LEIDSCH DAGBLAD Verbod atoomwapens is uitsluitend aanvaardbaar bij goede controle WEERBERICHT Eerlijke vinders hebben geen recht op deel der opbrengst Atoomwapens om Zuid-Oost Azië te besehermen tegen Communisme Molotof zal alles aandacht af doen om de te leiden Washington waarschuwt Egypte en Israël tegen oorlogsdreiging 94ste Jaargang VRIJDAG II NOVEMBER 1955 No. 28676 De conferentie van de Grote Vier Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week. Witte Singel 1, Lelden - Giro «o. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2?507 Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatseiijK wat regen, vooral in het Westen van hel land. Matige tot krachtige Zuidelijke wmd. Dezelfde of iets lagere tempera turen. (Opgemaakt te 10 uur). 12 NOVEMBER Zon op: 7.55 uur; onder: 17.57 uur. Maan op: 5.49 uur; onder: 15.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 1 36 en 13.55 u Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Voor liet eerst sedert zijn hart-1 mala (rechts) kon hij deze weer aanval is de president van de Ver- lopend ontvangen, zij het dan in de enigde Staten weer ter been. Bij het weinig officiële kledij van een bezoek van de president van Guate-1 kamerjas. Gevonden juwelenschat Zij kregen een prijzend bedankbriefje hoorden er verder niets weer van (Van onze Haagse redacteur) „De juwelen hebben jarenlang in het water gelegen," vertelde de heer I'.ee- kenkamp, een van de vier gemeentewerklieden, die twee jaar geleden de ju welenschat uit het Haagse Zieken opbaggerden. Ze konden dat snel zien om dat de juwelen samengeklonterd waren met veen. dat de bodem van de gracht vormt. Daarop ligt een dikke laag modder, waar de diamanten bezwaarlijk doorheen gezakt kunnen zijn, omdat ze niet zwaar waren. Ruim twee jaar lang hebben Beeken kamp en zijn drie collega's tegenover iedereen, behalve de politie, gezwegen over hun vondst, die zi) op 25 Juli 1953 deden. Het was tegen één uur. toen de baggermolen stopgezet werd omdat een bout gebroken was. De baggermolen had toen al een paar uur gewerkt in het Zieken bij de brug over de Zuid-Oost- Buitenslngel. Een van de mannen. J. Mazereeuw, liep langs de stilstaande bakken, die gevuld waren met slik. Plotseling zag hy tussen de zwarte mod der iets glinsteren. Hij graaide in de bak en haalde tot zijn verwondering een handjevol zilveren kettinkjes en glinste rende stenen naar boven. Mazereeuw riep zijn makkers en samen keken ze Dreigement van Nasser Kolonel Nasser, de Egyptische premier heeft een correspondent van de Ameri kaanse omroepmaatschappü NBC mede gedeeld, dat Egypte meer wapens van het Russische blok zou kunnen krijgen als Israël Westelijke hulp zou ontvan gen, Nasser waarschuwde, dat indien Is raël wapens van het Westen ontving, de Arabische staten „een ware bewape ningswedloop in het Midden-Oosten" zouden beginnen. Een deel van de nieu we Tsjecho-Slowaakse wapens die Egyp te gekregen heeft, is reeds aan de Egyp- tisch-Israëlische grens aanwezig, zo zeide Nasser desgevraagd. Duitse oud-soldaten op de bres voor oorlogsmisdadigers O Minister Beyens uitlating over de Duitse oorlogsmisdadigers, die in Breda worden gevangen gehouden, blijft som mige bladen in Duitsland aanleiding toe protesten geven. De Deutsche Soldaten- zeitung, orgaan van de Bond van Oud- strijdersverenigingen. schrijft: „Het wordt de hoogste tijd om de Nederlandse regering duidelijk te maken, dat zulke uitingen en zulk een instelling op den duur de Duits-Nederlandse verhouding sterk vertoebelen. Zou het bi) deze hou ding blijven, dan zou het noodzakelijk