid te zijn. van wat éénmaal Strauss' zeggtyigswilze was fdie van 1888—1889'. toch grlipt hij als 't er op AAn komt en als zijn taal zó il lustratief en Indringend tot klinken wordt gebracht als waarop Moralt dit met temperament, enorme stuwkracht en suggestiviteit deed opnieuw ten volle Wli komen telkens weer onder de indruk van deze rilkdom aan sterke contrasten, deze melodische vindingrijk heid waarin zowel het ontroerende mysterie van de dood als de stralende levenskracht onderkend wordt. Moralt gaf aan het geheel een frao- nante en gloedvolle uitbeelding en wist tot ln de hevigste fortlssimi waarin het sonore koper triomfen viert, toch een ongewone helderheid te behouden. Hij. »owel als het orkest spanden zich ten volle geconcentreerd in, om dit „verheerliiklngsideaal" machtig en toch beheerst te exposeren Het ls hun op he- wonderenswaardlee wiize gelukt Ook om ten slotte die sfeer te bereiken, die uitgaat van een van Strauss' schoon ste ll»deren het beroemde Morgen" Met spanning was de solistische me dewerking verbeid: de Amerikaanse vio list Berl Benofsky, eerste prijswinnaar van het Brusselse concours .Heine Eli zabeth 1955". in Mendelssohns Viool concert, door onnoemlijk velen ons reeds voorgespeeld, maar nog altijd even le venskrachtig. Senofsky, beroemd om zijn Brahms' vertolkingen, frappeerde ook nu door zijn formidabele techniek Een Alles- kunner zonder weerga, die in een schier ongeëvenaarde, brillante vaart, waarin ülles lukte, de beide hoekdelen feilloos uit de strijkstok wierp. Zelden hoorden wij iemand, die over een dergelijke virtuoze techniek be schikt. Krachtig en glashelder ls zijn toon. al bleef een enkele lichte detona tie gevolg van nervositeit? niet uit. Volledig op de techniek toegespitst, leek ons de voordracht evenwel in het algemeen nog voor dieper inleving en tederheid in het Andante vatbaar. Verre van voorstander te zijn ener zoe telijke of sentimentele interpretatie, waartoe dit werk gemakkelijk aanlei ding geeft, beleefde Senofsky naar ons gevoel deze muziek nog te zeer aan de buitenkant, ook tengevolge van het Jachtende tempo, dat met de jongere generatie vergroeid lijat. Ouder en rijper geworden, zal hij dit concert toch nog wel Anders spelen, denken wij zo. Zijn snecea was Intussen fantastisch, evenals dat voor Moralt en het orkest, die deze 30-Jarige solist In volkomen harmonisch en punctueel samengaan accompagneerden. Opmerkelijk, zo volgzaam de orkestleden dit „Allegro appassionato" en „Molto vtcace" op vingen! Moralt heeft speciaal ook aan de geestdrift en de langdurige terugroe pingen na „Tod und Verkiarung" kunnen merken, hoe zeer de stamp volle zaal hem in dit genre waar deerde. H. A.R. Kiesvereniging besprak actieprogram In het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Breestraat kwamen gisteren de leden van de A R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje', wijk IV, bijeen om onder leiding van hun voorzitter, het Tweede Kamerlid, de heer Chr. van den Heuvel, het ontwerpprogram van actie der Anti- Revolutionaire Partij te bespreken Daar de heer Van den Heuvel de vorige week voor de wijkkiesverenlging II en III dezelfde Inleiding heeft gehouden en wij in ons blad daarvan reeds een verslag opnamen, mogen wij ons ontslagen achten van de plicht hier nogmaals op terug te komen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had met voorlezing van Psalm 46 en gebed gaf hij het woord aan de secretaris, de heer J M Blok, voor de notulen en de ingekomen stukken Uit zijn jaarverslag bleek, dat de vereniging thans 159 leden telt Er is nogal wat verloop doordat de Wijk de blnnen- slad meer en meer ontvolkt wordt. Het financieel verslag van penning meester B. Guis sloot met een voordelig saldo van f. 38 89 Het thans lopende verslagjaar zal een wat gunstiger