Democraten trappelen ongeduldig om bewind over te nemen Zij achten zich in staat Republikeinse fouten op den duur te herstellen VRIJDAG 11 NOVEMBER De gevolgen van Eisenhowers ziekte (Var i correspondent te Washington) Co-existentie ofwel naast elkaar leven" was de leus, die de Communisten dit voorjaar aan de wereld hebben voorgehouden. Op de eerste conferentie te Genève, de zogenaamde top-conferentie, bleek vrij duidelijk, dat zowel Amerikanen als Russen tot het inzicht waren gekomen, dat een wereldoorlog met atoombommen wereldwaanzin zou zijn. Vandaar co-existentie. Thans echter wordt het wel heel duidelijk, dat dit naast elkaar leven aller minst inhoudt, dat de Russen hun invloed niet zullen uitbreiden buiten de grenzen van het enorme Communistische blok, dat zij in en na de tweede wereldoorlog hebben tot stand gebracht. Ook in ""s Ika begint men te beseffen, dat men zich in moet stellen op een ,,con-u rer3nde co-existentie" en dat dit een concurrentie kan zijn op leven en do Voop*3nstaande figuren in de Democratische oppositie verwijten de huidig? reflering niet op haar qui-vive te zijn in de nieuwe phase van de strijd. Kennelijk popelen zij van ongeduld om in 1956 het roer over te nemen. Russische „concurrentie" in de Ver. Staten onderkend Ook in de gelederen van de republi keinen zijn er sommigen, die met be duchtheid zien, hoe de Russen - door hulpverlening - invloed krijgen ïr Egypte. Afghanistan, India, Burma. In donesië enz. Zij trachten Eisenhower er toe te bewegen de hulpverlening aar technisch achterlijke landen te vergro ten. doch zij worden in die pogingen ge dwarsboomd door andere Republikeinen die begrotingsevenwicht belangrijker schijnen te vinden dan het evenwicht in de wereld en die belastingen willen verminderen ook al dreigt Amerika in 1956 de concurrentie-veldslag tegen de Russen te verliezen. Enige tijd geleden stond op het ele gante Dupont-plein te Washington een nog elegantere heer. Deze heer liet een taxi stoppen, hij stapte in en de chauf feur vroeg hem onmiddellijk: „Bent U niet Dean Acheson?", „Ja Inderdaad", zei de heer, „wilt U soms dat ik weer uitstap?" Acheson niet afgeschrikt Kennelijk is Dean Acheson, Trumans minister van Buitenlandse Zaken, nog altijd niet vergeten, dat hij in sommige kringen buitengewoon onpopulair is ge weest. Maar nu kan hij er tenminste grapjes over maken. Onpopulair was hij vooral bü de Republikeinse oppositie in het Congres en men kan het zich voor stellen dat Acheson zeer critisch heeft toegezien, hoe zijn Republikeinse opvol ger Dulles het er in zijn buitenlands be leid af zou brengen. Commentaar liet Aoheson tot dusverre echter vrijwel ge heel achterwege. Tot dusverre. Doel} thans nadert het verkiezingsjaar 1956 en in het Novem- ber-nummer van Harper's Magazine komt Acheson plotseling voor den dag met een uiterst critisch artikel over het beleid van de Republikeinse regering. Vrijwel algemeen neemt men te Was hington aan dat Acheson. met afge schrikt door de moeilijke tijd die hij in het State Dejjartment heeft gehad - gaarne opnieuw Amerika's buitenlands beleid voeren zou. ja. dat hij zich daar. gezien de gevaarlijke situatie, zelfs toe geroepen voelt. Waar schuwing van Bowles Tegelijk met Acheson heeft een ander belangrijk Demoeraat zijn stem verhe ven om te waarschuwen tegen Amerika's buitenlandse politiek. Die Democraat is Chester Bowles, voormalig ambassadeur In India en kenner bij uitstek van Azië. Zouden de Democraten winnen in 1956, dan zouden Bowles en Acheson de bes te kans maken Secretary of State (mi nister van Buitenlandse Zaken) te wor den. Bowles heeft zo juist een boek ge publiceerd dat tot titel draagt „The new dimensions of peace" (de nieuwe afme tingen van vrede) en waarin hij critiek oefent op Amerika's buitenlands beleid, met name ten aanzien van Azië en Afri