kunnen worden in het voorjaar op te roepen tot een boycot van tulpemeizen naar Nederland. Het is onduldbaar, dat millioenen marken naar een land wor den gebracht, dat vasthoudt aan een be stendiging van de haat tegen 45 Duitse soldaten en ambtenaren". Hetzelfde blad deelt mede, dat de oudstrijdersbonden in Oldenburg reeds besloten hebben een boycot van reizen naar Nederland en van het kopen van Nederlandse producten te organiseren. (Wij zouden hieraan willen toevoegen. dat „het de hoogste tijd wordt" de Duit se oud-strijders duidelijk te maken, dat hun aanwezigheid op Nederlandse bo dem niet gewaardeerd wordt, zolang het hun aan kennis des onderscheids tussen gevangenen zonder meer en aperte oor logsmisdadigers ontbreekt. Lieden, die het niet kunnen stellen bulten het ge zelschap van misdadigers, zijn in Ne derland niet welkom. Red. LD.). Ramian vertrekt morgen niet De woordvoerder van het Indonesische Ministerie van Buitenlandse Zaken. Soewtto. heeft vandaag medegedeeld, dat mr Oetoyo Ramian, de nieuwe In donesische ambassadeur, morgen niet naar ons land zal vertrekken, zoals eerder was bekendgemaakt. De woordvoerder was niet bereid een verklaring tc geven van dit besluit. vol spanning naar de emmers, toen de molen weer op gang gebracht was. Even later zag M. Kuyen, de voorman, weer een handjevol glinsterende stenen en zilver. „We vermoedden wel. dat het edel stenen waren", zo vertelde de heer Bee kenkamp. die zich alles nog levendig herinnert „Maar om zekerheid te heb ben, probeerden we met de stenen een lege melkfles kapot te snijden. We sneden de fles finaal kapot. Toen de twee modderige kluwens schoongemaakt waren, telden de mannen 63 hangers. De vinders besloten de vondst te mel den bij Gemeentewerken en een tijdje later haalde een rechercheur de han gers weg. Sindsdien hebben we nooit iets meer van de stenen gehoord. We vonden het wel vreemd, maar we ver telden niets, omdat we beloofd hadden ln verband met het onderzoek te zwij gen. We kregen een ontvangstbewijs voor de 63 colliers op naam van de voor man. Voor het geval er een beloning uit de bus zou komen, spraken de vier mannen af, dat zij deze zouden delen. Enkele maanden geleden ontving het viertal een bedankbrief van de di recteur van Gemeentewerken, die hun eerlijkheid prees. Advocaat geraadpleegd Daar de vier mannen nooit meer iets hebben vernomen van een eventuele be loning. hebben zjj een advocaat in de arm genomen. Mr D. Huisman kwam tot de teleur stellende conclusie, dat zij geen recht hebben op een deel van de vondst. Wel stuurde deze jurist enige tijd geleden een verzoek aan het Haagse gemeente- Drie groten en een ..vrij grote" op dood spoor. Van rechts naar links MacMillan van Engeland. Dulles van de E.S. en Pinay van Frankrijk in Genève in gesprek met Von Brentano van West-Duitsland. na dat de Russen alle hoop op een regeling voor hereniging van Duits land in democratische zin de bodem hadden ingeslagen. bestuur om een beloning voor de eer lijke vinders te krijgen. Het zou van zelfsprekend voor hen bijzonder teleur stellend zijn als ze niet beloond werden. Natuurlijk rijst de vraag waarom men later nooit meer in het Zieken gebag gerd heeft. Het zou immers zeer wel mogelijk zijn. dat nog meer juwelen op de bodem zouden liggen. Gemeente werken antwoordde op deze vraag: ,.Er is zorgvuldig gebaggerd en alles wat maar menselijkerwijs gevonden kon worden, werd hoogstwaarschijnlijk ook gevonden.' De gevonden partij schijnt slechts een klein gedeelte te zijn van de grote col lectie. die m 1920 uit een Spaanse trein gestolen werd De