beeld laten zien omdat geen afdracht aan de kiesverenigingscentrale zal behoeven plaats te hebben. De penningmeester werd op advies van de kascommi&sie voor zijn beleid gedechargeerd Tof leden van de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren Groeneweg en Van Veen. Na dit huishoudelijk gedeelte, dat in een uiterst vlot tempo werd afgehandeld kreeg de heer Van den Heuvel het woord voor het houden van zijn inlei ding, waarover na de pauze werd ge discussieerd. Prestaties en betekenis reiken ver over grenzen op breed terrein Gistermiddag werd in de collegezaal van Endegeest en later in de Jelgersma- diniek te Oegstgeest een warme en dankbare hulde bereid aan prof. dr E. A. D, E. Carp, die het feit herdacht dat hij een kwart eeuw geleden tot Leids joogleraar in de psychiatrie werd benoemd. Vele toespraken werden in de collegezaal gehouden, en in de Jelgersma- diniek werd na een kort gesproken woord een borstbeeld van de grote naam gever van de kliniek en voorganger en leermeester van Carp onthuld, en tot lot van de viering een receptie gehouden. Onder de zeer velen, die door hun tegenwoordigheid deel hadden aan de jrof. Carp gebrachte hulde bevonden zich president-curator en curatoren >an de Leidse Universiteit, vele senaatsleden onder wie vooral vrijwel alle eden van de medische faculteit, de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest, irof. dr P. Muntendam als directeur-generaal van de volksgezondheid, en vele jsychiaters en andere medici uit het gehele land en het buitenland. GROTE BETEKENIS Een zeer lange r\j van sprekers schet ste de grote verdiensten van prof. Carp, op velerlei terrein, zowel wetenschappe- l,,s als klinisch, pa edagogisch en maat- fchappelyk. De decaan van de medische faculteit en tevens voorzitter van het huldigings comité prof. dr J W Duyff tekende in korte bewoordingen de grote betekenis kan prof. Carp voor de ontwikkeling van Ce psychiatrie als wetenschap en wenste re jubilaris neg vele jaren voortdurende bevrediging in een geliefde wetenschap en werkkring toe. Prof. dr P. Muntendam, directeur-ge neraal van de volksgezondheid, juichte het toe .dat prof. Carp als wetenschaps mens en in het bijzonder als psychiater nimmer de beslotenheid van het stu deervertrek en de kliniek geprefereerd heeft boven het contact met de mens in zijn zo wijde samenleving. Vooral in de psychiatrie ls het van zo groot belang, dst men de mens ziet in zijn contacten met andere mensen en met de invloed tan de wisselwerking tussen individu en maatschappij. De geestelijke hygiëne, die een kwart eeuw geleden, toen prof. Carp zijn De markante kop van professor Jelgersma. zoals die in de hal van de naar hem genoemde kliniek spreken zal tot een ieder, die deze moderne psychiatrische inrichting binnentreedt. (Foto L.D./Van Vliet.) ambt aanvaardde, nog in de kinder schoenen stond, is thans een van de centrale aspecten van de psychiatrie en ook van andere zijden erkend als een groot maatschappelijk goed. Door zjjn ijveren voor de belangen van de sociale psychiatrie en psychologie heeft prof. Carp buitengewoon veel bijgedragen tot de verhoging van de geestelijke volksgezondheid van Neder land, waarvoor ook de overheid hem bij monde van spreker hartelijk dank wilde zeggen. NAAR DE GEEST Prof dr J J. G. Prick, voorzitter van de Ned. Vereniging voor Psychiatrie en Neurologie, tekende in het kort de we tenschappelijke verdiensten van prof. Carp aan de hand van enige beeldspra ken. Hij legde er daarbij vooral de na druk op. dat prof. Carp met de ontwik keling der wetenschap meegaande en strevende naar begrip en verdieping van stromingen als die van Freud en Jung steeds naar de geest dier denkbeelden en niet naar verering van hun letter ge vorst heeft, zodat de geleidelijke expan sie en richting van