ka. Indien Eisenhower geen hartaanval had gehad, dan zou men heel wat min der aandacht hebben geschonken aan de publicaties van Bowles en Acheson dan thans het geval is. Aanvankelijk scheen het vrijwel zeker, dat de Republikeinen, f 28.per week steun En bijna f. 11.000 op zak F.r zijn mysteries rond een Amster damse evpeditiekneeht die zichzelf door zonderling gedrag in ernstige moeilijkheden heeft gebracht. Deze 42-jarige man gedroeg zich op de Zwanenburgwal te Amsterdam zo vreemd, dat voorbijgangers zich met hem gingen bemoeien. Uiterlijk scheen hij plotseling onwel te zijn geworden. Men waarschuwde de G G.Dmaar nog voor de ambulance was gearriveerd, herstelde de knecht zich en wilde weglopen. Hij begaf zich naar een motor, die er geparkeerd stond en maakte aanstalten er op weg te rijden. Toen arriveerde de ambulance Een broeder onderzocht de man vluch tig: hij bleek niets te mankeren. Opnieuw probeerde de man op de motor weg te rijden, doch een garage houder uit de buurt hield hem tegen, omdat hij toevallig wist, dat de motor aan een ander behoorde. Dit alles geschiedde onder de ogen van een agent, die bij het door de GGD ingestelde onderzoek aanwezig was. Ge zien de uitlatingen van de garagehou der achtte hij het wenselijk de expedi tieknecht over te brengen naar het politiebureau. I)aar ontdekten de rechercheurs tot hun niet geringe verbazing dat de min aan contanten bijna f. 9500 op zak had en voorts een spaarbankboek je met een tegoed van f. 1250. Dat de recherche achterdochtig werd. laat zich begrijpen, want de knecht trekt van Sociale Zaken wekelijks f. 28 steun om van te leven De man ontkent echter zich aan enig misdrijf te hebben schuldig gemaakt Hu verklaarde dat hij iedere cent van de contanten, die hij bij zich droeg, zelf zuinig gespaard had. Voorlopig houdt de recherche hem echter nog maar liever vast! onder aanvoering van de populaire pre sident. gemakkelijk weer de overwinning in 1956 zouden behalen Thans echter geven velen de Democraten de beste kans en wat de voornaamsten onder hen thans schrijven of zeggen, krijgt daar door Ineens veel meer gewicht. Vertrouwen winnen Acheson, Bowles en diegenen onder de Republikeinen, die de tekenen des tijds verstaan, pleiten allen voor eenzelfde verandering in het buitenlands beleid. Voor alles moet dat beleid er huns in ziens op gericht zijn het vertrouwen te winnen van de volken, met wie men samenwerkt. Die volken moeten ervan overtuigd geraken, dat de belangen, die Amerika trachten te beschermen, ook hun belangen zijn. In West-Europa is dat betrekkelijk gemakkelijk, al heeft ook daar Dulles' formule van „onmiddellijke vergelding" de vrees gewekt, dat Amerika de bijzon dere belangen der bondgenoten weieens over het hoofd kon zien. In Azië en Afri ka is het veel moeilijker om er de voor malige koloniën van te overtuigen, dat de blanken hen niet langer trachten te overheersen. Militaire, ja zelfs financiële steun zul len daar met argwaan worden ontvan gen. Technische bijstand daadwerkelijke hulp zonder dat daar voorwaarden aan worden verbonden, hebben in die gebie den het beste effect. Nieuwe „oorlogsinspanning" De Republikeinen, zo betoogt Ache son, zijn door historische oorzaken de partij geworden, die vooral de nationa- Ie noden wil behartigen en minder oog ACHESON heeft voor de internationale belangen des lands. Vandaar dat steun aan het buitenland door de Republikeinen door gaans slechts schoorvoetend wordt ver leend. vandaar ook dat Eisenhower slechts met moeite en alleen dank zij Democratische steun, iets van zijn plan nen voor meer buitenlandse handel heeft kunnen doorvoeren. ZU. die thans critiek hebben op boven genoemde punten van het buitenlands beleid, zouden wensen dat Amerika, ge zien de ernst van Ruslands nieuwste op dringen. een waarlyk grootscheepse ac tie begon (een