waarde van de thans gevonden sieraden bedraagt volgens sommigen naar schatting f. 11.000. Week te vroeg gevonden „De juwelen zijn eigenlij~k een week te vroeg gevonden", vertelde ons mr Huisman, die voor de vinders uitge zocht heeft of zij enig recht op een deel van de vondst zouden hebben. Immers op 1 Augustus '53 werd het besluit E100 van de Londense rege ling ingetrokken. Dit besluit behelsde de opheffing van een bepaling van het Burgerlijk Wetboek, volgens het welk de helft van een gevonden schat toekomt aan de eigenaar van de grond, de andere helft aan de vinder. De Londense regering nam in Septem ber 1944 deze maatregelen met het oog op de vele begraven eigendommen van Joodse landgenoten. De Raad van het Rechtsherstel zou het beheer krijgen over zaken, die bin nen het Rijk in Europa gevonden zou den worden. De maatregel van de Lon dense regering liet wel de mogelijkheid van een beloning open. Hadden de mannen dus de Juwelen na l Augustus '53 gevonden, dan zou den zij recht gehad hebben op de helft van de opbrengst. Nu kunnen zi) slechts hopen op een beloning, omdat zij hun vondst deden toen de bepaling nog van kracht was. 6 Slot op Pag. 2 Geheime besprekingen in Honoloeloe van ZOAVO-desknndigen over de defensie Militaire deskundigen van de acht landen van de Zuld-Oost-Aziatlsche Ver dragsorganisatie (ZOAVO) bespreken plannen voor een mogelijk gebruik van atoomwapens in geval van Communistische agressie In Znld-Oost-Azië. De deskundigen van Amerika, Engeland. Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen. Slam. Frankrijk en Pakistan zün op het ogenblik in Honoloeloe bijeen (de hoofdstad van de Hawaï-eilanden) om geheime plannen op te stellen voor een gemeenschappelijke dcfensiestrategie tegen alle mogelijke Communistische ge varen in het gebied, dat door het verdrag wordt beslagen. In militaire kringen is gezegd, dat dc ZOAVO als verdedigingsmacht nooit meer mag zijn dan een „blauwdruk" die evenwel snel uitgevoerd kon worden, met gebruikmaking van Amerikaanse atoomkracht. de mogelijkheid van het stationneren op bevriend gebied van Amerikaanse vlieg tuigen die atoombommen kunnen uit werpen. zou eventueel kunnen worden overwogen. Twee verdedigingsplannen Omdat een besluit over het gebruik van atoomwapens politiek is. zijn de deskundigen gedwongen twee verdedi gingsplannen op te stellen, een met en een zonder ntoomwapens. Er zouden geen Amerikaanse atoomwapens aan andere landen worden geleverd, maar 27 uur in de mast Zeearendverloren Twee vissers uit Tennuntcrzjj! zijn aan land gebracht, nadat ze 27 uur in de mast van hun gezonken vaartuig hadden gezeten. De mannen waren Dinsdag aan het vissen op de Eems toen een vrij dichte mist kwam opzetten. Zij besloten met de kleine vissersboot ..Zeearend" uit Termunterzijl, waarop zij voeren, de thuishaven weer op te zoeken. Het schip, dat in de nacht van Maan dag op Dinsdag omstreeks vier uur zee had gekozen, wendde omstreeks elf uur Dinsdagmorgen de steven Kort daarna is de „Zeearend" op een wrak gelopen, in de nabijheid van het eiland Rottum. Beide vissers, de heren L Landman en A. Vondeling, konden zich. nadat ze hun schip op een zandplaat hadden gezet, voorlopig in veiligheid stellen door in de mast te klimmcm Zij hebben de rest van de dag en ook de nacht van Dinsdag op Woensdag daar doorge bracht. Eerst Woensdagmiddag werden de ver kleunde schipbreukelingen, die toen 27 uren op een ijzeren stand In de mast hadden gezeten, uit hun benar de positie verlost door de schipper van de eveneens uit Termunterzijl afkom stige vissersboot de TJVI. 2L De ..Zee