Een nachtelijke wandeling door Leningrad bood triest beeld Of Oud Katwijk: Zeeweg, anno 1906 V 94ste Jaargang Donderdag 10 November 1955 Derde Blad No. 28675 Oude vrouiven bewaken kantoren en verwaarloosde huizenblokken Men geneest van eventuele sympathieën (XH en Slot) Tien minuten over half twee in de nacht is het. De hotelportier heeft mij ietwat argwanend nagekeken, toen ik op dit late uur nog de straat opging. Met veel strijkages, die toch gespeend waren van een hinderlijke kruiperigheid, opende hij de deur voor mij. De politieman, die in druk gesprek was met een collega, onderbrak de conversatie en salueerde model. Ook hij zal zich zonder twijfel hebben afgevraagd, wat het doel van mijn nachtelijke wandeling was. Eerlijk gezegd, ik had in het geheel geen vast omlijnd plan. Het enige, dat mij dreef was nieuwsgierigheid. Die was in zekere zin opgewekt door het vriendelijk mannetje in de vestiaire. Hij was die middag bijzonder geïnteresseerd geweest voor mijn fototoestel. In het beste Duits, dat hij kende, had hij mij duidelijk gemaakt, dat fotograferen een hobby voor hem was. Al pratende was ik iets meer te weten gekomen van de levensomstandig heden van deze bejaarde Iwan. Hij maakte mij niet deelachtig van zijn financiële welstand, maar ik kreeg wel de indruk, ondanks zijn kale uniform, dat wat kleur het midden hield tussen donkerblauw en zwart, dat hij het niet al te slecht had. Zijn inkomen bedroeg ongeveer f 200.- per maand. „Maar mijn vrouw verdient meer", zo voegde hij mij toe. Belangstellend informeerde ik naar de aard der werkzaamheden van zijn gade die evenals hij zelf, de 55-jaxige leeftijd was gepasseerd. „Zij bewaakt 's nachts huizen", zei hij. Hij deelde mij dit mede op een toon, welke het doodgewone van die nachtar beid moest accentueren. Het werd mij niet duidelijk, wat deze bewaking nu in feite inhield. Toen ik te kennen gaf wel iets meer van die nach telijke taak, welke zijn vrouw was toebe deeld, te willen weten, toonde hij zich zichtbaar verheugd. Er is in de Sovjet- Unie ook nog beroepseer en het vestiaire mannetje stak die al gold het dan ook niet hem zelf niet onder stoelen of banken. Uitvoerig werd ik ingelicht over de plaats, waar zijn vrouw haar waardevol le diensten bewees, maar ik heb die niet kunnen vinden, hetgeen aan mij heeft ZD loop ik door de straten van Le ningrad. Na ongeveer vijf minuten te hebben gewandeld, was ik drie politiemannen, een straatveegster en twee dronken mannen gepasseerd. Zel den heb ik een millioenenstad by nacht doorkruist, die een zo verlaten indruk maakt als Leningrad. De laatste trolley bussen en ze zün er in de voormalige Russische hoofdstad in groten getale waren naar de remises teruggekeerd en van enig ander verkeer was vrüwel geen sprake. Al direct, toen ik de brede straat, die uitmondt op het plein, waarop de Isaacs-kathedraal staat, was ingeslagen zag ik de wakende vrouwen, van wie de man in die vestiaire mij had verteld. Die straat telt vele, kolossaal aan doende gebouwen. In de sousterrains zijn ateliers gevestigd, zoals ik 's middags had kunnen zien. In de daarboven gele gen étages hebben handelsfirma's hun intrek genomen. Zo om de honderd meter treft men poorten aan. Zy geven toegang tot de daarachter gelegen huurkazernes, die rond een binnenplaats zyn gebouwd. De trappenhuizen tarten elke beschrijving; ze zijn niet alleen verveloos, doch ver- Ludmilla Shurowa. de Intourist gids. die voor mij het prototype was van een volgzaam communistisch partijlid. Het prachtige, op een enorm gra nieten blok geplaatste ruiterstand beeld van Czaar Peter de Grote. keren bovendien wat het houtwerk be treft, in een dermate verwaarloosde staat, dat het moeiiyk is om zich te realiseren, dat ze de toegang vormen tot ruimten, waarin mensen wonen. De stank van