actie zo energiek alsof het een oorlogsinspanning gold), tenein de de sympathie en het vertrouwen te winnen in die gebieden, die voor het Westen en voor de democratie verloren dreigen te gaan. Evenmin als een nor male oorlogsinspanning kan zulk een actie uitgaan van particuliere onderne mingen en van particulier kapitaal Dit is een concurrentie met de Communisten op leven en dood. De belangen, hier in het geding, zyn de belangen van de vrüe cultuur en alleen met Inspanning van alle krachten kan de vrije wereld een verloop keren, dat (langer overigens dan de Republikeinen aan het bewind zyn) beslist ongunstig is te noemen waar het Azië en Afrika betreft. De drijfnetvisvangsten waren wisselvallig Gunstig exportbeeld In begin September namen 134 log gers aan de haringdrijfnet- en 84 log gers aan de haringtreilvissery deel. De aanvoer van gezouten haring was in September 1955 iets lioger dan in de overeenkomstige maand van 1954. De slechte resultaten, die de vaartui gen met minder krachtige motoren bij de treilvisserjj bereikten, hadden tot gevolg, dat het merendeel overscha kelde naar de drijfnetvissery. De uit komsten van de loggers met zwaarde re motoren waren bevredigend. De vangsten met de dryfnetten waren zeer wisselvallig. De haring was over het algemeen schraal. Opvallend was het hoge percen tage yie haring. De gezouten treilharing was kwalitatief beter dan de dryfnet- haring. Vooral in de eerste helft van de maand was de treilharing nog gemengd met maatjes. PRIJZEN De prüzen die betaald werden voor treilharing waren hoger dan die voor drijfnetharing. De prijzen voor dryfnet- haring schommelden voor maatjes tus sen de f. 24.70 en f. 35. voor volle haring tussen de f. 24.80 en f. 32.80. voor steur- haring tussen de f. 15 en f 30 90 en voor ijle haring tussen de f. 19 en f. 21 per kantje. Voor treilharing waren de pryzen voor maatjesharing van f. 24.80 tot f. 87. voor volle haring van f. 25.50 tot f. 35 80, voor steurharing van f 13 90 tot f. 52 en voor yie haring van f. 19.50 tot f. 25.10 per kantje. Bijna 20.000 kantjes gezouten haring behaalden de minimum aanvoerpryzen niet en wer den doorgeleverd aan de vismeehndus- trle. Voorts werden 4700 kantjes afge keurd voor menseiyke consumptie. AANVOEREN Volgens de dienst der Nederlandse ha- ringcontróle werdep in September 1955 in totaal 76.499 kantjes gezouten drijf netharing aangevoerd met een gemid- Om er meelij mee te krijgen... Homer A. Tomllnson een 63-jarlge Amerikaanse „evangelist", die zich „ko ning over alle volkeren" noemt, heeft zichzelf Donderdag uitgeroepen tot gees telijk en wereldlijk heerser van Frank rijk. In tegenwoordigheid van vüftlg po- litie-agenlen en een aantal spottende Franse jongeren plaatste hij zich ln de nabijheid van de Are de Triompe een goudgeschilderde kroon op het hoofd! Hij deelde mee. dat hy via Milaan, Belgrado. Saloniki en Istamboel naar Ecclesia zal gaan, een stuk van 800 vier kante kilometer, dat zyn kerk in 1923 ln het bergachtige, dorre gebied ten Oos ten van het Meer van Galilea zou heb ben gekocht. Tomlinson zegt aan het hoofd te staan van een secte, genaamd de „Kerk van God", die in 1903 door zyn vader werd gesticht en thans zestig millloen' leden zou tellen, zyn kerk was van plan ln het genoemde stuk land bronnen aan te boren tot duizend meter diep, waardoor de woestyn zal „bloeien als een roos". Op het ogenblik vormen verscheidene duizenden Nomaden de enige bewoners van Ecclesia, doch Tomlinson hoopt daar in December 1956 verkiezingen ie houden, waarna hy misschien zijn vrouw nu secretaresse van de secte in New York. als koningin van Ecclesia zal in stalleren. Burgerlijk vóór kerkelijk huwelijk Vest-Duitsland De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken. Gerhard Schroder, heeft in de Bondsdag verklaard dat het Vaticaan de geestelijken