arend" wordt als verloren beschouwd. (Telefonisch van onze speciale verslaggever in Genève) De grote Vier zijn gisteren te Genève met het tweede punt van de agenda begonnen: het probleem van de ontwapening. De diplomatieke hemel was in lichte mate opgeklaard, want, ofschoon de drie Westelijke ministers er nog eens in koor op hebben gewezen, dat de Russische houding ten aanzien van de vrije verkiezingen in Duitsland het vertrouwen zwaar had aangetast, schijnt het toch niet onmogelijk, dat er in het tweede bedrijf van de conferentie, dat nu dus begonnen is, enkele vorderingen zullen kunnen worden gemaakt. De Westelijke mogendheden hebben gisteren een ontwerp ingediend voor een gemeenschappe lijke verklaring, die de richtlijnen zal omvatten voor de sub-commissie van de V.N. voor de ontwapening, waarin de Grote Vier samen met Canada vertegen woordigd zijn. Op één punt lijkt er in ieder geval wel kans tc bestaan voor een overeenkomst. Er zou, zo gelooft men. een brug geslagen kunnen worden tussen het bekende voorstel van president Eisenhower tot inspectie van uit de lucht en uitwisseling van militaire inlichtingen, dat de Sovjet-Russen nooit definitief verworpen heb ben. en anderzijds een suggestie van premier Boelganin voor de instelling van controleposten op strategische sleutelposities. Molotof heeft gisteren gezegd, dat een compromis hier mogelijk is. indien dat in een algemene ontwapeningsovereenkomst zou worden ondergebracht. Pinay gaat Adenauer in Bonn verslag uitbrengen In het Westelijke memorandum is voorts het zogenaamde plan-Faure op genomen, dat voorziet in vermindering der militaire begrotingen ten behoeve van de onder-ontwikkelde gebieden en voorts een algeheel verbod van het ge bruik van atoomwapens. Op dit laatste punt heeft ook Molotof gisteren al direct een bijzonder sterke nadruk gelegd. Toch liggen hier de posities nog altijd heel ver uiteen, omdat de ministers van de Westelijke landen, zoals vooral Mac Millan (Engeland) en Pinay 'Frankrijk) nog eens duidelijk hebben betoogd, eerst hermetische garanties eisen. Technisch kunnen afdoende waarbor gen alleen gegeven worden indien beide partijen er in zouden berusten dat al hun arsenalen, fabrieken en weten schappelijke centra op het gebied van de atoombewapening voor buitenlandse Inspectie zou worden open gesteld. Pinay heeft dat nog eens helder uit eengezet: zonder absolute zekerheid van de controlemaatregelen zou een verbod van atoomwapens het gevaar van een verrassingsaanval slechts kunnen verho gen. En tot een ingrijpende inspectie van buitenlandse controleurs, zoals die hier door de Westelijke mogendheden terecht wordt geëist, zullen dc Russen zich naar alle waarschijnlijkheid niet bereid tonen Molotof zal zich zeker alle moeite geven om komende dagen de aandacht van dit cardinale punt af te leiden. Hij zal sensationele voorstellen doen ter vermindering van de bewapening en voor een onmiddellijk verbod van A- en Il-bommcn. Maar die voorstellen beho ren natuurlijk tot het domein der pro paganda. zolang tevens wordt geweigerd de noodzakelijke controle op de uitvoe ring toe te staan. Van Westelijke zijde zal men daarentegen al tevreden zijn wanneer er op een onderdeel van des noods bescheiden belang een accoord zou kunnen worden gesloten. Onmoge lijk behoeft dat, zoals gezegd, dus niet tc zijn. Men verlangt naar huis Voor de officiële zitting van vanmid dag komen de vier ministers eerst zon der hun delegaties, en dus in het ge heim, bijeen om het programma voor de volgende dagen vast té stellen. Men begint naar huis te verlangen en