rottend hout en de geur van kool, doet je even terugdeinzen. ER Is met de ruimte op elke étage ge woekerd. Een gezin van vier perso nen heeft in die kazernes hooguit de beschikking over twee kamers, van een afmeting van tien by tien meter. Van enig comfort is in die vertrekken geen sprake. Er staan tafels en stoelen, die moeiiyk op deze benaming nog aan spraak kunnen maken, een yzeren ledi kant en een kachel, waaraan niet veel meer te repareren valt. Vier, soms vijf gezinnen beschikken over één gemeenschappelijke keuken, waarin geen Nederlandse huisvrouw het langer dan een uur zou kunnen uithou den, zo verwaarloosd ziet alles er uit. Ik weet nu, wat de „Intourist"-gids staat onder „woningproblcmen in de Sovjet-Unie". Met nadruk wil ik naar voren brengen, dat het hier geen speci fiek armoedige buurt van Leningrad be treft. De straat ligt vlak achter %*et „As- toria-hotel", in het hartje van de stad. Wat de Sovjet-Russische man en vrouw aan comfort en gezelligheid in zijn woning moet ontberen, is mq nu wel duidelijk geworden. Van een nor maal gezinsleven in steden als Moskou en Leningrad, durf ik nauwelijks te ge wagen. Ik begrijp, waarom de vrouwen gaan werken. Ten eerste, omdat één man nooit voldoende kan verdienen, om zijn gezin staande te houden en ten tweede, omdat het leven voor een vrouw in een Russisch „huis" een penitentie is. WAT zeggen my goedkope radio toestellen en TV-ontvangappara- ten, een fantastisch ingerichte Moukouse ondergrondse, een Imposant universiteitsgebouw en dito bibliotheek, als men er na byna veertig jaar nog niet in geslaagd is, menswaardige woon ruimten te creëren. Gelukkig is er voor het Sovjet-Russische volk een prima werkend propaganda-apparaat, dat de mensen steeds maar voorhoudt geen be vrediging te zoeken in eigen welstand. Men moet zich niet blind staren op een individuele levensvreugde, doch zich ver meien in de gemeenschappelijke aan schouwing van een of ander pompeus bouwwerk. Die propaganda doet voortreffelyk haar werk. Want het Russische volk cri- tiseert niet meer. Als men nu zegt, dat het onder de Czaren voor het volk nog belabberder was, dan neem ik dat grif aan. Maar op het gebied van de huisvesting kan het voor de massa moeiiyk slechter zyn ge weest. Maar nu die poorten. Het blykt, dat ze des nachts door roestige hekken zyn af gesloten. Voor elk van die sinistere toe gangen zitten vrouwen. Geen één is er onder de vyftig jaar. Zy behoren tot het bewakingscorps, waarvan de vrouw van de man in de vestiaire in „Astoria-ho- ook deel uitmaakt. Zonder uitzon dering dragen zy lange witte schorten ,en om het- hoofd omslagdoeken van grauwe stof. Praten is met deze mensen niet mo- gelyk. Zy verslaan niet alleen geen vreemde taal, maar de meesten zitten op een stoel te knikkebollenWkt zy nu bewaken heb ik niet begrepen. De huurkazernes, de kantoren? Ik weet het niet Maar de aanblik van die „nacht wachten" zal ik. nooit kunnen vergeten. Slechts aan twee heb ik een sigaret kunnen slyten, die zorgvuldig werd op- P weg naar myn hotel terug pas seer ik een ry van ongeveer veer tig mensen, Om acht uur zal de winkel opengaan, waai- men schoenen kan kopen. De pryzen daarvan heb ik U al verteld. Nu weet U ook, hoeveel moei te, hoeveel uren van nachtrust er opge offerd moeten worden, om er aan te ko men. De portier van het hotel is in de ves tibule blyven staan. „Schön?" vraagt hy. „Sehr schön", zeg ik. Wat heeft het voor zm deze man uitvoerig in te lichten over mijn bevindingen. Hy weet niet be ter en is een te goed belyder van de communistische beginselen, dat hy my zal kunnen begrypen. K besluit hiermede myn indrukken over de Sovjet-Unie. Zestien dagen zyn tekort om v^n alles een gedegen studie te maken. Het waren slechts in drukken die ik U gaf. Voorop wil ik stellen, dat ik