in het bisdom Passau opdracht heeft gegeven dat zij zich strikt houden aan de 80 jaar oude Duitse wet volgens welke een kerkelijk huwelijk vooraf gegaan moet worden hadden Rooms-Katholieke geestelijken huwelijken ingezegend zonder vooraf gaand burgerlijk huwelijk. De eerste gevallen van deze onwettelijke huwely- ken waren bit Passau gemeld. Onder handelingen met het Vaticaan worden voortgezet over herziening van de straf maat. De regering stelt hierbij voor een maximum boete van 500 mark in plaats van een maximum straf van vijf jaar gevangenis en of 5.000^ mark boet" Raadselachtige scheepsramp in de Stille Zuidzee Functionarissen te Suva, de hoofdstad van de Fidji-eilanden, hebben een on derzoek gelast naar het lot van 25 per sonen, die zyn verdwenen van een de eilandengroep is aangetroffen Voed selresten en een soort tent op het dek van het gedeeltelyk vernielde schip wyzen er op. dat er iemand aan boord heeft gewoond na het ongeluk, dat het vaartuig moet zyn overkomen. Het log boek heeft men niet kunnen terugvin den. De boot. ..Joyita" genaamd, was op 3 October onder een Britse gezagvoerder van Apia, in de Samoa-groep. naar de Toke-Laoe-eilanden vertrokken, een reis van ongeveer twee dagen in Noor- delyke richting. Behalve de kapitein bevonden zich nog vier blanken aan boord. De havenmeester van Suva was van mening, dat het geval doet denken aan de ..Mary Celeste", een t .hip dat in 1872 met volle zeilen op de Atlantische Oceaan werd gevonden, terwyl er van de tien opvarenden geen spoor viel te bekennen. Minister Staf naar Canada en Amerika OFFICIËLE BESPREKINGEN De minister van Oorlog en van Ma rine, ir C. Staf, zal 19 November a.s. voor 14 dagen naar Canada en Ame rika vertrokken. Zyn bezoek aan Ca nada heeft als voornaamste doel, aan de Canadese regering de dank van Ne derland over te brengen voor de aan zienlijke hulp, welke het In de opbouw van zijn strijdkrachten van Canada heeft gekregen, zowel in de vorm van wapens en andere uitrusting, als door de opleiding van zijn vliegers Minister Staf zal voorts met de Ca nadese regering van gedachten wisselen over gemeenschappelijke belangen en problemen ln de Navo. Hy zal ook een bezoek brengen aan een basis waar Ne derlandse vliegers worden opgeleid, en naby Toronto enkele belangryke voor de defensie werkende industrieën bezichtigen Tydens zyn verbiyf ln Ca nada zal minister Staf de gast van de Canadese regering zijn. Op 26 November gaat de minister naar de VB., waar hij te Washington met Amerikaanse regerings-vertegenwoordi- gers besprekingen zal voeren over de samenwerking in Navo-verband op lange terrayn gezien. De minister zal op 3 of 4 December in ons land terugkeren Hy wordt vergezeld door de Directeur-Ge neraal voor economische en militaire aangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer E. H van den Beugel. OMVANGRIJKE SMOKKELAFFAIRE? Een Internationaal verhoor Is gehou den op de gTens GoirlePoppel ln "net ontvanglokaal van de Nederlandse douane. De Officieren van Justitie van 's-Hertogenbosch en van Roermond, leidden het onderzoek inzake een waar- schijniyk omvangryke zaak, die met ge sloten deuren werd behandeld. Er zou sprake zijn van een omvang ryke smokkelaffaire van volkswagens, die afkomstig zijn uit Duitsland en in België zouden zyn verhandeld. Verhoging voorgesteld By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kln- dertoelagewet voor gepensionneerden. Deze bedraagt thans: f 152 p. J. voor het eerste kind; f.168 p. j. en per kind voor het tweede en derde kind: f 232 p j. en per kind voor het vierde en vyfde kind; f 264 p j en per kind te rekenen van het zesde kind. Voorgesteld wordt deze bedragen te verhogen tot onderscheideniyk f. 162, f. 179. f. 246 en f. 280. De kosten van het voorstel worden geraamd op ongeveer f. 130.000. delde prys van f. 24.47 