daar om zal vermoedelijk tegen de oorspron kelijke bedoelingen in ook morgen wor den vergaderd. Aan het einde van volgende week. vermoedelijk Vrijdag, zou de conferentie dan kunnen worden besloten. Men merkt nu al aan het slotcommuniqué, dat de experts veel hoofdpijn bezorgt, want resultaten zijn er vooralsnog niet te registreren! Intussen richten de ogen van diplo matieke kringen zich nu al naar Bonn waar de Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, Zondag aan kanselier Adenauer van zijn erva ringen in Genève verslag zal gaan uit brengen. Geen opbeurend verslag, maar dat de oude kanselier zeker wel in zijn overtuiging zal sterken, dat het de hoogste tijd geworden is dc Europese rijen dichter aaneen te sluiten. Nu de Russen zo kennelijk van zins zijn West- Dultsland geleidelijk aan in te palmen, is het noodzakelijker dan ooit de ban den tussen de Atlantische en vooral Europese landen nog veel nauwer aan te halen. Men verwacht te Genève dan ook dat Adenauer en Pinay zullen on derzoeken hoe het Europese integratie- leven nieuw leven kan worden ingebla zen. In dit verband is het wel bijzonder lammer dat de gevolgen van het Saar- referendum het klimaat tussen Frank rijk en Duitsland nu niet bepaald ver beterd hebben. De nieuwe Saar-regering is een zuiveringsactie begonnen tegen de Fran sen en francofiele elementen in het land. waardoor in Parijs natuurlijk veel kwaad bloed is gezet. Ook daarover zal. zo meent men hier. tussen beide staats lieden wel een korzelig woord gewisseld moeten worden. Begrafenis prof. de Vooys GROTE BELANGSTELLING Gistermiddag is op de tweede algeme ne begraafplaats te Utrecht onder grote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van prof. dr C. G. N. de Vooys, die j.l. Zondag op 82-jarige leeftijd overleed ten gevolge van een hem overkomen verkeersongeval. Prof. De Vooys was van 1915 tot 1946 hoogle raar in de Nederlandse Taal te Utrecht. In de aula gaf dr C. J. Brandt Cor- stius, op verzoek van de familie als eni ge spreker, een schets van prof. De Vooys als mens. Aan de groeve dankte een zoon voor de eer aan zijn vader betoond. Op het kerkhof was o.m. aanwezig prof. dr P. Mindera uit Leiden. „Oorlog zon de grootste dwaasheid zijn'" Amerika heeft aan Egypte en Israël te kennen gegeven, dat bet een krachtig standpunt zal innemen tegen degeen, die een oorlog begint en dat het „zeer gun stig gestemd zal zijn jegens de partij, die de Ver. Staten er van overtuigt, dat zij de vrede wil handhaven". In antwoord op desbetreffende vragen, zei een woordvoerder van het minis terie van Buitenlandse Zaken niet te weten of andere landen, zoals Syrië, ecu dergelijke waarschuwing hadden gekregen. „Wij doen alles wat wij kunnen om beide partijen er van te overtuigen, dat het beginnen van een oorlog de grootste dwaasheid zou betekenen". Sjaret is „ontsteld" De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Mosje Sjaret, zei bij aan komst te New York „ontsteld" te zijn over de rede van premier Eden. waarin deze aandrong op een compromis ten aanzien van het grondgebied in Pales tina. „Israël", zo zeide Sjaret. „acht zich niet moreel of politiek verplicht, om welk gebiedsdeel dan ook, dat onder zijn souverelniteit staat, uit handen te geven". Hij voegde er aan toe, dat zijn huidi ge missie thans niet op defensie, doch op ontwikkeling gericht was. Het was nu meer dan ooit nodig, dat Israël zijn eco nomie versterkt: duizenden en duizen den nieuwe immigranten dienen in staat te zijn volledig deel te nemen aan de productie.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 1