over alles zo objectief mogelyk heb willen vertellen. Met de weimge uren, die tot mijn be schikking stonden, heb ik moeten woe keren. Had ik alleen het „Intourist"-pro- gTamma afgewerkt, dan had ik wellicht een ander beeld van de Sovjet-Unie ge kregen. Bepaalde onderdelen heb ik be wust laten schieten. De Sovjet-Unie heeft In de laatste decennia te veel van Dit is het laatste artikel, waarin onze verslaggever zijn Indrukken heeft neergelegd over zijn 16 dagen durende bezoek aan de Sovjet-Unie. Hij maakte een wandeling door nachtelijk Leningrad. Hetgeen hij tijdens die rondwandeling ontwaarde. ivas voor hem een openbaring. O.m. gaf ze hem een beeld van de ellendige huisvesting in een Sovjet-Russische millioenenstad geborgen. Ik ben voor die bescheiden gave met een kruisteken beloond. Straat na straat heb ik die vrouwen gezien. Het mag zyn, zoals het vestiaire mannetje my heeft verteld, dat deze „functie" goed wordt gehonoreerd. My heeft die arbeid pyn gedaan, méér nog dan het werk van vrouwen, die cement- zakken sjouwden, stenen torsten, stra ten asfalteerden of ze veegden. Het is half drie geworden. Leningrad slaapt en wacht op een nieuwe dag, waarop weer hard zal moeten worden aangepakt. (Ingez. Med.-Adv.) Hebt u vandaag uw Davitamon 10 al gehad Mysterieuze juwelenschat op veiling te Amsterdam Na jaren ontdekt in liet Haagse Zieken Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée davitamon-10 per persoon. Een 10 voor gezondheid! ORGANON-OSS HITCHCOCK IN ONS LAND Gistermiddag is uit Amerika op Schiphol gearriveerd de bekende Ame rikaanse regisseur Alfred Hitchcock. Hy brengt een kort bezoek aan ons land om zakelijke besprekingen te voeren over films, die onder zijn regie zijn tot stand gekomen en die in het komende jaar in Nederland zullen worden uitge bracht. Morgen vertrekt de regisseur voor hetzelfde doel naar Frankfurt. (Van onze Haagse redacteur) De firma Muller te Amsterdam veilt vandaag een juwelenschat, die een heimzinnige geschiedenis achter de rug heeft. 30 Jaar lang zyn de briljan ten en diamanten die van deze party deel uitmaken onvindbaar geweest tot ze twee jaar geleden by baggerwerk- zaamheden in het Haagse Zieken naai boven kwam. Het mysterie begon in 1920 toen eei Haagse commissionnair in Spanje besto len werd. Tydens de treinreis door Spanje voerde deze commissionnair in een koffertje een party juwelen met zich mee ter waarde van 400.000 gulden. Toen hy het koffertje even alleen liet werd het gestolen. Hy zou de party, waarvan later een gedeelte uit het Zieken opgebaggerd zou worden, verkopen aan Spaanse juwe liers. De party was toen eigendom van de commissionnair en van een bekende juwelierszaak in Den Haag Lang heeft de Spaanse politie gepoogd de diefstal op te lossen, maar men bleef in het duister tasten. De verzekerings- maatschappy „Lloyds" in Londen, be taalde enige tijd later het bedrag van vier ton uit. Twee Jaar geleden werd een gedeelte van de party gevonden in het Zieken. Het is niet bekend wie de edelstenen in het water gooide en wanneer hij dat deed. De politie slaagde er in na lang zoeken de Haagse juwelierszaak te vin den die aan de hand van zgn, zetteke- ningen (bestemd voor degeen die de ste nen in edel metaal moest zetten) met grote zekerheid de identiteit van de ge stolen edelstenen kon vaststellen. De commissionnair is inmiddels over leden. De diefstal is sinds lang verjaard. Na de vondst werden de stenen en het edelmetaal waarin zij gevat waren over gedragen aan het Beheersinstituut, om dat men vermoedde dat zy afkomstig wa- van Joodse landgenoten. Nu gebleken at de juwelier en de commissionnair schadeloos zyn gesteld laat de Staat der- Nederlanden de juwelen veilen door de Inspecteur der Domeinen. Merkwaardig is dat men niet meer kan nagaan welke firma indertyd