per kantje. In de overeenkomstige maand van 1954 waren deze totalen 72.578 kantjes en gemid deld f. 26.33, terwyl de cyfers over Sep tember 1953 luiden 72.676 kantjes en f. 27.77. In September 1955 werden 83.140 kantjes gezouten treilharing aangevoerd met een gemiddelde prys van f. 2594 per kantje. In de overeenkomstige maand van 1954 beliep deze aanvoer 78 947 kantjes voor f. 28.03 per kantje en ln September 1953 was de aanvoer 79.792 kantjes voor f. 29.68 per kantje. EXPORT De export van gezouten haring was m de verslagmaand aanzieniyk hoger dan m September 1954. De uitvoer nam namelyk toe van 4740 ton voor een waarde van f. 2.8 millioen tot 8905 ton voor een waarde van f. 5 millioen. Af zet vond plaats naar Belgie (1204 ton) Denemarken <151 ton). West-Duitsland i ton), Frankrijk <257 ton). Noorwe gen (483 ton). Rusland (4000 ton) en de USA (316 ton). De afname van Noorwegen en Denemarken was hoger dan in September 1954 Opvallend is. dat deze belangryke visserij-landen in toenemende mate gezouten haring uit ons land Importeren. MINDER VERSE HARING De aanvoer van verse haring ver toonde een nogal teleurstellend beeld en lag aanmerkelyk beneden het niveau van September 1954. In totaal was er 5647 ton aan de markt, waarvoor gemid deld f. 0.24 per kg. werd betaald. Iets meer dan 800 ton behaalde de mini- mum-aanveerprys van f 020 per kg. et en werd voor vismeel bestemd. De uitvoer van verse haring was niet onbe- langryk en bedroeg 782 ton voor een waarde van f. 298.000 In September 1954 waren deze totalen resp. 349 ton en f. 131.000. Afnemers waren België (76 ton), Oostenryk <198 ton) en Tsjecho- Slowakye (474 ton). Vandaag viert de oudste inwoon ster van Den Haag en op één na de oudste ingezetene van Nederland, mevr. Calonne-Neister. haar 106de verjaardag. Ze kan nog best van het leven genieten en o.a. de krant nog zonder bril lezen. In 14 étappes By de verenigingen voor Vreemdelin genverkeer en speciaal by die, welke ge vestigd zyn ln een badplaats, is een plan in studie voor het maken van een strandwandeling tussen Hoek van Hol land en Den Helder. In deze route zul len ongeveer 14 étappes worden opge nomen. Aan het eind van elk étappe kan men zyn deelnemerskaart laten afteke nen by de plaatseiyke VVV, die desge wenst ook kan zorgen voor hotelaccom modatie. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de richt prijs voor baconvarkens in de 2e kwa liteitsklasse met mgJng van Maandag a.s. van f. 2 47 tot f. 1 41 per kg koud ge slacht gewicht verlaagd Het verschil tussen nchtprys en ovemameprys, dat aan het Vleesfonds ten goede komt. wordt daardoor tot '1 cent per kg te ruggebracht De ovemameprys voor baconvarkens ondergaat namelyk geen wyzlging en blijft f. 2.30 per kg koud geslacht ge wicht (2de kwaliteit). Kerkoliik Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Sommelsdljk K v d Pol te Veenendaal Te Ouderkerk a d IJssel J. G. Abrlngh te Oosterwelde (Geld Aangenomen de ben tot vlc. te Terneu- zen J Lalleman. cand. te Vlaardlngen. Bedankt voor Opheusden P. Westland te Waarder GEREF. KERKEN Aangenomen naar Asperen C Dijkstra, cand. te Ferwerd, die bedankte voor Dron- rijp en voor Exmorra-Allingawler. ('HR .GEREF. KERKEN BAPT. GEMEENTEN Bedankt voor Deventer C. van Wier te HET KERKELIJK CONFLICT TE IJZENDOORN. Kerkeraadsleden uit hun ambt ontzet. Naar wy vernemen heeft de provin viale commissie voor het opzicht >n de provincie Gelderland van de Ned Herv. Kerk de kerkeraadsleden van de ge meente IJzendoorn die van Geref mo daliteit zyn. uit hun ambt ontzet en daarmede het vonnis van de classicale commissie voor het opzicht in de riassis Tiel bevestigd. De predikant der ge meente ds mr H. Schokking had tegen hen een aanklacht ingediend. Hiermede is het kerkelijk geding, dat in IJzen doorn nu reeds vier jaar de gemoederen heeft