zijn denken een sa menvatting van het goede hunner op vattingen te zien gaf, een bundeling van de positieve elementen. DANK DER PSYCHOTHERAPIE De heer J. Tas sprak als voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Psychotherapie een woord van bijzonde re dank voor de grote rol die prof Carp heeft gespeeld voor de plaats, die de psy chotherapie zich in ons land heeft ver worven op het psychiatrisch terrein. Mede dank zij zijn arbeid voor het psychotherapeutisch internationale con gres dat in 1951 te Leiden werd gehou den en als gevolg van zijn talloze we tenschappelijke publicaties heeft Carp ook in het buitenland een grote naam op dit gebied verworven. OPEN OOR VOOR STUDENTEN Als praeses van de Medische Faculteit van Leidse Studenten sprak de heer W. J. van Amste! namens de studenten dank uit voor de leiding die prof. Carp zijn leerlingen op psychiatrisch terrein heeft gegeven, en voor zijn enthousiaste medewerking bij de verwezenlijking van uit studentenkringen voortgekomen ini tiatieven. NAMENS DE GESTICHTEN Namens directie en bestuur van de ge stichten Endegeest, Voorgeest en Rijn geest voerde de heer R G. Stein het woord. Deze toonde een diepe dankbaar heid voor de arbeid die prof. Carp steeds voor deze gestichten heeft ver richt en voor de stuwende invloed welke steeds van de jubilaris is uitgegaan op klinisch-wetenschappelijk en verplegend terrein. Steeds heeft prof. Carp zijn werkkracht ook gegeven aan de mate riële belangen der gestichten, steeds toonde hij grote gaven op organisato risch terrein. Dit toonde zijn begrip voor het belang der materiële zorg voor de verpleegden niet alleen uit menselijk oogpunt doch ook als voorwaarde tot het verhogen der therapeutische moge lijkheden en de wetenschapsbeoefening. Spreker hoopte, dat de materiële wen sen, die de jubilaris thans koestert, binnen afzienbare tyd in vervulling rallen mogen gaan. BUITENLAND AAN HET WOORD Dr R. Dellaert, hoofd van de medisch- psychologische kinderkliniek te Ant werpen, voerde als enige buitenlander en als persoonlijk vriend van de jubi laris het woord. Hjj merkte op, dat talloze publicaties van prof. Carp ook ln België toonaangevend en leiding gevend zjjn op psychiatrisch gebied. STEUN AAN BLO De voorzitter van de Katholieke groep Vakstudie voor BLO de heer G. A. Christ gaf, mede namens het neutrale en Christelijke BLO, uitdrukking aan zijn grote bewondering voor de arbeid van prof. Carp op het gebied van de vakstudie van geestelijk gestoorden of onderontwikkelden, aan welke arbeid prof. Carp thans ook reeds byna een kwart eeuw zijn krachten heeft gewijd. De hulp van de wetenschap is by die arbeid, ook voor dc practici, van bijzon der groot belang. De begaafdheid van prof. Carp als docent heeft het mogelijk gemaakt, een teug te slaan tussen we tenschap en practische hulp aan de jeugdige stakkertjes, namens wie spre ker ln het bijzonder dank uitsprak Je gens de jubilaris. WARME GENEGENHEID De heer J. R. F. Schildt voerde als oud-patiënt het woord, en mocht voor zyn van warme genegenheid getuigen de woorden, die later bleken ook op prof. Carp bijzondere indruk te heb ben gemaakt, een bijzonder hartelijk applaus van de talloze aanwezigen in ontvangst nemen. Deze toespraak toonde meer dan de woorden der an dere sprekers aan, welke verdiensten prof. Carp zich op psychiatrisch ter rein heeft verworven. OUD-ASSISTENTEN Namens de oud-assistenten sprak dr N. Speyer, die niet alleen dank zegde voor de door prof. Carp door deze leer lingen verworven kennis, dcch vooral Prof. dr J. W. Duyff. de decaan i wenst de jubilaris geluk en draagt i van Jelgersma aan de zorgen van l'<W de medische faculteit (rechts)\met een handdruk het borstbeeld \prof. Carp over. (Foto L.D./Van Vliet.)

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 3