de verzekeringssom heeft uitbetaald. Wel iswaar is er sprake van „Lloyds" maar deze niaatschappy verzekert door en de administratie van „Lloyds" is tydens de oorlog verbrand, zodat het onmoge- lyk is na te gaan aan welke maat schappij de verzekering werd doorge geven. zich doen spreken, om, als men er een maal is, alleen bekeken te worden door de bril van de toerist. Uit myn reis heb ik bepaalde conclu sies getrokken. Eén er van Is, dat de Sovjet-Unie zeker nog geen land is, dat voor een massaal toeristenbezoek ryp is. Daarom is de accommodatie der weinige hotels in de door mij bezochte steden nog te ver ten achter gebleven. Daarvoor geeft „Intourist" aan haar rondleidingen nog een te sterk propagandistisch ka rakter en biedt op grond daarvan be paald geen vacantiegenot. Ik ben rondgeleid door een Russisch meisje, Ludmilla Shurowa is haar naam. Punctueel heeft zy zich van haar door haar superieuren opgelegde taak gekwe ten. Doch juist door dit punctuele streefde zy haar doel voorbij. Teveel be naderde zy de zegeningen van het Sov jet-regime en vergat dat de vreemdeling een eigen critisch oordeel heeft; toch gaf zy onbewust inlichtingen, die vooral voor de journalist waardevol waren. IN Helsinki heb ik herademd. Toen pas realiseerde ik my, hoe gauw de mens gewend raakt aan armzalige omstandigheden. Hier weer een normale wyzc van leven, comfort, luxe en gezel ligheid voor een ieder. Een reis naar de Sovjet-Unie is hoge mate interessant. De weldenkende mens geneest van alle eventuele com munistische sympathieën. Sterker, zo'n reis moet 'n ieder een ge voel van voldoening bybrengen, dat hy kan en mag leven in een democratische staat, hoe gebrekkig de structuur daar van ook mag zyn. Leningrad is rijk aan monumen tale gebouwen. Zij ontstonden ten tijde van het Czaristische bewind. Toen de foto, welke we U vandaag laten zien, in 1906 werd genomen was het nog maar een „kale boel" langs de Zeeweg. Terwyi deze weg, welke de verbinding vormt tussen de dorpsdelen Katwyk aan Zee en Katwijk aan den Ryn, thans een vrywel aaneengesloten bebouwing heeft. In 1906 lagen het Zeedorp en het Rijndorp een heel eind van elkaar af. De fotograaf stond ongeveer ler hoogte van de plaats, waar zich thans de Leidsche Buitenschool bevindt en maakte zyn opname in Westelyke richting. Het gebouw geheel links is de viila „Duiniust", welke eigendom was van de Leidse meelfabrikant De Koster. In de maand Juli 1916 bracht het Koninklijk gezin, bestaande uit H M. Koningin Wilhel- mina, Z.K.H. Prins Hendrik en H.KH. Prinses Juliana in deze villa een zomervacantie aan zee door. Namens Katwyks jeugd werd by die gelegenheid aan het toen zevenjarig Prinsesje een bloemenhulde gebracht en strandspeelgoed aangeboden. Deze geste werd door het Koninkiyk gezin op zeer hoge prys gesteld, met als gevolg dat tegen het eind van het Koninkiyk verbiyf de gehele schooljeugd van Katwyk op een groot strandfeest by de kleine Prinses te gast was. Ruim een half jaar geleden lieten wy U in deze rubriek reeds een foto zien welke van dit strandfeest werd genomen. In 1922 werd de villa „Duiniust" in gebruik geno men door de Leidsche Buitenschool. Verder zien we op deze foto, op de plaats waar zich thans een ononderbroken bebouwing bevindt, slechts open duinterrein. Alleen heel in de verte staat nog het pand thans genummerd Zeeweg 89 en bewoond door de heer R. P. Tjebbes, waar in de tyd waarin onze opname werd gemaakt de domeinopzichter J. Parlevliet woonde Geheel rechts van de toen nog zeer smalle Zeeweg liep de baan van de stoomtram Katwyk—Leiden, terwyi zich aan de linkerzyde een voetpad bevond. (Opname uit de beelddocumentatie der gemeente Katwyk) Er wordt nu nagegaan of de eerlyke gemeentewerkman, die de gevonden juwelen aangaf niet in aanmerking komt voor een gedeelte van de op brengst. Weliswaar vond hij de juwelen in zijn diensltyd maar een beloning voor zyn eerlykheid lykt toch wel op zyn plaats. Het is nog niet te zeggen, welk bedrag de juwelen zullen opbrengen. De party die gestolen werd, bestond grotendeels uit colliers bezet met parels, briljanten, saffieren en robynen. Toen het gedeelte van de collectie werd opgevist was slechts weinig te zien van de edelstenen. Pas nadat deze langdurig schoongemaakt waren kreeg men enig idee van de grootte en van de waarde van de collectie. (Ingez. Med.