beziggehouden, tot een einde ge komen. want de betrokken kerkeraads leden hebben geen mogeiykheld van be roep meer. Wel kan de commissie vooi het opzicht van de generale synode de uitspraak vernietigen en de zaak nam een ander provinciaal ressort verwyzen. Subsidiëring van kerkbouw In de Memorie van Antwoord op d( begroting van Binnenlandse Zaker maakt de minister bekend, dat hy In middels besloten heeft een kleine com missie in het, leven te roepen en deze te belasten met het uitbrengen van een advies over de vraag, of er aanleiding bestaat normen te stellen voor de subsi diëring door de overheid van kerkge nootschappen terzake van de bouw van kerken. De minister stelt zich voor, dat deze commissie, welke onder het voorzitter schap zal staan van het lid der Eerste Kamer de heer mr E. M. J A. Sassen en waarin vertegenwoordigers zullen worden opgenomen van Rijk, Provincie en Gemeente en van de voornaamste kerkgenootschappen, binnenkort met de werkzaamheden een aanvang zal kun nen maken. Maandag hoopt ds P G de Vev Mest dagh, emeritus predikant van de Ned. Herv Kerk de leeftyd van de sterken te bereiken Ds De Vey Mestdagh werd 28 Januari 1912 te Goudswaard (classis Dordrechti in het ambt bevestigd. In 1916 verwis selde de jubilaris deze gemeente met die van Sohlpluiden, vanwaar hy ln 1920 naar Wassenaar vertrok. Op 14 Septem ber 1934 deed ds De Vey Mestdagh zyn intrede te Rotterdam Toen by het bom bardement van 14 Mei 1040 de binnen stad wan Rotterdam zwaar werd getrof fen. werd ds de Vey Mestdach voor de tifcl van twee Jaar uitgeleend aan de Haagse gemeente In 1942 keerde hij weer naar Rotterdam terug, waar hem met Ingang van 1 Januari 1951 op 65-Ja- rige leeftijd emeritaat werd verleend Na zyn emeritaat vestigde ds De'Vey Mestdagh zich te Ede, waar hy noe en kele jaren voorganger is geweest van de Hervormde Evangelisatie. Ds de Vey Mestdagh heeft in fite loop der jaren veel bestuursfuncties vervuld en zitting gehad ln tal van colleges. Verder heeft hy drie maal als veldpredi ker met een troepentransportschip een reis naar Indonesië gemaakt, Lezers schrijven. MUZIEKLIEFHEBBERS? Een concert bezoeken, vooral één zoals dat gisteravond ln de Stadsgehoorzaal voor K. en O. werd gegeven, is iedere keer opnieuw een vreugde. Maar boven dien (helaas maar al te vaak) een aan leiding tot ergernis. Die ergernis treedt op als de laatste muzieknoot geklonken heeft. Nauweiyks heeft de dirigent zyn armen laten zakken of een bepaald ge deelte van de concertbezoekers springt als door een insect gestoken op en haast zich naar de uitgang. Inplaats, door middel van applaus, hun grote waardering voor het gebo- dene te laten biyken, speelt men het hogeiyk onbeleefde spelletje: „Wie is er het eerst by z'n jasje?" Het liefst be reikt men de garderobe vóór zyn buur man en zit u toevallig achter in de zaai, dan zult u op moeten passen niet tegen uw wil uit de ry geduwd te zullen wor den. Ik vraag my steeds weer met verba zing af Wie zyn deze mensen toch? Muziekliefhebbers? Och kom, het ïykt my dat een muziekliefhebber zoiets niet presteert. Zelfs niet als hy het gegeven muziekwerk niet zou waarderen Ten slotte gaat het hier nog altyd om een herschepping van een schepping van welke componist ook Bovendien moet het voor dirigent en orkest beledigend zyn, na hun inspan nend werken, een half leeggestroomde zaal en van dat deel „muziekliefhebbers" nog net de rug te moeten zien, Inplaats van een volledige, reagerende kring toe hoorders. Zou het niet mogeiyk zyn de deuren gesloten te houden, tot de dirigent ook werkeiyk is weggegaan? De laatste trams wachten wel en de bontmanteltjes hangen er ook nog. Maar laat men toch niet vergeten de uitvoe rende kunstenaars te geven waar zy, krachtens hun prestaties, recht op heb ben: uw waardering l Laat men dat onopgevoede gehol naar de garderobe nu toch eens eindeiyk af leren. U Redactie Jiarteiyk dankzeggend voor het willen plaatsen van dit schry- COLLECTE Dr v. VOORTHUYSENSTICHTING Inwoners van Leiden. Met u zyn wy overtuigd, dat al die collectes, elke week weer. wel eens ver velend worden. En tocher wordt met dit geld zo veel goed gedaan. Vele dubbeltjes maken een flink bedrag. En steeds worden weer mensen in nood geholpen. Zo ook met de collecte, die u as. week wacht. De Dr van Voorthuysenstichting. een algemene instelling, staat klaar voor de geesteiyk gehandicapten. Zy. die dit in ernstige mate zyn, hebben blijvende ver zorging nodig. Een eigen tehuis willen wy bouwen. Uw gave hoe klein ook stelt ons in staat Iets groots te verrichten. Geeft gy uw steun en wy ons werk, de geest'iyk zwakke wordt weer sterk. Namens de besturen: J G Bazuin, voorz. Stichting; Mr. J. Drljber, voorz. Tehuis; M. G. H. den Haan, alg. secr. Belgische arbitrage bij Saarland-Nederland Naar wij vernemen zal de wedstryd SaarlandNederland door Belgen wor den gearbltreerd en niet door Duitsers, zoals oorspronkelyk door de Saarlandse voetbalbond was voorgesteld. Van Ne derlandse zyde wordt m dit geval de voorkeur gegeven aan Belgen De voor- treffelyke leiding van scheidsrechter Versyp ln de ontmoeting Nederland— Noorwegen ls daarvan mede oorzaak I geweest. 1 Opening Congres Jeugd 1955 Na een ontvangst van 650 deelnemers door het gemeentebestuur van Amster dam en een welkomstwoord van de rnn- gresvoorzltter ds N. O. Steenbeek. is gis teravond ln het Kon. Instituut voor de Tropen is het nationaal congres „Jeugd 1955" aangevangen met een rede -an prof. dr W. Banning onder de titel „Jeugd en maatschappy in het midden der 20ste eeuw". Dit congTes, ter organisatie waarvan een 12-tal groeperingen voor Jeugdzorg en Jeugdvormlng van allerlei kerkelyke en maatschappelijke richtingen zich aaneen heeft gesloten, is bedoeld als een geschenk van de 10-jarige Nederlandse jeugdgemeenschap aan het Nederlandse volk. Op dit tweedaags congres zal een critische beschouwing worden gegeven op de situatie, waarin de tegenwoordige Jeugd tussen 14 en 31 jaar verkeert. Vanmorgen sprak dr N. Perquln ever „School, mens, maatschappy. Opdrachten aan letterkundigen GEDICHT OVER REMBRANDT De Minister van O K en W. heeft aan de navolgende letterkundigen op dracht verleend tot het schryven van een gedicht over Rembrandt Mevrouw Clara Eggink Bertus Aafjes. Jan Engel man. Pierre Kemp. Alfred Kossmmi dr W Schulte Nordholt. Gabriel Smit en Hendrik de Vries. Het llgl ln de bedoeling nog enkele andere literatoren taten van al deze opdrachten ln herdenkingsjaar 1956 in één bundel in druk zullen verschynen. Verder heeft de Minister aan Adrlaan van der Veen opdracht verleend tot het samenstellen van een uitvoerige keur uit de gepubliceerde en ongepubliceerde aforismen van Jan Greshoff, voorzien van een inleiding over aforismen ln het algemeen en deze in het byzonder. 40STE ZITTING ZAAK-JUNGSCHLXGER. Gisteren la voor het Landgerecht te Djakarta de 40ste zitting in de zaak- Jungschl&ger gehouden. Deze zitting werd hoofdzakeiyk besteed aan het ver hoor van getuige Sinai, magazynmeester by de KLM. vroeger magazynmeester by de Nederlandse militaire miss e m Djakarta en als zodanig verantwoordt - lyk voor het uitgeven van waper.s H.i werd geconfronteerd met Manoch Amiroeddln Verder werden getuige:, sen voorgelezen van twee kapiteins de Indonesische luchtmacht aanga a de toestand van het militaire vilt Tjilllitan ten tyde. dat de Nederlar. militaire missie nog aanwezig was. Re ter Maengkom besliste, dat morger. Landgerecht zich naar Tjililitan zn. geven, teneinde ter plaatse een om zoek ln te stellen, o.a. naar aanleuu van een vraag, of men uit een Mitch, bommenwerper tydens de vlucht i, kan uitwerpen.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 13