-Adv.) De meest gebruikte oplosbare koffie ter wereld bussec voor cec mini 35 koppen Coffeïne-vrij, in bussec r Grote bussen voor ten minste 140 koppenf 9.45 Coffefne-vrijf 10.95 Jongeman maakte amok Agent schoot mes uit hand De Roosendaalse politie heeft de« avonds beleg moeten slaan voor de woning van een familie aan de Markt te Roosendaal. De vader van het ge zin had op het politiebureau een klacht ingediend dat de zoon des huizes zijn moeder had bedreigd en mishandeld. Toen de politie voor het huis aan kwam, om de jongeman in te rekenen, bleek hy zich een barricade te hebben gebouwd, waardoor de agenten genood zaakt waren eerst de buitendeur te for ceren. Boven aan de trap van het bo venhuis had hy zich verschanst achter een muur van meubelstukken, vanwaar hy de agenten bekogelde met stenen en stukken hout en hen, na een waar schuwingsschot van beneden met een mes begon te dreigen. Een agent zag kans de jongen het mes uit nanden te schieten, waarby de hand licht werd verwond. De opstandige zoon liet zich daarop gewillig arresteren; over zyn motieven tast men nog in het duister. Woningbouw in September 5931 Nieuwe woningen In September j.l. zyn 5931 woningen voltooid. In het genoemde aantal op geleverde woningen zyn 26 Duplex - woningen begrepen, zodat in de maand September voor 5957 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de eerste 9 maanden van 1955 wer den 40.121 woningen voltooid, tegen 47.183 woningen in de eerste drie kwar talen van 1954. Gerekend tot en met September 1955 werden sedert de bevryding 419.179 wo ningen voltooid. Hiervan zijn er 16.691 als Duplexwoning gebouwd, zodat er sedert Mei 1945 voor 435.870 gezinnen' nieuwe woonruimte beschikbaar is ge komen. Begrafenis Charley Toorop ZEER GROTE BELANGSTELLING Onder grote belangstelling is gister middag te Bergen (N.H.) het stoffe lijk overschot van de kunstenares Charley Toorop ter aarde besteld. De afstand tussen het woonhuis „De Vlerken" aan de Buurweg en de be graafplaats ongeveer 3V4 kilometer werd door de lange stoet belang stellenden, waariy o.m. meeliepen de dichter A. Roland Holst, de beeldhou wers John Raedecker. prof. dr A. M. Hammachcr en de burgemeester der gemeente Bergen, te voet afgelegd. Achter de rouwauto liepen de dochter en twee zoons van de kunstenares met hun echtgenoten. Op de dodenakker was een groot aan tal prominenten uit kunstenaars- en museumkringen reeds aanwezig. Slechts één spreker vertolkte namens alle aan wezigen de gevoelens; dit was de bio graaf van dë familie Toorop prof. dr A. M. Hammacher. die tevens namens de kinderen dank zegde voor de be langstelling. Onder de aanwezigen waren zeer veel tydgenoten van de kunstenares. Een schat van bloemen dekte de baar. Kinderverlamming in Dordrecht De directeur van de G.G. en G D. te Dordrecht heeft zich genoodzaakt ge zien enkele richtlynen uit tc geven voor de huisartsen en specialisten, betrekking hebbende op poliomyelitis (kinderver lamming). Hij is hiertoe overgegaan, omdat in Dordrecht en in enkele plaat sen ln de omgeving van de stad geval len van kinderverlamming zyn gecon stateerd. Dc oorzaak van het feit. da' in Dordt vrij plotseling gevallen zyn op getreden, is vooralsnog duister.

Leidsch Dagblad | 1955 | | pagina 5